moet vertellen hoe ^bar en boos" de situatie is •f ;yDA niet ontevreden iiver regeringsplannen, ■IVD: meer ombuigen Wiegel :Wij staan voor fundamentele keuzen lieer eigen bijdragen in ziektekosten £eidóe@oiiACi/nt Machinist sprong vlak voor ontsporing de trein uit AN AGT: „MEDIA SLAGEN DAAR NIET IN" Hl De spirit is eruit Van Agt: zaken als VAD en inspraak niet van wezenlijk belang Opdracht voor ouw Grieks fregat etekent doorbraak NENLAND LEIDSE COURANT' (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het is een „laatste poging t bevolking duidelijk te maken hoe wij ervoor staan, waarom dat zo is en et anders moet", aldus premier Van n een toelichting op de troonrede, die igin Beatrix vanmiddag heeft uitge- jinister-president meent dat men in het niet of onvoldoende beseft hoe „bar en de situatie is. Volgens hem slagen de me- niet in deze boodschap over te brengen. t n sociaal-economische berichtgeving zou- 'n ij doorgaans teveel afdalen in een over gaan technische details, „waar de mensen j: weg mee weten". De rede van de konin- eJ as volgens hem de „kans der kansen" om .^verandering in te brengen. Weliswaar is plrmeel zo, dat bet staatshoofd zich richt tot de leden van de Staten-Generaal, maar in feite spreekt zij tot alle ruim v landers, aldus Van Agt Hij protesteerde fel tegen het verwijt dat de ko ningin op deze wijze is gebruikt of zelfs mis bruikt om iets te doen waar de ministers zelf niet in slagen. De premier wees erop dat vol gens het (ongeschreven) staatsrecht de konin gin op Prinsjesdag vanaf de troon in de Ridder zaal slechts verkondigt wat de ministers vin den. Er is dan geen ruimte voor persoonlijke opvattingen van het staatshoofd. Alle woorden van deze rede zijn door Van Agt geschreven. Dat er in de eerste zin gesproken werd over „mijn moeder", was omdat de premier op de een of andere wiize ook in de troonrede tot ui ting had willen laten komen dat Juliana geen koningin meer is. Met deze rede van de koningin hoopt het kabi net ook te bewerkstelligen dat de delegaties van werkgevers en werknemers beseffen waar het om gaat in de besprekingen over de ar beidsvoorwaarden in het komende jaar. „Hun verantwoordelijkheid strekt zich uit tot ver buiten de onderhandelingstafel". De premier doelde daarmee op het feit dat de hoogte van vele rijksuitgaven wordt bepaald door het ni veau van de lonen in het particuliere bedrijfsle ven. Dit komt omdat de salarissen van ambte naren en zogeheten trendvolgers en de sociale uitkeringen gekoppeld zijn aan het gemiddelde van een aantal cao-lonen. Van Agt wilde niet ingaan op de vraag wat de regering doet, als de sociale partners weigeren zelf tot verlaging van de koopkracht over te gaan. Hij liet echter wel doorschemeren dat er dan wederom een of andere loonmaatregel komt. De hoogte van de kosten verbonden aan het stelsel van sociale zekerheid (volgend iaar zo'n 80 miljard gulden) was ook een punt, waarover de premier zich grote zorgen maakt Dat had hem ertoe gebracht „een taboe te doorbreken" en in de troonrede op te nemen dat er een ein de moet komen aan het oneigenlijk gebruik en het misbruik van vele sociale voorzieningen. Van Agt kondigde aan dat er een actieplan komt om deze misstanden te bestrijden, „die ie dereen kent maar waarover niemand spreekt, althans niet op het Binnenhof". Volgens nem is dat mede in net belang van de mensen, voor wie de sociale zekerheid bedoeld is. „Er moet worden voorkomen dat het stelsel in diskrediet raakt". Een bezuiniging met één procent, zoals de regering volgend jaar wil bereiken, is niet voldoende, meent Van Agt, „maar wel het maximaal haalbare". In de jaren daarna zal men zijns inziens door moeten gaan op deze weg. 5POSITIEVOLSTREKT MISLUKT (Van onze parlementaire reactie) HAAG De regeringspartijen CDA. bben verschillend gereageerd op* inen van de regering, zoals ontvouwd miljoenennota en ontwerp-begroting. k commentaar niet ontevreden, [hij hier en daar ook kritiek, terwijl de alen vinden dat de regering nog lang ver genoeg gaat in haar pogingen tot ui gen. lositie is in het geheel niet te spreken iet voorgestelde beleid. PvdA-leider Uyl meent dat er louter „defensieve" regelen worden genomen zonder dat perspectief op herstel wordt geboden, ■actie van D'66 constateert dat het kabi- r niet in slaagt de oogst binnen te ha- Het sociaal-economische beleid wordt rolstrekt mislukt gekenschetst. ^fractievoorzitter Lubbers begint met te en dat er terecht offers van de burgers len gevraagd. „Wegschuiven van pijnlijke e]es is niet verantwoord meer". De sterk stij- c!e aantallen trekkers van de sociale voor-^ ingen komen daardoor ten laste van allen," PJvan de ontvangers van uitkeringen zelf. monniken, gelijke kappen". Lubbers is eens met de stelling van de regering 'Werkgevers en werknemers zelf tot een vaardige koopkrachtverlaging moeten be- tn. CDAvfractie zou ermee akkoord gaan als in kanstaande driehoeksoverleg van regering pciale partners ook over een verdere scho of van de prijscompensatie en het stellen van grens aan de vakantietoeslag wordt gespro- Dat laatste mocht wat Lubbers betrof niet -J de regering worden opgelegd, maar zou in vrijheid kunnen worden overeengeko- vindt hij. In het overleg moet ook aan de komen op .welke wijze de aardgasbaten het best besteed kunnen worden. Volgens Lubbers moet dat op zodanige wijze dat werkgevers en werknemers zich erbij betrokken voelen. De CDA-fractie, evenals die van D'66, voelt niet veel voor het plan het laagste BTW-tarief te verhogen van 4 tot 4,5 procent. Dit zou geen doelmatig instrument van inkomenspolitiek zijn. Aanpassing van één of meer accijnzen op min of meer luze goedèren vindt men meer voor de hand liggen. D'66 pleit voor een apart tarief voor luxe goederen, zoals ook in andere landen bestaat De VVD heeft grote moeite met de aangekon digde lastenverzwaring, omdat die de kosten van het bedrijfsleven alleen nog maar hoger maakt en dus onvermijdelijk tot meer werk loosheid leidt Het kabinet zou dan ook al het mogelijke moeten doen om meer inkomensma tiging, over de gehele linie, te bewerkstelligen en om de kosten van de sociale voorzieningen te drukken. Ook menen de liberalen dat voor rang gegeven dient te worden aan een intensie ve bestrijding van fraude, zowel op het gebied van de belastingen als van de sociale voorzie ningen. Naar de mening van PvdA-voorman Den Uyl presenteert het kabinet een begroting met tal van losse einden, met bezuinigingen en aanpas singen zonder dat ook maar iets van een welko- verwogen aanval op de werkloosheid zichtbaar wordt „Ronduit verbijsterend". Den Uyl meent dat nu er geen economische groei te verwach ten is en de particuliere inkomens derhalve moeten dalen, de regering de verantwoordelijk heid had moeten nemen voor een rechtvaardi ge lastenverdeling en voor de instrumenten om de inkomensoffers om te zetten in meer werk gelegenheid. D'66 uit zich in ongeveer gelijklui dende woorden. Waardering is er bij de socia listen voor voor de „evenwichtige' beschou wing van minister De Ruiter (justitie) over de rechtshandhaving in de samenleving. Na de sluiting van de Staten-Generaal drukt minister Wiegel op het Binnenhof de hand van Eerste Kamervoorzitter Thurlings. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG „Van econo mische groei is niet of nau welijks sprake meer. De pe riode, waarin de bomen tot in de hemel leken te groeien ligt achter ons. Zowel bin nen als buiten deze muren wordt eerst nu ten volle be seft, dat wij voor fundamen tele keuzen staan", aldus de minister Wiegel (binnen landse zaken) gistermiddag in het gebouw van de Eerste Kamer waar hij namens de koningin de zitting '79'80 van de Staten Generaal heeft gesloten. Evenals voor gaande jaren arriveerde Wiegel per koets, temidden van twee eskadrons van 30 ruiters op het Binnenhof. Opmerkelijk was, dat Wiegel zich in zijn toespraak tot de le den der Tweede en Eerste Ka mer dit keer niet beperkte tot officiële algemeenheden, maar (heel ongebruikelijk) al een beetje vooruit liep op de troon rede, die vandaag bij de ope- onze parlementaire re dactie) HAAG De rijksbij ten aan de sociale ziekte- iienverzekeringen zullen r&81 met 300 miljoen wor- verlaagd, zo kondigt n tssecretaris Veder-Smit in de begroting voor ^gezondheid. Dit is rao- oljk geworden door het al n voerde pakket eigen bij ten die de verzekerden -al moeten betalen voor bijvoorbeeld kraamhulp. Per 1 oktober zal ook een ei gen bijdrage voor het zieken- vervoer worden ingevoerd. Verder wordt per 1 januari de aangekondige verbeterde con trole op de verzekeringsge- rechtigheid ingevoerd, hetgeen de staat naar verwachting en kele tientallen miljoenen gul dens besparing zal opleveren. De staatssecretaris kondigt ook strengere richtlijnen aan voor de aanschaf van medische ap paratuur en de aanstelling van paramedisch en medisch-tech- nisch personeel in de algeme ne ziekenhuizen. Dit om de doelmatigheid bij aanschaf en gebruik van medische en tech nologische mogelijkheden in ziekenhuizen te verhogen. Uit het financieel overzicht bij de begroting blijkt dat het be leid er in het algemeen op ge richt zal zijn om de kosten in de gezondheidszorg zoveel mo gelijk te beperken. Het bedrag dat is uitgetrokken voor nieuwbouw van ziekenhuizen blijft voor 1981 op hetzelfde niveau staan als dit jaar, een kleine 600 miljoen gulden. Bij de beoordeling van de plannen voor nieuwbouw zullen facto ren als het energieverbruik en het aantal vierkante meters per ziekenhuisbed een grotere rol gaan spelen. Ook wil de staatssecretaris normen laten opstellen voor kinderveiligheidssluitingen op verpakkingen. De invoering daarvan zal het eerst dienen te gebeuren op verpakkingen van bijtende vloeistoffen (zu ren logen en bleekmiddelen) en organische oplosmiddelen (terpentine, aceton). Milieu De verschillende overheids maatregelen op het terrein van het milieu zullen volgend jaar ongeveer 3,5 miljard gul den gaan bedragen. Tot en met ningszitting door koningin Beatrix werd uitgesproken. „Debatten, gevoerd over de loonontwikkeling, de sociale zekerheid, de omvang en func tie van de collectieve en parti culiere sector in het afgelopen zittingsjaar waren slechts een voorafschaduwing van datge ne, wat nog komen gaat. De wetenschap, dat verkiezingen naderen, zal aan de komende gedachtenwisseling tussen re gering en Staten-Generaal een extra dimensie geven", aldus Wiegel. VOLKSGEZONDHEID EN MILIEUHYGIëNE 1985 wordt een ontwikkeling van het lastenniveau voorzien tot bijna vijf miljard gulden. Minister Ginjaar wil voor de bestrijding van ongedierte de burger verplichten om mee te werken aan de ongediertebe- strijding. Voorts wordt over wogen om ieder particulier on- gediertebestrijdingsbedrijf te verplichten de gemeente in te lichten wanneer en waar dit bedrijf een bestrijding gaat uit voeren. DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 MILJOENENNOTA en troonrede geven een gevoel van grote machteloosheid. Somberheid alom, teruggang overal. En daartegenover weet het kabinet-Van Agt het valt ons zwaar het te schrijven nauwelijks nog een inspirerend be leid te stellen. De problemen zijn groot Structurele en con juncturele problemen