nerbouwl Tijdelijke verkoop morsstraatk3 ROOSFN OPÜFKi bomende twee jaar log volop aktiviteit I «n binnenstad parkeerterrein foor jarige auingroep Oostvliet Poolse Leids Folkfestival trekt meer bezoekers Hamlet" loodzwaar toffelijk verschot chiekanaal Leiden - teL 071 120375 Motorrijder gewond Feestelijke receptie Rijnlands EN Tuingroep „Oostvliet", de trotse er van 245 volkstuintjes aan de Vliet- vierde afgelopen zaterdag zijn 15-jarig an. De receptie in het clubhuis van de ituinders werd druk bezocht, onder door wethouder D. Tesselaar van huisvesting. De wethouder kon de _roep geen mooier cadeau aanbieden de belofte er spoedig voor te zullen zor- dat er voor de amateur tuinders een it parkeerterrein met plaats voor 280 :T b's wordt ingericht, zodat ieder lid zijn j> in de toekomst vlak bij het volkstui- complex kwijt kan. rlopig moeten de volkstuinders het echter nog stellen met een klein parkeerterreintje, waar slechts 45 auto's geparkeerd kunnen wor den. Als het zover is zullen ook de in de buurt gelegen volkstuingroepen als Roomburg en OTV van de nieuwe parkeervoorziening mee kunnen profiteren. Het was derhalve zaterdag een geslaagde ver- jaarspartij in huize Oostvliet. Met veel speeches, van o.a. J. van der Zwart van de Algemene Bond van Volkstuinen in Nederland, terwijl ook de nodige muziek (een show van muziek- en majorettevereniging De Burcht) niet ont brak op de druk bezochte receptie, 's Avonds hield tuingroep „Oostvliet" het „onder ons" met een gezellige feestparij in het Antonius- clubhuis aan de Lange Mare. IDEN In het Rijn- iekanaal ter hoogte van lize Roomburg is vanmor- om 8.00 uur het stoffe- overschot gevonden van 75-jarige vrouw. lijk werd ontdekt door een -J-bijganger die zijn hond iet. Over de doodsoorzaak r* 'og niets bekend. Volgens politie heeft de vrouw on eer 24 uur in het water ge- :n, voordat zij gevonden i'd. eidato telde 70.000 bezoekers s IDEN De 'Leidato' ishoudbeurs die dit week- 3 de in de Groenoordhallen fl afgesloten, heeft de afge- i'pen twee weken bijna 70.000 bezoekers geteld. Vorig jaar telde de Leidato 63.000 belangstellenden. De standhouders zijn bijzonder in genomen met dit resultaat. De organisatoren van de Leidse Huishoudbeurs hebben dan ook voor volgend jaar een rui me helft van de Leidato al weer vol kunnen boeken. MAANDAG 22 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 LEIDEN Een 25 jarige motorrijder is zaterdagmid dag met onbekend letsel nadat hij met zijn motor was komen te vallen. De uit Rozenburg afkomstige man reed op de snelweg (A4) Den Haag richting Amster dam. Op de afslag Zoeterwou- de slipte hij in de scherpe bocht naar rechts en kwam °."f werkzaamheden rondom Mo len De Valk duren 12 maan den en beginnen in het voor jaar '81. In de zomer van dat jaar wordt het Morspoortka- zerneterrein aangepakt. Volgens het binnenstadsblad is deze planning onder voorbe houd daar zij regelmatig bijge steld wordt. In uitgebreide ar tikelen besteed dit blad deze maand aandacht aan alles wat met de voorbereiding van nieuwe wegen en rioleringen te maken heeft. Het is ver krijgbaar op het stadhuis, de plaatselijke bibliotheken, het VVV en het museum De La kenhal. *iEN Het gemeentebe- heeft in het binnen- iblad een overzicht ge- iceerd van de bestra- en rioleringswerk- luiheden die de komende 0fo jaar in de binnenstad °nlen plaatsvinden. Uit [overzicht blijkt dat in voorjaar 1981 de Bree- at en Kort Rapenburg pakt worden terwijl in ilfde jaar de Haarlem- straat voor 14 maanden r het mes gaat. '81 wordt een begin ge kt met de werkzaamheden de Korevaarstraat, eind '81 gevolgd door het gebied Levendaal/Oranjeboomstraat. Het gebied tussen Levendaal en Hoge Woerd komt begin '82 aan de buurt. De werkzaamhe den zullen hier 9 maanden in beslag nemen. De arbeid aan dê Oude Vest vangt eind dit Jaar aan en zal voor het ge deelte tussen Pelikaanstraat en Haven tot half '82 duren. Met de werkzaamheden aan de Kaasmarkt wordt eind '81 ge start. Een half jaar later wordt het gebied ten zuiden van het ir.Driessenplein aangepakt. De werkzaamheden in de Ver- versbuurt komen