In Oude Wetering is nog ruimte voor 150 woningen Waterkwaliteit vorig jaar iets verslechterd Goedkeuring Zevenhoven voo^ plan Sans Souci/ Dolce Vita Fancy Fair Woubrugse voetbal vereniging Jubileum machinist Cozijn Hofjes achter lintbebouwing aan Kerkstraat Bouwvereniging kan nog niet bouwen in Aarlanderveen 'nfleuropkikker is altijdwelkaj JAARVERSLAG HOOGHEEMRAADSCHAP: REGIO WOUBRUGGE In het ka der van de aktiviteiten rond de bouw van de nieuwe VVW- kleedkamer organiseert de ak- tiecommissie van de voetbal vereniging een Fancy Fair op zaterdag 4 oktober in vereni gingsgebouw „De Wijk". De voetbalvereniging heeft geld nodig. In verband met de uitbreiding van het aantal vel den moeten acht nieuwe kleedkamers worden gebouwd. De vier oude zijn dan ook vervangen. Eén van de akties van de commissie is de Fancy Fair in verenigings gebouw De Wijk. Vier oktober om twee uur 's middags gaan de poorten open.In het totaal van festiviteiten is voor de kleintjes de grabbelton natuur lijk niet vergeten. Een ieder op vier oktober dus naar De wijk. Openingstijden van 14.00 uur tot 17.30 uur en van 19.00 uur tot 24.00 uur. Tien jaar Peiling in Hazerswoude HAZERSWOUDE Het jon gerenkoor Peiling, dat vaak de diensten in de parochie van de H.H. Michael en Bernardus te Hazerswoude-Rijndijk luis ter bijzet, gaat het tienjarig bestaan vieren. Het gezel schap, dat dirigent Hans Peil eveneens tien jaar voor zich weet, viert dat op zondag 5 ok tober tijdens een jongeren- dienst in Het Anker. Op het programma staan ver der: een concert, te geven door Peiling en de andere koren uit de parochie (vrijdag 10 okto ber, om 20.00 uur, in Het An ker), en een jongerendienst in de Bernardus-kerk (zondag 12 oktober, om 10.00 uur), waarna een reünie in Pleyn 68. In de periode 2326 oktober hoopt Peiling in Waldkappel, Ha- zerswoudes partnergemeente in West Duitsland, van de fes tiviteiten op adem te komen én wat muzikale noten te kra ken. LEIDSE COURANT J. Cozijn OUDE WETERING De ma chinist van het gemaal van de Veender- en Lijkerpolder bui ten de bedijking, de heer J. Cozijn, viert 1 oktober zijn 49- jarig jubileum. Op de plaats van het huidige gemaal aan de Plantage stond sinds 1832 een prachtige molen met zomerhuis, genaamd „De Meerkreuk". Deze werd be diend door de overgrootvader en later de grootvader en va der van de heer J. Cozijn. In 1924 werd de molen echter, hoewel nog in prima staat, als gevolg van een destijds be staande drang naar mechani satie, afgebroken. Daarvoor kwam het huidige gemaal in de plaats. Oorspronkelijk draaide dit op olie, sinds 1945 op electriciteit. De afbraak van de molen was destijds de di recte aanleiding voor de op richting van de Stichting „Mo- lenbehoud", waarin de vroege re veearts, de heer v.d. Berg bijzonder aktief was. Toen de huidige machinist in 1940 het werk van zijn vader overnam had hij er een klein tuinderijt- je (augurken, bonen, etc.) en wat vee bij. Gedurende de oorlog mochten recreanten niet in hun boten overnachten. Dit was voor de heer Cozijn reden om wat mensen onder te brengen in de oorspronkelijke stal. In 1950 was dit al uitgegroeid tot een echte jeugdherberg, annex zeilschcol, aangesloten bij de Katholieke Vakantie Centrale. Van 1950 tot 1967 duurde deze oergezellige periode, waarin mevrouw Cozijn dagelijks voor zo'n man of 60 kookte. In 1966 brandde het woonhuis af; een jaar later werd de jeugdher berg door de K.V.C. afge keurd. Toen besloot het pol derbestuur om dat gedeelte van de grond dat niet direct bij het inmiddels herbouwde huis lag, aan de gemeente Alkema de te verkopen. De heer J. Co zijn is nu met ziekteverlof we gens chronische