De „reclassering" van I bisschop Capucci wassenaar sluit 'ich aan bij vuil- erwerking Leiden Najaarsfeesten in Sassenheim Geen breuk tussen kerken Zuid-Afrika 5INIGINGSRECHTEN FORS OMHOOG Burgemeester Voorhout opent broederhuis 'NieuwSchoonoord' Ie jaar nadat wijlen paus Paulus hem uit een Israëlische gevange- wist te krijgen, is aartsbisschop rion Capucci hard op weg zich de heilige stoel te revancheren, hoop op zijn volledige reclasse- ig is gevestigd op zijn af en toe irmachtige betrekkingen met de leuwe mohammedaanse macht- ibbers in Iran. •nseigneur Capucci is het best be- ind als de voormalige aartsbisschop in Jeruzalem die in 1974 door Israël veroordeeld wegens wapen- tokkel voor de Palestijnen. lat vonnis van oorspronkelijk twaalf deed voor Capucci de deuren in in opengaan, mensen die hem op straat toejui- ien« weten misschien niet eens dat een christelijke bisschop is, maar zijn vóór de gebaarde Arabische izoeker met het zilveren kruis op borst omdat hij zegt van Iran te •uden. ^ilarion Capucci werd in 1977 uit de vangenis ontslagen, dank zij een vereenkomst zonder precedent tus- n Paulus de zesde en Tel Aviv. Die vereenkomst sluit reizen naar de rabische wereld en betrokkenheid ij het conflict in het Midden-Oosten it. iet zijn uitsluitingen die Capucci zeer zitten en hij beijvert zich voor un opheffing. 'wee jaar lang probeerde het Vati- aan voor de man met wie het in zijn ig zat een geschikt ambt te vinden, ten korte periode als apostolisch visi tor voor de Grieks-Melkitische, met iome geünieerde, gemeenschap in Zuid-Amerika, was geen succes. Ca- Succi keerde naar Rome terug, fiet zonder ironie zorgde de gijzeling van Amerikaanse diplomaten in Te heran in november van het vorig jaar ervoor dat hij langzaam aan weer bij het Vaticaan in de gratie kwam. Als pro-Palestijns Arabier stond mgr. Capucci veel nieuwe Iraanse leiders in ideologisch opzicht na. Als christe lijk aartsbisschop, genoot hij aithans de stilzwijgende instemming van het Witte Huis met zijn eerste bemidde lingsstappen in de gijzelaarszaak. Volgens welingelichte kringen heeft hij in de voorbije maanden meer dan eens de crisis dichtbij een oplossing helpen brengen. Maar waar de militante „studenten" onwillig blijven om hun gijzelaars aan de Iraanse regering over te dragen, heeft Capucci zich tevreden moeten stellen met het naar hun vaderland verschepen van de stoffelijke over schotten van acht Amerikaanse mili tairen die de mislukte reddingsactie van april van dit jaar met hun leven moesten bekopen. Sindsdien is de gijzelingskwestie voor wat de betrekkingen van de Heilige Stoel met Iran betreft, naar de achter grond gedrongen. De kleine rooms- katholieke kolonie in Iran werd on der zware officiële druk gezet; een vuurtje, dat in de pers krachtig werd aangeblazen. Geestelijken en zusters-religieuzen zijn uitgewezen of vastgezet en als de veertien katholieke scholen al niet ge sloten zijn, worden ze dat vrijwel ze ker. Paus Johannes Paulus II droeg mon seigneur Capucci op voor hem te be middelen. De eerste bezoeken die Ca- Eucci na de omwenteling aan Iran racht waren niet officieel en zaten de Vaticaanse diplomaten niet lekker. Nu heeft hij het oor van de paus in Rome en logeert in de apostolische nuntiatuur in Teheran. Kerkelijke overheden betwijfelen of hij de scho len kan redden, maar zij zijn één in hun bewondering voor zijn koortsach tige energie bij het bepleiten van de katholieke zaak bij Imam Khomeiny, president Bani-Sadr en talrijke minis ters. „Gezegd moet worden dat niemand zou hebben kunnen klaarspelen wat hij bereikt heeft; binnenvallen in mi nisteries en de baas te spreken vra gen", zei een hooggeplaatst geestelij ke. De apostolisch nuntius, mgr. Annibale Bugnini, is evenzeer onder de indruk en men heeft begrpen dat hij in gun stige zin aan het Vaticaan heeft ge rapporteerd. Er zijn echter kerkelijke kringen die vrezen dat Capucci s invloedrijke Iraanse vrienden zijn roep uitbuiten zonder er veel