van or spoor t- naar Sarbarasch o ol tDA wil scholensanering niet steunen Leids jaarboekje: a thing of beauty f - - .1 Leiden neemt Warmonds deel Merenwijk over DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 PAGINA LEIDSE COURANT )b£N Het CDA raadslid M.C. van Akkeren-Straathof Pjjhet college gevraagd de vorige week uitgebrachte pVinota in te trekken en met nieuwe voorstellen te ko- BitjVanneer het college haar plannen doorzet en de nota io huidige vorm aan de raad aanbied zal het CDA tegen llegebeleid stemmen. luder H.Van Dam van onderwijs bracht eind vorige week nsjdse scholennota in de openbaarheid. In de nota is onder- igrfastgelegd dat 14 kleuter- en lagere scholen in Leiden die- Acj verdwijnen. „Het college ontwikkelde dit beleid, nadat 23jbleken dat de besturen van het bijzonder onderwijs niets amenwerking met de gemeente voelden. Daarom achtten Itijd rijp voor een eigen beleid,"aldus wethouder Van Dam 0 |j toelichting op de nota. Mevrouw Van Akkeren zegt zich geenszins tegen een eigen be leid van het gemeentebestuur te willen verzetten maar vindt dat het college haar eigen mogelijkheden overschat. „Eind van dit jaar behandelt de Tweede Kamer een nieuwe wet voor het on derwijs waarbij het gemeentebesturen onmogelijk zal worden gemaakt in te grijpen in het bijzonder onderwijs. Als het college zegt een aantal bijzondere scholen te willen opheffen kan dat dus helemaal niet," aldus de vragenstelster die zegt daar gisteren nog contact met kamerleden over gehad te hebben. Zij is boven dien verbolgen over het feit dat het college de scholennota in de openbaarheid heeft gebracht zonder eerst de betrokken school besturen van de inhoud op de hoogte te stellen. Het CDA-raadslid vraagt zich af waaruit het college afleidt, dat zij scholen die door de minister als expirimentele basisscholen zijn aangewezen kan opheffen. Volgens mevrouw Van Akkeren geldt dit voor kleuterscholen als 't Klompje aan de Bonairestraat en de Sint Antoniuskleuterschool aan de Telderskade die allang geen kleuterschool meer zijn. Het voortbestaan van deze scholen zou volgens het raadslid voor tenminste drie jaar veilig gesteld zijn. Het raadslid kan wel meevoelen dat het bijzonder onderwijs af wijzend staat tegen samenwerking met het openbaar onderwijs. Daarentegen is zij het eens met de in het rapport vastgestelde verwachting dat dit niet geldt voor het protestant christelijk en rooms-katholiek onderwijs waarbij samenwerking wel degelijk tot de mogelijkheden behoort. Het CDA vindt dan ook dat er meer mogelijkheden voorhanden zijn dan in verschillende wij ken alleen het openbaar onderwijs te handhaven, zoals het colle ge voorstelt. „Zoals de nota er nu ligt zal het CDA tijdens de be handeling op 15 december zeker tegen stemmen", aldus me vrouw Van Akkeren. sf :laï >pi)EN De muziekgezelschappen, stenaars en verenigingen, die momen een onderkomen huren in de te slopen spoortkazerne is door de gemeente len tijdelijk vervangende ruimte aan- len in de dit jaar aangekochte Barba- tool aan het Levendaal. Als de huur- isij van de oude kazerne hiermee genoe- nemen, kunnen zij bij de gemeente huurcontract ondertekenen dat voor drie jaar geldt. De Barbaraschool dt dan op sommige plaatsen grondig touwd en ingericht voor de amateuris- he kunstbeoefening. Deze voorlopige issing brengt voor de gemeente hoge fn met zich mee. Zou de gemeente i willen spelen dan zou de school tenminste