scholen hekelen Van Dam ontkenenen'schoolstrijd' merenwijk: geen flats en „Voor 'Rembrandt' is nieuwbouw ongekende luxe fAD ERWEER VAN WETHOUDER STRANDT IN SPRAAKVERWARRING SCHOLENGEMEENSCHAP MAG NA DERTIEN JAAR PLANNENMAKEN EINDELIJK BOUWEN PvdA stelt vragen over olieleiding Stevenshof .Gemeente moet kunstmanifestaties stimuleren" LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 ÏIDEN „Schoolstrijd is een Ijle iws begrip." Met deze relativerende meriting probeerde Leidens onder- jswethouder, Hans van Dam, gisten ond in de Stadsgehoorzaal de ge lederen wat te kalmeren van al die ders en leerkrachten, die anderhal- week geleden vrij plotseling op de ogte werden gesteld van het sane- Igsbeleid van de gemeente met be- ikking tot een (link aantal bijzonde- lagere en kleuterscholen in Leiden. I gaat om scholen die volgens de wethouder i te wankele basis zouden hebben om in de komst te kunnen overleven. In totaal gaat om veertien scholen. De wethouder wil de eind dit jaar adviseren deze scholen op omdat hun leerlingenbestand gestaag iteruitloopt. Al direct na het lanceren van de door Van Dam, waar dit allemaal staat, was de kritiek vanuit het bijzonder on niet van de lucht. Gisteravond werden iolen en ouders in de gelegenheid gesteld om en ander nog eens persoonlijk aan de wet- jder te memoreren. Eventueel met behulp spandoeken met 20-ste eeuwse teksten als: rpen gedram. Van Dam" en „De eerste stap, laatste stap." is het best wel een stukje schoolstrijd". een onderwijzeres van een bijzondere lage- school in de koffiepauze principieel te ver- iren. Met haar gemijmer wellicht de gevoe- van erg veel ouders en leerkrachten ver- „Principieel", omdat de aanwezigen pralsnog niet duidelijk was waarom de bij- scholen wél en de openbare scholen •t in de voordracht van Van Dam aan de mi- ter zijn opgenomen. De Leidse „schoolstrijd" m dan ook de hele avond in beslag om dit di- jima te doorgronden. Aan het eind van de and kon eigenlijk beter van een taalstrijd Irden gesproken, want hoe duidelijk men van (■schillende kanten ook tegen elkaar wilde li, de spraak ver warrfng bleek enorm groot: bylonisch bijna... ^thouder Van Dam probeerde zijn beleid met Honderden ouders en leerkrachten bevolkten de Stadsgehoorzaal. Met felle speeches en spandoeken werd gepoogd de Leidse wethouder tot andere gedachten te brengen. verschillende voorbeelden uit te leggen. Ook wel met sommetjes, maar deze pogingen wer den door de onderwijzers vaak met hoongelach beantwoord. Het conflict zat hem hier misschien een beetje in het feit, dat het „maken" van sommen jaren lang het métier van Van Dam is geweest ten tij de, dat hij nog (onlangs) wethouder van finan ciën was en dat het „geven" van sommen een kwestie is, waarin onderwijzers in de regel goed thuis zijn. Van Dam in een van zijn vele pogin gen tot beter begrip: „Ik wil niet met mijn mond vol tanden staan als de minister mij bin nenkort om advies vraagt welke bijzondere scholen er opgeheven dienen te worden in Lei den. Advies uitbrengen is mijn wettelijke plicht als wethouder." Hij riep de aanwezigen in her innering, dat de vorming van basisscholen (fu sies van kleuter- en lagere scholen) voor de deur staat en anno 1983 gerealiseerd moet zijn. De opheffing van openbare scholen in Leiden sloot Van Dam eveneens voor de toekomst niet uit, alleen hoeft hij in dergelijke gevallen geen advies aan de minister uit te brengen. De ge meente kan hier vrij autonoom in handelen. Cijfers van openbare scholen, die onder het mi nimum aantal leerlingen zitten, kunnen overi gens bij het Centraal Bureau voor de Statistiek worden opgevraagd. Wethouder Van Dam meende uit de discussie te kunnen opmaken, dat de schoen