voor terug te geven. Het schijnt dat de aartsbisschop zelf anders over de Iraanse revolutie is gaan denken. Zo zou hij erg gekwetst zijn geweest toen Khomeiny een re cent privégesprek tot een door de ra dio uitgezonden gebeurtenis maakte. De Imam stond erop in het Farsi te spreken, in plaats van in hun gemeen schappelijk Arabisch, en hij schoof een persoonlijke brief van de paus over de scholen terzijde die Capucci als bemiddelaar had meegebracht. „Zeg tegen heer paus dat hij dit niet meer doetwordt u verondersteld te luisteren naar de onderdrukkers of de onderdrukten?", zei Khomeiny. Bij wijze van vergelding zag Capucci af van het bijwonen van de inge bruikneming van de nieuwe Palestijn se ambassade in Teheran, waar hij als geëerd gast en spreker zou optreden. „Mijn superieur is ernstig beledigd", heeft hij volgens iemand gezegd. In augustus onthield Capucci zich van commentaar op deze zaken, maar had het bij herhaling over zijn verbanning uit de Arabische wereld, die hij erger dan gevangenschap noemde. Hoewel geboren in Aleppo in het noorden van Syrië (zijn familienaam gaat terug tot de tijd dat Franse pa- ters-capucijnen in Aleppo neerstre ken), voelt Capucci zich „zoon van elk Arabisch land, maar vooral het Pales tijnse volk". „Als ik de voorwaarden had gekend waaronder ik werd vrijgelaten, zou ik mij er nooit bij hebben neergelegd", zei hij. „Ik herinner me dat ik toen ik in Rome aankwam, zei dat ik een kleine gevangenis had geruild voor een grote". Monseigneur Capucci's moeder is een aantal maanden geleden in Aleppo overleden. „Blind van het vele huilen omdat ik in de gevangenis zat", ver telde hij. „Ze stierf blind, zittend in een hoekje, zonder dat ik haar had kunnen opzoe ken omdat zij in een Arabisch land was. Nu probeer ik door een beetje water bij de wijn te doen, een einde te maken aan een toestand die zo moei lijk is voor me". Het breed moderamen van de blanke Neder duits-Ge reform eer de Kerk (NGK) in Zuid-Afrika heeft zijn instemming betuigd met de gezamenlijke verklaring van de vier Nederduits-Gere- formeerde Kerken in dat land waarin stond dat er geen bij belse rechtvaardiging voor de apartheidspolitiek bestaat Na het tot stand komen van deze verklaring in maart van dit jaar distantieerde de moderator van de blanke NGK. E. P. J. Kleynhans zich ervan. Dit wekte teleurstelling bij de drie an dere kerken die de verklaring hadden ondertekend (zwart, In diërs, kleurlingen). Deze drie kerken, die deze week in Preto ria bijeen waren om het contact met de blanke kerk weer te herstellen, zijn erg verheugd over de stap van het breed mode- ramen van de NGK. De verklaring van de vier kerken richtte zich vooral tegen de wet in Zuid-Afrika die sexuele contacten en huwelijken tussen leden van de verschillende rassen verbiedt. Men is het nog niet helemaal eens over de „heroverweging" van deze wettelijke bepaling, maar hierover zal nu worden gepraat door een com missie waarin vertegenwoordigers van de vier kerken zitten. De commissie heeft de algemene opdracht „om alle zaken te bespreken die verband houden met onze onderlinge betrekkin gen en vooral de kwestie van de kerkeenheid". In maart vreesde men dat de houding van moderator E. P. J. Kleynhans zou leiden tot een breuk tussen de vier Nederduits- Gereformeerde Kerken. De blanke NGK telt ongeveer 1.2 miljoen leden. De zwarte kerk heeft er 425.000, die van de kleurlingen 345.000 en die van de Indiërs maar 1.000. Nieuw proces tegen Jakoenin De kortgeleden veroordeelde Russisch-orthodoxe priester Gleb Jakoenin moet binnenkort opnieuw terechtstaan. Dit maal op verdenking van de overtreding van de deviezenwet. Jakoenin werd op 28 augustus veroordeeld tot vijf jaar streng kamp plus vijf jaar verbanning wegens anti-Sovjet-agitatie en propaganda. Die beschuldiging was gebaseerd op publicaties van het christelijk comité voor de verdediging van de rechten der gelovigen, waarvan Jakoenin een der oprichters was. De priester verblijft