Wsstland Wil Vooruit sterkste van 104 wielerf ormaties Sponsorcontract met ontsnappingsclausules Columbiaan Florez winnaar Ronde van de Toekomst De gevatte elfde zet van Larsei J Verliespartij van Karpov SPORTTRIBUNE PR0FPL0EG „GOES" NAARTWEEDE PLAATS VERWEZEN HOCKEYBOND LOST PROBLEMEN OVER KLEDING OP LEIDSE COURANT MAANDAG 22 SEPTEMBER 1980 PAGINA I (Van onze sportredactie) DRONTEN Wielervereniging Westland Wil Vooruit heeft zater dag de nationale clubtitel veroverd. Op de polderwegen in en om Dronten nam de Naaldwijk- se club de titel over van De Zwa luw uit Vlijmen door de 49 km. lan ge ploegentijdrit in 1 uur en 36 se conden af te leggen. Het kwartet Theo Hogervorst, Renè Koppert, Gerrit Solleveld en Leo van Vliet bleef de Zeeuwse formatie Theo Middelkamp bijna 28 seconden voor. De Zuidwesthoek uit Bergen op Zoom legde negen seconden daarachter beslag op de derde plaats. Ook Willebrord, Tempo uit Soest en Het Luchtschip uit Kerk- driel bleven binnen een minuut van de winnende formatie. Het onttroonde De Zwaluw moest ge noegen nemen met de negende plaats. Westland Wil Vooruit greep de zege in het tweede gedeelte van het om organisatori sche redenen ingekorte parcours. Halver wege waren Zuidwesthoekk, De Zwaluw uit Almelo en Willebrord nog sneller, maar toen de Naaldwijkse trein eenmaal het juiste ritme had gevonden, was de concur rentie verslagen, ondanks het feit dat Pe ter Hogervorst en Gijs den Besten al snel moesten afhaken. Toen het anderhalve mi nuut eerder gestarte Breda na ruim 15 km. werd ingelopen, konden zij het tempo van hun clubmakkers niet meer bijbenen. De overgebleven vier coureurs (het minimum waarmee moest worden gefinisht) aarzel den: wachten, of doorrijden en het risico nemen dat pech meteen uitschakeling be tekende. Ploegleider Henk Jansen brulde vanuit de volgwagen het antwoord. „Door rijden, doorrijden", schreeuwde hij. René Koppert, evenals Gerrit Solleveld een van de talentvolste jonge wielrenners, begreep als eerste wat er moest gebeuren en schoot naar voren. In eendrachtige sa menwerking raasden de drie amateurs en Leo van Vliet, die als prof van de ploeg van Peter Post het rijden van ploegentijd ritten uitstekend onder de knie heeft, zon der hapering naar de meet. Daar werd een tijd gemeten van 1 uur en 36 seconden (gemiddelde snelheid 48 km en 502 me ter). En hoewel de concurrentie erg groot was, ook al door deelneming van veel ge renommeerde profs (o.a. Jan Raas, Cees Priem, Theo de Rooy, Jos Schipper, Johan van de Velde, Aad van de Hoek), werd die tijd niet verbeterd. Seeondenwerk Goes, de formatie Theo Middelkamp, moest ondanks de aanwezigheid van prof sterren als Jan Raas, Cees Priem en Heddy Nieuwdorp, genoegen nemen met de tweede plaats. De Zeeuwen bleven de formatie van de Zuidwesthoek maar net (negen seconden) voor. Lange tijd hadden de Brabanders, die als 17e van de 104 A-ploegen weggingen, de snelste tijd. Ad Tak, Adrie van der Poel (in januari wordt Westland Wil Vooruit maar kan na het clubkampioen schap niet meer vooruit. De ploeg werd glorieus kam pioen met van voor naar achter Peter Hogervorst, Vï. S rfV i René Koppert, Gerrit Solleveld, Gijs den Besta eerder moest afhaken en Leo van Vliet. hij prof bij Fred Debruyne), Ad van der Poel, Johan Lammerts en Wim de Wilde noteerden halverwege de snelste tussen tijd, maar moesten vervolgens toch vrij veel prijsgeven. De derde plaats konden zij nog net ten koste van Willebrord vast houden. Het verschil op de meet was slechts vier seconden. De Sint Willebror- ders (de profs Frits Pirard, Aad van de Hoek, Jan