Irak en Iran willen Straat van Hormuz open voor tankers Poolse regering waarschuwt tegen staking Iraaks reactorcentrum gebombardeerd VN-raad wil sancties tegen Zuid-Afrika Herdenking slachtoffers bomaanslag München Synode: Pleidooi betere begeleiding huwelijksbeleving Braks: Nederlands kalfsvlees volkomen vrij van hormonen Syrië vraagt uitstoting Israël uit VN Operette"-coup bezien met Surinaamse ogen iJ a BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 PAGINA 11. ■■■■■MBBBMBWMM——■aWMMMliU BIB I Hi gMBBBMBBMM—B—— BAGDAD/LONDEN/DEN HAAG Irak en Iran zijn het, al hebben zij eikaars olie-industrie gevoelige klappen toegebracht, er volgens waarnemers in elk geval over eens dat de Straat van Hormuz open moet blijven voor de tan kervaart. Vandaar, volgens die waarnemers, dat er in het gebied rond de zo be langrijke doorvaart geen sprake is van oorlogsdrei ging. In Washington werd gisteren andermaal gespe culeerd over plannen van president Carter om met nieuwe noodvoorzieningen te komen om de olie-aan voer naar het Westen te be schermen. De Pakistaanse president Zia Ul- Haq, bemiddelaar in de oorlog tus sen Irak en Iran, kort na een ge sprek dat hij in Parijs had met de Franse president Giscard d'Estaing. Volgens waarnemers in Washington zou de Amerikaanse regering bereid zijn troepen en schepen af te staan aan een internationale marine-eenheid, die als speciale taak zou hebben de tankervaart door de Straat van Hormuz te bescher- Deskundigen van oliemaatschappijen in Londen hebben gisteren gezegd, dat de schade die tot nu toe aan de Iraakse en Iraanse olie-industrie is toegebracht, niet onherstelbaar is. Met name de raffinage- capaciteit voor het binnenlandse gebruik zou ernstig zijn beschadigd, maar vol gens verwachtingen wel binnen een paar maanden te herstellen. Voor deze werk zaamheden zouden dan wel miljardenor ders in het Westen geplaatst moeten worden. Minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw heeft gisteren voor de Ka mercommissie voor buitenlandse zaken verklaard, dat de olievoorraad nog geen gevaar loopt door de oorlog tussen Irak en Iran. Hij zei verder dat de Nederland se ambassade in Bagdad hulp verleent aan die Nederlanders, die Irak per auto of bus naar Jordanië of Koeweit willen verlaten. Iraakse artillerie beschiet de Iraanse stad Ahvaz. (vervolg van voorpagina) BAGDAD, TEHERAN De hoop op een spoedige beëindiging van de vijandelijk heden in het Iraans-Iraakse conflict is gis teren verder afgenomen nadat de bemid delingspogingen van de Pakistaanse presi dent Zia en van PLO-leider Yasser Arafat op niets bleken te waren uitgelopen. Phantoms van de Iraanse luchtmacht heb ben gisteren een onder Franse leiding staand centrum voor kernonderzoek in Bagdad getroffen. De atoomreactor, die 275 miljoen dollar heeft gekost, maar nog niet in werking is, zou echter niet getrof fen zijn. Iran voerde elders in Irak nieuwe luchtaanvallen uit. Het land heeft ver geefs Griekenland benaderd voor de leve ring van onderdelen voor zijn vliegtuigen en ander wapentuig van Amerikaanse ma kelij. Griekenland, dat eveneens voorna melijk Amerikaans materieel bezit, heeft geweigerd die onderdelen te leveren. Het Iraakse offensief op het land vlot niet. De Iraakse troepen deden gisteren opnieuw aanvallen op de oliestad Abadan. Ook Iraakse pogingen om de stad Chor- ramsjar in te nemen zijn nog steeds niet gelukt. WARSCHAU De Poolse vice-premier Bar- cikovski heeft gisteren voor de Poolse televi sie de waarschuwingsstaking van een uur, die de vrije Poolse vakbond voor vrijdag heeft uitgeschreven, een inbreuk genoemd op de overeenkomsten van Gdansk. De vice- premier benadrukte, dat de Poolse overheid vastbesloten is de akkoorden die gesloten zijn met het toenmalige stakingscomité uit te voeren. De vakbond van Gdansk heeft in een reactie op de toe spraak van Barcikovski gezegd, dat het bij de staking van vrijdag niet alleen gaat om het verkrijgen van de toegezegde loonsverhoging. De vakbond wil ook toe gang tot de massamedia om objectieve informatie te kunnen verschaffen. Het politbureau van de Poolse communistische partij heeft voor zaterdag een vergaderig uitgeschreven om de toekomst van het land te bespreken. In Warschau wordt verwacht, dat de vergadering een later dit jaar te houden volledig partijcongres zal