Ter Aar studeert op sportcomplex in Y ierambachtspolde]; Vroeger in Nieuwveen nieuwste pennevrucht van J. J.Roovers Geloven is als een rivier met opstoppingen en stroomversnellingen k Alkemade heeft moeite met verkoop premie woningen Vooiwat hoort wat. Ja noteer m.i.vals nieuwe I Leiderdorps Winkelhof krijgt professioneel sportcomplex „Tegen de NS is het moeilijk boksen" GeïdóeSowtcmt Woubrugge verhoogt rioolrecht JUBILERENDE PASTOOR VAN DAM: REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 PAg|7 De heer Roovers zoals ledereen hem kent met vlinder- das en zwarte hoed voor het gemeentehuls NIEUWVEEN Binnenkort zullen er vier bundels met elk tien verhalen over Nieuwveen uitkomen onder de titel: „Vroeger in Nieuwveen". Schrij ver van de bundels is de heer J. J. Roovers, die al drie boeken over Nieuwveen op zijn naam heeft staan, te weten: „Prentbriefkaarten vertel len over Nieuwveen. „Vertellingen over Nieuwveen" en „Gesprokkeld in oud-Nieuwveen". Deze boekjes hebben gretig aftrek gevonden en de heer Roovers een vaste lezerskring be zorgd, ook buiten Nieuwveen. .ivroe- ger in Nieuwveen", geïllustreerd met reprodukties van oude ansichtkaarten en foto's is binnenkort te verkrijgen bij boekhandel Ru wiel te Nieuwveen. De meeste verhalen uit de vier bundels gaan terug tot grootmoederstijd en be handelen oude gebruiken en gewoonten, verdwenen ambachten en beroepen, oud-Nieuwveense gezegden en uitdruk kingen, enz. De heer Roovers heeft zijn kennis over Nieuwveen en de Nieuwve- ners opgedaan in de veertig jaar dat hij hier werkzaam was als gemeentesecreta ris en ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Na zijn pensionering werd hem verzocht nog vijf jaar de huwelijksvol trekkingen voor zijn rekening te willen nemen, waarna hij op zeventigjarige leeftijd een „ambteloos burger" werd, zoals hij dit zelf noemt Na veertig jaar lang gegevens verwerkt te hebben met de bedoeling dit ooit eens te gebruiken voor tijdschriften of een boekje, was het niet moeilijk de vrij gekomen tijd te vul len. „Schrijven zit ons in het bloed. Er was een moment dat er in de familie vijf gemeentesecretarissen waren. Bii het schrijven van de boekjes moest ik mii een andere stijl aanmeten en dat werd een wat antieke. „In zes jaar tijd heeft de heer Roovers met „Vroeger in Nieuw veen" meegerekend, vier werkjes over Nieuwveen geschreven en heeft zojuist een boekje voltooid getiteld: „Huize Ur sula in Nieuwveen". Dit werd geschre ven in opdracht van de directie van Hui ze Ursula, die dit in mei 1981 ter gele genheid van de officiële opening van de vele nieuwe gebouwen op het terrein van deze instelling uit zal reiken aan medewerkers en ouders van de pupillen. In het boek „Huize Ursula in Nieuw veen" duikt de heer Roovers ver de ge schiedenis in tot in de vierde eeuw om de naamgeving van de instelling „Ursu la" te kunnen verklaren. Beginnende in de geschiedenis komt de lezer weer in de tegenwoordige tijd terug met een goed overzicht in de ontwikkelingen die Hui ze Ursula gemaakt hebben tot wat ze nu is. Naar alle waarschijnlijkheid zal het boekje ook voor de overige belangstel lenden te verkrijgen zijn bij de receptie van Huize Ursula. TER AAR Het gemeentebestuur van Ter Aar gaat de mogelijkheden onder zoeken van een groots opgezet sport complex in de Vierambachtspolder. Een eerste aanzet daartoe is het be schikbaar stellen van een bedrag van 25 mille. De raad heeft deze uitgave in middels goedgekeurd. Het college heeft een drietal mogelijkhe den op het oog. Het eerste is om het vorig jaar geopende Argonnepark in Aardam- west zodanig te verkleinen dat daar ruim te onstaat om vijf voetbalvelden aan te leggen. Daardoor zou de plaatselijke vere niging TAVV uit haar veldennood gehol pen zijn, terwijl men toch kan blijven op de „thuishaven" aan de Westkanaalweg. De