i Stormloop op Nederlandse ambassade in Paramaribo Billy Carter maakte misbruik van Libische gastvrijheid Algemene vergadering VN in teken van moeizaam verlopende ontspanning BELGIE MAAKT EIGEN URANIUM NOG SNEL EVEN VISUM AANVRAGEN Steeds meer reactief op schrijven van Duits episcopaat Excuses VS nodig voor vrijlating gijzelaars Poolse presiden wenst zuivering partijgelederen BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 PAGINA 8 Meer dan duizend politieman nen en veiligheidsautoriteiten zijn in Wenen betrokken bij de bewaking van de leden van de OPEC-landen, die in de Oos tenrijkse hoofdstad aan het vergaderen zijn over de olie prijs en -productie. Saoedi-Arabië handhaaft olieproduktie WENEN Saoedi-Arabië handhaaft zijn olieproduktie op de huidige omvang van 9,5 miljoen vaten (van 159 liter) per. dag zolang binnen de OPEC (de Organisatie van Olie Exporterende Landen) geen overeenstemming is be reikt over een prijsbeleid op lange termijn. Dit heeft de Sa- oedische minister van olie, sjeik Achmed Zaki Jamani, op een OPEC-bijeenkomst in We nen verklaard. De andere OPEC-landen willen dat Saoe di-Arabië, de grootste oliepro ducent en -exporteur van de dértien landen, zijn oliepro duktie terugbrengt tot 8,5 mil joen vaten per dag om het hui dige overschot op de interna- tipnale oliemarkt te verklei nen. Dat overschot heeft de laatste maanden tot scherpe prijsdalingen op de vrije markt gëleid. Russische soldaat in Kaboel vraagt asiel ih V.S. WASHINGTON Een Russi- sche soldaat die dienst deed in Afghanistan, heeft zich giste- rén vervoegd bij de Ameri kaanse ambassade in Kaboel en heeft om politiek asiel in de Verenigde Staten gevraagd. Dit heeft het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Was hington meegedeeld. Het departement deelde mee dat alle regelingen werden ge troffen die in overeenstem ming waren met de wensen van de militair. De Russische ambassadeur in Washington, Anatoli Dobry- nin, heeft zich vervoegd bij onderminister van Buitenland se Zaken David Newsom om de zaak te bespreken, ver klaarden Amerikaanse rege ringswoordvoerders. Concorde-vluchten op Verre Oosten worden afgeschaft LONDEN British Air ways, de Britse luchtvaart- maatschappij, is van plan een einde te maken aan haar geregelde Concorde-vluchten van Londen naar Singapore via Bahrein. De luchtverbin- ding wordt sinds eind 1977 drie maal in de week gevlo gen in samenwerking met Singapore Airlines, maar vormt voor de maatschappij een zware verliespost. De supersonische Concorde brengt alleen geld op, wanneer tenminste driekwart van z'n 1Ö0 stoelen bezet zijn. Op de lijn Londen-Singapore be draagt de bezetting nooit meer dan 40 procent. Sinds de Con corde begin 1976 in gebruik genomen werd heeft British Airways er al bijna 40 miljoen pond aan verloren. De Concor- de-verbinding Londen-New York, die later tot stand ge bracht werd, is wel winstge vend, omdat het supersonische vliegtuig dat die verbinding verzekert, telkens voor 80 pro cent vol zit. Vanaf maandag havenstaking in Engeland LONDON Tenzij nog tijdig een oplossing gevonden wordt, begint volgende week maan dag in Groot-Brittannië de eerste nationale havenstaking sinds acht jaar. Volgens econo mische experts kan een derge lijk conflict het land 600 mil joen pond per week kosten aan verloren export. In dit cónflict gaat het om 170 ha venarbeiders van Liverpool, die op het punt staan hun baan té verliezen. Alle andere ha venwerkers beschouwen de zaak van hun 170 collega's als een gevaarlijk precedent. Ze zijn bang, dat ze vroeg of laat eveneens hun baan zullen ver liezen. Speciale VN- zitting Noord - Zuidprobleem beëindigd VERENIGDE NATIES De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft van nacht haar speciale zitting over de Noord-Zuidproblema- tiek afgesloten met het aanne men van een internationale strategie voor het derde ont wikkelingsdecennium. Het ge- Wenste ontwikkelingsbeleid Voor de komende tien jaar is Uitgestippeld door rijke en arme landen gezamenlijk, maar bevat geen bindende verplichtingen. De onderhandelingen over de te volgen procedure voor het óverleg over een nieuwe inter nationale economische orde Zijn zodoende op een misluk king uitgelopen, zo