wartkruis lijdt ezichtsverlies Hollink niet gerust op goede afloop ist vraagt •pheldering Bouwens moet spitsprobleem bij Feyenoord oplossen 'We moeten ons het hoofd niet gek laten maken' 3REUK DREIGT UEFA: geen t.v. bij West Ham-Castilla fORT LEIDSE COURANT DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 PAGINA 17 ^UTINIERS KEREN ONDER DRUK VAN MOLENAAR TERUG IN ORANJE JtECHT De hofleveranciers van het srlands elftal hebben bondscoach Jan kruis teruggefloten. Onder aanvoe- r van Klaas Molenaar (AZ '67) hebben tlubs, die spelers afstaan aan Oranje, zo- p druk op Zwartkruis uitgeoefend dat de icoach inmiddels heeft toegezegd voor- i weer voor de routine te kiezen en niet r de jeugd regelrechte nederlaag voor Jan Zwart- Sis, die na het echec bij het Europees lan- ikampioenschap in Italië op emotionele wij- uid en duidelijk verkondigde rond het Ne- lands elftal vrij baan te maken voor de <d. Wo»rden die Zwartkruis onlangs iri Du- i bij d< eerste kwalificatie-interland voor werddkampioenschap volledig waar lakte, mar die hij nu onder druk van vooral [hetze, de Klaas Molenaar tegen de bonds- heeft ontketend, weer heeft ingeslikt, [et veel pijn", gaf de aangeslagen Zwartkruis teren na een ruim drie uur durende bijeen- fnst tussen de hofleveranciers van het Ne- elftal en vertegenwoordigers van het jtiebestuur betaald voetbal toe. „Ik vind de nog steeds niet helemaal redelijk, maar des- uanks honoreer ik het verzoek van de clubs de routine in het Nederlands elftal terug te ien. Ik ben geen bondscoach terwille van >zelf, maar terwille van de clubs en de nVB. Daarom keren de geroutineerde inter- jtionals al in de eerstkomende interland te- i West-Duitsland terug". Ongeloofwaardig Een gigantische ommezwaai van Jan Zwart kruis, die zo langzamerhand ondanks al zijn goede bedoelingen volstrekt ongeloofwaardig wordt. Zijn opmerking dat hij ook zonder de druk van hofleveranciers een stuk routine te ruggehaald zou. hebben, kan slechts gezien worden als een zwakke poging om nog iets van zijn gezicht te redden. De waarheid is dat Jan Zwartkruis niet be stand is gebleken tegen de druk die Klaas Mo lenaar heeft uitgeoefend. Laatste kon na afloop van het beraad in Utrecht dan ook met opge zwollen borst verkondigen: „De verjonging gaat voorlopig de ijskast in. Ik ben tevreden met het terugdraaien van de klok. En dan mag iedereen wel zeggen, dat ik me eigenlijk be moei met zaken die me niet aangaan, maar dat bestrijd ik. Net als ieder ander mag ik ook mijn mening verkondigen. Temeer omdat ik toevallig wel iets afweet van voetballen". In Utrecht werd niet alleen gesproken over het al dan niet terughalen van geroutineerde spelers als Ruud Krol, Hugo Hovenkamp, Arie Haan en Pim Doesburg. Op tafel lag ook een wensenpakket van Jan Zwartkruis met be trekking tot het uitbreiden van de faciliteiten rond het Nederlands elftal. Positief De hofleveranciers voor Oranje hebben posi tief gereageerd op het verzoek van Zwartkruis om het Nederlands elftal meer interlands te la ten spelen dan de zes wedstrijden per jaar die nu Zijn vastgelegd. In nauwe samenwerking met competitieleider Jan Huybregts dient Zwartkruis zo snel mogelijk een plan op tafel te leggen, dat aangeeft op welke data mogelijk oefeninterlands ingelast kunnen worden. Voorzitter Arie Ligthart van AZ '67 door de clubvertegenwoordigers benoemd tot spreek buis van de hofleveranciers: „In principe zeg gen we ja tegen het verzoek van Zwartkruis. Het zal echter niet mee vallen om gaatjes te vinden in de toch al overvolle wedstrijdagen da. Het is nu echter aan Huybregts en aan Zwartkruis om die mogelijkheden toch op te speuren. Indien die niet schadelijk zijn voor de clubbelangen, kan wat ons betreft het sein op groen. Niet eerder". Een succesje voor Zwartkruis, hoewel eerst in de praktijk maar eens moet blijken hoeveel dat waard is. Tenslotte is de wedstrijdkalender in derdaad overvol waardoor het niet eenvoudig zal worden om oefenduels tegen sterke buiten landse clubteams of landenploegen in te lassen. Met betrekking tot de belangrijke interland te gen België (half november) is dat zelfs al vrii- wel onmogelijk tenzij besloten zou worden de tweede ronde van de strijd om de KNVB-be- ker naar een later tijdstip te verschuiven. B-team In Utrecht werd wel definitief besloten, dat Jan Zwartkruis: „Ik ben geen bonds coach terwille van mezelf, maar terwille van de clubs en de KNVB". met ingang van volgend jaar een zogeheten Nederlands B-team geformeerd zal worden. Dat vertegenwoordigende elftal ligt qua sterk te tussen het A-team en Jong Oranje in. De clubs hebben die suggestie van Zwartkruis overgenomen op voorwaarde dat de wedstrij den van het B-team min of meer gelijk vallen met die van het nationale A-team. Jan Zwartkruis: „Met dat principebesluit ben ik erg blij. Op die manier wordt de speelgele- genheid van geselecteerde spelers vergroot. En dat is in het kader van de overbruggingspro blemen rond de instap naar het A-team een belangrijke zaak. Daarnaast zal nog bestudeerd worden of het wellicht mogelijk is de trai ningsmogelijkheden van vooral de jongere spe lers centraal te realiseren. We denken daarbij aan de assistentie van trainers van ere- en eer ste divisieclubs, die hetzij in Zeist, hetzij op re gionale bijeenkomsten, gaan stoeien met de jeugd". In 'Utrecht zodoende ook lichte winstpuntjes voor Jan Zwartkruis. Positieve ontwikkelin gen die echter niet opwegen tegen het ge zichtsverlies dat de bondscoach gisteren heeft geleden. Jan Zwartkruis is volkomen door de mangel gehaald, zelfs in die mate dat hij dwars tegen zijn eigen inzichten in over twee weken tegen West-Duitsland alweer een beroep zal doen op al die spelers die hij tussen Italië en Dublin aan de kant schoof. ROB HARTOG Kist (links) wil weer zo snel mogelijk terug in de ïsis van AZ '67. LKMAAR Er dreigt een breuk tussen Kees Kist en AZ l De oud-Europees topscorer is het er allerminst mee eens it trainer Georg Kessler hem in de wedstrijd tegen PEC 1 'olie negentig minuten lang op de reservebank gekluis- d hield. Op een zo kort mogelijke termijn wil Kist een iprek onder vier ogen hebben met Kessler. Van het vcr- p van dat gesprek hangt af, of het contract al dan niet sentijds wordt ontbonden. je toezegging van Kessler, dat Kist vanavond in het Luxem- urgse Differdange proef mag draaien in de return voor de eer- ronde van het toernooi om de UEFA Cup tegen Red Boys, tfht de blonde aanvaller onvoldoende. Allereerst omdat hij het vindt dat een spits met zijn capaciteiten zich tegen ipt nietige Red Boys moet bewijzen. En vervolgens omdat Kess- jr allang heeft laten doorschemeren dat Kist uit dat optreden in dxemburg niet af mag leiden dat hij voortaan weer kan reke- u^n op een vaste plaats in de basis van de tot op heden zo suc- jfsvolle Alkmaarse formatie. C|e voorgeschiedenis is bekend. Kist moest in de aanloop naar pt nieuwe seizoen afhaken omdat hij aan zijn oor geopereerd loest worden. Enkele dagen voor het openingsduel van de com- ,tptitie tegen NAC was Kist echter fit. Desondanks posteerde ■Jessler Kist op de bank, omdat de oefenmeester van oordeel dat het duo Tol-Welzl in de voorbereidingsperiode goed had ildaan. dagen na de wedstrijd tegen NAC brak Kist vervolgens (dens de training na een botsing met Hugo Hovenkamp zijn jen waardoor hij opnieuw enkele weken uitgeschakeld was. Jeken waarin AZ '67 ook zonder Kist moeiteloos bleef winnen $et als gevolg, dat hij na zijn herstel op de reservebank beland- je situatie zint Kees Kist allerminst. Vooral niet omdat AZ '67 afgelopen maanden tot driemaal toe een overgang van Kist r het buitenland heeft geblokkeerd door de spits aan zijn tract te houden. Blokkades die gepaard gingen met onvrien- lijkheden over en weer waardoor Kist nu sterk het gevoel ft het slachtoffer te worden van revanche gevoelens Dij de maarse leiding. wel het „onbegrip" van Kees Kist allerminst onbegrijpelijk ziet het er toch niet naar uit dat hij op korte termijn terug- rt in de basisformatie van AZ '67. Oefenmeester Georg Kess- hanteert, mede ingefluisterd door centenbaas Klaas Mole- ar, het op zichzelf overigens best te billijken standpunt „never ange a winning team" waardoor hij vooralsnog de voorkeur 'jft geven aan de succesvolle tandem Tol-Welzl. rg Kessler wordt daarbij niet alleen geruggesteund door aas Molenaar, maar ook door vrijwel de gehele selectiegroep zich eveneens op het standpunt stelt dat blijkens de voortref- ijke resultaten ook zonder de aanwezigheid van Kist gewon- kan worden. en rol in die houding van de Alkmaarse selectie speelde onge- fijfeld de kritiek die Kist kort voor dè start van het seizoen in ^t weekblad Voetbal International op zijn medespelers heeft ileverd. Sinds die tijd heeft Kist, ondanks het aanbieden van n verontschuldigingen, in de selectie fors aan populariteit in boet. middels blijft Kees Kist echter met de vraag opgescheept zit- wat AZ '67 nu eigenlijk met hem van plan is. Op die vraag >pt de spits nog deze week afdoende antwoord te krijgen, dt die reactie in zijn ogen onvoldoende garanties, dan 'is een finitieve breuk tussen Kist en AZ '67 allerminst uitgesloten. ROB HARTOG ROTTERDAM Vooruitlopend op het voor zaterdag op het prog ramma staande competitieduel PSV- Feyenoord heeft trainer Vaclav Jezek voor morgenavond, als het nietige li ves Tampere in de tweede wedstrijd van de eerste ronde van het toernooi om Europa Cup 2 de bevestiging van de uitschakeling komt halen. Karei Bouwens als centrumspits opgesteld. Omdat Jan Peters en Petur Petursson zijn uitgeschakeld en Sjaak Troost, de gelegenheidsspits van afgelopen za terdag tegen NAC, zijn derde gele kaart kreeg en er tegen PSDV daarom niet bij zal zijn, probeert Jezek met Karei Bouwens, die ooit in zijn ama- teurtijd wel eens op die plaats speel de, het probleem op te lossen. Een puur probeersel, want in de lastige uitwedstrijd tegen PSV zal Feyenoord met vrijwel honderd procent zekerheid met twee spitsen, Budding en Vermeu len, uitkomen. lives Tampere is, terecht, de ploeg waartegen geëxperimenteerd kan worden wat de positie van centrum spits betreft. Niettemin neemt Jezek het duel serieus, in tegenstelling tot de spelers, die er geen moment aan twijfelen dat de zege van 3-1 in Finland niet ruimschoots vol doende zal zijn. De gewoonte van trai ners volgend bouwt Jezek nog wat reser ves in. Hij is vanmiddag zelfs naar een trainingskamp, Bosschenhoofd bij Etten Leur, gegaan met zijn groep van vijftien spelers bestaande uit Hiele, Wijnstekers, Nielsen, Stafleu, Brard, Troost, Balkes- tein, Van Til, Notten, Van Deinsen, Bud ding, Bouwens, De Leeuw, Vermeulen en Paul van der Blom. Van deze vijftien zal Sjaak Troost op de bank moeten laats nemen en is net spelen van Bal- estein afhankelijk van de genezing van Karei Bouwens bezet morgenavond tegen lives Tampere de spitsposltie bij Feyenoord. de blessure die Wim van Til afgelopen zondag opliep. Jezek: „Balkestein heeft me gevraagd niet te hoeven spelen. Hij is door zijn schorsing wat achterop geraakt en wil in het C-team in enige vriendschappelijke wedstrijden ritme opdoen. Maar als Van Til door de medische staf wordt aangera den niet te spelen, zet ik Balkestein er toch in en gaat Stafleu naar het midden veld". Balkestein zit tegen PSV de laat ste wedstrijd van zijn schorsing uit, al leen in het hoogstnoodzakelijke geval zal Jezek hem opstellen. De trainer sprak gewoontegetrouw van „niet onderschatten", maar behalve eni ge spelers die aardig uit de voeten kun nen (de verdedigers Hurri en Vihtila, de middenvelder Pirinen en centrumspits Uimonen die in Finland scoorde) bestaat lives uit een aantal goedwillende ama teurs wier spelpeil niet hoger reikt dan tussen de hoofdklasse van de amateurs en de eerste divisie in Nederland. Het sterkste wapen is de conditie. Aanvoerder René Notten: „Dit ploegje mag geen probleem zijn. Na de loting heb ik direct al gezegd: we zitten in de tweede ronde. Daarom begrijp ik dat trainingskamp ook niet. Hadden we be ter vrijdag, de dag voor de wedstrijd te gen PSV, kunnen doen. lives maakt er een vakantietripje van en ik hoop alleen dat die Finnen meewerken om tot een leuke partij te komen". De hoop overi gens van alle Feyenoorders die niet meer dan 20.000 toeschouwers onder wie ruim 8000 donatiekaarthouders die gratis toegang hebben, op de tribunes mogen verwachten. André Stafleu:„Conditioneel zijn ze in derdaad sterk. Je loopt hen er niet ge makkelijk uit. Maar volgens de wet van de logica winnen we. Als het een aardige wedstrijd wil worden, moeten die Fin nen echter niet, zoals in Tampere, met zes tot zeven man voor hun doel gaan hangen". Feyenoord zal als volgt aantreden: Hiele; Wijnstekers, Nielsen, Stafleu, Brard; Van Til (of Balkestein), Notten, Van Deinsen; Budding, Bouwens, Vermeulen. HERMAN VAN BERGEM PAUL POSTUM A MAAKT MOGELIJK RENTREE BU PSV GELDROP Trainer Thijs Libregts zal morgenavond in de confrontatie met Wolverhampton Wanderers mo gelijk een beroep moeten doen op Paul Postuma. De centrumspits van PSV is enige tijd door een gebroken neus uit de roulatie geweest, maar mocht gisteren voor het eerst zonder beschermkapje trainen. Doordat de Engelsman Teddy Maybank in de wedstrijd tegen FC Twente aan de knie geblesseerd raakte, zal Postuma morgenavond waarschijnlijk rijn ren tree kunnen maken. Libregts: „Maybank heeft gisteren niet kunnen trainen van de pijn. Het is ui terst dubieus of hij kan spelen. Dan zal Paul Postuma aan de bak moeten". Ook Jan Poortvliet vliegt mee, evenals Adrie van Kraay, die aan het duel in Enschede een blauw oog heeft overgehouden. Li bregts is overigens niet van plan om Van Kraay terug te plaatsen naar diens oude stek van libero, nu er tegen de Engelsen een voorsprong van 3-1 verdedigd moet worden. Libregts: „Willy van de Kerk hof voldoet op die plaats uitstekend. Waarom zou ik hem er nu weghalen? Kijk, die Engelsen zullen sterk aanval len. Maar meestal met niet meer dan twee centrumspitsen. Nou, daar staan bij ons Huub Stevens en Ernie Brandts voor in de ploeg. En doelman Pim Doesburg brengt eveneens voldoende lengte in het strafschopgebied mee". Ook tegen de Wolves krijgt Willy van de Kerkhof de gelegenheid waar mogelijk de aanval te kiezen. Libregts weer: „Het is zijn sterkste kwaliteit. Daar moet je rendement uithalen. Hij heeft toch al twee keer van achteruit gescoord. Toen ik nog trainer bij Excelsior was, haalde ik Sjaak Roggeveen van de spitsplaats naar de libero-positie. Hij scoorde veer tien keer als laatste man. En vergeet niet dat de Engelsen deze manier van spelen niet gewend zijn. Dat is een voordeel". Assistent Jan Reker heeft afgelopen za terdag Wolverhampton Wanderers op ei gen veld van Ipswich Town zien verlie zen. Die tocht leverde voor de Eindhove- naren weinig nieuwe gezichtspunten op, „De Wolves "zitten ook in de problemen. Proberen daarom van alles. Tegen Ips wich was spits Richards vervangen door middenvelder Atkinson. Ik verwacht trouwens, dat Richards tegen ons weer zal spelen, omdat wij een voorsprong zullen verdedigen". Met de mentale opkikker van de zege op FC Twente op zak lijken de perspectie ven voor de Eindhovenaren gunstig. Ook al wordt momenteel meer de na druk gelegd op het resultaat dan op de kwaliteit van het voetbal. Libregts weer: „Door blessures en puntenverlies in het begin van de competitie moet er wat bij ons gebeuren. Je kunt nog zulke mooie praatjes over vöetbal verkondigen, men gelooft je alleen wanneer je iedere week twee punten pakt. En als je in de hoek zit waar de slagen vallen, zul je schoon heid in moeten leveren om het vertrou wen met het. behalen van punten te her winnen". „Het eerste duel tegen Wolverhampton en nu tegen FC Twente zijn er een lo gisch gevolg van. En zeker in Europees bekervoetbal, waarin de beste door twee wedstrijden bepaald wordt, staat resul taat voorop. Vooral als je op winst staat. Om in schaaktermen te spreken: PSV moet zijn voordeel morgen naar een eindspel toe afwikkelen. We moeten ons hier net hoofd niet gek laten maken, zoals vorig jaar tegen Saint Etienne is gebeurd. Het mag geen 6-0 meer worden. We gaan uit van onze eigen kwaliteiten. Die moeten voldoende zijn". HENK WAGEMAN ENSCHEDE FC Twente Is gistermiddag met zestien spe lers richting Zweden vertrokken voor de return uit de eer ste ronde van het toernooi ora de UEFA Cup tegen IFK Gd- teborg. Hoewel een voorsprong van 5-1 mag worden verde digd, gaat trainer Hennie Hollink er van uit, dat zijn man schappen het tegen de club, waar Ove Kindvall scouting»- manager is, nog zeer zwaar te verduren gaat krijgen. De oefenmeester „Denken dat je er al bent is het domste wat je kunt doen. We zullen het zonder meer nog verschrikkelijk moeilijk krijgen. Ik heb die gasten één keer in een thuiswed strijd aan het werk gezien en toen persoonlijk ervaren dat het van dik hout zaagt men planken gaat. Punt is gewoon dat IFK wat moet. Als het niet lukt, is het gedaan, maar als ze niets pro beren, liggep die Zweden er op voorhand al uit. Natuurlijk, we hebben een goede voorsprong, maar het zou niet verstandig zijn ook in Göteborg maar blind naar voren te rennen. We zullen duidelijk van een concept moeten uitgaan waarbij de zekerheid centraal staat. Kriig je in zo'n wedstrijd immers in de eerste tien minuten twee doelpunten tegen, dan is alles weer open. Belang rijk zal het daarom ook zijn goed te loeren op kansen om zelf te kunnen scoren". Hennie Hollink geeft morgenavond aan dezelfde elf spelers het vertrouwen die op 17 september in het Enschedese Diekman- stadion geflatteerd met 5-1 aan de goede kant van de score ble ven. Hetgeen betekent dat, in vergelijking met de ploeg die za terdag onverdiend van PSV verloor, net team op twee plaatsen is gewijzigd. Heini Otto, die toen een schorsing moest uitzitten, neemt de po sitie van John Scheve weer over en zal ongetwijfeld gekoppeld worden aan de enige Zweedse full prof Torbjörn Nilsson, die in Enschede de enige treffer voor zijn club produceerde. Tjalling Dilling, die gisteren zijn negentiende verjaardag vierde, komt opnieuw als vervanger van de nog één duel door de UEFA uit gesloten Niels Overweg binnen de lijnen en zal met de bewa king van de jeugdige Dan Corneliusson worden belast De opstelling van FC Twente: Van Gerven; Jol, Gritter, Dilling, Zondervan; Kila, Otto, Bos; Sanchez Torres, Rohde, Thoresen. Sören Lindsted maakt na zijn blindedarmoperatie weer deel uit van de selectie die verder nog bestaat uit Eddy Pasveer, Marcel Mentink, John Scheve en Evert Bleuming. IFK Göteborg treedt met dezelfde brigade aan als in Enschede: Olafsson; Svensson, C. Carlsson, Hysen, Olausson; Strömberg, Tord Holmgren, J. Carlsson, Tommy Holmgren; Nilsson en Cor neliusson. WILLEM PFEIFFER Heinl Otto wordt in Göteborg gekoppeld aan Torbjörn Nilsson. Jong FC Den Haag met Schoenmaker (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het betaalde jeugdelftal van FC Den Haag, dat vanavond een oefenwedstrijd speelt tegen eerste kiasser Wilhelmus, wordt aanmerkelijk versterkt Voor de van het Amerikaanse Fort Lauderdale Strikers terugge keerde Lex Schoenmaker wordt het duel, dat om 20.15 uur op het terrein aan de Westvlietweg begint, een soort warming-up voor de thuiswedstrijd van aanstaande zaterdagavond tegen Ajax. Ook Roger Albertsen, die zijn schorsing heeft uitgezeten, treedt tegen Wilhelmus aan. Bovendien wordt Jong FC Den Haag aangevuld met het min of meer in ongenade bij trainer Hans Kraay gevallen trio Simon van Vliet, Joop Korevaar en Aitze Bouma. BERN De Europese voetbalunie (UEFA) heeft gedreigd met „harde maatregelen" als West Ham United morgen zijn supporters de gelegenheid geeft de wedstrijd tegen Castilla via een gesloten tv-circuit te bekijken. De UEFA waar schuwde de Londense tweede-divisleclub gisteren niet te proberen compensatie tc zoeken voor het verbod toeschou wers tot de wedstrijd toe te laten. West Ham United en de Spaanse vereniging Castilla spelen hun duel voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars in Upton Park, het stadion van West Ham, voor lege tribunes. De tuchtcommissie van de UEFA be sloot daartoe, nadat supporters van de Londense club zich in het eerste treffen hadden misdragen. Deze ontmoeting werd met 3— 1 door Castilla, dochterclub van Real Madrid, gewonnen. De ontmoeting in Londen is alleen toegankelijk voor vertegen woordigers van de UEFA, de Engelse cn de Spaanse voetbal bond, zeventig leden van beide clubs en jounalisten. Het is de eerste keer sinds 1915, dat een topwedstrijd in Groot- Brittanië zonder publiek wordt gespeeld. In dat jaar voetbalder Norwich en Bradford een bekerduel voor lege tribunes. Belang stellenden werden geweerd, omdat hun aanwezigheid gevaai zou inhouden; de eerste wereldoorlog woedde in alle hevfgheid

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17