Geen waardering voor one man show van Peter Gans CDen Haag rijp voor rigoreuze ingrepen Scheidsrechter buiten bereik van woedende supporters De zevenklapper van AZ'67 UNER HANS KRAAY: „IK BEN LAAIEND" mTÖLCENJRAuti. slzl steekt weer zijn hand UI geraakt met zijn vier tre In Bredase voetbal- li heeft men voorlopig goed woord over voor trechter Peter Gans, die luel NAC-FC Twente (1-2) Idrol opeiste. Bij de stand ;eek scheidsrechter Gans >1 tussen Halvar Thoresen de Schepper op een ge- gen manier. Terwijl nie- ook maar iets onregle- I rs ontdekt had, depo- - Gans de bal resoluut op Tot ontzetting van NAC, Ifieus reageerde op deze 'sardige beslissing. Het lussen Thoresen en De ter in de 69e minuut leek aar bleef wel binnen de Scheidsrechter Gans: „Ik I de speler van NAC Tho- - beetpakte binnen het opgebied. Toen restte :s anders dan een straf te geven. Dat zijn nou II de regels". De lezing e Schepper: „Thoresen ria een overtreding in bal- n ging het strafschopge- Jinen. We maakten ons ui treed maar er gebeurde jt niet9. Toen Gans floot, k dat hij de overtreding oresen alsnog wilde he 's, maar dat pakte wel Iers uit. Voor mij een on- lijke beslissing". rechter Gans bleef echter bij 'issing. De woede van de spelers Z honoreerde hij met een gele tor Lokhoff. Vervolgens zag hij opluchting dat de Bredase poli- it op tijd in slaagde een van de shekken naar het veld dicht te daarmee het vijandige publiek tfstand houdend. tedig rite's Jaap Bos bleef onder al 3ld koelbloedig en scoorde van ir de winnende treffer (1-2). i kreeg de formatie van Hennie jets te veel want FC Twente, dat ie jaren in Breda niet meer ge had, stelde zich wel erg voor- p. Dat resulteerde niet lang na De omstreden strafschop, waarmee Jaap Bos Twente winst btzorgt. de rust in de openingstreffer van Martin Vreijsen, die het overigens niet gemak kelijk had tegen zijn felle opponent Ro meo Zondervan. Slechts eenmaal slaag de de international er in los te komen van Zondervan. Dat was genoeg om Van Gerven te kloppen. Met wat meer beheersing, had NAC het duel in die fase trouwens kunnen beslis sen. Sprangers, weer in de spits, en Van Gils kregen ideale scoringskansen maar faalden nadrukkelijk. Vandaar dat FC Twente in de wedstrijd bleef en zelfs door een schitterend afstandsschot van Jaap Bos gelijk kon maken. Het zag er toen naar uit dat NAC naar zijn derde gelijke spel in deze competitie steven de. Vlak voor tijd voerde Peter Gan9 echter zijn one-man-show op, die door de Bredenaars niet zo gewaardeerd werd. Het duurde dan ook lang voordat Gans de kleedkamer verliet en onder politiebewaking huiswaarts keerde. Scorevertoop: 52. Vreijsen 1-0, 77. Boa 1-1, 90. Boa (strafschop) 1-2. Scheidsrechter: Gans. Toe schouwers: 7000. Gele kaarten voor Otto, Jol en Over weg (Twente), Lokhofl (NAC). NAC: Van Eenennaam; Neeskens, Joore, Krijnen Dekker; Lokhoff. De Schepper. Ouaars; Vreijsen, Sprangers, Van Gila (De Kroon). FC TWENTE: Van Gerven; Jol, Over weg, Gritter. Zondervan; Bos. Kila (Scheve), Otto; Sanchez Torres, Rohde, Thoresen. BREDA Vijfentwintig Bredase politiemen sen, onder wie vier hondengeleiders en vier man te paard, hebben zaterdagavond op het terrein van NAC charges moeten uitvoeren tegen boze Bredase supporters, die na af loop van NAC—FC Twente scheidsrechter Gans in de kleedkamers te lijf wilden. De supporters waren in woede ontstoken om dat de scheidsrechter vlak voor het einde een strafschop aan FC Twente toekende, waar door NAC de wedstrijd verloor. Tijdens de wedstrijd had dit al tot een korte onderbre king geleid. Een aantal toeschouwers probeerde na de wedstrijd de deuren naar de kleedkamers open te breken, maar scheidsrechter Gans, die zijn vertrek enige tijd uitstelde, bleef bul ten bereik van de woedende menigte. Politie te paard heeft assistentie verleend bij het ver wijderen van toeschouwers uit de omgeving van de kleedkamers. De supporters bekogelden de politie met klin kers die ze uit het wegdek hadden gehaald en met grint. Later moest de politie in de Breda se binnenstad nog op verschillende plaatsen optreden tegen rumoerige supporters. Ook een supportersbus van FC Twente moest het ontgelden. Een bekogeling met stenen deed twee ruiten sneuvelen. Om de Twentse sup porters veilig te laten afreizen, heeft