vijf jaar verhuurd dienen -■tardea. lanks het feit dat de meeste politieke frac- in de gemeenteraad, vanwege het gebrek alternatieve locaties, met het voorstel b en w akkoord zijn gegaan, bestaan er wi nog wel wat weerstanden tegen het plan. 5 bezwaren werden gisteravond in een raadsvergadering van de missies financiën en cultuur door de he lende raadsleden ter tafel gebracht. Een ■■de nadelen vond PPR-raadslid F. van Oosten het „tijdelijke" karakter van de nieu we huisvesting. Terwijl het CDA-raadslid A. van der Waals moeilijkheden had met het dwangmatige, dat in het voorstel besloten lag. „Een kwestie van slikken of stikken", zo ty peerde hij dat. Volgens wethouder van financiën, P. Borde- wijk, heeft de gemeente echter geen andere keuze dan de huurders van de Morspoortka- zerne de Barbaraschool aan te bieden als oe fen-, vergader- of atelierruimte. Bordewijk: „Het is helaas inderdaad een kwestie van al les of niets. Definitieve ruimtes hebben we nu eenmaal niet. We zouden in de loop van de tijd uit moeten kijken naar bij voorbeeld aula's van scholen waar de muziekgezel schappen kunnen oefenen. Als we een gaatje vinden, dan stoppen we er een vereniging in." De wethouder zei, dat het noodzakelijk was de Morspoortkazerne voor januari vol gend jaar te ontruimen in verband met aldaar geplande woningbouw, de aanleg van een plantsoen en de bouw van de grote Galgewa- terbrug. In de kazerne zitten thans o.a. de muziekgezelschappen Concordia, Nieuw Le ven en de Burcht, de stichting Club 58, Lite- ris Sacrum en een aantal kunstenaars. Tevens is in het gebouw een gebedsruimte voor Tur ken en Marokkanen gevestigd. Deze zal ver moedelijk ook in de Barbaraschool worden ondergebracht. Burge meester Goekoop (rechts) ontvangt het eerste exemplaar van het jaarboekje uit handen van voor zitter Van Dongen van de Ver eniging Oud-Lel den. LEIDEN Burgemeester Goekoop heeft gisteren het eerste exemplaar van het 'Leids Jaarboekje 1980' in ontvangst genomen. Het boekje, een uitgave van de Vereniging Oud- Leiden, werd door voorzitter dr. M.A. van Dongen aan Leidens eerste burger overhan digd. „A thing of beauty is a joy for ever. Leiden is a thing of beauty en dat moeten we zo zien te houden. Ik ben blij, dat de Ver eniging Oud-Leiden zich daarvoor inzet," al dus de burgemeester. „De overhandiging van dit boekje is tegelijker tijd bedoeld als welkomswoord van de vereni ging. U komt op ons over als een non-confor mist. Tijdens officiële gelegenheden drinkt u geen sherry, maar bier en u hebt besloten de 60 jaar gehuwden niet de hand te gaan schudden. Non-conformisme zou in strijd zijn met onze vereniging. Althans, wij worden vaak als ou bollig omschreven. Maar dat is slechts een schijnbare tegenstelling. Wij wensen u veel suc ces toe in onze goede oude stad," aldus Van Dongen. „Op uw bewering als zou ik een non conformist zijn, durf ik geen antwoord te ge ven. Ik probeer alleen mezelf te zijn en dat te blijven. Als we allemaal onszelf kunnen blij ven, denk ik, dat dat een heel goede zaak is," aldus de reactie van de burgervader. Boekje Het 'Leids Jaarboekje' (het tweeenzeventigste) behandelt op velerlei gebied hoe het in Leiden was en hoe het in Leiden is, hoe het reilt en hoe het zeilt. De officiële titel luidt: 'Jaarboekje voor geschiedenis en oudheidkunde van Leiden en omstreken 1980'. Archeologische ontdekkingen worden uitvoerig uit de doeken gedaan. 