lampere loopt met uit voor lives ijax tast in Tirana volledig in het duister Red Boys mag voor AZ'67 geen probleem zijn i I^C Utrecht 'eke nl op jle return UEFA Cupduel komt JTI PSV ongelegen Twente sukkelt met voorstopper fORT LEIDSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 PAGINA 11 in H >EK AREST In de roes van het onverwachte succes te- 171 Sparta - het ploegje van trainer Hughes werd zaterdaga nd in de Galgewaard met 51 opgerold - is Han Berger t zijn FC Utrecht aan het Europacupavontuur begonnen, ■^n gang «van zaken waar men in de Domstad al jaren op 1 gehoopt. Het is voor de eerste keer in zijn nieuwe ge- liedenis dat de fusieclub het Europese podium betreedt, ainer Han Berger - „Ik ben op dit niveau een groentje" - Beft dat hij in deze eerste ronde van het UEFA Cuptoer- oi alles te verliezen heeft. Ifs in de boezem van de Stichting vernam men handenwrij- id, dat het onbetekenende Arges Pitesti uit Roemenië als eer tegenstander geloot was. Berger over dat misplaatste superio- ïitsgevoel: „Ik heb Arges tot nu toe twee keer zien spelen., n overwinning van 32 zag ik en een nederlaag van 5—0 te- 1 landskampioen Universitatea Craiova. Toen speelde inter- tional Dobrin nog mee. Een week later hoorde ik dat hij ver- cht was. Je weet het met deze klanten nooit. We moeten maar "achten wie op het veld verschijnen". ges, dat zijn stadion heeft in het plaatsje Pitesti, op zo'n 150 ometer van Boekarest, is voor Berger bijna een gesloten boek. el zorgen maakt hij zich daarover niet. In Boekarest, waar recht zijn eerste training afwikkelde, stelde hij: „We zullen de iade hier zo klein mogelijk moeten houden. Over veertien da- i moet in Utrecht de slag vallen. Je hoort mij niet zeggen dat ook in Roemenië anvallend moeten spelen. Ik vind dit soort M etbal - uitgesmeerd over twee duels - iets geheel anders dan nationale competitie. Je hoeft tenslotte niet meteen in het springen". fSTERDAM Ajax' eerste stap in Europa Cupseizoen '80/'81 is er één pe richting van het volslagen onbe- jde. Op geen van de vele vragen die iner Leo Beenhakker zich heeft ge ld, betreffende de omstandigheden (Albanië en de kwaliteit van tegen- Jider Dynamo Tirana, heeft hij een joend antwoord gekregen. heeft Tonnie Pronk willen sturen Ite kijken en heeft daarom contact ge ilt met het ministerie van economische Nederland heeft immers han- etrekkingen met de Albanese am- ade in Parijs, met de Europese Voet- |Unie, heeft pakken telexen gestuurd en de enig tastbare informatie die uit Ti rana terugkwam, was dat er vóór 17 sep tember geen competitievoetbal zou zijn. Beenhakker heeft de kans gemist „dat is mijn fout, ik wist er niet van" Alba nië zijn interlandwedstrijd tegen Finland te zien spelen. Hij heeft wel uitgebreid ge sproken met Celtics manager McNeill, die vorig jaar tegen Partizan Tirana (11, 4 1) ervaringen opdeed met de Albaniërs. Ook van dat gesprek werd Beenhakker niet wijzer. „McNeill zei tegen mij: waar maak je je druk om. Je moet met je ploeg zo goed voetballen als je kunt. Dat is het typisch Engelse standpunt. Daar gaat men er van uit, dat het de taak van de tegen stander is zich aan te passen". Jaap van Praag is vorig jaar als UEFA- waarnemer bij CelticPartizan geweest en verstrekte de trainer mededelingen als: „Het voetbal is erg opportunistisch, ze spe len vrij hard en zullen het als een natio nale scnande ervaren wanneer ze op eigen veld verliezen. Je kunt je borst wel nat maken". En daarom wist Ajax gisteren de dag voor het vertrek naar Tirana, nog precies even veel, of even weinig, als op de dag van de loting ruim twee maanden geleden. Beenhakker wil nog een laatste poging wagen bij Tomislav Ivic, één van zijn voorgangers en nu aan het werk bij Anderlecht, die in ieder geval uit dezelfde buurt komt. Beenhakker zal op reis gaan met