)orlog Irak-Iran (nog) geen anleiding gebruik crisisplan 'iddam Hoessein parfumzwaard hild en adelaar an Irak Problemen rond Europese begroting IE-IMPORT GEHALVEERD BIJ AFSLUITEN STRAAT VAN HORMUZ 9? Iraans leger van ballingen bereidt staatsgreep voor Vluchtelingen uit Irak op Schiphol rRIJD IRAK-IRAN WORDT NAUWGEZET GEVOLGD sraël hoopt op oorlog zonder echte overwinnaar fieidóeSoiucMit Strijd rond de Perzische Golf Eindelijk aanpak topsalarissen INENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1980 PAGINA 13 HAAG Het ministerie van economi- raken maakt zich ernstig zorgen over evolgen van de Iraans-Iraakse oorlog de Nederlandse olievoorziening. Nu de t van Hormuz officieel nog steeds be- baar is het is niet duidelijk of er nog rdaad nog doorheen wordt gevaren is jen direct gevaar voor de energievoor- ng aanwezig. Maar bij de afsluiting ie straat zou Nederland slechts de helft de benodigde olie aangevoerd krijgen, it geval sluit de Nederlandse regering uit, dat het energie-crisisplan in wer- wordt gesteld. Dit zei minister van eco- sche zaken Van Aardenne gisteren de NCR V-microfoon. Hij wilde niet en tot welke maatregelen in een derge- geval zal worden overgegaan, rland zou het, bij een langdurige blokkade van de Straat van Hormuz, drie maanden zon der aanvoer van nieuwe aardolie kunnen uit houden. In de Rotterdamse raffinaderijen is een voorraad aardolie voor 200 dagen voorhan den, maar de helft hiervan is voor de export bestemd. De rest kan, in geval van een crisis, voor Nederlands gebruik aangewend worden. Los hiervan moet volgens woordvoeders wel rekening worden gehouden met een stijging van de olieprijs, voornamelijk veroorzaakt door het teruglopen van het olie-overschot en pa niek- en speculatieve aankopen. Het crisisplan van Economische Zaken voor het geval er iets met onze olieaanvoer gebeurt, is in zeer algemene termen gesteld en kan naar ge lang van de actuele situatie nader worden inge vuld. Naast dit plan bestaat er ook nog het cri sisplan van het Internationaal Energie Agent schap (IEA). Dit plan voorziet een herverdeling van de beschikbare olie tussen de twintig aan gesloten landen indien de aanvoer met zeven of meer procent terugloopt. In het Rotterdamse is op dit moment bij de ver schillende aardoliemaatschappijen een werk- voorraad van 200 dagen voorhanden. Een deel van deze voorraad is reeds voor de Nederlandse markt gecontracteerd, een deel gaat naar het buitenland en een deel heeft nog geen bestem ming. Volgens de geldende regels moeten de oliemaatschappijen een voorraad voldoende voor 90 dagen Nederlands gebruik beschikbaar houden. Dit hebben zij altijd aangezien een raf finaderij alleen kan draaien indien er ten min ste een voorraad voldoende voor 70 dagen Ne derlands gebruik aanwezig is. Daarnaast is er nog een voorraad voor 15 dagen voorhanden als echte crisisvoorraad. Op de Rotterdamse vrije markt voor ruwe olie was gisteren overigens geen sprake van een pa niekstemming. Alleen de prijzen van oliepro- dukten, met name gasolie, schoten omhoog. De prijs van de ruwe olie schommelde echter rond de 32 dollar per vat. Op de markten voor goud en vreemd geld in West-Europa keerder gisteren de rust terug, na dat de strijd tussen Irak en Iran daar voor pa niekreacties had geleid. De prijsschommelingen op de Londense goudmarkt waren veel minder groot dan maandag en dinsdag. De laagste prijs was 708 dollar en de hoogste 713 per ounce. Ook in de koersen van de voornaamste valuta's kwam geen verandering van betekenis. Door dat er zich in het Midden-Oosten geen belang rijke escalatie van de vijandelijkheden voor deed leken de meeste handelaren geneigd hun posities van voor het uitbreken van de oorlog weer in te