Perfect boksen van Rudie Lubbers Karpov verbetert positie Oogziekte velt Roscoe Tanner In Westduits selectie twee debutanten HERBERT ZIMMERMAN AANWINST IN HALFZW AARGEWICHT Overwinning voor bridgeheren Damtweekamp is definitief van de baan Sportwereld Prinses Anne naar Boekei SPORT LEIDSË COURANT DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 PAGINA 1 ROTTERDAM Allerlei tegenslagen met het contracteren van boksers, het wederom wegblijven van de in Italië wonende Braziliaan Ribeiro en zelfs het feit dat drie van de vier partijen voor de limiet eindigden, hebben niet kunnen verhinderen dat het publiek gisteravond in de Energiehal in Rotter dam een puike boksavond heeft gekre gen. Het leek alsof de profs in ruil voor de tegenslagen van matchmaker Ruhling en de debuterende promotor Aad Westerlaken voor tegenwicht had den willen zorgen. Rudie Lubbers stak in een formidabele vorm, Cor Ever- steijn bokste een zeer attractieve partij en Herbert Zimmerman openbaarde zich als een aanwinst in de halfzwaar- gewichtklasse. Alleen Alex Blanchard viel tegen. Zes jaar geleden hadden Rudie Lubbers en de Belg Jean Pierre Coopman, nog niet zo lang geleden Europees kampioen in het zwaargewicht, tegenover elkaar gestaan. Lubbers won op punten. Coopman zinde op revanche maar trof het niet dat Rudie Lubbers in een ongemeen sterke vorm stak. Hij bokste niet alleen de beste partij na zijn come back maar ook beter dan de laatste tijd voor zijn terugtreden. Lubbers gaf een gave demonstratie van perfecte stoottechniek, steeds getimed, elk gaatje in de defensie van de Belg met treffers be- Het doet allemaal wat „wetenschappelijk" aan maar Lubbers verspilt geen onnodige kracht en weet wat hij doet, wat zijn rou tine verraadt. Er was eigenlijk maar één man die bokste: Lubbers. Coopman kon zich slechts zo goed en zo kwaad het ging teweer stellen en kwam nauwelijks aan treffers toe. Het duel kreeg een abrupt einde. Toen de vijfde ronde van de tien moest beginnen, constateerde boksarts Frans Tan dat de Belg zijn neus had ge broken toen hij op diens verzoek het li chaamsdeel onderzocht. Ondanks die te leurstelling het publiek had wel twintig ronden van deze Lubbers willen zien kreeg de Amsterdammer een ovatie. Het was dan ook waarlijk grandioos wat hij had getoond. Een duel om de Europese ti tel ligt, indien hij deze vorm behoudt, in het verschiet. Ook weltergewicht Cor Eversteijn won voor de limiet maar dat scheelde slechts anderhalve ronde. Voor Ribeiro was de Belg Arne Blanco gekomen, van wie Eversteijn al eens had gewonnen, in Ami- citia te Den Haag. De Rotterdammer be stookte de Belg van de eerste gongslag af. Met snelle series en in hoog tempo be heerste Eversteijn het gevecht maar gaan deweg stelde de Belg zich beter teweer. Eversteijn mocht geen enkel risico nemen, deed dat ook niet tegen zijn vier kilo lich tere tegenstander eri demonstreerde puur vuistschermen. Maar de uitgekookte Belg ging van de vierde ronde af steeds zelf verzekerder boksen en zo ontwikkelde zich een prachtige partij. Ook deze werd abrupt afgebroken, tot woede van de Belg. Dr. Tan liet, toen Blanco in de zevende ronde een oogwond had opgelopen door dat Eversteijn zijn elleboog had „doorge haald", niet meer verder boksen. Blanco was verliezer maar met het staken was hij het in het geheel niet eens. Intussen had Eversteijn ook zijn tiende partij gewon- Onervaren Alex Blanchard deed dat ook, maar in zijn eerste partij over acht ronden (aangekon digd in het middengewicht hoewel beiden het halfzwaar op de weegschaal hadden gebracht) bleek dat hij in de vorige negen nog niet voldoende ervaring heeft opge daan. Hij trof in de Jamaicaan Patrick McKenzie, die de Spanjaard Gorostidi verving, een