„Rechtsongelijkheid bij Groote Kevser is onverteerbaar" IRAN EN IRAK IN ZWARE GEVECHTEN GEWIKKELD Almelose wijk geteisterd door rellen uit vandalisme r>/i Kernkop van ontplofte Titan-raket gevonden Amsterdamse politie gebelgd over instructie Polak |ld-west Almelo Zoidóc (2oma/ni lersdijk 34, 2312 OD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-toank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas lacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) menten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Maandag 22 september 1980, 70e jaargang no. 21766 Voetbal „AVRO's Sportpanorama" over finale van Noordameri- kaanse voetbalkampioen schappen om 23.22 uur op Ned. II en om 20.27 uur tv-serie „Emile Zola of het menselijk geweten". Op Ned. I om 18.59 uur tv-se rie „Dossier Saffier en Staal" en om 21.55 uur oorlogsfilm „Heil is for heroes". Bewolkt Vrij veel bewolking en moge lijk een regen- of onweersbui. Matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Morgen zon: 7.25 - 19.34. Schev. hoogw.: 2.35 en 15.14. Laagw.: 11.00 en 23.23. Anderson verslaat Reagan op punten WASHINGTON Het eerste en mogelijk laatste tv-de- bat tussen kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap, de tweespraak tussen Ronald Reagan en John Anderson, is door de laatste op punten ge wonnen. Zeven deskundigen oordeelden, dat alleen Reagans presentatie beter was dan die van Anderson. Op terreinen als deskundigheid en waarde van argumenten werd Reagan met aanzienlijk verschil ver slagen. Zoals bekend weigerde president Carter aan het debat, dat door ongeveer 50 miljoen Amerikanen werd bekeken, deel te nemen. Kroonprins Reza volgende maand tot Sjah gekroond CAIRO De zoon van de overleden ex-sjah van Iran zal, naar verluidt, vol gende maand in Cairo tot nieuwe sjah van Iran worden gekroond. Kroonprins Reza wordt volgende maand 20 jaar en kan dus, volgens de Iraanse grondwet, tot sjah gekroond worden. Kroonprins Reza gaat aan de Amerikaanse univer siteit in Cairo politieke wetenschappen en economie studeren. ZUID-AFRIKA BEREID TOT GEBRUIK KERNWAPEN NEW YORK Zuid-Afrika zal, wanneer het geen andere manieren meer heeft om zich te beschermen, niet aarzelen naar het kernwapen te grijpen. De Zuidafrikaanse onderminister van defensie, Coetsee, heeft dit gezegd in een interview met het Amerikaanse blad News week. Hij gaf geen direct antwoord op de vraag of Zuid-Afrika al over een kernwapen be schikt. Coetsee zei: „Het zou een erg onverstan dige filosofie zijn ja of nee te zeggen". Jacht op koningin STOCKHOLM Twee Zweedse straaljagers hebben onlangs tevergeefs geprobeerd een naar later bleek Deens vliegtuig tot landen te dwingen. Toen het onbekende toestel door de Zweedse radar was gesignaleerd, werden twee straaljagers de lucht in gedirigeerd om het vliegtuig tot landen te dwingen. Hierop maakte de piloot zich bekend, wat tot ge volg had dat de Zweedse jagers spoorslags terugkeerden. Wat bleek: het onbekende toestel was het vliegtuig van koningin Margrethe van Denemarken, op weg naar het eiland Bom- holm. De Zweden hebben Denemarken hun verontschuldigingen aangeboden. nd iceaan aven van ndje Ou- voor de n Bretag- eerde za- irond, per I, de 35- rransman id'Abovil-* ^zich niet Jr>mdat wel mensen et eiland ware het dat de an er een _jn 73 da mmer de At- e Oceaan d zitten. I lie was II Newport ien in een (ter lange neter bre- De eer- aan-roeier 9 onderweg ns geen hoeven te I hij had ige maan- liondvoor- lan boord. -inzine art i eiser: lo< :rdam felle uit brand ïit week- beneden- van een n+n Rotter- volledig (st. De ontstond t 31-jarige ir zijn i met was- schoon- onder de in de keu- deed zich ilosie voor ^irect ge- ^verd door m De ove- ^verdiepin- ^pen water- rookschade 1 bewoner It brand- a in het luis opge- Kraampjes bij de Groote Keyser. Overtreding van de gemeentelijke verordeningen. De politie