half '81 op gang. Hetzelfde geldt voor de Korte en de Nieuwe Mare. De LEIDSE COURANT Lucy Steymel, de ontdekking van Harry Sacksioni. LEIDEN Muziek was voorheen een van de weinige manieren om de frustraties, die de harde werkelijkheid vaak opriep, te uiten. De mens had tenslotte vroeger niet zo veel afleiding als nu. Werken, eten en slapen wer den slechts zelden onderbro ken om te feesten. De werke lijkheid was voor het „gewo ne volk" vaak maar al te grauw. De beste manier om met die grauwe werkelijk heid om te gaan, bleek ook vroeger de zelfspot te zijn. Het is tenslotte niet zo erg om jezelf in de maling te ne men door je steeds maar voor te houden „morgen zal het beter zijn", als je dan maar wel om jezelf kunt la chen. Deze aspecten waren afgelo pen zaterdag duidelijk terug te vinden op het 6e Leidse Folk festival, een evenement dat mede door de sterke bezetting van Nederlandse, Schotse, Ier se, Amerikaanse en Engelse groepen, zangers en zangeres sen, eigenlijk niet gemist kon worden door de echte volks muziekliefhebber. Want bijna alle aspecten van de Folk kwamen in de drie zalen van de Leidse Stadsgehoorzaal aan bod. Duidelijk was het streven van de meeste groepen om overgeleverde traditionele muziek weer een eigentijds karakter te geven. Een feno menaal gitarist als de Engelse John Renbourn boeide zijn ge hoor in de Grote Zaal op onge kende wijze. Hij had een vriend, Tony Roberts meege nomen, die hem op dwarsfluit en doedelzak begeleidde. Een bekende entertainer uit Schot land, Hamish Imlach, maakte met veel zelfspot grappen over zijn niet bepaald slanke taille en over zijn drankzucht. Hij werd daarbij later op de avond bijgestaan door zijn vriend Iain Mackintosh. Dat was ech ter een weinig gelukkige com binatie. Mackintosh, die enke le maanden geleden nog met succes optrad in De Dansende Beer in Scheveningen is meer het type „bard". Hij bezit een zekere ingetogenheid, minder schreeuwerig dan Imlach. Hij is erg creatief en komt daarbij enigszins bescheiden over, geen type om met Imlach sa men te spelen, die dan ook te sterk domineerde. Gelukkig was Mackintish zaterdagmid dag al solo te horen geweest. Overigens niets ten nadele van Hamish Imlach's act. Zijn ma nier van spelen en zijn grap pen komen regelrecht vanuit de frustratie van het vertrapte volk. De bard, die het opneemt voor de underdog en luidkeels zichzelf en de maatschappij in de maling neemt. Grappen en grollen over de „IJzeren Dame" Margaret Thatcher wa ren dan ook niet van de lucht. Gelach alom, toen hij het pu bliek vroeg: „Have you ever imagined Margaret Thatcher and- Frans Jozef Strauss toge ther?". De Vlaamse groep Rum was eigentijds bezig met nieu we teksten op traditionele mu ziek, de groep Chimera bracht met zijn oud-Nederlandse re- pertoir, vaak erg „swingend" gebracht het publiek menig maal in vervoering, terwijl de ontdekking van Harry Sack sioni, Lucy Steymel, ook be slist de moeite van het luiste ren waard was. Herman Erbé, een oude bekende voor de Lei- denaren deed het zelfs bijzon der goed. Met een stem met veel mogelijkheden bracht hij onder meer een lied over het Top-Pop syndroom. Op zich was het een dissonant op het festival, ware het niet, dat het publiek maar al goed aanvoel de hoe hij de draak stak met bepaalde vormen in de pop- en discocultUur. De lokroep van het festival heeft dit jaar bijna 750 bezoe kers, voornamelijk tussen de twintig en de dertig jaar, naar de Leidse Stadsgehoorzaal ge trokken, ruim 150 méér dan vorig jaar. Deze aantallen la ten zich uiteraard niet verge lijken met popconcerten, maar de organisatie zei na afloop „heel tevreden te zijn" met het verloop van het festival. „Dui delijk een basis om eventuele geldschieters voor volgend jaar vertrouwen te laten hebben in een dergelijk evenement", liet een tevreden penningmeester zich ontvallen. De Stadsge hoorzaal blijkt ook het tweede jaar, dat hij voor het Folkfesti val wordt gebruikt, een uiste kende ambiance te zijn met zijn grote zaal, bar en foyer. JAN PETER VERSTEEGE IDEN Shakespeare's lamlet" is een klassieker al- tijden «n het is niet ver