introduceert bor honderd dagen Walesa tegen wilde stakingen ito ramt "ning Ook niet-Russische soldaten vechten mee in Afghanistan Europees initiatief voor Midden-Oosten aangekondigd Wereldkampioen prof skiën André Arnold meet zich met Nederlands talent [TENLAND I Franz Josef kandidaat voor het •Hitse kanselierschap CDU/CSU heeft gis pen regeringsprogram- h>r 100 dagen gepresen- bij een eventuele op 5 oktober gorden uitgevoerd. Hij larde in Bonn, dat hij treven naar een ver- nensrelatie met Was- in krachtdadig en oisloten wil doorvoeren smiddellijk wil begin de „vertraagde om- a$r" in de Duitse poli- etrauss wil is, dat de ver- ig tussen Bonn en Was- t*i weer zo sterk wordt h EN Een 26-jarige naar is vannacht aan en snijwonden be- *ild nadat hij met sijn "tegen een huis in de ie;lstraat gereden was. to is total loss. o. r<!idenaar reed in de de teaat en was op zoek naar Hij had niet V] gaten dat de weg een naar links maakte en net een snelheid van on- te 40 kilometer per uur Ide gevel. Het huis werd -leur in dak itermeers ikelcentrum dit jaar steld TERMEER Het win- ntrum Meerzicht in «neer, dat in de zomer» Widen enkele dagen gro- mms voor het publiek Ég afgesloten vanwege in- llngsgevaar, zal hoogst- voor het eind Kvt jaar zijn hersteld. De ^ver van het centrum, In- im b.v., is deze week de reparatiewerkxaam- begonnen. acht wordt dat de „ope- ongeveer drie maanden ilag zal nemen. Omdat de caamheden voornamelijk het dak plaatsvinden, de overlast voor winke- ;n winkelend publiek tot hinimum beperkt. Aldus ;enaresse van het winkel- jm, de verzekerings chappij Ennia b.v. Op plaatsen in het centrum, [de scheurvorming het it is, zullen de winkels Gazan en Kortimarkt een periode van één a weken worden gesloten. ocatenprotest :n behandeling )alweigeraars ECHT De behande- van totaalweigeraars in ïilitaire strafinrichting wersluis is qmosod- •dig. len die om politieke rede- iedere vorm van dienst- t weigeren worden er be eld als gevaarlijke misda- s, compleet met isolatie, ?id en afzonderlijk luch- en allerlei kleine peste- js Ook is er sprake van andeling. Dit stellen de eaten van de totaalweige- I in een open brief aan de van justitie en de- alt.e, de Tweede Kamer en k kjrde van Advocaten. le IGMADE De NKJB [made houdt zondag een in 'De Stal' aan Kerkstraat v kinderen van 8 tot 14 jOp het programma staat meer een speurtocht Hoogmade. De jeugdmid- iegint om vier uur. als onder Konrad Adenauer en dat het Atlantisch Bondge nootschap „weer geloofwaar dig" wordt. Hij maakte verder duidelijk, dat zijn benoeming als eerste man voor het kanse lierschap vast staat, ongeacht de uitslag van de verkiezin gen. In Strauss' regeringsprogram ma wordt de minister-presi dent van de Bondsstaat Slees- wijk-Holstein, Gerhard Stol- tenberg, genoemd als toekom stig minister van financiën. Vermindering van de over heidsinmenging en beperking van de overheidsschuld zijn Strauss eerste programmapun ten. Belangrijke voornemens zijn verder: voortzetting van de belastinghervormingen, re geling van de energievoorzie ning, betaling van moeder schapsvergoeding, grotere in spanning ten aanzien van bin nenlandse veiligheid en ver eenvoudiging van asielproce dures. Strauss maakte duide lijk, dat, voordat ontmoetingen met leiders van het Ooostblok jtlaats zouden vinden, het, in voorbesprekingen, duidelijk moet zijn geworden, dat zulke ontmoetingen ook verbeterin gen zijn. „Der Spiegel", het onafhanke lijke Westduitse weekblad, meldt, dat Strauss ingeval van een verkiezingsnederlaag, zal breken met de CDU en van zijn CSU een nationale partij zal maken. Vluchtelingen in Pakistan: NEW DELHI Een Afghaanse bron in de Indiase hoofd stad New Delhi heeft verklaard, dat hij van reizigers uit Afghanistan had vernomen dat ongeveer 2000 donkerhuidi- ge soldaten, naar men aanneemt uit Zuid-Jemen of Ethiopië afkomstig, aan