Meerderheid Fransen twijfelt aan toekomst van het gezin Getipt Fusie tussen Lissese voetbal verenigingen ?Suiz Defensief Juffermans in laatste minuut door VI achterhaald: 3-3 KORTE METTEN AVONDJE UIT? KUK INDE KAANT, 3 SUISSES kunst en kunstenaars BINNENLAND/ SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 PAGINA I IKV pleit voor overleg orgaan kleine landen Er moet voor vraagstuk ken van bewapening en ontspanning in Europa een overlegorgaan komen waarin kleinere NAVO- en Warschaupactlanden, als mede neutrale staten zoals Zweden, Finland, Oosten rijk en Joegoslavië verte genwoordigd zijn. Neder land en België kunnen daarin als NAVO-lid zit ting hebben en Roemenië en Polen als Oostbloklan den. Deze kleine landen moeten zich niet meer elk wapensysteem door de gro te landen laten opdringen, maar samen de doorbraak forceren naar wapenver mindering en ontspanning. Het Interkerkelijk Vredesbe raad heeft deze voorstellen gelanceerd aan het einde van de Vredesweek als handrei king voor de politieke par tijen, die weldra de verkie zingsstrijd ingaan. Het IKV wil met name de nadruk leg gen op het gewicht dat de kleine landen zowel ge bonden als ongebonden in de schaal kunnen leggen. Het IKV, dat onverkort vast houdt aan zijn leuze „de" kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Neder land", legt daarop niet meer uitsluitend het accent, maar gaat steeds meer de noodzaak inzien van een bundeling van krachten voor wapen- vermindering en ontspan ning over de gehele wereld. Een meerderheid van de Fransen zet vraagtekens bij de toekomst van het ge zin: 61 procent is daar ongerust over. Vrouwen maken zich meer zorgen dan mannen, namelijk 65 tegen 57 procent. Dit blijkt uit een enquête van het nationale Franse bureau voor opinieonderzoek IFOP, waarvan de resultaten door het katholieke weekblad „La Vie" zijn gepubliceerd bij gele genheid van de bisschoppensynode in Rome. Werkloosheid wordt door bijna alle onder vraagden als het belangrijkste gevaar gezien. Daarna volgen problemen met huisvesting, de invloed van reclame, film en televisie, de grotere onafhankelijkheid van de kinderen, de vereenvoudiging van de procedure van echtscheiding en spanningen veroorzaakt door „de werkende vrouw". Pas op de zevende plaats komt de legalisering van de abortuswetgeving, die in Frankrijk al éen feit is. Van de praktiserende katholieken onder de ondervraagden ziet meer dan de helft (57 procent) daarin een grote bedreiging van het gezin. Van de overigen meent dertig procent dat. Samenwonen vóór het huwelijk vindt 45 procent van de praktiserende katho lieken gevaarlijk en 21 procent van de overi gen. De pil sluit de rij met de bedreigingen voor het gezin. Van de praktiserende katho lieken noemt 36 procent deze als een serieus gevaar en 22 procent van de overigen. Bijna de helft (47 procent) van de praktise rende Franse katholieken verwacht van de bisschoppensynode een forse uitspraak over het handhaven van de katholieke huwelijks moraal. Een even groot percentage van de niet-praktiserenden hoopt, dat er een uit spraak komt ten gunste van de eigen verant woordelijkheid van de huwelijkspartners. De Franse bisschoppen hebben een soortgelij ke enquête gehouden, waarop bijna zestigdui zend antwoorden zijn binnengekomen. De re sultaten ervan hebben zij meegenomen naar Rome. De Wereldraad van Kerken en verschillende anti-apart heidsorganisaties hebben krachtig geprotesteerd te gen nieuwe bankleningen aan Zuid-Afrika ter hoogte van een half miljard gul den, waartoe een consorti um van vier banken heeft besloten. Volgens Boude- wijn Sjollema, directeur van het Wereldraadpro gramma tot bestrijding van het racisme zijn deze leningen een directe en on verhulde steun aan het apartheidsregime. Dat het geld voornamelijk bedoeld is voor huisvesting en on derwijs voor niet-blanken doet naar zijn mening niets af aan het feit, dat hier door het Zuidafrikaanse re geringsbeleid van geschei den ontwikkeling van ver- De vacature die in het dage lijks bestuur van de stichting Samenwerking Monialen Be langen (SMB) was ontstaan door het aftreden van voor zitster zuster Bonifacia Swart, is vervuld door de be noeming van zuster Gabriel van der Hulst, benedictines in Oosterhout. Zuster