vaststellen. Tijdens dit congres zullen de akkoorden tussen de Poolse stakers en de overheid worden besproken en kan partijleider Kania de partijtop zuiveren van functionarissen, die nog loyaal zijn aan de afgetreden partijleider Gierek. NEW YORK VN-secretaris- generaal Waldheim heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een door de economische' en sociale raad opgestelde resolutie voorge legd waarin wordt opgeroepen tot sancties tegen Zuid-Afrika. Wanneer de resolutie wordt behandeld is nog niet bekend. Nederland zal de resolutie waarschijnlijk niet steunen. In de ontwerp-resolutie staat dat de apartheid als „een be dreiging van de internationale vrede en veiligheid" moet worden opgevat. De Veilig heidsraad, het enige orgaan van de Verenigde Naties dat voor alle landen bindende sancties kan opleggen, kan dit volgens het VN-handvest slechts doen indien zijns .in ziens sprake is van een bedrei ging van de internationale vrede en veiligheid. Volgens de economische en so ciale raad is de apartheid „een misdaad tegen de mensheid" en dient elke vorm van sa menwerking met het racistisch geachte regime als een vijandi ge daad jegens de onderdrukte bevolking van Zuid-Afrika te worden beschouwd. Regerin gen die dit niet hebben gedaan wordt gevraagd wettelijke, ad ministratieve en andere maat regelen te nemen tegen bedrij ven met dochterondernemin gen in Zuid-Afrika die onder hun jurisdictie vallen, opdat deze hun Zuidafrikaanse ves tingen sluiten. Lek in Finse kernreactor EURAJOKI In de Finse kernreactor Olkiluoto I zijn uit een lek 100.000 liter ra dio-actief water van laag ge halte gevloeid. Dit heeft de directie meegedeeld. Het lek was ontstaan door een rubberklep die bij onderhouds werk was beschadigd. Het wa ter liep in twee afvalcontai ners die zaterdag overstroom den, aldus Antti Piirto, veilig heidstechnicus van het Nuts bedrijf Teollisuuden Voima Oy. Het water bevatte volgens Piirto maar 60 millicurie ra dio-activiteit en zijns inziens is er ongeveer één curie voor no- ,"dig om gevaar voor gebouwen of mensen te doen ontstaan. In München zijn gisteren de slachtoffers begraven van de bomaanslag, afgelopen zater dag, op het Oktoberfeest. In het gemeentehuis van de Beierse hoofdstad werd een her denkingsdienst gehoudén, die werd bijgewoond door Bondskanselier Helmut Schmidt en zijn tegenstander in de verkiezingsstrijd, Franz Josef Strauss. Tussen hen in zaten me vrouw Hoelz en haar dochter, die bij de aanslag hun echtgenoot en vader verloren. VATICAANSTAD De Britse kardinaal Basil Hume heeft tijdens de bisschoppensynode over het gezin gepleit voor een pastorale handreiking in de begeleiding van kat holieke gezinnen. De gelovigen dienen op het gebied van de huwelijksbeleving beter te worden begeleid. Met andere bisschoppen wees hij erop, dat er een duidelijke kloof bestaat tussen het officiële kerkelijke ideaalbeeld van het gezin en de praktische beleving ervan. De Tanzaniaanse bis schop van Mahenge, Patrick Iteka, zei, dat er een kerkelijke po litiek moet komen, die „het verantwoordelijke ouderschap" be vordert. Hi; beklemtoonde, dat men aan geboorteplanning moet doen Wil m°n de kwaliteit van het gezinsleven verbeteren. Het gebruik van kunstmatige middelen wordt echter door de kerk niet geaccepteerd. Volgens mgr. Iteka verkeert het gezinsleven daardoor ir een grote crisis. Volgens de Indonesische bisschop van Malang, Francis Hadisu- matra, moe' de synode op een positieve manier formuleren wat de menselijke vruchtbaarheid eigenlijk inhoudt, voordat er ge praat gaat worden over de kerkelijke leer en de morele normen voor de geboortebeperking. Volgens hem moet de kerk de gelo vigen onder meer helpen door aan te geven „hoe onze generatie het aantal geboorten kan beperken, als dat nodig is". Bisschop Wako van Khartoum (Soedan) noemde de katholieke huwelijks- rite vreemd aan het leven van de mensen en gereduceerd tot een inzegening van formele aard. In de Soedan zijn er veel bis dommen waar, door het gebrek aan priesters en de grote afstan den, niet meer dan één kerkelijk huwelijk per jaar wordt geslo ten. VERBOD OP HORMONENBEHANDELING OP KOMST BRUSSEL „Nederlands kalfsvlees is volledig vrij van hormonenbehandeling", zo heeft minister van land bouw ir. Gerrit Braks in de Europese Landbouwraad in Brussel medegedeeld. In die raad