de zijde van de Sovjet-troepen vechten. Deze buitenlandse soldaten zouden zijn ingezet bij de hevige ge vechten met rebellen in de provincie Herat. Een eerder bericht uit de Panjshir-vallei sprak over Afghaanse opstandelingen, die donkere soldaten met het Russische leger za gen meevechten en aannamen dat deze uit Cuba afkomstig wa ren. Westerse diplomaten in Islamabad en New Delhi hadden eerder deze maand geschat, dat ongeveer 100 Cubaanse adviseurs het regime van Babrak Karmal hulp boden met bestuursproblemen. Zij verklaarden echter dat geen bewijs voorhanden is dat Cu baanse militairen in Afghanistan zijn gestationeerd. De regeringsradio berichtte ondertussen gisteravond dat een „aantal" rebellen in de provincie Herat zich had overgegeven, en had toegegeven dat „zij door contra-revolutionairen waren misleid". Israël niet geweerd van Unescoconferentie BELGRADO Zonder sancties tegen Israël en de vertegen woordigers van de Cambodjaanse regering van Pol Pot, is de 21e plenaire vergadering van de Unesco in Belgrado gis teren overgegaan tot de orde van de dag. De conferentie over de Israëlische geloofsbrieven ontstond door het bezwaar dat Arabische landen op de eerste dag van de vijf weken durende conferentie maakten tegen het feit dat de brie ven in Jeruzalem waren ondertekend. Gisteren echter ging de voltallige vergadering in Belgrado zonder verdere discussie ak koord met Israëls geloofsbrieven en gebeurde hetzelfde met die van Cambodja. Indianen Maine krijgen schadevergoeding WASHINGTON Het Amerikaanse Congres heeft dinsdag een wet aangenomen, waarbij 81,5 miljoen dollar (163 miljoen gul den) wordt toegezegd aan Indianenstammen in de staat Maine als schadevergoeding voor de 5 miljoen hectare grond, die Maine zich in de-18e en 19e eeuw onrechtmatig heeft toegeëigend. Amnesty meldt martelingen in Zaire NEW YORK Tientallen politieke gevangenen worden in Zaire gemarteld, dikwijls tot de dood er op volgt, aldus Am nesty International in een rapport over voormalig Kongo. Volgens een onderzoek van de Amerikaanse afdeling van Am nesty worden vooral gevangenen in Kinsjasa geslagen, aan hun voeten opgehangen en met electrische schokken „behandeld". De regering van Zaire ontkent, dat er in het land gemarteld wordt. Filatov krijgt 15 jaar MOSKOU Het doodvonnis, dat uitgesproken was tegen de Rus Anatoly Filatov is omgezet in een gevangenisstraf van 15 jaar. Filatov werd in juli 1978 door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld wegens spionage voor de VS. Hij schreef des tijds een brief naar president Carter waarin hij deze vroeg zijn leven te redden. Botsing trein en bus eist 19 doden MADRID In een buitenwijk van de Spaanse stad Valencia is gisteren een posttrein in botsing gekomen met een volle autobus. Daarbij zijn tenminste 19 mensen omgekomen en 20 zwaar ge wond geraakt. Alle slachtoffers zaten in de bus. LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 UW HUID IS NU MOOI BRUIN, MAAR IS UW HUID NOG WEL ZACHT EN SOEPEL? Heeft u ook zo genoten van deze zomer? Heeft u ook zo lekker liggen zonnen. Ja? Dan moet u dit verhaal zeker lezen. Dezelfde zomerzon die u zo mooi bruin heeft gemaakt, heeft uw huid tegelijkertijd uitgedroogd. Vooral de tere huid van uw gezicht heeft nu weer extra aandacht nodig. Het is nu hoogste tijd haar de soepel heid en zachtheid terug te geven, die past bij een jeugdige bruine tint. Gelukkig hebben al veei vrouwen het geheim van Oil of Ulay ontdekt. De "beauty fluid' die het natuurlijke vochtgehalte weer in evenwicht brengt. Het geheim van Oil of Ulay is dat het eigen schappen bezit die gelijk zijn aan die van uw eigen huidvloeistoffen. Daarom neemt uw huid deze beauty fluid meteen en volledig op, zonder een spoortje vet achter te laten. Het beste is gezicht en hals iedere ochtend en avond met Oil of Ulay4 te masseren. Al