,Geen olietanks in GroenoorcT Leider roofoverval Merenwijk veroordeeld tot vijf jaar is Acht jaar en tbr voor moord op Leidse prostitué VERDACHTE ZEGT IN GEVANGENIS TE WORDEN BEDREIGD Leidse politie op volle sterkte Verbouwing clubhuis Ooster kwartier KVP-Leiden nu definitief deel van CDA optibelt TAD LEIDSE COURANT DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 ,In Boskoop nag je zonder 'ijbewijs liet rijden" LEIDEN Kantonrech Van Dijke hoorde isteren de oudste rrouw, die tot nu toe we ens het rijden zonder ijbewijs in Leiden voor iet gerecht werd ge- ileept. Het is niet vol gens de regels der eti- juette om een vrouw laar haar leeftijd te vra- en. Naar de preciese eeftijd van de over- reedster kan dan ook lechts worden gegist. )e vrouw was afkom- itig uit Boskoop. Haar veneens gedagvaarde lejaarde echtgenoot iracht een verwarrende rerklaring te berde. „In loskoop mag je niet onder rijbewijs rijden", :ei hij tot ieders verba- :ing. Dat was er dan de ■eden van dat hij zijn irrouw in Katwijk wat imateuristische lessen ïad gegeven. Uit de ver oordeling bleek dat het rijden zonder rijbewijs literaard evenmin in Katwijk is geoorloofd. De verdachte vrouw kreeg reeds onderricht in het au torijden. door een erkende autorijschool wel te ver staan. Maar dat ene uurtje |es per week vonden de /rouw en haar echtgenoot aan de krappe kant. Daar om besloot de man zijn vrouw hoogst persoonlijk de diepere geheimen van de rijkunst bij te brengen. Voor de rechtbank kwam hij tot de opmerking als zou je in Boskoop niet zon der rijbewijs mogen rij den....Hij bedoelde echter, dat in Boskoop nergens terreinen zijn, waar deze lof gene ongestoord in de automobiel kan oefenen. In Katwijk dacht het echt paar een dergelijk terrein te hebben gevonden: een parkeerterrein. „Het ach teruit naar rechts draaien had ik nog niet onder de knie. Ik zwabberde teveel over de weg. Op een rusti ge, mistige ochtend gingen we naar het terrein. Mijn man stapte uit om aanwij zingen te geven," aldus de vrouw, die het graag ge wilde roze papiertje in middels in haar bezit i bleek te hebben. „Als er een auto op het terrein had gestaan, hadden we beslist niet geoefend," sprong de trouwe echtge noot bij. De officier van mevrouw Tan. vond het prettig, dat kans i op herhaling van de over treding in ieder geval is uitgesloten, omdat de k vrouw haar rijbewijs reeds heeft weten te bemachti gen. De officier eiste tegen i zowel de man, wegens uit- lokking, als tegen de vrouw een boete van vijf- enzeventig gulden. De j kantonrechter vonniste f conform de eis. Kwartetten Een hardnekkige verkeer- sovertreder de kanton rechter bleek de verdachte vaker te hebben veroor deeld werd met een gladde band in Rijnsburg s aangetroffen. „Dat kwam, doordat ik een tijdje terug een lekke band had. De gerepareerde andere band II lag klaar in de achterbak. r Ik hoefde het ding alleen maar te monteren," aldus de verdachte. De verbali- 1 serende agenten geboden |J de man dan ook om de 2 banden dan maar direct te verwisselen. De man was I er echter niet voor te por- ren om in zijn nette pak t onder de wagen te krui- l pen. Volgens afspraak, showde hij de volgende de f dag zijn geprofileerd ach- i terwiel in de hoop, dat de v zaak daarmee was afge daan. De verbazing was i dan ook groot, toen op een dag de dagvaarding in de brievenbus viel. Maar de I politie wilde slechts zien c of het voertuig nog langer een gevaar op de weg was. Ondertussen was de over- treding natuurlijk wel be gaan en dus volgde een dagvaarding. „Ik heb al ie vele bekeuring gehad en 0 niet betaald. Ik kan nu f gaan kwartetten," zei de 1 geagiteerde man, die tot een boete van vijftig gul den werd veroordeeld. Het wachten is op de 'Zwarte Piet', die de kaartspeler r ongetwijfeld krijgt toege speeld... WIM BUNSCHOTEN DEN HAAG/LEIDEN De leider van de overval op een PTT-ambtenaar in het winkelcentrum De Kopermolen in de Leidse Merenwijk is veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie had zes jaar gevangenisstraf geëist. Behalve de ovenral op vrijdagmorgen 7 maart werd de 42-jarige man uit Nieuwer- kerk aan den IJssel vele autodiefstallen en inbraken ten laste gelegd. De buit van de gewapende overval nabij het postagentschap in de Merenwijk bedroeg destijds 95.000 gul den. Met drie anderen overviel J. van W. op simpele wijze de PTT- ambtenaar. Van W. had de leiding. Dreiging met een pistool en de klassieke woorden „Dit is een overval" waren voor de PTT'er voldoende om een geldzak met inhoud af te geven. Daarna vluchtten de mannen in een gestolen auto. De verdachte ontkende echter alle hem ten laste gelegde misdaden. De straflijst van de verdachte was 'indrukwekkend'. Daarbij komt, dat hij het gebruik van vuurwapens niet schuwt. De offi cier omschreef de verdachte als een zeer gevaarlijk mens en achtte een forse straf noodzakelijk. In de dagvaarding werd tevens melding gemaakt van inbraken en diefstallen in Wassenaar, Rijswijk en Kortenhoef. De inbra ken verliepen altijd volgens een vast stramien: één van de ben deleden gooide een ruit in, terwijl een ander naar binnen snelde en roofde, wat hij roven kon, met speciale aandacht voor antiek en Friese klokken. Vervolgens reden de bendeleden weg in een gestolen auto, die later werd verbrand. In totaal zouden veertig van dergelijke inbraken en 25 autodiefstallen zijn gepleegd. Van W. ontkende echter alles. De advocaat, mr. Keereweer, vroeg vrijspraak tijdens de rechtzitting van twee weken geleden. Turks restaurant In de Vrouwenstecg 5 wordt per 1 oktober een nieuw Turks restaurant geopend. Het etablissement draagt de naam 'Restaurant Sabri' en zegt een keur aan Turk se speciualiteiten op het menu te voeren. Woensdag van zes tot acht uur wordt in het restaurant gereci pieerd ter gelegenheid van de opening. Orkest in oprichting De stichting Dienstencentrum Leiden Zuid-Oost wil een orkest formeren uit lieden, die in staat zijn een muziekin strument te bespelen. Enkele kandidaat-orkestleden heb ben zich al aangemeld, maar het zijn er nog niét voldoen de. Voor inlichtingen, mevr Borst tel. 130304. Robijnzicht jubileert Het verzorgingstehuis 'Robijnzicht' heeft de maand ok tober uitgeroepen tot feestmaand, omdat vijf jaar gele den de eerste bewoners het tehuis betrokken. Het eer ste lustrum wordt woensdagavond officieel geopend door voorzitter Ch. F. van der Weijden van de stichting tot Exploitatie van Bejaardencentra - Leiden, om half acht, gevolgd door een feestconcert om acht uur met Sempre Avanti. Andere onderdelen van het program ma: op donderdag 9 oktober optreden van het Neder lands Marionettentheater; op 11 oktober een show van de majoretten 'De Angels'; op 13 oktober een filmvoor stelling; Nel Kars met solo-toneel op 16 oktober: het so listenensemble Jolie Nuy op 23 oktober; Open Huis voor onwonenden op 25 okotber en een slotfeest op vrijdag 31 oktober. Go-cursus De Leidse Go-club begint op 2 oktober weer met een nieu we cursus go-spelen. De cursus duurt vijf