uiterst merkwaardige bok ser. Het bovenlichaam voorover gebogen en de benen wijd uiteen draaide McKen zie steeds laag in, waarvoor hij tweemaal een openbare waarschuwing kreeg. De veel kleinere McKenzie, een fraai ge bouwde atleet, was sterk maar van boksen had hij weinig kaas gegeten. Alex Blanchard (links) won op punten van de merkwaardig boksende Jamaicaan Patrick McKenzie. Blanchard zag geen kans de juiste strijd wijze te vinden. Hij gebruikte te weinig de opstoot bij de gebogen inkomende McKenzie en zijn sterke rechtse deed de tegenstander aanvankelijk niets. Blan chard is goed als hij het duel „maakt", zich de baas toont in de ring, zoals in de achtste en laatste ronde. Toen moest McKenzie, nadat hij twee rechtsen nog had verwerkt, op de derde acht tellen rust nemen. Er was toen geen tijd meer voor Blanchard om ook deze partij voor de li miet te beëindigen. Zijn inzicht was daar voor trouwens de gehele partij te gering geweest. Met de Antilliaan Hubert Zimmerman heeft Ruhling grote plannen. Daarom had hij hem in zijn tiende profpartij tegen de Belgische kampioen halfzwaargewicht Hendrick Seys gezet. Technisch was de Belg beter, zijn stoten waren zuiverder en zijn series soms indrukwekkend. Maar Zimmerman is veel sterker. Seys moest, toen de partij vorderde, zijn techniek ver waarlozen om zich teweer te kunnen stel len tegen de energieke Zimmerman. In de vierde ronde liep Seys op een gave recht se en er volgde een enorme slagenwisse ling die het publiek in opperste extase bracht. Vlak voor de gongslag voor het einde van de vijfde ronde werd Seys weer getroffen door een rechtse en kreeg acht tellen volgden op die explosie twee kalmere den en juist toen men dacht dat de p met een sisser zou aflopen, plaatste I merman wederom een rechtse. Seys i gelde achteruit en hoewel hij het prob. de, was hij niet meer in staat zich te dedigen. Terecht staakte scheidsrecj Adriaanse de strijd, hoewel er nog sle een halve minuut te boksen was. Hij geen enkel risico, wetend hoe hard merman stoot. En al was de manager j Seys het er helemaal niet mee Adriaanse handelde juist door een wei ze bokser naar zijn hoek te zenden. HERMAN VAN BERC TILBURG In de ne gende ronde van het in ternationale schaaktoer nooi in Tilburg verbeter de Karpov zijn toch al riante positie door een fraaie overwinning op Spasski. Bovendien won de wereldkampioen zijn hangpartij uit de zeven de ronde tegen de Zweed Andersson volgens de verwachtingen. Tim man, die remise speelde- tegen Andersson, is nu derde. Hij moet de Hon gaar Portisch, die in de tweede zitting Larsen versloeg, voor laten gaan. De partij tussen Karpov en Spasski had een bijzonder Boris Spasski (links) feliciteert zijn landgenoot Anatoli Karpov met diens overwinning. terwachu^Tn de* opening! toen Karpov tegen de Sici- liaanse verdediging van Spas ski de Keresaanval koos, één van de meest agressieve moge lijkheden. Karpov offerde al vroeg een pion en bereikte daarmee dat de koning van Spasski lelijk in het centrum bleef steken. Om enigszins op de been te kunnen blijven gaf Spasski een kwaliteit. Dat was misschien nog niet zo slecht geweest als hij zich daarna maar tot de verdediging had beperkt. Spasski ging echter over tot een tegenaanval, die niet geheel nauwkeurig bere kend bleek. Karpov wist de overgang naar een eindspel af te dwingen dat door zijn kwa- liteitsvoorsprong gemakkelijk gewonnen was. Met zijn gun stig staande afgebroken partij tegen Andersson meegerekend betekende dit al de vijfde overwinning voor Karpov, een zeer fraaie prestatie in dit ge zelschap, een wereldkampioen waardig. Daar tegenover staat één verliespartij, tegen de Deen Larsen. Timman speelde met wit tegen Andersson een zeer rustige