snel voelt u dat uw huid weer zacht en soepel wordt. Droogterim peltjes worden minder zichtbaar. Alleen de fijne herinnering aan de zon blijft: een mooie bruine huid die er weer net zo gaaf uitziet als bij het begin van de zomer. *Oil of Ulay, een gedeponeerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie. SER-commissie kraakt Pais DEN HAAG De medezeg genschap in het onderwijs wordt in het betreffende wetsontwerp van minister Pais onvoldoende gewaar borgd. Pais vindt ten on rechte dat een wettelijke re geling van inspraak in het onderwijs niet gelijkwaar dig kan zijn aan die op grond van de wet op de on dernemingsraden. Dit zegt de SER-commissie on dernemingsraden in een ont werpadvies dat 17 oktober in de SR wordt behandeld. Mi nister Pais geeft in het voor ontwerp geen argumenten voor zijn stelling dat voor het onderwijs een wettelijke rege ling van de medezeggenschap op het niveau van de o.r.-wet onmogelijk zou zijn. De SER- commissie uit forse kritiek op het ontbreken van die argu menten. Dat is een ernstig te kort, nu het voorontwerp een eind wil maken aan de rech ten die de werknemers in het bijzonder onderwijs momen teel hebben, aldus de commis sie. HOOFDDORP De kunstskibaan van Hoofddon» heeft een dag hele maal in het teken gestaan van Tirol. Terwijl de internationaal bekende skister Nicola Spiess vermomd als serveerster de wijn rondbracht, zorg de een Tirools zangduo er voor dat men zelfs een gewoon hallo na een poosje min of meer jodelend uit sprak. Dat alles had uiteraard een oorzaak en een doel. Het verkeersbu reau van het Oostenrijkse skiland Tirol had Nederland uitgekozen voor een experiment en de daarvoor noodzakelijke aanwezigheid van An dre Arnold, de drievoudige wereld kampioen skiën bij de professionals, betekende voor insiders toch niet minder dan een sensatie. Uniek voor Europa introduceerde de Oostenrijker Arnold (uil Sölden) het zogenaamde handicap-skiën (Nastar), een systeem dat hij in de Verenigde Staten heeft leren kennen. Het biedt de skiërs van alle F.S.S.-kunstskibanen de gelegenheid zich in een slalom te me ten met de beste skiër van de wereld, waarbij volgens een tabel de voorbeeld- tijd als handicap nul geldt. Dit keer' konden de voornamelijk Nederland s/Oostenrijkse skileraren in een directe race tegen de beste skiër hun handicap •vaststellen (net als bij golf), waarna zij verder in het seizoen op één van de twaalf Nederlandse kunstpistes waar zij les geven slaloms voor hun leerlingen moeten organiseren waarbij dézen hun handicap kunnen verdienen. Aan het eind van het seizoen nodigt het ver keersbureau van Tirol de beste twee le den van iedere piste, dus diegenen met de laagste handicaps, voor een gratis skivakantie uit. Door pech kon wereldkampioen André Arnold niet zelf voor een daverend op treden zorgen. „In Tirol heb ik onlangs deelgenomen aan een versie van het t.v.-programma Superstar en bij het on derdeel fietsen heb ik een enorme smak gemaakt, waarbij ik een blessure opliep aan mijn rechterzij", vertelde Arnold enigszins teleurgesteld. „Daar om werd besloten dat mijn landgenoot Robert Schuchter, de nummer zes van de wereld, hier een voorbeeldtijd moest neerzetten". Schuchter deed dat in. Hoofddorp met een tijd van 7,60 secon den, op slechts elftiende seconde ge volgd door een skileraar met meer 'borstel-ervaring'. „André Arnold heeft ooit één keer in zijn leven op zo'n borstelbaan gestaan en ik nog nooit tot de dag van van daag", verontschuldigde Robert Lech Walesa, de leider van de vrije vakbeweging in Polen, spreekt hier zijn medestan ders toe in het gerechtsgebouw in Warschau, waar hij zijn vrije vakvereniging voor In schrijving heeft opgegeven. WARSCHAU De stakingsleider uit Gdansk en voorzitter van het oprichtingsco mité van de nieuwe onafhankelijke Poolse vakbeweging, Lech Walesa, heeft gisteren de leden van deze