de Bre dase politie de spoorwegpolitie tot aan Gilze Rijen begeleid op de Twente supporterstrein. De politie heeft tijdens de relletjes geen arres taties verricht. Wel raakten twee mensen uit het publiek gewond. Zij konden na behande ling in een ziekenhuis huiswaarts keren. Op het veld moest scheidsrechter Gans (midden) ook al min of meer in bescher ming worden genomen door NAC's trainer Jo Jansen die zijn speler Neeskens in bedwang moest houden. Rotterdam De zeven doelpunten van AZ'67 zijn hard aangekomen voor Barry Hughes, Sparta's trainer. Hij had gegokt en verloren door in de verdediging een tegen een laten epelen tegen Tol en Wezl. „Omdat", verklaar de Hughee, „ik wilde winnen. Dan moet je risi co's nemen. Wij ziin met deze speelwijze ach ter gekomen, hebben gelijk gemaakt en zijn toch nog het schip in gegaan door geweldige fouten in de verdediging". Robinson bewoog moeilijk, de aanvaisdritt van Jansen was verklaarbaar gezien de plannen van Hughes, Van Gaal speelde te koelbloedig en Van Tiggelen slaagde er niet in enige man- of positiedekking toe te passen. Achter dit weinig overtuigende viertal deed Wim Berend in het Spartaanse doel van tijd tot tijd geweldige din gen, maar hij had ook zijn zwakke momenten. De aanval van Sparta had meer inhoud dan de verdediging. De terugkeer van Geels na zijn hardnekkige blessure was een geweldige ver sterking, niet alleen door zijn twee fraaie tref fers. Tegen dit Sparta had AZ al in de eerste helft van de wedstrijd moeten beslissen. De voor sprong van 31, die tien minuten voor de rust op het bord stond, was in zoverre misleidend dat het een zeer vertekende weergave was van de mogelijkheden die AZ had gekregen. Jonker, Welzl en Tol kregen veel vrijheid en alleen Welzl maakte er gebruik van met vier treffers, twee voor en twee na de rus*. Nadat het evenwicht kort na de rust door Geels was hersteld, was Sparta weer helemaal terug in de wedstrijd. Ruim een kwartier bleef dat zo, hoewel er alle mogelijke indicaties waren voor Alkmaars succes. De verdediging van Sparta gaf kan op kans weg. Welzl maakte een eind aan de periode van improduktiviteit van Az en daarna Tol en Peters voor Welzl met zijn vierde treffer de eindstand van 7—3 vastlegde. Scoreverloop; 9. Welzl 0—1, 30. Wel2l 02, 31. Loggie 1—2, 35. Peters 1—3, 41. Geels 2—3, 48. Geels 3—3, 66. Welzl 3—4. 75. Tol 3—5, 84. Peters 3—6. 90. Welzl 3—7. Scheidsrechter: Bosman. Toeschouwers: 5500. Sparta: Berends; Jansen, Robinson, Van Tiggelen. Van Gaal; Blind (Van der Gijp), Stuy van de Herik, Stevens, Logle; Geels, Meijer. AZ '67: Treytel; Van der Meer. Spel- bos, Metgod, Hovenkamp; Peters, Arntz (Waijatars), Ny- gaard. Jonker (Van den Dungen); Welzl, Tal. AAG Misschien is het oed, dat FC Den Haag za- ivond at tegen het ver- jk voetballende PEC- opliep. Een nieuwe ne- I tegen een topploeg had jk geen uitwerking gehad, eze confrontatie, met een meer gelijkwaardig ge- formatie, belooft de inlei- le worden voor enkele che veranderingen. FC lag is daar hard aan toe. lijk door de nederlaag van i omdat de treffers volg- ia persoonlijke fouten, ooral door het schrijnen- tchil in kwaliteit met PEC. ub die nota bene vanuit nder gunstige positie be iets fijns neer te zetten. Hans Kraay richtte zich op het eerste punt. Zei nmaal weer iets rustiger tirade in de kleedkamer: loelpunten van PEC ont- n na individuele blunders. t die zulke fouten blijven gaan er uit. Het kost in eval drie 6pelers hun ,ll< ben laaiend, dit is amateuris- ptima torma") gaat er dan wel dat Schoenmaker op tijd en fit 6rt uit de Verenigde Staten en r Zwan blessurevrij is. Ook liet hij de naam vallen van Wickel, wiens schorsing achter de rug is. Aangezien dat na volgende week de uitwed strijd tegen NEC ook geldt voor Al- bertsen, mag wellicht nog een vierde speler voor zijn plaats vrezen. Trou wens, Kraay ging nog verder: „Ik denk dat ik nu genoodzaakt ben te doen wat ik pas over zeven of acht maanden had willen doen." De oefenmeester doelde daarmee op een fikse verjonging. Dat gaat echter niet zo eenvoudig, want De Vroedt, Van Delft en in mindere mate Van Bergenhenegouwen zijn gebles seerd, terwijl andere kandidaten (Groen, Seliers, Dekker) nog nauwelijks serieus zijn getest. Van der Mark geeft de minste moeilijkheden. Toch