UANHUSUT Grasse heeft niet alleen de kleur maar ook de geur van tienduizenden bloemen en planten Binnenland" Herfst in het warenhuis LEIDSE COURANT MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 REUKWERKCENTRUM VAN DE WERELD IGRASSE Lange tijd is beweerd dat de [parfumindustrie van het Franse Grasse |(nog steeds hét reukwerk-centrum van de wereld) het gevolg is van de middeleeuw* se mode van geparfumeerde handschoe* nen. Ten onrechte. Grasse fabriceerde al eeuwen tevoren zekere reukwerken. Min of meer rechtstreeks het gevolg van de erdadige bloemenpracht die het stadje, nwaar men bij helder weer het eiland orsica kan ontwaren, omgeeft. •ker, de geparfumeerde handschoenen die Ie schonen destijds meerdere malen per dag erwisselden, werden ook in Grasse gemaakt. !r waren leerlooierijen en men werkte er rolgens het „Hongaarse systeem" (waarbij Dornamelijk van aluin en zout gebruik ge laakt wordt) en de stad was befaamd om iaar uiterst fijn en dun en niettemin sterk en ^uurzaam leer, dat in heel Europa beroemd was en nergens zijn weerga had. Maar omdat er eveneens reukwerken vervaardigd wer den, was het min of meer normaal dat het fij ne en elegante leer daar ook mee behandeld werd; aanvankelijk wellicht om de sterke leergeur te verdrijven, later welbewust om het produkt aantrekkelijker te maken. De mode van de geparfumeerde handschoe nen, de technische topprestaties van de „Hon- groyeurs" (de looiers die het Hongaarse pro cédé toepasten), maar ook de economische omwentelingen van de XVIIe eeuw hebben o-5 bijgedragen tot de ontwikkeling van de reuk werkenindustrie. In de loop van de XVIIe eeuw werd de mode van de geparfumeerde handschoen onder invloed van de Italiaanse Renaissance een waarlijk sociale instelling jnet „een gecompliceerd ritueel" men ver wisselde meermalen per dag van handschoe nen, naargelang de omstandigheden. Voor elk bezoek, elke audiëntie, voor het ter kerke gaan, voor het bijwonen van een schouw- jurgvoorstelling, en voor een diner waren verschillende „reuken" van handschoenen vereist. Hoe mondainer men leefde, hoe meer jaren handschoenen (en dus geuren) men no- lig had. En Grasse heeft er zijn voordeel mee weten te doen. Aromatische planten Kort daarop begonnen de handelsbetrekkin gen met Indië en het nieuwe Amerika zich tanzienlijk uit te breiden en leidden tot een verregaande herstructurering van de oude handelsbetrekkingen, die gebaseerd waren op Aet overwicht van de Middellandse Zee-com- mercie, met name in luxe- goederen, spece rijen en dergelijke. En het Franse kustgebied leverde tal van nieuwe variaties van bloemen en aromatische planten, die Grasse en Mont- pellier snel wisten te gebruiken en te verhan delen. Montpellier met zijn wereldberoemde *1 medische en pharmacologische faculteiten en zijn roem op het gebied van aromatische en geparfumeerde substanties, en Grasse (de economische spil van de oostelijke Provence, praktisch op de stoep van Italië) bezaten een verbluffende technische infrastructuur en ge degen en beproefde commerciële organisatie. Bovendien onderhielden zij met Italië en ook met een groot deel van Europa eeuwenoude betrekkingen. En elk jaar vormden de verte genwoordigingen van beide steden op de be faamde jaarbeurs van Beaucaire, waar haar belangen complementair waren, het centrum van de belangstelling. De tentoonstelling „3000 jaren parfumerie", in het stedelijk museum van Grasse, legt de nadruk op deze snelle technische en commer ciële ontwikkeling. Een geheel van economi sche omstandigheden van internationale aard (en tegen die tijd zelfs al intercontinentaal) maakten het Grasse en Montpellier, mede dankzij de voortvarendheid van hun gemeen telijke besturen en hun industriëlen mogelijk een beslissende plaats in te nemen in de pro- duktie van aromatische substanties. En de al gemene voorspoed van de XVIIe eeuw (de gouden eeuw voor een deel van Europa) was beslissend om aan deze Mediterrané-industrie een hoge vlucht te verlenen. Bedwelmd door geuren Met geestdrift werd het kweken van welrie kende planten, struiken en bomen ter hand genomen; duizenden en duizenden sinaasap pelbomen werden aangeplant, niet voor de vruchten maar voor de bloesems, waarvan de geuren in het voorjaar op zekere dagen het gehele kustgebied bedwelmd moeten hebben. Intussen was de mode van de geparfumeerde handschoenen als wat al te „Italiaans" en „verwijfd" in onbruik geraakt en alle aan dacht werd nu op de reukwerkproduktie ge concentreerd en wel om vaste en vloeibare reukwerken te vervaardigen. Door zijn uit zonderlijk gunstig klimaat, waarin