Advocaten in Lemy- affaire hekelen juridisch vooronderzoek Universiteit vangt bezuiniging op door vermindering arbeidsplaatsen 'udercomité's verwerpen nota schoolsanering RECHTZAAK TOT NOVEMBER GESCHORST Surseance voor Wernink Wethouder Waal ipent vernieuwde Hooigracht BESTUUR SLUIT GEDWONGEN ONTSLAG NIET UIT Malafide schoorsteenvegers STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 EIDEN De oudercomi- 's van vijf Leidse scholen ebben de gemeentelijke ota over de sanering bin- en het onderwijs unaniem an de hand gewezen. De ou- jrs verklaren tevens in een zamenlijk opgestelde rief aan het college, dat zij een behoefte hebben aan het bijwonen van een infor matieavond. De brief is on dertekend door de ouderco- mité's van de St. Jozef school, de Hartebrugschool, de St. Antoniusschool, de Alphons Ariënsschool en 't Klompje (basisschool) en van de Heilig Hartschool. De ouders menen, dat hoewel de nota als discussienota wordt gepresenteerd, tergelijkertijd de suggestie wordt gewekt, dat het in de nota genoemde be sluit reeds vast staat. De beslis singsbevoegdheid over het al of niet opheffen, ligt wat be treft het bijzonder onderwijs, bij het ministerie en niet bij de gemeente, zo menen de ou ders. De teleurgestelde ouders vragen zich af of het een eer lijk uitgangspunt is dat, als het ministerie om advies vraagt, de gemeente haar eigen open baar onderwijs beschermt ten koste van het bijzonder onder wijs. Het gaat volgens de ou ders om de kwaliteit van het onderwijs, dat juist op kleinere scholen hoog kan zijn. „Door het schenden van de mogelijk heid van keuze van de soort onderwijs in en bepaalde wijk, wordt met de belangen van leerlingen en leerkrachten ge sold," aldus de ouders. Ten slotte zijp zij van mening dat de gemeente geen rekening houdt met de laatste ontwik kelingen op het gebied van de leerlingenaantallen zoals het streven naar kleinere klassen en het doorbreken van het klassensysteem. EN HAAG/LEIDEN Een van de rie verdachten in de Leidse Lemy-af- iire, de 34-jarige W. van den B., is gis- iren door de Haagse rechtbank op rije voeten gesteld, na ruim vijf laanden in voorlopige hechtenis te ebben gezeten. De twee andere ver- ichten van de gigantische miljoenen- laude, Lemy-directeur Hans van L. '19) en zijn boekhouder F.R. (25), te en wie het plegen van valsheid in ge grifte ten laste wordt gelegd, blijven pgesloten in het huis van bewaring )t de zaak voorkomt op maandag 3 no- ember. In feite zou de Lemy-affaire al isteren officieel voor de Haagse recht- ink zijn behandeld, ware het niet dat e advocaten van de drie verdachten resident mr. Kootte tot schorsing van ezaak hadden verzocht en om de on- liddellijke invrijheidstelling van hun liënten. Dat eerste verzoek werd wel »r de rechter ingewilligd, het tweede tchts ten dele. Jjals bekend gaat het om een miljoenen- |»ude, die in de loop van de jaren '77, '78 <■'79 is gepleegd door een reeks aanne- ■s, onderaannemers en nep-directeuren papieren bv's in den lande met pmy-Leiden als belangrijkste schakel in ït geheel. De fiscus en de volksverzeke- ngen liepen door deze handel in valse icturen en verduistering van overheid-^ lenningen een schade van circa 25 mil-1 ten gulden op. De advocaten in deze westie menen, dat verschillende aspec- in van de bouwfraude in het gerechtelijk ooronderzoek niet goed zijn uitgezocht dig." Verwijten, die niet zozeer de officier van justitie, mr. Den Os, golden als wel de mensen die in opdracht van de rechter commissaris aan het vooronderzoek heb ben meegewerkt. De advocaat van hoofd verdachte Hans van L. stelde, dat hij in het 3000 bladzijden tellende onderzoeks rapport niet één steekhoudend argument had aangetroffen, dat zijn cliënt in een kwaad daglicht zou kunnen stellen. Niet dat de advocaat daar nu bepaald op uit was, maar hij had zich wel bijzonder opge wonden over de verdachtmakingen die in het rapport