Ga- briël, die al drie jaar zitting heeft in het dagelijks bestuur van deze organisatie van slot zusters, zal in haar nieuwe functie vooral de interne za ken behartigen, waar deze in verband staan met en voort komen uit activiteiten van het bestuur en van de alge mene vergadering. De tot vice-voorzitster benoemde zuster Eleonora Balet uit Wassenaar zal de meer exter ne taken behartigen. De pauselijk staatssecreta ris, kardinaal Agostino Ca- saroli, heeft tot vandaag een bezoek van drie dagen aan Hongarije gebracht. Hij heeft daar onder meer deelgenomen aan de her denking van het feit, dat de Hongaarse bisschop en martelaar, St.-Gerardus, duizend jaar geleden werd geboren en heeft besprekin gen gevoerd met vertegen woordigers van de Hon gaarse regering en de com munistische partij. Een delegatie van de pre teriaanse kerk van Ghana brengt tot 9 oktober, op uit nodiging van de Nederlandse hervormde kerk een bezoek aan Nederland om zich op de hoogte te stellen van het ker kelijk leven. De vier perso nen tellende afvaardiging maakt deel uit van een groep van zestien mensen, die de presbyteriaanse kerk dit jaar heeft afgevaardigd om een aantal Europese partnerker- ken te bezoeken. Op dit mo ment verblijven er ook afge vaardigden in Schotland, Oostenrijk, Zwitserland en West-Duitsland. De bisschoppen van Mo zambique hebben in een' herderlijk schrijven gewag gemaakt van activiteiten tegen de kerk en de gelovi gen. Zij schrijven, dat de autoriteiten niet zelden ge lovigen dwars zitten, inti mideren en via allerlei slinkse wegen achter de na men proberen te komen van mensen die deelnemen aan katechesecursussen en niet zelden godsdienston derwijs aan jongeren en het dopen van kinderen verbieden. De bisschoppen tonen zich verheugd over hét grote aantal christenen in Mozambique en moedi gen hen aan vooral door te gaan met het belijden van hun geloof, daarbij aan dringend op een eerlijke dialoog tussen de kerk en de staat. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluch telingen (SOH1, die in Neder land de wereldraad vertegen woordigt wat betreft hulp verlening heeft vorig jaar bij na 4,4 miljoen gulden aan gif ten ontvangen. Daarvan is ruim drie miljoen gulden uit gegeven aan projecten. Ver der werd uit het voedsel hulpprogramma van de Ne derlandse regering voor een bedrag van ruim 4,5 miljoen gulden aan voedings- en voedselhulp geboden. Dit blijkt uit het zojuist versche nen jaarverslag van SOH. De oorzaak van het feit, dat in 1979 minder is uitgegeven dan er is ontvangen, ligt in het feit, dat er in de laatste maanden van het jaar nog zeer grote bedragen werden ontvangen, die pas in 1980 konden worden besteed. Soeharto: Landsbelang boven godsdienst- - vrijheid De godsdienstvrijheid blijft gehandhaafd in Indo ncsië, maar het landsbe lang is de richtlijn bij de uitwerking van dit princl pe. Dit heeft president Soeharto gezegd tot de nationale raad van kerken in Indonesië. Dit houdt in, dat financiële steurt uit het buitenland voor Indo nesische kerken voortaan niet meer rechtstreeks naaij de ontvangende instantie gaat, maar door de regering wordt behandeld. „Ondanks het algemene ka rakter van de godsdienst zijnj wij als Indonesische burgers verplicht het landsbelang ir$ het oog te houden", aldus dé president. „Wanneer de rege ring plannen invoert die de, betrekkingen regelt tussen de Indonesische kerken en hun' overzeese partners, moet ditj niet worden gezien als beper-l kende maatregel". LISSE De beide Lissese voetbalverenigingen S.C. Lisse en Lisser Boys gaan fusioneren. Gisteravond werd hiertoe besloten tij dens de ledenvergadering. De nieuwe naam van de twee samengesmeltende ver enigingen is nog niet be kend. omdat er bij de verdeling van nieuwe velden straks van een ongewenste concurrentie spra ke zou zijn. Ook zouden beide zich danig in de schulden moe ten steken om de nieuwe ac commodaties te financieren. Beide clubs moeten immers nieuwe kleedkamers en een nieuwe kantine gaan bouwen. Toen er ingezien werd dat deze financiële problemen voor elke vereniging op zich wel erg groot zouden worden, ontstond de fusie-gedachte die gisteravond verder werd ge concretiseerd^ De nieuwe vereniging die 1300 leden gaat tellen, krijgt de be