Jazz Club Noordwijkerhout gaat swingend vijfde seizoen binnen lezers Overeen paar maanden kunt u al wat Chinees brabbelen als beginner Internationaal congres over transplantaties in Gorlaeus-laboratoria Economisch wel en wee AD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 INDEDÜINSTREEK IS DE OUDE JAZZ NOG STEEDS IN ERE Bi 1 lEEBlx kj! v <i - a l 5. - iat het I vijfde seizoen aanbreken. J Voor de ongeveer tweehonderd iazzbasis en dan nog ae buiten clubverband geïnteresseerden (die voor ^net bijwonen van een ''■j concert derhalve iets meer moeten betalen) is het heerste lustrum bereikt Vijf Ijaar geleden was er 1 behoefte aan een dergelijke Sflclub in Noordwijkerhout en ls die behoefte, die gemiddeld H^om de zes weken wordt bevredigd, bestaat ^onverminderd voort Niet B; zogauw is er een coryfee j»Mmet bijbehorën een avond e1 geweest, in Hotel Van der nJ Geest (toch al toegewijd aan 1 'een angelsaksische cultuur), ftMof men zit alweer te spinsen ro,op een volgende zaterdagavond. Want het is op zaterdagavond, de jazz in gezellig ^'en intiem (cosy and ^intimate, zeggen ze dan) 'hoogtij viert. Eerst in het en daarna naar de van de klassieke jazzkelders ln die begin van deze eeuw in n New Orleans de kop opstaken. Die weemoed is in ere gehouden en de Noordwijkerhouters en de leden tot uit Leiden, Delft en Amsterdam, doen daar volop aan mee. Even zo Jgoed als de mensen van M Jazz on Sunday in Leiden "jen die van het Warmondse Mee mist; maar dat is alleen op zondag. Jazz! Daar kun je m'n kamer mee behangen en me 's nachts voor wakker maken. Zo'n mentaliteit heerst er ongeveer binnen de vijfjarige club in de bollenstreek. De heer M.J.J.Kanters (uit het onderwijs) is nog steeds voorzitter van de Jazz Club. „Als enig oudje in het bestuur overgebleven", zegt hijzelf, hoewel amper toe aan een tweede jeugd. Hij licht het doopceel van de club; summier maar genoegzaam. „Ted Easton's Jazzband verzorgde ons eerste concert in '76, in Van der Geest, waar we nog steeds zitten. Nadien hebben we andere kopstukken ontvangen; zeer groten uit de Nederlandse jazzwereld, Ik noem alleen maar Cees Smal, Harry Verbeke, de Dutch Swing College Band van Kees Schilperoort De New Orleans Syncopaters Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke mórgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in de/e rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. besloten ons vorige seizoen". Aanvankelijk hadden Kanters en geestverwanten als opzet- laat ze in Noordwijkerhout eens kennismaken met de jazz in al haar verschijningsvormen. Ze hadden er al een sublieme carnavalsvereniging, maar de „cultuur" zou ook nog wat graantjes moeten hebben om er van te kunnen meepikken. „Dat allesomvattende werd wel een dure grap", vertelt voorzitter Kanters, als hij teruggrijpt in een nog vrij vers verleden. „Op Verbeke kwam een man of veertig af. Men vond dat te modern. Jammer, maar zo is het nu een keer. Toen zijn we terug gaan grijpen naar de oude jazz en Dixieland. En ja hoor: volle zalen; geen enkel financieel probleem meer. Ofschoon, ik had het graag ook wat in de moderne richting willen hebben. Maar ja, dat trekt nu eenmaal te weinig. In de loop van een paar jaar hebben we op het gebied van de oude jazz het niveau nog verhoogd. En het wordt gewaardeerd. Zonder meer. De mensen vinden het fijn, als ze dichtbij huis goede orkesten en een goed programma kunnen beluisteren en er nog bij kunnen dansen ook. Kijk, dat is het verschil met de