nemen. K- OET Toen 3ET Toen Israël een maand geleden zalem uitriep tot eeuwige en ondeelbare dstad, verklaarde de Iraakse president Sid- Hoessein Takriti dat Israël hiervoor het gestraft kon worden met een bombarde- t op Tel-Aviv. Zover is het niet gekomen, laats daarvan heeft Irak nu een luchtaan- gische ligging, zijn betrekkelijke sociale en eco nomische vooruitgang en zijn omvangrijke le ger uitgegroeid tot een land met zeer veel in vloed in de Arabische wereld. Weliswaar heeft Siddan Hoessein onlangs een doctrine afgekon digd van militante niet-gebondenheid, maar in het licht van de geschiedenis is die doctrine die litgevoerd op Teheran, of liever gezegd de is vervat in een Nationaal Handvest, toch i er-militaire luchthaven van Teheran, al een symbolische en tegelijkertijd ironi- actie. Van oudsher verkondigt de Ba'ath- van Hoessein het Arabisch nationalistisch i bij uitstek en in theorie heeft niemand rzo ingezet voor de Arabische zaak en de ijding van Palestina als juist de Iraakse thpartij. In de praktijk heeft deze partij er altijd duidelijk laten blijken dat de wer- ke belangen niet in het Westen, maar in )osten liggen, ïenteel vormt Iran ernstige bedrei- voor het voortbe- i van de Iraakse en dit is de reden Israël voorlopig i naar het tweede is verhuisd. )75 bereikte Irak overeenkomst met ih in de vorm van Pact van Algiers, besloot afstand te van de soeverei- over het omstre- grensgebied. In laarvoor beloofde ih zijn steun aan Coerdische rebel- in Noord-Irak te :n. Irak legde zich gedwongen bij de n neer omdat Iran r de sjah immers ilitair opzicht veel er was dan Irak. met de terug- van de geestelijke r Ayatollah Kho- y naar Iran is de tie drastisch ver- Khomeiny's ht ligt in zijn wijze van propaganda voeren, wakte in de anarchie die zich sinds de val de sjah door het land, om nog maar niet te jen van het leger, als een epedimie heeft ireid. En Hoessein heeft zijn kans geroken, t zijn eigen kracht ligt in de strakke hand mee hij zijn land regeert. valt niet te ontkennen, dat bij Irak ook al en geopolitieke ambities een rol spelen, eorie is Irak nog steeds aan de Sovjet-Unie nden via een vriendschapsverdrag en op loment brengt vice-premier Tariq Aziz een ek aan Moskou. Maar president Hoessein is iruime tijd bezig om het „radicale, anti-im- ilistische imago" dat hij met zoveel ijver opgebouwd, af te werpen. Voor de revolu- 'an 1958, toen er nog sprake was van een archie, werd Irak beschouwd als een ui- belangrijk bondgenoot van het Westen, sdien is Irak door zijn rijkdom, zijn strate- eerste plaats een handreiking naar de Verenig de Staten en het Westen en niet naar de Sovjet- Unie dat door de recente invasie in Afghani stan in Irak net zoveel paniek en verontrusting heeft gezaaid als in de andere conservatieve Arabische staten. Volgens zijn kritici wil Siddan Hoessein de sjah opvolgen als politie-agent van de Perzische Golf. Maar als Siddam hierdoor voor het Wes ten al begint te lijken op een nieuwe sjah, voor de Arabieren werpt hij zich op als een nieuwe Nasser. Sinds hij vorig jaar aan de macht is gekomen is rond hem een persoonsverheer lijking ontstaan die zijn weerga nauwelijks kent. Hij heeft er een gewoonte van ge maakt om bij gewone families in Bagdad of bij de Bedoeïenen in de woestijn op bezoek te gaan. Als een soort Sinterklaas deelt hij dan complete kleuren televisies en stapeltjes net gedrukt geld uit. Iraakse dichters prij zen hem hemelhoog. Eén dichter had zelfs een hele krantenpagi na nodig om Hoesseins loftrompet te steken. Hij noemde hem: „Het parfum, monding van de twee rivieren, kust en wateren, zwaard, schild en alles domine rende adelaar van Irak. Sinds er een Irak is, hebben wij op U gewacht". De groté vraag