Tan zwak |genover raaks ffensief Pvda-voorzitter Van den Berg: toch liever zonder het CDA JEJAARDE OUW 1RMOORD Turkse junta versterkt staat van beleg Figaro's aller landen verenigd te Rotterdam Koningin en prins bij Naarden Natuur Samenvoegen van abortuson twerpen in strijd met regeringsafspraken Nieuwe tandzorg moet bij jeugd beginnen Genland/buitenland rel LEIDSE COURANT MAANDAG 22'SEPTEMBER 1980 PjïN, TEHERAN Di- 1 en in Teheran vragen waarom Iran niet eft gereageerd op het dictaat van het op- jTvan het uit 1975 date- ^grensverdrag vorige !~welk laatste feit dc Hing is voor de jong- scherping van de cri- Hen beide landen. Men o !zich ook af wat Irak heeft voorgehad toen ji grensverdrag met jjfk eerste punt betreft is fi het er over eens dat kluit van het Iraanse lofd, Bani-Sadr, per- het opperbevel in het ~^van het land op zich te eigenlijk niet in ver- staat tot de Iraakse en meent dan ook dat gloogste geestelijke lei ayatollah Khomeiny, Wegen verzet heeft dat "nse leger of het Iraan- op een directere ma- et ageert. Khomeiny zou nloetingen met militaire d<aangedrongen hebben nifeing en zelfbeheersing. °R klaarblijkelijk bang l* assale betogingen tegen °jdige Iraanse leiding. wtiep Khomeiny de poli- °®hun geredetwist te sta- rdite denken aan de pro- van het land. In dit 'ahet ook begrijpelijk dat hgnse pers het publiek °fniet op de hoogte heeft lelt van de jongste ont ogen tussen beide lan- v; ,7<hte oorlog tussen Iran °Pk zou waarschijnlijk hevig, uiterst kostbaar menselijk en financieel __en vermoedelijk uitlo- een impasse. Jit overigens zeker niet Irak in staat is enig grondgebied te bezet- k heeft een militair ht omdat de Iraanse icht na de revolutie te- sjah is ontwricht, ware bedoelingen van treft, menen diploma- it Bagdad genoegen net het in zijn voordeel corrigeren van zijn land- en watergrens met Iran. Wel is. twijfel blijven bestaan omtrent de Iraakse houding ten opzich te van de eilanden in het Nauw van Ormoez, die sinds 1970 door Iran worden be stuurd en die Irak opeist. Waarnemers in Teheran gelo ven tenslotte dat de Iraans- Iraakse crisis opnieuw een op lossing van het gijzelaarsconf lict kan bemoeilijken. In Iran wordt gedacht dat de Verenig de Staten Irak kunnen afhou den van wat het nu tegen Iran begaat. Dét dit niet gebeurt wordt in het nadeel van de Verenigde Staten uitgelegd. Reparatie van kerncentrale Borssele vergt miljoenen VLISSINGEN De Provin ciale Zeeuwse Energiemaat schappij (PZEM) zal de kerncentrale Borssele begin volgend jaar een tientallen miljoenen kostende repara tie uitvoeren. Het gaat om de vervanging van de con densor in het niet-nucleaire deel van de centrale. Begin dit jaar bleken 49 van de 8000 pijpjes in de stoomge neratoren zodanig aangetast, dat ze afgestopt moesten wor den. Doordat de wanden van de condensor van niet-water- dicht materiaal zijn gemaakt, hebben fosfaten, die aan het zeewater-koelwater worden toegevoegd om het zout te neutraliseren, het materiaal van de pijpjes kunnen aantas ten. De zaak komt op 3 okto ber aan de orde in de Provin ciale Staten, aandeelhouders van de PZEM. Koningin Beatrix en prins Claus hebben zaterdag in Naarden de viering van het 75-ja- rig bestaan van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten bijgewoond. Daar voor was een grote manifestatie „Naarden Natuur" georganiseerd, die herinnerde aan de aanleiding tot oprichting van de vereniging: de plannen van de hoofdstad in het begin van deze eeuw om het Naardermeer als vuilstortplaats te gebruiken. Op de natuurmarkt hadden natuur- en milieuorganisaties kraampjes ingericht, waar koningin en prins zich het macro-biotisch voedsel goed lieten smaken. og Iran-Irak t niet tot >rt op narkt !N Gezaghebbende gen in Londen geloven t de strijd tussen Iran die vlakbij hun voor- oliehavens woedt, tot i op de wereld-olie- :al leiden. Voorwaarde dat de olie-installaties »lijven en de gevechten 6t verder in de richting Perzische Golf uitbrei- (anneer het de OPEC- ernst is met de aange- de productiebeperking procent zijn de voor- .n de westerse groot ge- Alleen een langdurige -*ing van de Iraakse