bronchitis en zijn zoon doet als hulpmachi nist het werk op het gemaal. Het echtpaar Cozijn woon' sinds twee weken als gevolg van invaliditeit van de vrouw des huizes op Praam 11 in een aangepaste woning. De Kerkstraat in Oude Wetering ALKEMADE De commissie Ruimtelij ke Ordening boog zich gisteravond over het vraagstuk „Inbreiding" woningbouw te oude Wetering. „Inbreiding" wil zeggen het opvullen van gaatjes en kiertjes tussen bestaande bebouwing. Op deze wijze denkt men op lange termijn zo'n 135 tot 150 woningen te kunnen realiseren achter de bestaande lintbebouwing aan de Kerk straat. Er zijn vier hofjes gepland: achter de hui zen van de familie Rotteveel, Kerkstraat 2, de familie Vreeken op nummer 22, de familie Van der Salm op nummer 33 en achter de woning van familie Hulsebosch op nummer 75. Dan is het de bedoeling dat ook de tuinen van de aangrenzende woningen hieraan worden opgeofferd. Dat is natuurlijk niet erg aantrekkelijk voor de meeste bewoners van de Kerk straat, vandaar dat velen van hen in hun belang achtten de vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening op de voet te volgen. Daarbij komt dat een aan tal bewoners een bedrijf gevestigd heeft op de achterliggende grond. De familie vreeken bijvoorbeeld heeft een glastuin bouwbedrijf. Voor de kassen was in 1958 slechts een tijdelijke vergunning afgege ven en dus was het opzetten van een be drijf aldaar op eigen risico. Niettemin een trieste zaak. Overigens is het opzetten van woonwijk- jes op de achterliggende grond bij de hui zen aan de Kerkstraat niet zo simpel als het lijkt. Het oude Dorp Wetering is na melijk zeer belangrijk in stedebouwkun dig opzicht, zodat eerst nog een onderzoek gedaan moet worden naar de cultuurhis torische waarde van de panden. Als dit' eenmaal afgerond is, kan men pas voort gaan met de plannen voor „inbreiding". Al met al is het goed mogelijk dat een en ander pas over 20 a 30 jaar gerealiseerd kan worden. De heer Jansma van de com missie Ruimtelijke Ordening vroeg zich dan ook af of er tegen die tijd nog wel wo ningnood bestaat. Begraafplaats De huidige algemene begraafplaats is ge vestigd op een gedeelte van het kerkhof bij de Nederlands Hervormde Kerk. Om dat dit kerkhof te klein dreigt te worden, wil de plaatselijke leiding van de Neder lands Hervormde kerk dat gedeelte dat nu in gebruik is als algemene begraafplaats weer bij haar kerkhof betrokken. Dit heeft tot gevolg dat het gemeentebestuur van Alkemade naar een nieuwe situering moet uitzien met een oppervlakte van 2500 tot 5000 vierkante meter; dit is de op pervlakte nodig voor tien maal de jaarlijk se behoefte in Alkemade. Zeven plaatsen in de gemeente werden aangewezen als mogelijke lokatie voor een algemene be graafplaats. Dat zijn: 1. Aan het einde van de Sotaweg, gren zend aan de Ringvaart. 2. Achter de begraafplaats van de paro chie van Maria Praesentatie aan het Onel- plein. 3. Aan het begin van de Ripse Laan bij de dwarsweg naar de Mopmolen (grond van Uilenburg). 4. Tussen Borsumij en de Rijksweg. 5. Achterin de Googherpolder op het oude voetbalveld van Alkmania. 6. Op het terrein achter de Fransche Brug tegen de Rijksweg aan (grond van Straat hof). 