Ajax kruipt laatste twintig minuten uit zijn schulp S lives nog zwakker dan matig Feyenoord Van Breukelen hoofdrol tegen Arges ■r' TRAAG DUEL IN ALBANIË IF Europa - Cuphouder Nottingham moe bi o verlies tegen Sofia wegwerken L SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 PAGINA TIRANA AJax heeft een zorg minder het bereiken van ae tweede ronde van het toer nooi om Europa Cup I. Het sou te gek xijn als na de 2—0 (0—0) van Tirana nog moei lijkheden voor de Amsterdammers zouden opdoemen. De moeilijke momenten die Ajax in de letterlijk en figuurlijk hete Albanese hoofdstad kende, waren beperkt tot de eer ste helft van eht duel. Zij werden bovendien voor een belangrijk deel door Ajax zelf ver oorzaakt, door een uiterst verdedigende speelwijze, die overigens gedeeltelijk uit nood werd geboren, s Vóór de wedstrijd werd duidelijk dat de knie blessure van Piet Hamberg spelen absoluut on mogelijk maakte. Daarom viel trainer Been hakker terug op Jensen om tenminste ook eni ge aanvalskracht te hebben plus nog wat steun voor Kieft, die voor dit soort wedstrijden toch te licht bleek. Aiax had een wat moeilijke start, maar alles geschiedde duidelijk volgens plan. De Amsterdammers lieten Dynamo uitrazen en haalden in de laatste twintig minuten de over winning binnen. Amesen scoorde twee keer. Het was een nuttige en praktische zege, niet fraai maar dat was in Albanië ook geen nood zaak. Ajax wilde zich niet laten verrassen door het onbekende en stelde zich daarop in met rust en vertraging gedurende driekwart van de wed strijd, op en top behoudend in de eerste helft en pas daarna enige werkelijk offensieve acties, die tenslotte de overwinning brachten. In de eerste helft had Ajax nauwelijks aanval lende macht. Kieft bleek te licht tegen de ste vig ingrijpende verdediging van Dynamo en, net als Jensen, werd hij geïsoleerd door de ver dedigende taktiek van Aiax, dat met vier man achterin speelde en Lerby bovendien daarbij nog posteerde als extra vrije verdediger. Zon der het vele loopwerk van Lerby op het mid denveld kon Ajax niet jagen. Daardoor zette Dynamo, behoedzaam en traag schuivend, steeds weer aanvallen op die ook Amesen, Van Geel en Schoenaker dwongen tot veel verdedi gend werk. Het gevolg was een duel met twee zich lang zaam verplaatsende ploegen: Ajax omdat het dat zelf wilde. Dynamo omdat het vermoedelijk niet anders kan. Alleen voorstopper Cocoli had een lange trap in de benen. Echte spitsen had den de Albaniërs niet. De kleine „wondervoet- baller" Zeri kan het centrum van een verdedi ging dol dribbelen maar niemand kon het werk afmaken, ook de zeer begaafde Zeri niet Kansen Na een goede twintig minuten vervelend voet bal, een kopballetje van Kieft en een af zwaaiend afstandsschot van Lerby dwong Dy namo Ajax verder terug. Dat leverde Dynamo vier redelijke kansen. Cipi miste de eerste na- Eerst tegen het eind van het duel kwam Ajax aan aanvallen toe en scoorde Arnesen tweemaal. Dit is zijn tweede treffer, een kopbal. dat Schrijvers heel ver, ofschoon wat onoor deelkundig, was uitgelopen. Baligjini kopte de tweede over en Zeri kwam bij de derde niet aan een sterk schot toe. De vierde mogelijk heid, een „stuitbal" van Zeri werd door Schrij vers bekwaam overmeesterd. Na de rust stuurde Ajax zijn middenvelders wat verder naar voren. Door die verandering van taktiek toonde Ajax aan wat zijn ware moge lijkheden zijn. Dynamo kreeg geen tijd meer. De jacht op de bal leverde succes op, dé achter hoede kon eindelijk rustig verdedigen en mee bouwen aan combinaties die het laatste deel lucht uit de longen van de Albanese spelers persten. Ajax zette het duel steeds meer naar zijn hand. De Albanese storm, die gele kaarten had opgeleverd voor Zwamborn en Schoenaker na charges op Zeri, was uitgeraasd. Dynamo was niet gevaarlijk meer. Ajax bij vla gen wel, al was Kieft in het centrum volstrekt onmachtig. Hij kreeg echter in het laatste kwart van de wedstrijd steeds meer ruggesteun uit het middenveld door het oprukken van Schoenaker, Van Geel en Arnesen. Die druk werd Dynamo teveel, al ontstond de openings treffer min of meer bij toeval. Een verre