mocht niet ingrijpen. AMSTERDAM De poli tiemannen van het bureau Lijnbaansgracht in Am sterdam, waaronder het kraakpand De Groote Key ser ressorteert, zijn ge belgd over de instructie van burgemeester Polak, „zeer tolerant" te zijn bij overtredingen in en om het krakersbastion. Ddar werd zaterdagmiddag en -avond een grote „kraakverzetma- nifestatie" gehouden. Vol gens de burgemeester zou den de overtredingen, zoals het plaatsen van kraampjes en het verko pen van bier, geen rellen waard zijn. De politieman nen, die hun grief zater dagechtend naar buiten brachten, zijn door Polak uitgenodigd voor een ge sprek. Volgens de politiemannen heeft „het bevoegd gezag" de Groote Keyser en omge ving aangewezen als „vrij plaats waar de geldende rechtsorde niet mag en hoeft te worden gehand haafd". Van de weerom stuit besloten het personeel van het bureau Lijnbaans gracht de „ontheffingen" uit te breiden tot het hele district. De burgemeester zei in een reactie dat hij de verkla ring van de politiemannen, die bijval kreeg van vijf andere districten, betreur de. „Als zij het niet eens zijn met het beleid, zijn daarvoor de normale over- legkanalen beschikbaar". In dezelfde geest reageerde commissaris Steenberge, die optrad als plaatsver vangend hoofdcommissaris. De kamerleden Nijpels en Jacobse (VVD) hebben de ministers van justitie en van binnenlandse zaken vragen gesteld over de in structie van Polak. Zij vin den dat daarmee rechtson gelijkheid wordt gescha pen. Bij het kraakpand is het overigens rustig gebleven. TEHERAN, BAGDAD Iraan se en Iraakse strijdkrachten heb ben gisteren langs de grensrivier tussen beide landen, de Shatt-Al- Arab, hevige gevechten geleverd met kanonneerboten, raketten en artillerie. Beide landen zeggen elkaar zware .schade te hebben toegebracht. Radio Teheran heeft gemeld dat een Iraaks schip tot zinken is gebracht en vier andere aan de grond zijn ge lopen. De gevechten hadden plaats nadat de crisis tussen bei de landen, onder meer als gevolg van gebiedsaanspraken van Irak op Iran, zich aan de vooravond van het weekeinde opnieuw had verscherpt. De Iraanse autoritei ten besloten dit weekeinde reser visten op te roepen. De Iraanse president Bani-Sadr nam per- soonlijk de leiding op zich van de aan de grens met Irak vech tende troepen. De berichtgeving uit het strijdge bied is schaars, omdat Iran giste ren censuur heeft afgekondigd voor het nieuws uit het strijdge bied. De generale staf had zater dag bekendgemaakt dat Iran zich langs de gehele duizend kilo meter lange grens met Irak in een staat van oorlog met Irak be vindt. De Iraanse staf meldde gis teren dat de Iraanse steden Chor- ramsjar en Abadan sinds gisteren onder hevig Iraaks artillerievuur liggen. De Irakezen zouden het daarbij vooral hebben gemunt op de oliehaven van Chorramsjar. De beschietingen van de twee steden werden gisteren door het Iraakse persbureau INA beves tigd. Vanuit de Iraakse hoofdstad is gisteren vice-premier Tareq Aziz, een naaste medewerker van Saddam Hoessein, naar Moskou vertrokken. Volgens het Iraakse persbureau INA vormt het be zoek van Aziz onderdeel van overleg tussen kwesties die beide landen betreffen. Irak is een groot diplomatiek offensief be gonnen om het buitenland in te lichten over zijn beleid als gevolg van de botsingen met Iran langs hun gezamenlijke grens. (Zie verder pagina 5) Na een wild-west olging heeft de Alme- ilitie twee 17-jarige in- i van die stad aangehou- ^*jie met gestolen auto's |ft crossen waren. Toen £e jongens de politiewa- n, reden ze met grote weg. Op hun vlucht ze enkele geparkeerde en pas nadat de politie keren op de banden auto had geschoten ze. Bij de arrestatie bo- zoveel verzet, dat de hardhandig moésten in. Een van de jongens irbij een lichte hoofd- doden bij ^denking ag om geland" 'EN Zes militairen Ie Amerikaanse lucht- zijn gisteren om het le- Ikomen