Rijpwetering in geweer tegen bouw kantoor van Waterschap Zoeterwoude verhoogt lokale belastingen Dertigers Paul en Frans gooien in Hazerswoude een balletje op Kinder- f boekenweek in toverspiegels KORTWEG Herstel woningen aan Zwetkade en Kerklaan Sociale dienst los van s werkvoorziening „DE ACHTERDIJK MOET BLIJVEN ZOALS HET IS" Astronaut James Irwin^ op bezoek in Alphen l Celstraffen voor Nieuwkoopse vechtersbazen NIEUWKOOP/DEN HAAG „Nieuwkoop is een rustig plaatsje", aldus het oordeel van een 24-jarige Nieuwkoper maar de Haagse politierechter moest aanvullen: „Tenminste wanneer jullie er niet bezig zijn". En dat was het geval ge weest met verdachte, die in sa menwerking met twee plaats genoten stevig tekeer was ge gaan, had vernield en mishan deld, als gevolg waarvan twee van zijn tegenstanders in het ziekenhuis terecht kwamen. Voor die bezigheden eiste de officier vier weken gevange nisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk. De rechter veroordeelde tot drie weken gevangenisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar. De beide assistenten werden ieder conform de eis veroor deeld tot vijfhonderd gulden boete en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar. Er was heibel in een café en verdachten waren naar buiten gewerkt. Daarna keilden zij stenen door de ruiten en de of ficier vond vooral dat feit ge vaarlijk, omdat er voor de ra men gasten zaten te eten. Er was die avond flink wat ge dronken door verdachten en zij zouden in eerste instantie een flink pak slaag hebben op gelopen. hetgeen moest wor den gewroken. Volgens ver dachten zouden het juist hun tegenstanders zijn geweest die de narigheden veroorzaakten. ZOETERWOUDE De gemeentelijke belastingen zullen in het komende jaar met 5% verhoogd worden. Een uitzonde ring vormen de reinigingsrechten die met 20% verhoogd worden. De hondenbe lasting is verleden jaar verhoogd en blijft daarom nu buiten schot. De verho ging van de onroerend goedbelasting zal over ongeveer twee maanden vastgesteld worden omdat deze post als een sluitpost voor de begroting 1981 wordt gezien. Met deze tariefswijzigingen, die vanavond in de gemeenteraad behandeld zullen wor den, volgt de gemeente Zoeterwoude het voorgestelde beleid van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De verhoging van de reinigingsrechten met 20% wordt als nood zakelijk gezien, omdat Zoeterwoude er naar streeft om 60% van de kosten voor de ge meentereiniging uit de inkomsten van deze reinigingsrechten te dekken. Daartoe wer den in de afgelopen jaren ook al forse ver hogingen doorgevoerd. Voor 1978 was dat bijvoorbeeld 12 Vi% voor 1979 15% en voor 1980 ook 15%. Per woning betekent dit dat in plaats van 39,60 gulden per half jaar nu 48 gulden betaald moet gaan worden. Be drijven gaan van 79,20 gulden naar 96 gul den en een perceel in gebruik als woning bedrijf van 118,80 naar 144 gulden. Voor dé ZEVENHOVEN In het nieuwe winkelcentrum aan de Albrechtshof wordt donderdag 2 oktober een Spar-super- markt geopend voor het pu bliek. Woensdag 1 oktober is er een besloten receptie voor genodigden. In de winkel is ook een slage rij opgenomen, die gerund gaat worden door de heer Van de Pijl; een aanwinst voor Zeven hoven, dat al weer vele jaren verstoken is geweest van een slagerij en aangewezen was op omliggende plaatsen. HAZERSWOUDE Progres sieve mensen in Hazerswoude en omgeving krijgen de gele genheid met elkaar kennis te maken en elkaar nader te le ren kennen. Aldus wordt door de organisatoren het „Progres- sieffeest" geannonceerd, dat vrijdagavond 10 oktober wordt gehouden in Het Anker aan de hazerswoudse Rijndijk. Mede werking verlenen de groep Hegt, de Elastic Band, de gita rist Anton Montagne en de ca baretier Chris Houtman. JEU DE BOULES: EEN SPORT VOOR JONG EN OUD De jeu de boulers Paul Kroes (I.) en Frans den Held. HAZERSWOUDE Jeu de Boules is, hoe gek het ook mag klinken, een van de snelst groeiende sporten in Nederland. In ons land werd deze sport tot voor kort eigenlijk niet serieus genomen, men zag het meer als een spelletje dat je op va kantie speelt. Het Franse 'Petan- que' dat wij kennen als 'jeu de bou les' is eigenlijk één van de vele franse 'jeux' met het kleine beken de balletje als