Max Heymans: klassiek, flatteus en vrouwelijk kiest werkgelegenheid Méér te zien. Méér te beleven. Op de vergrote Fèmina Familiebeurs. ersoneel DM aakt ivee uur Natuurbeheer: landbouw gebruikt te veel kunstmest Vervoer op Italië gaat plat Veerdienst Olau Line hersteld Consumentenbond: AOW-formulier is veel te ingewikkeld 0K ROEPT VAKCENTRALE TOT EENHEID JNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 PAGINA 15 (Van onze sociaal- xonomisehe redactie I BOSCH Hoewel '■voorzitter Wim de vakbonden had roren de onderlinge ieid te bewaren, t de voorzitter van 'oedingsbond de heer Schelling, gisteren ;ns het congres van vakcentrale heel -ukkelijk gezegd, als de hele FNV volgend jaar niet ihaving van de ikracht tot 33.000 en zal eisen, zijn I alleen die eis zal en bij cao-onderhan- ngen. „Dan wordt I ons onmogelijk ge- kt om deel te nemen aan een gemeenschappe lijk beleid", zei Schel- lihg. Bij de andere FN V-bonden bleek men wat gematigder in de koopkracht-eis, maar wel vond men dat tenminste de minimum-inkomens en -uitke ringen gevrijwaard moeten blijven van koopkrachtverlies. Voorzitter Jan Dutman van de Ambtenarenbond was nog niet punt: koopkrachtbehoud tot aan modaal, vasthouden, maar dan alleen als daardoor de middeninkomens niet oneven redig zwaar worden getroffen. Schelling wilde zijn koop- krachteis realiseren door on der meer de extra aardgasba ten hiervoor te gebruiken, maar de overige sprekers wil den dit geld inzetten ten be hoeve van de werkgelegen- Tijdens het congres van de FNV een ontmoeting van de vak bondstop (Kok en Spit, in het midden) met de politieke top van de PvdA, Den Uyl en Van Thijn. heid, via gerichte, controleer bare regels. Overigens betekent een en an der niet, dat de bonden zich met geestdrift op het mati gingspad begeven. Tijdens de discussie werd erop gewezen, dat men in sommige bedrijfs takken moeilijk met een mati- gingsverhaal bij de leden kan aankomen als er nog behoor lijk verdiend wordt. FNV- loondeskundige Frans Drabbe zei dan ook tijdens de beant woording der sprekers, dat het er wel op zal uitdraaien, dat er een gemeenschappelijk beleid komt op kernpunten en dat de bonden in sterke bedrijfstak ken daarvan mogen afwijken, niet door meer loon te geven maar door de ruimte te gebrui ken voor werkgelegenheid. Kok voorzag voor de komende jaren trouwens ook een zuive re verschuiving van lonen naar andere arbeidsvoorwaar den bij cao-onderhandelingen. TTERDAM Bij de ihinefabriek van de terdamse Droogdok atschappij (RDM), onderdeel van het a-Schelde-Verolme- cern, is gisteren het ,rk twee uur onder- - ken. De 175 werkne- rs wilden daarmee aantal salariseisen eht bijzetten. een ander RSV-bedrijf, de I f De Schelde in Vlissingen, dt op het ogenblik ge- kt. Volgens een woord- der van de werknemers RDM liggen de eisen in terdam op hetzelfde vlak: produktiepersoneel moet loon klasse omhoog. Ook rige week kwam het bij M tot een werkonderbre- - g en het personeel is van i deze week elke dag twee te staken omdat zij van dé ïctie nog niets over hun ei- hebben gehoord. ederland wil Volgend jaar aring uit oordzee USSEL Als er volgend r opnieuw haring in de ordzee gevangen mag rden, wil Nederland tien elf procent van die igst toegewezen krijgen. It standpunt heeft de Neder- idse minister van landbouw visserij, ir. G. Braks, giste- h in Brussel gedurende de 'jropese visserijraad, verde- jd. Vandaag komt in de Eu- bese landbouwraad de kwes- I van de hormonen in het fsvlees aan de orde. Vol- is Braks is ons land één van grootste kalfsvleesexpor- irs van Europa. De