beweging en alle Poolse arbeiders opgeroepen, geen wilde stakingen meer te beginnen, omdat dergelijke acties alleen maar schadelijk zijn. Op een massabijeenkomst in het stadion van Ursus bij Warschau deden Walesa en andere leiders van de nieuwe vakbonden een beroep op de Polen, eerlijk en degelijk werk te leveren en op hun rechten te staan. Als er moeilijkheden en problemen waren, zouden zij die ter kennis van de nieuwe bon den moeten brengen. Deze zouden dan pogen een oplossing te vinden. Ingeval dit niet zou lukken, dan zou men het eens moeten wor den over een staking in het gehele land. Walesa en de andere sprekers werden herhaal delijk onderbroken door toejuichingen. Walesa verzekerde dat hij geen moeilijkheden ver wachtte bij de registratie van de nieuwe vak centrale. Overigens zei hij zich arbeider te blij ven voelen en niet van plan te zijn vakbonds functionaris te worden. Walesa zei verder dat de nieuwe vakcentrale geen centralistische structuur zal hebben. Het belangrijkste was de basis in de afzonderlijke bedrijven. Steeds weer riepen hij en de andere leden van de oprichtingscomités op tot eenheid van actie. Zeer positief lieten zij zich uit over het gesprek dat zij eerder op de dag hadden gehad met vice- premier Mieczyslav Jagielski en enige andere leden van de partij- en regeringsleiding. Op de bijeenkomst in Ursus werden verklarin gen voorgelezen van het coördinatiecomité, waarin de nieuwe vakbeweging zich keerde te gen de discriminatie van het „Comité voor So ciale Zelfverdediging" (KOR). Walesa zei verder dat hij in het gesprek met Ja gielski erover had geklaagd dat zijn beweging zo weinig toegang had tot de media. De vice- premier had „verbetering beloofd". De nieuwe vakbeweging zou nu drukpersen uit het buiten land krijgen. Overal elders in het Sovjetblok staan drukpersen en zelfs fotokopieermachines onder strikte controle van de communistische partij. NEW YORK De Franse minister van buitenlandse zaken Jean Francois Poncet heeft de algemene vergade ring van de VN duidelijk ge maakt, dat er, ondanks Is raëlisch en aanvankelijk Amerikaans verzet, een Eu ropees Midden-Oosteninitia tief zal komen. „De „Negen" bereiden nieuwe initatieven voor", aldus de Franse bewindsman. Hij zei, dat de negen landen, minder dan voorheen onverschillig kunnen blijven of een afwach tende houding kunnen aanne men tegenover steeds grotere gevaren. Ruim drie maanden geleden, op de Europese topconferentie in Venetië, was nog slechts sprake van een „eventueel" Europees advies, waarvoor de voorzitter van de EEG-minis- terraad, de Luxemburger Gaston Thorn, de mogelijkhe den zou onderzoeken. Door een Israëlische weigering hem te ontvangen, was Thorn niet in staat om voor het begin van de VN-assemblee met voor aanstaande Palestijnen op de westelijke Jordaanoever te spreken. Niettemin sprak Thorn in de algemene verga dering van de VN al eerder niet meer over een „eventu eel" advies, maar legde de na druk op het feit, dat het me rendeel van zijn gesprekspart ners in het Midden-Oosten had aangedrongen op „spoedig beslissend optreden voor de vrede". Sedert de Venetiaanse top is het gemeenschappelijke stand punt van de Negen in zoverre iets opgeschoven in de richting van meer begrip voor de Ara bische opvattingen, dat het Is raëlische recht op veilige gren zen op een lijn staat met het Palestijnse recht op zelfbe schikking. Engelse brandstichter verdacht van 23 moorden LONDEN De politie van het Noordengelse Huil houdt een 21-jarige man in voorarrest, die beschuldigd wordt van 23 moorden. Hij heeft deze gepleegd door middel van tien brandstich tingen, verspreid over een periode van zeven jaar. De slachtoffers waren onder meer een baby van zes maan den, een 24-jarige moeder en haar drie kinderen, en een man van 95. Aan de arrestatie van de dader is een onderzoek van tien maanden