ludie Koopmans m de primeur in bokshistorie Doven horen er ook bij E PERIKELEN VAN EEN MATCHMAKER Nederland dingt naar Europese titelduels KWEEKT BEGRIP Opmerkelijke groei van profsport FILM DOVENSPORT 'ORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1930 PAGINA 19 DEN HAAG De Koninklijke Nederland se Doven Sport Bond (KNDSB) heeft giste ren, vlak voor de reeds aangekondigde na tionale sportdag voor doven in Den Haag (komende zaterdag), de promotiefilm 'Do- vensport...veelzeggend' geïntroduceerd. Ci neast Jobs van der Dussen van de NSF is er in geslaagd de betekenis van sport voor do ven als middel van communicatie in beeld te brengen. De KNDSB is dan ook van plan dovenscholen, maar ook scholen voor horen den, universiteiten en sportverenigingen, kennis te laten maken met deze half uur du rende sfeerdocumentaire. Een oude puzzelac tie en een fonds van de Nederlandse Sportfe deratie stonden borg voor de kosten van de film. Een reeks calamiteiten, met als diepte punt het afbranden van een filmstudio, kon gelukkig niet beletten dat het produkt op tijd gereed was. De kijker wordt als het ware in de rol van niet- horende gestopt, doordat een gedeelte van, de hppldpn 7r»nH«r «pluid wordt Al<r de cineast aan het slot een concessie doet aan de horenden door muziek in te voegen, besef je hoe naar en eenzaam de doorgemaakte stilte was. Communiceren doe je meestal mét geluid en gebaar. De film laat zien dat ook de horende mens enorm met zijn handen werkt om zijn be doelingen duidelijker te maken, om beter te communiceren. Zonder poespas, simpel ver filmd, wordt de gezelligheid van een vorige do- vensportdag getoond. Vaardige voetballers en snelle zwemmers verschijnen voor de camera en de vraag rijst waarom doven zich in een ei gen sportbond opsluiten, ze kunnen zo te zien toch alles? De doven wel, maar de omgeving niet. Een trainer van tien horende en één dove voetballer zal nooit genoeg aandacht kunnen besteden aan de dove. Voorzitter F.J. Wijkhuisen van de KNDSB merkte op: „In de gewone sport worden doven weggeschoven. Er zit iets goed fout. Een doof kind heeft na schooltijd niets. Vrije middagen gaan we proberen op te vullen met sportoplei- recht. Er zijn geen speciale sportleraren voor doven en die gaan we nu zelf opleiden. Op de dovenscholen zou men de leerlingen bovendien de andere vakken beter moeten onderwijzen. Een dove met een hogere beroepsopleiding kom je zelden tegen. Uren worden op school ver prutst met de te arbeidsintensieve pogingen te leren spreken. Je moet doven leren allerlei za ken te begrijpen, dan komt dat spreken vanzelf wel. Het moet precies andersom als men tot nu toe heeft gedaan". Zelfvertrouwen In de dovensport vinden de niet- en. slechtho renden een stukje integratie die zij ergens an ders moeten ontberen. De KNDSB, waarvan 1.700 van de 30.000 doven in Nederland lid zijn, wil echter niet per se dat de leden elke sport onder de vleugels van de KNDSB beoefenen. Maar men kan in eigen kring een stuk zelfver- touwen opbouwen, waarvan men profijt heeft, rende mensen. Omgekeerd kunnen horende mensen ook lid worden van een sportclub voor doven. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM), die gis teren in de Haagse Studio 2000 de film over de dovensport inleidde, uitte kritiek aan het adre's van de gemeenten. Gemeentelijke projecten die bedoeld zijn om de sportieve recreatie tussen gehandicapten en niet-gehandicapten te bevor deren, besteden geen van alle aandacht aan do ven en slechthorenden. Dit omdat doven en slechthorenden niet gauw als gehandicapt wor den herkend en hun moeilijkheden zwaar wor den onderschat. De staatssecretaris kondigde overigens geen maatregelen aan om de door hem gesignaleerde situatie (alle projecten wor den door CRM gesubsidieerd) te verbeteren. De promomotiefilm die nu gaat rouleren, en de vierde nationale sportdag, zullen hopelijk wel voor verdere ontwikkelingen zorgen in de do- vensportbond, die sindskort door eigen inspan ningen over een bondsbureau (Meer en Vaart 316, Amsterdam) beschikt. De Amerikaanse trainer Henri Davis (rechts) die Rudie Koopmans (links) rijp acht voor een gevecht om de wereldtitel. ven. Daar zit je dan weer met je aanplak biljet. Ik heb nog geen vervangende partij maar kan misschien Mack inzetten, waar bij ik dan op korte termijn ook nog voor een tegenstander moet zorgen." Een van de vele perikelen van een matchmaker vóór hij een programma kan brengen, en een niet geringe opgave want Mack staat op de nominatie voor een Europees titel gevecht tegen de regerend kampioen, de Joegoslaaf Marijan Benes, die destijds Huussen alle illusies ontnam. Ruhling- :„Hoe je ook over Mack oordeelt, hij kèn boksen en naar mijn mening is hij de eni ge in Europa die het met succes kan opne men tegen Benes die harder stoot maar wel veel voorspelbaarder dan de onbere kenbare Fighting Mack." Als er geen kink in de kabel komt, bokst Mack op 20 okto ber in de Ahoyhal tegen Benes om de Eu ropese titel in het zwaarweltergewicht. „Ik heb nog nooit zo veel ellende gehad met een aanplakbiljet als met dat voor 29 september. Maak ik zelf ook nog een fout. Niet Eric Seijs maar zijn broer Hendrik, de Belgische kampioen, bokst tegen Hu- bert Zimmermann. Als onze man uit Cu racao wint, ligt er een gevecht om de Ne derlandse titel tussen hem en Rudie Lub bers in het verschiet", aldus Ruhling. Zimmermann moet dan wel winnen, zoals trouwens ook Rudie Lubbers die het op neemt tegen de ex-Europese kampioen Jean-Pierre Coopman, de Belg die al eer der tegen Lubbers zou uitkomen maar verstek moest laten gaan omdat hij een „dierengek" is en thuis een luipaard heeft rondwandelen dat hem onverhoeds in zijn hand beet. Waar Ruhling het meest de smoor over in kan krijgen, is het zonder meer wegblij ven van boksers. Daarvan heeft de in Ita lië wonende Braziliaan José Luis Ribeiro een handje en hij staat geafficheerd als te genstander van Cor Eversteijn. Schorsen Daarop springt Louis van Sinderen, de se cretaris van de profcommissie van de Ne derlandse Boksbond in met:„Daar gaan we wat aan doen. We hebben de Europese Boks Unie verzocht boksers die zonder meer wegblijven, te schorsen en daar heeft de EBÜ wel oren naar. We willen ook de boksers aanpakken, die geen strijd leveren of, nog erger, zo gauw mogelijk gaan „zitten", hun gage pakken en ver dwijnen. Wie geen strijd levert, krijgt zijn gage niet. Het publiek heeft er recht op om bóksen te zien." Nederland verheft zijn stem, ook in het internationale bestuurlijke vlak. Dat mag ook wel eens na al die magbre jaren, die zijn gevolgd door een opzienbarende op bloei waarbij niemand meer met de ogen knippert voor weer een Europees titelge vecht. Dat wordt nog wel gedaan voor de strijd die Rudie Koopmans gaat leveren om de wereldtitel. Maar dat is dan ook een onvervalste primeur in de vaderland se bokshistorie. HERMAN VAN BERGEM De tegenstander van Koopmans, Eddie Mustafa (rechts), in duel met de Ar gentijn Victor Galindez die wereldkampioen was maar inmiddels van de lijst van de beste tien ter wereld is verdwenen. Daarop staat Rudie Koopmans nummer een, na de wereldkampioen, zodat hij de logische uitdager is. na. Blanchard, die 12 profpartijen bokste en er daarvan elf