Beginsalaris ambtenaren aat sterk omlaag Iran dreigt Golfstaten met oorlog Fan tastische beveiliging van Dodewaard ANVR daagt Slavenburg's Bank voor rechter SOVJET-UNIE HEEFT NIEUW SPIONAGESCHIP WIEGEL LICHT BONDEN VOLGENDE WEEK IN Ijijndamp jtobahn Miljoenste irsist bij Teleac W\ Meubelfabriek isÉr Oisterwijk toonaangevend in eiken Zweden probeert vreemde onderzeeboot naar oppervlakte te dwingen (2owa/nt ïekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - redacteur: Wim Buljteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - nementen: kwartaal 46,30: jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Dinsdag 30 september 1980, 70e jaargang no. 21773 Baghwan Documentaire over goeroe Baghwan om 18.59 uur op Ned. II en om 20.27 uur tv-se- rie „De kleine Waarheid". Op Ned. I om 18.59 uur pro gramma „D'r kan nog meer bii" en om 22.10 uur balletserie „De magie van de dans". Veel bewolking Veel bewolking, maar slechts een kleine kans op wat regen of motregen. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Mati ge tot vrij krachtige wind uit zuidwest tot west. Zon op 06.39, onder 18.16 uur. Hoogwater Scheveningen 07.39 en 20.05 uur, laagwater 03.22 en 15.55 uur. k nieuw schip t in 't water ITERDAM Een van een nieuw- i'schip is gisteravond >t water van de Oude gevallen. Het epsdeel was op een onderweg van de ilme-werf in Heus- naar de werf van de irdamse Droogdok Roterdam Heijplaa t gevaarte bleek te te zijn voor de Bot- rug; het botste daar naan en gleed in het Het scheepvaart- eer door de Botlek- is in het midden ge- nd. spoorloos WASSENAAR In \V/ ri cgntl n o y p Wassenaar is sinds doöCIlctdl O gistermiddag een /ii v grootse speuractie IÏ161S IC l 11 gaande naar de ver- dwenen Edith Christina Post. Dit 11- jarige meisje, leerlin ge van de zesde klas van de Wethouder Huybregtseschool, ging rond kwart over twee met toestemming van de onderwijzer tijdens een gecombineerde handenarbeid/handwerkles ma teriaal halen uit een kast op de begane grond van het schoolgebouw. Sindsdien wordt zij ver mist. Het signalement van Edith Post luidt: lang 1.50 meter, fors postuur, bol gezicht, lang blond haar, licht beige broek, donkerblauwe trui met witte randen en witte schoenen. Een ieder die nadere inlichtingen kan verschaffen, wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de politie in Wassenaar: 01751-19244. Edith Christina Post Melkprijs weer hoger DEN HAAG Melk, vla en yoghurt worden deze week mogelijk twee cent per liter duur der. De inkoopprijs voor de detailhandel is name lijk gisteren met twee cent verhoogd. Het zal van de zuiveldetaillisten afhangen of zij deze ver hoging ook aan de klant doorberekenen. De zui velindustrie noemt de gestegen grondstofprij- zen oorzaak van de prijsstijging. Het minis terie van economische zaken is akkoord gegaan met de verhoging. LONDEN De Sovjet-Unie be schikt sedert kort over een nieu we spionageschip in de Atlanti sche Oceaan, dat voorzien is van een uiterst moderne luisterappa- ratuur voor het volgen van de NAVO-communicatie. Het schip heet „SSV 516" en wordt in NAVO-kringen „Bal sam" genoemd. Het vaartuig is vooral gesignaleerd tijdens de oe feningen die de NAVO onlangs onder de naam „Teamwork 1980" in het noordelijk deel van de At lantische Oceaan heeft gehouden. Jongen op crossbrommer verongelukt OMMEN Een vijftienjarige jongen is dit weekeinde in Ommen overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hij kreeg met een crossbrommer. Vlak bij zijn ouder lijk huis was hij zonder