schikking over achttien kleed kamers, een jeugdhonk en een ruime kantine. Bovendien zijn nu de kansen voor de bouw van een sporthal sterk toege nomen. De nieuwe vereniging is immers een van de grootste verenigingen in de Bollen streek. ADVERTENTIE. Situatie Time-Out- boerderij bedroevend WASSENAAR De situatie rond de uitwerking van de plannen voor de accommoda tie van de Time-Out-boerderij is bedroevend". Er zijn inmid dels twee bezwaarschriften in gediend. Ook moeten er in Ter Weer nog leidingen worden gelegd. Een snelle realisering van de plannen wordt daar mee erg moeilijk." Daarmee leidde wethouder Dijkstal gis teravond tijdens de vergade ring van de commissie voor onderwijs cultuur en recreatie in Wassenaar op een wat onge bruikelijke wijze de discussie in. De heer J.C.M. Greep (PvdA) raadde de wethouder aan, daar niet dramatisch over te doen. Ten aanzien van de bezwaarschriften moet de wét- houder direct naar Gedepu teerde Staten om zo snel mo gelijk met de verbouwing van de boerderij te kunnen begin nen. De huidige accommodatie van Time-Out (in de kelder van een school) is als het gere gend heeft een zinkend schip. ADVERTENTIE. BREIGARENS zo vlot... zo modisch! Suizy-garens zijn dankbare garens. Van sterke mid- deldikke kwali- j teit. Ideaal voor jumpers, pull overs, 3-pièces, overgooiers... noem maar op. Suizy-garens in een rijke kleur- en tintkeuze. Aktueel voor de nieuwe herfst- en winter mode. Kijk maar eens in het nieuwe Brei-Festival-boek Van 3-SUISSES. SCHIEDAM/K ETHEL hof van spaland 64 ROTTERDAM lijnbaan 110» ROTTERDAM de slinge 453 ROTTERDAM groene hilledijk 265 VLAARDINGEN kuijperstraat 56 (liesveld) ALBLASSERDAM makadocenter 54 DEN HAAG dierenselaan 224 DEN HAAG fred. hendriklaan 214 LEIDEN botermarkt 13 GOUDA kleiweg 18 RIJSWIJK in de boogaard P3 DELFT wijnhaven 15» MAASSLUIS wagenstraat 1A KATWIJK/ROTTERDAM Tot één minuut voor tijd had Juffermans de Engel een riant uitzicht op een 2-3 zege op Voetbal International. Arie Riedijk voorkwam echter een Lisser zege door in de slotfase met een schitterend doel punt voor de 3-3 eindstand te zorgen. Een terecht resultaat overigens. Juffer- mans speelde te verdedigend om aan spraak te mogen maken op de twee winstpunten. In de Leidse hoofdklasse haalde EKL Boys ongewoon fors uit. Cleijn Duin was het slachtoffer: 9-2. Van der Plas BMW boekte zijn tweede zege op rij. In Katwijk werd debutant Bax Zeefdruk met zijn tweede neder laag geconfronteerd: 4-1. Juffermans de Engel ging gedurende vijftig minuten wel zeer voorzichtig te werk tegen Voetbal International. De Lis ser ploeg trok zich voortdurend samen voor het doel van de gisteren zeer goed spelende doelman Willem van Harskamp en ging zelfs zo ver VI-speler Frans Bouwman met een vaste bewaker op te zadelen. Viel VI aan en kreeg het nauwe lijks goede kansen, met Juffermans was het heel anders gesteld. Via snelle uitval len kreeg de Lisser ploeg prima scorings- mogelijkheden. Zo ook Frans van der Laan. In de zesde minuut onderbrak hij een Rotterdamse aanval, ging goed door en besloot zijn actie met een gericht schot: 0-1. Tien minuten later pas kwam VI op gelijke hoogte. Frans Bouwman was attent ter plekke na een afgeslagen doelpoging van Piet de Vries. Nadat Arie Riedijk de bal uit een vrije trap tegen de paal had ge schoten kwam Juffermans drie minuten voor rust opnieuw op voorsprong. Het voorbereidend werk kwam van Jan van Slooten; Theo Godyla schoot knap raak. Na vijf minuten spelen in de tweede helft was het Frans Bouwman die op aangeven van Jan Bruys voor 2-2 zorgde. Daarvoor al had Riedijk opnieuw het houtwerk ge troffen. Juffermans reageerde uiterst koel. Nog geen minuut later stond de ploeg alweer op voorsprong. Jac. van Rui ten scoorde zeer fraai na een pass van Jan van Slooten. Na die 2-3 had Juffermans de wedstrijd kunnen en ook moeten be slissen. René Griffioen miste een fraaie kans en in een man meer situatie (Bouw man had nagetrapt en zat aan de kant zijn zonden te overdenken) schoot Van der Laan de bal tegen de lat en raakte Jos Faas voor een leeg Rotterdams doel de bal maar half. VI's verwoede pogingen de gelijkmaker te forceren (van Harskamp reageerde knap op een inzet van Bouwman) leverden een minuut voor tijd