Algemene beschouwingen Alkemade wijken voor spreekbeurt Den Uyl Laatste 'Capriool' van Hazerswouds Jeugdcircus Mr Vrolijk bezichtigt Nieuwkoopse aanwinsten „Nieuwbouw" van Oud Ade heeft halve parkeerplaats per woning Goede prestaties SJZ-jeugdleden REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 PAGINi ALKEMADE PvdA-lljsttrekker, drs. J. den Uyl, spreekt op 27 oktober in Roelofarendsveen. Deze gebeurtenis was gisteravond tijdens de raadsvergadering de oorzaak van een felle dis cussie. Op 27 oktober namelijk is een belangrijke raadsvergadering gepland, die in het teken staat van de algemene beschouwingen over de begro ting van 1981. Deze datum is reeds begin 1980 vastgesteld, opdat alle betrokkenen bij het ma ken van afspraken met deze datum rekening kunnen houden. De heer A. H. Verdel van de VVD had geen enkele moeite met het één dag verzetten van de raadsverga dering. J. W. Kret (VGA) gebruikte de komst van Den Uyl om Progressief Akkoord Alkemade een klein lesje in soepelheid en tolerantie te leren. „Als PAA niet de soepelheid en tolerantie krijgt, waar zij om vraagt, dan is deze houding van het college door de PAA zelf opgeroepen; eigenlijk krijgen zij dan een koekje van eigen deeg", vond Kret. Maar hij voegde daaraan toe dat „Den Uyl nou ook weer niet de eer ste de beste is". Mevrouw P. van Aken-Rens (VVD) verklaarde zeer beslist dat, indien de vergadering nar de 28e verzet zou worden, zij niet vóór 9 uur aanwezig zou kunnen zijn. De heer F. C. Hoogen- boom (PAA) dankte de heren Verdel en Kret voor de getoonde bereidheid tot medewerking en ver klaarde dat „als er een wil is, er ook een weg is". De heer P. C. W. van der Meer, fraktievoorzitter van het CDA zei dat zijn fraktie alleen bereid is mee te werken aan het verzetten van de raadsvergadering, als deze om 9 uur begint, zodat ook mevrouw Van Aken aanwezig kan zijn. „Kan het niet om 9 uur, dan werken wij niet mee. Wij willen best tolerant zijn, als ook de PAA zich in voordoende gevallen zo danig manifesteert". Vervolgens maakte de burgemeester duidelijk dat hij, en hij alleen, beslist over het vergaderschema. Dat staat zowel in de gemeentewet als in het plaatse lijke regelement van Orde. „Dit is geen kwestie van tolerantie, meewerken of tegenwerken, maar van praktische problemen. Als we pas om 9 uur kunnen beginnen met de algemene beschouwingen komt het vergaderschema in de verdrukking, want we gaan niet langer dan tot 11 uur door". Uiteindelijk zegde burgemeester drs. P. J. Bolten toe een geschikte da tum te zoeken. „Maar de 28e ben ik zelf verhinderd, dat hoeft overigens geen probleem te zijn, want we hebben een loco-burgemeester, de heer Verhaar, die goed op zijn taak berekend is". Volkstuintjes Vervolgens werden de volkstuintjes onderwerp van gesprek. Mevrouw Van Aken vond een prijsverho ging van 13 cent naar 17 cent per vierkante meter nog belachelijk weinig. Zij kende plaatsen waar je f 1,- per vierkante meter moet betalen. Wethouder Verhaar werd nu eventjes erg fel. „De prijs van 1,- per m2 betekent 14,- per roe. Kent u ergens een voorbeeld van een dergelijke prijs? Ik ga dwarslig gen als de prijs zodanig wordt opgeschroefd, trou wens met dè helft neem ik nog geen genoegen". De heer Hoogenboom vond het eveneens onjuist de prij zen belangrijk op te schroeven. „Op de sportvelden hoeven we toch ook niet te verdienen?" Wethouder Van Duykeren zegde toe bij een nieuwe prijsverho ging het sociaal en historisch aspekt niet uit het oog te verliezen. „Die prijs zal neerkomen op hooguit 0,20 per vierkante meter, dat is toch geen exorbi tante of extreme verhoging". Medezeggenschap