Voor éénkeeronder NAVO-normj Extra leerkrachten voor onderwijs aan minderheden Dank zij Schiphollijn betere dienstregeling NS Speciaal steunprogramma voor zuidelijk Afrika Richtlijnen voor contacten tussen kamer en ambtenaren De Ruiter keert zich tegen gewelddadig actievoeren Maximum aan; duur van j alimentatie MILJOENENNOTA 1981 LEIDSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 PAGINA 1s]| DEN HAAG Scholen in gemeenten met een groot aantal kinderen van culturele minderheden zullen 235 leer krachten extra ter beschikking krij gen ter verbetering van het contact tussen school en gezin. De leerlingen- schaal voor scholen voor moeilijk le rende en ziekelijke kinderen zal in 1981 worden verlaagd van 16 naar 15. Met deze verbetering worden 70 extra arbeidsplaatsen geschapen. Dit kon digt minister Pais aan in zijn toelich ting op de onderwijsbegroting voor 1981. In het basisonderwijs zal de maximale groepsgrootte worden te ruggebracht van 37 naar 36 leerlingen. De m.o.-opleidingen zullen verder worden uitgebreid en versterkt en zul len daarmee een eigen plaats worden krijgen tussen de andere lerarenoplei dingen. Minister Pais zal een sprei ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN dingsplan uitbrengen voor derde, tweede en eerstegraads part-time m.o.- opleidingen. Het bedrag dat voor de onderwijsbe groting 1981 is uitgetrokken ligt in vergelijking met de begroting voor dit jaar 4 procent hoger: 22,7 miljard gulden. Minister Pais heeft in het ka der van de ombuigingen voor 1981 in totaal voor 310 miljoen extra moeten inleveren. 265 miljoen zal moeten worden opgebracht via een korting op de salarissen in het onderwijs, waar bij de inkomens tot modaal zoveel mogelijk zullen worden ontzien, zo schrijft de bewindsman. Deze salari saanpassing zal volgens hem echter een geringe zijn. Voor de volgens minister Pais nood zakelijke verbeteringen en toekomsti ge nieuwbouw van academische zie kenhuizen is op de begroting 115 mil joen uitgetrokken. Numerus fixus In een aparte nota presenteert minis ter Pais een somber toekomstbeeld van de werkgelegenheid in het onder wijs voor de jaren tachtig. Volgens hem is het „realistisch" om voor de ja ren '80 niet uit te gaan van groei van- het aantal formatieplaatsen in het on derwijs. Uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen zal voornamelijk ge realiseerd moeten worden via een her- De bewindsman kondigt in de nota aan dat hij een wetsontwerp zal indie nen, dat de mogelijkheid geeft om een numerus fixus in te stellen voor de verschillende onderwijsopleidingen. De werkgelegenheidsproblemtiek kan alleen doeltreffend worden aange pakt, indien de instroom van nieuwe studenten bij de opleidingen wordt af geremd en dat kan weer niet zonder numerus fixus, zo stelt minister Pais. Pais wil nagaan of er een wet moet komen die inhoudt dat een bepaald percentage van de betrekkingen in het onderwijs door part-timers dient te worden vervuld. Verder zal het be grip „passende arbeid" voor onder- Het onderwijs moet volgend jaar veel inleveren. teit wordt verhoogd. wijsgevenden worden verruimd zodat De overuren in het dagonderwijs zul- zowel in regionaal opzicht als naar len vanaf augustus '81 worden be perkt tot ten hoogste één in dagbe> trekkingen en ten hoogste vier urei in de combinatie dag/avondond< wijs. Vervoer gehandicapten DEN HAAG Gehandicapten moeten van alle vormen van openbaar vervoer gébruik kunnen maken. Rond NS-sta- tions moeten een soort districten komen, waarbinnen oproepbare busjes de gehan dicapte kunnen vervoeren. Dit schrijft minister Tuijnman in een toelichting op zijn begroting. Tuijnman verwacht zijn ideeën overigens niet snel te kunnen verwezenlijken. Daarnaast bekijkt het ministerie ook de mogelijkheid of de gehandicapte korter voor zijn reis zijn komst naar een NS- station kan melden (nu 24 uur tevoren, wil hij hulp krijgen). Ook het aanpassen van streekbussen voor het vervoer van' gehandicapten staat op het prioriteiten lijstje. Ypenburgplein: vertraging DEN HAAG Het gereedkomen van de aanleg van het verkeersplein Ypen- burg kan nog nog vele jaren op zich la ten wachten. Aldus blijkt uit de toelich ting van minister Tuijnman op de begro ting 1981. De vertraging is een gevolg van