van Tilborg en amateur Jac ques Hanegraaf) moesten het, evenals de winnende formatie, met vier man stellen SE omdat de onbeduidende prof Cees de Brouwer al gauw wegviel. Voor de Almelose vereniging De Zwaluw ging het feest opnieuw niet door. Vorig jaar werden de Twenten (zij maakten toen de tweede tijd) teruggezet naar de laatste plaats omdat Hennie Stamsnijder in de laatste kilometers op sleeptouw moest worden genomen. Dat was dit jaar niet no dig, maar de jury besloot de Almeloërs te diskwalificeren omdat er, ondanks her- Helemaal ongelukkig was de ploeg Friese Leeuw uit Leeuwarden. De knalde op een tegemoetkomende auh op het parcours was geraakt doordi politieagent een kruispunt verliet of trainende ploeg weg te sturen. Drie zen werden naar een ziekenhuis in i vervoerd, maar konden na ond^ huiswaarts keren. Dat had de Columbiaan Alfonso Florez in zijn stoutste dromen niet durven voorspellen: winnaar van de Toekomstronde en daarmee de eerste Zuidameri kaan die in Europa een ronde won. Een plaatselijke schone schonk hem een overwinningskus. TEGENFIETSLOGICAIN AMSTERDAM Tijdens de algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB) werd zaterdag in Amsterdam de meeste tijd in beslag genomen door de problematiek rond de kleding van vertegenwoordigende teams. Uitein delijk gingen de afgevaardigden van de hoofdklasseclubs, die voornamelijk kritiek hadden, akkoord met de toe zegging van het bestuur dat bij de al. in een ver stadium verkerende onder handelingen met een sponsor ook aan ontsnappingsclausules zou worden gedacht. Het bondsbestuur had op 10 juli van dit jaar in een brief aan de clubbesturen en in aanmerking komende spelers en speelsters laten weten voornemens te zijn met een leverancier een contract aan te gaan, betreffende de gehele kle dij, inclusief voor de eerste maal schoeisel. Daar werd dan wel de voor waarde aan verbonden dat de geselec teerden per 1 augustus 1981 verplicht zouden zijn het verstrekte materiaal te dragen. Dit was een aantal hoofdklasse verenigingen, die zaterdagochtend een aparte vergadering hadden belegd, in het verkeerde keelgat geschoten. Woordvoerder Gorter (Wageningen) maakte ernstig bezwaar tegen de dwang bepaald schoeisel te moeten dragen en waarschuwde er voor de re clame In het bondsbeleid te laten bin nensluipen. Het bestuur van de KNHB was verrast door deze interpellatie, die plaats vond tijdens de behandeling van de begroting voor het seizoen 1980/1981, en kon zich aanvankelijk slechts met moeite verweren. Penning meester Lathouwers benadrukte dat het de bondskas een bedrag van ruim bo ven de ton zou schelen en zei dat leve rantie van uitsluitend kleding, zonder schoenen, uitgesloten was. Voorzitter,Sijmons wees niet alleen op het zakelijke aspect, maar gaf ook aan dat de overeenkomst individuele spe- lerscontracfen mogelijk zou beperken. „Wij moeten er juist op bedacht zijn dat de commercie greep krijgt op de spe lers", aldus Sijmons. „Al is een en an der altijd moeilijk te bewijzen, het zou een aantasting van de amateurregels kunnen betekenen". Op het verzoek van de hoofdklasse clubs de zaak uit te stellen dan wel een speciale commissie te benoemen ging het bondsbestuur niet in. Tenslotte hoefde het bestuur slechts weinig toe te geven. De vergadering ging er mee ak koord dat bij de onderhandelingen met de sponsor ook over ontsnappingsclau sules zou worden gepraat, al voegde voorzitter Sijmons daar aan toe dat het dan wel om heel zeldzame uitzonderin gen zou moeten gaan. De besprekingen met de sponsor worden overigens een dezer dagen afgerond. In