het ver (hzijn er. Na een niet al te gemakkelijke reis arriveerde Feyenoord op het vliegveld van Helsinki. V.l.n.r.: Stafleu, Bouwens, Opstekers, De Leeuw, Notten, Vermeulen en Van Engelen. ►e moeden dat het Albanese voetbal iets van het chaotische heeft van het Griekse of Cypriotische. „Voetbal", stelde Beenhak ker, „waarin je heel weinig of geen vaste punten herkent, zoals bijvoorbeeld in Brits, Spaans, Duits, Italiaans of Engels voetbal. Het lijkt chaotisch, er is geen touw aan vast te knopen voor ons en ver moedelijk voor henzelf ook niet. Wij moe ten natuurlijk oppassen voor het Twente- effect. Die dachten vorig jaar even ge makkelijk in Griekenland te spelen, maar dat ging toen mooi mis. Wii kunnen zeker niet zeggen dat een „open* resultaat daar aantrekkelijk kan zijn voor het bezoek bij de thuiswedstrijd. Er zit aan voetbal een technische kant en bovendien een finan cieel aspect. Wat de financiën betreft, zul len wij zeker niet kiezen voor een uitslag die iets in het onzekere laat. Onze enige beslissing in die richting is geweest de wedstrijd tegen PSV op zondag te spelen en niet op zaterdag, omdat het publiek in Amsterdam daarvoor niet zoveel interesse heeft. De technische kant is zo laat moge lijk vertrekken, op dinsdag pas met de kans in eigen omgeving te werken aan blessures en dergelijke en zo kort moge lijk te verblijven onder onbekende om standigheden". De enige zekerheid van Beenhakker en Ajax is de groep van zestien spelers die vandaag op reis is gegaan. Een groep met Molenaar (liesblessure) en de herstelde Ziegler, die waarschijnlijk ook zal kunnen voetballen. Maar een groep nog zonder Ling, die misschien zondag tegen Excel sior wel zal kunnen meedoen en zonder het jonge talent Rijkaard. Tegen PSV heeft Frank Rijkaard een behoorlijke blessure opgelopen. Ziin teen is uit de kóm geweest, het kapsel is beschadigd. Hij is vermoedelijk voor drie weken uitge schakeld en begint in ieder geval met een week volledige rust. De groep voor Tirana zal bestaan uit: Schrijvers en Galjé; Molenaar, Zwamborn, Ziegler, Wijnberg, Boeve en Weggelaar; Arnesen, Lerby, Schoenaker en Jensen; Hamberg, Kieft, Van Geel en Wiggeman- sen. Wim van Hanegem, de ster van FC Utrecht, trof tijdens de trai ning in Boekarest, waaraan hij overigens wegens een lichte knie blessure niet deelnam. Stefan Kovacs. De oud-trainer van Ajax die thans nationaal coach in Roemenië Is, kon Willem wellicht nog wat informaties verstrekken over tegenstander Arges Pitesti. Met Van Hanegem, Wildbret en Van der Lem heeft hij veel rou tine in zijn ploeg. Zeker Van Hanegem zal zijn jongere collega's erop wijzen dat in Roemenië sober gespeeld dient te worden en dat de tweede ronde pas in Utrecht echt gestalte kan krijgen. „Ik heb daar met Willem over gesproken", biechtte Berger op. „Daar heb ik allerminst moeite mee. Waarom mag een trainer niet met een routinier als Van Hanegem de taktiek een beetje uitstippelen? Hij heeft op dit vlak meer ervaring dan ik". Berger hoopt dat de jeugd hem morgen niet in de steek laat. Met Van Hanegem, Van der Lem, Wildbret, Oranje's reservedoelman Van Breukelen meent hij dat zijn team uit een juiste mengeling bestaat. „En als ons het niet lukt de tweede ronde te bereiken zei hij ongemeen fel, „dan zullen we in ieder geval strijdend ten onder gaan." EINDHOVEN Ik heb vanmorgen moeten zoeken waar PSV op de ranglijst stond", zei Willy van de Kerkhof gisteren, twee dagen voor de UEFA-Cupont moeting met Wolver hampton Wanderers. „Ik heb nog nooit zo laag met PSV gestaan. Er is geen stijdlust meer. Ons spel is dood". Zijn analy se was analoog aan die van zijn trainer Thijs Li- bregts. Na de nederlaag van 5-2 tegen Ajax lijkt zijn formatie in een de pressie te zijn geraakt zonder dat er op korte termijn een opklaring in zicht is. Voor Libregts