thans in de Lefortovo-gevangenis in Moskou. Dit heeft het doorgaans betrouwbare centrum voor studie van de godsdienst in communistische landen, Keston College, mee gedeeld. Woonwagen- aalmoeze nier Oremus overleden Tijdens het geven van een retraite in Rome is op 66-jarige leeftijd over leden de Jezuïet pater A. Oremus. Na studenten pastoraat in Nijmegen en parochiewerk in Am sterdam en Den Haag was hij sinds 1962 in het Bisdom Den Bosch bis schoppelijk gedelegeerde voor het woonwagen- werk en landelijk aal moezenier van de katho lieke vereniging van woonwagenwerken in Nederland. Nog onlangs richtte hij na mens alle woonwagenpas tores een oproep aan deke nale, parochie- en kerke raden en alle pastores van de Nederlandse kerken naar aanleiding van de wijziging van de woonwa- genwet. Door deze wets wijziging moeten namelijk de grote centra verdwij nen en komen er kampeh van ongeveer vijftien wa gens op loopafstand van de woonkern, zodat de woon wagenbewoners sociale re laties met de omringende gemeenschap aan kunnen knopen. Om de mensen voor te be reiden op deze derde fase na de fase van wat Ore mus noemde „het wegstop pen in de modder en het afkopen met dure centra", was hij drukdoende de mentaliteit te veranderen. De begrafenis van woon wagenpastor uremus zal plaatsvinden na overbren ging van het stoffelijk overschot naar Nederland. SASSENHEIM In het kader van de Na jaarsfeesten in Sassenheim worden deze week nog de navolgende activiteiten gehou den. Vanavond wordt het Lunapark aan de Prins Hendriklaan om zeven uur geopend. Om acht uur begint de Lampionoptocht. De deelnemers moeten zich om kwart voor acht opstellen in de Molenstraat. Op woensdag 17 september start de traditionele wielertoertocht tussen negen en half tien op het schoolplein van de Kompasschool aan de Jaco- ba van Beierenlaan. Hier vindt ook de finish van de wielertocht plaats. Om half drie wordt de autopuzzeltocht gehouden om de wisselbeker voor de leden van de Oranjevereniging. Om drie uur start het Boegsprietlopen voor jongens en meisjes van veertien jaar en ouder aan de vijver aan de Charbonlaan. Men kan zich ter plaatse opgeven. Om half vijf begint de viswed strijd voor jongens en meisjes tot zestien jaar in het park. Om zes uur wordt de motorcross ge houden nabij het zwembad aan de Alkemade- laan. Er wordt gereden in de klassen 50 cc, 125 cc en 250 tot 400 cc. De training begint om half vijf. Op donderdag 18 september wordt s'morgens om zeven uur de grote viswedstrijd voor vissers vanaf zestien jaar in het park gehouden. Men moet zich aanmelden op de brugvan de kinder boerderij. Om half negen vindt de Oranjewan deltocht over tien kilometer plaats voor alle leeftijden vanaf de Kompasschool, men moet uiterlijk om twaalf uur finishen op het school plein. De middenstand organiseert in samen werking met de Oranjevereniging een najaars- markt aan de Westerstraat van één tot zes uur. Er zijn oude ambachten te zien en toneelgroep „Elckerlyc" uit Sassenheim zal op een wagen twee middeleeuwse wagenspelen opvoeren, te weten „Toe maar" en „Hoe de schout zichzelf aan de schandpaal bracht". Om half twee geeft manege Schoonewegen een ruiterdemonstratie op het terrein aan de Charbonlaan. Om half drie vindt het tobbesteken voor paren vanaf 16 jaar plaats op het schoolplein van de Anna- school aan de Prins Hendriklaan, met extra prijzen voor gekostumeerden. Om twee uur be gint het hindernisvaren voor meisjes van negen tot veertien jaar in de vijver aan de Carbon- laan, om half vier hetzelfde maar dan voor jon gens. Aanmelden ter plaatse. De najaarsfeesten worden afgesloten met het ton knuppelen voor mannen van zestien tot tachtig jaar op het ter rein aan de Charbonlaan, aanvang vier uur, aanmelden ter plaatse. 