bij een ongeluk m bommenwerper uit de Ie Wereldoorlog, die deel ian een luchtshow ter [king van de 40e ver- g van de „Slag om Enge- Terwijl duizenden men- Ekeken, raakte de A-26 Ir uit de koers, sneed En reeks hoogspannings- (en heen en ontplofte in irt van een woonwijkje. i doden waren tevens de hden van het veronge- foestel. De door brand en explosie vernielde silo, waarin de Titan ll-raket met kernkop was opgeslagen in de omgeving van Damascus in de Amerikaanse staat Arkansas. DAMASCUS (ARKANSAS) De kernkop van de vrij dag in de Amerikaanse staat Arkansas ontplofte Titan II- raket is gevonden op een ter rein, dat op 180 meter af stand ligt van de plaats van ontploffing heeft plaats ge had. Militairen hebben de kernkop (negen megaton) in een mantel van hout ge vat. Er zou evenwel geen ge vaar voor straling bestaan. Dit heeft generaal Lloyd R. Leavitt verklaard. Hij ver wees verder naar de reeds eerder afgelegde verklarin gen van president Carter en defensieminister Mark. Beide laatsten hebben beves tigd, dat de Titan II, die in zijn silo is ontploft, nadat er brand was uitgebroken, een kernkop droeg. Van de Titan II is be halve wat stukken en brok ken, vrijwel niets meer over. Leavitt zei, dat er „absoluut geen straling" was en dat er voor de plaatselijke autoritei ten geen reden is om te vre zen, dat er „giftige stoffen in het rond liggen". Wel moest hij toegeven, dat het lucht- machtpersoneel nog pas de tweede verdieping van van de drie verdiepingen hoge silo hadden bereikt en niet wisten, wat zij beneden nog zouden kunnen vinden. Het is niet be kend of de kernkop alleen maar met hout is afgeschermd is of dat hij ook vervoerd zal worden. Intussen is bekend geworden, dat de ontploffing een dode geëist heeft. Het is een ser geant, die als gevolg van de explosie zwaar gewónd was geraakt. Van de 21 gewonden verblijven er nog 17 in het zie kenhuis. Gangmakers wacht zware straffen ALMELO De wijk Kerkelanden in Almelo is dit week einde geteisterd door honderden relschoppers. Een duidelij ke reden voor de rellen is er niet. Een aantal wijkbewoners denkt dat de traag verlopende renovatie in de wijk mede oorzaak kan zijn van de onrust. De momenteel leegstaande woningen zouden een doelwit zijn van jeugdige knokploe gen. Maar een meer algemene mening is dat de rellen zijn geschopt om de rellen. Knokploegen uit heel Almelo - en ook uit de omgeving - waren om die reden naar Kerkelan den gekomen, zo gaf een aantal jongelui zelf toe. De politie, die zich vrijdag, zaterdag en zondag zeer terughou dend heeft opgesteld om geen extra geweld uit te lokken, heeft een aantal arrestaties verricht. De hoofdofficier van justitie bij de rechtbank in Almelo heeft al laten weten dat er tegen de gangmakers onvoorwaardelijke straffen zullen worden geëist. Het gaat dan eerder om gevangenisstraffen van maanden dan van weken. Van een sociale achtergrond is volgens hem geen sprake. „Het gaat om puur vandalisme. Wij moeten duidelijk maken dat de samenleving zulk gedrag verwerpt. Het meren deel van de bewoners van Kerkelanden is fel tegen deze rel- schopperij en zij moeten het gevoel hebben te worden be schermd", aldus de OvJ. Tijdens de straattereur dit weekeinde is een woning, die zou worden gerenoveerd, volledig gesloopt. Ook andere, gedeeltelijk bewoonde huizen, moesten het ontgelden. Overal in de wijk werden brandjes gesticht. Zo werd een grote boom met benzine overgoten en in brand gestoken. Zaterdagmiddag waren man nen met de pet rond gegaan om aan geld te komen voor de aan schaf van sloopauto's die als brandobject konden dienen. Tegels en stenen werden uit de grond getrokken om de politie mee te bekogelen. Ook journalisten en persfotografen werden bedreigd. Eén fotograaf werd gedwongen zijn rolletje af te staan, waarbij aan zijn apparatuur voor vijfduizend gulden schade werd aange richt. De rellen trokken vooral