Ixtra aandacht voor kinderen an achterstand wegwerken Jtrauss speculeert ;p angstgevoelens Je kijkt om je heen. Maar zie je wel alles? ll leen Westeuropese bijval olieboycot Zuid-Afrika Europees Parlement ontevreden over EG-begroting 1981 Positie vrouwen van gastarbeiders vaak uitzichtloos Rustige beheerste mode „Natuur"zien-inzien-ontzien is het nieuwe Boek van de Maand. Jnënland LEIDSE COURANT- WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 PAGINA 11 ON-PROJECT BIJ 100 SCHOLEN LEERT: ECHT Er is geen ingrijpen- randering in de huidige on- jsstructuur nodig voor het i 'erken van achterstand bij ren uit sociaal zwakkere mi- Fop de kleuter- en lagere 1. Na een speciale training ien leerkracht of kleuterleid- - lie achterstand in zijn eentje' U 'erken door extra aandacht |e betreffende kinderen te ge- terwijl de rest van de leerlin- elfstandig aan het werk is. t>nclusie tekt het Instituut voor een project dat de afgelopen zeven jaar op meer dan honderd scholen is uitgevoerd. Het ministerie heeft meer dan 20 miljoen gulden voor het on derzoek uitgetrokken dat een van de drie grote projecten was in het kader van het stimuleringsbeleid: het ver beteren van het onderwijs in kleine dorpen en in volksbuurten. De scholen die voor het project wer den uitgekozen hadden relatief veel kinderen uit minder bevoordeelde milieus (gezinnen met laag inkomen, een te klein huis, geen werk of die vader of moeder missen). Om de ove rige kinderen te leren zelfstandig te werken kregen de scholen twee jaar lang een extra leerkracht. Na die tijd kon het schoolteam het zelf rooien. De leerkrachten kregen cursussen die bestemd waren voor direct ge bruik in de schoolpraktijk. Op het programma stonden zaken als het on der woorden brengen van probleem gedrag, zelfstandig werken en een werkmap buurtgezinschool. Bij het project bleek dat kinderen die op hun vierde een ontwikkelingsach terstand hebben, deze op de project- scholen konden inhalen: ze gingen meer vooruit dan het gemiddelde van de klas. Op de scholen die niet mee deden gingen de kinderen niet voor uit of raakten verder achter. Van de begeleide kleuterscholen ver toonde drie kwart een duidelijke vooruitgang. Waar er sprake was van achteruitgang kwam dit door proble men in het schoolteam zoals groot personeelsverloop of te geringe deel name aan het project. De grootte van de klas was niet van invloed op de resultaten. Wel zijn er aanwijzingen dat kinderen in een achterstandssitu atie profijt kunnen hebben van echt kleine klassen. De uitkomsten van het onderzoek zijn neergelegd in een boekje „Veel anders hoeft het niet" dat in de loop vanm dit iaar aan alle kleuter- en la gere scholen (zestienduizend) wordt toegestuurd. Na het uitbrengen van het verslag heeft het instituut zich zelf opgeheven. ITSE REGERINGSCOALITIE IN HET FENSIEF GEDRONGEN [onze correspondent Van Vree) f]N Als de campag- van de verschillende Ijen doorslaggevend en zijn voor de uitslag de oktober- verkiezin- in Duitsland (wat szins het geval hoeft jn) en als CDU en CSU jen winnen (wat niet is), dan men kunnen spreken liet loon van de angst. !t de uniepartijen doen de kiezers aan hun te krijgen, is groten- erop gericht om voed- geven aan heimelijke |atente angstgevoelens !r de burgers. vorm van redelijkheid eekt aan de schrikbeel- lie Strauss c.s. oproepen. Ie Beierse ministerpresi- jop deze toer zou gaan was het begin af te verwach- f$ Dat weldenkende politici de CDU zich hierdoor en laten meeslepen, is erg opwekkende ontwik- De dracula's en demonen die Strauss schildert, huizen na tuurlijk allemaal in het Erich Ollenhauer-huis, de partijcen trale van de SPD. Het gaat daarbij nog niet eens zo zeer om Helmuth Schmidt, want Strauss kent de populariteit van de bondskanselier natuur lijk veel te goed om hem echt verdacht te maken. De werke lijke boosdoeners vormen het trio Brandt, Bahr en Wehner" die maar al te zeer bereid zijn om te capituleren voor Mos kou. Wat de conservatieve kandi daat voor het kanselierschap hier bespeelt zijn het nog altijd levende verzet tegen de zoge naamde Oostpolitiek van Willy Brandt, de diep- gewor telde angst voor het commu nisme en de bedreiging van „wet en orde". De andere aan vallen van CDU en CSU op het regeringsbeleid van de af gelopen tien jaar behelzen soortgelijke profetieri: rente trekkers kunnen niet meer ze ker zijn van de hun toekomen de pensioenen als het zo door gaat met de staatsfinanciering. De schuldenlast die Bonn on der sociaal-liberaal bewind heeft opgebouwd, heeft vor men aangenomen die de toe komst van komende genera ties bedreigt; gezin en huwe lijk verkommeren onder socia listische staatsinmenging. Alle hierboven genoemde aan vallen op de regeringspolitiek van SPD en FDP zijn getrou we copieën van wat de opposi tie al in 1972 en 1976 bij de verkiezingen aan de orde heeft gesteld en kunnen vol gens ieder redelijk denkend mens als oude koeien worden afgedaan, koeien die boven dien zo oud zijn geworden dat hun aantrekkelijkheid tot nul is gezonken. Terwijl er waar achtig wel punten te bedenken zijn die een zinnige discussie kunnen opleveren over hoe het met de Bondsrepubliek verder moet gaan, wanneer men bedenkt welke proble men zich in de komende tien jaar zullen aandienen. Het merkwaardige nu is dat sociaal-democraten en libera len die zich de laatste jaren in Franz Joseph Strauss tijdens een van zijn beruchte verkie zingstoespraken, terwijl een meer dan levensgroot confer- feitsel van hemzelf, hem aan moedigend toelacht. de wereld een toenemend aan zien hebben verworven door hun terughoudende, bemidde lende en op het bereiken van concrete resultaten gerichte internationale politiek zich door deze ongenuanceerde aanvallen van de oppositie on der leiding van Franz Joseph Strauss zo zeer in de verdedi ging hebben laten drukken. In politieke discussies zijn hun woordvoerders meestal in het defensief: zij reageren op goed kope verwijten van hun tegen standers, inplaats van zelf het initiatief te nemen en aan te tonen welk respect de Bonds republiek onder aanvoering van de huidige bondskanselier en zijn minister van buiten landse zaken heeft afgedwon gen. AMSTERDAM Vrouwen van gastarbeiders die door hun man mishandeld worden verkeren in een uitzichtloze situatie. De Nederlandse wet dwingt hen ais het ware zich alles te laten welgevallen. Loopt zo'n vrouw namelijk bij haar man weg, dan vervalt haar verblijfsvergunning. Zij kan kiezen tussen bij haar echtgenoot blijven of terugkeren naar Turkije, waar zij niet welkom is omdat ze ge broken heeft met de godsdiensttraditie. De Amster damse „Blijf van m'n lijf"-huizen maakten gisteren op een persconferentie in Amsterdam bekend, dat ze willen dat deze regeling herzien wordt. Het aantal Turkse en Marrokkaanse vrouwen dat vlucht naar een „Blijf van m'n lijf"-huis, waar mishandelde vrouwen wor den opgevangen, is de laatste maanden sterk gestegen. In de eer ste zes maanden van vorig jaar kwamen twaalf vrouwen om hulp, maar dit jaar waren dat er al drieëndertig. Deze stijging wordt volgens de actievoerders veroorzaakt door de langzaam op gang komende „gezinshereniging", waarbij gastarbeiders die al lang in Nederland wonen sinds 1973 hun vrouw en kinderen naar Nederland mogen laten overkomen. Die vrouwen krijgen een „afgeleide verblijfsvergunning", welke vervalt zodra zij niet meer bij hun man wonen. Zonder verblijfsvergunning mogen zij niet in Nederland blijven. Jan Westhof van het Amsterdams advocatencollectief vertelde dat hij deze vrouwen slechts het onverteerbare advies: „Probeer het drie jaar bij je man uit te houden!" kon geven. Want alleen vrouwen die langer dan drie jaar in Nederland wonen, kunnen voor een vaste verblijfsvergunning in aanmerking komen. Maar dan moeten ze wel een geldige verblijfsgrond hebben, wat meestal neerkomt op vast werk. Volgens de actievoerders is deze mogelijkheid een wassen neus, omdat het voor buitenland se vrouwen, zeker met kinderen, heel moeilijk is om in ons land werk te krijgen. CDERLAND STAAT ALLEEN IN VN V YORK Afgaande op wat de minis- van buitenlandse zaken der vijf Scandi- ische landen, de voorzitter van de minis- tad van de Europese Gemeenschap, en ministers van EG-landen de afgelopen tn in de VN-assemblee over Zuid-Afrika (>en gezegd, krijgt Nederland in West-Eu- i hoegenaamd geen steun voor zijn stre- naar een olieboycot van Zuid-Afrika. a der Westeuropese ministers heeft tot nu toe over het stopzetten van de oliestroom naar Zuid-afrika gesproken, en hoewel minister Van der Klaauw in de toelichting op zijn begroting 1981 heeft verklaard voorstander te zijn van een olieboycot „die wordt ondersteund door een zodanig aantal landen dat daarvan een vol doende krachtige impuls uitgaat", is het vrijwel zeker dat hij, wanneer hij donderdagochtend spreekt, niet met zo veel woorden een olieboy cot zal bepleiten. Hij zal echter wel uitgebreid en diepgaand over de mogelijkheden van eco nomische dwangmaatregelen spreken. De Luxemburgse minister van buitenlandse za ken, Gaston Thorn, die als EG-voorzitter giste ren datgene naar voren bracht wat voor alle negen landen aanvaardbaar is, sprak niet over druk of pressie, en a fortiori niet over een boy cot, embargo of economische dwangmaatrege len. Het voortduren van de te veroordelen apartheid- „zal leiden tot toenemende span ning waardoor de mogelijkheden van een rechtvaardige en duurzame oplossing in de waagschaal worden gesteld". Van de EG-ministers die tot nu toe hebben ge sproken ging Kjeld Olesen van Denemarken een land waarvan Nederland, meer dan van enig ander in de groep van negen, steun zou mogen verwachten het verst door te verkla ren dat „de druk op Zuid-Afrika moet worden verhoogd en doeltreffender moet worden". wszm De onlwerpen van Frans Molenaar bestaan vooral uit rokken met bijpassende (korte) jasjes in rustige, etten tinten. FRANS MOLENAAR „NIEUWE STIJL" Frans Molenaar bracht ditmaal een rustige, beheerste collectie, zonder veel opvallende accenten. Ook zijn kleuren zijn gedistingeerd maar sober: zeer veel zwart en donkerbruin met af en toe een vlammend oranje en een fonkelend paars of groen. De geometrische lijnen en de verschillende kleurcombinaties die hij jaren ach tereen bracht en die langzamerhand kenmerkend wa ren voor zijn stijl, zijn totaal verdwenen. Het silhouet voor zijn mantels en bloussons is capeachtig wijd. Een zeer fraai silhouet moet ik zeggen. Vooral op de rug, waar uit de brede ronde schouderlijn bijna onzichtbaar een paar mouwen tevoorschijn komen. Hiervoor zijn prachtige camels en double-faces verwerkt en vaak is dan de kraag van kostbare mink of vos. Een geheel andere lijn hebben zijn deux-pièces, bestaande uit een recht vallende rok met een stolpplooi middenvoor en een kort jasje tot in de taille. Ook bij Molenaar weinig japonnen ditmaal, en •hoofdzakelijk rokken met bijpassende bloussons en man tels. Een vondst vond ik de regenmantels in zwarte en wit te geïmpregneerde zijden waarvan de binnenkant geheel van mink en vos is, zodat ze vanzelfsprekend ook binnen stebuiten te dragen zijn. Het toppunt van understatement. Er is, trouwens veel meer bont in deze collectie, want ook de mantels en korte jasjes die hij voor de firma Van der Elsken heeft ontworpen, werden hier gepresenteerd. Ook leer en suède evenals nappa en pigskin zijn in deze collec tie volop vertegenwoordigd. Rechtgesneden leren panta lons bijvoorbeeld worden gecombineerd met half lange su ède jasjes of gladde leren rokken met doorgestikte zomen en omgekeerd. Voor de avond brengt hij enkele japonnen, waarvan de ge nopte exemplaren met dunne schouderbandjes mij het meest opvielen door het geheimzinnig waas van doorschij nende voile dat eroverheen gedragen werd. En om in de wat gedisciplineerde 'sfeer van deze collectie te blijven zijn er enige lange sluike japonnen in taft en crêpe de chine tot besluit met een hoog split als enig geraffineerd accent. TOSCA LEENDERS i ten op ;ertig jerknemers letailhandel Jnder nnimum EN HAAG Een op veertig werknemers de detailhandel, die llen onder de wet op' t minimumloon, kre- n vorig jaar minder n het minimumloon, emiddeld lag de onder- taling op 8,3 procent [neden het minimum. :ertig procent van de erknemers in deze anche kregen precies :t minimum, it blijkt uit een onder- ek van de Loontechni- he Dienst van het minis- rie van sociale zaken, et onderzoek werd in de 'eede helft van 1979 ge- an onder 2530 detail- indelsbedrijven met inder dan tien werkne- ers. Bij die bedrijven erkten ruim negendiii- nd werknemers, van wie igentig procent viel on- Or de wet op het mini- umloon. Onwetendheid *jj werkgevers en werkne speelt bij die onder- betaling een belangrijke 1. Een andere factor is J it in deze branche vaak Cj spraken worden ge- h iaakt over schoon loon. Z^fordt dit omgerekend Qaar bruto inkomen, dan |_omt men dikwijls onder et wettelijk ADVERTENTIE: Een fraai landschap. Een vlinder in 1 alle kleuren van de regenboog. Een moeder egel die met 'n trits kleintjes over een bospad trip pelt. Zo zien we de natuur. Als een reeks - mooie plaatjes. We kijken naar de buitenkant. Maar er zit nog zoveel achter. Hele verhalen en geschiedenissen. Kleine ver anderingen en grote rampen. V'*; Óveral in dit 176 pagina's dikke boek groeien en bloeien de foto's en aquarellen. I- nieuwe Boek van de Maand. Bepaald niet zomaar een boek. En als je daar wat meer van weet, kijk je opeens met heel andere ogen. Dan krijgt zelfs het kleinste onkruidje een heel andere waarde. Die verhelderende blik achter de schermen krijgt u in het nieuwe Boek van de Maand. Geschreven door Bert Garthoff. Een man die als geen ander boeiend kan vertellen over alles wat groeit en bloeit. Maar de natuur laat zich uiteraard niet alleen in woorden vangen. Tot en met 4 oktober f 22,50. Daarna f 10,- duurder. De aanbieding is geldig t/m 4 oktober. Echter zolang de voorraad strekt. NOG TEVEEL NADRUK OP LANDBOUWUITGAVEN BRUSSEL Het Europees Parlement is voorlopig niet bijster tevreden met de Euro pese ontwerp-begroting voor 1981, die de EG- commissie gisteren in Brussel aan de Euro- Sese ministerraad heeft voorgelegd. Volgens [arry Nootenboom, een Nederlandse chris ten-democraat die deel uitmaakt van de de legatie van het Parlement, waamee de mi nisterraad gisteren in Brussel overlegde over het Europese budget voor 1981, is het nu, meer dan ooit, nodig dat de Europese be groting duidelijke prioriteiten stelt. De parlementaire delegatie heeft de raad mee gedeeld, dat ze een duidelijke prioriteit gelegd wil zien bij een Europese energiepolitiek en vervolgens bij een Europese industriepolitiek. Dat laatste houdt onder meer in, dat de parle- mentsdelegatie duidelijk geld op tafel gelegd wil zien voor de sociale consequenties die de herstructurering van de Europese staalindustrie met zich mee zal brengen. Het Parlement, dat vorig jaar de Europese be groting voor dit jaar verwierp omdat het daarin niet terugvond wat het wilde, namelijk een dui delijk terugdringen van de Europese landbou wuitgaven ten behoeve van de ontwikkeling van ^indere politieke beleidslijnen, is nog steeds niet tevreden met het feit dat ook volgend jaar het overgrote deel van de verplichte betalings kredieten van de EG (ruim 45 miljard gulden) naar het landbouwfonds verdwijnt. Zoals de kaarten nu liggen, lijkt het parlement niet van plan om opnieuw de begroting voor 1981 te verwerpen, maar wel heeft de parle- mentsdelegatie te kennen gegeven, dat ze niet wenst te wachten op een studie van de EG- commissie inzake ombuiging van het land bouwbeleid. Nootenboom zei: „We wensen nu klare taal over de landbouwpolitiek en over de overschotproduktie in de Europese landbouw." De parlementsdelegatie heeft in de Aan de raad voorgelegde ontwerp-begroting voor 1981 ook een duidelijke „angst" aangetroffen voor het overschrijden van de zogeheten „1-procent- grens". Die één procent slaat op het percentage van de BTW-opbrengsten, die alle huidige ne gen lidstaten van de gemeenschap maximaal wensen bij te dragen aan de geldmiddelen van de EG en die samen met de opbrengst van landbouwheffingen en douanerechten de „ei gen financiële middelen" van de EG vormen. Alle landen in de Europese Gemeenschap wen sen vooralsnog de grens van één procent van de BTW-opbrengst als maximale bijdrage te handhaven. Maar vrijwel alle EG-landen wil len voorts de begrotingscijfers, zoals de EG- commissie die nu op tafel heeft gelegd, nog ver der drukken, want de economie gaat slecht en de nationale kassen hebben weinig geld meer te missen. Ook dat is tegen het zere been van het parlement, want dat wil een duidelijke ontwik keling van allerlei nieuwe Europese politieken. De begroting voor 1981 die de EG-commissie aan de raad voorlegde is er voor het eerst een voor tien lidstaten. Per 1 januari namelijk treedt Griekenland tot de gemeenschap toe. Dit land zal in het eerste jaar van zijn lidmaatschap ongeveer vijfhon derd miljoen gulden aan de EG-kas gaan bij dragen, maar net zal daar naar raming zo'n 70 procent van zien terugvloeien. Kort geding om muziek in tourincar ARNHEM Via een kort geding tegen een buson derneming in Ede, die tij dens busreizen casettemu- ziek speelt zonder daar voor auteursrechten te be talen, wil de Buma, het bureau voor muziek- en auteursrecht, vast laten stellen wat „muziekuitvoe ringen in het openbaar" zijn. over dit begrip wordt gesproken in de auteurs wet, maar waar de gren zen liggen is nog nooit dui delijk aangegeven. Over morgen wordt het pro bleem voorgelegd aan de rechtbank in Arnhem. Volgens de Buma is een bus duidelijk een openbare gelegenheid, maar buson dernemingen weigeren doorgaans auteursrechten te betalen. Spruitjeslucht treft Rijnmond ROTTERDAM De meldkamer van de Rijn mond is gisteravond overspoeld met klachten over stank. In twee uur tijd kwamen tweehon derd klachten binnen over een „spruitjeslucht" of oliestank. De klagers wonen in Vlaardingen en Schiedam. De oorzaak van de stank is nog niet gevonden. Als ge volg van de géringe wind kracht blijven de onwel riekende geuren lang han gen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11