)ahliakweker Peter indhout: winnaar an vijf wissel- bekers in één maand Wellus-Nietusheeft nu eigen poppen theater in Voorschoten Lieben Sie Wierf: charmante start K&O Bouw nieuwe paviljoens Endegeest naderbij vordwijkse vakman bracht ientallen Nieuwigheden opzijn naam C. Spee zilver zanger van Sint Lodewijkskoor itm un tend con cert adrigaalkoor I Madrigalesco iP/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en ell uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Restauratie kasteel op Endegeest LEIDEN De commis sie Endegeest heeft gis teravond besloten 200.000 gulden uit te trekken voor het opstellen van een plan met betrekking tot de restauratie van het kasteel op het ter rein van de psychiatri sche inrichting Ende geest. Dit kasteel verkeert in een zeer slechte staat. Tenein de dit fraaie zeventiende eeuwse gebouw voor ver der verval te behoeden wordt restauratie noodza kelijk geacht. Dit kasteel is reeds op de lijst van mo numenten geplaatst. Gede puteerde Staten van Zuid Holland en de gemeente raad van Leiden gingen eerder dit jaar al accoord met dit voorstel. Voordat de restauratie werkelijk kan beginnen moeten er nog wel allerlei vergun ningen verkregen worden en moet het restauratie- Ëlan goedgekeurd worden. >e restauratie zal naar verwachting zes a zeven jaar duren. De totale kos ten van dit alles worden geschat op 3,6 miljoen gul- en Als u gisteravond naar het concert van het v lerlands Madrigaalkoor" r ^het „Ensemble Madriga- /j" geweest bent dan hebt u gemist. Henk Briër heeft gezelschappen, met be- van drie solisten, een uit- tfende proeve van kunnen an demonstreren, tegelij- Ijd zichzelf als bekwaam lenent profilerend, t een grote hoeveelheid i sieve dingen zijn er een v« aantal negatieve te ver over het rijk gevarieer- orogramma. Spijtig was het dorbeeld dat het opening^ ojner, een vroege symfonie uMozart, als een „inspeel- e" werd gebruikt. Er lanken nogal Wat valse tonen waren alle inzetten jan) gelijktijdig. Bovendien b<n de blazers voor dit onderbezet (of de strij- I acoverbezet); ze dolven het fspit. Afgezien van dit lbu? werk, werden er echter hielijks meer dissonanten n (Jehore gebracht, tenzij de ok jonist ze bedoeld had. ris timbre van de sopraan- Jeiwas bijzonder goed geko- Leavoor het „Alleluja" van zilvirt. Het was een warme, sopraan, die alleen de I fnrtissimi niet aankon. De echte kracht van de avond lag in de modernere werken. Twee stukken van Hendrik Andriessen werden voor de pauze uitgevoerd. Zowel het orkest als het koor lieten zien dat ze de moeilijke harmonie van deze werken aankonden. In de „Variaties op Couperin" voor fluit, harp en strijkorkest kwam de harp, in tegenstel ling tot de fluit, niet zo goed uit de verf helaas. Dit werd evenwel goed gemaakt in het voor Vrouwenkoor en harp geschreven stuk van de Engel se komponist Gustav Holst. Deze komponist. die bekend stond om zijn originele bezet tingen. werd alle eer aange daan, door de beheerste (ook in de uni sono piano gedeeltes) weergave. Het zal de reputatie van de Nederlandse uitvoerenden be paald goed doen, als deze en sembles volgend jaar, met een grotendeels Nederlands pro gramma. „reklame" gaan ma ken in Joegoslavië. Eén tip wil ik nog geven. Laat het koor mappen aanschaffen van waaruit ze de muziek kunnen lezen. Het gewapper met papieren detoneerde op onrustige wijze, zowel letter lijk als figuurlijk. Aristos Bouïus ter Lindhout uit Noordwijk kan het ivicht der waardering nauwelijks sen. Deze maand werd de hliakweker vijfvoudig bekerwinnaar, nder meer zou dit al genoegzaam nnen weergeven hoe voortreffelijk dahlia's van Peter wel zijn. Maar is, dunkt me, toch wel 'wenst. De eerste trofee behaalde hij de nationale dahlia-tentoonstelling Zwolle. Ai, dat waren blikvangers, als de signaalrode semi-cactus (en je het over dahlia's hebben Stil nou; -t heeft alles met cacteeën van doen) Qorrestal", een eigen aanwinst van tfidhout-Ornata wat klinkt als een ïötisch vakantie-arrangement varenboven de rose „Gréty" en een ohoonheid als „Suggestion". Dat spul :^onde in floodlight als godinnen op podium. Kassa: de beker van de "id Zwolle en een grote gouden aBdaille. 