vallen in 1931 samen, culminerend in de droevigste cijfers sinds jaren. Dat kan het kabinet niet aangerekend worden, de oorzaken zijn extern. Maar dat neemt niet weg dat de regering zelfs als we rekening hou den met de moeilijke situatie best wat meer overtuigings kracht in de stukken tentoon had kunnen spreiden. WAT nu op tafel ligt is in feite een begroting met tal van losse einden. Terecht is de noodzakelijke loonmatiging on derwerp van overleg met de sociale partners gemaakt Een loonmaatregel is verre vanzelfsprekend. Terecht is ook d« extra kortingsronde op de ambtenarensalarissen onderwerp gerrtaakt van overleg met de ambtenarenbonden. Ten on rechte is in de onderwijsbegroting 250 miljoen extra-extra korting op onderwijssalarissen opgenomen, zonder dat van overleg met vertegenwoordigers wordt gerept Ook over dit punt zal overleg moeten worden gepleegd. Dit alles betekent* dat er weliswaar een begroting op tafel ligt, maar dat de defi nitieve inhoud daarvan sterk afhankelijk «s van de uitkomst van de diverse vormen van overleg. WAAR komt de regering nu mee voor de dag om het over leg gunstig te stemmen, teneinde een goede uitkomst ervan te bevorderen? Dat is niet indrukwekkend. Het gerichte be leid (waarin de volkshuisvesting terecht prioriteit krijgt) be draagt slechts 0,7 miljard op een begroting die de honderd miljard ver overschrijdt Wel een zeer magere keuze gegeven de benarde economische omstandigheden, die juist om een gerichte aanpak vragen. Vorig jaar nog werd druk gepraat over „flankerend beleid" (waar overigens weinig van terecht kwam). Daarvan horen we nu niets meer, de spirit is eruit Nog steeds traineert het kabinet de beperking van belastin gaftrek bij excessief hoge hypotheekrenten, om maar een voorbeeld te noemen. Op zijn zachtst gezegd lijkt het kabinet niet erg gemotiveerd tot het scheppen van een goed klimaat voor het maatschappelijk overleg. VOLLEDIG onderstreept moet worden de stelling in de Miljoenennota, dat de stijging volgend jaar van de loonsom met acht procent (volgens de al afgesloten CAO's) slecht is voor de economie. Zo'n grote stijging is onaanvaardbaar. Dit temeer daar die grote loonsomstijging in samenhang met de voorgenomen regeringsmaatregelen leidt tot een koopkracht verlies voor de laagst betaalden en de hoogste inkomens, dat procentueel vrijwel gelijk is. Dat doet geen enkel recht aan het uitgangspunt dat sterkere schouders de zwaarste lasten moeten dragen en dat de zwaksten moeten worden ontzien. DAAROM is het zaak, dat de sociale partners in het komen de overleg met de regering tot het inzicht worden gebracht* dat in het belang van de werkgelegenheid de loonplannen voor het volgend jaar naar beneden worden bijgesteld. Het doet overigens vreemd en opnieuw weinig inspirerend aan, 'dat de regering in haar beleidsvoornemens eigenlijk zelf het afvlakken bevordert van het inkomensplaatje: iedereen ver liest procentueel evenveel koopkracht SAMENVATTEND: de problemen zijn groot, groter dan ooit. De regering staat voor een moeilijke opgave. De beleids voornemens doen weinig inspirerend aan, te weinig gezien de omvang van de problematiek. Het is nu aan het parle ment om de noodzakelijk diep ingrijpende plannen te larde ren met voorstellen, die een zo goed mogelijke uitkomst van het maatschappelijk overleg kunnen bevorderen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Premier Van Agt vindt zaken als vermo- gensaanwasdeling of meer in spraak voor werknemers on der de huidige omstandighe den niet van wezenlijk be lang. Dat bleek tijdens zijn toelichting op de troonrede, toen hem de vraag werd ge steld, waarom er in dit stuk niets stond over wat de rege ring de werknemers aanbiedt als compensatie