moderne jazz-ontwikkeling: dat is meer luister-muziek '~z~' f De Jazz band van Ted Eas- ton. Het eerste lustrum wordt getekend door het optreden in Noordwijkerhout van enkele grootheden. Het begint op 4 oktober, als Leiden nog met een kater zit van z'n ontzet-tende toestanden. Groot openingsfeest met de Dixieland All Stars van Frits Kaatee, en met zang van Jeanette Cordée, die volgens Kaatee en Kanters het „fijne timbre van een Peggy Lee moet hebben". En dan ga je door de grond, zonder meer. Van zaligheid. Want Peggy Lee... Vertel me niks van Peggy Lee. Dat was „the sweetheart of all nations", als ik me niet vergis. Niet „of the forces", want dat was weer, al veel eerder, Vera Lynn, in orkestraal verband meer. Daarna, op 15 november, treedt op veler verzoek The Dixie Machine voor het Van der Geestse voetlicht en het slotfeest, op 21 maart het volgend jaar, is voor rekening van de onverbeterlijke jazzband van Ted Easton en ook, gedeeltelijk, voor rekening van de vijf donors, nee, sponsors, die het lot van de Jazz Club Noordwijkerhout hebben aangetrokken. Dat melijk injecties door staande Houtse instanties. De namen zult u ongetwijfeld kunnen vinden in de huis- aan-huis-pers. Daartussendoor zijn er nog andere optredens die niet in dit overzicht staan opgetekend, omreden van de onderhandelingen die nog gaande zijn. Maar geloof maar, dat het goed wordt: de Jazz Club Noordwijkerhout, JZN kunnen we zeggen, staat borg voor het beste. Overigens zijn de gezamenlijke ondersteunende sponsors de oorzaak, dat de toegangsprijs voor de lustrum-evenementen laag gehouden kan worden. Leden betalen een flauwekulbedrag van zeveneneenhalve gulden en introducees (hadden ze zich maar als lid moeten opgeven) dienen twaalfeneenhalve gulden bij te dragen. Kaarten af te halen bij Kadoshop (wat een combinatie in geschrift) Allure aan de Viaductweg of telefonisch te reserveren via 02523 - 3086 bij voorzitter Kanters. Of aan de zaal (van een verbeterd Hotel Van der Geest, naar ik verneem), als er op de avond van de uitvoering nog kaarten voorhanden zouden zijn, maar daar twijfelt de voorzitter nu al aan. Frits Katee, en nog Cordée erbij; nou ja, daar heb je niet van terug, althans ik niet. Overigens zij hier nog even het karakter van Katee getekend. Voorzitter Kanters: „Hij speelt het geijkte Dixieland- repertoire, maar dan meer swingend, zei Frits door de telefoon. Katee (vaste gast op het North Sea Festival) wil nog dit jaar hupsakee op toernee door Canada gaan Jazz Club Noordwijkerhout kan nagenoeg moeiteloos aan een vervolgde periode beginnen. „Happy jazz and Dixieland" toegewenst. En veel Grote Klasse. Eigenlijk kun je maar het best meteen lid worden, voor die onnozele 15 ballen per seizoen, met het recht op een „considerable reduction". Met een grote boog om het sowjetrussische obstakel heen (die indruk krijg ik tenminste als ik met m'n I wijsvinger over de globe reis) zijn het Westen en Oost-Azië in toenemende er; mate bezig op culturele en economische basis de gelederen te sluiten. Zo presenteren zich de I? Japanners de laatste tijd met bewonderenswaardige ijver, sturen deskundige vertegenwoordigingen om tentoonstellingen mogelijk te maken en thee te zetten "j in een wereldje van hoofse ceremoniën. Maar ook re China, de volksrepubliek, Sa heeft ten onzent voet aan J wal gezet en aan de andere I kant mogen Europeanen en Amerikanen het land van cu een miljard komen verkennen. En als je elkaar dan nog verstaat ook, zou het helemaal prachtig zijn. Het aardige is, dat steeds meer Chinezen bezig zijn met Engels te leren, terwijl Engelssprekenden in onze contreien zo graag Chinees zouden willen spreken. Dat lijkt zo op het eerste gezicht een enorme opgave, maar het is te doen. We leren, nooit oud genoeg, vreemde talen bij de vleet en Chinees is ook mooi meegenomen. Al een paar jaar organiseren de V riendschapsvereniging Nederland China en de Studenten Vereniging Sinologie cursussen modern Chinees.