is momenteel, of Siddam Hoes sein goed heeft gegokt met zijn aanval op Iran. Ondanks zijn militaire superioriteit zou hij wel eens te hoog gegrepen kunnen hebben. In 1975 had de pragmatist Hoessein een gezond realis tisch besef van zijn eigen macht en als absoluut heerser slaagde hij erin om de Irakezen te ver zoenen met het feit waarvoor de sjah hen had gesteld. De machtsbalans zou nu wel eens in zijn voordeel kunnen zijn doorgeslagen, maar noch een godsdienstfanaat als Khomeiny, noch de onderling verdeelde stromingen in Iran, kunnen eenzelfde pragmatisme opbrengen en de feiten accepteren. Ze slaan, zo blijkt, hard terug en dwingen Hoessein om de inzet te ver hogen. Toegegeven, het is veel makkelijker om Teheran te bombarderen dan Tel-Aviv, maar het is en blijft een risico dat makkelijk kan uit groeien tot een onbezonnen en roekeloos avon tuur. DAVID HIRST/THE GUARDIAN Krijgsgevangen genomen Iraanse soldaten zitten bijeen In de stad Qasr-E-Shirin, nadat Iraakse troepen deze stad hadden ingenomen. BONN Twaalf Iraanse le gerofficieren, onder leiding van de in ballingschap le vende generaal Oveissi heb ben contact met ongeveer 70.000 Iraanse ballingen ter voorbereiding van een staatsgreep in Iran. Dit meldt het Westduitse week blad „Der Stern". Volgens Der Stern biedt de Iraakse regering hulp, maar waar die uit zou bestaan is niet bekend. In Irak zouden 45.000 Iraniërs op een oproep wach ten en in Bahrein en in Oman ongeveer 25.000 en in Egypte nog zo'n 3000. De 6e oktober, veijaardag van de sjah, is ge noemd als de datum voor de staatsgreep. Het conflict met Irak brengt de Iraniërs nu dichter bij el kaar: alle linkse groeperingen, die na de revolutie druk doen de waren om de streng islami tische koers van de nieuwe machthebbers om te buigen in sociale richting, hebben aange boden, om naar het front te gaan om de vijand te bestrij den. SCHIPHOL Op de lucht haven Schiphol zijn van nacht 240 vluchtelingen uit Irak aangekomen. Onder hen bevonden zich geen Ne derlanders. De groep maak te deel uit van de 700 men sen die voor het Amerikaan se bedrijf Lummus in de Iraakse stad Zubair werk ten, die dinsdag door Iran werd gebombardeerd. Daar bij vielen zeker tien doden. Het Lummus-personeel vluchtte naar Koeweit, van waar zij naar Nederland vlogen. Vandaag komen de overige vluchtelingen naar Schiphol. Eerder op de avond waren vier Nederlandse vluchtelin gen uit Koeweit aangekomen. Zij werkten voor een Zweedse baggermaatschappij in een dorp op 30 kilometer van de grens met Koeweit. Volgens hen was er al dagenlang een oorlogsdreiging. Toen het dorp waar zij zaten werd beschoten, besloten de vier Nederlanders naar Koeweit te vluchten. Volgens berichten van de Rot terdamse rederij Nedlloyd heeft de maatschappij drie schepen in de Perzische Golf. Een paar van de 240 vluchtelingen uit Irak, die vannacht uit Koeweit op Schiphol arriveerden. Smit Internationale heeft twee schepen in de Perzische Golf. Beide schepen zouden zich in de veilige haven van Koeweit bevinden. UZALEM De Israëliërs smaken het zame genoegen om een oorlog in het den-Oosten nu eens vanaf de tribune i te slaan. Ze volgen het Iraans-Iraakse liet op de voet, niet zonder belangstel maar met het veilige gevoel dat zij keer niet veel gevaar lopen. „Voor ons het het beste zijn", zo zei een regerings- stionaris dinsdag, „als geen van beide tijen als overwinnaar uit de bus kwam ils beide hun oorlogsmachines zo zwaar ien belasten dat ze de komende tien jaar nilitair opzicht zijn uitgeschakeld". Deze ontwikkeling zou met name verontrus tend voor Israël zijn, omdat het land tot dusver altijd heeft geprofiteerd van de zwakte en de onderlinge verdeeldheid van zijn vijanden. Maar het lijkt nu dat