voorafge gaan. Het politieapparaat werd in werking gebracht naar aan leidingen van onthullingen, afkomstig van eeri man die in de gevangenis zat. Tevoren had men niet gedacht, dat tus sen de tien branden enig ver band bestond. TIROL BIEDT NEDERLANDSE KUNSTSKIBANEN PARTNERSTEDEN AAN :key oney jaar ey Rooney, de filmpartner Lisa Minelli's jer, Judy Gar- is totaal over- leid door de ten j. die hem, ter )enheid van zijn jkiaagste verjaardag feboden wordt 1 enkele mede enden aan de bal „Sugar Ba- f. Geheel Is: Mickey jey's partner in musical, Ann r- De 24-jarlge André Arnold uit Tirol bij de profs. Schuchter zich, die daar echter aan toe voegde dat zo'n baan hem toch wel ge schikt leek als voorbereiding op het la tere sneeuwwerk. André Arnold, hoe wel gewond toch niet te beroerd om naar Nederland te komen, waagde ook enkele afdalingen. Zijn ervaring zal minder positief zijn dan die van zijn landgenoot, want bij de tweede keer ging hij onderuit op een plaats waar de Baan kapot bleek. Zelf weet hij de val bescheiden aan een losse schrdef van zijn binding, dus aan zijn eigen onvoor zichtigheid. Ingemar Stenmark is een 'beroepsama teur', André Arnold verdient officieel drievoudig wereldkampioen skiën geld en noemt zich daarom een 'be roepsprof'. De 24-iarige skivedette is een held in eigen land en werd in de Verenigde Staten al drie keer unaniem uitgeroepen tot skiër van het jaar. Toch is hij in Nederland vrij onbekend. Ar nold: „Het beroepsskiën geschiedt vrij wel alleen in Amerika, in de vorm van parallelslaloms en afdalingen. Iedere week zijn er wedstrijden, vaak reis je duizenden kilometers per week. Het is leuk, maar erg zwaar. Het seizoen be gint weer op 8 november, maar door die blessure verlies ik veel trainings- tijd". Door zijn drie wereldtitels, .-naar nog meer door zijn reclame-activiteiten voor het verkeersbureau van Tirol en voor bepaalde skimerken, is André Ar nold een zeer vermogend man gewor den, die in zijn woonplaats Sölden ook nog een pension drijft. Arnold is on danks zijn succes de vriendelijke jonge man gebleven, die hij was vóór het sei zoen 1975/76, zijn topjaar bij de Europe se amateurs. Door ziekte viel hij toen weg uit de Oostenrijkse kernploeg, om vervolgens als nieuwkomer in de Ame rikaanse profskiwereld verrassend twaalf zeges te behalen en daarmee zijn eerste wereldtitel. Deze prestatie werd vóór hem alleen door de vermaarde Jean-Claude Kelly geleverd. Het succes in 1978 herhaalde zich voor André Ar nold in, 1979 en 1980 en dat betekende een recórd. Wilfred Egger van het Tiroolse ver keersbureau legde uit waarom juist Ne derland als eerste voor die nieuwe ski activiteiten is uitgezocht. „Na West- Duitsland is Nederland de grootste be zoeker aan ons gebied. Bovendien wo nen liefst 27.000 Hollanders in Tirol", aldus Egger. „De interesse voor de win tersport is in Nederland ook zeer dui delijk aanwezig. Twaalf kunststofbanen zijn daarvan het bewijs en juist op zul ke banen kan men zich zonder onge vallen voorbereiden op de echte win tersport, waar volgens een onderzoek één ongeluk op de 30.000 liftritten ge beurt.". Hij vervolgde: „Onze tweede actie is het partnerschap dat alle Nederlandse kunstskibanen inmiddels zijn aange gaan met belangrijke skicentra in Tirol. Wie bijvoorbeeld op Duinrell in Wasse naar skiet, krijgt in Kitzbühl en Ischgl korting, enzovoort". Dat Nederland in de ban is van de wintersport is een be kend gegeven. Het is logisch dat de be langhebbende landen daar gretig op in springen, hetgeen overigens voor beide partijen lucratief kan zijn. Op de bor- stelbanen zijn de Hollanders zelfs door de profs niet dan met de grootste moei te te verslaan. De grote doorbraak op sneeuw zal wellicht nooit komen, maar elke inspanning vanuit het buitenland helpt hen in de goede richting. HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9