doel. Dat de opvat ting over het edele franse spel in middels veranderd is, blijkt uit het feit dat er inmiddels op zestig Ïilaatsen in Nederland Jeu de Bou- es op sportniveau wordt gespeeld. In Hazerswoude wonen twee ent housiaste beoefenaars van deze sport. Paul Kroes en Frans den Held vinden dat er ook binnen hun gemeente gespeeld moet gaan wor den en richten vanavond in 'Het Anker' de Hazerswoudse Jeu de Boules vereniging op. Beide initiatiefnemers zijn op de bijna traditionele wijze in aanraking geko men met de sport; op vakantie in Frankrijk. In augustus ontstond het idee om een plaatselijke Jeu de bou- les-vereniging op te richten. De heren Kroes en Den Held deden toen mee aan de open kampioenschappen van Utrecht en bespraken de mogelijkhe den met de voorzitter van de Neder landse Jeu de Boules Bond. Vanavond hopen de beide dertigers hun wens in vervulling te zien gaan. Maar met een vereniging alleen speel je het spel nog niet. Een van de moeilijkheden op dit moment is dat er nog geen terrein be schikbaar is. Er is overleg gaande met het bestuur van de voetbalvereniging Bernardus over de mogelijkheid van het spelen aldaar op het gravelveld. „Dit moet wel gezien worden als een voorlopige oplossing want we probe ren natuurlijk een eigen terrein te krijgen", aldus de enthousiaste oprich ters. „We hopen dat de gemeente ons de helpende hand wil toereiken door subsidie te verlenen, bijvoorbeeld in de vorm van het beschikbaar stellen van een terrein. Een half verharde ondergrond is het beste, en daarom zou het trainingsveld van Bernardus een zeer goede tijdelijk oplossing kun nen zijn. Wij zouden het liefst een stuk grond van minimaal 40 bij 60 meter hebben maar in principe kan Jeu de Boules op elk stukje vlakke grond van drie bij dertien meter ge speeld worden. Maar wat het moQiste van de sport is, is dat iedereen on geacht leeftijd of geslacht, de sport kan beoefenen". Techniek „Er komt nog heel wat aan techniek maar vooral ook tactiek aan te pas. Zo kan je bijvoorbeeld tegen mensen spe len die heel erg goed kunnen mikken. Het is dan zaak er iemand bij te heb ben die goed kan 'tireren' (het met de eigen bal wegstoten van de bal van de tegenstander). Je moet dan natuurlijk wel zorgen dat er een bal van jouw team het dichtst bij het 'but' (het klei ne balletje) ligt, Daarom moet je in zo'n geval een goede mikker als laat ste laten gooien. Dit soort tactische spelletjes zijn voor de mensen die nu lid worden echter noe van geen be lang. We gaan door het geven van trainingen trachten het peil zodanig op te schroeven dat we competitie kunnen gaan spelen. Maar het belang rijkste is dat de mensen zomaar voor hun plezier een spelletje Jeu de Bou les kunnen spelen". De enige uitgavei die de toekomstige beoefenaars van de sport naast de' contributie zullen moeten doen is de aanschaf van de ballen. Er zijn aan de ballen waarmee gegooid wordt wel enkele eisen verbonden. Ten eerste zijn het andere ballen dan het soort waar men in het algemeen op vakan tie mee gooit, ze zijn namelijk van metaal. Voorts moeten ze goedge keurd zijn door de Bond en moeten ze aan bepaalde maten en gewichten vol doen. Over al deze zaken als contribu tie, aanschaf van goede ballen, samen stelling van het bestuur en naam van de club wordt vanavond gepraat. Tij dens de oprichtingsvergadering om kwart voor acht in 'het Anker', moet blijken of Hazerswoude en omgeving aan het franse spel toe is. Als het aan Paul Kroes en Frans den Held ligt wordt er binnen afzienbare tijd ook in hun gemeente op grote schaal 'gejeu- rioolrechten komen deze bedragen in op 80 gulden voor een woning en 95 guli r voor een bedrijf. Ook de zwemtarieven Jdt len met 5% verhoogd worden het kometoe jaar, evenals de leges en rechten voor v V: richtingen van de ambtenaar van de buLjj lijke stand. piz iir ZOETERWOUDE Twaalf woningen aan de Zwetkade en 36 woningen aan de Kerklaan zul len een grote onderhoudsbeurt krijgen. Om de to tale kosten van 900.000 gulden te bekostigen, heeft woningbouwvereniging „Willibrord", eige naar van de betreffende woningen, financiële steun van het Rijk gevraagd. De opknapbeurt aan de woningen op de Zwetkade komt op ongeveer 280.000 gulden, het verbeteren van de woningen op de Kerklaan