'Vier eeuwen bouwen in de hortus' komen aan de orde, maar ook kunst en 'spannende' verhalen. Zo is een hoofdstuk gewijd aan het Leidse pachtersoproer van 1748. Ook een hoofdstuk apart neemt een oude Leid se burgemeestersketen in. De desbetreffende ambtsketen werd door oud-burgemeester mr. Albert O.E. Graaf van Limburg Stirum (1804- 1858) zelf aangeschaft. Beschreven wordt hoe de ambtsketen na vele omzwervingen weer in Leiden, in de Lakenhal om precies te zijn, te recht komt. Vanzelfsprekend zijn de nodige bladzijden uitgetrokken voor Leidse monumen ten en leidse stadsgezichten. Het aardige boekje (200 bladzijden) kost twintig gulden en is ver krijgbaar bij mevrouw P. van Dishoeck-Dudok van Heel aan de Hooglandse Kerkgracht 22. njwvakker yf ftig 4ond mJ RDORP Een 31-Ja- chiedamse bouwvak- _J gistermiddag vrij ern- (cwond geraakt bij een ■m een stelling in bet in ■uw zijnde winkelcen- H Winkelhof in Leider- alan was bezig met werk lieden in een nieuwe su- j irkt toen hij over een Elektriciteitsdraden strui- De bouwvakker maakte [nnke val, waarbij hij on teer door éen boardpla- "kchoot en belandde uit- ]ijk met zijn borst op de niVan een aanrecht. Het pffer is overgebracht pet Elisabeth-ziekenhuis. lidsinspectie zal een on- ;elbk instellen op de bouw- heerlijke stand n: Faïza d.v. H. Fasi en S. B. Oijk; Josepha Johanna d.v. J. enfenberg en C. M. Ouwehand; ,0t,Jacobus z.v. P. Brussee en G. Salih z.v. H. Yakisir en H. Dur; _|miel z.v. F. E. Schaake en C. Dfoning; Joseph Leonardus Ma- v. J. l. m. Honsbeek en h. J. |j(j; lemke d.v. G. J. Hungerink M. van der Voort; Natascha Vlasman en A. van der Plas; is Johannes z.v. J. A. Wolvers C. van Rijn; Jeroen Cornelis z.v. T. C. van Rijn en B. J. de Stephanus Martinus z.v. Th. M. lans en J. M. v. Benten; Eve- d». Th. J. M. van Egmond en S. i lekker. er den: C. Prins, geb. 30-3-1916 5. Crama, geb. 13-5-1900 vrl. ew. met W. Duk; C. de Mooi|, 8-5-1905 vrl. geh. gew. met C. Ik; I. M. Neels, geb. 4-8-1924 Lepelaar, geb. 16-10-1918 Ladan, geb. 1-11-1895 man; Meijer, geb. 9-11-1914 vrl. geh. iuii, geD. man; f\. j. ■.lans geb. 18-2-1973 man; A. z(9eb. 22-6-1896 vrl. geh. gew. r Penseel; F. A. Kranenveld, 3-2-1886 man; G. van Muijen, T-3-1906 vrl. echtg. van C. de L Koek. geb. 23-11-1906 LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden heeft met het gemeente bestuur van Warmond grotendeels overeenstemming bereikt over de overname van het zogenaamde War- mondse deel van de Merenwijk. Bij de totstandkoming van de bestem mingsplannen voor dit gebied werd hiermee reeds rekening gehouden. Uit oogpunt van doelmatigheid willen de twee gemeentebesturen allerlei voorzieningen zoals reinigingsdienst, politietoezicht en brandbestrijding in Leidse handen komt. Het gemeentebe stuur van Warmond stelde/aan Leiden de eis dat de woningbouw in het nieu we gedeelte moet geschieden volgens het bestemmingsplan Warmond-Zuid. Warmond wil hiermee verhinderen dat het uitzicht in de toekomst niet wordt verstoord door bijvoorbeeld hoge wo ningbouw. Voorts moet de 65 meter brede groengordel ten noorden van de Merenwijk in overeenstemming zijn met het Warmondse plannen. Na advies ingewonnen te hebben bij gedeputeerde staten heeft het Leidse gemeentebestuur besloten niet verder te gaan dan de toezegging dat de ge meente Leiden 'niet het voornemen heeft om het bestemmingsplan essen- tiëel te wijzige"h'. Voor de geplande groengordel is nog