achtereenvolgen de donderdagavonden en kost vijf gulden. De aanvangstijd is steeds acht uur. Plaats van handeling is het Leids Vrije- tijds Centrum aan de Breestraat 66. Daar wordt zaterdag 11 en zondag 12 oktober ook het jaarlijkse toernooi gehouden. Voor inlichtingen: tel. 071-126005. Wijsheid uit onkruid Dp dinsdag 7 oktober begint in het Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden een serie van vier lezingen onder de titel 'Wijsheid uit het onkruid'. De lezingen worden gegeven door Mis Leene en behan delen de geneeskracht van wilde planten. Deze planten worden geïllustreerd met dia's en in verband gebracht met de homeopathie, de kleurentherapie, de astrologie en de getallenleer. Ferreri in bet Kijkhuis In het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoortstraat 17 in Leiden wordt maandag 6 oktober een oude film van Ferreri ge draaid. Aanvang 20.00 uur en 22.15 uur. Deze film is ter voorbereiding op zijn nieuwste film 'Chiede Asile' (ik vraag asiel), die donderdag 9 oktober en vrijdag 10 oktober vertoond wordt. Chiede Asile is een film over het opvoe dingssysteem in de meest brede zin van het woord. De hoofdrol wordt gespeeld door 150 drie-jarige kleuters. Aan vang 20.00 uur en 22.15 uur. 'Satirisch kabaret De Duitser Karl Valentin is de auteur van het pro gramma 'Satisch Kabaret' dat zaterdag 4 oktober om half negen ten tonele wordt gebracht door de Belgi sche groep 'Mannen van den Dam. Het programma be vat een verzameling korte schetches, waarin de humor centraal staat Valentin wordt beschouwd als de Duit se tegenhanger van Charlie Chaplin. De voorsteling wordt gegeven in het LAK-theater aan het Levendaal. Cursus landbouwmethode In het Gesprekscentrum. Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden begint woensdag 8 oktober een kursus 'Biologisch- dynamische landbouwmethode'. De cursus duurt acht woensdagavonden en kost 50 gulden. De cursus wordt ge geven door de heer A. Wijgmans aan de hand van Rudolf Steiner. Deelnemers dienen zich vooraf te melden in het Praethuys, telefoonnummer 142895. De cursus begint elke avond om 20.00 uur. DEN HAAG/LEIDEN De 30-jarige Lei- denaar N.J.G. de W. is veroordeeld tot acht jaar jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en tbr vanwege de moord op zijn ex-vrouw, de 25-jarige prostitué Nancy G. De officier van Justitie mr. Den Os had tien jaar en tbr geëist. In zijn laat ste woord beweerde de verdachte dat hij in de gevangenis in een gevaarlijke situa tie verkeert. Hij wordt bedreigd onder meer met vergiftiging. De officier zegde toe een en ander te onderzoeken. Zaterdag 19 januari bracht de op Curasao ge boren man zijn ex-vrouw op beestachtige wij ze om het leven. Op de Willem Klooslaan, nabij de woning van de vrouw, vuurde de man in de vroege ochtenduren drie schoten af op zijn voormalige echtgenote. Ondanks het feit, dat de politie al ter plaatse was, toen de moordenaar het laatste schot loste, wist hij in eerste instantie te ontkomen. Twaalf uur later werd hij in zijn woning door de politie gearresteerd. De moord had een lange voorgeschiedenis. De moeilijkheden begonnen al kort na het begin van het huwelijk. Om aan financiële problemen het hoofd te bieden, ging Nancy kort na haar trouwen werken als raamprosti- tué in Den Haag. Hoewel haar echtgenoot volledig instemde met deze activiteiten was hij jaloers op de mannen met wie zij contac ten onderhield. Jaloezie was de achtergrond van de scheiding in het gezin, dat inmiddels door de