voor het ver langde inleveren van koop kracht De troonrede gaat „uitsluitend over essentialia", aldus de minister-president Overigens meent hij dat de vakbonden, die de genoemde zaken wel van wezenlijk be lang vinden, het zelf in de hand hebben om een ander deel van het zogeheten flanke rend beleid te verwezenlijken, namelijk de nivellering van inkomens. De regering laat het (vooralsnog) aan de werkge vers en werknemers over om ervoor te zorgen dat de koop kracht rechtvaardig wordt verlaagd: oplopend van 1,25 procent voor de minimumin komens tot 3,5 procent voor de hoog gesalarieerden. Als dit gebeurt betekent dat heel veel voor de hogere inko mens, aldus Van Agt Hij weet erop dat deze groep al gedu rende een reeks van jaren heeft ingeleverd. „Er is allang gerealiseerd wat er stond in de interimnota van het kabinet- Den Uyl over de inkomens vorming". De premier is zelf niet zo gelukkig met deze ont wikkeling. Volgens hem zal op een zeker moment „de wal het schip gaan keren". Naar ver luidt bedoelt hij daarmee dat hoe langer hoe meer topfunc tionarissen, zeker bij de over heid, gedemotiveerd raken, nu er telkenmale fors aan hun sa laris wordt geknabbeld. )PMAN STIKKER VAN RSV: n IIPHOL Volgens president-directeur A. Stikker van >c J/Schelde/Verolme (RSV) kan de aankoop van een Ne* t lands fregat door de Griekse marine worden gezien als doorbraak van de Nederlandse marinebouw op de inter- onale markt voor Nato-fregatten in de Kortenaer-klas- itikker zie dit gisteravond op Schiphol na aankomst uit jiene, waar hij de order had getekend. ii ker verwacht van de Portugese regering opdracht te krijgen de bouw van één fregat in Nederland en voor de bouw in itie van twee fregatten op een Portugese werf. hoopt ook betrokken te worden bij de vervanging van de atten van de Canadese marine. Volgens Stikker blijkt RSV er wat het verkopen van de standaardfregatten betreft con- e erend te zijn met landen als Engeland, West-Duitsland en 'ie als het gaat om kwaliteit en levertijd. 1 de levering van een fregat is meer dan driehonderd miljoen len gemoeid. De bouw levert tweeduizend manjaren werk Als een extra „brug" kwamen de twee treinstellen over het water te liggen. VLAARDINGEN Vlak voor het ongeluk gebeurde, is de machinist van de trein die gisteren op de spoorbrug bij Vlaardingen uit de rails vloog, zijn cabine uitgesprongen. Hij werd slechts licht gewond, maar is zo van streek geraakt door het gebeurde dat hij nog niet kon worden verhoord. Het treinverkeer op het betrokken baanvak is vanmorgen vroeg hervat. De spoorwegen hebben gisteravond en -nacht met man en macht gewerkt om de ravage op te ruimen van het ongeluk, waardoor twee treinstellen naast de brug belandden en over het water kwamen te hangen. Twee draaistellen liggen nog in het water. Deze zullen waarschijnlijk komende nacht worden geborgen. De ongelukstrein, een zogeheten sprinter, was op weg van Rotterdam naar Maassluis. Bij Vlaardingen had de machinist moeten wachten omdat de brug geopend was geweest en het dichtdraaien iets meer tijd in beslag nam dan gebruikelijk is. Toen de bestuurder toch door reed, ontspoorde zijn trein. Aangenomen wordt dat de seinen normaal hebben gefunctioneerd en dus op rood stonden, maar dat de machinist deze heeft genegeerd. Er zaten twintig reizigers in de treinstellen, van wie er veertien gewond raakten. Het betrokken baanvak is niet voor zien van Automatische Trein Beveiliging (ATB). Dit systeem zorgt ervoor dat een trein automatisch stopt, wanneer de machinist een sein negeert. Ruim vier jaar geleden voltrok zich ook een spoorwegongeluk op het onderha vig traject Daarbij kwamen 24 mensen om het leven.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9