Neder- idse bewindsman wees er op t al sinds '64 in ons land het bod bestaat om oestrogene ffen aan kalveren toe te tnen. Als Italië behoefte eft aan aanvullende wensen ake het Nederlandse kalfs- es, dan kunnen we daar /0 ider meer aan voldoen, al- 12 s de minister. °vud-minister anKemenade angereden Wassenaar Oud-nums- van onderwijs J. A. van lerjemenade is gisteren om- reeks het middaguur bij n botsing met een vracht- agen op de kruising Groen 1 'rinstererlaan/Oud assenaarseweg in zijn Kmplaats Wassenaar ern- g gewond geraakt. Met Q hersenschudding, gebro- in of gekneusde ribben en d schouderletsel is hij op- nomen in het ziekenhuis esteinde in Den Haag. ZONDER KUNSTMEST NEDERLANDSE VOLK OP DIEET DEN HAAG De agrarische bedrijven ge bruiken veel meer kunstmest dan noodzake lijk is. Hierdoor zijn de concentraties fos faat en stikstof in het grondwater de laatste jaren aanzienlijk gestegen. Dit staat in een rapport van professor A. Wiggers, algemeen directeur van het rijksinstituut voor natuur beheer. Het rapport is aan de staatssecreta ris van crra, de heer Wallis de Vries, aange boden. Omdat ten behoeve van de landbouw regenwa ter steeds vaker snel naar sloten wordt afge voerd, is het grondwaterpeil sterk gezakt. Ver schillende plantensoorten zijn hierdoor achter uitgegaan en het ziet er voor vele weidevogels ook niet best uit, zo staat in het rapport. Daarentegen hebben de Koninklijke Neder landse Chemische Vereniging en de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie ge steld, dat het Nederlandse volk op dieet zou moeten, wanneer geen kunstmest meer wordt gebruikt. Dat betekent twintig procent minder suiker, aardappelen en zuivelproducten. Omdat de Nederlandse bevolking geen begrip heeft voor de chemie, houden de verenigingen zater dag 11 september in verscheidene universitei ten, laboratoria en technische scholen in het land een open dag. Tweemaal goud en eenmaal piatina. Deze onderscheidingen mocht de Volendam- se groep BZN gisteren in Hilversum in ontvangst nemen voor de successen van hun album „Grootste Hits" en nieuwste elpee „Green Valleys". NACHTVORST* Vooruitzichten voor donder- Perioden met zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 17 gradèn. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 10. Min. temp.: omstreeks 10 gra den. Max. temp.: omstreeks 17 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Voor de temperaturen geldt een marge van 2 graden. Weersgesteldheid van gisteren Weer Ma* Neer- De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Luchth. R'dam Vlissingen Z.-Llmburg KLEINE KANS KNMI-DE BILT - De afgelo pen nacht is een front, dat de voorste begrenzing vormt van drogere lucht, over ons land naar het oosten getrokken. In de noordelijke provincies viel hierbij 3 tot 4 mm regen, maar elders aanmerkelijk minder. Het front wordt gevolgd door een hogedrukgebied dat ko mende nacht met opklaringen en weinig wind over ons land trekt. Hierbij kan de tempera tuur flink dalen. In het bin nenland bestaat zelfs een klei ne kans op nachtvorst. Er zul len zich bovendien enkele mistbanken vormen. Overdag lossen deze weer op en worden er eerst perioden met zon ver wacht. Van de oceaan nadert met grote snelheid een nieuwe regenzone. Hierop neemt in de middag de bewolking snel toe en de regen kan ons in de na middag bereiken. Het ziet er naar uit dat er geen grote hoe veelheden zullen vallen. Bij een aanwakkerende zuidwes ten wind zal de temperatuur oplopen tot ongeveer 16 gra den. •onseca BIN 27 Port Vintage Character. Fruitig en vol vuur. Gerijpt op eikehout en gebotteld in de Lodges te Oporto, Wereldwijde reputatie! 