Langeraarse vereniging Altior zou dan meer speelruimte kunnen krijgen in de omgeving van de waterzuiveringsinstalla tie. Een tweede mogelijkheid zou zijn om in de direkte nabijheid van het gemeente huis TAVV aan een paar velden te helpen en Altior langs de Langeraarseweg. Bij leze variant zouden beide verenigingen gehuisvest worden in de Vierambacht spolder. De derde mogelijkheid ligt ook in de Vierambachtspolder, namelijk een ge heel nieuw sportcomplex aan de noor doostkant. Daar zou dan niet alleen ge voetbald moeten gaan worden, maar bij de stichting van een dergelijk complex denkt het kollege ook aan de huisvesting van andere takken van sport. Het voor deel van dit groots opgezette plan is dat er tegelijkertijd een flink parkeerterrein kan worden aangelegd. Wanneer dit laatste idee uitgevoerd wordt moet er met één veehouder tot overeenstemming worden gekomen voor wat betreft de overname van land. Met dit laatste idee van het Ter Aarse kol lege rijzen wel een paar vragen. Juist in dit noordoostelijke hoekje van de polder had men andere plannen want de raad heeft al een principe-uitspraak gedaan dat deze gronden de bestemming van glas tuinbouw moeten krijgen. Daar heeft men jarenlang voor gevochten en veronder steld moet worden dat de provincie en de stichting Stiveen vreemd aan zullen kij ken tegen dit nieuwe plan. Bij realisering van de plannen in dit gebeid van de pol der zouden er weer ongeveer vijfentwin tig hectaren grond aan de tuinbouw moe ten worden onttrokken. Een sportcomplex zoals dat het college voor ogen staat acht men de beste oplos sing om de beide voetbalverenigingen in de gemeente aan meer speelruimte te hel pen. Sportvelden in de onmiddellijke na- bljheicf van het gemeentehuis z^| hoogstwaarschijnlijk een utopie blijc want deze gronden zijn namelijk uitel n te geschikt voor de tuinbouw en de e genorganisatie van de tuinders, SthL zal zeer waarschijnlijk niet akkoord met juist hier sportvelden aan te leggc Over de kosten van één en ander is;^ zeer weinig te zeggen. De dienst gem|0 tewerken gaat wel aan het werk on^ kosten op een rijtje te zetten die gep0 gaan met de goedkoopste oplossing. z goedkoopste oplossing om de verenigiin aan speelvelden te nelpen is uitbreid van de bestaande terreinen. Maar m<(j grond die daarmee gepaard zou gaan le het college andere plannen: daar ma0 binnen tien jaar ook huizen wojQ gebouwd. j Als de plaats die men in het noordo<js van de Vierambachtspolder op het heeft toch een te dure aangelegenheid worden, dan wil men in Ter Aar dje nadat dat bekend zou zijn, kunnen Ujj vallen op een voordelige oplossing. gaat men nu echter bekijken hoe helj steld is met de kwaliteit van de bodei^ het noordoosten van de polder. Daarbjt ook gelet worden op de effecten vanc nieuwe sportcomplexplan ten aanzien j het landschappelijk aanzien. Hazerswoude voelt niets voor kostbare behoefte-onderzoek HZAERSWOUDE/KOUDE- KERK aan den RIJN een suggestie van burgemeester en wethouders van Koudekerk aan den Rijn aan hun colle ga's van Hazerswoude om on der de bewoners van beide ge meenten een enquête in te stellen naar de behoefte aan vestiging van een station van de Nederlandse Spoorwegen is door de Hazerswoudenaren van tafel geveegd. In een ver gadering van de commissie welzijnszaken heeft wethou der A. Berlemon medegedeeld dat „de N.S. een machtig li chaam is en daar moeilijk is tegen op te boksen. Zij kun nen veel doen c.q. nalaten, zonder dat er iets aan te ver anderen is". Er is wél een brief naar de mi nister van Verkeer en Water staat gezonden, waarin wordt gesteld dat de N.S. (niets voor vestiging van het station aan de Hazerwoudse Rijndijk in de spoorlijn Leiden-Alphen voe lend) op de verkeerde weg is. In de schriftelijke reactie aan' b. en w. van Koudekerk aan den Rijn is duidelijk gemaakt dat van de kant van