'Mooie' mode Mooi en praktisch. Dat waren de kenmerken van de gisteren getoonde kleding in het Rijnlands Lyceum. Strien Modes, Vel- hoven Fashions, Body Fashion en Eurocoiffeur tekenden voor de getoonde modellen en brachten de handen van de vijfhon derd belangstellenden op elkaar. De nieuwe wintercollectie toont een overvloed aan prachtige plooirokken, blazers en bloezes, waarbij de mogelijkheid tot combineren voorop staat. De nieuwe modekleuren zijn aubergine, raf-blauw en grijs. Het materiaal is vooral wol. DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 Reeks inbraken in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers hebben het af gelopen weekeinde in Alp hen drie maal 'toegeslagen'. De dader van een van de in braken was een bekende van de politie en kon op grond van achtergelaten sporen snel worden aangehouden. Enkele duizenden guldens aan goederen werden in de 'Witte Prijzenhal' <»an de Raadhuis straat buitgemaakt. De buit be stond uit sportartikelen, leren laarzen, spijkerbroeken, siga retten, vlees en snoep. De da der, een zestien-jarige Alphe- naar, kon worden aangehou den. Naar aanleiding van zijn arrestatie kon ook een vriend van de dader, een zeventien jarige Alphenaar, worden aan gehouden. De totale buit werd teruggevonden. Ook aan de Barnsteenstraat werd ingebroken. Hier werd een damestas met een inhoud van driehonderd gulden ver mist. De inbrekers waren bin nen gekomen door een schui fraam te forceren. Ingebroken werd er ook in het Alphense gemeëntehuis. De daders ver schaften zich toegang tot het gemeentehuis door eerst een raampje aan de achterkant van het gebouw in te slaan, waarna de deuren geopend konden worden. Er wordt ech ter niets vermist. OEGSTGEEST Het ver- Eleegtehuis Wijkerslooth aan et Wijckersloothplein 1-3 in Oegstgeest organiseert morgen een rommelmarkt. De markt wordt gehouden van 14.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van een aan gepast weefgetouw voor de af deling bezigheidstherapie van het verpleegtehuis. Iedereen is welkom. de afbeelding van Antonius, die de spandoeken met tek sten als „Antoon staat voor de paal" en „Antoon huppelt de paal de grond In" extra relief gaf. De school waarin kleuter- en basisonderwijs geïntegreerd is, gaat tien lokalen tellen en wordt volgend jaar na de zo mervakantie in gebruik geno men. De bouwkosten bedra gen ongeveer 2,5 miljoen. Burgemeester Van de Wouw hijst de vlag in top. VOORHOUT Burgemeester M van de Wouw van Voorhout heeft gisteren onder grote belangstelling het niéuwe broederhuis 'Nieuw Schoonoord' geopend. Hij deed dit door een vlag in top te hijsen. Voorafgaande aan de openingshandeling me moreerde broeder W. Nijhuis de voorgeschiede nis van 'Nieuw Schoonoord'. In 1874 werd de oorspronkelijke BNS geopend om tot 1923 te dienen als semenarie 'Hageveld'. Toen werd een nieuw semenarie geopend in Heemstede en de nieuwe bewoners werden de broeders van de in 1851 gestichte broederscongregatie 'Onze Lieve Vrouwe van Zeven Smarten'. Met de overname van 'Hageveld' ging een oude wens in vervulling, namelijk het realiseren van een nijverheidsschool met internaat in het westen van het land. De school ging heten Bisschoppe lijke Nijverheids School (BNS) en werd als zo danig een begrip in de Bollenstreek en wijde omgeving. In de afgelopen jaren heeft de school plaats moeten maken voor nieuwbouw (KTS Voorhout). Het BNS gebouw viel onder de slo pershamer en op het terrein werden diverse complexen opgericht, waarvan er een gisteren officieel werd geopend. De broeders hadden speciaal de vijftiende sep tember gekozen, omdat gisteren het patroons feest werd gevierd. In 'Nieuw Schoonoord' wo nen zestig broeders. Het pand is voorzien van alle gemakken, waar onder een kapper en een wasserette. Afgelopen zondag was bisschop Si- monis bij de broeders om het hoofdgebouw en de verschillende units te zegenen en de eucha ristieviering bij te wonen. JENAAR De reinigingsrechten gemeente Wassenaar gaan met in- van 1 Januari 1981 fors omhoog, teelde wethouder C.P.M. Barning iciën) gisteravond mee aan de inaarse gemeenteraad. Welk per- je de verhoging wordt, wilde hij iet kwijt. Hij liet echter wel door ieren, dat het