'erkriigbaar bij üjterij en njnhandel. DEN HAAG Het goede renvervoer over de weg naar Italië dreigt vanaf morgen plat te gaan. Oorzaak is de dreigende staking van zowel de veterinaire als de plant kundige diensten in Italië. Het gaat voornamelijk om het vervoer van planten, vee, bloemen, aardappelen, melk poeder en bloembollen. Vol gens de informatie van het NOB-wegtransport zullen waarschijnlijk alle Italiaanse grens- en controleposten door de staking worden getroffen. Vervoerders op Italië wordt aangeraden contact op te ne men met hun organisatie, al dus de woordvoerder. VLISSINGEN De Olau Line in Vlissingen gaat met ingang van donderdag weer twee keer per dag op het En gelse Sheerness varen. De Olau Line beschikt vanaf die dag over een nieuwe veer pont, de Italiaanse „Espresso Olbia" van 7600 ton. Het schip kan 1200 passagiers vervoeren. De passagiersdienst van de Olau Line kwam op 2 septem ber te vervallen toen de deur waarder beslag liet leggen op de pont Olau Kent. De Olau Kent was door de Olau Line gehuurd van een Deense re der, die in financiële proble men verzeild was geraakt. Hoe veel blauw Heymans in zijn collectie heeft „La note de Paris" (toon van Parijs) is een verwerkt blijkt zelfs uit de namen van zijn grijs ensemble met zilverceintuur en bontsto- creaties: dit model heet „Plus bleu que Ie bleu ia. de tes yeux" (blauwer dan het blauw van je ogen), een combinatie met een bolerootje, versierd met pailletten. Max Heymans heeft ditmaal blauw in al lerlei nuances als basiskleur voor zijn nieuwe collectie. Heel consequent zelfs zijn programma was op blauw papier ge drukt voert hij die door. In effen maar ook vaak in combinatie met andere kleu ren, o.a. met zwart. Het traditionele ope ningsstuk „l'Heure de Collection" is een blauw-zwart geruit deux pièces, waarbij een kort zwart jasje tot de taille er weer een typisch Heymans-ensemble van maakt Zijn tailleurs hebben trouwens bijna allemaal korte jasjes met iets verbrede schouders en ruim vallende rokken, geplooid, gerimpeld, soms aan een glad heupstukje. Hij brengt dit maal ook verscheidene capes, soms met een afknoopbare pellerine, waarbij altijd een bij passende rok er een chic geheel van maakt. Ook stola's, soms bij zijn japonnen aan een kant aangeknipt, ontbreken bijna nooit. Het is altijd weer moeilijk om een beschrij ving van Max' collecties te geven, want hij heeft zo'n eigen speciale klassieke stijl, waar van hij nooit zal afwijken, dat er eigenlijk weinig nieuws te melden valt. De stoffen, zeer veel ruiten ditmaal, en fijne tweeds voor overdag zijn weer magnifiek. En zijn model len als.altijd weer uiterst draagbaar en flat teus. Enkele fraaie regenmantels in popeline, met vrij brede schouderpartij zijn gevoerd met ruit van de bijpassende rok. De zeven achtste jassen evenals de korte rechte jasjes, soms met een dubbele rij knopen gesloten, hebben vaak epauletten op de vierkante schouders. De pantalon is taboe deze keer. Het is alle maal zeer vrouwelijk en toch sportief en vooral jong. Na de straatensembles volgden al snel enkele geraffineerde namiddag- en avondjurken waarvan de jurk in zwart facon- né met asymmetrisch over elkaar geslagen panden en een diepe V-hals en een model in zwarte crêpe met witte kraag en manchetten mij het meest zijn bijgebleven. TOSCA LEENDERS Tailleur in lichtblauwe wol. de vierbaans rok L'Heure de la collection (uur van de collectie) iets ruimvallend met cape en pellerine van noemde Heymans dit ensemble met fraaie