komt het Euro pa Cupduel daarom ook enigs zins ongelegen. „Er is weinig tijd om lichamelijk en geeste lijk van deze rake klappen te herstellen", zei hij. Weliswaar zal Adrie van Kraay van een enkelblessure hersteld zijn maar René van de Kerkhof, Paul Postuma en Jan Poort vliet zitten voorlopig nog in de lappenmand. Dat is ook een van de redenen, waarom Li bregts nog steeds niet heeft kunnen spelen met de forma tie die hij aan het begin van het seizoen voor ogen nad. De problemen voor PSV, dat voor de twaalfde keer aan een Europa Cuptoernooi begint, liggen voornamelijk op het middenveld, waar Willy van der Kuijlen en Michel Valke elkaar de leiderspositie betwis ten. Libregts verklaarde dat met:„In Nederland speelt elke club met een spelbepaler en twee waterdragers op net mid denveld. Dat wilde ik ook met Willy van der Kuijlen, Jan Poortvliet en Adrie van Kraay. Door blessures moest ik Michel Valke inpassen. Dan wordt de verhouding anders. Dat is op zich niet erg, als wij dan maar vaak in balbezit kunnen komen. Dan moet creativiteit winnen van wer klust". „Maar", vervolgde hij, „de moeilijkheid bij ons is om in balbezit te komen. Daarvoor wordt te weinig gewerkt, de moed te gauw opgegeven. En dan zie je al die koppies weer hangen". Libregts is niet van plan om werkeloos te blijven toezien. „Als de tijd rijp is, zal ik mijn maatregelen nemen. Ik wil eerst wachten tot alle geblesseerde spelers hersteld zijn. Lukt het dan nog niet, dan zal ik spelers gaan halen die het plaatje, dat ik van PSV in mijn hoofd heb, kunnen in vullen". Tegen Wolverhampton Wan derers, dat met 5 punten uit 6 wedstrijden op een 15de plaats staat in de Engelse League, wil de coach van PSV resultaten van zijn ploeg zien. „Ik heb onze tegenstander tweemaal bekeken en ben er niet van onder de indruk gekomen. Na tuurlijk blijft het oppassen met het Engelse voetbal. Je weet nooit waar je aan toe bent. Maar ik wil dat er morgen op mentaliteit gespeeld zal wor den. Van ons zullen geen tacti sche en technische snufjes te zien zijn". De tegenvallende prestaties hebben onmiddellijk hun Behalve met vormverlies van zijn ploeg kampt trainer Li bregts ook nog met de strijd om de macht op het midden veld. weerslag gehad op de publieke belangstelling. Het stadion was bij voorgaande Europa Cupdu els direct uitverkocht maar voor morgenavond zijn tot nu toe ongeveer 13.000 kaarten verkocht. Daarvan zijn er 1000 naar Engeland gestuurd. De supporters van de Wolves, die in Engeland niet van onbe sproken gedrag zijn, worden op Schiphol opgevangen, waarna ze met bussen naar Eindhoven worden vervoerd. In de bussen zullen agenten in burger meereizen. HENK WAGEMAN SCHEDEHenny Hollink, de trai- van FC Twente, is er nog altijd t uit wie hij morgen in het eerste :1 van het UEFA Cuptoernooi, thuis en het Zweedse IFK Gotenborg, de :ante positie van voorstopper zal la- bezetten. Zoals bekend is de man, normaliter deze plaats inneemt, ils Overweg, door een schorsing niet elgerechtigd. De rijzige verdediger nt nog twee duels aan de kant te -jjven, wat betekent dat hij ook in de [jwrn op 1 oktober niet kan worden .Jtzet. Liefst drie alternatieven heeft Hollink achter de hand. Hij kan Heini Otto, Marcel Mentink of Tjalling Dil- ling als voorstopper posteren. De laat ste lijkt de meest geschikte oplossing, hoewel Hollink zo ver nog niet wil gaan. „Een mogelijkheid is ook Otto terug te ha len, waardoor Martin Jol opschuift naar het middenveld en John Scheve als recht sachter gaat spelen", zo stelde hij. „Ik wil nog even afwachten hoe ik dit probleem oplos. Overweg had ik er juist tegen Go tenborg graag bij gehad, maar het is niet anders. Overigens vraag ik me af of de Zweden met een dan wel twee spitsen zul len spelen. Gotenborg is een uitermate stugge en degelijke ploeg zonder absolute