de samenstelling van het bestuur van E de KNHB had één wijziging plaats Vehmeyer-Bijleveld stelde zich nal jaar niet meer herkiesbaar en we( gevolgd door Els van Breda Vriq, Commandeur. Het aftredende bei 1 De lid werd benoemd tot erelid. coach Van Grimbergen als stuurslid van 1 januari af deel te, nemen aan de bestuursvergadej Hij is voorbestemd met ingang v^ tember 1981 de huidige penning ter öp te volgen. De heer Mees, scheidend voorzitti het district Zuid-Holland werd berj tot lid van verdienste. De erepe werd uitgereikt aan de gemeeq sportdienst van Amsterdam, die het onderhoud van het Wagenersj zorgt. De Zwarte Tulpen, de al vil bestaande damesvereniging van; internationals, werd buitengewoon lid. DIVONNES LES BAINS Tegen alle fiets- logica in heeft Alfonso Florez uit Colum bia gisteren de Ronde van de Toekomst gewonnen. Van tevoren stond immers min of meer al vast, dat een renner uit de Sov jet-Unie - of dat nu Soekhoroetsjenkov, Barinov of één van hun ploeggenoten zou zijn - de belangrijkste etappewedstrijd voor amateurs zou winnen. De Russen bezetten in alle klassementen de eerste plaats. De bergtrui was voor Galalet- dinov, Barinov won het puntenklassement en de gehele Russische ploeg eindigde met' grote voorsprong als eerste in het ploegen- klassement. De leiderstrui bleef echter om de schouders van Alfonso Florez. In de vijfde etappe, van St. Trivier sur Moig- nans naar Divonne Les Bains, legde de 26- jarige Florez de basis voor zijn sensationele triomf. Ondanks talloze aanvallen van de Russische renners wist hij het gele tricot tot het einde te behouden. Het was de eerste keer dat een Zuidamerikaanse wielrenner een ronde in Europa won. Voor de Nederlandse wielrennerij ziet de „toekomst" er somber uit. Tenminste, als wordt afgegaan op de prestaties die de ren ners dit jaar leverden. Gerard Veldscholten, Tini van Rijsbergen, Wim Jennen en Barry Zoontjens eindigden allen in de achterhoe de. Zij werden op twee uur of meer achter stand gezet. Hans Boom en Hans Volk maakten hun Ronde van de Toekomst niet eens af. Contracten Rody Hoogenboom, de sponsor van de tweede profwielerploeg in Nederland, heeft voor het nieuwe seizoen reeds twee topa- mateurs gecontracteerd - Hans Vonk en Mario van Vlimmeren. Bij HB vertrekken vier coureurs. Hoogenboom is nog in on derhandeling met Jacques Hanegraaf en Johnny Broers. Jos Lammertink, de neoprof uit Twente, zal ook komend jaar als kopman fungeren van de ploeg. De onderhandelingen met Hennie Alfonso Florez. Kuiper zijn afgeketst. De ploeg van HB be staat, evenals dit jaar, ook volgend seizoen louter uit Nederlandse renners. De eerste De Noor Knut Knudsen heefl gisteren in Brussel de eerste Grote Prijs Eddie Merckx, een individuele tijdrit over 62.5 kilometer, gewonnen. Knudsen legde het parkoers af in 1 uur 24 minuten en 5 seconden. De Belg Daniël Willems eindigde met een achter stand van 3 minuten en 9 seconden als tweede. Gerrie Knetemann bezette op 3.48 de derde plaats. 5 Oosterbosch op 4.21. TILBURG Na de derde ronde van het internatio nale schaaktoernooi in Tilburg hebben Portisch, Larsen en Spasski de lei ding met twee punten. Larsen schreef historie door wereldkampioen Karpov te verslaan in tweede zitting. Zaterdag ging het aan de meeste borden zeer vreedzaam toe. Kavalek—Spasski en HübnerHort waren kor te remises zonder veel inhoud. In TimmanTal en Larsen—Sosonko pro beerden de witspelers langer om de strijd gaan de te houden maar zij konden hun klerne voor deeltjes toch niet tot gel ding brengen. Andersson blijkt in dit toernooi tot nu