7. Links van de dijk als men Rijpwetering binnenkomt. Wethouder Van Duijkeren gaf zonder om wegen te kennen dat hij en met hem de burgemeester en wethouder Verhaar de voorkeur gaven aan het terrein ten wes ten van het Onelplein, grenzend aan de katholieke begraafplaats van de parochie van Maria Praesentatie. De heren Meima, Verder en Klerks zagen grote bezwaren in deze lokatie en gaven de voorkeur aan het terrein links achteraan de Sotaweg, grenzend aan de Ringvaart. De heer Jans ma wilde uitstel van beslissing om eerst de mening van de burgerij en diverse in stanties te kunnen polsen. De heer Dui venvoorden was het eens met de heren Meima en Verdel, maar zag ook wel mo gelijkheden voor de lokatie aan het begin van de Ripse Laan bij de dwarsweg naar de Mopmolen. Mevrouw van Nieuwkoop was eigenlijk de enige die het eens kan zijn met de voorkeur van B. W. St. Josephschool Voor de nieuwbouw van de St. Joseph school is na langdurig wikken en wegen een plaatsje gevonden aan de „goede" kant van de provinciale weg. Deze plak is gelegen achter de Vondelsingel, dat wil zeggen het gebied voorbij het einde van de bebouwing aldaar. Men hoopt te zijner tijd een extra toegangsweg te kunnen creëren naar de Rembrandt'van Rijnsin gel. ZEVENHOVEN De ge meenteraad van Zevenhoven heeft gisteravond het voorstel tot vaststelling van het be stemmingsplan Sans Souci- /Dolce Vita met algemene stemmen aangenomen. Voor de in groten getale aanwezi gen op de publieke tribune, voornamelijk eigenaren van de 43 kavels grond in het nieu we bestemmingsplan Dolce Vita (Sans Souci heeft reeds 24 bestaande recreatiewonin gen), een opluchting, dat nu na vele jaren wachten de ko gel door de kerk is. Nadat het plan een maand ter inzage had gelegen, waren er drie bezwaarschriften inge diend, te weten verzwaring van de recreatiedruk in dat gebied, het uitwegen van een pad vanaf de Kade (gelegen aan de Kromme Mijdracht) en milieutechnische overwegin gen faecaliënafvoer. Burgemeester J. Wagenaar achtte het eerste punt niet ge grond, terwijl de andere twee punten wel gegrond werden bevonden. Een voorstel werd gedaan om de aan de Kade ge legen toegang te wijzigen (na genoeg alle bewoners in het buurtschap De Hoef, wonende aan de Kade, hadden bezwaar aangetekend), hier een groen voorziening aan te brengen en de ingang te verplaatsen naar de Hoge Dijk. Tot ongenoegen echter van de belangenvereni ging van Dolce Vita, die vindt dat de Kade een openbare weg is, waar iedereen over heen mag. „Je kunt iemand niet het recht ontnemen via de open bare weg je eigen stuk grond te bereiken", aldus bestuurslid J. de Jong. „De afvoer van faecaliërt mag niet uitwateren in het opper vlaktewater. Ik streef naar dichte putten, die op zijn tijd leeggemaakt worden", aldus raadslid R. v.d. Horst (CDA). Burgemeester Wagenaar stelde voor de door het Hoogheem raadschap goedgekeurde bouwtekening van een droge put (bij elk van de 43 te bou wen zomerhuizen) te aanvaar den. Deze zouden dan tegelijk met de bouw van de zomer huizen aangebracht dien. worden, waardoor zekf gesteld is over de afvoer? Het gewijzigde plan korf nieuw ter inzage; er kij opnieuw bezwaren wordi. gediend, die echter nu i gericht moeten zijn aan i puteerde Staten. Door de ingebruikneming twee nieuwe tennist moest de huurovereenj; tussen de gemeente en df nisvereniging aangepast den. De vereniging moet deze nieuwe banen een lijks bedrag van 9300 g| neertellen, terwijl de If onderhoudskosten evelj door de vereniging bt moeten worden. De grot derhoudskosten blijven rekening van de gen? (jaarlijks zo'n 3 a 4 du gulden). De raad verleende verde* medewerking voor de c schaf van een speelset; zand-watertafel en buitet materiaal ten behoeve v| R.K.