waren terug te vinden. Zoals het al dan niet moedwillig in de proces stukken verdraaien van zaken die tijdens verhoren door getuigen en verdachten waren gezegd. In oorspronkelijke proces verbalen stonden vaak andere dingen te lezen dan in de officiële uitgetikte stuk ken en telkens viel een dergelijke veran dering ten nadele van zijn cliënt of die verschillen waren aan te geven, die voor de verdediging ineens een ander licht op de zaak wierpen. De advocaten kregen onverwacht te maken met bewijsstukken (valse facturen), die zij dermate willekeu rig door de officier vonden ingebracht, dat er nauwelijks iets over viel te zeggen, omdat men de stukken nu eenmaal niet kende. Dat de officier bij de in de dag vaarding bijgesloten stukken geen af schrift wist voor te leggen, waarop stond dat de afluisterbandjes van telefoonge sprekken tussen Lemy en advocaat Huis man waren vernietigd, werd hem even eens kwalijk genomen. Mr. Den Os gaf la ter zelf toe, dit een nogal slordige fout te vinden van de mensen die met het voor onderzoek waren belast. De advocaten zagen in dit alles een reden om de rechtszaak aan te houden, zodat zo wel zij als de officier van justitie de hele affaire nog eens nader kunnen bestude- van zijn collega's uit. De advocaat was er ren- Hun verzoek om de drie verdachten zelfs van overtuigd, dat verdachte Hans op vrije voeten te stellen, werd echter niet van L., na een goed bestuderen van de gehonoreerd door de rechtbank, die zich kwestie, op alle fronten vrij-uit zou kun nen gaan. Het onderzoek als zodanig kon wat hem betreft „niet door de beugel". Hij noemde het al met al „een waslijst 's middags in de raadkamer had terugge trokken om zich over een en ander te be raden. Alleen de invrijheidstelling van W. van den B. werd door de rechtbank toege- fouten, die voor de president aardige staan^ Zijn advocaat had namelijk geen avond-lectuur zou kunnen opleveren." "D,"mDn of op- zoek te gaan naar zekere verdach ten> elders nog te vinden zouden zijn, zelfs met opzet hier en daar zijn ver- En waarvan ook door iedereen wordt toe- zöaïs°leJad^ócatenCbewrerden alst door sommige ambtenaren van het J-4 11J psporingsteam (fiscale recherche, Leidse (55), die respectievelijk het laatst zijn signaleerd in Houston (VS) en op „u,uc.uiu., w, Spaanse eiland Mallorca. Om hun beider dat deze de 6ZOgenaamde inhaaldagvaar- uitlevenng is inmiddels door het Open- - - - - baar Ministerie verzocht. Ook de (cherche en het sociaal fonds bouwnij- erheid). Hen werd onder meer geknoei n de proces-verbalen voor de voeten ge- orpen. Ook het afluisteren van telefoon- iprekken, het vernietigen van de band- an alleen de „drie" van Lemy voor de echtbank te slepen, vonden de advocaten ijzonder laakbaar. 'erdachtmakingen 2 ie drie advocaten lieten slechts weinig i eel van wat gedurende de maanden van ij! et gerechtelijk vooronderzoek aan feiten n „waarheden" boven water is gebracht, let onderzoek werd gekenschetst als „in oge mate onvolledig, traag en onzorgvul- getuigen opgeroepen in de zaak van zijn cliënt, terwijl de andere twee advocaten jt. I dat wel hadden gedaan. Vanwege het ge- Ultlevering vaar, dat hun cliënten tijdens hun vrijla- ting de getuigen zouden kunnen beïnvloe- De advocaat verwonderde zich erover, dat den kon de rechter het verzoek voor in de rechter-commissaris geen initiatieven vrijheidstelling van Hans van L. en F.R. heeft genomen bepaalde getuigen te horen evenwel niet inwilligen. Hun voorlopige hechtenis was volgens mr. Kootte tevens niet strijdig met het Verdrag van Rome, zoals de advocaten bi gegeven, dat zij er zijn Zoals bijvoorbeeld In november zullen in de Lemy-affaire feclL,e!Wenaars A. van D. (41l) en H. van H. circa 30 getujgen WOrden gehoord. De -„or^tievelijk het laatst zijn ge- rechtbank meende in het verwijt van de Houston (VS) en op het acjVocaten tegen de officier van justitie, ding sterk had