uitblinkers maar ook zonder zwakke plekken, die me doet denken aan de En gelse school. Het is zaak in Enschede zo veel mogelijk afstand te nemen om met een gerust hart aan de tweede ontmoeting in Zweden te kunnen beginnen", zo be sloot de oefenmeester van FC Twente. De vermoedelijke opstelling: Van Gerven; Jol, Gritter, Dilling, Zondervan; Kiela, Otto, Bos; Sanchez Torres, Rohde, Tho- rensen Sheffield Wednesday fors bestraft OLDHAM De Engelse voetbalbond heeft de tweede divisieclub Sheffield Wednes day voor vier wedstrijden het recht ontzegd in het eigen sta dion te spelen. Tijdens de wedstrijd Oldham- Sheffield van zaterdag 6 sep tember brak een gevecht uit tussen de supporters van beide clubs dat een half uur duurde. De aanleiding daartoe was het wegzenden van Terry Curran van Sheffield. De rechter besliste dat niet de thuisclub, Oldham schuld had aan het gebeurde, maar de be zoekende vereniging. De ko mende vier thuiswedstrijden zullen elders moeten worden gespeeld en er zal geen voor verkoop van kaarten zijn bij uitwedstrijden voor de suppor ters van Wednesday. Om de vier gastclubs geen verlies te laten lijden, moet Sheffield- Wednesday hen ieder 13.000 gulden uitkeren. Clarke manager Leeds United LEEDS Alan Clarke, oud speler van het Engelse elftal, heeft verklaard dat hij zich voor een periode van vier jaar als manager heeft verbonden aan zijn oude club Leeds Uni ted. Hij volgt Jimmy Adamson op die vorige week ontslag nam toen zijn ploeg met twee pun ten uit vijf wedstrijden onder aan de ranglijst van de Engel se eerste divisie stond. Clarke was de laatste twee jaar in dienst van de derde divisie club Barnsley. Turkije baart UEFA zorgen BERN De militaire machts overname in Turkije en de toestand in dat land baren de leiders van de Europese Voet bal Unie (UEFA) zorgen. Morgen begint de nieuwe ver sie van de toernooien om de Europese bekers en dan moe ten twee Turkse clubs thuis wedstrijden spelen, Trabzon- spor voor de strijd voor lands kampioenen tegen Szombiers- ki Bythom en Fenerbahce voor het UEFA Cuptoernooi tegen Beroe Stara Zagora. Na dat er enige tijd geen verbin ding met Turkije mogelijk was, kregen officials van de UEFA gisterochtend toch con tact met het kantoor van de Turkse voetbalbond. René Berle (UEFA) verklaarde de verzekering te hebben gekre gen dat de twee wedstrijden op normale wijze gespeeld kun nen worden. Het afgelopen weekeinde werden wegens de nog niet geheel stabiele toe stand in Turkije alle voetbal wedstrijden afgelast. MPERE Op het smalle k land, waarop Tampere .sen twee immense meren jhet zuidwesten van Fin- 1 ld ligt, sluipt de lynx (lives 1 fde Finse naam voor dit fdier) rond, die Feyenoord rgenavond ontmoet. De Ne- "llandse bekerhouder maak- risteravond na een langdu- e reis kennis met het jacht lied van de Lynx. Een klein idion met een bijzonder jjTite grasmat, die na enkele ^jiuten training al grote ga- erf vertoonde. Vaclav Jezek, Feyenoords be minnelijke trainer, vreest voor blessures op dit zachte veld. „Typisch een terrein waarop spelers blessures kunnen oplo pen. En die kgn ik op dit mo ment zeker niet gebruiken". Feyenoord mist morgen al twee spitsen. Petursson blijft aan de kant omdat hij het af gelopen Europa Cupseizoen twee gele kaarten kreeg en een schorsing van één wed strijd moet uitzitten en Jan Peters is net van het gips bevrijd dat zijn blessure snel ler moest doen genezen. Het optreden van Luuk Bal- kestein, die voor de nationale competitie nog een schorsing van drie wedstrijden heeft, is ook niet zeker. Hij ging gister avond tijdens de training door zijn enkel en het is de vraag of hij tegen lives kan worden in gezet. Ook het meespelen van Wim van Til is nog een vraag teken. Hij moest zich tijdens de training beperken tot los makende oefeningen en raakte geen bal aan. De