geboorte van een zoon was uitge breid. Na de echtbreuk werden de vrouw en haar zoontje regelmatig door De W. bezocht, die doorgaans na de bezoeken depressief en radeloos vertrok... Levensgevaarlijk Tijdens de rechtzitting van 16 september werd de verdachte door de officier als levens gevaarlijk bestempeld. Al tijdens het huwe lijk had de man Nancy verwond. Éénmaal zelfs zo ernstig, dat zij ten gevolge van mes steken in het ziekenhuis moest worden opge nomen. De hamvraag tijdens de rechtziting was of De W. met voorbedachten rade te werk was gegaan. Voor de officier was geen twijfel mogelijk. Hij beweerde, dat De W aan vankelijk van plan was om zijn slachtoffer in een bar te vergiftigen (op de avond van de moord was de verdachte in het bezit van gif). Het pistool zou slechts als 'stok achter de deur' hebben gefungeerd. De advocaat van De W., mr. De Loos, beweerde daarentegen, dat vrienden van de verdachte het wapen op de bewuste avond aan de verdachte zouden hebben gegeven om tegen bedreiging weer stand te kunnen bieden. Na sectie werd dui delijk, dat geen vergiftigingssporen in het li chaam van de vermoorde vrouw waren aan getroffen. Dat zou 'voorbedachten rade' te genspreken. De Loos verwees tevens naar een psychiatrisch rapport. De conclusie daar van zou rechtvaardigen, dat de verdachte minder toerekeningsvatbaar wordt ver klaard. In tegenstelling tot de officier pleitte de advocaat voor onmiddellijke behandeling in een rijkspsychiatrische inrichting. Burgemeester Goekoop heeft gisterochtend vijf nieuwe agen ten beëdigd. Met de komst van de heren G.F Borgman, S Kleinhout, J. Mieremet, P.N.I. van Riel en R. Panboer is het Leids politiekorps weer op vol le sterkte. In zijn toespraak verklaarde de heer Goekoop zich tegenstander van de nieu we politiewet, zoals die door de ministers de Ruiter en Wie gel is voorgesteld. Om de poli tie zo goed mogelijk te laten functioneren, vindt de burge meester een zo kleinschalig mogelijk georganiseerd politie korps een voorwaarde. „De voorgestelde provinciale poli tiewet zou de politie in haar taak alleen maar belemmeren. Het zou de afstand tussen de politie en de burgers vergroten in plaats van verkleinen." LEIDEN Het buurtcomité Groenoord heeft zich in een brief aan de Leidse gemeen teraad uitgesproken tegen de komst van een aantal die seloliereservoirs ten behoe ve van elektriciteitscentra les op het terrein tussen de Maresingel, de Koningstraat en de buurt Groenoord. (het terrein met de voormalige gashouders). Volgens het buurtcomité is het volstrekt onaanvaardbaar om in een dicht bevolkte omge ving dieselolieopslag te vesti gen. Het wijkcomité stelt in de brief pijnlijk getroffen te zijn door de plannen van de ge- mêente Leiden en het Ener giebedrijf Rijnland. „De olie- opslagplannen doorkruisen in feite de beoogde verbetering van de buurt. Wij zijn er niet van overtuigd dat een dergelij ke installatie (centrale en tanks) zonder gevaar voor de omgeving kan draaien. De tanks hebben een grote om vang, de centrale zal aanlei ding geven tot emissie vap bij voorbeeld zwaveldioxide, de overslag na het transport is niet zonder gevaar en er zijn nog meer' risico's", aldus het comité. Het buurtcomité is bang dat de angst van de bewoners van Groenoord voor de de installa tie tot stress zal leiden. „Wij vragen ons af of het in deze tijd nog verantwoord is om een energieproducerende cen trale met tanks midden tussen woonwijken te situeren. Wij verzoeken u daarom niet voort te borduren op