Hazers woude wordt verwacht dat de kosten van het onderzoek, dat door een professioneel bureau zou moeten worden uitge voerd, niet opwegen tegen het resultaat. In de commissie welzijnszaken slzijnszal erdeeld. De zijn de meningen ver een (Van de Berg) is het eens met het Hazerswoudse college dat de enquête inderdaad veel kosten met zich meebrengt. De andere (Fransen) vindt het een onbevredigend gevoel, dat het hoofd in de schoot wordt ALKEMADE Nog steeds zijn 5 premiekoopwoningen in Rijpwetering evenals één in Oud Ade en 7 gemeentegaran tiewoningen in Nieuwe Wetering niet verkocht Op de pre miekoopwoningen worden nu de meerkosten in rekening gebracht „Die premiekoopwoningen raken we echt wel aan autochtonen kwijt alleen moet er nog een lange lijst van gegadigden afgewerkt worden", aldus een optimistische wethouder Van Duykeren in de gisteravond gehouden ver gadering van de commissie Financiën. Ongerustheid bij de commissie viel ook te bespeuren betreffende de bepaald niet vlot lopende verkoop van de 7 gemeentegaran- ■tiewoningen in Nieuwe Wetering. Volgens de wethouder zijn er op dit moment constructieve gesprekken gaande met de desbe treffende projectontwikkelaar om de woningen toch voor inwo ners van Alkemade te behouden. Vanaf 15 november aanstaande gaat de verhuur van de circa 60 volkstuintjes in Roelof arendsveen niet meer via het N.K.V., maar via een nieuw op te richten stichting. De huurprijzen zul len dan iets stijgen, maar nog niet zodanig dat ze op het niveau van de omliggende gemeenten komen. Pas volgend jaar wordt bekeken of een extra prijsverhoging tot de mogelijkheden be hoort. In de tijd, die ligt tussen de eerstvolgende raadsvergadering en de algemene beschouwingen in eind oktober ontvangt iedere in woner van de gemeente een uitgebreide voorlichtingsfolder be treffende de gemeentebegroting 1981. In deze met foto's ver luchte folder wordt het gehele financiële wel en wee van de ge meente, in begrijpelijke taal, uit de doeken gedaan. Een dergelij ke publikatie had in Lisse enige tijd geleden behoorlijk succes. De kosten ervan zullen ongeveer 7000.- bedragen. Bii wijze van Eroef wilde de commissie Financiën aan deze uitgave haar goed- euring hechten. gelegd omdat N.S. niet wil. Fransen, die de kwestie in de commissievergadering aan de kaak stelde, krijgt nog nadere informatie op zijn vraag over de enquête. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? abonnee van de Leidse Courant Naam. Adres Postcode/Plaats j Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren I hangertje met het sterrebeeld Naam Adres Postcode/Plaats I Telefoon- I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. ftniwuuiaiiumiiiei JIS, V JJ bciucn. IN FEITEN DE BESTE Tenn-Bowl-directeur Van Zeist: Grote plannen voor Leiderdorp...". Faciliteiten voor denken, tennissen en bowlen LEIDERDORP Op het dak van het winkelcentrum Winkelhof komt een uniek bowlingcentrum. Dezer dagen is bekend geworden dat de ex ploitatie van het sportcomplex bo ven op het nog in aanbouw zijnde winkelcentrum door projectontwik kelaar Matser in handen is gegeven aan Tenn-Bowl B.V. Directeur J. R. van Zeist heeft grootse plannen met dit complex. In één van de twee reusachtige sporthallen die het com plex rijk is worden maar liefst 16 AMF-bowlingbanen aangelegd, waarmede het in zijn soort éen van de grootste in Nederland is. De heer Van Zeist, zelf een enthousiast beoe fenaar van de bowlingsport, wil zich vooral toeleggen op het sport bowlen. Met zijn team Tenn-Bowl sleepte hij onlangs nog de nodige prijzen in de wacht bij het Hans Menken-toernooi. Daarnaast kan ook de recreatieve bow ler in de bowlinghal, waarin een afzon derlijke horecafaciliteit wordt onderge bracht, aan zijn trekken komen. Het grote aantal banen maakt het volgens de heer Van Zeist mogelijk grote natio nale