bleu fijn ribcord. Schotse ruiten. DEN HAAG Het AOW-aan- vraagformulier is ambtelijk, onvriendelijk, bemoeizuchtig, onduidelijk, ingewikkeld en onpersoonlijk. Tot deze conclu sie komt de Consumentenbond na het formulier aan een onder zoek te hebben onderworpen. Bejaarden kunnen op het postkantoor een vragenformulier van zes pagina's ophalen. Wanneer ze de drieëntwintig hoofdvragen, onderverdeeld in meer dan honderd kleine, hebben ingevuld, moeten ze de papieren naar de Raad van Arbeid sturen, die ze onder meer doorzendt naar de Sociale Verzeke ringsbank en het Bevolkingsregister. De meeste vragen zijn overbodig omdat de antwoorden bekend zijn bij de al ge noemde instanties, die ze bovendien zelf nog controleren en eventueel ver beteren. Daarnaast is het vragenformu lier veel te ingewikkeld en ontbreekt de toelichting. Op veel postkantoren is dat laatste niet bekend, zodat de onder zoekers, die ernaar vroegen, doorge stuurd werden naar de Raad van Ar beid en het gemeentehuis. De zucht naar volledigheid veroorzaakt zinnen als „in welk(e) land(en) verbleef hij (zij) en gedurende welk(e) tijdvak- (ken)? Voor elk land afzonderlijk in te vullen". Deze formuleringen maken de toch al veel te ingewikkelde ambtena- rentaal onleesbaar. Tenslotte is het for mulier bijzonder, onvriendelijk, soms zelfs aggressief, opgesteld. Psychologie- cursussen meestal erg slechtv DEN HAAG De Con sumentenbond heeft een onderzoek verricht naar de inhoud van de cursus toegepaste psychologie, zoals die door de diverse instituten voor schrifte lijk onderwijs wordt ge geven. Uit het onderzoek blijkt dat de cursussen niet vol doen aan de verwachtin gen die worden gewekt. Er bestaat nauwelijks aan sluiting bij de moderne op vattingen binnen de psy chologie en de cursussen geven vrijwel geen prakti sche aanwijzingen. De meeste tips zijn vaak niet meer dan persoonlijke oor delen van de cursusleider die het „in de praktijk had ondervonden". Opvallend is volgens de Consumentenbond dat alle onderzochte cursussen zich richten op maatschappelijk succes. Drie van de zes on derzochte opleidingen kwamen van „erkende" instituten. Fcmina nu Süpcr-Fcmina.Ahoy' werd uitgebreid met twee nieuwe hallen. Da's meer ruimte. Voor gezelligheid. Voor nieuwtjes. Voor attracties. Stadhuis in brood .'t Begint al goed. 't Echte Bakkcrsgilde verzorgt in de entreehal een unieke presentatie. Uit brood gebakken ziet u er o.a. 't stadhuis en het beeld van Zadkinc. Mode-showplein.Extra gezellig wordt het op 't mode-showplcin. Met boetiekjes, kappersdemonstraties, schoonheidssalon, muziek, terrasjes en bovendien modeshows onder het motto "het uiterlijk '80". Groeten uit Karinthië.Voor- of naprocfjc van 'n fantastische Oostenrijk- vakantie: Karinthië op Femina. Met een authentieke berghut, 'n terrasje, 'n citerspeler, handwerkslieden, enz. Grüss Gott. Groenten- en fruitshow.De prachtigste arrangementen, geëxposeerd op ouderwetse dekschuiten en meerpalen. Voor 't hele gezin-Femina is 'n echt familiegebeuren. Met meer mannen- artikelen. Met teletekst, viditel en scribophoon. Met 'n gratis crèche voor kinderen tot 12 jaar. Nieuw! Speciaal Fcmina-gczins- taricf: bij bezoek 2 ouders -f 2 kinderen slechts ƒ17.50 (voordeel: ƒ4.50). Normale tarieven: volw. ƒ7kinderen ƒ4,-. 65+crs ƒ5.-. 1 r- V -Vitapi.-.".-:') 3t/m 12oktober1980 Ck mffi riïifs W Ahoy'-Rotterdam W ÏCTTJnnFTJnt} Ahoy'-Rotterdam: geopend 10-17 uur en 19:22.30 uur, zondags alleen 10-17 uur. Voordelige trein-tocgangsbiljetten op vele stations verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15