moest de Vergadering constateren. Het dossier zal worden overgedra gen aan de gewone zitting van de Algemene Vergadering, die vandaag begint. Uit fosfaten voor kunstmest yj (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Een bedrijf in het Belgische Ruisbroek aan de Rupel produceert sinds enkele weken urani um uit fosfaten. De fa briek Rupel Chemie, een dochter van het chemisch bedrijf Prayon bij Luik, zal het eerste jaar 45 ton uranium kunnen vervaar digen, dat na verrijking ge bruikt zal worden als brandstof voor de Belgi sche kerncentrales. Met de produktie door Rupel Chemie wordt voor vijftien procent voorzien in de urani- um-behoefte van de nucleai re energie-opwekking in Bel gië. Experts verwachten dat een jaarlijkse produktie van 250 ton (oftewel een kwart van het benodigde uranium) mogelijk zal worden. Het gaat om een procédé, dat ge zamenlijk met een bedrijf uit Californié is ontwikkeld en waarbij uranium wordt afge zonderd van het uit fosfaten vervaardigde fosforzuur. Uit de prijs van uranium op de wereldmarkt kan worden afgeleid dat Rupel Chemie zijn 45 tons jaarproduktie voor ruim 6 miljoen gulden kwijt kan aan de aankoop- dienst van de thans nog vier en over enkele jaren ze ven Belgische kerncentra les. De uraniumextractie in Ruisbroek biedt werk aan twintig mensen. De installa tie heeft 20 miljoen gulden gekost. De directie van het bedrijf wijst op het voordeel dat nil minder uranium via dl kunstmest op velden en wei- den terecht zal komen. Te-1 genstanders van de kernej nergie in Belgié echter kla gen het feit aan, dat het par lement nog nooit een debat heeft gewijd aan de rol die dej kernenergie zou moeten spe len. L PARAMARIBO Op de Nederlandse ambassade in Paramaribo is de afgelopen dagen een ware stormloop ontstaan van Surinamers, die op de valreep nog snel een visum willen aanvra gen. Vandaag is namelijk een nieuwe regeling van kracht geworden, waarbij de visumaanvrage via Den Haag zal moeten lopen en men tenminste drie maan den voor vertrek een visum moet aanvragen. In de Lim A Postraat in Para maribo stonden gisterochtend om zes uur al de eerste men sen te wachten, hoewel de vi sumafdeling op de Nederland se ambassade pas om acht uur open gaat. Kort voor de ope ningstijd verdrongen zich al honderden mensen in een rij van tientallen meters in de brandende zo voor de toe gangsdeuren. De aanvrage kan zeer tijdrovend zijn. Sommi gen moeten twee tot driemaal terugkomen voor nadere in- fromatie over middelen van bestaan of doel van het ver blijf. Veelal geeft men op: va kantie, familiebezoek of ge zinshereniging. Als het ambas sadepersoneel het opgegeven doel niet vertrouwt, wordt het begeerde document niet ver strekt. Een Surinaamse vrouw van Nederlandse origine, die een visum aanvroeg voor haar kind en pleegkind en daarbij enige malen moest terugko men, zei: „Het is gewone inti midatie met de bedoeling de mensen van hun plannen af te brengen om naar Nederland te gaan Op de Nederlandse ambassade in Paramaribo had men de enorme toeloop bij de visumaf deling niet verwacht. Vice- consul J.H.J. Rose is er abso luut geen sprake van intimida tie door het ambassadeperso neel met het doel de mensen van een bezoek aan Nederland af te houden. Om het de aan vragers zo gemakkelijk moge lijk te maken, heeft de ambas sade juist alle reisbureaus als mede de KLM en de SLM aanvraagformulieren gegeven, om de mensen het wachten voor het ambassadegebouw te besparen. Dat het aanvragen van een visum veel tijd vergt en men dikwijls meer dan twee of drie keer naar de am bassade moet, komt onder meer door taalproblemen: men weet soms geen raad met de formulieren. AMERIKAANSE ZAKENMAN VERKLAART: CHICAGO Billy Carter, de omstreden broer van de Ame rikaanse president, heeft tijdens zijn eerste bezoek aan Li bië in 1978 zijn gastheren geërgerd door dronken rond te lo pen, ongevraagd een imitatie te geven van zijn broer en op andere manieren misbruik te maken van de Libische gast vrijheid. Dit heeft het Amerikaanse blad Chicago Tribune gisteren gemeld. Het blad baseert zijn berichten op gesprek ken met zakenlieden die in 1978 met Billy Carter meereis den en rapporten van het Amerikaanse ministerie van justi