gaan 620.000 gul den kosten. Vanwege de aard van de verbeteringen zal geen huurverhoging toegepast worden. Wel moet de gemeente verklaren dat binnen 10 tot 15 jaar geen beroep op 's Rijks kas gedaan zal worden voor de uit voering van renovatiewerken. De nadelige financië le gevolgen van de ingreep, die nodig is door de slechte staat waarin de woningen verkeren, komen voor 50% op rekening van het Rijk, terwijl de ove rige 50% ten laste van de bedrijfsreserve van de wo ningbouwvereniging komen. Eventueel springt het Rijk ook hier nog bij door het verstrekken van een renteloze lening. Aan de gemeenteraad zal vanavond voorgesteld wor den om de benodigde negen ton aan „Willibrord" te lenen en bij het Rijk een zo hoog mogelijke lening plus een zo groot mogelijke extra bijdrage bovenop de 50% ter dekking van jaarlijkse exploitatietekorten aan te vragen. èei pt 1 aa ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeentelijke socil01 dienst van Alphen moet worden ontkoppeld van de soci? werkvoorziening. Dit gebeurt omdat dat landelijk zo va£ gesteld is. Uj Voorheen werkten de twee instanties nauw samen en dat vl1 liep altijd uitstekend. Het college van B en W is dan ook niet' gelukkig met deze ontkoppeling. Deze verandering brengt, m het zich laat aanzien, nogal wat organisatorische aanpassing rf, zich mee. Zo moeten er bijvoorbeeld nu twee administra(P worden bijgehouden, en ook voor andere taken die voorheen, één persoon lagen zijn nu twee mensen nodig. Dit heeft tot J volg dat ook de kosten hoger zullen worden. De gemeente A^ hen gaat een rapport samenstellen over deze ontkoppeling en dit naar het ministerie van sociale zaken sturen. Wanneer, ontkoppeling in werking treedt, is dan ook nog niet te zeggtf^ VAN 1 t/m 11 OKTOBER P n AMSTERDAM De kinderboekenweek, die duurt van t/m 11 oktober, wordt dit jaar geopend in Middelburg. jji 27ste kinderboekenweek wordt gehouden op het theije „Alle spiegels toverspiegels?" Willem Wilmink schreef it dit thema de Kinderboekenweekuitgave „Spook tussen sje ken", dat in een oplage van 152.000 exemplaren wordt vl spreid; Al f ons van Hëusden maakte er een groot aanfi kleurige illustraties bij. Minister Gardeniers van CRM ore hulde gistermiddag in An.sterdam de kinderpostzegels, <b deze keer in het teken staan van kind en boek en bij de o|r ning van de Kinderboekenweek voor het eerst worden uR gegeven. e Hoewel het aantal geboorten terugloopt en daarmee het aanic lezende kinderen, nemen de activiteiten rond het kinderhope pef jaar toe. De organiserende CPNB (Collectieve Propaganl van het Nederlandse Boek) stak in 1975 ruim vier ton in de bdn kenweek voor de jeugd; dit jaar was met de organisatie 720.Ü gulden gemoeid. Ook buiten de CPNB om neemt het aantal act viteiten toe; vooral de scholen zijn hierbij betrokken. r Tijdens de opening van de Kinderboekenweek in Middelbie wordt de gouden griffel uitgereikt aan Simone Schell voor h; „Zeezicht". De gouden penseel is voor Joke van Leeuwen i het door haar geschreven „Een huis met zeven kamers" ook lustreerde. Zilveren griffels gaan naar Shirley Hughes, Doris Lund, Thea Dubelaar, Elfie'Donnelly, Thea Beekman, Je Coué, Jörg Muller/Jörg Steiner en Una Jacobs. Joke van Leen wen ontvangt niet alleen de gouden penseel, maar ook een zil^i ren griffel. REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1980 De Amerikaanse astronaut James Irwin is in ons land op nodiging van de Evangelische Omroep. Vandaag worder-f opnames gemaakt voor een E.O.-programma. Morgen wq°^ Irwin door' prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven (Po vangen. Hij biedt hen dan de Nederlandse vlag aan dieoti astronauten op hun reis mee hebben genomen. Zaterdag var telt de Amerikaan op de E.O.-jongerendag in Utrecht, 0(10 zijn ervaringen met de maanreis en wat dat heeft betekè>01 voor zijn geloof. Er was een dag over op het programma^ die bracht Irwin gisteren, op uitnodiging van de Baptisten' V reniging, door in Alphen. Het bezoek begon met een cr vangst op het Alphense raadhuis door Burgemeester Pa50 (zie foto). De Amerikaan kreeg een foto aangeboden van' Aarlanderveense molens 'De Viergang'. De Alphense |teI meenteraadsleden ontvingen op hun beurt allen een foto \cy Irwin op de maan had gemaakt van het maanvoertuig en fevi collega Scott. 