anderlijk dat er vele inter- etaties en bewerkingen van staan. De Poolse regisseur •maszewski liet zaterdaga- ind in de Schouwburg zien aartoe „Hamlet" hem had ïnspireerd. Tomaszewski's amlet volgt getrouw de ver- lallijn van het oorspronkelij- stuk. Enkele dingen zijn eggelaten of'veranderd, eni- kleine details zijn verras- nd herkenbaar aanwezig, fn Tomaszewski's „Hamlet" kunnen volgen, moet men it stuk wel enigszins kennen, iders raakt men hopeloos irloren in de ingewikkelde uctuur ervan. Jmaszewski komt uit de bal- thoek, en dit is duidelijk te erken. Zijn pantomine is op- ibouwd als een ballet; de be rging is belangrijk om de be- eging en niet alleen om het ernaal dat het vertelt. De ostuums benadrukken de be rgingen en illustreren het arakter van de speler. De 'Uziek vervult een belangrij- e ondersteunende rol; de be rgingen zijn als het ware ge- tfnzet op de muziek zodat en spannend samenspel van Tomaszewski's „Hamlet" is zeer Pools in de zin dat het overdadig is; het overspoelt de toeschouwer met de rijke kos tumering, décorbouw, en de enorme, maar in de hand ge houden energie die de spelers erin leggen. Ook de emotie die het stuk uitstraalt is groots, maar daarmee ook gespeend van elke nuancering. De ka rakters staan vast en verande ren niet meer gedurende de voorstelling. Hamlet is vanaf het begin op het hoogtepunt van zijn smart en komt niet meer uit zijn verkramping. Claudius is alleen maar een wellusteling; de koningin vindt alles goed zolang ze het zelf maar prettig heeft. Poloni- us is helaas als kamerheer niet erg uit de verf gekomen. Dat laatste geeft voor de kennem al aan, dat de humor niet ste:-Cc aanwezig is. Tomaszewski's „Hamlet" is een serieuze aan gelegenheid; té serieus naar mijn smaak, want al die lood zware thematiek, gebracht op bovenstaande wijze, mag best wel wat verlicht worden. Als eindresultaat was deze „Ham let" bovenal een fraai gesti leerd, mooi aangekleed gemi med melodrama. Het Rijnlands Christelijk Mannenkoor hield zaterdagmiddag in de „Korte Vliet- school" aan de Schubertlaan een recep tie ter gelegenheid van het 10-jarig be staan, dat het beroemde koor deze maand viert. R.C.M. waren op de gezellige receptie present. Maar ook waren er tientallen afgevaarden van alle Leidse koren en bevriende gezelschappen uit de verre regio aanwezig om het bestuur en hun collega's de hand te schudden. Vrijdag 26 september is er een speciale feest avond van het Rijnlands Christelijk Man de Wagenaarlaan, waarop aan 17 op richters van het R.C.M. een koorspeld met pas ontworpen embleem wordt uit gereikt. Voor ieder koorlid wordt deze jubileumspeld in het vooruitzicht gesteld als hij het tien jaar bij het R.C.M. heeft weten „uit te zingen." Over dat laatste hoeft overigens niemand zich ook maar Zang-cursus (1) De Volksuniversitiet K&O aan de Oude Vest heeft Mei- nard Kraak en Thea Ekker verzocht een interpretatie-cur sus voor geschoolde amateur zangers en zangeressen te gaan verzorgen. Het ligt in de bedoeling, dat tijdens deze cursus de muzikale uitbeelding van liederen en aria's cen traal staat. De cursisten mogen zelf liederen en aria's kie zen. Aan zangtechniek zal geen aandacht worden besteed, maar wel komen tekstinterpretatie, uitspraak, artikulatie, ritme en frasering uitgebreid aan de orde. Van de cursisten wordt verwacht, dat ze over voldoende repertoire beschik ken om er in ieder geval acht avonden de duur van de cursus aan te kunnen werken. De cursisten hoeven niet over een eigen begeleider te beschikken. Tijdens de cursu savonden is een pianiste aanwezig voor de nodige begelei ding. Zang-cursus (2) De cursus omvat acht donderdagavonden en begint 16 oktober. De cursus wordt gegeven in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Vrijdag 26 september wordt auditie gehoóden, waarna bekend wordt gemaakt of men wel of niet tot de cursus wordt toegelaten. Iedere eventuele deelnemer wordt dan geacht tijdens de auditie drie werken ten gehore te brengen. Alle cursusavonden be ginnen om kwart voor acht en duren tot kwart over tien. Nadere inlichtingen over de cursus en over