is een ri goreuze Ingreep het enige dat Kraay momentee 'kan doen. Doorgaan met het team dat tegen PEC/Zwolle zijn ver trouwen had, is vragen om degradatie. Uitzondering Met uitzondering van Mansveld, Wetzel (ontdekking als rechtsachter) en Melis, is FC Den Haag een zielig stukje prof club. Er zit geen voetbal in de ploeg, die zonder middenveld over het gras zwalkt. Keloglu (in de eerste helft dwa lend als hangende linkerspits) verdient enige bescherming, hij is nog jong en onervaren. Een tijdje rust zal hem goed doen. Pen heeft inmiddels bewezen op dit niveau nie' mee te kunnen, hoe goed hij in aanleg ook mag zijn. Bouma staat er wel, maar is er niet en het talent Tre- ling zakt mee de diepte in. Hij heeft in korte tijd zijn scherpte verloren door de stijl van Van Leeuwen te imiteren. Maar hij heeft tenminste nog toekomst. FC Den Haag werd tegen PEC (zonder de geblesseerde Isaraëi, Hoekstra speelde laatste man) vooral overspoeld op dat middenveld. Bij balbezit kwam de Zwolse ploeg steeds met vijf, zes mensen op. Jans en Riemens zorgden op de vleugels voor individuele acties, Van der Hengst was de lastige spits. Het middenveld met IJzerman, Frand- sen en Booy (twee prachtige kansen in de eerste vijf minuten) was een en al beweging en daar kwamen dan de vleu gelverdedigers Hamming en Drost nog eens overheen. In de eerste helft was FC Den Haag nog wel eens bij machte iets terug te doen, maar het verschil tussen de twee ploe gen was al snel duidelijk. Dat Van Leeu wen de Hagenaars koppend aan 1-0 hielp wekte verbazing in een levendige, zeer aantrekkelijke fase, met veel kan sen voor hoofdzakelijk PEC. De treffer leverde ook een knieblessure op voor PEC's doelman Van Geffen, die per brancard werd afgevoerd. Zijn vervan ger was de pas 18-jarige Aarten, trainer Korbachs derde man. Vreemd genoeg werd hij niet op de proef gesteld, maar eiste aan de andere kant Havenaar de aandacht op. Weer bleek hoeveel moei te die heeft om zijn vorm constant te houden. Hij tikte twee spetters van lin kerspits Jans uit de kruising, maar liet ook twee schuivers uit zijn handen val len. De eerste keer leverde dat PEC een hoekschop op, waaruit het op slag van rust nog 1-1 werd. Leuk Vanaf dat moment speelde FC Den Henk van Leeuwen kopt vallend 1-0 voor FC Den Haag in. Doelman Bert van Geffen pec? beheerste het dueM^d^tweede van PEC zou zich bij deze actie zodanig aan zijn kuitbeen verwonden, dat hij per helft volledig, leefde zich af en toe uit in brancard van het veld moest worden gedragen. fraaie combinaties, individuele hoog standjes (Riemens, Jans) en echte be weging. PEC, kortom, bewees dat voet bal wel degelijk heel leuk kan zijn. Dat Van der Hengst 1-2 intikte (58e minuut) na een driehoekscombinatie Hamming- Van der Hengst-Riemens was dan ook meer dan verdiend, maar bewees op nieuw dat de meeste Hagenaars proble men hebben met de mandekking. Dat gebrek koste FC Den Haag een half uurtje later waarachtig nog een punt. Pen had "namelijk zowaar gelijk ge maakt uit een strafschop (77e minuut) omdat even daarvoor een inzet van hem door Hoekstra met de hand uit het doel was geslagen. Dat FC Den Haag zo dichtbij kwam, toonde aan dat de over wegend jonge (I) ploeg van PEC nog in een groeiproces zit en was beslist geen gevolg van Haagse kracht. Achtereen volgende fouten van Jansen (vervanger van Keloglu), Pen en Korevaar brachten Visscher (vervanger van Riemens) fraai solerend tot in het strafschopgebied voor Havenaar. Zijn pass op Frandsen was perfect en via het been van Wetzel werd het 2-3 (87e minuut). Een neder laag, die dus misschien net op tijd is gekomen. Want de geschiedenis heeft geleerd dat wezenlijke veranderingen (en verbeteringen) pas worden doorge voerd als het bijna te laat is. DICK HOFLAND Scoreverloop: 34. Van Leeuwen 1-0, 47. Drost 1-1, 58. Van der Hengst 1-2, 77. Pen 2-2 (straf schop). 87. Frandsen 2-3. Scheidsrechter: Ma nuel. Toeschouwers: 5000. FC Den Haag: Havenaar; Wetzel. Mansveld. Van Vliet, Korevaar; Treling, Bouma (Goemans), Pen, Melis, Van Leeuwen. Keloglu (Jansen). PEC/Zwolle Van Geffen (Aarlen); Drost. Hoek stra, Steinvoort, Hamming; Booy. Frandsen, IJ zerman; Riemens (Visscher). Van der Hengst, Jans. ■HnHmHIHHHHH

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11