valhelm aan het crossen. Op een zandweggetje botste hij tegen zijn broer op, die ook op een crossbrommer reed. Rijbewijsreizen naar Antillen EINDHOVEN Een Duits reisbureau met een bijkantoor in Zeeland organiseert zoge naamde rijbewijsreizen naar de Nederland se Antillen. Een eerste trip met elf deelne mers leverde overigens maar twee rijbewij zen op. De overige negen kandidaten zijn voor het examen gezakt omdat het veel moeilijker was dan zij dachten. Het idee om dit soort reizen te organiseren is afkomstig van een riischoolhouder in Eindho ven. Een Antilliaans rijbewijs is, in tegenstel ling tot een Egyptisch, makkelijk in te leveren tegen een Nederlands bewijs van rijvaardig^ heid. De Eindhovense rijschoolhouder wilde reizen naar de Antillen organiseren, maar zag daar uiteindelijk van af onder druk van de ANWB. Het plan werd met zijn instemming overgenomen door het Duitse reisbureau, maar de Eindhovenaar distantieert zich er nu van omdat de reizen slecht georganiseerd zouden zijn. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG In ambtelijke kringen circuleren op het ogenblik tabellen met nieuwe aanvangssalarissen bij de over heid, die aanmerkelijk lager liggen dan de huidige beloning, waarmee nieuwko mers hun carrière bij de overheid be ginnen. De verschillen bedragen van 2,3 tot 9,4 procent, waarbij het opvalt dat de salarissen in de middengroep het zwaarst achteruit gaan. De aanvangssa larissen in de hoogste groep zijn slechts bijna 6 procent lager gesteld. Op het ministerie van binnenlandse za ken ontkent men het bestaan van con crete nieuwe salaristabellen. De ambte- narenorganisatie „Het Ambtenarencen- trum" heeft echter beslag weten te leg gen op een interne nota van PTT, waar in melding wordt gemaakt van de nieu we aanvangssalarissen, die door het mi nisterie zouden zijn ontworpen. PTT be studeert aan de hand daarvan welke consequenties deze nieuwe belonings structuur kan hebben voor het aanstel- lingsbeleid. Het wordt denkbaar geacht dat het moeilijker zal worden om in be paalde sectoren nieuwe arbeidskrachten aan te trekken. De nieuwe salaristabellen vormen een onderdeel van de overheidsoperatie die moet leiden tot een beperking van de loonkosten van de overheid in 1981 met rond 800 miljoen gulden. De ambtena renbonden is toegezegd dat zij volgende week een inzicht krijgen in de concrete plannen van minister Wiegel, de hoog ste chef van al het overheidspersoneel. De bonden zijn dan ook zeer ontstemd dat er elders reeds plannen worden be sproken terwijl zij nog van niets weten. Hoewel het hier gaat om beginsalaris sen, waardoor de zittende ambtenaren niet worden getroffen, bestaat de vrees dat de overheid op den duur niet twee salaristabellen naast elkaar zal laten be staan maar ertoe zal overgaan om de thans geldende salarissen te bevriezen totdat het nieuwe beloningssysteem het thans geldende zal hebben ingehaald. Schaal Minimum Omlaag thans straks in gld in pet 1 1628 1628 3 1672 1672 18 1759 1717 43 2,3 32 1803 1759 44 2,4 57 2058 1996 62 3,0 71 2337 2265 72 3,1 89 2751 2614 137 5,0 103 3177 2887 290 9,1 112 3033 2751 282 9,3 130 4062 3750 312 7,7 148 4949 4529 470 9,4 152 6931 6536 395 5,7 TMBHB1 Bij de PTT gaat men er van uit, dat bin nenkort bovenstaande aanvangssalaris sen bij de overheidsdienst zullen gelden, waarbij dan tevens is vermeld hoe de huidige situatie is alsmede het verschil nominaal en procentueel. Het Ambtena- rencentrum heeft deze cijfers achter haald en openbaar gemaakt HH «ven ndweerliedon iten