ingooi van Jensen verraste de Albanese verdediging, Schoenaker kopte door en Arnesen vuurde raak: 10. De wedstrijd was in feite beslist. Ajax kon in het laatste kwartier doen wat het wilde, hield zijn verdediging steeds gemakkelijker dicht en maakte in de laatste minuut het karwei af. Op nieuw door Arnesen die koppend uit een voor zet van Wiggemansen, ingevallen voor Kieft, scoorde: 20. Dynamo Tirana: Luarasi; Dauti, Cocoli, Cipi, Targae; Marko, Brecu, Bajaziti (Keka); Pernaska (Cobaini), Zeri, Baligjini. Ajax: Schrijvers; Molenaar, Zwamborn, Ziegler, Boeve; Schoenaker, Lerby, Arnesen; Van Geel, Kieft (Wigge mansen), Jensen. DEN HAAG De grote verrassing In de eer ronde van het toernooi om de beker voor lanH kampioenen was het verlies van bekerhoik Nottingham Forest bij CS KA in Sofia. Ook, tweede Engelse deelnemer in dit toernooi, vo malig bekerhouder Liverpool, had een zeer n tige start met het gelijkspel (1-1) bij de FiP« amateurs van Palloseura in Oula f'S Ie De grote mond van coach Brian Clough heeft deze U® eens niet geholpen. Blufferig had hij gezegd: „We gaan ff veld in om aan te vallen en te winnen". Na de aftrap mpt Nottingham echter zwaar in de verdediging, eenvoq omdat de Bulgaarse kampioen sterker was. Doelman S: a ton moest in het begin diverse keren zijn club voor 9 achterstand behoeden. In de 22e minuut werd hij verslaru door Djevizaf, die uit een solo de bal in het verlaten a schoof. De 70.000 toeschouwers sprongen al juichendfn maar verdediger David Needham haalde de bal nog varkf doellijn. Ook na de rust kwam Nottingham niet verder (e| enkele krachteloze tegenstoten. In de 70e minuut ontstir de verdiende treffer voor Sofia. Jontsjev schoot de balk, een voorzet van Dimitrov vlak voor Shilton hard in: 1 Ook Liverpool speelde niet sterk. Een gemakkelijke zL leek tot de mogelijkheden te behoren toen McDermotr® de 15e minuut een voortdurend overwicht gestalte gaf fr een treffer. Liverpool verzuimde echter de voorsprong''1 te bouwen. Tien minuten voor het einde scoorde Puorf3 niemi tegen. Pt' De hoogste score van een club kwam op naam van SpaiP Moskou tegen de Luxemburgse kampioen Jeunesse d'Ejal 5-0. Topscorer was Joeri Gavrilov, speler van de ploeg i i de Sovjet-Unie die in het Olympische toernooi goud |0' haalde, die drie keer raak schoot. se Club Brugge ziet zich voor een bijna onmogelijke taak #r steld in de tweede uitwedstrijd tegen FC Basel. Op eijg veld verloren de Belgen met 1-0 van de Zwitsers. In de^l minuut zorgde Maissen voor de treffer. Bayern München won met 4-1 van Olympiakos Pyraj,r maar de reacties na het duel waren toch niet positief. L te snelle tegentreffer en dan nog een doelpunt weggeL door concentratieverlies tegen het einde van de wedstP vormden de negatieve commentaren, ook van trainer F* Csernai. Mede door toedoen van Breitner, die kort voorr begin van het duel zijn contract met Bayern voor twee verlengde, kan Dremmler voor de Beierse ploeg twee b In Europa Cup II slechts drie zeges in uit wedstrijden DEN HAAG Feye- noord was een van de drie clubs, die de eerse ronde van het toernooi voor bekerwinnaars be gonnen met een over winning in de uitwed strijd. Ook FC Water schei en Spartak Praag presteerden dat. Aange tekend moet worden dat alle drie clubs met zeer geringe tegenstand te maken kregen. Feyenoord won met 31 van lives Tampere. Wa terschei met dezelfde cij fers van Omonia Nicosia en Spartak Praag met de recordscore van de dag (60) van Spora Luxe- burg. Drie bezoekende clubs wisten voorts een gelijk spel te behalen. FC Hau- Êar uit Noorwegen racht het in Sion tegen de club van die naam tot 11, Dynamo Tiflis kwam in Saloniki even als Kastoria niet tot sco ren en ook de wedstrijd Dynamo ZagrebBenfi- ca bleef 00. Opvallend was de ruime winst die het tweede elf tal van Real Madrid, spe lend onder de naam FC Castilla, behaalde op West Ham United. Castil la had vijf vaste spelers aan het eerste elftal moe ten afstaan. Overigens kwamen de Spanjaarden pas twintig minuten na de rust voor het eerst tot scoren. Cross had West Ham in de 18e minuut de leiding gegeven. Paco, Balin en Cidon gaven FC Castillo