toe niet in vorm te zijn. Tegen Portisch speelde hij na een rusti ge Slavische ruilvariant op zijn bekende positio nele manier naar kleine voordeeltjes maar net toen hij iets beter stond, overzag hij een eenvou dige taktische wending waarna hij hard voor re mise moest vechten. I Dat lukte na een onnauwkeu righeid van Portisch nog net. Karpov was de enige die won In deze tweede ronde. Hij hoef de tegen Ribli niet veel moeite te doen om het punt binnen te halen. Ribli, die in het laatste IBM-toernooi nog van Karpov had gewonnen, leek zichzelf niet. Met wit kwam hij al iets minder uit de opening, een En gelse partij, en op de zestiende zet liet hij zich een vitale pion afnemen, waarna zijn stelling snel instortte. Het hoogtepunt van de ronde van gisteren was de partij tus sen Karpov en Larsen. Larsen bracht in de Russische ope ning een pionoffer dat al eer der is gespeeld en waar Kar pov ongetwijfeld op voorbereid was. Na de zeer gevatte elfde zet van Larsen werd het duide lijk dat Karpov niet op voor deel kon rekenen. Daarna speelde Karpov beslist niet op zijn sterkst. Voor zijn pion kreeg Larsen een prachtige stelling waarmee CddOGU hij het gehele bord domineer de. Karpov offerde een pion terug maar dat hielp weinig, want zijn positie bleef i loos zodat hij later nog, pionnen prijs moest c. Wel haalde hij nog het i ken, maar het eindspel twee pionnen meer wer wonnen door Larsen. Het duel tussen Larsen en Karpov verliep als volgt: wit: Karpov zwart: Larsen 1. e2-e4 e7-e5, 2. Pg1-f3 Pg8-f6, 3. d2-d4 Pf6xe4, 4. Lf1-d3 d7-d5, 5. Pf3xe5 Pb8-d7, 6. Dd1-e2 Pd7xe5, 7. Ld3xe4 d5xe4, 8. De2xe4 Lc8- e6. 9. De4xe5 Dd8-d7, 10. 0-0 0-0- 0. 11. Lc1-«3 Lf8-b4, 12. Pb1-c3 17-16, 13. De5-g3 Lb4xc3. 14. b2xc3 h7-h5. 15. h2-h4 g7-g5. 16. f2-(3 Td8-g8. 17. T11-f2 Dd7-c6. 18. Le3-d2 fl5-g4, 19. f3-f4 Le6-c4, 20. d4-d5 Lc4xd5, 21. f4-f5 Tg8-e8. 22. as-a3 Te8-e4. 23 Ta1-el Th8- e8. 24 Te1xe4. Te8xe4 25. Kg1-h2 Dc6-c5, 26. Ld2-14 Te4-e1, 27. Lf4- d2 Te1-a1, 28. Dg3-e3 Dc5-d6. 29. Tf2-f4 b7-b6, 30. c3-c4 Ld5xc4, 31. De3-d4 Dd6xd4. 32. Tf4xd4 Lc4- b5, 33. Ld2-h6 Ta1xa3. 34. Lh6-g7. Lb5-d7, 35. Td4-f4 Ta3-a5, 36. Lg7xf6 Ld7xf5, 37. c2-c3 Lf5-e6, 38. Kh2-g3 Ta5-d5, 39. Tf4-e4 Kc8- d7. 40. Lf6-e5 Td5-d2, 41. Kf4-g5 Tg2-c2, 42. f4 Td2xg2. K93-43. Kg5xh5 g4-g3, 44. Le5xg3 Tc2xc3. 45. Lg3-e5 Tc3-c4, 46. Te4-e3 Le6- d5, 47. Te3-a3 Kd7-e6 (afgebr.); 48. Le5-g3 Ke6-f5, 49. Kh6-g7 a7- a5, 50. Kh6-g7 Kf5-g4, 51. Kg7-f6. a5-a4, 52. Ta3-e3 Ld5-f3, 53. Lg3- e1 Tc4-c1, 54. Te3-e7 Kg4-h3, 55. Le1-d2 Tc1-c4, 56. Te7-e3 Kh3-g2, 57. Ld2-e1 Tc4-c1. 58. Le1-d2 Tc1- dl. 59. Ld2-c3 c7-c5, 60. Te3-e7 b6-b5, 61. Lc3-e5 a4-a3, 62. Te7- h7 b5-b4. 63. h4-h5 b4-b3, 64. h5- h6 b3-b2, 65. Th7-g7+ Kg2-f2, 66. Le5-g3+ Kf2-e3; Wit geeft het op. De andere partij, die in ronde beslist werd, wa tussen Spasski en Andei Spasski kreeg de overw min of meer cadeau wan na de Siciliaanse op overzag Andersson een de hand liggende zet, door hij een pion verlo( kreeg er geen enkele coi satie voor en Spasski hai nig moeite de partij tot w< voeren. In de remisepartijen van ronde werd weinig strijd verd. PortischRibli, Hübner en SosonkoTi kwamen al voor de twir zet tot een einde. Sosonh met een nieuwtje in het C feld-lndisch nog een sluw strik gelegd maar de a wendingen, waartoe die ding had kunnen geven, men alleen in de analys de orde omdat Timman h vaar tijdig ontdekte. Hort leek tegen Kavalek eindspel, waarin hij de tvi pers had, aanvankelijk w ter te staan maar actiev dediging van Kavalek hii balans in evenwicht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20