schuim op brandende tan s'ja9en- geladen azijnzuur, die een botsing op Westduitse Au- ahn A61, tussen seldorf en Ko- iz, in brand was togen. Bij het eval waren drie ihtwagens be- eken, maar raak- niemand ernstig rond. De brand- r moest zich gasmakers te- de vrijkomende ndampen be- ermen. De A61, zeer belangrijke fc>rd-Zuidverbin- g, bleef urenlang sperd. Een groep van ongeveer 400 gevangenen in de Evin-gevangenis in Teheran die anti-lraakse leuzen roepen, willen naar het front om tegen Irak te vechten. WASHINGTON, BAGDAD, TEHE RAN De ïraanse premier Ali Radjai heeft gisteren de Golfstaten gewaarschuwd dat Iran hen als in oorlog met zijn land zal beschouwen als ze niet ophouden Irak te steunen. Hij noemde onder meer Aboe Dhahi, Koeweit en Jordanië. In Amerikaanse regeringskringen is vanmorgen vernomen dat president Carter overweegt vliegtuigen met gevoelige radar- en luisterappara- tuur, de zogenaamde Awacs-vliegtui- gen, in Saoedi-Arabië te stationeren om het conflict tussen Iran en Irak te volgen. Het bericht over het stu ren van de Awacs kwam, nadat Car ter en zijn hoogste adviseurs de lei ders van het Congres had ingelicht over de mogelijkheden die Carter in studie heeft om de olieroutes in de Perzische Golf open te houden. De VS bezinnen zich over de manier waarop zij de de tankervaart door de Straat van Hormuz gaande kun nen houden houden, nu het plan voor een speciale westerse vlooteen heid voorlopig van de baan lijkt te zijn. Irak heeft zich in antwoord op een be roep van de Veiligheidsraad bereid ge toond tot een wapenstilstand op voor waarde dat Iran hetzelfde doet. De ïraanse ambassadeur in Moskou, Mo hammed Mokri, heeft gisteren een aan tal voorwaarden geformuleerd, die voor Irak echter absoluut onaanvaard baar zijn. Zo zou president Saddam Hoessein moeten aftreden en zou Irak de stad Basra moeten overgeven aan Iran. Irans weigering het aanbod tot wapenstilstand van Bagdad te aanvaar den wijst erop datvmen zich in Iran sterk genoeg voelt de oorlog tot een goed einde te brengen. Irak en Iran hebben gisteren opnieuw luchtaanvallen uitgevoerd op eikaars olie-installaties. De Iraakse legerleiding concentreert zijn aanvallen op de stad Achwa2 in het Arabisch sprekende Khoezestan, die hun toegang zou geven tot de olievelden van deze provincie. De (Arabische) bevolking van Khoezes tan keert zich echter niet tegen de Ira- niërs, zoals de Irakezen hadden ge hoopt. Irak heeft ook zijn publiceit over de oorlog op een laag pitje gezet. Vele door Irak gemelde veroveringen in het grensgebied tussen beide landen blijken slagen in de lucht te zijn. oordenaar in bejaarde arresteerd ECHT De Utrechtse tie heeft zondagavond een ntienjarige jongen gear- ierd die verdacht wordt de moord op de bejaarde chtse vrouw die 20 sep- Qpber in haar bejaardenflat t0r een buurvrouw dood aangetroffen. Zij was irir schoppen en slaan om het luien gebracht. De jongen 3 ifft bekend. Hij verklaarde de vrouw hem weigerde te geven. Voor het door- ;en van de woning heeft jhaar geschopt en geslagen. RECHT Bij de Stichting leac is de miljoenste cursist eschreven sinds de start in j voorjaar van 1965. Het be ft mevrouw A. van Veen Boskoop, die heeft inge geven voor de cursus Fol- Me, de Engelse les voor winners. Volgens Teleac is i niet verbazingwekkend J het gaat om een leerlinge i voor een talencursus heeft '(eschreven, want juist deze (sussen scoren het hoogst. NIJMEGEN Het terrein van de kerncentrale in Dode waard is tegen actiegroepen beveiligd met behulp van val