het feit dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hun goedkeuring heb ben onthouden aan het bestemmingsplan Ypenburg. De minister schrijft dat de vertraging die als gevolg hiervan zal op treden niet te overzien is, maar naar verwachting ten minste twee jaar zal zijn. Meer vrouwen gewenst DEN HAAG Er moeten meer vrou welijke ambtenaren komen op het mi nisterie van verkeer en waterstaat. Daartoe is een studie aan de gang naar de verhouding tussen het aantal vrouwe lijke sollicitanten en het aantal dat uit eindelijk werd aangenomen. Tevens wordt gekeken worden naar de gevolgen van emancipatie voor de rol van de man op het ministerie. Ook peilt men de be hoefte aan een kindercrèche. Verder moeten er deeltijdbanen op het ministerie komen, om privé-situaties en arbeidstijd beter op elkaar af te stem men. De deeltijdbanen zijn overigens niet alleen bedoeld voor vrouwen. Ook op het ministerie van buitenlandse zaken houdt men zich bezig met emanci patie. Een speciale werkgroep heeft tot taak voorstellen te doen over manieren, waarop het aantal vrouwelijke beleid sambtenaren op het departement en de posten in het buitenland kan worden vergroot. Aantal winkels toegenomen DEN HAAG Het aantal winkels is in 1979 met 1640 toegenomen tot 159.570. Dit ondanks het feit dat voor de komen de jaren maar een kleine omzetstijging wordt voorzien en de werkgelegenheid terug zal lopen. In 1981 is voor de mo dernisering van oudere winkelcentra 20 miljoen beschikbaar, terwijl daarnaast voor dit jaar nog eens tien miljoen gul den extra is uitgetrokken om alle aan vragen voor rijkssubsidie te kunnen ho noreren. Ook is er voor 1981 nog twee miljoen gulden uitgetrokken voor de herhuisvesting van ambachtelijke bedrij ven in stadsvernieuwingsgebieden. Gasopbrengst 19 miljard DEN HAAG De overheid krijgt in 1981 16,7 miljard gulden binnen uit de verkoop van aardgas. Dat is 4,7 miljard gulden meer dan dit jaar. Ruim 8,2 mil jard komt binnen uit de export van het aardgas (dit jaar 5,5 miljard gulden). Een mogelijke verdere aanpassing van de binnenlandse prijs met tien cent per ku bieke meter zou dit bedrag nog eens met ruim twee miljard kunnen verhogen. Dit jaar zullen de aardgasinkomsten 11,3 procent van de totale rijksinkomsten voor hun rekening nemen. In 1981 zal loopt dit op tot 14,3 procent. De steden krijgen meer subsidie voor het stimuleren van tram en bus en fiets en de treindienstregeling wordt verbeterd. DEN HAAG Dank zij het gereed komen van de Schiphollijn volgend jaar zal de dienstregeling van de Ne derlandse Spoorwegen aanmerkelijk verbeterd kunnen worden. De lijn zal 1 juni 1981 in gebruik worden gesteld. Dit schrijft minister Tuijnman (ver keer en waterstaat) in de memorie van toelichting op zijn begroting. Op de Schiphollijn zullen vier treinen per uur gaan rijden, twee treinen per uur Den Haag-CS/Schiphol/Amster- dam-Rai en twee treinen per uur Dor drecht/Rotterdam/Den Haag/Schipho- 1/Amsterdam-Rai. De kwartierdienst via Haarlem naar Amsterdam CS wordt gehandhaafd door de doortrekking van twee treinen per uur Den Haag CS/Leiden via Haarlem naar Amsterdam CS en door de handha ving van twee treinen per uur Rotter- VERKEER EN WATERSTAAT dam/Den Haag HS/Leiden/Haarle- m/Amsterdam CS. In Leiden komt er een zgn. crossplatformoverstap tussen de kwartierdienst via Schiphol en die via Haarlem. De Intercity-uurverbinding (Keulen-) Eindhoven/Rotterdam/Den Haag CS zal met ingang van de nieuwe dienstrege ling worden versneld, met gelijktijdige inzet van nieuwe wagons. Daarnaast zal de bestaande stoptreinuurdienst (Venlo-) Eindhoven BredaRotterdamDen Haag CS grotendeels in een sneltrein worden omgezet, waardoor er een halfuur Inter- city/sneltreinverbinding komt tussen Noord-Brabant en de zuidvleugel van de.. Randstad. r In de toelichting op zijn begroting schrijft minister Tuijnman tevens dat hijj' zo spoedig mogelijk besluiten hoopt te'1 kunnen nemen over de verbreding enIs verhoging van de Gouwebrug bij Gouda, F de spoorwegverdubbeling Alphen a/d[( RijnLeiden, de verlenging van dea spoorlijn naar Hoek van Holland-strand en de mogelijke opening van het station]^ Leiden-de Vink. Volgend jaar wordt begonnen met Cen-I trale Verkeersleiding op onder meer het[ baanvak Leiden/Woerden. DEN HAAG Het feit, dat Neder land in 1981 niet kan voldoen aan de afspraak van de vijftien NAVO-lan- den, elk jaar hun defensiebegroting met drie procent te verhogen, moet ge zien worden als een e e nmalige uit zondering. Volgend jaar zal de verho ging beslist weer drie procent zijn en ook voor de komende tien jaar staat een dergelijke stijging vast, zo schrijft minister De Geus (defensie) in de toelichting op zijn begroting. Door de slechte financieel-economische situatie kon het defensiebudget van Ne derland slechts met 1,5 procent groeien. De totale begroting bedraagt nu ruim elf miljard gulden, hetgeen 179 miljoen min der is dan (als gevolg van de NAVO-af- spraak) nodig werd geacht. De bezuiniging van 179 miljoen treft vooral de Koninklijke Landmacht. Daar worden onder meer de verbetering van de Leopard 1-tank, de vervanging van de pantsérvoertuigen YP-408 en de aan schaf van speciale spoorwagons voor het vervoer van legermaterieel vertraagd. Wel is voor de Landmacht geld beschik baar voor uitbreiding van het aantal pantserbestrijdingsmiddelen, aanvulling van de munitietekorten, aanschaf van nieuwe verbindingsmiddelen, lichte mi trailleurs en mortieren en enkele wiel voertuigen. Voor de Koninklijke Luchtmacht kan het programma van aankoop van nieuwe F-16 straaljagers ter vervanging van de Starfighter en de NF-5 ondanks de be zuinigingen gewoon doorgang vinden. Zoals bekend heeft het kabinet dit jaar al de principebeslissing genomen, 111 nieuwe F-16 vliegtuigen aan te kopen. De eerste 24 zullen waarschijnlijk nog dit jaar worden besteld. Het personeelsbestand bij de marine zal de komende vijf jaar met 800 worden,] verhoogd tot 17.600, omdat is gebleken^ dat de huidige personeelssterkte te ge-» ring is om de marinetaken in de komen-*( de jaren goed uit te voeren. Er wordt een„ wervingsactie overwogen om het varen8 als beroep aantrekkelijker te maken.. Voor het eerst in de geschiedenis van dej' Nederlandse militaire luchtvaart zal vol-L gend jaar worden begonnen met de wer-e ving van vrouwelijke reserve-officierenj voor de functie van jachtvlieger. u ONTWIKKELINGSSAMENWERKING V - .- DEN HAAG Nederland blijft kop loper in de hulpverlening aan de Der de Wereld. Voor 1981 is ruim vier mil jard gulden uitgetrokken, 64,5 mil joen meer dan vorig jaar. Daarmee handhaaft Nederland het hulppeil op 1,5 procent van het netto nationaal in komen. Dat staat gelijk met 0,93 pro cent van het bruto nationaal product. Met Zweden en Noorwegen steekt Ne derland daarmee met kop en schou ders boven de meeste andere rijke landen uit. Gemiddeld geven zij 0,34 procent van het BNP aan hulp uit, terwijl de internationale afspraak 0,7 procent is. Minister De Koning denkt in het ko mende jaar veel aandacht te geven aan de concrete realisatie van het beleid, dat wil zeggen de nota's uit te voeren die vo rig jaar bij z'n begroting waren gevoegd. Om de ontwikkelingslanden bij te staan in hun energieproblemen krijgt dit ter rein speciale aandacht. Nederland zal een aantal landen helpen bij het ontwik kelen van wind- en zonnenergieprojec- ten. De begeleiding van projecten via de ambassades wordt verbeterd om de kan sen op succes te vergroten. De regering heeft voor de buurlanden van Zuid-Afrika een speciaal program ma ontwikkeld van 50 miljoen gulden, dat beoogt hen minder afhankelijk te maken van dit land. Zimbabwe (het vroegere Rhodesië), dat dit jaar al 20 miljoen gulden toegezegd kreeg, neemt daarbij een centrale plaats in. De hulp aan Zambia en Mozambique zal ook in dit programma worden opgenomen. De hulp aan Angola wordt geleidelijk af gebouwd. Volgens minister De Koning ligt het niet in de bedoeling van Nederland om Zim babwe een concentratieland te laten worden. Concentratielanden zijn de arm ste landen waar Nederland speciale hulpprogramma's op concentreert. Wel is de regering bereid mee te betalen aan de ontwikkelingsplannen die Zimbabwe thans aan het opstellen is en waarmee het bij de rijke landen om geld zal aan kloppen. Hoewel de hulp aan Suriname door het aflopen van contracten aanzienlijk ver mindert, blijft de regering bereid om 500 miljoen gulden te financiëren. van het urgentieprogramma van de Surinaamse- regering van Chin A Sen. Het autogebruik blijft stijgen, ook al weren veel steden de auto uit de binnenstad.