resultaat op. Een tech nisch hoogstandje van Riedijk (hij wipte de bal op en schoot uit een snelle draai in eens raak) zorgde voor de uiteindelijk 3-3. Tempospel Van der Plas maakte eigenlijk alleen in de beginfase van het treffen met Bax Van der Pias-speler Ron van der Kolk (uiterst links) zet zijn ploeg op een 3-0 voorsprong in het duel met Bax Zeefdruk. Doelman Aad van Kampen ziet het allemaal gebeuren. Zeefdruk de titel-aspiraties volledig waar. Via sterk tempospel werd de tegenstander tien minuten lang overklast en de op dat moment, met medewerking van doelman Aad van Kampen, bereikte 3-0 voor sprong leek de inleiding tot een monster zege. Het herstel van Bax was echter opvallend. Onder aanvoering van sterke dribbelaar Loek vaa Kesteren en met een bewonde renswaardige inzet ging Bax op zoek naar tegentreffers. Doelpunten die evenwel, tot een minuut voor tijd, niet vielen. Ener zijds omdat Van der Pias-doelman Gijs Guyt steeds beter op dreef raakte, ander zijds omdat diezelfde doelverdediger ken nelijk Vrouwe Fortuna aan een voordelig zitplaatsje op zijn houtwerk had geholpen. Zo ketste de bal na inzetten van Piet Rui- grok en Henk van de Berg tot driemaal toe op datzelfde houtwerk af, terwijl het leer eveneens bij andere goede scorings- mogelijkheden (van John van Dijk, Van Kesteren en weer Ruigrok) stelselmatig weigerde het Katwijkse net op te zoeken. De 3-0 voorsprong van Van der Plas - treffers van Martin van der Plas, Peter Hogewoning en Ron van der Kolk - bleef dus intact en werd, vijf minuten voor tijd, door Peter Hogewoning zelfs nog tot 4-0 uitgebouwd. Een fout van Gert Zwaan bracht Bax uiteindelijk via Piet Ruigro toch nog de meer dan verdiende goal: 4-1 Het is voor hoofdklasse-debutant Cleijj Duin niet te hopen dat het team een conj pleet seizoen met doelverdediger Hul van Velzen zal gaan optreden. De gezeti Katwijkse doelman toonde tegen EK) vijftig minuten lang aan niet echt geschill te zijn voor keeperswerk op dit niveau ei het directe resultaat was er dan ook naai Hoewel Cleijn Duin (met „Volendammeij Cees Guyt in de ploeg) lange tijd niet ve<! voor de tegenstander onderdeed diende toch een 2-9 nederlaag in de boeken t worden genoteerd. Een wel erg forse ne derlaag die pas in de laatste tien minute van deze ontmoeting echt gestalte kreej Cleyn Duin trachtte in die periode met r] sicovol spel een net opgelopen 2-4 achter stand weg te werken, maar kende de pecj dat de EKL-schutterij op dat moment nd begon door te krijgen dat Van Velzen el genlijk best wel simpel te passeren is... I Voor EKL scoorden Ronald van der Pd (4x), Wim de Roo (2x), Ben de Roo, Jal Pijnakker en Gijs Collé. Arnold Boers el Wim Guyt verzorgden de Katwijkse prd ductie. Uitslagen interregionale hoofdklasse: D Rozet - Huug van Es 6-5; Rotterdams Studenten - Ceverbo 0-4. Prawda kritiseert Westelijke filmindustrie MOSKOU Het Russische partijblad Prawda heeft giste ren felle kritiek geleverd op de westelijke filmindustrie die op het ogenblik alleen werken zou produceren die „geba seerd zijn op wanhoop, matheid en morele uitputting". Als voorbeeld voert het blad de jongste Italiaanse films en de recente produktie van de Franse regisseur Alain Rcsnais, „Mijn oom uit Amerika" aan. De Prawda verwijt de Westelijke cineasten dat zij willen laten zien, dat „het gedrag van de mens biologisch is bepaald". Hun werk getuigt va'n het „decadente kapitalisme" en zijn ideologie die probeert „het kapitalisme te ontlasten van zijn verantwoor delijkheid en die af te schuiven op het individu onder het voor wendsel dat zijn natuur reeds alle mogelijke en voorstelbare on gelukken in zich bergt", aldus het Russische partijblad. Het zesde concert in de internationale orgelserie in de Abdi kerk te Loosduinen zal op vrijdag 3 oktober worden gegeve door Bram Beekman. De Loosduinse toneelvereniging St. Bonifatius geeft op vri; dag 3 oktober in de Laetitiazaal, Burg. Hovylaan 6 Loosduiner een voorstelling van Moeders wil is wet, klucht van Kurt Goetz. Galerie Nova Spectra, Laan van Meerdervoort 27 Den Haaj geeft met een tentoonstelling, die van 1-26 oktober wordt gehot den, een beeld van de volkomen nieuwe stijl van Karei Appel

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8