'sAvonds sprak de Amerikaan in de Adver^o kerk onder meer over de maanreis van de Apollo 15. jv; RIJPWETERING - Heel Rijp wetering is in opstand geko men tegen de vestiging van een kantoor van Waterschap „De Oude Veenen" aan de Achterdijk. Een aktiegroep genaamd „De Achterdijk", waarin zitting hebben de he ren H. Witteman, A. P. Rotte veel, H. Verbeek en B. Meyer, is handtekeningen en zoveel mogelijk persoonlijke op schrift gestelde bezwaren aan het verzamelen. De aktie ver loopt ongekend succesvol; vrijwel iedereen in de Rip is het erover eens dat het unieke plekje natuurschoon aan de waterkering moet blijven zoals het is. „Kantoorpanden kunnen overal elders geplaatst wor den", is zo de opmerking die je hier en daar hoort. Al vaak in het verleden hebben bedrijven en particulieren getracht iets op dit stukje grond te begin nen, maar dat werd altijd te gengehouden door de gemeen te Alkemade in verband met een zeer oude gemeenteveror dening tegen ieder obstakel dat de zogenaamde „doorkijk" op juist die plaats belemmerde. „Deze doorkijk moet vrij blij ven" zeiden ambtenaren van het gemeentesecretarie dan al tijd. Het toekomstige 2 verdiepin gen hoge bouwsel, groot 17,65 bij 28 meter, zal 7 meter boven de dijk uitsteken en dus een ernstige ontsiering vormen voor het landschapsschoon en de landelijke dorpsaanblik. Bovendien zijn er plannen voor een behoorlijk groot par keerterrein. Kennelijk komt er dus heel wat verkeersdruk te op de smalle Achterdijk, waar veel Rippers en Ripper- tjes in de kinderwagen hun dagelijse ommetje maken. In de weekenden is het altijd een gezellige drukte op dit wegge- Het terrein aan de Achterdijk waar het Waterschap een kantoor wil bouwen. tje; de mensen genieten er van de rust en het wijdse uitzicht over landschap en water. In Rijpwetering, waar geen wan delpark is, is dit eigenlijk nog het enige rustige plekje, waar velen hun verpozing vinden. Het vreemde van de hele zaak is dat de gemeente Alkemade ten behoeve van de vestiging van dit kantoorpand het be stemmingsplan wil wijzigen. Talloze anderen, die eerder ge probeerd hebben hun bedrijf uit te breiden op deze grond werd dit geweigerd met onder andere het argument dat men anders precedenten zou schep pen. Algemeen hoort men in Rijpwetering de klacht dat er niet zorgvuldig omgesprongen wordt met het unieke dorpje. „Want hoe is het mogelijk dat een bedrijf als Bootservice B.V. (Cromvoirt) toestemming heeft gekregen zich hier te vestigen. Zo'n bedrijf hoort op het industrieterrein thuis", vindt vrijwel iedere Ripper. Overigens had Waterschap „De Öude Veenen" oorspron- kelijk nog een stuk grond wil len kopen om dan zelfs de weg om te kunnen leggen, zodat kantoor (en woonhuis!) direkt aan het water kwamen te lig gen. Dat kon financieel waar schijnlijk makkelijk, want grond met agrarische bestem ming is veel goedkoper dan bouwgrond. Een ander argument dat onder andere de Milieugroep ge bruikt, die ook een bezwaar schrift heeft ingediend, is dat er veel vogels broeden op het aangespoelde rieteiland. Werkgelegenheid zal het Wa terschap nauwelijks of niet te bieden hebben aan Rijpwete ring, dus ook om deze reden hoeven de Rippers de vesti ging van het kantoor niet te tolereren. Aktiegroep „De Achterdijk" zegt ook nog: „Voor een bouwplan dat niet in een bestemmingsplan is op genomen hoeft geen uitzonde ring gemaakt te worden voor overheids- en semi-overheid- sinstanties, bovendien voorziet het ook niet in de recreatiebe hoefte. Het is een grove in breuk op het landschappelijk schoon en zal een vrijbrief zijn voor verdere bebouwing". Volgens Dijkgraag v.d. Geest ziet het Waterschap overigens voorlopig af van het woonhuis, dat oorspronkelijk bij het kan- tporpand gepland was. „De ge meente Alkemade wil niet met ons meewerken; aan een in pandige dienstwoning begin nen we niet, want dat is 'ou derwets' en een vrijstaande woning gaan wij niet bekosti gen, dat moet de secretaris doen". Het vermoeden bestaat dat de secretaris thans zijn zin nen heeft gezet op een ander uniek plekje in Alkemade, na melijk een bewoond vrijstaand huis aan het water, eigendom van „De Oude Veenen".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4