-kleuterschool aan, Schoolstraat. i, AARLANDERVEEN Twintig nieuwe woningen aan de Kerkvaartsweg in Aarlanderveen bouwen of nog niet? Dat is de vraag waar de woningbouwvereni ging Alphen op het moment mee zit. De veertien huizen die er op dit moment staan zijn aan vernieuwing toe, maar daar is eéri van de hui dige bewoners het niet mee eens. De huizen dateren van de pe riode 1911-1921 en zijn, zo blijkt uit een rapport van de woningbouwvereniging, sterk verouderd. De vereniging be sloot daarop een vergunning bij de gemeente aan te vragen voor de bouw van twintig nieuwe woningen. Deze ver gunning werd eind vorig jaar verleend. De bewoners wer den in kennis gesteld van de plannen en gingen akkoord gedurende de bouwtijd onge veer acht maanden in een gro te stacaravan te leven. Een van de huurders vindt dat de huizen nog goed zijn. Boven dien heeft hij veel aan 'zijn' huis verbouwd en eist daarom een schade vergoeding van de woningbouwvereniging. De vereniging op haar beurt wil hier niets van weten, en daar om heeft de bewoner aange kondigd zijn huis niet te zullen verlaten. Eerder al had de huurder een bezwaarschrift ingediend tegen de bouwver gunning maar dit werd onge grond verklaard. De woningbouwvereniging Alphen gaat nu proberen met de advocaat van de bewoner tot een overeenkomst te ko men. Een andere mogelijkheid is een gerechtelijke procedure aan te spannen. Het nadeel daarvan is echter dat het maximaal drie jaar kan duren voordat er een uitspraak wordt gedaan. Hoelang het nu gaat duren kan men ook niet zeggen. Ook zijn er plannen voor de bouw van twaalf premiewo ningen. Acht van deze wonin gen moeten aan de dr. W van der Windhof komen en twee aan de Dorpsstraat. De overige twee zijn appartementen en komen boven de twee huizen aan de Dorpsstraat. De prijs van de sector A premiewonin gen gaan maximaal 140.000 gulden kosten. Nieuwbouw voor Zevenhoven" basisschool ZEVENHOVEN venhovense r.k. basiss( 'Johannes de Doper' zl augustus 1982 naar waarschijnlijkheid kif verhuizen naar een n. schoolgebouw. Deze se krijgt een plaats in het1 we bestemmingsplan 'l1 deinde', achter de Zevf vense Dorpsstraat. r Nadat eerder dit jaar dol rijksoverheid negatief w} reageerd op de bouwpla) is de schoolnieuwbouv overleg in Den Haag nu nitief. Nog niet bekend i> de school er in de toekonp gaat zien. Aangevraagd i" gebouw met zes lokalen speel/werklokaal voor, kleuterschool, een handai lokaal en en gemeensc ruimte. Bepalende factor! eventuele groei en stan van het aantal leerlingen bestaande schoolgebouw te weinig accommodatie Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 135, 2514 AM Den Ha. LEIDEN „Globaal gezien was er in 1979 sprake van enige verslechtering van de waterkwaliteit ten opzicht van 1978. Dit moet vooral wohlen toegeschreven aan de strenge en lange winter van 1978/1979 die tot gevolg had dat het water onder het ijs zuurstofarni werd". Al dus het jaarverslag van het Hoogheemraadschap Rijn land dat verantwoordelijk is voor de waterhuishouding van onder meer Leiden en omgeving. Het jaar 1979 werd geken merkt door een buitengewone grote hoeveelheid regenval in de eerste helft van het jaar en een zeer natte december maand. Daartussen bevond zich een zeer droge periode. Het jaarverslag: „Sinds in 1870 werd begonnen met het meten van de hoeveelheid regenval, is het niet voorgekomen dat in de maanden maart tot met juni een dergelijke hoeveelheid water afgetapt werd. Ondanks de droge zomerperiode viel in het hele jaar toch 934 mm re gen tegen een normaal gemid delde van 816 mm". De water overlast die in 1979 veelvuldig ontstond (een hoog waterpeil onder vloeren, ondergelopen kelders) schrijft Rijnland toe aan de samenstelling van de grond in deze regio en het on voldoende waterdicht zijn van kelders. In 1979 verwerkte het hoog heemraadschap de onvoorstel bare hoeveelheid van bijna 100 miljoen kubieke meter afval water. Van de totale hoeveel heid Rijnlands afvalwater pas seerde ruim 80 procent een zuiveringsinstallatie