en internationale toernooien te or ganiseren. Op dit moment wordt al aan de voorbereiding daarvan gewerkt Ook denkt de heer Van Zeist aan grote manifestaties als de nationale bowling dag, zoals die in april in Utrecht in het Jaarbeursgebouw werd gehouden. „Een zeer geslaagde bowlingdag die zeker navolging zal krijgen", zegt de heer Van Zeist. Met de inrichting van de bowlinghal is nog enkele maanden ge moeid. Verwacht wordt dat de eerste bal eind december geworpen kan wor den. Tennis De grote tennishal die ook onder het beheer van de heer Van Zeist komt, wordt al in de eerste week van oktober opgeleverd. Deze hal biedt plaats aan drie wedstrijd banen. De huurpi^ voor een tennisbaan zijn (op contj basis) voorlopig voor de dagurer 20,- en voor de avond- en weekel ren op 27,50 per uur vastgesteld.! is de bedoeling een gedeelte van df tevens geschikt te maken voor he oefenen van de badmintonsport. tussen de bowlinghal en de tenn liggende ruimte wordt benut vooi onderbrengen van een horecavoo ning, waarin tevens faciliteiten kc voor andere slag- en denksporten squash, tafeltennis, schaken etc. H« tale complex is uitsluitend te bere via een lift vanuit de parkeerga onder het winkelcentrum. WOUBRUGGE De raads vergadering van komende donderdag heeft slechts een agenda van negen punten. De wijziging van de algemene po litieverordening, heffing van het rioolrecht en de isolatie van het gemeentelijk woning- bezit zijn wel de belangrijkste onderwerpen. Burgemeester en wethouders van Woubrugge stellen zich voor het vervoer van z.g. gro ve afvalstoffen te reguleren. Er zijn in de afgelopen tijd nogal wat klachten geweest. Het wegenverkeersreglement bood onvoldoende houvast om aan vervoer van bouw-, sloop materiaal e.d. bindende eisen te stellen. Daartoe gaat men nu de algemene politieveror dening wijzigen. Het komt hierop neer, dat het in de toe komst verboden wordt om door de beide kernen van Woubrugge allerlei stoffen te vervoeren, die onvoldoende zijn afgedekt, zodat er gevaar voor verliezen of stuiven ont staat Verder is de .gemeente van plan om aan daarvoor in aanmerking komende bedrij ven te verzoeken zoveel moge lijk alternatieve routes te rij den en de toegestane snelheid in de bebouwde kom zo laag mogelijk te houden. Tot nu toe hebben de kosten van het Woubrugse riool steeds op de algemene dienst gedrukt. In verband met de voortdurende stijging van die kosten en de minder rooskleu rige begrotingspositie van de gemeente is het nodig, dat de 894 op het riool aangesloten percelen 55 gulden per jaar taan bijdragen. Men is bij de erekening van dit bedrag uit gegaan van een waterverbruik van max. 200 m3 per jaar. De opbrengst komt de gemeente Woubrugge dan op ongeveer f 49.000,- per jaar. De kosten van de gemeentelijke riolering bedroegen over 1980 f 38.000,-. Intussen gaat Woubrugge voort op het hobbelige pad der isolatie van gemeentewonin gen. Na de nog voor de vakan tieperiode georganiseerde voorlichtingsavonden, die van wege de commerciële inslag en de verkeerde gegevens toch niet geheel geslaagd kunnen worden genoemd, krijgen huurders van gemeentewonin gen nu weer een keurige brief thuis, waarin staat hoe een en ander dan allemaal wel in el kaar zit. Het belangrijkste1 schil met eerder verstrekt! gevens schuilt hierin, kosten van de isolatie nu b kend gaan worden als h verhoging". Met andere w den: de huurders zitten» eeuwige dage aan de beta, van de kosten vast, terwijl eenvoudige berekening j leert, dat men op basis var huidige cijfers na pak twaalf jaar de kosten bel heeft. Inmiddels gaan B e voort met de voorbereidir Het college vraagt de ruim zes ton beschikbaa stellen. Dit bedrag denkt op basis van landelijke schrijfcijfers 85% van huurders schrijft dan in dig te hebben. NIEUWVEEN „Zolang ik mij kan herinneren, wist ik wat ik wilde wor