toch nog een be hoorlijke uitgangspositie. De Argentijn Mario Kempes zette benerhou der FC Valencia pas laat op het goede spoor tegen As Monaco. Hij scoorde in de 62e minuut. Acht minuten later werd Kempes vervangen door Villaredo. In de laatste minuut zorgde Morena uit een strafschop voor een beter resultaat van FC Valencia. Drie minu ten voor tijd werd de Spanjaard Solsona uit het veld gestuurd door de Westduitse scheidsrecter Günther Linn. Jan van Delnsen (rechts) ligt op snelheid en zal Feyenoord op 2—1 brengen. TAMPERE In een pover duel heeft Feyenoord in het Rasina-stadion van Tampere de eerste stap gezet naar de tweede ronde van het toernooi om Eu ropa Cup II. De winst van 3-1 op de amateurs van lives is een garantie voor een plaats bij de clubs die op 22 oktober en 5 november verder spelen. Dan zal Feyenoord zich echter heel an ders moeten manifesteren dan tegen li ves. De traag opererende Rotterdam mers moesten een achterstand wegwer ken voordat Notten (strafschop), Van Deinsen en enkele seconden voor tijd Troost voor de eindstand van 3-1 kon den zorgen. Het gemis van de geschorste Petursson en de geblesseerde Peters werd duidelijk ge voeld. Zij waren wellicht in staat geweest om eerder gaten te maken in de statische Finse defensie. Op het gladde, ongelijke veld bleef Vermeulen, die angst haa voor het harde Finse ingrijpen, onzichtbaar. Omdat Jezek voor een middenveld met vier man had gekozen, speelde Feyenoord in feite zonder aanvallers. „Ik had on langs gezien dat lives een sterk middenrif heeft", verklaarde Feyenoords trainer la ter die beslissing waarvan Budding het slachtoffer werd. De angst van Jezek bleek achteraf volkomen ongegrond. lives Tampere was een elftal goedwillende en hardwerkende amateurs, die zelfs voor een matig Feyenoord te zwak waren. Feyenoord drong lives direct terug op ei gen helft maar ervoer dat de Finse uitval len erg'gevaarlijk waren. Na een diepte pass kwam Uimohen in de zesde minuut alleen voor Hiele. De Fin schrok echter zo dat hij de bal veel te hoog lobde, zodat Balkestein het leer nog voor het lege doel kon wegtrappen. Drie minuten later had Uimonen meer succes. Lindstroem bracht de bal hoog voor, Hiele kwam uit zijn doel Weinig gevaar De Finse amateurs werden wel steeds te ruggedrongen op eigen helft maar hadden al gauw door dat van het langdurig com binerende en traag spelende Feyenoord weinig gevaar viel te duchten. Pas na 26 minuten kreeg doelman Sairane het eerste schot op zijn doel. Vermeulen trof het zij net. Acht minuten voor de rust kwam Feye noord op gelijke hoogte. De Rotterdam mers mochten de Russische scheidsrechter Stoepar dankbaar zijn. Nadat Van Dein sen vanaf het middenveld Vermeulen had gelanceerd, sprintte Troost met Vihtala net strafschopgebied binnen. Op het moent dat de bal kwam, gingen Troost en Vihtala gelijktijdig onderuit. De Rus zag er voor Feyenoord een strafschop in. Not ten maakte geen fout: 1-1. De pressie van Feyenoord werd lives na de rust al snel te veel. Feyenoord kreeg meer ruimte en in de 52ste minuut speel de Notten op links Van Deinen vrij: 1-2. De gevaarlijke Uimonen bracht na .een uur weer enige hoop toen hij na ee|; ser van Hiele dicht bij het Rotte; doel kwam. Hij kwam echter een m,, kort om de bal in het net te glijden, na Balkestein voor opruiming kon t extra I Jezek bracht in de 67ste minuut mejj de Leeuw een extra aanvaller in he waardoor Stafleu kon gaan doucht pressie van Feyenoord, die na de t treffer minder was geworden, nam^ waar weer toe maar de RotterdaE misten het vernuft om meer bref slaan in de vermoeide Finse deferl de laatste tien minuten zetten de f nog een keer aan. Hiele moest eed' van o.a. Lindstroem verwerken. 