1ip twee sleepte Lindhout-Ornata (zo heet Iters bedrijf nu eenmaal officieel) in de 1 icht op de dahlia-tentoonstelling op de tvohof in 's lands jongste polder. Daar Peter Lindhout de elite van zijn ivangrijk assortiment: met „Contraste". de zwart grenzende donkerrode semi-cactus Joningin Fabiola" (vorstelijk, zonder middellijk stekelig te zijn), de Imderschone zaailing 518 en de lila pompon Litty Hawk", een eveneens zelf gekweekt ivum als een „havik", zo wild en ravissant, ten wonder, dat hier de bokaal van de sderlandse Dahliavereniging en een gouden Ikk als een vanzelfsprekende bom vielen, reeks van vijf werd voltooid met een trits 'de wisselbekerwedstrijd voor dahlia's in het eioembollencentrum in Hillegom. Daar was beste grootbloemige, de donkerrode semi- Jhclus „Price Fighter", en de gele pompon parano" was er de uitblinker in de _)Ivormige klasse. Daarenboven kreeg de itte semi-cactus (en het is nog steeds o zo ihlia...) „Suffolk Bride", de bruid uit Suffolk, ;t predicaat beste grootbloemige dahlia-van- iitenlandse-kom-af. Peter Lindhout Tsaagde niet: dezer dagen kwam zijn Ornata eer versierd aan de bak in Hillegom. Ere- etaal voor de best houdbare grootbloemige •coratieve dahlia en voor de vasthoudende lavik" Kitty. et heeft Peter Lindhout allemaal wel trots, aar niet overmoedig gemaakt. Hij beheerst g*t eenmaal z'n métier; maar dat is hem niet imen aanwaaien. Peter (34): „Mijn vader is de oorlog met dit bedrijf begonnen. Hij veekte behalve dahlia's ook bollen en in het cjK>rjaar verkocht hij bloemen van het veld". g'nê dat, vroeger, maar de Noordwijkse van vandaag is met z'n tijd eegegaan, omdat dit noodzakelijk was: „de illenteelt ging er langzamerhand uit en de vatste jaren legden we ons uitsluitend toe op etit kweken van dahlia's en de handel njarin". Peter had een beste scholing: jddeibare tuinbouwschool, daarna stage aren in verscbillende bedrijven om ervaring >n> te doen. En toen in het bedrijf van vader Indhout. „Mijn vader, vier jaar geleden wist me enthousiast te maken voor n ;t winnen van nieuwigheden. Daar moet je lr i kunnen draaien. Nieuwigheden, dat is het weken van nieuwe variëteiten. Dat is een 'g >bby van me geworden, al meer dan tien Winnende dahlia's van Peter Lindhout. jaar lang. Kruisen en verder opkweken uit zaad is een werk van volhouden en onnoemelijk veel geduld. De resultaten komen pas na jaren, maar ze liegen er niet om: de naam Lindhout-Ornata komt steeds meer voor in vakverslagen en keuringsrapporten". Hoewel Peter Lindhout ook zo z'n bedenkingen heeft. „Het winnen van nieuwigheden is over het algemeen niet zo'n bijster lucratieve zaak. Je besteedt erg veel tijd eraan en veel moeite, maar de beloning is niet altijd overeenkomstig. Het is alleen vol te houden als je liefhebber blijft. Nou ja, en dat ben ik en ik hoop het te blijven Peter trok met z'n aanwinsten naar'exposities in eigen land en daarbuiten. Naar Oostenrijk. Duitsland, naar Engeland vooral ook. Vaak was het een nek-aan-nek-race met mededingers, maar Peter's prominenten stootten doorgaans bloemrijk door naar de top. Noordwijks glorie, zou je het kunnen noemen. Noordwijks andere glorie; van bad tot bloem. En dan zijn er nog Lindhout's activiteiten als arrangeur. Al schikkend heeft Peter zijn naam gevestigd tot ver over 's lands grenzen en dan worden zijn inspanningen gesignaleerd als „een fijne verbreding en uitdieping van het dahlia-assortiment". Anderen zeggen weer: „een vakmannetje..!" Inmiddels is het