voordat het in het oppervlaktewater werd geloosd. In 'rioleringen verzameld afvalwater wordt momenteel gezuiverd in 40 in stallaties. Men tracht recht streekse lozingen van afvalwa ter door een vergunningen stelsel en strenge controle in de hand te houden. Het ener gieverbruik van enkele zuive ringsinstallaties kon door een aantal technische verbeterin gen met 20 procent worden te ruggebracht. Verdere energie beperkende maatregelen wor den onderzocht. Aan het schoonhouden van het opper vlaktewater werd het afgelo pen iaar ruim 40 miljoen gul-, den besteed. Ingevolge de Wet verontreiniging oppervlakte wateren worden deze kosten ook dit jaar verhaald op de De zuiveringsinstallatie van Leiden-Noord. vervuilers. Door de kostenstij ging van het zuiveringsproces ziet het hoogheemraadschap zich genoodzaakt de 'schoon- maakrekening' dit jaar met 14,6 te verhogen. Voor alleen- wonenden komt deze milieu heffing neer op 36 gulden per jaar. Voor woningen met meerdere bewoners is de aan slag drie maal zo hoog. In haar jaarverslag blikt het Hoogheemraadschap Rijnland terug op de jaren zeventig. In deze tien jaar beleefde het hoogheemraadschap zijn sterk ste groei uit zijn biina acht eeuwen lange geschiedenis. Dit wordt veroorzaakt door de toenemende aandacht die men in het afgelopen decennium is gaan besteden aan milieuver vuiling. Dat momenteel 80 procent van het afvalwater door zuiveringsinstallaties ge reinigd wordt, kon bereikt worden door een verdubbeling van de totale zuiveringscapaci teit in de jaren zeventig. Hier door verbeterde het zuurstof gehalte van het oppervlakte water belangrijk. Muskusrat In het afgelopen jaar zijn de Rijnlandse waterbazen zich ac tiever gaan bezighouden met het verschijnsel 'muskusrat'. Momenteel komen grote aan tallen van deze knaagdieren in Nederland voor. Door het gra ven van gangenstelsels vor men deze dieren een gevaar voor dijken en kaden en ver oorzaken schade aan oevers. Het jaar 1979 leverde een re cordvangst van 113.000 ratten op in Nederland. Deze ontwik keling met betrekking tot het aantal vangsten is voor Rijn land aanleiding geweest om een functionaris aan te stellen die zich permanent bezighoudt met de bestrijding van de mus kusrat. Zo werd eind 1979 be sloten tot het plaatsen van fui ken in de toekomstige nieuwe oevers van het Katwijkse ka naal. HAZERSWOllDE-RIJN1 DIJK Progressieve m< in Hazerswoude en omgÉ kunnen op vrijdag 10 0I5 nader met elkaar kenm ken in 'het Anker'. Dit bedoeling van het zogenaj 'Progressiefeest' dat opgt terd wordt door de groep de Elastic Band, de gl Anton Montagne en de cff tier Chris Houtman. ALPHEN AAN DEN f De Alphense Vrof Raad organiseert de konf winter een cursus pol£ vorming, onder de 'Vrouwen wegwijs in den tiek. Deze cursus besta* acht lessen, waarvan de op maandagochtend 13 I ber om negen uur wordt I ven. De lessen worden fi ven in de raadszaal van 0 meente Alphen. De eerst ven delen van de cursus ben betrekking op zaket samenstelling en werkin! parlement en gemeentera) politieke stromingen. De ste les van de cursus is e« rumavond, die waarschf in de verkiezingstijd valj kosten van de cursus ej lesmateriaal bedragen t\l gulden. Voor nadere inlic gen kan men zich wende mevrouw M. Fournier, hof 36 in Alphen, teil 22454. RIJNSBURG De ïl burgse Floraband houdt dag 11 oktober een M Show- en MajorettenconE in Rijnsburg. Niet minded 43 muziekverenigingen a in 18 uur bijna 80 onderj; afwerken. Om kwart I twaalf is er een défilé vo<i Rijnsburgse gemeentel •Een groot deel van het] gramma speelt zich verdfe in het Flora-veilingcompl

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4