weieens een verdub- van de huidige premie zou kun- „jtekenen. De verhoging hangt sa- met de frequentie van het ophalen iet huisvuil nu twee keer per en het gedwongen omzien naar andere vuilverwerkingsmogelijk- nu de stort aan de Hogeboomse- bijna vol is. Het voorstel ligt er nog maar één keer per week op te ftu De raad wilde dit echter pas be ien na eerst een proefperiode te nien afgewacht Voorts sluit Wasse- zich per 1 november aanstaande Jïbij de „Gemeenschappelijke rege- Jf inzake de vuilverwerking voor -"ten en omgeving". De hogere kos- die hieruit voortvloeien Wasse- R' stort sinds jaar en dag op eigen ipdgebied zijn de belangrijkste van de verwachte premiever- oblemen met het Wassenaarse huis- i zijn de laatste maanden in een nversnelling terechtgekomen. Verle- lar reeds wisten b en w dat de huidi- jilstort aan de Hogeboomseweg vol zou raken. Toen werd uitgekeken naar een zinnig alternatief, hoewel enige haast nog niet werd gemaakt. In de raadsverga dering van april dit jaar vroeg wethouder drs. J.K. van Dingstee aan de raad toe stemming om met de LVZ (samenwer kingsverband tussen Leidschendam, Voorburg en Zoetermeer) te mogen pra ten. Aarzelend ging de raad hiermee ak koord, hoewel het slechts om een verken nend gesprek mocht gaan. Die besprekin gen hebben intussen plaatsgevonden, ech ter niet met het gewenste resultaat. LVZ zat toen zelf met het afvalprobleem, want haar stortmogelijkheden in Brabant raak ten uitgeput. Wethouder Van Dingstee be greep hieruit, dat de LVZ op korte ter mijn geen soelaas bood en ging toen op zoek naar andere mogelijkheden. Goedkoper Inmiddels bleek de Afvalverwerking Rijnmond (AVR), mede doordat zij haar prijzen moest opschroeven als voorwaarde voor financiële overheidsgaranties, een overcapaciteit te hebben. Het provinciaal bestuur had daarom graag gezien, dat de LVZ en Wassenaar het „gatin die over capaciteit opvulden. De LVZ heeft onder tussen (als tussenoplossing tot de huisvuil- scheiding in Zoetermeer in een wat con creter stadium komt) een contract geslo ten met een containermaatschappij om het vuil naar België te transporteren. Dit is aanmerkelijk goedkoper dan de AVR-op- lossing van de provincie. Wassenaar is op eigen houtje op onderzoek uitgegaan en vond een „gaatje" in Leiden bij de vuil verbranding aldaar. Daar bleek nog een mogelijkheid te zijn om jaarlijks tiendui zend ton Wassenaars afval te verwerken. Wethouder Van Dingstee deelde gistera vond mee, dat de toezegging juist gistera vond rond was gekomen. Alleen de raad moest het gisteravond nog goedkeuren, terwijl ook net algemeen bestuur van de Leidse vuilverwerking het plan nog van haar fiat moet voorzien. De grootvuilver- bruikers kunnen eveneens in Leiden te recht. De heer Van Dingstee zegde de raad toe oók voor hen, o.a. Duinrell, een regeling te kunnen bedingen. Een en an der kan, als alles meeloopt, per 1 novem ber zijn beslag krijgen. Gemeentesecretaris De heer A. Mighout, hoofd van de afde ling financiën en belastingen van de ge meente Wassenaar is gisteravond door de Wassenaarse gemeenteraad met 11 van de 19 stemmen gekozen tot gemeentesecreta ris. De andere acht stemmen gingen drs. D.J. Bovens (7) uit Nieuwegein en A. Noordzij (1) uit Schiedam. De heer Mig hout volgt hiermee de heer E. Zwartelé op, die onlangs de gemeentesecretarie ver liet door gebruik te maken van de VUT- regeling. de toekomstige bewoners van de school, maakte van de officiële gebeurtenis een feestelijke aangelegenheid. Zesdeklasser John Waasdorp heide de paal de grond in, nadat hij hem zelf met Erwin Vink en Erik Duinhoven had versierd. Na de eerste klap gingen vierhonderd balonnen de lucht in, bij de tweede flink wat vuurwerk. Leuk was \ntoon de ^ond in" rwerk, balonnen en slin- zorgden gisteren voor uitbundige 'Eerste Paal' de nieuwe rk school in plan Wasbeek in Sassen- fi. De leerlingen van de Herschool- Huppelhof en Bgere St. Antoniusschool,

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7