Tot slot kwam het stokpaardje van Progressief Ak koord Alkemade aan bod, te weten een medezeggen schapscommissie voor gemeentelijk personeel. Over dit onderwerp is een enquête gehouden onder de da mes en heren ambtenaren; slechts 52 van de 112 for mulieren werden geretourneerd. Dit was voor B. W. reden te veronderstellen dat er momenteel reeds voldoende inspraak is en iedereen kennelijk dik te vreden is met de huidige gang van zaken. De heer Kret vond dat een dergelijke commissie niet door ge meenteraad of B. W. opgelegd mag worden, maar dat het gemeentepersoneel het zélf moet willen. De heer Hoogenboom merkte aan het eind van de dis cussie op dat „medezeggenschap geleerd moet wor den en dat B. W. moeten leren vertrouwen te krij gen in het personeel". Hij wenste inzage in de tekst van de enquêteformulieren om een inzicht te krijgen in het hoe en waarom er zoveel formulieren niet ge retourneerd zijn. Leidenaar roofde uit Hazerswoudse kerk LEIDEN/DEN HAAG Bij onmiddellijke uitspraak heeft de Haagse rechtbank een 20- jarige verdachte uit Leiden veroordeeld tot zeven maan den gevangenisstraf, wegens door hem gepleegde inbraken en diefstallen. Dat betrof onder meer diefstal van een portemonnaie met tweehonderd gulden uit een woning in Boskoop. In Hazers- woude werd uit de pastorie van een kerk aan de Rijndijk een geldkistje met duizend gulden en een gouden horloge gestolen. Andere diefstallen waren onder meer in Muiden waar vijfduizend gulden buit gemaakt werd. In totaal pleeg de de verdachte zeven inbra ken alvorens hij kon worden gearresteerd. En dat was niet voor de eerste maal, want hij is reeds meermalen veroor deeld. De officier van justitie eiste negen maanden gevange nisstraf. De verdedigster betoogde dat verdachte sinds 17-jarige leef tijd verslaafd is aan gebruik van verdovende middelen en daar honderd gulden per dag voor nodig heeft, zodat hij aan zijn sociale uitkering niet ge noeg heeft. „Dus moet hij wel gaan inbreken en stelen," al dus pleitster met welke con clusie de president van de rechtbank duidelijk moeite had. „Het zou beter zijn een ont wenningskuur te ondergaan," aldus de president. Op verzoek van de verdachte deed de rechtbank meteen uit spraak. De commissaris van de Ko ningin voor de provincie Zuid- Holland mr. M. Vrolijk bracht gisteren een bezoek aan Nieuwkoop. De heer Vrolijk en zijn echtgenote werden ontvangen door burgemees ter mr. T.R. Seinstra op het gemeentehuis. Het werkbe zoek van de heer Vrolijk be trof hoofdzakelijk de bezichti ging van de nieuwe aanwin sten van de gemeente Nieuw koop. Zo bezocht mevrouw Vrolijk de huishoudschool in Bouwlust, waar zij door de di recteur van de school ,de heer Bunnik, werd voorgelicht over de bouwplannen en het gereedkomen van de school. De heer Vrolijk werd rondge leid door het nieuwe gemeen tehuis en bekeek de nieuwe loodsen van gemeentewer ken. De lunch werd gebruikt tijdens een boottocht over de Nieuwkoopse Plassen. Op de foto stapt mevrouw Vrolijk aan boord van de provinciale kruiser, waar burgemeester Seinstra (I.) en de heer Vrolijk (2e v.l.) al aanwezig zijn. 