deTijd m m Souvenirjagersmarkt voor Terre des Hommes „Je maat is afgevist" NIEUWSNET HP bggc &sdirijwe. Ta Uitzendarbei vermindert werkloosheic OPEN-HAVENDAG IN ROTTERDAM Antieke-automarkt in Lips Autotron dit jaar eerder Toeristen menu 50 cent duurder BB 4 Achterblijvers van gedetineerderj willen meespreker Nederland kan in Derde Wereld rampe helpen voorkomen BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1980 PAGlt|Y In Bergen op Zoom wordt zondag aanstaan de een unieke eouvenirjageramarkt gehou den. Een groot aantal „bekende Nederlan ders" is gevraagd iets af te staan om te la ten veilen voor een goed doel: een project van Terre des Hommes voor kinderen in In donesië. Velen hebben aan het verzoek voldaan en op de velling zullen gekke, eigenaardige en zeld zame souvenirs te koop worden aangeboden. Om een paar inzenders te noemen: Prins Bernhard, Simon Carmlggelt, Max Tailleur, Willeke van Ammelrooij, Theo Olof, Willem Nljholt, Wim Kan, Jos Brink en nog vele, vele anderen. Een aantal van de genoemde en niet genoemde bekende Nederlanders, die iets hebben ingezonden, zal bovendien zelf op de veiling aanwezig zijn en optreden. De souve nirjagersmarkt wordt van 14.00 tot 18.00 uur gehouden in een zaal van het gebouw ..Pro motie", Plein 13 in Bergen op Zoom. Wieteke van Dort verzorgt de veiling. De Maasstad houdt za terdag „open dag" in zijn havens, die dan in al hun facetten te zien zijn. Een speciale trein zal tot diep in Europoort rijden, per boot kan men naar overslagbe drijven, er zijn rond vluchten boven het ha vengebied en aan de Parkkade komt een Pools opleidingsschip te liggen. Voor verdere in formatie over deze dag kan men terecht bij de VVV: 010-130000. Omdat het Rotterdamse ha- vengebeuren zich steeds ver der buiten de stad afspeelt, heeft het Maasstedelijke stadsbestuur besloten de ha venactiviteiten ook op een andere maniere weer eens dicht bij de burgers te bren gen. Tot eind oktober staat derhalve de haven centraal in heel Rotterdam. Overal in de stad worden ex posities gehouden die alle met het werken en leven in en om de havens te maken heb ben. Het totaal aan exposities wordt het „Havenkretenpro- ject" genoemd omdat alle manifestaties zijn opgehan gen aan typische kreten uit de haven (Je maat is afgevist, een Amsterdammer op draaien, Ik gaat mopperen, Daar komt de olifant en meer van dat soort onbegrijpelijke terminologieën). Wie Rotter dam binnenkomt wordt via affiches met dit soort kreten naar de exposities verwezen. Het gehele project is bedoeld om de relatie tussen de Rot terdammers en hun haven in stand te houden, maar niets let iemand van buiten Rotter dam om ook zijn kennis over Rotterdams trots nog wat uit te breiden. De auto van veldmaarschalk Rommel uit de film De Langste Dag. in het Lips Autotron in Drunen wordt gaat morgen de zevende Antieke Automobielen RuUmarkt van start. In voorgaande jaren werd deze markt in november gehouden, maar omdat het marktgebeuren zich dit jaar vooral buiten afspeelt is het geheel vanwe ge de weersomstandigheden verplaatst naar september. Volgens de organisatoren is het idee van het Autotron om antieke auto's en onderdelen te ruilen, in Europa op grote schaal nagevolgd, maar is de Drunense markt nog steeds de grootste in zijn soort. In totaal heeft men plaats voor vierhonderd te verhandelen en te ruilen antieke modellen en er zijn tweehon derd kraampjes met onderdelen en accessoi res. Naast de gebruikelijke Europese merken Is er een toenemende belangstelling voor Amerikaanse wagens uit de jaren dertig met merknamen als Oldsmobile, Studebaker en Buick. Als speciale bezienswaardigheid staat op de Automarkt de wagen waarin veldmaarschalk Rommel in de oorlog rondreed en die ook te zien was in de film De Langste Dag. Het is een Horch uit 1932. De ruilmarkt speelt zich af in het Autotron en op het terrein van Marktgebouw aan de Lang