voor de limiet won door k.o., technisch k.o. of opgave, is in Neder land een bokser van de tweede serie. In Engeland evenwel wordt eenieder die zo'n aantal partijen heeft gewonnen, tot de eerste serie gerekend. Omdat Blan chard al eens twee Engelsen, onder wie de niet onaanzienlijke Angus, naar het can vas had gejaagd, kreeg Matthew - zijn vervanger voor 29 september is de jonge Spanjaard Ignacio Gorostidi - van de En gelse Boksbond geen vergunning tegen de Nederlander uit te komen. Misschien hebben de Engelsen wel gelijk want de faam van Blanchard is al tot ver over de grenzen doorgedrongen. Toen Ruhling in Amerika vertoefde, kreeg hij twee aanbiedingen voor de donkere Am sterdammer, die kon uitkomen tegen de ex-wereldkampioen Antufuermo of Ben nie Briscoe. Ruhling:„Ik heb ze beide af gewezen omdat Blanchard nog niet rijp is voor zulke gevechten." Maar dat de Am sterdammer binnen afzienbare tijd in aan merking komt om voor de Europese titel uit te komen, mag als vaststaand worden aangenomen. In die „aanloop" past de op zet van Ruhling om in te gaan op de aan- bieding om Blanchard tegen de Duitse kampioen Frank Wissenbach te laten boksen. Dan is er nog de onpeilbare Fighting Mack, die eens - zij het voor korte tijd - Europees kampioen was. Een „vreemde vogel" die soms met de noorderzon ver trekt, in zijn vaderland Curacao opduikt, dan weer meldt nooit meer te zullen bok sen omdat hij zich bij een religieuze sekte heeft aangesloten en afgelopen maandag avond weer in Utrecht in de ring stond, tegen Huussen. Ruhling:,, Op het pro gramma voor 29 september stond zwaar gewicht Maik Krol. Hij heeft al enige tijd last van zijn rug en is onderzocht door drie artsen, onder wie dr.Strikwerda. Krol is een maand absolute rust voorgeschre- JDVOORT Henk Ruhling is vo- week veel slaap tekort gekomen, rier dagen lag hij slechts vier uur te maar hij smaakte de voldoening opgeofferde nachtrust gehonoreerd len met een contract voor de Euro- i kampioen in het halfzwaarge- m jammed. Dat moet gebeuren op 22 ember in Philadelphia. Sinds de be- j dmaking van dit unieke evenement c f nooit bokste een Nederlander om r' wereldtitel - komt Ruhling wéér p tekort Hij wordt bestookt met loontjes van boksfans die zich die 'ld voor geen geld willen laten „Of er een charter gaat; wat 'gaat kosten; of het voor honderd :nt zeker is dat het doorgaat", ing wordt er tureluurs van. „Na- rlijk gaat het door. Ik heb de gete- de contracten en bovendien zit de °jld Boxing Association er achter, Eddie Mustafa per 30 december zijn 1 ontneemt als hij hem dan nog niet ïedigd heeft.We hadden al een con st met hem voor september maar hij kte geblesseerd. De bepalingen van WBA luiden dat dan binnen 120 da- het titelgevecht gehouden moet den. Die termijn loopt op 30 decem- af dus Eddie Mustafa zal zich wel emaal bedenken om het duel niet r te laten gaan. We hebben ook een aling in het contract laten opnemen 4 het de Amerikaanse organisatie u 1 geld gaat kosten als het gevecht >u 22 november niet doorgaat. Boven- ziet de promotor, Harold Smith, het contract tekende, alles in de imoeting met Rudie Koopmans. Phi- Jelphia is, wat wordt genoemd, een 3, arte stad". Driekwart van de inwo- s is gekleurd. Daar doet een blanke ser het uitstekend. Voorts is Rudie rh opmans de Europese kampioen die tijn carrière nog niet heeft verloren, ■spreekt daar ook aan." rerwege november zullen dan ook wel tallen, zo niet honderden, Nederlan- s vn de zilveren vogel stappen om het itreden van Rudie Koopmans in het >re7dgevecht in levende lijve te kunnen ischouwen. Er zijn er, die met angst en es de