olie- tie zou de oliemarkt de de winter in problemen i brengen. Speculatie- paniekaankopen, die de m zullen doen stijgen, echter niet uitgesloten. VVD TEGEN KORTING ONDERWIJSSAL ARISSEN (Van onze partlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-voorzit ter Van den Berg vindt dat een coalitie PvdA-D'66 met steun van de kleine progressieve par tijen de voorkeur verdient bo ven samenwerking met bet CDA. Tijdens een radiodiscus sie tussen de voorzitters van de vier grote fracties zei Van den Berg liever een links kabinet met een krappe meerderheid te hebben dan een kabinet met het CDA „dat voortdurend met al lerlei maatschappelijke groepe ringen overhoop ligt". D'66-voorzltter Zeevalking noemde het een belangrijke stap dat de PvdA heeft beloofd om niet te regeren zonder D'66, zodat een combinatie van PvdA met al leen het CDA is uitgesloten. Volgens Zeevalking maakt een coalitie van D'66 met VVD en CDA weinig kans: „Rege ren met twee behoudende partijen is er voor ons één teveel". VVD-voorzitter Korthals Altes zei het zeer onverstandig te vinden wanneer partijen elkaar al bij voorbaat voor sa menwerking gaan uitsluiten. CDA- voorzitter Steenkamp besloot zijn laat ste optreden als CDA-voorzitter in de het Vara-programma „In de Rooie Haan" met het dreigement aan de PvdA, dat hij de CDA-kiezer zal laten weten, dat de PvdA nu duidelijk geko zen heeft voor samenwerking met D'66, PPR en PSP. VVD Van het onderwijzend personeel mag geen extra loonoffer worden gevraagd als daarmee de koppeling van ambte naren- en onderwijssalarissen wordt doorbroken, zo verklaarde fractieleider Rietkerk van de VVD zaterdag op de partijraad in Amersfoort. De Tweede kamerfractie van de VVD gaat zoeken naar alternatieven om de 265 miljoen die met dit loonoffer gemoeid is bij el kaar te krijgen. De partijraad toonde zich groot voorstander van een verdere inkomensmatiging en heeft daarbij een sterke voorkeur voor het verminderen van de vakantietoeslag met minstens twee procent. De partijraad van de VVD meent dat er meer bezuinigd zou moeten worden op dure onderwijsvormen, de partiële leer plicht aan werkende jongeren zou moe ten worden afgeschaft en in tegenstel ling tot wat in de memorie van toelich ting op de nieuwe onderwijsbegroting staat zou de uitbreiding van nieuwe projecten moeten worden stopgezet. Op de VVD-partijraad werd van ver schillende kanten gewaarschuwd voor een te grote inkomensnivellering. Oud- minister Witteveen zei dat inkomensni vellering steeds meer de motivatie om te werken vermindert en ook de spaar zin aantast. Daardoor verslechtert het economisch klimaat verder, waardoor een nieuwe ronde van inkomensmati ging met nieuwe nivellering wordt op geroepen. Vice-premier Wiegel zal bij de kamer verkiezingen van volgend jaar lijsttrek ker zijn. De huidige VVD-fractieleider Rietkerk liet al enkele maanden gele den weten niet voor het lijstrekker- schap van zijn partij in aanmerking te willen komen. Rietkerk is wel beschik baar voor een nieuw kamerlidmaat schap, maar geniet bij zijn achterban geen bijster grote populariteit: zelfs in zijn woonplaats Wassenaar staat hij als vierde op de lijst. De aanstaand VVD-lijsttrekker hekel de de uitspraken van PvdA- en CDA- politici over een eventuele coalitie na Minister Wiegel, straks lijst trekker voor zijn partij, haalde uit tegen het CDA. de verkiezingen. Over het „minzaam neigen" van het CDA in de richting van de socialisten was hij weinig te spreken. „Anderzijds kan je niet veel anders verwachten van een partij die straks een voorzitter krijgt met de naam Bukman", grapte Wiegel. D'66 Het congres van D'66, dat zaterdag in Hoogeveen plaatsvond, heeft ingestemd met het voorstel van een tweejarige brugperiode in het voortgezet onder wijs met een uitgebreid studiepakket, als eerste fase van het realiseren van de middenschool. Daarmee zou de keu ze voor een bepaalde opleiding worden uitgesteld tot het derde jaar v.w.o. Vol gens het D'66-kamerlid Mertens is uit onderzoekingen gebleken dat tweeder de van de D'66-kiezers voorstanders is van de middenschool. D'66 wil verder dat er meer