zaterdag en zondag enorm veel bekijks. Rudi Koop- mans heeft contract voor wereldge vecht DEN HAAG Rudi Koop- mans, de Euro pese bokskam pioen in het halfzwaarge- wicht, zal zater dag 22 novem ber in Phila delphia om de wereldtitel (ver sie WBA) uitko- tegen Eddie Mustafa Mohammed. Manager Henk Ruhling heeft gisteren via zijn advocaat mr. R. A. van Wijk uit Haarlem de getekende contracten voor het gevecht in handen gekregen. Het gevecht zou aanvankelijk eind deze maand in At lantic City plaatsvinden, maar door een blessure van de titelhouder en problemen met de contracten ging de partij niet door. Ruhling is de afgelopen week met zijn advocaat naar de Verenigde Staten geweest. „Wij hadden een contract met Butch Lewis, een promotor uit New York. Eddie Mustafa Mohammed wilde echter niet meer voor deze promotor boksen en tekende een contract met de Muhammad AN Sports Organisatie. Toen wij in New York aankwamen, bleek ons dat Ed die Mustafa Mohammed een contract had getekend bij Muhammad Ali Sports in Los Angeles", vertelde Ruhling na zijn terugkomst. „Van Wijk en ik zijn daar op naar Los Angeles gegaan. Na een langdurige be spreking in Santa Monica zijn wij tot een akkoord ge komen. Lewis heeft ons ontslagen van contractuele verplichtingen. Mr. Van Wijk is in New York achterge bleven om de contracten met Muhammad Ali Sports in ontvangst te nemen". Gisteren keerde mr. Van Wijk met de getekende contracten in Nederland terug. Zwaargewonden Speelverbod Sinds eenendertig jaar was het niet meer voorgeko men dat slechts een paard van start ging. Dat gebeur de in de Woodward Stakes in Belmont Park te New York waar iedereen op de tribunes vol spanning op het begin van de race wachtte. Toen gingen de start boxen open en sprong een enkel paard naar voren, dat op dat moment al winnaar was. Zo gemakkelijk had jockey Willie Shoemaker nog nooit zijn prijzen geld verdiend. ASSEN Motorrijder John Middelburg heeft tijdens nationale wedstrijden op het circuit van Assen bij een val een zware hersenschudding en rugwervelletsel op gelopen. Middelburg is naar het Wilhelminaziekenhuis in de Drentse hoofdstad vervoerd. De Westduitser Manfred Loth reed verrassend Euro pees kampioen in de „OD"-klasse motorbootsport op de Donau bij Linz. De Westduitser Karl Heinz Kahl werd bij een botsing ernstig gewond. Hij liep ernstig ruggeletsel op en brak een arm en zijn kaak. BEEK De KNVB heeft de Limburgse amateurvereni ging Caesar zaterdagmorgen telegrafisch een speel verbod opgelegd. De schorsing houdt in, dat het eer ste, tweede en derde elftal van Caesar tot nader be richt niet aan de competitie mogen deelnemen. Het speelverbod werd opgelegd nadat het dagelijks be stuur van de Beekse vereniging vrijdagavond voor de onderzoekscommissie van de KNVB op het Limburgs Afdelingsbureau van de KNVB in Nieuwstad weigerde de boeken te openen, waarin de financiële verant woording is opgenomen van de kantine-omzet en de opbrengsten uit reklame en bingo-avonden. Rotterdamse voetbalschool ROTTERDAM Op initiatief van de besturen van de gezamenlijke Rotterdamse eredivisieverenigingen Fey- enoord, Sparta en Excelsior zijn twee werkcommissies In het leven geroepen. De eerste heeft tot taak de mo gelijkheden te onderzoeken om te komen tot oprich ting van een Rotterdamse voetbalschool. De tweede zal zich bezig houden met het opstellen van een ge combineerd promotie- en publiciteitsbeleid. De commissie voetbalschool bestaat uit zes leden: Sonneveld en Hendriks namens Sparta, Dijk en Step- han namens Feyenoord en Roggeveen en Dorjee na mens Excelsior. De pr-commissie telt negen leden: Sonneveld, Rovers en Van Buuren (Sparta), Dijk, Stephan en Nolles (Feyenoord) en Roggeveen, Leyte'n en Van Veldhuyzen (Excelsior). Woordvoerder voor beide commissies is Peter Stephan, de manager van Feyenoord. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1