Noord-Jemen, Koeweit en Jordanië hun steun hebben toegezegd aan Irak en ook Saoedi-Arabië zich in dit kamp bevindt. In Israël wordt in het feit dat Irak eerder deze week zeven a acht vrachtvliegtuigen naar Jor danië vloog een aanwijzing geziert, dat presi dent Hoessein waarschijnlijk niet Van plan was het tot een volledige oorlog met Iran te laten komen. Waarom waren in Bagdad en andere steden totaal geen voorbereidingen getroffen tegen een mogelijke luchtaanval? Waarom was een zo belangrijke man als vice-premier Tariq Aziz „voor overleg" naar Moskou. Als Irak echt een complete oorlog met Iran had gewild, zo betogen Israëlische experts verder, dan had het de Iraanse olievelden toch al op de eerste dag gebombardeerd. In plaats daarvan heeft presi dent Hoessein deze luchtaanval tot de vierde dag uitgesteld. De voorzichtige conclusie van de Israëliërs is dan ook dat het Irak alleen maar te doen is om de rivier Shatt-al-Arab en het om streden grensgebied want bij verdere annexa tie-pogingen loopt Irak het risico de Sovjet- Unie, die zelf ook nog een oogje hebben op Iran, tegen zich in het harnas te jagen. Bovendien is het volgens de Israëliërs logisch, datde koppige en impulsieve Iraniërs niet makkelijk onder de duim te krijgen en te hou den zijn. Maar de Israëliërs zijn de eersten om toe te geven dat logica vaak ver te zoeken is in het Midden-Oosten en dat de Arabische leiders meer dan eens de controle kwijt raken over de honden die ze in hun overmoed hebben losgela ten. Zo zou de militaire suprematie van presi dent Hoessein wel eens minder groot kunnen zijn dan hij (en de meeste strategen) denken. De Iraniërs zouden wel eens harder van zich af kunnen bijten dan hij had verwacht. En de kans bestaat nog steeds dat de supermachten betrokken raken in de strijd om de straat van Hormuz, die van vitaal belang is voor de Wes terse olietoevoer. ERIC SILVER/THE GUARDIAN De oorlog die momenteel tussen Iran en Irak wordt ge voerd, onderscheidt zich in menig opzicht van de slagvelden die de wereld sinds 1945 heeft gekend. In feite is de strijd die nu in het Midden Oosten door Irak is ontketend een ouder wetse expansieoorlog. De strijdende partijen slagen er niet in hun strijd te bemantelen met ideologische argumenten, om dat de inzet van het conflict daarvoor maar al te duidelijk is. Het is ook niet zo dat de twee landen pionnen zijn in een machtspel waarvan de strategie door de twee grootmachten is bepaald. HET Iraakse bewind blijkt een lange aanloop genomen te hebben voor deze oorlog tegen het door interne partijstrijd verzwakte Iran. De Iraakse leider Saddam Hoessein ziet ein delijk zijn kans schoon het verlies te compenseren uit 1975 toen Irak onder militair ongunstige omstandigheden genoe gen moest nemen met een door de sjah van Iran opgelegde grensregeling. Meer nog dan dat: vele waarnemers kennen de Iraakse leider Hoessein nu de pretentie toe dat hij streeft naar het oppergezag in de Perzische Golf. Op dit moment ziet het er naar uit dat Irak in staat zal zijn z'n positie ten koste van Iran te versterken. Het geïsoleerde Iraanse bewind van de ayatollah Khomeiny lijkt immers niet op steun te kunnen rekenen van de Sovjet-Unie of van de Verenigde Staten, die beiden weinig vertrouwen hebben in het islamitische bewind in Teheran. De twee grootmachten manoeuvreren uiterst behoedzaam omdat geen van beiden Iran of Irak voor het hoofd wil stoten. IRAK blijkt de steun te genieten van de meerderheid van de Arabische staten, die wars zijn van elke inmenging door het westerse of oosterse blok. Hoewel beide blokken grote belan gen hebben in dit gebied, mag het als een gunstige ontwikke ling worden beschouwd dat zij in dit stadium van het conflict niet in staat