de au ditie zijn te verkrijgen bij K&O aan de Oude Vest. De aanmelding dient eveneens aan het bureau van K&O te geschieden. Het bureau is dagelijks tussen 9 en 15 uur geopend (zaterdag van 9 tot 12 uur). Orgel gerestaureerd In de Hooglandse Kerk zal vrijdag 26 september het volle dig gerestaureerde orgel weer in gebruik worden genomen. Op het programma staan een toelichting op de restauratie door de orgeladviseur van de kerk Dr. M.A. Ven te en een concert door de organist Joop Brons. Bazar In manege 'Moedig Voorwaarts' aan de U'assenaarse- weg 25 in Leiden wordt zondag 28 september een bazar gehouden ten behoeve van het paardrijden voor gehan dicapte kinderen. De opbrengst van de bazar wordt ge bruikt voor twee ruiterkampen voor deze kinderen. Ie dereen die iets kwijt wil wat geschikt is voor een ba zar kan bij de manege terecht. De bazar is geopend van 10.00 uur tot 16.00 uur. Jubilerende Sleutels Muziekgroep „De Sleutels" viert binnenkort zijn tien-jarig bestaan. De muziekavonden die de groep rond deze tijd pleegt te verzorgen krijgen door het jubileum een speciaal tintje. Het programma zal dan ook bestaan uit een terug blik op tien vrolijke muzikale jaren, maar daarnaast zullen ook nieuwe liedjes gepresenteerd worden. De muziekgroep staat onder leiding van dirigent Ron de Wolf, die deze taak in februari van dit jaar overnam van Pieter Vlasveld. De eerste van de serie muzikale avonden wordt gehouden op vrijdag 26 september in het Antonius Clubhuis aan de Lan ge Mare 43 in Leiden. Bij deze gelegenheid bestaat de mo gelijkheid de donateursbijdrage van dit jaar te voldoen. Muziekgroep „De Sleutels" is een afdeling van Club '58, een stichting die sport- en vrijetijdsactiviteiten organiseerd voor geestelijk gehandicapten. Macrobiotica Met als achtergrondgedachte dat het beheersen van de kookkunst een weg is naar gezondheid en geluk start het vegetarisch restaurant Peuleschil een serie van 6 macrobiotische kooklessen. De cursus start op 6 okto ber en kost 40 gulden per persoon. De kooklessen be ginnen om 20.00 uur en worden gehouden op 6,13, 20 en 27 oktober en 3 en 10 november. Deelnemers kunnen zich voor 1 oktober opgeven bij Herman Vreeburg of Anna Zandee, Breestraat 19 in Leiden tel. 130983. Amazone-gebied Het Instituut voor Interntionale Studiën van de Leidse Universiteit houdt, evenals vorig jaar, in het kader van de cursus milieukunde 1980 een lezingencyclus. Deze maal over de ecologische problematiek van het Amazone-gebied, 'Ontginningen in het Amazone-gebied. Mens en milieu in een tropisch regenwoud'. In totaal worden zeven symposia gehouden, die voor iedere belangstellende toegankelijk zijn. De bijeenkomsten worden gehouden in de collegezaal van het Botanisch Laboratorium aan de Nonnensteeg. De bijeenkomst op 24 september en 1 oktober beginnen om half twee, terwijl de symposia op 8, 15, 22 en 29 september om twee uur beginnen. Fakkeltocht De Universitaire Sportraad organiseert ter gelegen heid van haar vijfde lustrum op donderdag 25 septem ber een prestatieloop bij fakkellicht. De af te leggen afstanden bedragen 5 of 10 kilometer en de deelname staat open voor iedereen. Opgave voor dit evenement is mogelijk bij het Universitair Sportcentrum, IFasse- naarseweg 74. De start van de prestatieloop is om 20.00 uur. 'In wat voor tijd leven wij?' 'In wat voor tijd leven wij?' is het thema van vier lezin gen, die dit najaar in de Lokhorstkerk aan de Pie terskerkstraat worden ge houden. Het gaat over de vraag of het allemaal wel zo gewoon is, wat er in de we reld allemaal voor naars ge beurd. De spreker is D.J. Bruijn, die in Nederland be kend is door zijn werk als evangelist voor zowel chris tenen als niet-christenen. Iedereen ïs welkom tijdens de bijeenkomsten. Na afloop kan, onder het genot van een kopje koffie, over het behandelde onderwerp ge praat worden. De eerste bij eenkomst in de Lokhorst- kerk wordt 10 oktober ge houden en begint om 20.00 D.J. Bruijn. uur. De titel van het onder werp luidt: 'Welk volk is het centrum van het wereldgebeuren

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3