vakmannetje Peter Lindhout een kerel geworden, zo heb ik me laten vertellen. Hij ligt onderwijl op kop in de wedren, waar het gaat om de pracht, de eerzaamheid, het exclusieve in de dahlia- wereld. Kijk maar eens rond in zijn showtuin van ongeveer zestig roe groot, met 50 dahilasoorten, waaronder tal van nieuwigheden, door Peter zelf gewonnen. Zowat Peter de Grote. Nog een paar dagen, tot eind september geopend. De jonge kweker is ook nog bestuurslid van de Nederlandse Dahlia-vereniging en tot vorig jaar deed hij mee in de keuringscommissie. Maar hij mocht nooit z'n eigen inzendingen beoordelen. De eer die hij ontving, kwam van anderen... De poppenspeelsters Connie en José hebben de wind in de rug. Nog geen vier maanden geleden snapte ik ze op een bovenkamer aan het Levendaal in Leiden, waar ze bezig waren met het samenstellen en beschilderen van een indrukwekkend expressief areaal van poppen. Dat was nog een pril begin voor de ex- kleuterleidsters José van der Steen (21) en Connie de la Mar (22), die in het „theater" meer heil zagen dan in het onderwijs. Ze vroegen zich toen nog in gemoede af, of ze wel ooit aan een speelruimte zouden kunnen komen. Welnu, die speelruimte is er dan: een „theater- keet" op de parkeerplaats aan de Voorschotense Churchilllaan (achter Albert Heyn, nou ja). Zaterdagmorgen, om half elf, zal immer actieve en aan vele wegen timmerende wethouder Marselis de pas verworven theaterruimte van beide dames officieel openen. De rest van de dag (tot een uurtje of vier) staat de deur voor iedere belangstellende open. Men kan daar „boeken", informatie inwinnen of zomaar even rondkijken, want het is de moeite waard. Diezelfde middag geven José en Connie om half twee èn om drie uur een korte voorstelling voor kin.deren van ,vier tot tien jaar. Wat niet wil zeggen, dat poppentheater „Wellus Nietus" (want onder deze verbale tegenstelling hebben de twee speelsters hun activiteiten gevangen) uitsluitend voor kinderen lichtverteerbaar zou zijn. Deze uitbeeldsters van een maatschappijleer ip een nieuw jasje komen, zoals ze zelf zeggen, met een thema-stelling, die zowel de jeugd als volwassenen iets te zeggen heeft. Wat zilveren klanken tussen de bedrijven door, in een iets vertraagde berichtgeving maar dat mag in dit geval niet al te hinderlijk heten, want zangers op religieus terrein hebben voldoende besef van eeuwigheidswaarden. Afgelopen zondag dan, was het zangkoor dat wekelijks de Lodewijkskerk aan het Leidse Steenschuur bezingt, in feestelijken doen. Daar was heer C. Spee de oorzaak van. Immers medelid Spee was maar eventjes vijfentwintig jaar lid van het koor en dat was al reden genoeg voor het koor om in de gloria te zijn. Tevens hield het zangkoor H. Lode wijk tegelijkertijd z'n uitgaansdag. Niet alvorens er een plechtige eucharistieviering was gecelebreerd door de herder van deze city- kerk, pastoor drs. Alb. LEIDEN Het eerste Kapelzaal- concert gisteravond, georganiseerd door K&O, droeg een licht en amu sant karakter. De zangeres Sigrun Quetes, verbonden aan het bekende Theater an der Wien, en een specia liste op het gebied van het Weense lied, bracht een aantal liederen, ge wijd aan de stad Wenen en haar be woners. Na de pauze zong zij liede ren uit operettes, en Csardas. Het zal niemand verwonderen dat de namen van Stolz, Strauss, Schubert, Liszt en Lehar in het programma voorkwa men. Voor de pianobegeleiding zorg de Ben Hurrelbrinck. De veelvuldig geroemde capaciteiten van Sugrin Quetes vond ik vooral gele gen in haar afwisselend zeer charmante of dramatische voordracht. In „Servus du" van Robert Stolz gaf zij een magni fiek stukje toneel ten beste. Ook het vurige temperament van de Csardas bleek haar goed te liggen. Meer problemen had ik met de kwali teit van haar stem die duidelijk gericht is op het grote