een keuze van vroeger maar om een nieuwe keuze te maken. Ons lijkt het zinnig dat er gezocht wordt naar een alternatief terrein buiten of aan de rand van de gemeente. Liever hadden wij gezien dat het terrein, dat een barrière is tussen Groenoord en Noorderkwartier, gebruikt gaat worden om het isolement van Groenoord naar Noorder kwartier te doorbreken door middel van groenvoorzienin gen en woningbouw, iets dat de gemeente wel tussen de Kooi en Noorderkwartier tot stand wil brengen", aldus he't comité dat tenslotte stelt dat de gemeenteraad nu reeds een uitspraak zou moeten doen over de wenselijkheid van olieopslag in Groenoord. LEIDEN De gemeente Leiden heeft een bedrag van 145.000 beschikbaar gesteld voor de verbouwing van het clubhuis van de speeltuinve reniging Oosterkwartier in de Kooi. LEIDEN De KVP afde ling Leiden hield gistera vond de laatste ledenverga dering. De partij is opgehe ven en is nu officieel een deel van het CDA, afdeling Leiden. Drs. W.K.N. Schmel- zer hield een spreekbeurt tij dens de opheffingsavond van de KVP. Op de valreep verwierp toen nog voorzitter J. Beenakker de onlangs gepresenteerde on derwijsnota van wethouder Van Dam. „Wij willen anno 1980 geen schoolstrijd, maar als die wordt opgedrongen, hebben we geen keus," aldus Beenakker, die nu vice-voor- zitter van het CDA-afde- lingsbestuur is. „De nota van wethouder Van Dam wordt door het CDA ge zien als een rechtstreekse aan val op de positie van het bij zonder onderwijs in Leiden. De wethouder heeft gezegd, da£ 'schoolstrijd' een woord uit de vorige eeuw is. Ik dacht dat tot voorkort ook. Het bijzonder onderwijs heeft bij het CDA de hoogste prioriteit. Maar wij hebben geen behoefte aan een door een schoolstrijd-achtige sfeer verziekt politiek klimaat. Ik wil dan ook een dringend verzoek doen op de partijen, die het college steunen: fluit de wethouder terug," aldus Beenakker. De actuele stedelijke politiek werd hierna ter zijde gescho ven en het accent werd ver legd naar het samenwerkings verband met het CDA. CDA- fractievoorzitter mr. H.E.A. Driessen verklaarde blij te zijn, dat de samenwerking vei lig is gesteld door de eigen in breng van de KVP binnen het CDA. Drs. Schmelzer zei het partij programma van het CDA met een gerust hart te bekijken. Tegelijkertijd drong hij er bij 'd<r Leidse kring' op aan om vooral de primaire tekst van het programma te verkiezen boven de alternatieve tekst. Zo staat in de primaire tekst bij voorbeeld dat de NAVO on misbaar is, terwijl de alterna tieve tekst de NAVO als 'van groot belang' betitelt. „Het zou ambitieuze zelfver heffing zijn, wanneer we bij dit afscheid slechts de grote wapenfeiten zouden vermel den. We hebben ook missers begaan. Ook moeten we niet pretenderen, dat we uit de bij bel voor alle problemen een oplossing vinden. Dat is een wensdroom. Evenmin moeten we beweren, dat we de verta lers van een authentieke bood schap zijn. We moeten oppas sen voor zelfverheffing. Ik vind het fijn, dat het christelij ke in de naam voorkomt. In deze aggressieve wereld is het noodzakelijk, dat de politiek gefundeeerd is op christelijke overwegingen," aldus Schmel- Het rijk is met de verbouwing accoord gegaan, maar wil niet meer dan 115.000 gulden aan investeringssubsidie in het projectje stoppen. Voor het resterende bedrag van 30.000 gulden doet de gemeente een beroep op de zogenaamde B.R.W.-middelenpot. V-snaren LAMAN-LEIDEN B.V. ZIJLSINGEL 2 LEIDEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3