heeft de EG-commissie toegezegd maatregelen te zullen nemen tegen het be handelen van mestkalveren met hormonen. Nog voor het einde van het jaar zal de commissie met voorstellen voor een controlesysteem komen. Dat er een verbod op hormonenbehandeling moest komen; daarover was de raad het unaniem eens. Voor Nederland staat een groot commercieel belang op het spel. De export van mest kalveren van ons land heeft een waarde van 800 miljoen tot een miljard gulden per jaar. Vorige week is er geen Neder lands kalfsvlees naar Italië geëxporteerd, omdat de Ne derlandse exporteurs het risico niet willen nemen. Italië heeft namelijk het controlesysteem op kalfsvlees verscherpt, met het gevolg dat partijen kalfs vlees tien dagen moesten wachten voor ze de grens mochten passeren. Braks heeft nu een beroep gedaan op de Italiaanse autoriteiten om het Nederlandse kalfsvlees wat minder streng te controleren, omdat dit vlees in eigen land al aan een zeer scherpe contro le onderhevig is. De situatie, die in Frankrijk en Italië ontstaan is, levert de Nederlandse kalfsvleesprodu centen miljoenen guldens ver lies op. Bovendien is de export naar Duitsland teruggelopen, omdat de concurrentie met met name de Franse expor teurs, die niet meer in Italië terecht kunnen, veel scherper is geworden. VS-senaat keurt toewijzing voor neutronenbom goed WASHINGTON De Ameri- kaanse Senaat heeft een toe wijzing van 4 miljard dollar voor het Amerikaanse atoom bewapeningsprogramma goedgekeurd waardoor alle belangrijke onderdelen en ma terialen voor de neutronen bom kunnen worden vervaar digd en opgeslagen. De kwestie gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden. Een rapport van de commissie voor de strijdkrachten van de Se naat heeft scherpe kritiek op de regering geuit wegens het besnoeien van de uitgaven voor atoombewapening. De onderdelen en neutronen bommen zijn bestemd voor snelle omschakeling van Lan- ce-raketten en 203-mm-artille- riekanons. Nederland en Indonesië werken nauwer samen DEN HAAG/JAKARTA Nederland en Indonesië zul len op wetenschappelijk en technologisch gebied nauwer gaan samenwerken. Neder land zal financiële middelen ter beschikking stellen om te inventariseren op welke wijze die samenwerking het beste gestalte kan krijgen. Dit is de voornaamste uit komst van een officieel bezoek dat minister Van Trier van wetenschapsbeleid de afgelo pen tien dagen aan Indonesië heeft gebracht, de resultaten van de besprekingen werden gisteren op een persconferen tie in Jakarta door minster Van Trier en zijn Indonesische collega Habibie van research en technologie bekend ge- maak'. S-Bahn Berlijn voor helft gesloten OOST-BERLIJN -- Oost- Duitsland heeft meer dan de helft van de S-Bahn gesloten na de staking van de Westber- lijnse spoorwegarbeiders voor hoger loon en vakbondsrech ten. Een woordvoerder in Üost- Berlijn zei dat slechts drie van de zeven lijnen van het West- berlijnse S-Bahnsysteem zou den rijden. De S-Bahn is negen dagen ge sloten geweest door de staking, die vrijdag is geëindigd. Sinds dien heeft meer dan de helft van het Westberlijnse perso neel zijn ontslag ingediend bij de Oostduitse maatschappij, die moeilijkheden ondervindt bij de hervatting van de dienst. Zes doden na schietpartij in Istanbul ISTANBUL In een buiten wijk van Istanbul zijn giste ren tijdens een vuurgevecht tussen politie en personen die van terroristische activiteiten verdacht worden, zes mensen om het leven gekomen. Hiermee is het aantal gedode personen sinds de militaire machtsovername van 18 dagen geleden, op 32 gekomen. Onder de slachtoffers bevon den zich twee voorbijgangers, twee politieagenten en twee vermoedelijke terroristen, zo werd meegedeeld. NEW YORK Syrië heeft bij monde van de Syrische mi nister van buitenlandse zaken, Abdoel Halim Khaddam, de algemene vergadering van de Verenigde Naties opgeroepen om over te gaan tot het roye ren van Israël als lidstaat van de Verenigde Naties, een be sluit dat volgens de Ameri kaanse president Jimmy Car ter tot gevolg zou hebben dat het Amerikaanse lidmaatschap van de wereldorganisatie twij felachtig zou worden. De vergadering dient de „doorslaggevende besluiten in zake Israël" te nemen, aldus Khaddam, omdat „de Verenig de Staten in staat zijn geweest de Veiligheidsraad door mid del van misbruik van het