straat. Openingstijden: morgen in het Auto tron van 10.00 uut tot 18.00 uur. Zaterdag en zondag in het Autotron èn bij het Marktge bouw leveneens van 10.00 tot 18.00 uur. Voor •de verbindingen tussen het Autotron en het Marktgebouw zijn gratis pendeldiensten aan wezig. CARTOONS In het Museum Boerhave in Leiden is tot en met zondag nog de tentoonstelling ,,lk lach me ziek" te zien; een expositie van medische car toons, waarin de dokter in zijn dagelijkse werk op humoristische manier wordt weergegeven. Zaterdag kan men er terecht tussen 10.00 en 17.00 uur, zon dag zijn de openingstijden van 13.00 tot 17.00 uur. PIJPEN-EXPOSITIE Eveneens in Leiden, en wel in het Stedelijk Museum De Lakenhal, is een pijpen- tentoonstelling te zien met Leidse kleipijpen uit de zeventiende eeuw, Hollandse pijpen uit de zeven tiende tot de twintigste eeuw en bovendien pijpen uit Duitsland, Frankrijk, Engeland en Afrika. Pijpma- kersgereedschap completeert de expositie, die za terdag te zien is van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 uur tot 17.00 uur. MUNTENBEURS In het Nederlands Congresge bouw in Den Haag wordt zaterdag een omvangrijke munten- en penningenbeurs gehouden, waarbij een aantal zeer zeldzame exemplaren te verkrijgen is. Verder zijn er muntdoosjes, muntgewichtdoosjes en een geldwisselbak te zien. De waarde van de collec tie heeft tot extra veiligheidsmaatregelen geleid. De liefhebber kan zaterdag en zondag voor deze beurs in het Congresgebouw terecht tussen 10.00 en 17.00 uur. STENEN EN MINERALEN In datzelfde Congres gebouw wordt zondag de zesde stenen- en minera- lenbeurs gehouden. Er zijn van 10.00 tot 17.00 uur niet alleen kristallen, mineralen, stenen e.d. te zien, maar ook de machines die gebruikt worden om de stenen te bewerken. TREKKERTREK Op de Flevohof in Biddinghuizen worden zaterdag de nationale trekkertrek-kam- pioenschappen gehouden. Er worden tractoren ge bruikt, waarvan sommige opgevoerde motoren heb ben tot 1200 pk! Zij moeten een sleepwagen over een speciaal aangelegde baan trekken en trachten zover mogelijk te komen. Er zijn trekkers waarin vijf motoren zijn gebouwd. Het feest duurt van 10.00 tot 17.00 uur. VOGELVLUCHT Bij het IFF aan de Liebergerweg in Hilversum wordt van 25 september tot en met 23 oktober een jubileumexpositie gehouden onder de' titel „Vogelvlucht". Hierin toont Henk Slijper, vogel schilder, -kenner en valkenier zijn aquarellen. TUINEN „Van Doolhof tot Lustoord" heet de ex positie die op 29 september in de Landbouwhoge school in Wageningen wordt geopend en tot en met 10 oktober blijft staan. Deze tentoonstelling geeft een overzicht van het werk van de tuinarchitect Leo nard A. Springer, die vooral in de jaren 1900 - 1930 veel invloed heeft uitgeoefend op de stijl van park en tuinaanleg in ons land. De Springer-collectie was tot nu toe onbereikbaar opgeborgen in een kluis. Openingstijden: alleen op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur. POMMETJE Bram Biesterveld, vooral bij kinde ren overbekend van de tv komt zaterdag tweemaal in Diligentia. 's Middags in zijn rol van Pommetje Horlepiep (voor de jeugd uiteraard) en 's avonds in een eigen cabaretprogramma voor volwassenen: „Blijven lachen". JAZZ Dit seizoen nog meer jazz in Den Haag dan vroeger, want behalve de Haagse Jazzclub aan de Papestraat en Jazz in PePijn (die zich overigens in de foyer van het HOT gaat afspelen) komen er ook twee series (dixieland en moderne jazz) in Diligentia. Eerste concert daar: zondagavond, te geven door de 35-jarige Dutch Swing College Band met als gast Ruby Braff (trompet). DEN HAAG Het Toeris- tenmsnu, dat in zeshon derd Nederlandse restau rants wordt geserveerd, wordt twee kwartjes duurder en gaat vanaf 1 januari 14,25 kosten. Het ministerie van econo mische zaken heeft voor deze prijsverhoging toe stemming gegeven. Bij de vaststelling van de nieuwe prijs