belangstelling voor het duel tussen de bekerhouders in Tampere met 170.000 inwo ners de tweede stad van Fin land - uiterst gering. Het be stuur van lives verwacht dat er woensdagavond om 19.00 uur, wanneer de Russische scheidsrechter Stoepar het be- ginsignaal geeft, nog geen 5000 toeschouwers op de tribunes zullen zitten. ALKMAAR Georg Kess- ler laat er geen twijfel over bestaan. AZ moet doordrin gen tot de tweede ronde van de strijd om de UEFA Cup. Red Boys, morgenavond op bezoek in de Alkmaarder Hout voor de eerste afleve ring, mag naar de mening van de trainer van AZ geen enkel probleem zijn voor de lijstaanvoerder in de natio nale competitie. „Ieder ander resultaat dan een zege moet als een blamage voor AZ worden gekwalifi ceerd. Ik ga er dan ook van uit, dat AZ tot de volgende ronde doordringt. Dat is de ploeg als Nederlands topclub, en gezien de klassering op de ranglijst, verplicht. Hiermee wil ik niet zeggen, dat ik Red Boys gemakshalve* onderschat. Ik respecteer iedere tegenstan der, dus ook de Luxembur gers", aldus Kessler, die Red Boys eenmaal zag spelen. „Be halve een aantal organisatori sche zaken die ik in Luxem burg moest regelen ten aan zien van de return, wilde ik Red Boys aan het werk zien. Natuurlijk is onze tegenstan der geen wonderploeg en mag voor ons dan ook geen pro bleem vormen. Toch ben ik in bepaalde opzichten verrast door Red Boys. De ploeg is vier weken later begonnen met de training dan wij. Toch bleken de meeste spelers con ditioneel op een goed peil te staan. Ook de organisatie bij Red Boys heeft de Alkmaarse oe fenmeester verrast. „De ploeg speelt een 4-4-2-systeem. De twee aanvallers bewegen zich niet zozeer in het centrum maar zijn veel actiever op de vleugels. Vanuit het midden veld moeten dan de mensen komen om in de punt van de aanval voor gevaar te zorgen. Twee spelers van Red Boys moet ik speciaal noemen. Do- menico, de linkerspits, en de 'middenvelder Wagner zijn de gevaarlijkste spelers bij Differ- dangen Luxemburg. Beide spelers zouden zo op eredivi sieniveau meekunnen". De afgelopen twee competitie wedstrijden moest Jan Peters als gevolg van een schorsing verstek laten gaan. Morgen avond is de spelbepaler van AZ weer van de partij. Door de terugkeer van Peters heeft Kessler Ronald Weijsters op de reservebank gezet. „Weijsters heeft de afgelopen wedstrijden laten zien", aldus Kessler „ten alle tijde te kunnen worden ingezet. Mocht een van de vier middenvelders, aan wie ik nu de voorkeur geef, minder sterk gaan spelen, dan zal ik niet lang wachten met vervan ging"- De in deze competitie zeer suc cesvolle trainer zal geen gele genheid voorbij laten gaan om verder te bouwen aan een sterker AZ. Daarom zal Kess ler ook zeker geen gebruik maken van verschillende wis selspelers in de uitwedstrijd wanneer morgenavond met ruim verschil van Red Boys wordt gewonnen. „Daar begin ik niet aan.' Ik verander slechts wanneer sprake is van vormverlies, blessures of schorsingen. Het is voor een ploeg beter als zo veel moge lijk in dezelfde opstelling wordt gespeeld". Ofschoon AZ in de vaderland se competitie de enige constan te ploeg is, blijkt dat voor Kessler geen reden om het er maar van te nemen. „Er zijn altijd wel bepaalde aspecten die verbeterd kunnen worden. Ik verwacht van miin ploeg goed voetbal. De spelers mo gen niet de neiging krijgen stil te staan bij de successen die geweest zijn. Wij hebben im mers pas vijf wedstrijden ge speeld. Het gaat voorspoedig, maar we zijn er nog lang niet". AZ komt morgenavond uit met: Treytel; Van der Meer, Spelbos, Metgod, Hovenkamp; Arntz, Peters, Nygaard, Jon ker; Welzl, Tol. Voor een ploeg als Red Boys zou Je nauwelijks je schoenen aan hoeven trekken, is ongeveer de mening van AZ's coach Georg Kessler.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11