theater. In de kleine Ka pelzaal klonken haar fortes gevoelloos en op het schelle af, anderzijds de pia nissimo-passages nogal vaal en ondui delijk. Slechts in een enkel lied viel er een vol en warm timbre te beluisteren die de muziek werkelijk tot leven bracht. Het was overigens .opvallend dat de dan waargenomen expressie ge- dragener was dan ik bij deze bekende stukken gewend ben. De begeleiding die een stabieler beeld te zien gaf dan de zangstem, klonk wat degelijk en zwaar van toon en miste daarmee wat Weense zwierigheid. In de walsen van Schubert (voor pianoso lo), vond ik dat een gemis, maar juist een voordeel in de twee andere soli van Liszt en Brahms. Sigrun Quetes slaagde uitstekend in de opzet van de avond een gemoedelijke Weense sfeer te scheppen, maar had, gezien de kleine ruimte, zich meer moeten toeleggen op de nuancering van de klank. DIRK VOOREN M. E. Th. Vreeburg. Even was het geïnspireerd werken voor het koor, dat „de Mis van Bruckner" genuanceerd uitvoerde, onder leiding van Theo van Niekerk. Het zilveren loon voor zanger Spee was de oorkonde van de Nederlandse St. Gregoriusvereniging en de daaraan verbonden medaille door pastoor Vreeburg aangeboden. Het vervolg van de dag verliep louter informeel en lekker een stuk van huis. Met z'n allen in de autobus zingend naar Dordrecht om daar de lunch te gebruiken. Daarna naar Rotterdam, en de rondvaartboot in voor een bezichtiging van havens en derzelver havenwerken. Terug naar Oegstgeest voor het feestelijk slotdiner en verdere huldiging van jubilaris Spee, met bloemen voor mevrouw. Bij dezen dan nog een keer: van harte... er alsnog twee gelijksoortige paviljoens bij gebouwd worden. Na een uiteenzetting van de architect aan de hand van een maquette kwam de commissie tot de conclusie dat dit voorstel werkelijkheid moet worden. Voor de bouw van de nieuwe pa viljoens is het noodzakelijk dat een aantal vol- sterkt verouderde gebouwen gesloopt worden. De voorzitter van de commissie wethouder P. Schoute, stelde de commissie gerust over de huisvesting van de patiënten tijdens de sloop en de nieuwbouw, nadat heer Dallinga (PvdA) zich afvroeg waar de patiënten zolang zullen verblijven. „De sloop van de deze gebouwen zal geleidelijk gebeuren zodat de bewoners niet in tenten hoeven te verblijven". Het ontwerp voor de nieuwbouw moet nog goedgekeurd worden door het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, waarna de bouw kan beginnen. Wannneer alles volgens plan verloopt moet de nieuwbouw medio 1983 voltooid zijn. LEIDEN De bouw van de nieuwe pavil joens voor langdurig opgenomen patiënten in de psychiatrische inrichting 'Endegeest' is weer een stapje dichterbij. De commissie Endegeest is gisteravond accoord gegaan met het ontwerp van architectenbureau Jan Brouwer. Druk bezochte winterkledingbeurs De Winterkledingbeurs die gisteren en eergisteren in het Marine complex aan het Noordeinde werd gehouden door de Vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers is een succes ge worden. Ondanks de strenge selectie die toegepast werd door de ruim 50 vrijwilligers bij de inname van schoenen, laarzen, schaatsen, kinder- en dameskleding en tassen was er volop keus voor vele belgpgstellenden. Dit ontwerp behelst vier paviljoens voor 24 pa tiënten en één paviljoen voor acht patiënten. Totaal is er dan plaats voor 96 patiënten. De pa viljoens voor 24 patiënten zullen opgedeeld worden in twee gedeelten voor ieder 12 patiën ten met één- en tweepersoonsslaapkamers en onder meer een eigen keuken. De totale bouw kosten worden geschat op 9,5 miljoen gulden. De nieuwbouw komt binnen de ringweg op het terrein van Endegeest en grenst dan aan het hoofdgebouw. Mocht in de toekomst blijken dat deze 96 plaatsen onvoldoende zijn, dan kunnen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5