* De belangstelling hiervoor wordt allengs groter, hetgeen onder meer toegeschreven kan worden aan de zich verbredende reismogelijkheden naar China en de intensievere contacten op het gebied van handel en cultuur tussen Nederland en de volksrepubliek. In een aantal Nederlandse steden worden beginners- en vervolgcursussen Chinees gegeven door leden van de Studenten Vereniging Sinologie. Deze cursusdocenten studeren sinologie aan de Rijksuniversiteit in Leiden en hebben speciaal voor de spreekvaardigheid gedurende een tot twee jaar een opleiding gehad aan een taaiinstituut in China. Die kennen hun zegje wel, dus. Deze gekwalificeerde gesinologiseerde krachten staan borg voor een goed gehalte van het taalonderwijs. De taal die onderwezen wordt, is de algemene voertaal in China, het Putonghua, dat sterk overeenkomt met het dialect van Peking. Als je in China op school zit, leer je daar niet alleen het plaatselijk dialect, maar ook het Putonghua, hoog- Chinees, zeg maar. Een plaatselijk dialect kan flink afwijken van het Putuongha. We mogen het zelf ervaren. Zo komen wij bijvoorbeeld, als moeder de vrouw geen zin heeft in koken en de rest rondloopt met lekkere honger, nogal eens in aanraking met de Chinezen „van het Chinees". Immers, als wij gaan chinezen of we nemen chinees mee van de Chinees, horen wij vaak een omgangstaal waar verder niemand een touw aan kan vastknopen. Dat is dan een plaatselijk dialect, het zuidelijke Kantonnees genoemd. De meeste van onze Chinezen spreken dat. Ook als ze ruzie hebben. Denkt u daarom niet, dat u na een cursus of wat in deze zuidelijke Chinese keuken ook maar één vinger in de pap kunt hebben, laat staan dat eindelijk u dit sterk plaatselijk gekruide gekakel zult kunnen verstaan, want het is geen Putonghua. Edoch, de schrijftaal, het karakterschrift, is voor het hele land en voor ieder dialect hetzelfde. Het leren van algemeen beschaafd Chinees is, ondanks de eenvoudige grammatica, geen gemakkelijke opgave. Vooral wat betreft het leren van de karakters en het beheersen van de juiste uitspraak. Voor het volgen van de cursus u doet toch óók mee moet u rekenen op zo'n twee avonden studietijd per week, afgezien van de cursusavond zelf. De beginnerscursussen (zoals komend seizoen van begin oktober tot januari ook in Leiden gegeven gaat worden) zijn een inleiding in de Chinese taal. Ze zijn in eerste instantie gericht op het leren van de uitspraak, een stuk of honderd (van de vele duizenden bestaande) karakters en een aantal korte zinnetjes. De cursus bestaat uit 15 lessen van ieder twee uur die in principe iedere week op een vast tijdstip worden gegeven. Enfin, ga er maar aan staan. Bij te weinig inschrijvingen (want zelfs dat is bij Chinees mogelijk) kunnen de cursussen worden afgelast. Geld terug natuurlijk. Maar daar gaan we in Leiden nog niet vanuit. Informatie over „Chinees voor beginners" in Leiden: Gertie Mulder, Oude Vest 33, tel. (071) 13 29 98, of bij VNC, postbus 79, 3500AB Utrecht, tel. 030 - 71 70 53. De