den", zegt pastoor C. van Dam, die maandag 22 september zijn 35-jarig ju bileum als priester viert. Hij doet dit samen met de parochianen van de St. Nicolaaskerk, die hem ter ere van dit jubileum maandagavond een receptie aanbieden in café Leliveld. Op 13-jarige leeftijd trok de heer Van Dam naar het klein-seminarie, waar hij zes jaren doorbracht, die gevolgd werden door een studie van twee jaar filosofie en vier jaar theologie. „Vroeger was dit een doodgewone zaak. Nu is het helemaal weg. Toen waren er in dat ene seminarie 455 leerlingen. Maar dat was dan ook in 1956. Daarna werd dit seminarie gesplitst in Hageveld in Heemstede en Leeuwen horst in Noordwijkerhout. Die 455 leerlin gen zijn niet allemaal priester geworden. Er was in die tijd een strenge selectie. Nu voldoet Mavo-Havo, toen was het mini maal gymnasium. Toen was het voor de ouders ook een eer als hun zoon priester mocht worden, nu is het langzamerhand een vrees". Op 25-jarige leeftijd kreeg hij zijn eerste benoeming: kapelaan in Kwadendamme op Zeeland. Na dit jaar is hij aardrijks kunde gaan doceren op het seminarie Ha- geveld in Heemstede en volgde ondertus sen zelf een cursus M. O. aardrijkskunde, waar hij in 1952 voor slaagde. Na twintig jaar op werkdagen aardrijkskunde gege ven te hebben en op zondagen in diverse parochies bij de mis geassisteerd te heb ben, kreeg hij weer een eigen parochie in Boskoop. Hij zal hier niet licht worden .vergeten, mede dank zij hem werd een nieuwe kerk gebouwd. In 1975 verhuisde de heer Van Dam naar Nieuwveen. „Hier had ik in zoverre iets in te zeggen, dat ik mijn voorkeur kon uitspreken voor een plaats boven de Rijn. Vroeger ging dat an ders. Dan kreeg de kapelaan maandag een briefje in de bus in over op welke plaats hij verwacht werd". In de 35 jaar dat pastoor Van Dam nu priester is, is de houding van de gelovigen veranderd; meer kritisch geworden. „Deze kritische houding ten opzichte van het geloof heb ik bewust gestimuleerd. Oude waarheden moeten in nieuwe be woordingen weergegeven worden, die voor de mensen verstaanbaar zijn en hen ook aanspreken. Aan de waarheden zelf moet men echter wel blijven vasthouden. Daar bestaat de hele crisis uit: oude waar heden zo „vertalen" dat de mensen begrij pen wat ze inhouden. Je kunt het vergelij ken met de verhuizing van een oud naar een nieuw huis. Er verandert het één en ander aan de stoffering, maar de meubels blijven hetzelfde". Hier ligt een belangrij ke taak voor da pastorale medewerkers. „Ons werk bestaat"eigenlijk hieruit dat we verbindingen brengen tussen de mensen en God, maar dan met zowel inachtne ming van de mensen als in achtneming van God. In de liturgie komt dit tot uiting omdat je werkt als voorganger, ook zie je het in de begeleiding van jongeren, ster venden, de ziekenbezoeken Een andere grote verandering in het ge loof is het weglaten van de katechismus uit het godsdienstonderwijs. „Het geloven liep vroeger langs wettelijke lijnen. Als je ie lesje op kon zeggen uit de katechismus, kreeg je een tien en was je een uitstekend gelovige. In de jaren zestig viel dit weg en het heeft lang geduurd eer hier iets voor in de plaats kwam. Dit is er de oorzaak van dat vele jongeren met een enorme leegte zitten. In Nieuwveen gaan veel jon geren naar de kerk, velen zitten met enorme vraagtekens, die in een uurtje kerkbezoek niet opgelost kunnen wor den". Openhartig vertelt de heer Van Dam, niet om de problemen heen- draaiend, maar ze juist bespreekbaar ma kend om zo een oplossing te kunnen vin den. Hij vergelijkt het geloven met het stromen van een rivier „Soms vloeit een rivier lange tijd goed, dan krijg je ineens stroomversnellingen en opstoppingen en in zo'n tijd zitten we nu". ANNEMIEK ALBERTS Pastoor Van Dam bij een maguette van de ke''

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4