2 nu ten voor het eindsignaal kon" slechts redden door zich op de voetr de doorgebroken Vuorinen te werp Fin trapte onbeheerst door - om de( maker te voorkomen. Enkele sei voor het laatste fluitsignaal kwart noord toch nog op 3-1. Vermeulenp de hele wedstrijd nauwelijks te zip geweest, kon vanaf de middenlijlis gaan en bediende de meegelopen^ op maat, waarna Sairanen voor dfi maal kansloos was. ILVES TAMPERE: Sairanen; Hurri. i Heinonen, Vihtala. Pinnen, Vidgren, v Kuulavainen, Lindstroem, Uimonen. Vuorinen. FEYENOORD: Hiele, Wijnsteker». Nieh kestein, Brard, Stafleu, Notten, Van 1 Til, Van Deinsen, Troost, Vermeulen. FC Utrecht houdt zonder VanHanegem stand PITESTI FC Utrecht is het Europa Cupavontuur goed be gonnen. Tegenstander Arges Pitestl, dat van de Roemeense voetbalbond zondag vrijaf had gekregen om zich voor te bereiden op deze eerste wed strijd in bet UEFA Cuptoer nooi. liep zich vast op de on verzettelijkheid van de Utrechtse defensie. Vandaar dat het eindresultaat (O—0) door de Roemenen als een re gelrechte nederlaag werd be schouwd. Van Breukelen, die vorige week door bondscoach Zwartkruis te licht werd be vonden om zijn debuut tegen de Ieren te maken, toonde zich in Pitesti een doelman van zeer hoog niveau. Met een aan tal spectaculaire reddingen hield bij de Roemenen op 0— 0. Toch moest trainer Han Ber ger voor het eerste treffen in dit toernooi een teleurstelling incasseren. Een half uur voor het begin van de wedstrijd zag hij zich genoodzaakt Willem van Hanegem të vervangen, die in de laatste competitie wedstrijd tegen Sparta een blessure aan zijn linkerknie had opgelopen en na een korte warming-up niet speelklaar bleek. „Het gaat echt niet", verzekerde hij Berger. „Ik kan geen bal met mijn linkerbeen trappen". De mutatie bracht Berger in de problemen. Hij had met Van Hanegem een speciaal plan. Naast de vrije man Joop Wildbret zou de routinier ook een verdedigen de taak krijgen. De wisseling noopte Berger om de jonge Willy Carbo in het elftal op te nemen. „Dat gaat ten koste van onze taktiek", sprak Ber ger. „Met Carbo in de ploeg moet ik wel van systeem wis selen". Drie Zo verscheen Utrecht, geheel tegen de zin van zijn trainer met drie aanvallers: Van der Lem, Rietveld en op links Carbo. Problemen leverde de wijziging niet op, die wonder wel bleek te passen in de tak tiek van Arges, dat keurig met drie middenvelders en drie aanvallers opereerde. Van het verwachte openingsoffensief van Arges kwam bitter weinig terecht. Met veel inzet maar met weinig spelinzicht stortten de Roemenen zich in de strijd. Het gevolg was een aantal bot singen dat in de vaderlandse competitie zeker met geel bestraft zou zijn. Maar de Oos tenrijkse scheidsrechter Fahmler hield de kaarten voorlopig in zijn zak. Voor Utrecht kreeg het wed strijdverloop in de eerste drie kwartier een gunstige ontwik keling. Hoewel zwaar in de verdediging, kwam het doel van Van Breukelen niet ern stig in gevaar. Utrecht ging steeds rustiger spelen en Joop Wildbret groeide uit tot de beste verdediger. Utrecht dat toch ruim 200 sup porters bij zich had, ontsnapte eenmaal aan de aandacht van de defensie van Arges na een misser van Stamgu. Carbo ver scheen voor doelman Aricium, maar faalde. Het was de enige kans die Utrecht kreeg, omdat Arges handig de buitenspel val hanteerde. Van der Lem en Radu kwa men nog in het „nieuws". Om de wedstrijd niet uit zijn han den te laten glippen, moest Fahmler wel de gele kaart te voorschijn halen. Bedenkelijk Het spelpeil, dat in de eerste helft het eerste divisieniveau in Nederland zeker niet bena derde, zakte na de pauze naar een bedenkelijk niveau. Ignat, Kallo en Radu beproefden in het begin nog wel Van Breu kelen, maar de sluitpost van Utrecht stond pal en voor kwam met gave reddingen dat Arges kon weglopen. Arges werd steeds onrustiger. Geholpen door de steeds zwakker leidende Ooetenrij- De actie die Gerard van der Lem (rechts) een gele kaart opleverde. HIJ haalt Kal deruit. ker, die zich in de tweede helft als een thuisfluiter manifes teerde, spoelden de aanvals golven op het Utrechtse doel af. Effect sorteerde het niet. Utrecht bleef overeind, zij het met moeite. Zelfs een straf schop in de allerlaatste minuut van der Vlag had Radu te gen de grond gewerkt red de de thuisclub niet De ba vloog huizenhoog over. Arges Pitestl: Ariciu; Zarn cu, Pana, Dulpen; Wadea, Ij lo; Nica, Radu. Moiceanu. FC Utrecht: Van Breuï Chatinier, Wildbret, Van] Flight; Tervoort, De KruyM Van der Lem, Rietveld, Cï

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18