de nieuw aangeplante struiken en bomen en de bloe men weelderig gedijden, streefde Grasse wel dra Montpellier voorbij. De rijke produktie van aromatische grondstoffen schreeuwde om een verwerkingsindustrie. Er werden fa briekjes opgezet, die al spoedig fabrieken en een belangrijke plaatselijke industrie werden, de belangrijkste ter wereld op dit gebied. De bloemenplantages werden enorm uitgebreid en werkkrachten werden uit de wijde omge ving en van de overzijde van de Alpen geïm porteerd. Mechanisatie was uiteraard nog on bekend en elke bloem, elke knop, elk geur- verspreidend zaadje, moest met de hand ge plukt en opgeborgen en gesorteerd worden. Een wijd commercieel systeem ontwikkelde zich met tal van nederzettingen en filialen in andere Europese steden. Vertegenwoordigers reisden naar het buitenland, allereerst om zich met de vreemde talen en de elders heer sende handelsgebruiken vertrouwd te maken. Grasse kreeg een sterk internationaal karak ter. De ontwikkeling van de toegepaste tech nieken ging nu hand in hand met die van de organische scheikunde. En dit leidde ertoe dat de stad twee eeuwen lang het volstrekte monopolie genoot op het gebied van de reuk- werkvervaardiging, zowel op het gebied van het gebruik van de ter plaatse gekweekte planten, zoals rozen, sinaasappelbomen, jas mijn enz. (de planten- en bloemenweelde was op zichzelf met de wolken van geuren al een grote bezienswaardigheid, maar schijnt als zo danig weinig belangstellenden getrokken te hebben), als op het terrein van de ontwikke ling van diverse extractie-procédés. Reuk-water. Oceaan van planten en bloemen Maar dat is het verleden. Zeker, ook thans nog ligt Grasse temidden van een oceaan van planten en bloemen en grote hoeveelheden daarvan worden nog voor de reukwerkindu strie verwerkt. Maar het stijgen van de alge mene levensstandaard en het duizelingwek kend stijgen van de grondprijzen hebben een funeste invloed op de industrie gehad. De gronden zijn voor een groot deel voor een meervoud van de prijs die de bloemenkweke- rïj kon opbrengen, verkocht. En de gronden in Egypte en Marokko, waar de jasmijn nóg beter gedijt dan aan de Franse Rivièra, ziin vergeleken met die rond Grasse lachwek kend goedkoop. En geleidelijk aan is Grasse een soort onderzoekscentrum geworden, een kolossaal laboratorium voor de parfumindu strie. Maar ook de laboratoria van de (nog overgebleven) plaatselijke parfumfabrieken zijn ultra-modern geworden: men beschikt er over de meest geperfectioneerde instrumen ten en apparaten, waarmee uiterst bekwame en hoog-gespecialiseerde chemici de basis en fundamenten leggen en „construeren" voor tal van parfumcomposities. De parfumchemie is iets zeer speciaals en volgens ingewijden iets pakkends en boeiends, waarbij de "mo gelijkheden thans nagenoeg onuitputtelijk zijn. Maar zoals altijd, zijn alle mogelijkheden geen commerciële successen en het „constru eren" of „vinden" van een parfum, dat in staat is „de wereld te veroveren", blijft hoge, hoge uitzondering. Er is niet alleen genie voor nodig, maar ook een enorme portie ge luk. Verbijsterende effekten Grasse, waar men drie millenia aan het stre len van 's mensen reukorgaan besteed heeft en waar men u de meest verbijsterende ef fekten en gevolgen van zekere reukwerken in het oor kan fluisteren. Grasse heeft zich in de laatste jaren geconcentreerd op zijn inter nationale positie als „kruispunt van ruwe grondstoffen". Het heeft zijn potentieel van het verwerken en verfijnen van deze grond stoffen vervolmaakt, zich daarbij richtend op de nieuwe tendens, die van een beslissende voorkeur voor het „natuurlijke produkt". Als wereldcentrum van „de geurende mate rie" heeft de toekomst van deze charmante kleine stad, die een groot deel van de Riviè- ra-kust beheerst, niet alleen de kleur, maar ook de geur van rozen. En van tienduizend andere planten en bloemen. Fruit Zo langzamerhand begint het duidelijk herfst te worden. De avonden zijn langer en koeler, er is meer vocht in de lucht en de eerste herfstdraden worden door de nijvere spinnen ge sponnen. Rozenliefhebbers weten dat ze in deze tijd van het jaar extra aandacht voor hun lievelingen moeten hebben: ze zijn gevoe liger dan anders voor verschillende schimmelziekten ah blackspot en meeldauw. Vooral rozenstruiken die op een be schutte plaats staan waar 's ochtends geen zon komt zijn vat baar. Die blijven namelijk door het gebrek aan wind en warmte langer vochtig. Ook het ras speelt een rol; het ene ras is veel meer vatbaar voor deze vervelende ziekten. Bekijk daarom nu welke soorten op welke