da- mepionopening, maar kwam toch in het middenspel tot dui delijk voordeel. In het eind spel verdedigde de Zweed zich heel nauwkeurig en Timman kon niets concreets bereiken. Hübner boekte voor het eerst in dit toernooi een winstpartij, en wel tegen Kavalek, die na een jaar niet gespeeld te heb ben nu wel erg uit vorm blijkt. Kavalek kwam met zwart goed uit de Spaanse opening, maar liet later een kwaliteit soffer van Hübner toe, dat ruim voldoende tegenspel gaf. De Westduitser won de kwali teit terug en was al duidelijk in het voordeel toen Kavalek een simpele wending overzag, die hem zijn dame kostte. Sosonko en Hort, de remiseko- ningen van Tilburg, speelden een Slavische opening in een variant die Sosonko zeer goed kent. Hij kreeg ook duidelijk voordeel maar wikkelde onno dig snel af naar remise. De partijen Tal- Ribli en Lar sen - Portisch werden afgebro ken met voordeel voor Ribli en Larsen. In de avonduren veranderden de kansen echter drastisch. Tal hield de partij toch nog remise en Larsen verspeelde de winst door een roekeloze aanval, waarbij hij drie pionnen inleverde om zijn h-pion op te laten stomen. Dit plannetje ging echter niet op en Portisch incasseerde de winst dankbaar. Negende ronde: Tal (Sow.)-Ribli (Hon.) 'AA; Soson ko (Ned.)-Hort (Tsj.) 'A'A; Karpov (Sov.)-Spasski (Sov.) 10; Larsen (Den.)-Portisch (Hon.) 01; Timman (Ned.)-Andersson (Zwe.) 'A'A; Hüb ner (Wdl.)- Kavalek (Vst.) 1—0. Stand: 1. Karpov 6.5; 2. Portisch 6; 3. Tim man 5,5; 4. Spasski, Hoft, Tal. Soson ko 4.5; 8. Ribli 4; 9. Larsen 3,5 en 1 afgebroken; 10. Hübner 3,5; 11. An dersson 3 en 1 afgebroken; 12. Kava lek 3. Partijverlooj TILBURG De partij tl Karpov en Spasski verliej volgt: Wit: Anatoli Karpov (Sot Unie) Zwart: Boris Spasski (Sot Unie) 1. e2-e4 c7-c5; 2. Pgl - f3 e6; 3. d2 - d4 c5 x d4; Pf3xd4 Pg8-f6; 5. Pbl d7-d6; 6. g2-g4 h7 - h6 h2-h4 Pb8-c6; 8. Thl d6 - d5; 9. Lfl - b5 Lc8- e4 x d5 Pf6xd5; 11. Pc3 e6 x dS; 12. Lcl-e3 Lf8 13. Ddl -d2 Le7xh4; 14. 0 0 Lh4 - f6; 15. Ld7 x f5; 16. g4 x f5 a7 - a< Lb5 x c6+ b7xc6; 18. Lei Ta8-b8; 19. b2 - b4 Tb8 20. Tgl - el+ Ke8-d7; 21. c4 Tb5 x c5; 22. b4xc5 1 g5; 23. f2-f4 Dd8 - f6; c4xd5 Df6 - al+; 25. Kcli Dal x a2+; 26. Kc2f Da2xd2+; 27. Tdlfr Lg5xf4+; 28. Td2 - a2 c6* 29. Ta2 x a6 h6 - h5; 30. Kl d4 h5-h4; 31. Kd4xd5 1) b8; 32. f5 - f6 g7 x f6; Ta6 x f6 Lf4 - g3; 34. Tf6 x Kd7 - d8; 35. Tf7 - f8+. Zwart geeft het op. Jabouille drie maanden uitgeschakeld MONTREAL Jean Pierre Jabouille, die zondag tijdens de Grote Prijs van Canada in Montreal in de vangrails reed, is voor ten minste drie maan den uitgeschakeld. Het onderzoek in het Royal Victoria-ziekenhuis van Mon treal, waarheen Jabouille werd overgebracht nadat hij was bevrijd uit het wrak van zijn wagen, heeft uitgewezen dat zijn verwondingen minder ernstig zijn dan werd ge vreesd. Zondagavond is hij ge opereerd aan de gecompliceer de breuken in zowel kuit- als scheenbeen vlak onder zijn rechterknie. In het communique van het ziekenhuis werd gezegd dat Jabouille's toestand redelijk is, maar dat hij tenminste een week en mogelijk twee weken Jean-Pierre Jabouille: verwondingen vallen mee. in het ziekenhuis zal moeten blijven om infecties en compli caties te voorkomen. De vrees voor een breuk in het linker dijbeen werd niet bewaarheid. De verwondingen beperken zich tot bloeduitstortingen en spierblessures. Jabouille, die tijdens het moei zaam verlopen werk van zijn bevrijding uit het wrak steeds bij kennis is gebleven, had geen idee door welke oorzaak hij zonder te remmen in de vangrails is geschoten. „Ik weet het niet", vertelde hij, „wat er is gebeurd". Renault heeft bekend gemaakt eerst de restanten van de wa gen nauwgezet te willen on derzoeken voor veronderstel lingen te doen over de moge lijke oorzaak van het ongeluk. HOEVELAKEN De damt weekamp tussen wereldkam pioen Harm Wiersma en uit dager Iser Koeperman gaat definitief niet door. Dat be sluit is gisteren in Hoevela ken genomen door de bij deze tweekamp betrokken gemeen ten in overleg met de KNDB en de werelddambond (FMJD). De vertegenwoordigers van de beide damorganisaties hebben op de door Hoevelaken's bur gemeester, drs. F. Hoekstra, belegde bijeenkomst hun visie gegeyen over het rumoer dqt rond deze tweekamp was ont staan. De aanwezige vertegen woordigers van de gemeenten Leeuwarden, Valkenburg, Woerden, Veendam en Hoeve laken toonden begrip voor de situatie waarin de damwereld verzeild is geraakt, maar be sloten met de beide dambon- den tot afgelasting van deze tweekamp. De gemeentelijke afgevaardigden verklaarden wel propagande te willen blij ven maken voor de damsport en toonden zich bereid in de toekomst opnieuw met KNDB en FMJD samen te werken. ENSCHEDE De Amerikaan Roscoe Tanner, die morgen in de Groningse Martinihal zijn eerste wedstrijd voor het internationale tennistoernooi zou spelen, heeft van zijn oog arts een speelverbod opgelegd gekregen. Zijn 24-jarige land genoot John Sadri (mnomenteel zestiende op de wereld ranglijst) zal hem vervangen. Yannick Noah, die eigenlijk als reserve stond, kampt namelijk ook met zijn gezondheid. Door problemen met zijn bloeddruk mag de Fransman het wedstrijdveld vier weken lang niet betreden. Het internationale prof tennistoernooi begon gisteravond in En schede. Victor Pecci uit Paraguay versloeg de Amerikaan Eddie Dibbs (6-4, 4-6, 6-1) waarna Tom Okker het eveneens in drie sets moest afleggen tegen de Roemeen Ilie Nastase: 7-5, 3-6, 6-1. Het dubbelspel leverde een zege op voor Dibbs/Pecci, die Okker- Nastase met 8-5 versloegen. Gene Mayer heeft heeft het herenenkelspel gewonnen van het toernooi in San Francisco. De als derde geplaatste Amerikaan versloeg in de eindstrijd zijn landgenoot Eliot Teltscher met 6-2, 2-6, 6-2. De finale van het damestoernooi in Atlanta leverde een zege op voor de Tsjechoslowaakse Hanna Mandlikova die Wendy Turn- bull uit Australië met 6-3, 7-5 versloeg. Roscoe Tanner: speelverbod. Opvolger Westberg binnen twee weken DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse IJshockey Bond verwacht binnen veertien dagen de opvolging van bondscoach Hans Westberg geregeld te hebben. De Zweed trad terug als nationaal coach om zich volledig te kunnen inzetten voor zijn vereniging Amsterdam. Het is niet onmogelijk dat een driemanschap zal worden belast met de voorbereiding van het nationale team op het toernooi om het wereldkampioenschap 1981, dat in Zweden zal plaatsvinden. In dat driemanschap zal dan plaats zijn voor de technisch direc teur van de bond, Dummy Smit, een coach en een „ijstrainer". BADHOEVEDORP De Ne derlandse wielerkampioen op de weg bij de amateurs, Jack van Meer, zal het komende seizoen als professional voor de ploeg HB gaan rijden. ROTTERDAM De Belgen Roger de Vlaeminck en Rudy Pevenage worden tijdens de strijd om de Europese titel achter dernies voor beroeps- renners, vriidag in Rotterdam, vervangen door hun landgeno ten Fons de Wolf en Mare De- meijer. GEORGETOWN Het Suri naamse voetbalelftal heeft voor groep A van de Caraibi- sche zone in de voorronde van het toernooi om het wereld kampioenschap door een doel punt van Kenneth Stewart met 1-0 gewonnen van Guya na. Tips voor Duindigt <Van onze sportredac tie) WASSENAAR Slechts vijf drave rijen en drie rennen staan er morgenmid dag op het matige programma van de Wassenaarse renbaan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting: DAXPRIJS: Geramon, Bel hamel en Boxberger Cadja. DIVONNE LES BAIN- SPRIJS: Robbedoes, Gartro- Sïrin en Fifty Fifty. INANPRIJS: Orion, Fan- foline en Albatros. CHEEMDAPRIJS: Super Rara, Soraya Mendel en Truusje A. SCHIJNDELPRIJS: Sapeli du Bois, Rodin en Sprite REgina. SCHAESBERGPRIJS: Ralf Rumelaar, Petra Voorne en Ricco Westlandia. SCHOTENPRIJS: Regina Hanover, Nathan Olivier en Massel T. SCHOORLPRIJS: Tibor Goldo, Tara D en Tornado Laren. VALKENBURG De Neder landse ploegen hebben het tij dens de bridge Olympiade in Valkenburg gisteren goed ge daan. In de vierde ronde won nen de heren voor groep A met 173 van het sterke Por tugal, dat derde stond. De da mes hielden verdienstelijk de Verenigde Staten op een gelij ke stand: 10—10. Tegen de Portugese heren boekte Nederland een goede overwinning. In de open ky mer ging de strijd praktisch gelijk op, in de gesloten kamer lieten de Portugezen het in twee spellen afweten en zo werd de overwinning voor Ne derland bepaald op 173. In groep A is Nederland nu na vier ronden zevende met 55 punten, achttien minder dan het leidende Denemarken, dat de maximale score boekte te gen het zwakke Panama. Co lumbia viel weg van de eerste positie door gevoelig verlies tegen de Philippijnen (317). DUSSELDORF De Westduitse bondscoach Jupp Den» heeft -twee debutanten opgenomen in zijn selectie van v tien spelers voor de landenwedstrijd op 11 oktober in Ei hoven tegen Nederland. Nieuw in de groep van Derwall i verdediger Kurt Niedermayen van Bayern München HSV's 21-jarige middenvelder Holger Hieronymus. Twee spelers ook zijn verdwenen uit de ploeg die in juni Eeu pees kampioen werd, namelijk de „Spanjaard" Uli Stielike Bernd Schuster, die zondag van FC Köln naar New York mos werd getransfereerd. De vijftien geselecteerden zijn: doel: Schumacher (Köln), Immel (Borussia Dortmund); acm hoede: Dietz (Duisburg), Karl-Heinz Förster, Bernd Fors (Stuttgart), Kaltz (Hamburger SV), Niedermayer (Bayern); m denveld: Briegel (Kaiserslautern), Hieronymus, Magath (Ha burger SV), Müller (Stuttgart), Votava (Borussia Dortmur aanval Rummenigge (Bayern), Klaus Allofs (Fortuna Düsd dorf), Hrubesch (Hamburger SV). De Westduitse B-ploeg, die op 7 oktober in Kerkrade tegen! Nederlandse reserves speelt, kent zes nieuwe gezichten, nan lijk Roleder, Koch, Saborowski, Eilenfeldt, Wiesner en Heek De vijftien man voor de B-groep zijn: doel: Roleder (Stuttgart), Koitka (Hamburger SV); verdedigil Augenthaler (Bayern), Groh (Hamburger SV), Hannes (Mi chen-Gladbach), Koch (Borussia Dortmund), Saborowski (Du burg); middenveld: Dremmler, Dürnberger (Bayern), Eilenfe (Arminia), Wiesner (Karlsruher SC); aanval: Thomas Alli (Fortuna Düsseldorf), Heek (FC Nürnberg), Klotz (StuttgaJ Voller (München 1860). Bertie Vogts heeft voor het Westduitse elftal voor spelers tot jaar acht spelers uit de tweede Bundesliga aangewezen, jeugdploeg speelt volgende week woensdag in Mönchen-Gli bach tegen het Nederlands elftal tot 21 jaar. Vogts heeft sle< één speler boven de leeftijdsgrens: Spits Dieter Schatzschneic (22) van Hannover '96. (Van onze sportredactie) BOEKELO Prinses Anne neemt definitief deel aan tiende internationale military van Boekelo die van dondi dag 23 tot en met zondag 26 oktober op en nabij mane Teesinkbos wordt gehouden. Prinses Anne,die voor de tweede keer start tijdens het CCI v Boekelo, was vorig jaar slechts als toeschouwster aanwez vooral om de verrichtingen van haar echtgenoot Mark Philli te volgen die ditmaal.opnieuw tot het deelnemersveld behooi De organisatie heeft inmiddels ook zekerheid over de komst v negen Polen, negen Russen, elf Fransen en drie Amerikaar amazones. West Duitsland en Engeland leveren zoals gebruil lijk het gros van de deelnemers.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16