's Middags ontmoette de heer Vrolijk het bestuur van de vereniging 'De Haak', en bracht een bezoek aan het natuurgebied dat onder de hoede van de vereniging valt. Tijdens een bezoek aan Noorden werd de verkeerssi tuatie bekeken die zowel de Inwoners van Noorden als het gemeentebestuur zorgen baart. Het bezoek van de commissaris van de Koningin werd afgesloten met een in formele bijeenkomst van de De Oud Adese Vrouwvenneweg; een halve parkeerplaats per woning Dienst openbare werken ontwerpt parkeerplan OUDE ADE De Alkemadese dienst Open bare Werken is bezig met een plan om in de nieuwbouwwijk van Oud Ade 16 nieuwe parkeerplaatsen te realiseren. De extra par keerplaatsen in deze door ruimtegebrek ge plaagde woonwijk, zouden er kunnen ko men door 20 meter van het 70 meter lange trapveld af te snoepen. Het plan dat nog door het college van burgemeester en wet houders moet worden bekeken, wordt door de bewoners niet beschouwd als een overbo dige zaak. Er bestaat al jaren ergernis over de nijpende parkeersituatie. Met name voor in 1960 ge bouwde woningen in de smalle Vrouwvenne weg, is minder dan een halve parkeerplaats per huisgezin beschikbaar. Het gevolg hiervan is dat automobilisten in andere straten moeten parkeren. Hetgeen ook weer niet als ideaal be schouwd kan worden, omdat ook hier de par- keermogelijkheden schaars zijn. Op dit moment houdt de gemeente Alkemade bij nieuwbouw als norm aan 1,3 parkeerplaats per woning. Dat dit niet zo'n royale norm is, blijkt wel uit gegevens van omliggende ge meenten. Leiderdorp houdt in nieuwbouwwij ken van woningwetwoningen en premiekoop woningen een norm aan van 1,5 1,6 park plaats per huis, Woubrugge 1,3 a 1,5 en l 1,5. Leiden ligt iets lager met 1,2, maar da< de behoefte aan het bezit van een of n auto's lager in verband met zeer frequent oj baar vervoer. Beschikbaarheid per openbaar vervoer h namelijk belangrijke invloed op het autoh zo is onlangs gepubliceerd in het blad „De K peling" van de Nederlandse Spoorwegen, ingenieursbureau Van Hasselt en de Koning Nijmegen heeft in opdracht van de Nederla se Spoorwegen een onderzoek gehouden in tien woongebieden. Die werden naar de kw teit van de openbaar vervoersvoorzieningen gedeeld in een kategorie goed, redelijk en tig. De gebieden met goede en redelijxe ber baarheid per openbaar vervoer en langz; verkeer lieten een autobezit zien van ruin per 100 huishoudens. In de gebieden met matige of slechte bereikbaarheid per openl vervoer en met een beperkt bestand aan v kels zijn er per 100 huishoudens meer dan auto's. Meer dan één auto per huishouden Oude Ade met een busverbinding van één per uur en een wel zeer beperkt winkelbest mag wel degelijk tot de laatste kategorie g< kend worden. ZOETERWOUDE Het wa terschap „De Ommedijck" houdt morgen een openbare vergadering in „Ons Huis". Op de agenda staan onder andere de vaststelling van de laatste rekeningen van een aantal op geheven polders, begrotings wijzigingen, peilbesluiten, wij ziging regleement van het wa terschap en de bezoldiging van hoofdambtenaren van het wa terschap „De Ommedijck". De voor iedereen toegankelijke vergadering begint om acht uur in „Ons Huis", Kosterspad 3, Zoeterwoude. ALPHEN AAN DEN RIJN Blues van kwaliteit valt er za terdag in het Alphense Jonge rencentrum Midas te beluiste ren. De Bodegraafse bluesfor matie Long Way Blues treedt daar dan op. Bij eerdere con certen van deze groep bleek dat men inderdaad thuis is op het bluesgebied en vertoont de Long Way Blues-muziek zelfs raakvlakken met de oude zwarte blues. Een must voor de bluesliefhebber. De groep bestaat uit gitarist/zanger Wil lem van Houten, bassist Ed Blanken, pianist Ruud Spetter én drummer Leen Kok. Het optreden begint om negen uur. AARLANDERVEEN De CDA-afdeling Alphen aan den Rijn houdt donderdag 2 okto ber in het Dorpshuis in Aar- landerveen haar jaarlijkse le denvergadering. Op deze avond zal de voorzitter van de afdeling N. Buijsert, een inlei ding houden over het ont werp-verkiezingsprogramma van het CDA. Tijdens de bij eenkomst, die om acht uur be gint, zijn ook CD A-raadsleden van Alphen aanwezig die eventuele .vragen over proble men binnen de gemeente zul len beantwoorden. Emmy Verhe in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJ* Oud-leerlinge van Herr Krebbers, en erkend als der grootste viooltalenten de huidige generatie Em Verhey, treedt donderdag oktober op in het Alphense bouw De Bron (Ridderve Het optreden begint 's midd om 12.30 uur. Het program bevat werken van Bach, Ysi en Bartok. ZOETERWOUDE De Gymnastiekvereni ging SJZ heeft zondag deelgenomen aan behen- aigheidsproeven die door de K.N.G.B. in sport hal Overbosch te Den Haag werden georgani seerd. Aan de turnwedstrijden nam alle jeugd van 8 tot 13 jaar uit het district Den Haag deel. len. De gymnastiekvereniging SJZ had met 7 groepen van elk 10. deelnemers ingeschreven. Alle deelnemers verdienden voor hun insp ningen een medaille. Bovendien wist de Zoel woudse jeugd nog beslag te leggen op een a tal groepsprijzen. De meisjes van 8-9 jaar haalden een tweede prijs, de meisjes van IC jaar een eerste en de meisjes van 12-13 jaar i tweede prijs. Ook de jongensgroep kwam uit kend voor de dag en behaalde een uitstekei eerste plaats. De vreugde na afloop ontlaai zich in een uitgelaten terugreis met de spec: afgehuurde bus. Uit de L.C. van 10 septem ber. HAZERSWOUDE „Hoog geëerd publiek, het bestuur van de stichting Jeugdcircus Capriole heeft gemeend U te moeten verrassen met een Kerstshow", zo was in het laatste circus-programma boekje te lezen. Naar het zich laat aanzien was dit ook eeht het allerlaatste cir cus-programma van Caprio le, want de als 'voorlopig laatste' aangekondigde voor stelling in december, kan wegens gebrek aan kinderen en leiding zelfs geen door gang meer vinden. „Het begon allemaal met twee ëën-wielige fietsjes die mijn man bouwde en waar kinde ren uit de straat weieens op reden. Langzamerhand is het uitgegroeid tot een heus cir cus^', zo vertelt mevrouw Jose Martinot, programmaleidster van het eerste uur. Nu bijna tien later heeft het bestuur van het Jeugdcircus Capriole noodgedwongen de activiteiten moeten staken. Door een gebrek aan opvol gers van de huidige onderbe zette leiding is het niet langer mogelijk circusprogramma's voor te bereiden. De leiding was dermate onder bezet, („ik kon mijn bed beter in de oefenruimte neerzetten") dat er besloten werd om na de laatste voorstelling op 15 de cember te stoppen. Nu veel jeugdige artiesten naar de middelbare school zijn gegaan en daardoor te weinig tijd heb ben voor het circus, is deze laatste voorstelling geen haal bare kaart. In drie maanden is het niet mogelijk nieuwe kin deren een 'circus-act' te laten instuderen. Het gevolg is dat het bestuur met onmiddellijke ingang alle activiteiten van het circus voorlopig gestaakt heeft. Voorlopig, want als het probleem van de onderbezet ting wordt opgelost dan kan het circus het tien-jarig be staan toch nog vieren. Op dit moment is daar echter nog geen sprake van. Het be stuur van het Jeugdcircus Ca priole heeft een dringend be roep op inwoners van Hazers- woude Rijndijk en omgeving gedaan zich aan te melden als leider bij het circus. „De be doeling is om de begeleiding van de kinderen over tien mensen te verdelen, zodat ie der ongeveer anderhalf uur per week met het circus bezig is", aldus secretaresse me vrouw Ati Platzbecker. Men sen die willen helpen het voortbestaan van dit kinder circus alsnog veilig te stellen, worden verzocht contact op te nemen met het secretariaat, Joseph Hayndlaan 8, Hazers- woude Rijndijk, telefoon: 01714-4043. Een van de laatste uitvoeringen van het Jeugdcircus In Het Anker.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4