- ALGEMENEZAKEN DEN HAAG De regering wil de contacten tussen parlement enerzijds en ambtenaren of adviescolleges an derzijds aan banden leggen. Er zijn daarom richtlijnen opgesteld, zo schrijft premier Van Agt in de toe lichting op de begroting van algeme ne zaken, die aangeven „wanneer en hoe naar het oordeel van de regering" directe contacten mogelijk zijn. Bij bewindslieden en departementen be stond namelijk onzekerheid over wat zij moesten doen als er vanuit de Tweede Kamer om inlichtingen werd verzocht. Zo „dreigde" er een praktijk te ontstaan, aldus Van Agt, waarin het ene departe ment zus deed en het andere zo. Met als gevolg de kans op „een onvolledig of scheef beeld van het te voeren rege ringsbeleid". De regering heeft nu bevolen dat alle verzoeken om contacten met ambtena ren eerst aan de betreffende minister worden voorgelegd. Deze beslist dan of en zo ja wat er verteld mag worden. De richtlijnen gelden ook voor de adviescol leges (Centraal Plan Bureau, Centraal Bureau voor de Statistiek enz.). DEN HAAG Krakers, die zich niet storen aan gerechtelijke uitspraken of die zich gewelddadig verzetten te gen de uitvoering van gerechtelijke uitspraken, moeten beseffen dat zij niet alleen de democratische rechts staat aantasten, maar uiteindelijk daardoor ook zichzelf treffen. Dit schrijft minister De Ruiter (justitie) in de inleiding bij zijn begroting. Zonder de bezetting van de „Groote Keyser" en de gebeurtenissen rond de ontruimingen in de Amsterdamse Von delstraat en aan de Prins Hendrikkade met name te noemen maakt minister De Ruiter zich duidelijk boos over het nege ren en tegenwerken van gerechtelijke vonnissen in het algemeen. „Het is dui delijk dat het de minister van Justitie niet onverschillig kan laten als de execu tie van rechterlijke uitspraken niet vreedzaam kan verlopen. Deze vorm van protest richt zich tegen de elemen taire bestaansvoorwaarden van democra tie en rechtsstaat. Wie zich hiervoor leent, dient te beseffen, dat hij uiteinde lijk ook zichzelf treft", aldus De Ruiter. De minister verzet zich ook tegen gewel ddadige vormen van actievoeren in het algemeen. Actievoeren op zich kan goed zijn om kritiek op bestaande toestanden doeltreffend tot uitdrukking te brengen. Zolang die acties niet met geweld ge paard gaan, is het zelfs onverstandig, daar direct politie-optreden tegenover te stellen. Je moet als het ware niet op elke slak zout leggen, zo schrijft De Ruiter. „Maar acties die met het plegen van geweld gepaard gaan en de rechten van medeburgers aantasten of tot algemeen gevaarlijke situaties kunnen leiden, mo gen niet worden geduld en vereisen een duidelijk optreden van de overheid", al dus de minister. r K DEN HAAG Minister De RuiterJ (justitie) wil volgend jaar het al eer( der door hem aangekondigde wetsonu werp voor een nieuwe alimentatierej, geling bij de Tweede Kamer indienen, In het ontwerp komen onder meer be-,| palingen te staan over de maximal^ duur van de alimentatieplicht van ge\ scheiden mannen en over de wijzcP waarop de alimentatiebedragen bere-, kend moeten worden. Ook wordt er. een wetsontwerp voorbereid dat eeir uitbreiding geeft aan het omgang?" recht van gescheiden ouders met hun' kinderen. Het is de bedoeling dat ook grootouders en andere nauwe verwair ten een omgangsrecht krijgen. F Andere wetsontwerpen die minister Dr Ruiter volgend jaar het licht wil doeir zien, betreffen onder meer: de verlaging van de meerderjarig^ heidsgrens van 21 naar 18 jaar; afschaffing van de doodstraf in hef Militair Strafrecht; wegneming van de achterstelling van onwettige kinderen; de behandeling van klachten van bur-, gers tegen de politie; j* een eenvoudiger systeem voor het be talen van boetes bij verkeersovertreding gen; J nieuwe regels voor het exploiteren van speelautomaten; verbetering van het toezicht op he{ werk van notarissen. Verder is er een studie gaande naar mogelijkheid, een wetsontwerp op stellen tegen roddel door massamediaP Daardoor krijgt de burger een betere bej1 scherming tegen „ongefundeerde aantijj' gingen in massamedia" aldus ministc De Ruiter in de toelichting bij zijn t ting.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16