plaatsen het meest te lij den hebben, die kunnen dan later in de herfst of in het vroe ge voorjaar verplaatst of vervangen worden. Afhankelijk van het weer moeten we ook letten op de kamer planten die we in het voorjaar buiten hebben gezet om terras of balkon wat op te vrolijken. Cyclamen, Fuchsia's en Gera niums kunnen niet tegen te felle koude. En ook de planten uit zuidelijker streken als Oleander en Laurier moeten tegen te veel kou worden beschermd. In de moestuin is het in deze weken een zaak van oogsten. Wie nog tomatenplanten heeft staan, doet er goed aan die met een plastic zak te bekleden op de momenten dat de zon het laat afweten. Dat houdt de warmte van overdag vast en ook de laatste tomaten kunnen dan nog tot volle wasdom komen. Een tomaat rijpt wel na, als hij eenmaal geplukt is, maar groeit dan natuurlijk niet meer. Het is dus zaak de vruchten zo lang mogelijk aan de struik te laten zitten om een zo groot mogelijke oogst te krijgen. Wie over een of meer pruimenbomen beschikt moet in deze weken de snoeischaar hanteren. Het hout waar dit jaar de pruimen aan gehangen hebben weg snoeien tot op de steviger draagtak. Bij een pruim wordt niet gauw te veel gesnoeid. Zorg er in elk geval voor dat de kroon open blijft zodat de zon er volgend jaar vrij spel in heeft. Dat komt de vruchtvor ming ten goede. Ook is het makkelijk bij de pluk wanneer een pruimenboom niet te hoog wordt; daar kan bij de snoei ook rekening mee gehouden worden. Tegenwoordig zijn van vrijwel alle fruitsoorten die vroeger aan bomen groeiden soorten in struikvorm verkrijgbaar. Die geven een goede opbrengst en hebben het voordeel dat er niet met ladders gezeuld hoeft te worden bij de oogst. Met alle ge varen vandien. Lagere soorten zijn ook beter te beschermen tegen vogelvraat en aanvallen van insecten. Gelukkig zien we in steeds meer tuinen fruitstruiken staan. Het is ook erg plezierig af en toe eens een appel, peer wat pruimen of perzikken uit eigen tuin te kunnen eten. Het gaat daarbii meestal niet om de grote produktie van de „boom gaard maar om de aardigheid. Het is fascinerend te zien hoe uit de knop de bloesem breekt in het voorjaar, hoe bijen en hommels druk werk hebben aan het verzamelen van hun voedsel en daarbij dan meteen voor de bestuiving zorgen. Na het afvallen van de kroonblaadjes blijft een teer vruchtbo dempje over dat zich onder de warmte van de koesterende zonnestralen ontwikkelt tot een vrucht Eerst klein en hard en later kleurig, sappig. Tot de vrucht als een rijpe appel (of peer, perzik, pruim, vult u zelf maar in) in uw schoot valt Werkelijk, een of meer vruchtbomen in de tuin zijn een aan winst voor iedereen die de processen in de natuur met belangstelling volgt Probeer het maar, vruchtbomen kunnen nu nog heel goed worden geplant. Kunt u volgend jaar al ge nieten. qPas op voor schimmels Hoe vaak gebeurt het niet, dat u thuis uw pondje praktisch voorverpakte kaas uitpakt en linksbo ven of ergens an ders zit een piep klein groen puntje schimmel? Wegsnij den en de kaas ope ten, denkt u. Doe het üet Breng die kaas en vraag om nieuwe, verse kaas. Hetzelfde geldt voor n, of wat voor an- voedingsartike- len dan ook. [In tal van binnen- en buitenlandse laborato- ria wordt de laatste tijd irstig onderzoek ge- ;gd naar de giftig- van bepaalde limmelsoorten op le- ismiddelen. Men is ir nog niet achter of 'himmels, die ge- iruikt worden voor 'ranse of andere nkkaas", ook gif stoffen bevatten. Maar 'olgens het Nederland se Voorlichtingsbureau [voor de Voeding kan [er niet voorzichtig ge- omgesprongen trden met schimmels etenswaar. Wegsnijden helpt niet, 'scheppen (bij jam en impote) ook niet. Te rugbrengen of weg gooien is de enige re medie. Zelf kunnen we als consument tegen schimmelvorming niet veel meer doen dan ge kochte etenswaar droog en koel te bewa ren. Volgens het Voor lichtingsbureau voor de Voeding moet het per soneel in de voedings middelenindustrie goed worden ingelicht over de wijze, waarop [vroegtijdige schimmel vorming bij voedings waar kan worden voorkomen. De herfst staat weer voor de deur. De luchtige kleding maakt plaats voor iets warmers. Man, vrouw en kroost kunnen zich voor de najaars wandeling moffelen in breisels uit jersey, lamswol, Shetland. In twinsets, driedelige com binaties, plooirokken van flanel, truien en overalls. Heerlijke kleren voor herfst in het bos. Foto's: Geheel links. Gluren door het riet. Geen jas aan, het is nog lekker buiten. Maar de lange slobbertrui kan je toch niet missen. Hij kan ook als jurk worden gedragen, zoals op de foto. (f 29,-) