Zorgen van land en tuinbouw over ontwikkelingen in Europa terecht Ixportgroei bloemen en otplanten verwacht ;ot twee miljard gulden FRpHT EMEN B#LLEN □^ID EN TUINBOUW MINISTER IN MEMORIE VAN TOELICHTING LICHTE TOENAME GROENTEN ONDER GLAS BLOEMEN TUSSEN ZOMER EN HERFST BOLLENHANDEL: LEVENDIG BEELD LEIDSE COURANT MAANDAG 22 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 IN HAAG De land- en nbouw moet zich terecht 'gen moet over de ont- kkeling in de Europese beenschap. De land- :zaiwproduktie in de EG dfcmt meer toe dan de bliag en dat, zo stelt hij, een druk op de prijzen. _4 constateert ir. G. aks, de plotselinge op- .Iger van Van der Stee op sij ministerie van Land en Visserij, in zijn iorie van toelichting de landouwbegroting, weer dikker is dan vo- jaar en waarvan verre- het grootste deel in be- wordt genomen door laggeving en beschrij- van de situatie, aange- met uitvoerige econo- :he cijfers over 79/80 het Landbouw Econo- :h Instituut. dq de produkten met een ga- ■Mieprijs brengt deze situa- de EG een sterke groei de gemeenschapsuitga- arn met zich mee. Met enige druk wijst de minister er T(en speciaal de zuivelsec- r) dat het een realiteit is i het plafond van de ge- uitgaven zicht komt en dat de ko- ende jaren de mogelijkhe- fi tot groei van de landbou- litgaven van de gemeen- ïap gering zijn. Een situa- zo vindt de minister, die ;t zonder gevaar is zeker >r een zo sterk van een ge- «nschappelijk landbouw- Jeid afhankelijke agrari- ie sector als die in Neder- id. Ir. Braks wijst er op dat ;n in Brussel niet tot zo- inige beleidsombuigingen uTl komen dat men binnen nT financiële mogelijkheden 3j|l blijven", hij omen x uitvoerig gaat de memo van toelichting in op de inomische ontwikkelingen, betekenis van de land- en inbouw voor de nationale •nomie. De werkgelegen- id en de positieve bijdrage de handelsbalans, minister legt een duide- accent op de persoonlijke lerneming in de land- iw. Men kan ook zeggen kleinschalige gezinsbedrij- ven. Bedrijven die vaak flexibel zijn voor wat betreft de inzet van arbeid en kapi taal, waardoor in veel geval len de veerkracht voor het opvangen van bedrijfsrisico's groot is. De donkere kant daarvan is natuurlijk de so ciale omstandigheid van een dergelijk bedrijf als gebon denheid en vaak erg lange werkdagen. De resultaten in de diverse sectoren worden uitvoerig toegelicht en waren in het algemeen wat ongun stiger dan in 78/79. Vooral de rentabiliteit van de weidebe- drijven blijkt weer verslech terd te zijn. Oorzaken vooral de forse prijsstijgingen van onder meer kracht- en ruw- voer. In de akkerbouw zijn de resultaten iets gunstiger dan in 1978/79, hier vooral dankzij hogere prijzen voor uien en aardappelen. Opvallend is het dat de mi nister stelt: „Je moet niet al leen kijken naar het verloop van de arbeidsopbrengst, die weliswaar een maatstaf is voor de rentabiliteit van een bedrijf, maar," zo zegt de mi nister, „het geeft onvoldoen de inzicht in de ontwikkeling van de agrarische inko mens." Een negatief bedrijfs resultaat behoeft niet samen te gaan met een laag besteed baar inkomen. De oorzaak hiervan is dat een belangrijk deel van de kosten niet be hoeft te worden uitbetaald omdat het betrekking heeft op de arbeid van de onderne mer en zijn gezinsleden en op het bedrijf geïnvesteerd ver mogen". We achten het een goede zaak dat de minister het inkomen nu ook eens van deze kant benadert en niet zoals zovelen doen alleen wil kijken naar het ondernemer sinkomen. Op alle landbouw bedrijven bedroeg het totale gezinsinkomen in 78/79 ge middeld 60.700,- tegen f 57.800,- in 77/78. Het besteed baar gezinsinkomen voor ge zin en bedrijf (besparingen) bedroeg na aftrek van belas tingen in 78/79 gemiddeld 48.700,-. Voor gezinsuitgaven werd daarvan gemiddeld 38.400,- gebruikt. De bespa ringen zijn gedaald met onge veer 3 procent. In feite wor den de bedrijfsinvesteringen Redelijk Nu zegt dat gemiddelde inko men nog niet zo bar veel. Het zegt alleen dat als het gaat om de gehele landbouwsector er toch nog gemiddeld een vrij redelijk inkomen is en dat er sprake is van wel- vaaert. Over de individuele boer zegt het allemaal veel minder. Het Landbouw Eco nomisch Instituut heeft ech ter ook gekeken naar de spreiding van het gezinsinko men. Dan blijkt, dat 43 pro cent een gezinsinkomen heeft hoger dan ƒ60.000,- per jaar (25 procent zelfs hoger dan 80.000,-). Vijfentwinig procent tussen de 40 en 60.000 gulden, 17 procent zit tussen de 25 en 40.000 gulden, 8 procent tussen de 15 en 25.000 gulden en 7 procent tussen nil en 15.000 gulden. En dat betekent toch wel dat een derde van alle landbou wers het financieel moeilijk tot zeer moeilijk heeft. JEN HAAG Volgens rognose van de afdeling larktonderzoek van het 'roduktschap voor Sierge wassen, zal eind dit jaar het laasreaal potplanten in ons and zijn uitgebreid tot ruim QO ha, hetgeen een toename «tekent met 9 procent sinds ind 1979. Met betrekking ot het glasareaal voor de eelt van snijbloemen 957 ha ijn en dat betekent dan een litbreiding met 4 procent. Jaar toegenover wordt een [roei van 18 procent aan ex- »rt van beide produkten to- aal verwacht tot een bedrag iat'de twee miljard gulden zal laderen. Deze verwachting berust op een exportcijfer van fcn miljard gulden over het eerste halfjaar 1980, een stij ging in exportwaarde met 18 procent. En deze voorsprong [eeft toch weer enige compen satie tegenover de toch wel verontrustende uitbreiding van bloemen- en plantenteelt. Uit een onderzoek een dezer dagen in de tuinbouw is geble ken, dat nog steeds heel wat groentekwekers aan het over schakelen zijn op bloemen en planten vooral als gevolg van de ongunstige teeltuitkomsten van de sla. Verscheidene tuin ders zouden bij beëindigen van de teelt in het najaar gaan overstappen op de bloemen en potplanten, zodat ongetwijfeld daarvan in het nieuwe seizoen de gevolgen merkbaar zullen zijn. Feller Geen pessimistische voorspel lingen op dit moment, hoewel hier en daar, ook door de orga nisaties, een waarschuwende vinger wordt opgestoken, mede gezien de steeds feller wordende concurrentie door andere landen, Israël voorop. In de export namen uiter aard de snijbloemen de eer ste plaats in met ongeveer 800 miljoen gulden en 200 miljoen aan potplanten in de eerste helft van dit iaar. Vooral West-Duitsland blijkt de groot ste klant te zijn, met ruim 68 porcent. Er was een flinke stij ging in de export naar Frank rijk tot ongeveer 100 miljoen gulden, waarvan een flink deel aan potplanten. In de potplanten wordt een toename verwacht in de teelt van chrysanten met plm. 20 procent, en kom dan boven de 6 miljoen stuks. Ook poinsettia blijkt bij de kwekers sterk in trek te zijn met plm. 25 pro cent uitbreiding tot tussen de 4 en 6 miljoen, anthurium is eveneens sterk in de groei tot 3 miljoen, pelargonium met zelfs 30 procent tot eveneens 3 miljoen. Een vermindering wordt verwacht van azalea en cineraria. In tegenstelling met voorgaan de jaren zal de uitbreiding van de chrysantenteelt minder groot zijn dan vorig jaar, maar wel moet dit najaar rekening worden gehouden met een for se uitbreiding van de teelt van herfst-chrysanten. Van freesia wordt geen uitbreiding in de teelt verwacht, bij een totaal areaal van 463 ha. De trosan- jers zullen zich flink uitbrei den en zal het areaal van 310 ha. per 1 november ongeveer 13 procent groter zijn. Ook zullen méér orchideeën wor den geteeld. In vakkringen wordt het dan ook noodzakelijk geacht dat zowel nationaal als internatio naal meer reclame wordt ge maakt voor de afzet van bloe men en planten; waarbij ook de medewerking van de over heid moet worden gevraagd. Het Bloemenbureau Holland is vorige maand gestart met een speciale reclame voor potplan ten. Gezien het feit dat in de eerste vijf maanden van dit jaar aan de Nederlandse bloemenvei lingen het aanbod van pot planten met 22 procent is toe genomen, is het bureau van oordeel dat een speciale recla me voor de potplanten noodza kelijk is geworden. Reclame In genoemde periode werden aan de twaalf veilingen ruim zes miljoen potplanten meer aangevoerd dan in dezelfde periode van het vorig jaar en daarvan moet een groot deel op de Nederlandse markt wor den afgezet. De VBN heeft voor de potplantenreclame in dit jaar 600.000 gulden uitge trokken zowel via radio, fol ders als tijdschriften. Er is ook een speciale kalender ontwor pen, waarin wordt aangegeven welke potplanten in bepaalde maanden van het jaar ver krijgbaar zijn. Een speciale werkgroep van de VBN zet zich eveneens in voor afzet van potplanten. Juist omdat Nederland op de internationa le markt zich nog een positie moet veroveren wordt een uit gebreide reclame noodzakelijk geacht, hoewel deze export vergeleken bij 1976 met een waarde van 116 miljoen gul den reeds is gestegen tot 278 miljoen in het afgelopen jaar. Vooral de handelskwekers hebben tot die uitbreiding bij gedragen. In genoemde werk groep hebben zitting de heren Prenger en Van Geel namens het Bedrijfschap, De Boon van de CCWS, Hogewoning, Bree- baart en Schuitemaker na mens de VBN. De toenemende betekenis van de potplanten teelt en handel benevens de aanzienlijke investeringen voor deze teelt gedaan, recht vaardigen de actie. In de jaren vanaf 1970 tot en met 1978 nam de oppervlakte groenteteelt jaarlijks af. In 1970 werd er bijna 5400 ha met glas groenten beteeld, in het jaar 1978 was dit teruggelopen naar een oppervlakte van 4400 ha. Na 1978 heeft de groenteteelt zich weten te stabiliseren, er is de laatste jaren zelfs weer sprake van een lichte uitbrei ding. Dit blijkt uit een statistische mededeling van Het Produktschap voor Groenten en Fruit. Hierin wordt melding gemaakt van de mei-telling van het C.B.S. Volgens deze telling bedroeg de oppervlakte groenten onder glas in mei 1980 ruim 4500 ha. Als de ontwikkeling in de bloementeelt er naast wordt gelegd dan valt daar duidelijk het sterk gegroeide areaal op. In 1970 was er sprake van een oppervlakte van ruim 1600 ha, in 1980 beslaat de bloementeelt een oppervlakte van bijna 4000 ha. Het omschakelen van groenten naar bloemen heeft in belangrijke mate bijdragen tot deze verschuiving. De oppervlakte toma ten is sinds 1970 jaarlijks verder inge krompen. Deze was in 1970 nog ruim 3300 ha groot, in 1980 was dit nog geen 2200 ha. In belangrijk mindere mate kromp het areaal komkommers in. nl. van 865 ha naar 745 ha. Bij de paprika's was er spra ke van een groei van 160 ha. in 1975 naar 214 ha in 1980. Er hebben zich in de laatste 10 jaar dus heel wat verschuivingen bij de teelten on der glas voorgedaan. Goedkoper In de afgelopen week was er sprake van het goed op gang komen van de oogst van de herfstteelten. Er worden aan het begin van de oogst vooral vrij veel lichte stam- komkommers gesneden om te voorkomen, dat de gewassen te zwaar belast worden. De sortering 41 bracht als gevolg hiervan slechts 22 cent per stuk op. Het aanbod van zware komkommers was echter be langrijk minder omvangrijk. Dit kwam in de prijzen duidelijk tot uitdrukking. Voor de zwaardere sorteringen liepen de prij- Weer eens iets anders: een bana- nenstruik in de bloemenkas van kweker Van der Knaap uit Bleiswijk. zen zelfs op. Er werd voor de sortering 51/61 gemiddeld 54 cent per stuk betaald en de gemiddelde prijs voor de sortering 61/76 kwam op 72 cent per stuk te liggen. Voor de komende week wordt er op een ruim aanbod van komkommers gerekend. De prijsdruk voor de lichtere sorteringen lijkt aan te houden. De zwaardere sorte ringen lijken zich redelijk in prijs te kun nen handhaven. Tomatenprijs omlaag Het prijs verval op de tomaten markt zette ook de afgelopen week door. Hier doet zich hetzelfde verschijnsel voor als bij de komkommers, nl. de oogst van de nateel- ten begint van grotere betekenis te wor den. Voor de A-I-export daalde de gemid delde prijs naar 1,17 per kilo. Bij de vleestomaten trok de prijs voor de BBB sortering met 1 dubbeltje per kilo aan en kwam op 1,73 te liggen. Het aanbod lijkt niet veel te veranderen, hetzelfde wordt van de prijzen ook verwacht. Overige gewassen Bij de aubergines was er tegen de ver wachting in een opleving in de aanvoer. Dit leverde een behoorlijke terugslag in de prijzen op, want deze daalden met on geveer 90 cent per kilo. De gemiddelde prijs schommelde zo rond de twee gulden per kilo, terwijl er een week terug nog on geveer drie gulden per kilo betaald werd. Toch lijkt deze opleving van de aanvoer slechts van korte duur te zijn. Er wordt voor de komende week weer een oplopen de prijs verwacht. Het kleiner wordende aanbod van courgettes zorgde ervoor, dat de prijs met een stuiver per stuk opliep en op 61 cent kwam te liggen. Een kleiner wordend aanbod maakt hogere prijzen mogelijk. Het ruime aanbod van radijs zorgt ervoor, dat er geen verbetering in de prijzen mo gelijk is. De gemiddelde prijs zakte weer terug naar 22 cent per bos. Veel verbete ring lijkt er voor de komende week niet in te zitten. Voor rettich is de situatie ook niet rooskleurig, er werd slechts 21 cent per stuk betaald. Met een groter wordend aanbod in het vooruitzicht wordt er niet veel goeds verwacht. De aanvoer van an dijvie verandert niet zoveel, de prijs schommelt tussen de 30 en 40 cent per kilo. Voor de komende week wordt er niet veel verandering verwacht. Spinazie bracht gemiddeld 60 cent per kilo op. Ook voor dit gewas wordt er in aanvoer en prijs weinig verandering verwacht. Ijsbergsla moest de afgelopen week inle veren, de gemiddelde prijs daalde naar 57 cent per stuk. Door een kleiner wordend aanbod lijkt de markt zich te herstellen. Er worden hogere prijzen verwacht. Voor sla is de situatie nog steeds onveranderd slecht, de gemiddelde prijs bedroeg 12 cent per krop. Door een afnemend aanbod van natuursla kan er wat verbetering op treden. De bloementeelt en handel beweegt zich momenteel zo'n beetje op de grens van zo mer- en herfst produkten, waabij de bloe men van de open grond een belangrijke plaats innemen. Het aanvoèrpatroon aan de bloemenveilingen begint zich te wijzi gen en er wordt geleidelijk aan overge schakeld op de kasbloemen en later zijn het de bolbloemen die hier en daar de lei ding overnemen. Daarnaast zijn het ook de potplanten die in het veilingbeeld een belangrijke plaats bezetten. Dat alles bete kent wel, dat regelmatig de veilinghallen gevuld zijn en er weinig sprake is van rustige tijden. Daardoor komt het ook dat, ondanks de in snel tempo uitgebreide CCWS-gebouwen, er soms nog problemen ontstaan om het allemaal vlot en regelma tig te verwerken. Om dat alles te financie ren heeft de CCWS bij de Centrale Rabo bank een lening van veertig miljoen gul den afgesloten met een rente van 10 1/2 procent welke voor vijf jaar vast staat. Reeds eerder hebben ledenvergaderingen toestemming gegeven voor dat leningsbe drag. Dit feit demonstreert overduidelijk de betekenis van de bloemen- en planten teelt in het Westland en daarmee verbon den de handel. In de afgelopen week viel over de gang van zaken niet te klagen, dit hoewel de totale aanvoer vergeleken met dezelfde week van het vorig jaar met zeven mil joen bos of stuks hoger lag. Hieraan kan gelukkig worden toegevoegd, dat ook het totale omzetcijfer steeg met twee miljoen gulden, zodat de prijzen niet al teveel heb ben geleden onder de sterke aanvoer. De weersomstandigheden werken dat alles in de hand, want de „buitenbloemen" mogen er nog best zijn, ook wat de kwaliteit be treft. Maar ook de afzet zowel in binnen- als buitenland is bevredigend. Welhaast overstelpend was afgelopen week het aanbod van de fresia met totaal vijf miljoen, hetgeen het dubbele was van dezelfde week vorig jaar. Geen wonder dat het ïnet de prijs in de fout ging. Ook de rozen en chrysanten kwamen in groter aantal en dat drukte de prijs nogal. Als geheel lagen de prijzen wel wat lager dan in voorgaande week, hoewel beter dan vorig jaar om deze tijd. De CCWS had een aanvoer van 37.695.417 bos of stuks met een opbrengst van 11.950.565,89 tegeno ver vorig jaar 30.737.544 en opbrengst 9.454.234,14. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse an jers 30 (28) trosanjers 20 (19) anthurium 1,01 (1,27) snijgroen 16 (16) troschrysanten jaarrond 45 (34) idem geplozen 61 (53) idem normaal 1,01 (92) fresia 14 (22) ger- bera 44 (40) gladiolen 12 (12) irissen 12 (15) leliekelken 56 (81) lelietakken 52 (40) gro te cymbydium 1,01 (1,06) idem klein 37 (52) grote rozen 16 (19) idem klein 16 (19) sonia 16 (19) belinda 15 (18) red garnette 10 (11) tulpen 16 (16). De importbloemen, totaal 37.420 bos of stuks, brachten 61.140,60 op tegenover de 56.867 bos of stuks vorig jaar 40.223,30. Met de potplanten ging het afge lopen week ook niet slecht. De aanvoer bestond uit 887.057 stuks en opbrengst van 1.534.678,43 tegen 646.235 stuks en op brengst van 1.143.815,25 vorig jaar. Ook hieruit blijkt dat er nog steeds groei be staat in de teelt van potplanten. De kwali teit van de snijbloemen kan beslist niet kwaad worden genoemd hetgeen ook blijkt uit het feit, dat gedurende de maand augustus 23.249 bos of stuks werd afge keurd tegen vorig jaar 58.673. Gunstiger nog is het beeld over het afgelopen jaar, tot dusver namelijk 232.214 bos of stuks en vorig jaar 490.802. Op 2 oktober krijgen de leden van de CCWS gelegenheid om vergezeld van hun echtgenoten, de CCWS-veilinggebouwen te bezichtigen middels een rondleiding en vertoning van dia's. En eind februari wordt voor de leden een excursie georga niseerd naar Israël, het land dat voor de bloemenkwekers ook nog een eigen klank bezit. De bloembollenhandel vertoont, gezien het al vrij ver gevorderde exportseizoen, nog een vrij levendig beeld. Op de na-of- fertes, die de handel na de prijsval van half augustus deed uitgaan, is in het bui tenland kennelijk gunstig gereageerd. Weliswaar zijn de heel gekke prijzen van de crocussen en de hyacinten - die dit jaar niet onder de baisse hebben geleden! - nu wel wat afgezwakt. Met name kwamen de kleinere maten van deze artikelen wat ge makkelijker in de markt te liggen. Maar men krijgt deze gewassen bepaald nog niet cadeau. Bij de narcissen bleven de gele trompetten de koplopers, maar een aantal „redcups" noteerde maar heel ma tige prijzen. Frappant Nemen we de tulpenmarkt onder de lou pe, dan is het frappant te zien hoe ver de prijzen uit elkaar liggen. Terwijl men cul- tivars als Cordon Cooper, Spring Song, Aladdin, Cassini, Charles, Lustige Witwe, e.d. kan kopen voor lage prijzen, springen andere soorten weer torenhoog boven al les uit. Neem de Imperator-sport Apricot Beauty, een tulp met een heel apart getin te zalmrose tint. Twaalven gingen van de hand voor de waanzinnig hoge prijs van f 30.- tot soms 35.- per 100. Ook dikke bollen van de witte White Dream kwa men soms nog tot 32.- per 100. Wie beste twaalven van de rose Rosario wilde heb ben, kon voor prijzen beneden de 27.- ook geen koopman worden. Twaalven van de witte Pax noteerden 29.