tie. Een van de zegslieden van de krant is Mario Leanza, een zaken man in onroerend goed. Deze zou in het gesprek met de Chicago Tribune, aldus het blad. meer hebben verteld dan aan de FBI, het ministerie van justitie en de speciale Senaatscommissie, wel ke hem in verband met het schandaal rond Billy Carter hebben gehoord. Volgens de Tribune zou de broer van de Amerikaanse president tijdens zijn bezoek aan Libië, toen hij vijf dagen lang bij een hit te van 38 graden in dezelfde kleren bleef rondlopen, in het wil de weg hebben beloofd voor de verkoop van vliegtuigen te zor gen. Leanza zou de krant verder verteld hebben, dat nog voor men naar Libië was afgereisd, de vertegenwoordiger van Billy Carter een betaling van 50.000 dollar van de Libische overheid zou hebben gevraagd. De hebzucht van de „Amerikaanse delegatie" zou de Libiërs ernstig hebben verontwaardigd. Verder heeft de zakenman verklaard dat hij tijdens een kort verblijf in Rome, toen hij samen met de Libische ambassadeur in Italië een bezoek aan Billy Carter wilde brengen, de laatste en andere delegatieleden tijdens een sexfeestje verraste. Later, terug in de Verenigde Staten, zou Billy Carter in een Arabisch legeruniform een receptie van Libische diplomaten hebben bij gewoond. En tijdens de begrafenis van paus Johannes Paulus I zou moeder Carter van de Libische ambassadeur in Italië een pakje voor Billy in ontvangst hebben genomen. Het zou een ge schenk van de Libische leider Gaddafi voor de broer van de presaident zijn geweest. De verklaringen van Leanza werden, volgens de Chicago Tribu ne, bevestigd door een andere zakenman en memo's van het mi nisterie van justitie, waarin aan de uitlatingen van Leanza grote waarde wordt gehecht. ANKARA De derde militaire staatsgreep in Turkije sinds 1960 zal vermoedelijk een ander verloop heb ben dan de twee voorafgaande coups. In 1960 moest het Turkse le ger kiezen tussen steun aan de rege ring van de inmiddels overleden Ad- nan Menderes en zijn Democratische Partij, en steun aan de oppositie. Het leger koos voor de laatste moge lijkheid. De regering van Menderes werd ten val gebracht en het land werd 16 maanden door militairen geregeerd. Er werd een nieuwe grondwet opgesteld en het kiessys teem werd gewijzigd om te voorko men dat een regering nog - eens de stormachtige en tamelijk dictatoria le weg op zou slaan die Menderes had gevolgd. Nadat tenslotte de ver dreven prémier en twee van zijn be langrijkste ministers waren opge hangen, trok de bevolking opnieuw naar de stembus en het democrati sche leven hernam zijn loop. In 1971 greep het leger opnieuw in. Net als in 1960 zeiden de militairen dat ze een terugkeer naar de liberale, moderne principes van de stichter van Turkije, Kemal Ataturk, wilden bewerkstelligen. De verwachtingen jegens de nieuwe regering, die bestond uit louter kop stukken, waren hooggespannen, maar de situ atie ontwikkelde zich anders dan het leger had verwacht. De activiteiten van linkse guerrilla-bewegingen leidden tot een massaal optreden tegen de gehele linkervleugel. In het parlement dat nooit buiten werking was gesteld, behielden de aanhangers van de ver dreven Suleyman Demirel de man dje nu de twijfelachtige eer geniet voor de tweede keer door het leger uit zijn ambt te zijn gezet hun macht en na verloop van tijd begon de door Demirel geleide Gerechtigheidspartij zich te herstellen en aan steun te winnen. Het leger werd gedwongen zich uit de politieke arena terug te trekken. Uit de verklaringen die de militaire leiders nu hebben uitgegeven, blijkt dat ze hopen dat deze staatsgreep in grote lijnen hetzelfde ver loop zal hebben. Het leger wil alle extremisti sche organisaties uitschakelen en de regels van het politieke spel wijzigen door de kies wet en de grondwet te veranderen. Zodra dat gebeurd is, wil het leger zich weer geleidelijk terugtrekken. Maar of alles volgens plan ver loopt, valt nog te bezien. Ook de militairen moeten zich ervan bewust zijn, dat de opera tie deze keer veel moeilijker zal zijn. Hiervoor zijn verschillende redenen. In de eerste plaats zal het nieuwe regime waar schijnlijk weinig steun van de bevolking krij gen omdat de voornaamste politieke leiders nog steeds