eigenlijk het meest knelde vanwege de omvang van de scholen en niet zozeer vanwege de indentiteits- verschillen: openbaar of bijzonder onderwijs. „Een kwestie van visie", noemde Van Dam dat. „Van hoe de wijzer uitslaat. Ik kan het hele maal respecteren, dat u voor kleinere scholen kiest. Maar daartegenover staat de realiteit, dat de kleine scholen met opheffing worden be dreigd. Elk jaar weer. Daarom moet ik kiezen voor de zekerheid en voor een duidelijk beleid. Het heeft geen zin verstoppertje te spelen." Verbolgen waren de onderwijzers en onderwij zeressen over het feit, dat zij de inhoud van de nota met de namen van de op te doeken scho len in de krant hadden moeten lezen, terwijl zij zelf nog van niets wisten. Het CDA-raadlid me vrouw M.C. Van Akkeren-Straathof heeft hier schriftelijke vragen aan het college van b en w over gesteld. Die vragen zijn inmiddels door het college beantwoord en werden gisteren nog eens mondeling door de wethouder toegelicht. Hij zei hierover onder meer, dat het noemen van de namen nodig was om speculaties in de Leidse onderwijswereld te voorkomen. Specu laties over welke scholen er eventueel gesloten zouden moeten worden en welke niet. Van Dam: „De criteria voor het opheffings/instand- houdingsbeleid is het overleg schoolbesturen reeds op 3 september ter kennis gebracht. Men wist er dus van." Kritiek vanuit de zaal: „Ja, maar men wist niet om welke scholen het uit eindelijk ging, die zijn bij die bespreking niet door u genoemd." Volgens de wethouder had den de schoolbesturen evenwel zelf kunnen na gaan welke scholen volgens de criteria in aan merking kwamen te worden opgeheven. „Als men de nota goed had gelezen...Deze uitleg vond echter weinig weerklank in de zaal, maar even later wel applaus toen een vertegenwoor digster van de Beatrix-school, de Marijke- school en De Eerste Stap wethouder Van Dam een boekwerkje overhandigden met als titel: „Algemene beginselen van behoorlijk bestuur." De Leidse strijd" lijkt voorlopig nog niet ten einde. lij behandeling jpncept-bestemmingsplan: De bezwaar- ■hriften, die tegen het ont- ftrp-bestemmingsplan van m Merenwijk zijn inge- ënd, richten zich voor een dangrijk deel tegen ver hindering van het aantal De bewo- a^rs en een aantal bedrijven de wijk hebben eveneens irttwaar tegen nieuwbouw- ddannen. De bewonersvre- n n, dat het leefklimaat s )ardoor verslechtert. Ten- jeptte trekken de bewoners de Merenwijk de overle- van een tweede t inkelcentrum sterk in ctpjfel. .eel indieners van bezwaar waren bijzonder ge- Slgd, omdat zij pas vrijdag de eCmeentelijke reactie op hun Phzwaar ontvingen. De tijd, |}3e nodig is om een verant- oord verweer voor te berei- ei\n vonden de bezwaarders ?lel erg krap. 11 1 het bijzonder de winkeliers leken fel gekant tegen de in- chting van de Rosmolen als dat gaat ;e ppaard met verlies van par Het restant U plgens de winkeliers bedroe- laag. Tevens zou door de cefsluiting van de Rosmolen de en afvoerwegen van de worden ge- ar^gneerd. Middenstander Iaasdam meende, dat er min- ;ens 360 parkeerplaatsen no- n ig zijn. De gemeente merkte t cp, dat bij telling behoefte aan 275 plaatsen bleek te urestaan. Raadslid F. Kuijers v VVD) zei in overweging te Jrt|emen om een amandement in e dienen voor de aanleg van parkeerdek nabij de Ko- ërmolen. „Zet u er dan ook ij, wie dat voor zijn rekening „Jeemt," vroeg wethouder D. llf nen vinden. Enkele andere raadsleden waren van mening, dat de bewoners van de Me renwijk wel eens vaker op de fiets kunnen stappen. „Ik heb twee grote fietstassen en daar haal ik voor een week bood schappen mee," aldus me vrouw A. Ponsen (PSP) Wat betreft de voorgenomen nieuwbouw (flats) waren er bezwaren tegen de