is de Prijzenbeschik- king Horecadiensten 1980 gevolgd, die per 12 sep-- tember van kracht werd. Elsevier gaat in op de rebellie van de Amsterdamse politie. „De oude tijden uit de jaren Van Hall-Samkalden lijken te rug. Een warrig heen-en- weer-beleid. Een stadsbestuur dat onduidelijk reageert, te laat of verkeerd ingrijpt. De gefrustreerde agent begrijpt niets van zijn superieuren." Oud-minister Hans Gruijters, nu burgemeester van Lelystad, zegt in een vraaggesprek: „Een kabinet dat wil saneren, kan in eigen huis beginnen. We kunnen met zes ministers minder toe. Het feitelijke grote bestuursprobleem in Den Haag is dat het regeringsbeleid te veel verbrokkeld is. Er zijn te veel eigen standjes ontstaan." Bij de oorlog tussen Irak en Iran de conclusie: „Hier wreekt zich het politiek onbe nul van een religieus leider die, doof en blind voor elke machtsverhouding in de we reld, zijn volk rechtstreeks naar de afgrond voert." Voorts uit de mond van consul Rab- bani van Koeweit deze gerust stellende woorden: „U hebt ons Arabieren zo langzamer hand leren kennen. Wij hou den niet van dreigen, ook al wil men dat graag van ons denken. Wij houden van stille diplomatie en overleg. Als u denkt aan een nieuwe boycot, dan zie ik daar geen enkele aanleiding meer toe. Zoiets kun je beter nooit doen." Nieuwsnet, met opheffing be dreigd, roept op de omslag dat het doorgaat. „Kijk maar". In een artikel over de doolhof van de vliegtarieven (alleen op Londen al negen mogelijkhe den) de suggestie: „Laat men gewoon per kilometer betalen, net als bij de trein. Dan is het voor iedereen weer duideliik De tarieven zijn verwerkt in een enorm dikke pil. Dat boek van juli is in augustus al weer verouderd." Tom Okker tipt Eric Wilbort als een Neder lands tennistalent met een grote toekomst. „Hij is voor zijn leeftijd erg goed. Hij is ste vig, heeft goede slagen. Ik heb wel eens met hem getraind. Toen ik 16 was, speelde ik niet zo goed als hij." Een groot arti kel ook over Interferon, het „wondermiddel" tegen kan ker. „In de laboratoria neigt men er steeds meer toe te zeg gen: als Interferon een genees middel is, dan weten we nog steeds niet wat er 'genezen wordt." Voorts wordt gespro ken met vijf hoge Amerikaan se generaals. Ze vinden dat hun land zich sterk moet ma ken. „De waarschijnlijkheid van een derde wereldoorlog wordt steeds groter. Belangrijk is verder dat de oorlog naar ons toe zal komen. De aanval is maar een half uur ver en er is geen verdediging tegen. De V.S. en de Sovjet-Unie zijn doodsbenauwd vpor een pre ventieve aanval, wat de druk vergroot om de ander inder daad voor te zijn." In de Haagse Post zegt Willy Brandt over de houding van de Duitse bisschoppen: „Door hun eenzijdige en incompeten te opstelling worden ze in de hele politieke controverse be trokken en dat is jammer. Dat is ook jammer vanwege de verdere dialoog tussen kerk en regering, tussen de kerk en de sociaal-democratische partij." De filosoof Hans Achterhuis praat over de welzijnsmarkt. „Volgens mijn analyse produ ceert welzijnswerk op grote schaal onwelzijn. Hoe meer je naar de totaliteit van een project gaat kijken, hoe nega tiever het resultaat zal blijken te zijn. Ik denk dat welzijns werkers heel direkt misère kweken. Gewoon omdat ze er zijn." Een profiel ook van Ne derlands grootste amusements magnaat Joop van den Ende. „De slogan: Joop van den Ende presenteert... is in het ar tiestenwereldje aangevuld tot: Joop van den Ende presen teert de rekening. Ze hebben bij Krabbé maandenlang op een houtje moeten bijten, echt, zo erg was het, want als je Joop tegen je krijgt.... Hij heeft zelfs nog geprobeerd de wer kloosheidsuitkering van Je roen te torpederen." De schrij ver Hans Vervoort tenslotte zegt in een vraaggesprek: „Als je het leuk vindt om op zo'n maTkt te staan en handteke ningen uit te delen, dan is dat op dit moment, als je carrière