geld wordt besteed aan de bestrijding van de werkloosheid onder vrouwen. Vijftig procent van het geld voor de werkloos heidsbestrijding moet op vrouwen wor den gericht, in plaats van de huidige dertig procent. Man mishandeld in wachtkamer van dierenarts ROTTERDAM In de over volle wachtkamer van een Rotterdamse dierenarts is za terdagavond een 19-jarige jon geman voor de ogen van enke le tientallen aanwezigen door vier mannen en een vrouw zo ernistig mishandeld dat hij met zwaar letsel in een zie kenhuis moest worden opge nomen. Volgens de politie was het vijf tal dat in leeftijd varieerde van achttien tot veertig jaar, al enige tijd op zoek naar de ion gen. Over de achtergrond kon de politie niets meedelen. De vijf ziin wegens openlijke ge weldpleging opgesloten. CHT In Utrecht is zaterdagavond een 79-jarige vermoord. Zij werd 's avonds dood aangetroffen en bejaardenverzorgster. De politie spreekt van een noord, maar kan verder geen mededelingen doen om- a aantal familieleden nog niet is ingelicht. Ihoven is zaterdagavond de 24-jarige mevrouw M. Visser- Jon bij een vechtpartij doodgestoken. Haar vader en zwa- ■k ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Er zijn Jerdachten aangehouden. De vechtpartij ontstond nadat fee mannen zich in een café misdroegen en door de kaste- Hiten de deur werden gezet. Buiten zochten zij ruzie met dere cafébezoekers waarna de vechtpartij ontstond. Hier- I mevrouw Visser overigens niet daadwerkelijk betrok- -jarige man uit Den Bosch is in de nacht van zaterdag op 1 in het ziekenhuis opgenomen met messteken in rug en Hij werd in een bar neergestoken door een 40-jarige Pnoot. Deze werd kwaad en trok meteen een mes toen phtoffer hem vertelde dat cje barkruk waarop hij wilde (tten al bezet was. STEENKAMP: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De scheidende CDA-voorzitter Piet Steen- kamp heeft zaterdag voor de radio verklaard „buitenge woon geschokt" te zijn door de uitspraken van VVD-minis- ter Ginjaar (volksgezondheid milieuhygiëne) over de twee abortuswetsontwerpen van regering en oppositie. Vol gens Ginjaar bestaan er nauwelijks verschillen en kunnen beide ontwerpen best worden samengevoegd tot één wets ontwerp. De CDA-voorzitter kondigde in bedekte termen aan dat het CDA minister Ginjaar samen met minister De Ruiter van jus titie indiener van het regeringsontwerp om duidelijkheid zal Vragen, met name over zijn uitspraak dat in beide ontwerpen de vrouw uiteindelijk beslist over abortus. Het samenvoegen van beide wetsontwerpen noemde hij in strijd met de regeringsaf spraken. De CDA-voorzitter verwacht een zeer moeilijke kamerbehande ling wanneer inderdaad blijkt dat ook in het regeringsontwerp de vrouw beslist. „Het CDA vindt dat de regering moet opko men voor het ongeboren kind", aldus Steenkamp. Hij liet door schemeren dat, ook al zou een dergelijk plan door de Tweede Kamer heenkomen, de CDA-fractie in de Eerste Kamer weieens roet in het eten zou kunnen gooien. ZEIST Bij het opzetten van een nieuwe structuur voor de tandheelkundige voorzieningen moet volgens de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen voorrang worden gegeven aan de tandheelkundige zorg voor de jeugd. Een goede go- bitsgezondheid voor volwassenen is slechts te bereiken als de zorg voor de jeugd al op vroege leeftijd begint en een sterk preventief karakter krijgt Dit is te lezen in de discussienota „Kiezen en delen", die de VNZ vandaag heeft uitgebracht over de toekomstige tandheelkundige voorzieningen voor ziekenfondsverzekerden in Nederland. Een van de uitgangspunten in de discussienota is dat de jeugd bij de schooltandverzorging en bij de huistandarts hetzelfde behande lingspakket kan krijgen. Verder worden voorstellen gedaan om dit pakket, dat momenteel niet aansluit op de vraag, anders op te zetten. ANKARA De nieuwe militaire heersers van Turkije hebben gisteren hun bevoegdheden op grond van de staat van beleg uit gebreid. Ze zeggen daarmee nog beter te willen optreden tegen extremisten om alle inbreuken op de binnenlandse veiligheid de kop in te drukken. De nieuwe premier Bulent