plannen op het Broekplein en omgeving. D.e bewoners hadden de ver slechtering van verkeersvei ligheid en leefbaarheid als ar gumenten. Door de bouw ver valt namelijk een deel van het trottoir. Aan het Fakkelgras bleek het verlies aan parkeer ruimte de belanghebbenden dwars te zitten. Een vertegen woordiger van Tetebu Techni cal Service liet weten uit Lei den te zullen vertrekken, als het bedrijf in de toekomst te krap komt te zitten. Enkele bewoners van de Spreeuwenplaats maakten overduidelijk, niet in het minst behoefte te hebben aan een buurtwinkelcentrum. De overlevingskansen zijn nihil door de bouw van het winkel centrum in Leiderdorp, zo me nen de bewoners, die de grond liever als speelplaaats voor kinderen willen inrichten. Bo vendien leidt de bouw tot het aantrekken van verkeer en de leefbaarheid in de wijk zal te ruglopen. De SRV-wagen voorziet volgens de omwonen den in de wijk duidelijk in een behoefte (mede door het aantal bejaarden). Op de valreep kreeg het bestuur van de wa tersportvereniging 'De Kooi- haven' van wethouder Tesse- laar te horen, dat de vereni ging bij de voormalige Scheepswerf Boot zijn gang kan gaan. In de Merenwijk zelf bleken geen mogelijkhe- esselaar. Kuijers meende (jen voor de watersport voor- westgevel De nieuwe behuizing van Rembrandt met rechts één van de drie poten van de 'ster'. Links de aula en de gymzalen. LEIDEN „De Rembrandt Scholengemeenschap zal als alles volgens plan verloopt, in augustus 1982 over de nieuw te bouwen huisves ting op de 'Coebel' achter het Jacques Ursusplantsoen kunnen beschikken. De bouw van de nieuwe school zal waarschijnlijk februari 1981 beginnen." Aldus wet houder H. van Dam van fi nanciën tijdens zijn uiteen zetting over de opzet van de nieuwe behuizing voor de Rembrandt Scholengemeen schap, die momenteel ge huisvest is in een groot aan tal noodlokalen aan de Schubertlaan en een depen dance aan de Vijfmeilaan. Het Ministerie van Onder maandagavond delijk De verheugende mededeling voor de scholengemeenschap Rembrandt voor mavo, havo en vwo van het ministerie (momenteel moeten de 723 leerlingen zich behelpen met te minimale voorzieningen), kwam na een 13-jarige periode van plannen maken, bouw- stops, gebrek aan financiën en onderhandelingen met het mi nisterie over onder méér de grootte en opzet van de nieu we school. In 1967 kwam de scholengemeenschap, die toen nog Rembrandt HBS heette, al tot de conlcusie dat de toenma lige behuizing volstrekt onvol doende was. In 1971 verwacht te men de eerste overeenstem ming over de nieuwbouw met ADVERTENTIE het ministerie. Het zou tot 1977 duren voordat er een krediet beschikbaar gesteld werd voor het bouwrijp maken van de grond. Begin 1978 werd het ontwerp van architect Van Oerle bij het ministerie inge diend. Het bouwrijp maken van de grond is inmiddels ach ter de rug. De komende maan den staat de aanbesteding van de nieuwe school op het pro gramma waarna de eerste paal de grond in gaat. De totale kosten van de nieuwe behui zing van de school zullen on geveer 8 miljoen gulden be dragen. De lokalen van de nieuwe school zullen in de vorm van een driepuntige ster naast el kaar gebouwd worden. Op de plaats waar de poten van de ster' samenkomen zal ruimte beschikbaar zijn voor studieza len. Dit gedeelte van de school zal drie verdiepingen hoog worden. Naast de ster zullen twee gymlokalen, een aula en een direktievleugel neergezet Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten vrrkriiofvnr hii alle banken en snaarbanken van Nederland. Morskwartier gemakkelijk te bereiken zijn. De dependance op de Vijfmeilaan zal gehand haafd blijven. De heer Van Oerle: „Zoals de school nu gebouwd wordt, kunnen er 900 leerlingen