eerste les is maandag 6 oktober, aanvang 20.00 uur. Een heel ander hoofdstuk, maar wel tekenend voor het feit dat het allemaal dik voor mekaar schijnt, is de om zich heen grijpende interesse van steeds meer Chinezen in ons land om kerkdiensten bij te wonen. Het gaat hier om christelijke Chinezen ofwel Chinese christenen. Een jaartje geleden werd er voor het eerst in het gebouw van de Baptistengemeente aan de Oude Rijn in Leiden een kerkdienst voor Chinezen gehouden. Elke maand kwam die dienst, op dinsdagmorgen, terug. Een gunstig tijdstip voor de kerkgangers van de Chinese ecclesia, van wie vele, zoals bekend, hun rijst verdienen in de horeca-sector. De bijeenkomsten in de Chinese taal sloegen zo goed aan, dat nu besloten is elke week zo'n kerkdienst te houden. Overwogen wordt, of het mogelijk is in een later stadium bijeenkomsten te houden voor de kinderen van Chinese landgenoten. Daarin zouden dan bijbel- en Nederlandse taal onderricht gecombineerd kunnen worden. De belangstelling voor de Chinese kerkdiensten is een landelijk verschijnsel, aldus ds. J. Chen uit Rotterdam, die samen met een collega in zes plaatsen in ons land diensten voor Chinezen verzorgt. De diensten in Leiden zijn elke dinsdagmorgen om 11 uur, OUde Rijn 3. Ze worden gehouden onder auspiciën van de Chinese Christelijke Gemeente in Nederland. Jolering eeïroorzaakte jankoverlast 'eilDEN Stankoverlast een riool is geen pretje. Jdens het bezwaarschrift t gisteren aan de orde was J>r de commissie voor de oep- en bezwaarschriften de gemeente Leiden (k een behoorlijk me- gsverschil tossen de eige- r van het pand aan de nsburgerweg 136, de heer Van der Loo en de ge- mte over de oplossing dit probleem. lens de vergadering van de imissie werd duidelijk dat gemeente Leiden de heer der Loo op 30 mei een schrijving gestuurd heeft, irin stond dat binnen twee ten een begin moest wor- gemaakt met de vernieu- van de riool onder het treffende pand. Dit naar liding van klachten van luurders van de woning en de buurman over grote ikoverlast. De kosten nier- zouden ongeveer 10.000 len bedragen. De heer Van Loo wees erop dat hij ech- op vakantie was, zodat hij in staat zou zijn geweest te [eren op het schrijven van [emeente. Tijdens deze va- itie lieten de huurders de 'ring ontstoppen omdat het wat onprettig wonen is 'en een stinkende riool, ontstopping had tot ge- dat de stank verdween, indanks handhaafde de ieente de eis tot vernieu- g, omdat de riolering in dergelijke staat zou verke- dat de stank binnenkort >r terug zou keren. De heer i der Loo is het niet eens |t deze eis van de gemeente "lat hij van mening is, dat /anging van de riolering 'en het feit dat de stank lwenen is, overbodig is. irnaast vindt hij de kosten hoog. f comissie doet zo snel moge- uitspraak. Nieuw lokaal Lorentzschool De techniek staat voor niets. Dat bleek gisteren weer eens in de Leidse Lorentzkade, waar de gelijknamige school in een oogwenk werd ver groot met een extra lokaal. Het gevaarte werd op twee diepladers getransporteerd. De zware vrachtwagens kon den op de Lorenzkade de draai niet maken, zodat de 'anti-autopaaltjes' bij het grasperk door een kraanwa gen moesten worden verwij derd. Toen lukte het wel en In korte tijd werd het lokaal in twee delen op het school plein gereden. LEIDEN In het Leidse Gorlaeuslabaratorium vindt zaterdag de jaarlijk se Eurotransplant Meeting plaats. Aan het congres wordt deelgenomen door zo'n 500 nefrologen, chirur gen, immunologen en