Gebruik afval in wegenbouw kan 10 pet grondstof besparen Beurs van Amsterdam Philips Maastricht gaat einde dit jaar dicht NOG TALRIJKE PROBLEMEN, MAAR... Duiker Apparatenin rode cijfers Verenigde bouwondernemers verscherpen „erecode' Meer beursomzet in september bij teleurstellend koersverloop FINANCIËN LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 PAGINA 11 EINDHOVEN Philips is van plan de vesti ging in Maastricht met ingang van 31 december te sluiten. De 115 werknemers zullen worden overgeplaatst naar andere Philipsvestigingen in Zuid-Limburg of er zal voor hen een andere passende voorziening worden getroffen. De ko mende weken zal overleg worden gevoerd met de bonden en de ondernemingsraad. De Maastrichtse vestiging maakt deel uit van de hoofdindustriegroep Elcoma. Begin dit jaar werd al aangekondigd dat in het kader van een forse reor ganisatie ook Maastricht zou moeten sluiten. Later werd met de bonden en de ondernemingsraad afge sproken, dat een beslissing over de toekomst van het bedrijf enige tijd zou worden opgeschort. Nu er geen vervangend werk blijkt te zijn voor de sterk teruglopende activiteiten in Maastricht worden uiteenlopende werkzaamheden verricht voor tal van andere Philipsfabrieken gaat het concern de vestiging sluiten. Dagdie veri j in VS kost jaarlijks f 200miljard ORLANDO (Florida) - „Dagdieverij" kost de Amerikaanse economie dit jaar naar schatting 100 miljard dollar 200 miljard), terwijl er als gevolg van de klassieke vormen van diefstal en oplichting „slechts" 40 miljard dollar (ongeveer 80 miljard) verloren gaat Dit staat in een rapport van Robert Half, het hoofd van een belangrijk Amerikaans uitzendbureau van gespecialiseerd personeel op het gebied van finan ciën en informatica. Onder „dagdieverij" verstaat Half o.m.: mensen die te laat komen of te vroeg weggen, te veel praten met hun collega's, te vaak koffie drinken, te lang wegblijven voor de middagpauze, op kantoor hun tijd verdoen met het telefoneren met vrienden en verwanten of gewoon zitten te suffen. Het rapport van Half is gebaseerd op onderzoeken bij ruim vierhonderd personeelchefs van Ameri kaanse ondernemingen. Sp ui tb usfabrikan ten vrezen schade van 17 miljoen gulden DEN HAAG - De Nederlandse spuitbusfabri kanten vrezen een schade van zeventien tot der tig miljoen gulden, als minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne de verkoop van spuitbussen beperkt Dat blijkt uit het jaar verslag 1979 van de Nederlandse Aerosol Vere niging. Negatieve publikaties ove de schadelijkheid van een van de drijfgassen, chloorfluormethaan, vinden hun terugslag op de spuitbus als geheel en beïn vloeden het koopgedrag van de consument. Dat geldt ook voor het sinds vorig jaar verplichte waar schuwingspakket op spuitbussen die met chloorflu ormethaan zijn gevuld, aldus het jaarverslag. Overigens is de produktiedaling in de bedrijfstak in 1979 tot staan gebracht. De spuitbusfabrikant heb ben in dat jaar veertien procent meer spuitbussen Straks nieuw wegdek uit oud? (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Afvalstoffen als be ton- en metselpuin, vliegas van ko lencentrales, gips en baggerslib kun nen in de toekomst tien procent van de jaarlijkse behoefte aan grondstof fen in de wegenbouw gaan dekken. Dit zal een merkbare