terecht. Mocht het aantal leerlingen in de toe komst toenemen, dan kunnen er nog 15 lokalen bijgebouwd worden. Het wordt gebouwd volgens wat wij noemen 'ver eenvoudigde elementenbouw'. Dat maakt de kosten niet al te hoog en het versnelt de bouw". Mevrouw J.L. de Boer - Pino, rectrice van de scholenge meenschap, toonde zich zeer verheugd over het bericht van wethouder Van Dam: „In de nacht van maandag op dinsdag werd ik opgebeld door de wet houder. Omdat onze amanuen sis ook Van Dam heet, dacht ik eerst dat de school in brand zou staan, maar gelukkig had de wethouder iets veel plezie rigere te vertellen. Ik ben erg blij dat we eindelijk zover zijn dat er toestemming is van het worden. Ook wordt er ruimte ministerie. Het zal de sfeer op gereserveerd voor de biblio theek en de administratie. De leerlingen en leraren zullen over 28 lokalen kunnen be schikken. Hiervan zijn 17 lo kalen bedoeld voor theorieles sen en de andere voor practi cum zoals nodig is bij schei kunde, natuurkunde en biolo gie. Via de nog te bouwen Churchillbrug zullen de nabij gelegen sportvelden in het school een stuk verbeteren. We hoeven niet meer einde loos te improviseren om elke groep onder te brengen en we zullen op een goede en effi ciënte manier kunnen be schikken over alle faciliteiten die bij het hedendaagse onder wijs noodzakelijk zijn. Het zal voor ons wel een ongekende luxe zijn". Antiekbeurs Stadsgehoorzaal De poorten van de Stadsgehoorzaal worden vrijdag ge opend voor een groots opgezette antiekbeurs. Gezien de grote belangstelling, die de beurs vorig jaar had, heeft de organisatie besloten er een driedaags evenement van te maken. Vijfendertig exposanten uit heel Neder land nemen deel aan de beurs. Er zijn veel gespecilai- seerde stands met onder meer. Franse, Engelse, Duitse en boerenmeubelen. Voorts asiatica, klokken, schilde rijen, juwelen, oude tapijten, wapens en imari porce- lein. Tenslotte zijn er vele standhouders met een meer gevarieerde collectie zoals ivoor, zilver, kristal, koper, tin, oude gereedschappen, boerenantiek enzovoort. Op de beurs wordt alleen met schriftelijke garantie ver kocht Voor de opening wordt gecontroleerd om neo en replica te kunnen weren. Het niveau en verscheiden heid van het gebodene is hoog, omdat vanwege het gro te aantal inschrijvers flink kon worden geselecteerd. De beurs is vrijdag van drie tot acht uur geopend en zaterdag en zondag van tien tot vijf uur. Een van de voorwerpen op de antiekbeurs: een hol- landse weegschaal met gewichten van rond 1900. Tekenfilms De Volksuniversiteit K&O vertoont iedere woensdagmid dag tekenfilms in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Woensdag 1 oktober staan vanaf 14.30 uur tekenfilms op het programma van veel bekende bekende stripfiguren zoals Popeye en Bugs Bunny. De toegangsprijs bedraagt drie gulden inclusief een bekertje ranja. Kaarten zijn te koop bij het K&O, Oude Vest 45 in Leiden, telefoonnum mer 141141 of op de middag van de voorstelling aan de kassa. 'Van het één komt het ander' Van het één komt het ander' is een avondvullend pro gramma met Henk van Ulsen, die teksten van Gerard Keve brengt Van Ulsen doet dat vrijdagavond om kwart over acht in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest In een 'Indich hoekje' brengt Van Ulsen Reve's teksten, die gekozen zijn uit zijn vroegste tot zijn laat ste oeuvre: hardop-denkend, uit het hoofd gelezen en van spel-elementen voorzien. Op die manier voegt Van Ulsen een theater-dimensie toe aan het werk, dat hoofdzakelijk gelezen wordt Met volledige instem ming van Reve heeft Sjaak Hubregtse, doctorandus in de Nederlandse Letteren en groot kenner van Reve's werk, enerzijds gezocht naar