kuilen, een traangasleiding en afluistermicrofoons. Dit heeft een werknemer van de centrale meegedeeld op een vergadering van actievoerders, die voorbereidingen treffen om op 19 oktober de toegang tot de centrale te blokkeren. Een woorvoerder van de kerncentrale noemde deze onthullin gen vanmorgen „nogal fantastisch", maar wilde er verder geen commentaar op leveren. Wel bevestigde hij dat in het kader van een betere beveiliging van de centrale het terrein enkele maan den geleden is voorzien van een aantal leidingen. „Maar daar door kunnen we natuurlijk ook water spuiten", aldus de woord voerder. De werknemer die de beveiligingsmaatregelen in de openbaarheid heeft gebracht, zegt inmiddels geschorst te zijn in verband met eerdere onthullingen. Van de zijde van de kern centrale is de schorsing tegengesproken. Loco-burgemeester J. Bergh van Dodewaard, die de vergadering van de actievoerders bijwoonde, heeft gezegd de precieze aard van de getroffen bevei liging zelf te zullen nagaan. UTRECHT Het garantiefonds van de Algemene Nederlandse Vere niging van Reisbureaus (ANVR) overweegt gerechtelijke stappen te gen Slavenburg's Bank nv. De han delwijze van de bank beeft volgens het fonds geleid tot het faillissement van Christoffel Reizen, gevolgd door de ondergang van Relax Reizen. Dit heeft de waarnemend voorzitter van het garantiefonds, drs. D. Engelen, gisteren meegedeeld op de ledenver gadering van de ANVR in Utrecht Eind juni van dit jaar kwam de mede deling van het fonds dat de activiteiten van Christoffel, ondanks de minder gunstige resultaten, zouden worden voortgezet tot het einde van het sei zoen. Daarna zou de Belgische organi satie Sun-International met Christoffel een samenwerkingsverband aangaan. Slavenburg's Bank zegde toen toe dat de financiële afhandeling van het zo merseizoen gewaarborgd zou zijn: Des ondanks werd half augustus de geld kraan abrupt dichtgedraaid. Reddings pogingen faalden; Christoffel ging fail liet. Om soortgelijke ontwikkelingen te voorkomen heeft de ANVR een aantal maatregelen in petto. Eind november moeten de leden zich daar over uitspre ken. Waarschijnlijk zal o.m. een aantal deskundigen van buiten de reisbranche tot het bestuur van het garantiefonds toetreden. ADVERTENTIE RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITO'S. Looptijd Vaste Rente 6 jaar10 5 jaar10 4 jaar9'4% 3 jaar9 2 jaar8V4% 1 jaar8'/4% Nadere informatie: 020-5912137 'Mrj postgiro en Vrg rijkspostspaarbank STOCKHOLM De Zweedse marine gebruikt explo sieven om een onbekende onderzeeboot in de Zweedse territoriale wateren te dwingen om naar de oppervlak te te komen. Dit heeft het Zweedse ministerie van de fensie bekend gemaakt De onderzeeboot, die van een land van het Warschaupakt (waarschijnlijk Polen) afkomstig moet zijn, bevindt zich al twee weken in de Zweedse wateren voor Stockholm Volgens een woordvoerder Van het Zweedse ministerie van defensie, zijn tiidens het weekeinde ongeveer 12 diep tebommen tot ontploffing gebracht. „De bedoeling is nu, om de explosieven ongeveer 100 meter van de onderzee boot te laten ontploffen en steeds dichterbij te komen tot 10 tot 20 meter". Het is niet bekend of de onderzeeboot be schadigd is. Wel begon hij zondag te bewegen, nadat hij on geveer 20 uur stil op de zeebodem had gelegen. Door de oneffen rotsbodem van de Baltische Zee en ae warme en koude golfstromen, is het moeilijk om de onderzeeboot met geluidsgolven precies te lokaliseren. y SSSWfa. j

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1