invloed hebben op de manier waarop de wegenbou wers nu in die behoefte voorzien. Om tot hergebruik van de afvalstof fen te komen is echter nog wel veel onderzoek nodig ondermeer naar de hardheid van de afvalstof, gedragin gen bij verandering van klimaat en eventuele gevolgen op het milieu. Verder zal de overheid is samenwer king met alle betrokkenen een actief beleid moeten voeren om het herge bruik te stimuleren. Dit is het beeld dat naar voren kwam tijdens een symposium van de Stichting studiecentrum wegenbouw over de toe passing van afvalstoffen dat vandaag en morgen wordt gehouden. Dit jaar zal er in ons land ongeveer 45 miljoen ton afval geproduceerd worden. Een deel hiervan is zeker weer te gebruiken in de wegenbouw. In deze sector voorziet men nu in de behoefte aan grondstof fen als zand, grind, klei en mergel door afgravingen in eigen land (bezwaarlijk vanwege de gevolgen voor natuur en milieu) en door import. Totaal gebruikt de wegenbouw jaarlijks 226 miljoen ton ■grondstoffen inclusief het gebruik van hoogovenslakken, bodem-as en ketel- zand. Daarnaast vindt uit ons land nog een export van tien miljoen ton zana en grind per jaar plaats. Oud als nieuw Uit onderzoek is inmiddels gebleken dat opgebroken oud asfalt na verhitting opzich opnieuw te gebruiken zou zijn e- venals beton- en metselpuin dat in de sloop vrijkomt, vliegas uit kolencentra les en vuilverbrandingsinstallaties, gips, bagger- en havenslib en slib dat in waterzuiveringsinstallaties vrijkomt. T oLLprltprlr Bij hergebruik ondervindt men echter nog een groot aantal problemen. Zo is het onderzoek tot nu toe beperkt geble- stoffen aan hergebruik (zoals de schei ding van beton- en metselpuin bij de sloop van huizen), transportkosten van plaats van ontstaan naar gebruiks- plaats, energieverbruik voor transport en verwerking van afvalstoffen om ze voor hergebruik geschikt te maken en de invloed van gebruik van afvalstof fen op het milieu. Bepaalde afvalstof fen, zoals havenslib, bevatten giftige metalen die schadelijk zijn voor het mi lieu. Speciale voorzieningen (extra grondlagen om zo het indringen met regenwater in de bodem tegen te gaan) zouden noodzakelijk zijn. Maar wat te denken van de extra kos ten als gevolg daarvan giecrisis en minder aandacht milieu nog niet zo in de belangstelling stonden. Voor werkelijk hergebruik zullen de eigenschappen van de ver schillende afvalstoffen echter beter on derzocht moeten worden zoals het ge drag in mengsels (met beton) en wat het beste mengsel is. Daarna zullen de resultaten van het onderzoek in de praktijk getoetst moeten worden. Bij hergebruik spelen echter nog mneer factoren een rol. Ten denken valt daar bij aan de kosten van het aanpassen van het produktieproces van de afval- die bruik, de opdrachtgever voor het werk of de aannemer die de stoffen ge bruikt?. Voorbeelden als de bodemver vuiling in Lekkerkerk of, 15 jaar gele den, de opspuiting van de Broekpolder in Vlaardingen met, zo bleek later, gif tig havenslib, vormen daarbij angstaan jagende voorbeelden. Het aanbod van afvalstoffen zal echter de komende jaren naar alle verwach tingen toenemen. Dit ondermeer door het regeringsvoornemen meer electrici- teit met kolen op te wekken in plaats van olie en gas nu. Met de kolenstook komt echter ook vliegas vrij, naar ver wachting ongeveer 2 miljoen ton per jaar. Bij het tegengaan van de luchtver ontreiniging streeft de regering naar minder vervuiling door zwavel. De hoeveelheid bij ontzwavelingsprocessen vrijkomende zwavel zal dan ook toene men. Verwerking daarvan in beton is mogelijk. In hezelfde kader zal ook meer afvalgips vrijkomen. Dit wordt namelijk gebruikt in verbrandingen om zo het vrijkomen van zwaveldioxyde in de lucht tegen te gaan. Nu wordt dit gips vrijwel nog allemaal in zee gestort. Voor de opslag van al deze afvalstoffen is in ons land echter steeds minder ruimte beschikbaar. Dit werkt als een extra stimulans op hergebruik. Een be langrijke schakel daarin is de bereid heid van aannemers de afvalstoffen te gaan gebruiken. Alhoewel men daartoe wel bereid lijkt, bleek op het symposi um duidelijk dat men daarvoor een bij drage van de rijksoverheid verwacht. Dit om het „algemeen belang" te laten meetellen in de wegenbouw, zoals men het formuleerde. Tegelijk wees men een ingrijpen van de overheid af om dit algemeen belang veilig te stellen. Het zal duidelijk zijn dat men met een dergelijke opstelling (nog afgezien van de beperkte financiële ruimte bij de overheid) het hergebruik van afvalstof fen voor de toekomst wel kan vergeten. RIJSWIJK - Duiker Appara- tenfabriek NV heeft het eerste halfjaar van 1980 afgesloten met een verlies van f 135.000 tegen een winst gens het bestuur voornamelijk nancieringskosten sterker op- moeilijk te geven, daar de af- van f 152.000 in de eerste helft het gevolg van de zeer hoge liepen dan kon worden voor- leveringen voor het stooksei- van 1979. De omzet nam met 7 rentestand in de eerste helft zien. Een verwachting voor zoen 1980-81 pas in oktober pet toe. Het verlies was vol- van dit jaar, waardoor de fi- het tweede halfjaar van 1980 is beginnen. Daarbij komt dat sinds medio juni een stagnatie optreedt in de export van Dui ker naar met name West- -Duitsland. Over 1979 behaal de Duiker een winst van f 44.247 op een ruim 10 pet ho gere omzet van f 19,8 min. DEN HAAG De ondernemers in het bouwbe- u j txc drijf hebben onderling afgesproken dat tij geen bedrijfseconomisch aanvaardbare zouden bewe- afstand meer zullen doen van hun rechten om een' -ich jegens hun collega's te beroepen op hun ere- ïöv^.ld ™^?iEyi!anbeS|fdinSe,!i h.Ce,ft De erecode is met ingang van 1 oktober herzien, al- iy°0r^0minu dus het AVBB, de werkgeversorganisatie in de orijzen op de bouwmarkt zich gezien de huidige bouw. De laatste jaren was de praktijk gegroeid dat problemen in de bouw stelselmatig beneden het opdrachtgevers aannemers dwongen een verklaring te tekenen dat zij afstand deden van hun rechten zich op de code te beroepen. Op het nu ingevoerde verbod op het tekenen van de afstandsverklaring bestaat één uitzondering. Die geldt als tegenover één aanbesteder slechts één aan nemer staat die als eerste is gevraagd. In dat geval is de marktpositie van beide partijen immers gelijkge trokken, aldus het AVVB. ADVERTENTIE Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas Gegarandeerd tot f 100,- per cheaue. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. AMSTERDAM Op de Amsterdamse ef fectenbeurs is in september voor ƒ4320 min omgezet, 10,1 pet meer dan de ƒ3924,8 min van augustus en 39 pet meer dan de ƒ31083 min van september 1979. De obligatie-omzet bedroeg vorige maand f 2539,5 min en de aandelenomzet 1780,5 min. De koersontwikkelingen op de aandelenmarkt gaf geen reden tot optimisme. Van de 22 beurs- dagen eindigden er maar drie met percentage- gewijs hogere koersen. Dit weerspiegelde zich dan ook in de ANP-Index-cijfers. Alleen de cij fers voor de internationale waarden, met als aanvoerder Kon. Olie, en het verzekeringswe zen konden een geringe winst boeken. Over het hele jaar bezien valt net zware verlies van de sector handel op, waarvan het indexcijfer tot nu toe 19,7 punt is gezakt. Van de Nederlandse aandelen eindigden vorige maand 25,6 pet ho ger, 73,6 pet was lager en 0,8 pet eindigde de maand zoals zij deze inging. Op de obligatie- markt waren de verschillen maar gering. De meeste waarden eindigden een tot twee tiende punt lager. De op 15 september geïntroduceerde orginele Amerikaanse aandelen deden het volgens de Vereniging voor de Effectenhandel niet onbe vredigend. Er gingen in 12 dagen 170.390 stuks om voot in totaal bijna 17,2 min. De meeste belangstelling bestond er voor Eastman Kodak, gevolgd door Exxon. Van de effectieve totaal omzet namen de Amerikaanse aandelen 3,98 pet voor hun rekening. De meest verhandelde fondsen in Amsterdam waren in september Kon. Olie. Rorento, Rolin- co, Robeco en Nat. Nederlanden. In augustus was de volgorde Kon. Olie, Rolinco, Robeco en Philips. De koerswaarde van de gewone Nederlandse aandelen op de effectenbeurs steeg vorige maand bij een van 14.988 min tot 15.026 min gestegen nominaal bedrag van ƒ57.981 min tot 58.093 min. De gemiddelde koers bleef op 387. De beurswaarde - index (1970 is 100) lokaal zakte van 118,7 tot 113,8 en de index algemeen van 99,8 tot 99,5. Lokale markt blijft dalen AMSTERDAM Op de lo kale markt op de effecten beurs rolde de sneeuwbal gisteren verder bergaf waarts. Veel beleggers haastten zich om van hun stukken af te komen, maar in veel gevallen lukte dat niet omdat de stukken op een veel lager peil niet wer den opgenomen. Dit weer spiegelde zich in een hele se rie laatprijzen, zoals bij As- selbergs (min ƒ10). Duiker (min ƒ15). Ford (min ƒ8), Leidsche Wol (min ƒ2), Ge latine Delft (min ƒ5) en Holdoh (min ƒ10). Vander- vliet-Wernink was 6 lager op ƒ7 onverkoopbaar. Waar het wel tot handel kwam moest vaak genoegen worden genomen met forse verliezen. BAM Holding werd na een serie laatprijzen einde lijk afgedaan op 35,50, wat ten opzichte van de laatste af doening een verlies van 16 inhield. De onbevredigende gang van zaken op de jaarver gadering van Unikap drukte de koers met 10 terug op f 119. Van Gelder zakte 0,30 tot /"8,90. Ballast Nedam verloor f5 op 70. Deze maatschappij moet nog met haar halfjaarcij fers komen, die elk moment worden verwacht. Vorig jaar kwamen deze op 5 oktober. Aan de zwakke kant zaten verder KNSM, Gamma Hol ding, Van Berkel, ICU, Grasso en NBM Bouw. De actieve markt kon ook haar draai niet goed vinden. Het technische herstel, dat de Amerikaanse beurs dinsdag liet zien, werd in Amsterdam niet zonder meer overgeno men, daarvoor zijn de econo mische tijden te boos. Van de internationale fondsen waren Akzo en Hoogovens bij ope ning bepaald flauw. De andere fondsen in deze sector lagen verdeeld. Opvallend vast lag Ahold in de markt en ook El sevier