Ulusu heeft zijn nieuwe kabinet gepresenteerd. De ministersploeg, van 27 man, bestaat uit liberale technici, gerespecteerde politici en legeroffi cieren. De Turkse nationale veiligheidsraad, onder leiding van chef- stad en sterke man, generaal Kenan Evren, kondigde gisteren aan dat de commandanten van de staat van beleg voortaan de bevoegdheden hebben post te controleren, publikaties te censu reren en ambtenaren te ontslaan wanneer dat noodzakelijk is voor de openbare orde. Volgens diplomatieke waarnemers in Ankara hadden de militaire leiders al sinds lange tijd op derge lijke maatregelen aangedrongen om het extremistisch geweld te beteugelen, maar vonden hun wensen geen praktische toepas sing, door gebrek aan overeenstemming tussen de politici. De nieuwe premier Ulusu had voor de Turken nog somber econo misch nieuws in petto. Veel prijzen zullen worden verhoogd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllN (Van een onzer ver slaggevers) ROTTERDAM De „arena" van het sportpaleis Ahov' in Rotterdam is dezer dagen een echt strijdperk. Kappers en kapsters uit een kleine dertig landen kammen, knippen, föhnen en borstelen daar om de wereld titel. Wie mocht den ken dat het een in tiem onderonsje is van enkele dorps barbiers uit Neder land en de buurlan den, komt zéér be drogen uit. Er zijn kapteams uit de Verenigde Staten, uit Australië, Cana da, Hongarije, Ja pan, Porto Rico, Ma rokko, Finland en België (om er maar enkele van de dertig te noemen). En ook een team uit Neder land natuurlijk. Het zogeheten World Championship Hairstyling '80 wordt ook wel een „interna tionaal kappersfesti val" genoemd. En te recht. Want van Alk maar tot Middelburg is dezer dagen geen hotelkamer meer te krijgen. Vol met figa ro's. En al die haar- kunstenaars trekken met tienduizenden op naar Rotterdam. Niet alleen voor de wed strijden; ook voor de vakbeurs, waarop haar-gebied de nieuwste snufjes wor den getoond. (Schaar tje, meneer? Graag. Dat is dan driehon derd gulden Veel aandacht ook voor het „thuiswerk". Waarom? Een vraag aan Piet Kalle uit Diemen, lid van het organiserend comité. „Omdat we aan bran che-uitbreiding moe ten doen. En ook om dat de kapper, als vakman, de man of vrouw die het haar bijvoorbeeld een an dere kleur wil geven veel beter kan advise ren dan de juffrouw achter de toonbank in een drogisterij". En waarom dan eigenlijk zo'n wereldkampioen schap? Kalle: „We hebben, dat kun je aannemen, allemaal liefde voor het vak. We willen de klant zo tevreden mogelijk en ook zo modern moge lijk de deur uit laten gaan. Nou, modern is eigenlijk het woord niet, want je kunt een vrouw van 80 geen kapsel voor een twin tiger aanmeten. Laten we dan zeggen, op zijn Duits, een beetje: modisch. Want een oudere vrouw (of man natuurlijk) hoeft helemaal geen kapsel anno 1950 te dragen of een model bloem- f»ot. Maar die nieuwe iinen moeten we dan elkaar wel laten zien, uit liefde voor het vak. Je kunt die ou dere mensen best een modern kapsel aan meten, maar dan een soort verzachting van de moderne lijn. En ik kan garanderen dat dat allemaal uit stekend staat". Andere vraag: „Wie hier als kampioen uit komt, kan die zich nu de beste ter wereld Internationaal werken aan het galakapsel. noemen?" Kalle: „Dat kun je rustig stellen. We hebben hier een zeer deskundige jury rondlopen, door aller lei maatregelen vol komen „safe" ge maakt, vaklui alle maal en die weten echt wel van de hoed en de rand. Als je hier als nummer één uit komt, ben je zonder meer de beste". In de arena van het sportpaleis Ahoy' zijn inmiddels de landen teams bezig het inleg gen van de galakap sels voor de dames. Een karwei dat uren duurt. Omdat nie mand natuurlijk van af de tribunes de kap per op de handen kan kijken, zijn daar, als in een echte tv-studio, camera's, op de schouder en op de dollies, die het knip- gebeuren doorsturen naar een reeks moni toren en een groot ei- dofoorscherm aan de> korte kant van de arena. Kun je nagaan hoe zenuwachtig je als kapper bent, als ie door 7.000 man op de vingers wordt geke ken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5