gewijzigd, geen reden te zien deze te verwerpen. De veranderingen zonder daar melding van le maken en derland verblijvende Wolfgang S. loopt hierin aangebracht konden de goedkeu- nalatigheid meerdere sleutelfiguren nog steeds op vrije voeten rond, terwijl ri van ^frouwe justitja wegdrlgen. De rechter Kootte en de officier van justitie kernpunten kwamen volgens het gerecht deze persoon gisteren zeker zeiden te be- - namelijk overeen in de beide dagvaardin- schouwen als een sleutelfiguur m de gen Voorts stelde de president, dat hij op grootscheepse verduisteringsaffaire. Afluisterbandjes advies van de advocaten wel de hulp zou gaan inschakelen van een deskundig per soon uit de bouwwereld, die justitie meer klaarheid dient te verschaffen in de com- Een ander punt van kritiek betrof echter plexe materie. wel de officier van justitie. Alle drie de De eerste rechtszitting heeft, na de schor advocaten stelden, dat in de zogenaamde singsperiode, plaats op maandag 3 novem- voorlopige summiere dagvaarding en de ber om half tien en wordt vervolgens definitieve „inhaalvordering" belangrijke voortgezet op 4, 10, 11, 17 en 18 november. Volop breimode in Stads gehoorzaal De breimode- show die gister avond gehouden werd door 'Het Gulden Vlies' en de Leidse Wol spinnerij Neveda in de Stadsge hoorzaal is een vrolijk, kleurrijk breigeheel ge worden. Getoond werden gebreide dames-, heren en kinderkleding vervaardigd van diverse garen soorten zowel 'standaardkwali teiten als de nieuwste garen en modetrends. Er waren onge veer 100 breimo- dellen voor jong en oud te zien die op werden getoond door vijf dames, zes kin deren en één heer. Duidelijke tekst en uitleg werd gegeven door presentator G. Atsma. LEIDEN/AMSTERDAM De faillissementskamer van de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren voorlopig uit stel van betaling verleend aan de bouw- en ontwikke lingsmaatschappij Vander- vliet-Wernink Beheer NV. Tot dit concern behoort de Wernink vestiging aan de Leidse Morsweg Tot bewindvoerder is aange steld mr. H. Warners te Am sterdam. De bewindvoerder kon gistermiddag nog geen commentaar geven op de be slissing van de rechtbank. „Ik heb deze zaak nog maar net onder handen en ik moet alle stukken nog bestuderen", al dus de heer Warners, die hier-, aan toevoegde niet te kunnen zeggen hoe lang deze sursean ce zal gaan duren. Het bedrijf zelf gaf ook nul op het request. Men verwees slechts naar de bewindvoerder. EEL PROJECTEN TEN G UNSTE ^AN LEIDSE FIETSER OI EIDEN Wethouder C. n 'aal (ruimtelijke ordening) spted gisteren in een hels tillende machine door een nt en opende daarmee het ;r ieuwe jasje van de Hooi- xjracht. Opmerkelijk is het m ide asfalt van de geheel op- ieuw ingerichte weg. De ietser wordt nu in bescher- ling genomen door afge leiden rijwielpaden. Door verkeersmaatregelen is t( c weg versmald, hetgeen it gevolg heeft, dat het rij- cjtdrag van de automobilis- uj !Q opmerkelijk is verbe rd.. De werkzaamheden ibben vanaf april geduurd, totale kosten bedragen miljoen gulden. De wet- ouder gaf gisteren even eens inzage in de plannen 11 oor wat betreft de realise ring van voorzieningen ten van fietsers. lan de openstelling ooigracht werd een officieel ntje gegeven, omdat het ei- enlijk toch niet zo'n alledaags ebeuren was als de eerste anblik deed vermoeden. Met H project is veel aandacht Kfsteed aan de stedelijke ormgeving. Dat is met name aan de gebruikte materialen te zien. „Het geheel maakt een vriendelijke indruk," aldus Waal. De wethouder zei ver volgens, dat er een studie is gemaakt naar de mogelijkheid om het rijgedrag van automo bilisten te beïnvloeden. Waal meende, dat de beïnvloeding op de Hooigracht tot grote vreugde van de omwonenden aardig is gelukt. Dat is voor het grootste deel het gevolg van de vrolijke kleur van het asfalt en van de wegversmal ling. Overigens ligt het in de beleidslijn van de gemeente