was flink in herstel. Akzo opende ƒ0,30 lager op 20,20, hetgeen een nieuw dieptepunt voor dit jaar bete kent. Hoogovens liep 0,60 te rug op 12,90 wat nog net geen nieuw dieptepunt in hield. Unilever moest ƒ0,50 achteruit tot 123,30 en Ko ninklijke Olie schommelde vorig rond slot 174,50. KLM verloor 0,60 op 58,20. Philips, die de vesti ging in Maastricht gaat sluiten, handhaafde zich op 16,60. Van de bankaandelen was ABN 2 hoger op ƒ309 en AMRO Bank met 0,40 tot 65,60. De Westland Utrecht Hypotheekbank zette de te rugtocht met 4 voort tot 214 maar de Friesch Groningsche was 1 beter op 58,30. De verzekeringswaarden d tot iets 1 de uitgevers. Else vier NDU trok ƒ3,50 aan tot f 180 en VNU, die het verlies latende Nieuws Net nu defini tief kwijt is won 1,20 op 81. Ahold lag in de gunst van de beleggers en op 68,50 werd een winst behaald van 2. OGEM was twee dubbeltjes beter op 6,80 maar Pakhoed verloor ƒ0,40 op 40,10. Ned- lloyd ging ƒ0,30 achteruit tot ƒ95 en Heineken ƒ0,10 tot 49,70. In de eerste drie kwartier van de handel vertoonden de meeste noteringen de neiging tot enige afbrokkeling, waarbij sommige winsten zelfs geheel verdwenen. Dit was onder meer het geval bij de ABN en de Friesch Groningsche Hypo theekbank. Ook in het verder verloop van de handel bleef het sukkelen. Koninklijke Olie zakte door de 174 grens heen en Westland Utrecht kwam op ƒ213,50, waarmee het verlies 4,50 be droeg. Ahold trok nog verder aan tot 69, een winst van 2,50. De ongeanimeerde stemming op de aandelenmarkt inspi reerde beleggers p de Europe se optiebeurs niet tot grote ac tiviteit. Op het middaguur wa ren dan ook slechts 548 opties verhandeld, waarvan het leeu wen deel in Koninklijke Olie. De rest ging hoofdzakelijk om in KLM en Philips. MARKTEN VEEMARKT OEN B 3 kalveren 2672. 1500-2250. vaarzen 1450-1700. kalveren 500-900. n 150-310, weideschapen 100-130, lammere 60-120. vette schapen 140-180 en vet* lammeren 140-185. Prijzen In guldens per kilogram geslacht ge wicht: stieren 1e kw. 7,25-7.75. 2e kw. kg levend gewicht: vette kat- 4.70-4.80. 2e kw. 4.60-4.70. 3e 50. slechtzeugen 2.28-2.38. 3a Overzicht: (r oter - rustig - gelijk; le kalveren gelijk - hoger en slechtzeugen groter traag' prijzen) kalikoeten groter traag - lager; - rustig - gelijk; gras- sag - gehandhaafd; vet- - veel lager; redelijk - ge- KAASMARKT WOERDEN WOERDEN - 01/10 Aanv< Prij2en In guldens per kg. 1 Stemming (lauw. hoofdfondsen Nediioyd Gr. Ogem Holding Elsevier-NDU Ennia Gis^Brocadès overige aandelen koer» 30-9 koers 1-10 koers 30-9 198.70 AMAS f 6.5 Amfaa 102,0 Asd Rubber 3,4 A 3d Rljr^ 154.0 Aeeelberg 135$ Ase St. H'dam 69.51 Aul. Ind. R1 900.01 Baiiast-N 75.O1 BAM 40,01 Batenburg 375,0( Beek, van 48,01 Btydenst C 27ö!o 63.50b 113100 Schlumberger 1380.0 Gel. Wlf Gelder oe I. Maatoch. 232.0 Afg. Fondsenb. 100.00 100.0 I America Fnd Asd. Betegg. O Blnn. Bell. VQ Goldmines Inter bond? Leveraged Tokyo^HjS) Tokyo PH Uni-lnvest Viking obligaties 1 56-86 89.70 7-92 82.30 82.50 beurs van New York Bethl. Steel ?2Hac 79 5/8 26 7/8 38 1/8 37 5/8 buitenlands geld Amerikaanse doller Duitse mark (100) Can ad ase doller Doenee kroon (100) Ooatenr. ach (100) Spaanse pea. (100) Griekse drachme (100) Flnee mark (100) JoegoaL dinar (100)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11