zowel de mooiste als de meest specifieke fragmenten, anderzijds pogend een zo volledig mogelijke presentatie te geven van Reve's voornaamste motieven. Motieven zoals die voorkomen in zijn hoofdwerken van 1947 tot nu. Sjaak Hubregtse stond voor ogen om de vele kwaliteiten en stemmin gen van Reve's werk recht te doen, wel wetend dat daarbij hartelijk gelach ten kan worden. De toegang sprijzen variëren in prijs van f 7,50 tot f 12,50 (voor CJP'ers en houders van een pas '65 f 15,- en ingeschre venen bij K&O betalen f 6,50f 11,50). Kaartverkoop geschiedt bij K&O aan de Oude Vest tel. 141141 en 141200. Demonstratie zeefdrukken Aad Haasnoot zal zaterdag 27 september een demonstratie zeefdrukken geven op de zolder van 'Het Drieluikaan de Geversstraat 37 in Oegstgeest. De demonstratie vindt plaats tussen 11.00 uur en 12.30 en is vrij toegankelijk. Het initia tief van voor deze demonstratie is genomen om het feno meen zeefdrukken wat meer bekendheid te geven. 'Jazz on Sunday De leden van Jazz on sunday kunnen vanaf zondag weer terecht in het 'jazz-home' van hun club aan de Boshuizerlaan. Ook in bet nieuwe seizoen blijft het be- stuuur doorgaan op de manier van het afgelopen sei zoen: eens in de veertien dagen is er een jazz-middag. Deze happenings beginnen 's middags om drie uur. Traditiegetrouw geeft het bestuur van de club een boekwerkje uit: een terugblik op het vorige seizoen. Maar ook andere zaken dan slechts jazz komen in het boekje aan de orde. Op beperkte schaal kunnen ook nieuwe leden worden ingeschreven. Het lidmaatschap bedraagt vijf gulden. Zondag bijt het Trio van pianist Robbie Agerbeek de spits van het nieuwe seizoen of, terwijl ook enkele gostsolisten hun entree maken. LEIDEN De PvdA-raads- leden M. Koning en J. Maat willen van het Leidse colle ge van b en w weten welke gevolgen de brandstoflei ding van de Defensie Olie Centrale heeft voor de wo ningbouw in het stadsver nieuwingsgebied de Stevens hof. In een brief van de regionale inspecteur van de volksge zondheid voor Zuid-Holland werd het standpunt ingeno men, dat een werkelijk veilige afstand tussen de voorziene bebouwing en de pijpleiding „tenminste enkele honderden meters zou moeten bedragen." Vandaar dat de raadsleden be nieuwd zijn van het college te vernemen hoeveel huizen er nu minder in de Stevenshof kunnen worden gebouwd, als de gemeente zich het stand punt van de inspectie ter harte neemt. Verder vragen de raadsleden het college te ant woorden op de vraag door welke Leidse wijken bedoelde pijpleiding precies loopt, en om welke soort brandstof het gaat. Het college wordt ten slotte verzocht uit te zoeken in wel ke andere gemeenten even eens brandstofleidingen in be stemmingsplangebieden zijn aangetroffen en welke maatre gelen deze gemeenten hierte gen hebben getroffen. LEIDEN De geraeenteraadsfractie de spontane en uiterst succesvolle mani- bestaande begrotingspost te gebruiken is. van de PPR vindt, dat de gemeente ini- festatie in 'de Waag' (10-13 september), tiatiefnemers van manifestaties voor Het lijkt de de PPR aanbevelenswaardig, kunstenaars moet stimuleren. Ook is dat de gemeente een aanmoedigingsbeleid de partij van mening, dat de gemeente ontwikkelt, zodat de initiatieven meer een ruimere kostenvergoeding voor kans krijgen. „De gemeente kan uitdruk- dergelijke initiatieven beschikbaar keiijker vragen om ideeën en voorstellen. Wij denken daarbij met name aan de post 'stimulering beeldende kunstenaars'. Maar ook als de financiële middelen beperkt zouden zijn, lijkt het ons goed, als de ge meente in dit soort zaken een stimuleren- moet stellen. de, aanmoedigende rol gaat spelen," aldus

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3