geen overeenstem ming bereikt met de eigenaars van die gronden. Wanneer dit niet lukt stelt de •gemeente zich voor de grond te ontei genen. Gedurende de overgangssituatie ver goedt de gemeente Warmond aan Lei den de kosten voor brandweer, politie, onderwijs enz. De overgangssituatie geldt totdat de grenswijziging door De Kroon is vastgesteld. De toekomstige' grens tussen de beide gemeenten volgt het tracé van de geplande provinciale weg P.W.6, of deze weg nu aangelegd wordt of niet. Met de grenswijziging gaat een gebied van 17,1 ha van War mend naar Leiden terwijl een gebied van 4,5 ha de omgekeerde weg aflegt. Klachtenronden CNV Als start van een serie jubileumaktiviteiten maken de werkende jongeren van bet CNV uit Zuid Holland za terdag 20 september een 'klachtenrondedoor de pro vincie. De route leidt onder meer langs de volgende plaatsen: Wassenaar, Katwijk, Noord wijk. Leiden, Koudekerk, en Alpben. In elke plaats worden klach ten verzameld over de werkomstandigheden van jon geren. Onder het telefoonnummer 070-884702 kunnen zterdag ook klachten doorgegeven worden. 'Niet geloofd, wel gedaan1 Josephine van Gasteren geeft morgenavond een solovoor stelling in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. Josep hine van Gasteren heeft in haar soloprogramma 's altijd ge streefd naar het dienstbaar maken van haar talenten aan haar maatschappelijke betrokkenheid. Dit streven komt sterk tot uiting in het toneelstuk 'Niet geloofd, welgedaan'. Deze solovoordracht is de toneelbewerking van een ver haal van de schrijfster Grete Weil. Het verhaal behandelt een voor het grootste deel waar gebeurde geschiedenis over een Duitse Jodin, die in de dertiger jaren naar Neder land vlucht. Maar zij wordt gepakt als de Nazi's ook in Ne derland de macht gegrepen hebben. Zij weet echter te ont komen. Na beëindiging van de Tweede Wereldoorlog ver trekt ze naar Amerika. Tijdens een vakantie in Mexico meent de vrouw de Duitser te herkennen, die destijds het nauwst bij haar ontvluchting betrokken was. De oorlog is voor haar dan weer actueel. 'Niet geloofd, wel gedaan2 Het gevoelige verhaal probeert niet allen iets te vertellen over het verleden, maar ook over het heden. „Dit stuk gaat over terreur en angst voor terreur. En dat is helaas nog steeds actueel. Misdaden tegen de mensheid zijn aan de orde van de dag. Tussen het verleden en het nu blijkt wei nig veranderd te zijn,"aldus Josephine van Gasteren. Voor regie en artistieke bewerking tekent Ton Lutz, artistiek leider van het Publiekstheater. De voorstelling begint om kwart over acht. Toegangsbewijzen variëren in prijs van 7.50 tot 12,50 (houders van en CJP en pas 65 betalen 7,50, terwijl ingeschrevenen bij K&O6,50 tot11,50 beta len). Kaartverkoop geschiedt aan het bureau van K&O aan de Oude Vest (telefoon 141141 of 141200). Josephine van Gasteren Glastra van Loon bijeenkomst in het St.Antoniusclubhuis, Mare 43 in Leiden. Het eerste deel van deze avond zal gewijd zijn aan de actuele landelijke politiek waarbij een inlei ding wordt gehouden door de oud-staatssecretaris J.Glastra Van Loon. Tijdens het tweede gedeelte van de bijeenkomst bestaat de gelegenheid om afscheid te nemen van Bert Oosterman die op 1 september zijn raadslidmaatschap beëindigde. Tevens bestaat de gele genheid om kennis te maken met zijn opvolger Menno Witteveen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Meesterserie-concert Het eerste Meesterserie-concert van K&O in dit seizoen wordt morgen gehouden in de grote zaal van de Stadsge hoorzaal. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal onder leiding staan van David Zinman. Voor de pauze bestaat het concert uit de Orkest-suite nr. 1 van Bach en een vioolcon cert van Mozart. Na de pauze wordt de Vierde Symfonie van Tsjaikowsky uitgevoerd. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten worden verkocht bij K&O, Oude Vest 45, te lefoonnummers 141141 en 141200. Collecte Nier Stichting In de week van 22 tot en mei 28 september wordt onder het motto: „Geef! Om een ander. Doen." de nationale collecte voor de Nier Stichting Nederland Gehouden. De organisatie voor Leiden is nagenoeg rond, hoewel de stichting nog steeds collectanten kan gebruiken. Zonder hun hulp en de die van het publiek kan de ac tie niet slagen. Want deze actie is de grote bron van in komsten voor de Nier Stichting die geen subsidie van het Rijk krijgt en dus afhankelijk is van particuliere giften. Met behulp van deze financiële steun kunnen onder meer transplantaties worden verricht, oplei dingscentra voor thuisdyalise betaald, nieuwe behan delingsmethoden ontwikkeld en een goede donorwer ving op gang worden gebracht Collecte-organisator voor de Nier Stichting in Leiden is de heer H. Vis, Ko- ninginnenlaan 80, telefoon 123900. Leiden. Jab Jab in het LVC De Engelse reggeaband 'Jab Jab' treedt vrijdag 19 septem ber op in het LVC, Breestraat 66 in Leiden. Aanvang 21.00 uur. Jab Jab zorgt voor een prima avondje reggea met hier en daar een vleugje funk. Een kaartje voor dit muzikaal gebeuren kost 7,50 gulden, Leden van het LVC betalen 2,50 gulden minder. Kerk restaureert Vier- tot vijfhon derdduizend gul den heeft de Gere formeerde Kerk Vrijgemaakt be steed aan de res tauratie van het naast de kerk aan de Herengrécht gelegen monu ment. Tot voor kort was in het pand een garage bedrijf gehuisvest. De kerk heeft met de ingrijpende res tauratie door aan nemer Du Prie er vergaderruimten in onder gebracht. Morgenavond om acht uur vindt de officiële beëindi ging van de restau ratie plaats als voorzitter N. Noort van de kerkeraad een lint doorknipt. Zaterdag is er van elf tot twee uur voor belangstellen den 'Open Huis'. Mobilofoons gestolen LEIDEN Twee mobilo foons ter waarde van 4.800 gulden zijn in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit twee tankauto's die gepar keerd stonden op de Willem Barentzstraat. Door de tocht- raampjes open te breken ver schaften de dieven zich toe gang tot de auto's. Tweede lustrum polikliniek Geboorteregeling LEIDEN De polikliniek voor Geboorteregeling van het Academisch Ziekenhuis Leiden viert het tweede lu strum met een studiebijeen komst over sexuele/relatio nele vorming in het onderwijs. Dit symposium wordt gehou den op vrijdag 26 september in de aula van het AZL. Aan de studiebijeenkomst nemen ze ven sprekers deel. Behalve de inleidingen is er gelegenheid tot discussie. Tevens is er een optreden van het Theater Sir- kel. Het aantal deelnemers aan het symposium is maximaal driehonderd. Ook wordt een expositie ge houden met onderwijsmate riaal over vorming en voor lichting met betrekking tot seksualiteit, relaties en anti conceptie in het Leerhuis van de Vrouwenkliniek. De expo sitie is gedurende veertien da gen te bezichtigen van negen tot twaalf uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3