wilt maken als schrijver, een voordeel. Ik heb echter een grote weerzin om mezelf te kijk te zetten, en door hoepels te springen." Vrij Nederland schrijft over de Industriebond FNV, die in Vlissingen staakt tegen haar eigen zin. Onderhandelaar Rijkse: "„Wij willen geen loon- machine zijn. Wij vinden dat er meer is in het leven van een mens dan geld en dat er andere middelen zijn om de maatschappij te veraangena men. We zouden liever anders reageren op de gebeurtenissen dan op deze kapitalistische wijze. Maar als we nu door de ondernemers in deze richting worden gedwongen?" Een groot interview voorts met Rudi Carrell. „Waarom heb ben veel Nederlandse artiesten het in Duitsland niet gehaald? Omdat ze te veel lullen. Het blijft een andere taal. Willem Ruis die in Duitsland binnen kort zes shows gaat maken, praat ook te veel. Hij is bru taal, maar hij zal het niet red den. Het heeft met, mijn vak niets te maken." Ook een por tret van PvdA-Kamerlid Joop Voogd. „De PvdA behoort na tuurlijk duidelijk te maken dat ook een progressieve regering niet over de miljarden be schikt om de woningnood snel op te lossen. Maar er zal iets van een filosofie moeten blij ken waarin uitzicht wordt ge boden." Een interview ten slotte met baas Goddet van de Tour de France. „Wij hebben sinds 35 jaar geen oorlog meer gekend, én de jonge mensen weten niet meer wat de dood en het lijden zijn. Daarom is de Tour de France met al zijn drama's zo'n prachtige les voor de jeugd." In De Tijd zegt IK V-secretaris Faber: „Ik denk dat de volks vertegenwoordigers, 99 pro cent in ieder geval, eenvoudig weg niet weten dat Nederland al heeft verklaard mee te gaan bouwen aan een nieuwe raket met kernkoppen. Dat houden ze niet bij en ze worden er niet over geinformeerd. Ze zien niet wat er gebeurt en weten niet waarover ze moeten oor delen." Ook Den Uyl komt aan het woord. „De moeilijkste vragen werden op persconfe renties vaak niet gesteld. Ei genlijk moet een journalist net zo veel weten als een minister. Anders kan de laatste het blootleggen van de problemen voorkotnen." Voorts wordt ge sproken met de AR-politicus Algra. Aan CDA-voorzitter Steenkamp het advies: „Luis ter nou man, zit niet zo te zeu ren over evangelische inspira tie, want inspiratie zegt mij niks; dat kan ik ook vinden bij Bach en Rembrandt. Nee man, het evangelie is richtsnoer, het is een duidelijk uitgezette lijn naar dat ene doel: de Heer aanwezig maken in de poli tiek." Een groot artikel ten slotte over huwelijk en gezin anno 1980. „Het gezinsmodel als samenleving van gehuwde ouders met kinderen hoeft geenszins overboord gegooid te worden. Binnen dat model zijn er nog tal van variaties die met vrucht beproefd kunnen worden." Hervormd Nederland over de brief van de Duitse bisschop pen: „Kerken mogen en moe ten zeggen wat ze op het hart hebben, maar hun woorden worden tegenwoordig door de ontvangers gewogen op hun waarde. Het gezag ervan moet worden waar gemaakt. Welnu, op dit punt zijn de Duitse bis schoppen lelijK door de mand gevallen." Ook wordt gepraat met Nederlands scheidende „onderkoning" Ruppert. Over zijn opvolger Scholten: „Je hebt een integere figuur nodig, iemand met verstand van za ken. En het is onjuist Scholten aan te duiden als aanhanger van dit kabinet. Wel is het na tuurlijk een bezwaar dat hij Calvinist is. Dat is naar mijn gevoel ik ben nu eenmaal Lutheraan zijn enige zon de." Voorts een gesprek met Annemarie Grewel, bekend van televisieforums. „Neder land is een samenleving die zoveel welvaart kent, dat ze op moet passen niet te gaan lei den aan een soort welvaarts luiheid en apathie, die je ziet in uitdrukkingen als: „Het zal mijn tijd wel duren". De Ame rikaanse vredesapostel pater Berrigan tenslotte zegt: „Er wordt bij ons een oorlogssfeer gekweekt zoals ik die nog nooit heb meegemaakt. Het is nu erger dan tijdens het hoog tepunt van de