worden vastgehouden, ook al zegt het leger dat dit voor hun eigen bestwil is. Verder weet elke Turkse politicus maar al te goed dat samenwerking met de plegers van de staatsgreep geen electoraal gewin oplevert. Deze problemen vallen echter in het niet bij het feit dat de nieuwe militaire machtsheb bers een onhandelbare samenleving moeten gaan regeren. Niet alleen Demirel, Ecevit en Erbakan kunnen ieder op grote steun reke nen, maar ook de terreurorganisaties wier ge welddadige activiteiten aanleiding zijn ge weest tot de staatsgreep. De nieuwe leiders van Turkije staan dus voor een moeilijk dilemma. Als ze hun toevlucht nemen tot geweld, is de kans groot dat het verzet zowel in binnen- als buitenland toen- neemt. Op dit moment lijken de meeste inwo ners van Ankara bereid de militairen het voordeel van de twijfel te geven. De volgelin gen van Kemal Ataturk, en dat zijn de mili tairen zonder enige twijfel, willen Turkije bo venal veranderen in een liberale, democrati sche samenleving, geschoeid op Westerse leest. Geen andere ideologie kan bogen op een reputatie die liberalisme zo dicht bena dert. Maar het is heel goed mogelijk dat de libera le, humanitaire methoden niet werken in een land waar het leven van alle dag stuk loopt „op bureaucratie doorspekt met omkoping, vleierij en geweld" zoals een waarnemer eens zo treffend heeft gezegd. Diep in hun hart zijn vele Turken bang dat er een eind komt aan de betrekkelijk liberale situatie van de afgelopen twintig a dertig jaar en dat de militairen het nodig achten geweld te gebruiken om de onhandelbare Turkse sa menleving weer in het gareel te krijgen. DAVID BARCHARD THE GUARDIAN NEW YORK In New York begint vandaag de 35e jaarlijkse algemene vergadering van de VN. Deze verga dering, onder het voorzitterschap van de Westduitser Freiherr Rüdiger von Wechmar, staat in het teken van een zeer moeizaam verlopende déten te tussen Oost en West,als gevolg van de Russische inval in Afghani stan, van de presidentsverkiezingen in de VS en van het Midden-Oosten conflict. Een niet al te bemoedigend voorteken is de moord in New York op een diplomaat van de VN, een Cu baanse attaché, die afgelopen don derdag werd doodgeschoten door, wat men aanneemt, leden van een anti-Castrobeweging. In het eerste stadium van de zitting zal de aandacht van de gedelegeerden goeddeels gericht zijn op de laatste fase van de Amerikaanse verkiezingscam pagne de Amerikaanse presidents verkiezingen hebben plaats op 4 no vember met de mogelijkheid, dat het Amerikaanse politieke beleid voor de komende vier jaar wijzigingen on dergaat. De Sovjetrussische interventie in Af ghanistan, die de Oost-Westverhoudin gen zozeer vertroebeld heeft, is door ruim dertig landen van de derde we reld voorgesteld als agendapunt. Ver wacht wordt, dat de crisis in de Ameri kaans-Russische verhoudingen, die van de interventie het gevolg was, een gro te plaats zal innemen in de discussies van de vergadering. Het ontwapeningsdebat zal zonder eni ge twijfel worden overschaduwd door het opschorten van het parlementaire proces van de ratificatie van SALT II ter beperking van de kernbewapening; deze opschorting heeft als oorzaken: de Russische interventie in Afghanistan en de vrees voor een versterking van het Sovjetrussische militaire apparaat. De kwestie van de Amerikaanse gegij zelden in Iran staat, officieel, niet op de agenda, maar dat deze kwestie aan de orde zal komen, lijkt bijna onvermijde lijk. De Skandinavische landen, Dene marken, Finland, IJsland, Noorwegen en Zweden, hebben een agendapunt voorgesteld, dat pleit voor het „nemen van doeltreffende maatregelen ter ver betering van de bescherming en bevei liging van diplomatieke en consulaire vestigingen en vertegenwoordigers". Daarbij is niet verwezen naar Iran of naar de gegijzelden, om een zo groot mogelijke steun te kunnen verkrijgen. Het Arabisch-Israëlisch conflict, dat vorig jaar de Veiligheidsraad en een speciale vergadering zo lang heeft bezig gehouden, zal de zitting laat in novem ber en december beheersen. Er is alt hans één Arabische delegatieleider, die in het openbaar heeft gezegd, dat men zal proberen Israël van de assemblee uit te sluiten, maar of daar voorberei dingen toe zijn getroffen, is niet be kend. Al in een vroeg tijdstip van de vergade ring kan er, zoals ook vorig jaar ge beurd is, ruzie uitbreken over de VN- zetel van Cambodja, die nu nog bezet wordt door een vertegenwoordiger van het afgezette, maar door Peking ge steunde regime van de Rode Khmer. Veel Westerse landen staan voor het dilemma om te verhinderen, dat Heng Samrin de zetel verwerft, zonder de in druk te wekken dat zij de Rode Khmer steunen. De nieuwe voorzitter van de algemene vergadering is de Westduitser Freiherr Rüdiger von Wechmar. Hij volgt Salim A Salim uit Tanzania op. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het herderlijk schrijven van de Duitse bis schoppen dat zondag in de kerken zal worden voorgele zen en dat 14 dagen voor de verkiezingen - duidelijke kritiek bevat op de sociaal- -liberale regering van Hel- muth Schmidt (onder ande re wat betreft de hoge staatsschulden) lijkt een be langrijk thema te gaan vor men in de resterende verkie zingstijd. Terwijl politici van CDU en CSU de katholieke kerk het volste recht toeschrijven om stelling te nemen in actuele zaken, kritiseren woordvoer ders van de regeringspartijen SPD en FDP (onder wie bondskanselier Helmuth Schmidt en SPD-voorzitter Brandt) scherp deze brief, die zij een ontoelaatbare inmen ging in de verkiezingsstrijd noemen. Het partijbestuur de liberalen FDP gaf gisti in een officiële verklarinL kennen dat het de brief]* schouwt als een eenzij stellingname die de profi nele scheiding der g< weer in de politiek tel brengt. De FDP zegt het te] treuren dat in het schrijvei belangrijkste thema's vari oppositie zonder meer wor overgenomen. Kardinaal Höffner uit Kei voorzitter van de Westdi bisschoppenconferentie, h t gisteren geweigerd in Fra fort bij zijn terugkomst een bezoek met zijn colle aan Polen, te reageren, theoloog prof. Greinacher de Universiteit van Tubbin heeft gisteren gezegd dat herderlijk schrijven van bisschoppen dat in feite ondersteuning van de camp/ ne van Franz Joseph Str; is, niet zonder meer kan v den geaccepteerd. Slipper van Caig ter TEHERAN In Teheran hebben gisteren zowel de voorzi van het parlement, Rafsanjani, als de leider van de „islamitis I studenten", ayatollah Choeini, gezegd dat de VS hun ver< schuldigingen voor hun algemene optreden tegenover Iran len moeten aanbieden, als zij de Amerikaanse gijzelaars wi loskrijgen. Volgens hen heeft de geestelijke leider Khome niet alle voorwaarden voor vrijlating opgesomd, toen hij vrij het parlement toestemming gaf over het lot van de gijzelaar beslissen. Khomeiny had de teruggave van het vermogen vai sjah, een garantie van niet:inmenging en het vrijgeven van in de VS bevroren Iraanse tegoeden als voorwaarden genoe De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Muskie h gisteren verklaard geen grote verwachtingen te koesteren o spoedige vrijlating. „Er zijn geen geheime onderhandelin gaande", aldus Muskie. WARSCHAU De president van Polen, Henryk Ja- blonski, heeft aangedrongen op een zuivering van de communisti sche partij „zon der aanziens des persoons". Ja- blonski heeft dit gezegd in een toe spraak tot het „Nationale Een heidsfront", dat door de commu nistische partij wordt beheerst. Op het congres van dit front werden nogal wat boze stemmen gehoord over de voorrech ten, die sommige partijbonzen genie ten, in tegenstel ling tot de gewone partijleden. Een vertegenwoordiger van het waterlei dingbedrijf van Warschau zei: „Men kan voor rechten verborgen houden voor Jan met-de-pet, maar niet voor ons, die installatiewerk doen in nieuwe ge bouwen en villa's". Partijbonzen en hun gezinsleden genieten in Polen allerlei voorrech ten, wat betreft de kwaliteit van de ziekenhuizen en van het wonen, zij hebben faciliteiten wat inkopen van luxeartikelen be treft en ten aan zien van opleiding en beroep, placht de zoon de afgezette mier Jarosze' rond te rijden dure sportwaj Hij werd dan niet ten onre< in de volksm de „rode prins' noemd. Met ingang zondag zal de dagsmis door Poolse i-adio uil zond'.n word Dit blijkt uit aLkoord, dat ge ten is tussen Poolse autoritei en het Poolse el copaat. m

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8