confrontatie met de boksrobot lie Mustafa, die deze naam heeft óan- omen sinds hij zich in de rijen van het lammedanisme liet inlijven, tegemoet i. Anderen houden zich vast aan de I praak van de befaamde Amerikaanse t strainer Henri Davis, die Koopmans ids heeft voorbereid op al zijn Europe- iuels, dat de Nederlander rijp is voor [0 duel om de wereldtitel. Vandaar ook gf Ruhling zonder blikken of blozen vo- week, in gezelschap van de jeugdige If ocaat mr. Van Wijk uit Haarlem, naar v York reisde om de laatste hand te je ;en aan de contractbesprekingen. Yew York aangekomen, was er even- jg geen afgevaardigde te bekennen van Muhammad Ali Sports Organisation, irbij Eddie Mustafa zich onlangs heeft 0j gesloten na onenigheid met zijn pro- 'jot Butch Lewis. Voor een niet onaan- ckelijk bedrag bedient de organisatie van de naam van Muhammad Ali, er verder helemaal niets mee uitstaan- heeft. Toen de door uitsluitend Mos- beheerde organisatie tenslotte arri- vrde en ontdekte dat Ruhling was ver- eld van een advocaat, kreeg hij te ho- :„Uitstekend, dan willen wij ook met e advocaat onderhandelen en zullen naar Los Angeles moeten." Ruhling en i Wijk derhalve weer in het vliegtuig naar Los Angejes. Na urenlange be- ikingen was de zaak rond, de contrac- werden getekend maar nog niet uitge beld. Mr.Van Wijk moest daarvoor, Ruhling zaterdags vertrok en de vol- Henk Ruhling, met zijn onafscheidelijke sigaar van king sizeformaat, teken de al eens een contract voor een duel Mustafa Mohammed - Koopmans. Maar de Amerikaan raakte geblesseerd zodat ook zijn manager Butch Lewis (rechts), met wie hij inmiddels heeft gebroken, vergeefs zijn handtekening op het papier had gezet. gende ochtend op Schiphol landde, nog een dag blijven om de dure papieren in handen te krijgen. Ruhling lag toen in bed zijn verloren slaapuren in te halen. Maar de zaak was rond. Voor het eerst in de eeuwenlange bokshistorie komt een Nederlander uit in een gevecht om de wereldtitel. Ooit bezat Nederland wel eens Europese kampioenen, voor de oor log Bep van Klaveren en Herman van 't Hof, erna Fighting Mack en Rudie Koop mans terwijl velen -om maar te noemen Luc van Dam, Jan Nicolaas, Harko Kok- meijer, Jan en Rudie Lubbers en recent nog Adrie Huussen - vergeefs een gooi de den naar de Europese kroon. Henk Ruhling mag dit wereldduel zien als kroon op zijn vele jaren omvattende ar beid in de bokswereld, waar hij Europese faam heeft opgebouwd en het gezegde op- teld doet „dat er vrijwel geen partij in luropa is waar hij niet bij betrokken is". Dat kost hem dan wel een werkweek van zeven dagen waarin hij nog dagen te kort komt. Hij vliegt letterlijk van het ene eind van de aardbol naar het andere en stormt in Europa met zijn auto van stad naar stad. En ondanks zijn routine, zijn kennis van zaken, zijn relaties, kan er nog van alles fout gaan buiten zijn schuld. In samenwerking met de debuterende promotor Aad Westerlaken, een Rotter damse bouwer die al sinds jaar en dag om alle ringen in binnen- en buitenland is te vinden, wijdde Ruhling zich aan de voor bereiding van het programma voor 29 september in de Energiehal in Rotterdam. Daartoe behoort ook het laten drukken van de raambiljetten. Toen ze in West Ne derland in felle kleuren in de nering van winkeliers hingen, moest Ruhling ervaren dat er niet veel meer van klopte. Midden gewicht Alex Blanchard zou de Engels man Terry Matthew ontmoeten. Ruhling kon het vergeten. De eigenwijze Britten houden er een eigen indeling in series op heer F.J. Wijkhuisen. voorzitter van de KNDSB

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19