Geheimzinnige ziektevelt zeven beiaarden Olie-uitvoer Iran en Irak tot stilstand gekomen Deinruilwaardevan uw auto is zojuist fors gestegen! [Millet Motor huis Vijf topmensen van casino Scheveningen verdacht van fraude Van der Klaauw vindt in VN geen bijval voor olieboycot Zuid-Afrika Trein wordt 5,5 pet duurder GERUCHT OVER „VETERANENZIEKTE" STRIJD WOEDT IN ALLE HEVIGHEID VOORT foidóe Qoma/nt ïkersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Bdacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) lementen: kwartaal 46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 25 september 1980, 70e jaargang no. 21769 Sadat Exclusief vraaggesprek met president Sadat van Egypte om 23.25 uur op Ned. II en om 21.20 uur politieserie „Der- riek". Speelfilm „Conrack" om 19.50 uur op Ned. I en om 22.10 uur tv-serie „De magie van de dans". Rustig herftsweer In de nacht en ochtend kans op mist. Overigens zonnige pe rioden en weinig verandering in temperatuur. Weinig wind. Morgen zon: 7.31 - 19.27. Schev. hoogw.: 4.56 en 17.20. Laagw.: 0.47 en 13.05. ee zware Ibevingen ffen Tokio |IO Twee zware levingen met een ht van 6.0 en 6,4 op rchaal van Richter en gisteren en van- tnd in Tokio en om- ng zware schade ericht. oonpalen braken en rails werden verbo- Tenminste 59 perso- raakten gewond. Het ntrum van de bevin- j 100 km ten noord- In van de Japanse pstad. Kindertelefoon uit problemen RIJSWIJK De toekomst van de kin dertelefoons is nagenoeg verzekerd door het ministerie van crm. Mogelijk zullen de kindertelefoons, die in ver scheidene steden vorig jaar zijn inge steld om klachten en problemen van kinderen te verzamelen, aansluiting krijgen bij de bestaande telefonische hulpdiensten. In het eindrapport over de activiteiten rond het jaar van het kind dat gisteren aan staatssecretaris Kraaijeveld van crm is aangeboden, wordt voorts een aantal aanbevelingen gedaan zoals over het gehandicapte kind in het ziekenhuis, kinderen en verkeersveiligheid en de achterstand van anderstalige kinderen. VS leveren India uranium WASHINGTON Pre- sident Carter heeft gis teren een belangrijke overwinning in de Se naat behaald toen deze met 48-46 stemmen goedkeurde, dat 38 ton verrijkt uranium aan India zal worden gele verd. India heeft in 1974 een atoombom tot ontploffing gebracht met behulp van door de VS geleverd nucleair materiaal. UTRECHT De treintarieven gaan met ingang van 1 oktober met gemiddeld vijf en een half procent omhoog. Alleen de prijs van de NS-kortingskaart blijft het zelfde. Het kortingspercentage voor abon nementen wordt op 30 gebracht, het re ductiepercentage op het kinderretour gaat van 50 naar 40 en een avondretour wordt 1,75 gulden duurder. De toeslag op het weekendretour gaat van 1 gulden naar 1,25 gulden. Prijzen van enkele reizen en retours gaan iets meer dan 5,5 procent omhoog. De NS-jaarkaart wordt per 1 no vember 90 gulden duurder en kost dan 2400 gulden. Roos voor je fiets NIJMEGEN De or- ganisatoren van de or ganisatie Milieu '80 in Nijmegen, belonen au tomobilisten van die stad vandaag met een roos, wanneer zij voor één keer met de fiets of het openbaar ver voer naar hun werk reizen. Wie wél de auto neemt, krijgt een stencil waarin wordt gewezen op de nade len van het autoge bruik. Er zijn tiendui zend rozen in voor raad. ENSCHEDE Sinds 1 september wordt het Verpleegtehuis 't Kleyne Vaert in Enschede geconfronteerd met een aanzienlijk hoger sterfte cijfer dan normaal. Elf mensen, zo wel mannen als vrouwen, werden ziek, waarvan er inmiddels zeven zijn overleden. Er wordt gesproken van de zg. „veteranenziekte", die in 1976 tijdens een congres van oud strijders uit Vietnam werd gecon stateerd, maar de GG en GD noemt dit onzin. Op één na waren