-. Pottulp Een tulp als Etude - fraai rood met gele rand en een uitstekende stand van het kruid - is zeer geschikt voor potcultuur omdat de steel halflang wordt. In Ameri ka, waar men veel meer bolgewassen op de pot in bloei trekt dan hier, is Etude dan ook heel populair. Een minder feestelijke bijkomstigheid is dat deze tulp eerst laat in het seizoen in bloei getrokken kan wor den. De gebruiksperiode is dan ook veel korter dan bij tal van andere tulpen. Dat houdt dus in dat het areaal van Etude nooit te gtoot kan worden, al kan men deze tulp ook als bol voor de tuin natuur lijk heel goed gebruiken. Mooie twaalven gingen nu van de hand voor 20.- en dat kan men niet te veel vinden voor zo'n Gele trompetnarcissen liggen hoog in de markt. beste tulp, waarvan het areaal niet meer bedraagt dan slechts twee en een halve hectare. Althans: zo veel zijn er opgege ven voor de statistiek, maar met de opper- vlaktecijfers van nieuwe en gewilde tul pen wil men nog wel eens een beetje sjoe melen... Hoe het ook zij: met prijzen rond f 20.- voor de twaalven komt deze tulp onder de aandacht van een groter koper-, spubliek en dat kan alleen gunstig worden genoemd. De voor de vijf-graden-teelt zo gewilde (en sterke) lila Don Quichotte vond gretig kopers voor prima prijzen: van 20.- tot f 25.- per 100. In deze koers lag ook de aparte Abu Hassan, donkerrood, glanzend als pas uit de bolster gesprongen kastanjes, en een fel afstekende gele rand. Boven dien heeft deze tulp een lange poot en dat betekent een extra pré voor de broeier. De purperen broeitulp Attila werd afge drukt op 13.- tot 15.- per 100 als men mooie twaalven aan te bieden had, Kees Nelis, eveneens een gewilde randtulp voor de broei, noteerde 10.- tot 12.- per 100. Voor deze prijs kon men ook twaalven kopen van de betrekkelijk nieuwe Orange Monarch. Narcissen Wat de narcissen betreft, zakte; de belang stelling voor de „drieën" - de derde groot te - wat weg. Dikke bollen van Golden Harvest waren daarentegen zeer gevraagd en kwamen tot 40.- per 100. Een andere gele trompet Unsurpassable noteerde een enkele maal nog tot 44.- per 100. Ook voor de gele grootkronige Carlton werden mooie prijzen gemaakt: tot soms 34.- per 100. Tal van groot- en kleinkronige nar cissen moesten met heel matige prijzen genoegen nemen. Hyacinten De hyacintenkwekers kunnen de vlag nog steeds in top houden. Vooral blauwe en jwitte cultivars bleven zeer hoog in de markt liggen. Dikke bollen van bijv. Osta- ra en Blue Jacket vonden kopers voor f 58.- tot 63.- per 100. En met zulke op brengsten tikt het voor de kwekers mooi aan! De witte l'Innocence bracht in de dikste mateïi eveneens ruim 60 - per 100 en dat geldt ook voor White Pearl. Een heel verschil met de rose cultivars die be duidend lagere prijzen noteerden. Achttie nen van Pink Pearl kon men kopen voor f 28.- per 100. Meer tulpen voor broei? Nu verschillende tulpen zo gemakkelijk te koop zijn, vraagt men zich af of men voor a.s. winter niet moet gaan rekenen op veel meer bloeiende tulpen aan de bloemen veilingen. Want, zo redeneert men, nu de broeiers voor zulke gunstige prijzen bollen hebben kunnen kopen, zal dat stellig de animo doen toenemen om er meer voor de broei te gaan opplanten. Op een vergade ring van bolbloemenkwekers is al de stel ling geponeerd dat er in het a.s. seizoen 15% meer tulpen zullen komen dan in de afgelopen winter het geval was. De ver wachting is ook dat men straks meer tul pen van het betere genre zal gaan aanvoe ren. Immers: de bollen van die rassen die in de achter ons liggende jaren te duur waren, zijn nu ook binnen bereik van de broeiers gekomen. Het blijft natuurlijk al lemaal kijken-in-het-koffiedik. Niemand die er nu enig peil op kan trekken Men gaat uit van bepaalde theorieën die op zich niet onaannemelijk klinken. Maar het zou de eerste keer niet zijn als de kille praktijk heel anders blijkt dan de vrien delijke theorieën!.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7