transplantatiecoördinato ren. Op het congres wordt gespro ken over de stand van zaken rond de niertransplantaties, de laatste ontwikkelingen in de organisatie van Eurotrans plant en de nieuwste ontwik kelingen rondom andere or gaantransplantaties. Dr. H.J- .Völker-Dieben houdt een le zing over cornea (hoorn- vlies)-transplantaties en prof.dr. J.S. Naiarian uit de V.S. en dr. P.McMaster uit Engeland spreken over de transplantatie van de alvlees klier. Dit laatste is met name van belang voor diabetes die met een gewone niertrans- wordt voorafgegaan door twee kleinere bijeenkomsten in het congrescentrum Leeu wenhoek in Noordwijker hout. Staatssecretaris E.Ve der-Smit van Volksgezond heid opent donderdag The second international sympo sium on immunological mo nitoring of the transplant re cipient' een congres dat voor namelijk handelt over het probleem van afstootreacties bij orgaantransplantaties. Een eerste congres over dit on derwerp werd gehouden in Canada. Voor de eerste maal in Euro pa vindt vrijdag in De Leeu wenhorst een conjgres plaats voor transplantatiecoördina toren. Op deze bijeenkomst wordt gesproken over de do norwerving en de criteria die aangelegd moeten worden en de voor- en nabehandeling van de patiënten. De winkel in radio, t.v. e.d. „Douwes T.V." is verplaatst van de Sieboldstraat naar de Driftstraat 1. Het juweliersbedrijf (winkel) van Begeer van Kempen en Vos aan de Hoogstraat 6 is op geheven. Het juweliersbedrijf (winkel) van Lucas van Leyden is ver plaatst van de Nieuwe Rijn 4 naar de Hoogstraat 6. Het zaakadres van het agent schap in boeken, tijdschrijften en kranten van C. Laterveer is verplaatst van de Beethoven- straat 59 naar de Julianastraat 31. Aan de Dwergwier 5 is het pe- dicurebedrijf Liny Kuiter ge vestigd. In een voormalige bedrijfs ruimte aan de Utrechtse Veer 18 is een winkel in 2e hands baby- en kinderkleding, baby- art. en speelgoed „Pietje Puk" gevestigd. De winkel in de kindermode „Sneeuwwitje" aan de Bree- straat 9 is opgeheven. Het Chin. Ind. restaurant „Woo-Ping" aan der Diefsteeg 13-15 is na een tijdelijke slui ting door de nieuwe eigenaar L. T. Woo heropend. W. de Zwijgerlaan Zaterdag 6 september was het weer zover: Óp het kruispunt Willem de Zwijgerlaan - Su- matrastraat gebeuren binnen 3 kwartier 2 ongelukken. De stoplichten werkten vanaf vrijdagmiddag 5 uur niet meer, ondanks verschillende telefoontjes van buurtbewo ners aan politie en gemeente. De emoties van de aanwezige mensen liepen zo hoog op, dat het aktikomité van de SP-hulp en informatiedienst besloot om met de buurtbewoners een blokkade op te richten. De blokkade werd een sukses door de medewerking van een aantal 27 MC-ers, die met hun auto's het kruispunt afsloten. De aktie die ruim een uur duurde is een groot sukses ge worden. Met dank aan de poli tie die voorstelde net zolang het verkeer te regelen tot de stoplichten gerepareerd wa ren. Treurig is het wel dat er een monteur helemaal uit Rot terdam moest komen. Dat is toch een grote blunder van de gemeente Leiden! De gemeen te moet er toch voor zorgen dat ook in het weekend een monteur beschikbaar is. Nadat de politie het verkeer ging re gelen besloten de buurtbewo ners rustig het kruispunt te verlaten. Door deze gebeurtenissen is weer eens duidelijk aange toond dat bij dit kruispunt snel een tunnel moet komen. Mevr. E. Montanje Mevr. A. Groenendijk Mevr. R. van Eygen kontaktadres: Antillenstraat 146

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5