oorlog met Viet nam." UITZENDBUREAUS: ïs DEN HAAG Via een uitzendbureau komen mensen keiijker aan een vaste baan. Deze conclusie trekt de mene Bond Uitzendbureaus (ABU) uit een marktond< dat bureau Intomart in opdracht van de ABU heeft voerd. Eén van de dingen die Intomart heeft onderzocht war werkzaamheden van de uitzendkrachten vóór de uitzen en minimaal vijf maanden later. Uit dat onderzoek blij veertien procent van de mensen, die een uitzendbaan men, werkloos was. Na enkele maanden zat slechts zes van het geheel zonder werk. Zesenveertig procent van dervraagde uitzendkrachten hadden voordat zij bij het ui bureau gingen werken al een baan. Vijf maanden na de proef was dat aantal gestegen tot vijfenzeventig procent. ABU niet in haar conclusie betrekt, is de vraag hoe la werklozen, die zich aanmeldden, al zonder werk zaten, Tot de genoemde percentages behoorden ook veel jonger procent) die op het moment dat ze een uitzendbaan aani.p nog op school zaten of studeerden. Na enkele maanden groep gereduceerd tot acht procent. Schoolverlaters dei die via het uitzendbureau aan werk waren gekomen. UTRECHT „Het moet in de eerste plaats een club den die opkomt voor de eigen belangen, komend i emotionele hoek. Vrienden en familieleden hebben s met de gevangenen recht van spreken als het gaat om tegen de ellendige gevolgen van de gevangenisstraf'' Aldus Genna Oldewelt, één van de initiatiefnemers tot d< dags-actiegroep „Beatrix laat ons niet zitten", die streed kroningsgratie voor ruim 3000 gevangenen. De actie mis i maar de ruim tachtig vrienden en familieleden van gedet den bespreken op zaterdag 27 september in Utrecht of ze zi 1 kunnen organiseren. 1 Volgens haar kan de organisatie de zorg van achterblijver beteren op het gebied van opvoeding, financiële problem F discriminatie. Bezoekregelingen en verlofregelingen m at worden uitgebreid. Problemen rond overplaatsing en pla t van de gevangenen schreeuwen volgen mevrouw Oldewe tr een oplossing, evenals de kwaliteit en betaling van het j nenwerk. WAGENINGEN Nederland kan een belangrijke rolK len bij het voorspellen, beperken en voorkomen van rampen in de Derde Wereld. Veel rampen worden ve zaakt door overstromingen of een tekort aan water juii I dat terrein bestaat in Nederland, met name aan de 1 scholen van Delft en Wageningen, grote kennis. Deze,] ning verkondigde prof. J. Voorhoeve vandaag bij zij )J stallatie als hoogleraar in de internationale betrekki aan de landbouwhogeschool van Wageningen. De Wageningse hoogleraar is van mening dat de kans op rampen toeneemt, terwijl die rampen ook steeds grotere voi aannemen. Volgens hem worden de mogelijkheden om rar te voorkomen nog lang niet volledig benut. Een groot dee de kwetsbare landen is slecht voorbereid. Het gevolg is, Voorhoeve, dat veel ontwikkelingsgeld besteed moet w aan herstelwerkzaamheden. De economische schade van natuurrampen, die in sommigt wikkelingslanden twee tot drie procent van het bruto nati product bedraagt, belemmert de ontwikkeling van die laiQ Naast natuurrampen noemde Voorhoeve nog rampen die den veroorzaakt door wanbeheer, technische ongelukke conflicten. Ook Nederland moet volgens Voorhoeve in haar ontwikkel samenwerking meer nadruk leggen op rampen-voorkomii schadebeperking. Ons land, dat beschikt over uitgebreide k e op waterstaatkundig en cultuurtechnisch gebied, kan er or planologisch gebied toe bijdragen dat de kwetsbaarheid v; ontwikkelingslanden wordt verminderd. ADVERTENTIE Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnjj' voor deze handige 4-kleurenbalpen. noteer m.i.vals ni€ abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrijvin per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite handige matstalen 4-kleurenballpoint. Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. in feiten de beste

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14