zijn de wereld met een gevaarlijke tweedeling te confronteren, met alle risisco's vandien. Er is opnieuw oor log. Derde-wereld-landen voeren strijd als gevolg van een te abrupte verandering in hun onderscheiden machtsposities, iets wat eeuwenlang tot oorlog aanleiding heeft gegeven. De geschiedenis lijkt zich te herhalen, maar zij creëert ook nieu we feiten waardoor de dreiging van gisteren - de Oost-West tegenstelling - alweer op de achtergrond lijkt te raken. Nadat in de Tweede Kamer er talloze malen tot vervelens toe op is aangedrongen, lijkt er eindelijk schot te komen in het aanpakken door het kabinet van de ambtelijke en politie ke topsalarissen. Minister Wiegel heeft de Tweede Kamer nu laten weten dat vanaf 1 januari deze topinkomens met mini maal 500 gulden zullen worden gekort, een operatie die nog vier maal zal worden herhaald. Deze aanpak duurt te lang. Bovendien gaat de matiging niet v o o r 1 januari in, zoals de uitdrukkelijke wens was van de kamer. De minister is dus ook te laat. HeT kabinet geeft er steevast blijk van geen begrip te heb ben voor de psychologische werking van maatregelen als deze. Hoe kan men met overtuigingskracht voor volgend jaar van de minima vragen anderhalf procent koopkracht in te leveren, terwijl men maatregelen tot extra matiging aan de top slechts mèt de grootste tegenzin lijkt te willen doorvoe ren? Dit is een voorbeeld van het gebrek aan overtuigings kracht waar dit kabinet in deze moeilijke materie steeds mee heeft te kampen. NA „SCHRAPWERK" RAAD VAN MINISTERS BRUSSEL Er is weer beroering rond de Euro pese begroting. Nadat vorig jaar bet Europees Parlement die begroting voor dit jaar had ver worpen, is er nu op nieuw onenigheid ont staan over de begroting voor 1981. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft de Europese budgetraad namelijk fors geschrapt in het ontwerp-budget voor 1981, dat de EG-commis- sie de raad had aangebo den. De commissie heeft daar gisteren in Brussel boos op gereageerd. Dinsdag al, nog voordat de raad zich met de begroting ging bezighouden, had een de legatie uit het Europese Parle ment zich uitgesproken tegen het „statische karakter" van het voorgelegde ontwerp. Daarna is de raad, tijdens een marathonzitting, nog eens fors in het ontwerp gaan schrap pen. In een commentaar op dat schrapwerk liet de EG-com- missie gisteren weten, dat de ontwerpbegroting voor 1981 zoals die 'nu door de raad na een eerste beoordeling is vast gesteld „geen geschikte basis is voor de activiteiten van de ge meenschap ?n 1981". De com missie zegt niet te kunnen in staan voor de gevolgen van het besluit van de raad. De be groting in afgeslankte vorm gaat nu naar het Europese Parlement en komt daarna weer terug in de raad. Toen de budget-ministers van de EG gistermorgen met hun snijden in de ontwerp-begro- ting gereed waren, bleek dat ze de' zogenoemde „vastleg gingskredieten" met 2200 mil joen gulden en de betalings kredieten met 2178 miljoen gulden verminderd hadden. Waar de EG-commissie zich aan ergert is dat de raad voor al besnoeide op de uitgaven voor het regionale-, het socia le- en het energiebeleid en op ontwikkelingshulp. Spontane open- scholen krijgen geld van Pais DEN HAAG De driehon- derd spontane open school- groepen in ons land krijgen dit jaar ieder een bedrag van vij fentwintighonderd gulden. Dit schrijft minister Pais (onder wijs) aan de gemeenten waarin die spontane groepen zijn ge vestigd. Met dit besluit voert de minister een amendement van zijn VVD-partijgenote, mevrouw Ginjaar uit De spontane groepen zijn uiter aard gelukkig, maar vragen zich af waarom het besluit zo lang op zich heeft laten wach ten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13