ve torecht te verlammen". De algemene vergadering waarin iedere natie een stem bezit, is sinds 1974 in staat ge weest om Zuid-Afrika als lid te weren. Binnen niet al te lange tijd zal in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo een begin worden gemaakt met de zit tingen van het „Bijzondere Rechtscol lege". Dit hof moet zich buigen over het beleid van de Surinaamse over heid, vanaf de onafhankelijkheid op 25 november 1975 tot op 25 februari 1980, de dag waarop het kabinet van premier Henck Arron aan de kant werd gezet en de militairen de macht overnamen. Over die gedenkwaardige dag heeft de Surinaamse journalist Jo zef Slagveer een boekje geschreven, „De nacht van de revolutie". Het te boek stellen van de gebeurte nissen in Suriname is zonder meer van groot belang. Maar wil een derge lijke geschiedschrijving echt waarde hebben, dan zal dat toch op een ande re dat wil zeggen, betere, minder oppervlakkige manier moeten ge beuren dan Slagveer heeft gedaan en mogen de achtergronden van de op stand, de corruptie van het bewind- Arron, niet zo summier worden afge daan. Natuurlijk, Slagveer was zelf zo nauw bij de omwenteling betrokken, dat men van hem geen ongekleurd ver slag mag verwachten. Maar pure pro paganda voor met name majoor Bou- terse, de huidige „sterke man" in Su riname, wiens persoonlijke verhaal van de staatsgreep de helft van het boek vult, is weer iets teveel van het s*9 „De nacht van de revolutie" is het- verhaal van een aantal ontevreden militairen, die hun land langzaam ten onder ziet gaan en daaraan iets wil veranderen. Op zich een heel lof waardig streven. Maar de manier waarop de Surinaamse militairen de macht aan zich hebben getrokken doet, althans zo komt uit het verhaal van Bouterse naar voren, zeer dilet tantistisch aan. Alsof het een avon tuurlijk jongensboek betreft, beschrijft Bouterse hoe de plannen voor de coup al begin 1979 gestalte kregen maar de daadwerkelijke omwenteling, vanaf verleden najaar, herhaaldelijk werd uitgesteld en de aanvalsplannen op het laatste moment veranderd. Ont hullend en tegelijkertijd tekenend voor de hele gang van zaken voor en op 25 februari is het, wanneer Bouter se zegt dat de „follow-up" van de staatsgreep altijd het grote prpobleem is geweest. De „revolutionaire" mili tairen wisten precies hoe zij de macht moesten overnemen, maar hadden er nog niet aan gedacht, wat zij vervol gens met het bestuur van het land zouden moeten doen. Slagveer heeft aan zijn boek het rap port Abendanon toegevoegd, dat han delt over de toestand binnen de Suri naamse strijdkrachten tussen novem ber 1975 en september 1979. Het feit dat het kabinet Arron dit verslag on der de tafel heeft gewerkt, was een van de redenen voor de onvrede van de militairen. Een onvrede die, zoals bekend, uiteindelijk tot de staatsgreep van de Surinaamse sergeanten leidde. Maar doordat Bouterse zo uitgebreid aan het woord komt, heeft Slagveer de mogelijkheid laten liggen om alle herrie rond het Surinaamse leger en de vakbond voor (onder)officieren nu eens goed én duidelijk voor de Neder landse lezer uit de doeken te doen. Te betreuren is het, dat Slagveer, zijn „verslag" heeft beperkt tot de voorbe reidingen voor de staatsgreep en de gebeurtenissen van de 25e februari zelf. Over de directe gevolgen: het op schorten van de grondwet, het af schaffen van het parlement en het de mocratisch bestel, de mishandeling van gevangenen, de onenigheid onder de militairen en het gevangennemen van twee „revolutionairen van het eerste uur" (Mijnals en Sital) wordt met geen woord gerept. En de keren dat de namen van ex-premier Arron en de inmiddels afgetreden president Ferrier, de kopstukken van het om vergeworpen bewind, worden ge noemd, zijn op de vingers van één hand te tellen. Slagveer hoopt, zo schrijft hij, dat zijn boek een „bescheiden bijdrage mag le veren aan de impulsbron om te koer sen naar een produktief beleid voor een nieuw Suriname". Wie „De nacht van de revolutie" leest zal zich echter niet aan de indruk kunnen onttrek ken, dat hij/zij door Surinaamse ogen een „operette"-coup bekijkt, waarvan de gevolgen nog steeds niet in volle omvang duidelijk zijn. Jozef Slagveer: De nacht van de re volutie. Uitgeverij: In de Knip- scheer, Haarlem. Prijs: 29,90.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11