om bij wegvernieuwing bin nen de singels in het vervolg rood asfalt te gebruiken. Plannen De gemeente heeft ten gunste van het fietsverkeer nog een aantal verkeersmaatregelen op stapel staan. Het meest urgent is wellicht de situatie aan de Willem de Zwijgerlaan. In het najaar worden daar de voorbe reidingen getroffen voor de aanleg van een tunnel ter hoogte van de Kooilaan. Daar na staan de volgende projecten op het programma: fietsroute Stationsplein-Maredijkviaduct, De omstanders houden hun oren dicht als wethouder Waal stoom afblaast. fietsaansluiting Musschen- broekstraat-Haarlemmerweg, reconstructie Parallelweg en Willem de Zwijgerlaan, fiets pad Wassenaarseweg bij tbc- consultatiebureau, fiets- en voetpadaansluiting Utrechtse Jaagpad-Hoge Rijndijk, stel post fietsbewegwijzering, re constructie kruispunt Lange- gracht -Pelikaanstraat, vrijlig- gend fietspad langs bebouwde zijde Stationsplein, nieuwe Huigbrug; huidige Schipbrug laan van Haagse Schouwweg naar Universitairsportcom- plex/Laboratoria, door ge meente Warmond in 1981 aan leg nieuw fietspad langs spoor lijn van Warmond naar Me- renwijk met aansluiting op Gocimeerlaan, voorstel binnen half jaar voor tunnel Vijf Mie laan onder Churchilllaan, Gal gewater 'Rembrandtbrug' 1981 verbinding onder meer station -Witte Singelcomplex, fiets route achterzijde station van naar Koningstraat, vrijliggend Terweepark-Plesmanlaan- fietspad zuidzijde Plesmanlaan plus tunnel onder Plesman- /Vondellaan, Lelylaan fietstunnel Dr. de voortzetting van de fietsroute Langegracht. Er staat nog een aantal projec ten op het verlanglijstje van de gemeente, maar uitvoering daarvan is afhankelijk van de hogere overheden: tunneltje door verhoging ('Mount, Chur chill') op kruispunt Churchill laan/Haagweg, fietstunnel bij Leiderdorpsebrug onder Hoge Rijndijk en tenslotte een fiet- stunneltje bij het Lammen- schansplein, maar dat laatste valt sterk te betwijfelen, om dat de gemeente sedert lange tijd niets van de provincie daaromtrent heeft vernomen. Hooglandse Kerk Ter gelegenheid van de ingebruikneming van het ge restaureerde orgel van de Leidse Hooglandse Kerk is er zaterdag 27 september een muzikale open dag. Op het programma staan onder meer van 10.00 uur tot 16.00 uur: orgelspel door cantor-organist van de Hoog landse Kerk Joop Brons, om 11.00 uur en om 14.00 uur wordt een uitleg over het orgelspel gehouden en om 15.00 uur bespeelt Wim van der Reyden, organist van de Lockhorstkerk het vernieuwde orgel. Stadswandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie houdt zondag 28 september een ongeveer anderhalf uur durende stads-natuurwandeling. Belangstel lenden worden zondag om 10.00 uur verwacht op het Stad huisplein in Leiden. Tolken bij rechtshulp Sincls de oprichting van het bureau voor rechtshulp in Leiden is het aantal bezoekers sterk toegenomen. Om dat dit ook geldt voor de Turks- en Arabischspreken- den heeft het bureau besloten bij wijze van experiment een aantal tolken in dienst te nemen. Deze tolken zul len op speciale spreekuren aanwezig zijn. Voor het eer ste contact blijft men aangewezen op de bestaande spreekuren. Het bureau is op de volgende tijden ge opend: maandag en dinsdag van 10.00 uur tot 12.30 uur, woensdag van 13.30 uur tot 16.00 uur en donderdag van 18.30 tot 20.30 uur. Promotie Mevrouw E.M. van der Loo is vandaag aan de Leidse Uni versiteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift: 'Basic and diagnostic aspects of cutaneous T cell lymphomas, a morphological, cytochemical and im munological study'. Promotor was prof. dr. E. Scheffer. Jeugd Kamerorkest Het Jeugd Kamerorkest Leiden geeft onder leiding van Henk Briër zondagmiddag 28 september een ba- rokconcert in het Groene Kerkje, Haarlemmerweg 3 in Oegstgeest. Aanvang 15.00 uur. Medewerking wordt onder meer verleend door Evert jan Weidner (hobo), Michiel Weidner (cello), en