alle overlevenden ouder dan 80 jaar. Symptomen van de ziekte waren hoge koorts, longontste- kingsachtige verschijnselen, hart- heer en me- liw Minken- g uit het Lim- Dse dorp Sint [iënberg moe maandag hun ing uit. Dan |dt de voorge- afgebroken flat er tiental- I granaten uit ctig Tweede We- rysjoorlog onder |r brisantbom- |i, fosforgra- 3* en en kogels ^orgen. ys-' zwakte waardoor een shocktoestand ontstond, gevolgd door de dood. Vooralsnog verondertelt men dat hier sprake is van een virusaandoening. Voor het onderzoek, dat op initiatief van de leiding van het Verpleeghuis is ingesteld, zijn ingeschakeld het streeklaboratorium voor pathologie en anatomie in Enschede, de gemeentelij ke geneeskundige- en gezondheids dienst, de rijksinspecteur voor de Volksgezondheid in Bilthoven, het ministerie van Volksgezondheid in Leidschendam, een medewerker van het Academisch Ziekenhuis in Leiden en de Inspectie van Volksgezondheid in Overijssel. Bij dit alles, mag volgens de arts van de GG en GD niet worden vergeten, dat de verpleegden in 't Kleyne Vaert over het algemeen mensen zijn die zwaar ziek zijn en dus een gering weerstandsvermogen hebben. Hij ver wacht dat het zeker nog vier dagen zal duren voordat de medici er achter zijn wat nu precies de doodsoorzaak is geweest. Van de zijde van het ministerie van Volksgezondheid werd nog meege deeld dat, mocht hier inderdaad spra ke zijn van de zogenaamde veteranen- ziekte, dit geen uitzondering vormt. Deze ziekte komt in Nederland meer voor. Er bestaat echter wel een medi cijn tegen. ^ervoer l Voor 'LF jq wijl de treintarieven per 1 ober weer eens omhoog kunt er een roos aan over- e Rijdt u in een van de top-5 merken? opel Dan is het nu een gouden moment om bü Het Motorhuis overeen Opel te komen praten. Wantl oktober start onze grote occasionshow endaar \%T willen we uw auto graag bij hebben. Er ora. valt nu te praten, te handelen, af te dingen kortom: te profiteren. Bii aantoon igr van een Ascona bijvoorbeeld, opel geven we voor bepaalde merken grif2000,-méérdandegangbare inruilprüs! Maar vooralle Opeis en fy inruilwagens van alle merken geldt: opel met Het Motorhuis valt nu meer te regelen dan met uw eigen dealer! RÜ maar eens snel bij ons binnen. óOjaot d&Qtcoc±bt&. daatcmoeijewélwatvootdoen! vondellaan 80, Leiden,Tel. 071-76 9313. Als gevolg van de Iraakse luchtaanval len op het vliegveld van Teheran werd dit Iraanse Phantom- vemietigd. SCHEVENINGEN De Haagse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in samenwerking met de korpsen van Zand- voort en Rijswijk vijf topfunctionarissen van het in het Kurhaus gevestigde Casino Scheveningen gearresteerd, die worden ver dacht van verduistering. Het gaat om vier in Zandvoort wonende En gelsen en een Italiaan uit Rijswijk, die op de avond voorafgaand aan hun arrestatie een bedrag van 35.000 gulden uit het casino sta len. Twee van de vijf hebben inmiddels be kend. Van de buit is nog duizend gulden spoorloos. De zaak is aan het rollen gekomen doordat een andere employé van het casino half sep tember door het vijftal werd benaderd om „mee te doen". De man kon dit niet met zijn geweten in overeenstemming brengen en legde zijn probleem voor aan de bedrijfsbe- veiliging. Die had hierdoor meteen een uit stekend handvat om de zaak aan te pakken en liet de man het spelletje enige tijd mees pelen. Afgelopen dinsdag waren zo voldoen de gegevens verzameld en achtte de Haagse politie, die al in een vroeg stadium van de zaak op de hoogte werd gebracht, de tijd rijp om in te grijpen. Een aantal rechercheurs in burger heeft dinsdagavond een oogje in het zeil gehouden in het casino. Volgens de poli tie zou die avond zijn gebleken dat er een bedrag van 35.000 gulden was ontvreemd. De vijf verdachten werden nog dezelfde nacht thuis van hun bed gelicht. BAGDAD, TEHERAN, NEW YORK Ondanks talrijke oproepen tot beëin diging van en niet-inmen- ging in de strijd en een be middelingspoging van PLO-leider Yasser Arafat, woedt de oorlog tussen Iran en Irak in alle hevig heid voort. Vanmorgen vroeg heeft de Iraanse luchtmacht opnieuw de Iraakse hoofdstad Bagdad gebombardeerd. Beide par tijen bestoken vooral el- kaars olie-installaties. De uitvoer van ruwe olie uit Irak en Iran is als gevolg van de beschietingen volle dig stil komen te liggen. De olie-uivoer uit het be langrijke Iraanse olie-ei- land Kharg, 150 kilometer ten zuiden de betwiste Shat-al-Arab-rivier, kwam gisteravond tot stilstand, nadat opslagtanks door Irak in brand waren ge schoten. De voor de wester se olievoorziening zo be langrijke Straat van Hor- muz blijft echter open. Iran, aldus scheepvaart kringen, controleert alleen de scheepsbewegingen. Volgens de Iraanse presi dent Bani-Sadr blijft de toegangsweg open zolang NEW YORK Minister Van der Klaauw heeft van daag in de algemene verga dering van de Verenigde Na ties in New York nauwe lijks oor gevonden voor zijn pleidooi om de druk op Zuid-Afrika zo veel moge lijk op te voeren teneinde dit land ertoe te bewegen af stand te doen van de aparts- heidspolitiek. Van der Klaauw sprak net zo min als andere Westeurope- se ministers die tot nu toe in de VN-Assemblee het woord hebben gevoerd over een „olieboycot", maar verklaarde wel, duidelijk doelend op de Scandinavische en EG-landen, dat Nederland overleg pleegt met bevriende landen over „welke gezamenlijke pogingen dan ook, economische maatre- glen inbegrepen", om een ein de te maken aan de apartheid die, en dat is „onontkoom baar", eens tot het verleden zal behoren. Alleen de Zweedse minister Ola Ullsten heeft in de VN- Assemblee gesproken over andere mogendheden zich niet mengen in het conf lict. Als de wereld Irak gaat steunen in de huidige gevechten en Iran geïso leerd raakt, zal Iran iets „groots" doen, volgens de Iraanse ambassadeur Sa- dat Salami in Rome. Sala mi wilde niet ingaan op wat hij precies bedoelde, maar hij gaf te verstaan dat Iran dan iets doet dat „zeer gevaarlijk is voor de westerse wereld en voor de belangen van de gehele we reld". Waarnemers vermoeden dat Iran dan de oliebronnen zou kunnen opblazen of de Straat van Hormuz zal afsluiten. Hoewel de meerderheid van de Arabische landen de zijde lijkt te hebben gekozen van „economische sancties", die door de Veiligheidsraad zou den moeten worden uitgevaar digd. De ministers van de an dere Scandinavische staten, van de vier grote EG-landen en de Luxemburger Gaston Thorn als voorzitter van de ministerraad van de' Europese Gemeenschap, drukten zich allen in veel milder termen uit, of spraken in het geheel niet over sancties, een boycot of economische dwangmaatre gelen, of zelfs maar over pres sie of druk. Irak, waaronder met name de Golfstaten, meldde de Engelse krant Daily Telegraph dat Sy rië in het geheim wapens le vert en ander, vermoedelijk Russisch, materieel aan Iran. Afgezien van de beschietingen op verschillende steden, con centreert de strijd zich nog steeds rond de grensrivier Sjat-El Arab. De strategisch belangrijke Iraanse oliecentra Chorramsjar en Abadan lijken de druk van de Iraakse inva siemacht echter vooralsnog te kunnen weerstaan. Van beide zijden is men karig met het noemen van slachtoffers en luchtaanvallen en beschietin- gen elders. De Iraakse leger leiding meldde vanmorgen dat het twee grensstadjes, Naft-e- Sjah en Mahran, heeft ingeno men. Volgens radio Bagdad zouden 130 Iraanse militairen krijgsgevangen zijn gemaakt. 4^'

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1