Michel Latcham (calva- cimbel). Op het programma staan werken van Bach en Vivaldi. Kaarten a 5 gulden en 2,50 gulden (jeugd/ CJP/65+) zijn verkrijgbaar aan de zaal. Informatieavond SP De Leidse afdeling van de Socialistische Partij houdt maandag-avond 29 september een informatie-avond over de ideeën en het werk van de SP. Er zullen twee films vertoond worden: 'De Slepersstaking Rotterdam 1979' en ,'Wat we doen wat we willen '.'De avond wordt gehouden in hef zaaltje van 'Ons Huis', Groenesteeg 33 in Leiden en be gint om 20.00 uur. Zwangerschap In het Yoga-gezondheidscentrum aan de Hogewoerd 175a vertellen Jo en Herma van Orshoven zaterdag avond 27 september om acht uur over zwangerschap en natuurlijke geboorte. Met films wordt ingegaan op de achtergronden van het bevallen op deze manier. LEIDEN Het college van bestuur van dé Leidse Uni versiteit heeft besloten, dat de omvang van het taken pakket van de universiteit in de komende jaren terug gedraaid moet worden om de noodzakelijke bezuini ging te kunnen opvangen. Dit gaat gepaard met ver mindering van het aantal arbeidsplaatsen. Het college sluit derhalve niet uit, dat er in de komende jaren ge dwongen ontslagen gaan vallen. Inmiddels is duidelijk, dat de RUL in de periode 1980-1985 tien tot vijftien miljoen gulden per jaar zal moeten bezuini gen. Op deze verwachting zijn de plannen dan ook gebaseerd. Vooral van 1982 tot 1985 ko men de bezuinigingen geheel ten laste van de middelen waarmee het personeel van de universiteit wordt betaald. Tot 1981 hoopt het bestuur echter te kunnen volstaan met incidentele, algemene maatre gelen. Dqt kan bijvoorbeeld betekenen, dat voor een aantal maanden vacatures worden geblokkeerd. Het wegvallen van bepaalde arbeidsplaatsen zal dan moeten worden opge vangen door doelmatigheids- verhoging. De vermindering van het aan tal arbeidsplaatsen vanaf '82 zal niet bij voorbaat een be paalde categorie, zoals bijvoor- beeeld het niet-wetenschappe- lijke personeel, treffen. Dat wordt pas bepaald nadat is vastgesteld welke taken wor den aangepast. Het college van bestuur streeft naar een zo ge ring mogelijke vermindering van het aantal arbeidsplaatsen. Oplossing voor de personele gevolgen van de vermindering van taken wordt op individue le basis gezocht. Binnenkort vraagt het college van bestuur aan de diverse fa culteiten op welke wijze de be zuiniging gerealiseerd zou kunnen worden. Tijdens de discussie komen een aantal uitgangspunten aan de orde: mogelijke bezuiniging door be perking van een aantal afstu- deer-specialisaties en zeer kleine studierichtingen, beëin diging van de bekostiging van de activiteiten, die minder dicht bij de kerntaken (onder wijs en onderzoek) liggen, voorts wordt gepraat over het zoveel mogelijk handhaven van kwalitatief goed onder zoek en tenslotte moet de in stroom van eerstejaarsstuden ten zo veel mogelijk doorgang vinden. LEIDEN De Leidse politie waarschuwt tegen schoor steenvegers die al dan niet noodzakelijke reparaties uitvoe ren aan schoorstenen en hiervoor enorm hoge rekeningen presenteren. De waarschuwing is het gevolg van een aangifte die werd ge daan door een bewoonster van een huis aan de Morsweg. Zij werd gistermiddag bezocht door twee mannen die de schoor steen wilden vegen. Zij stemde toe maar na de schoonmaakbeurt kwamen de mannen met de mededeling dat het rookkanaal slecht was en er kappen op de schoorsteen geplaatst moesten worden. Na de uitvoering van deze werkzaamheden werd een rekening van 1.100 gulden gepresenteerd. Uiteindelijk waren de mannnen bereid de prijs tot 225 gulden te laten zakken. Heropening Waardgracht LEIDEN Wethouder C. Waal van openbare werken verricht vrijdag 26 septem ber de officilële heropening van de Waardgracht. Het feestelijk gebeuren zal om 16.00 uur plaatsvinden bij het bruggetje Groenesteeg- /Waardgracht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3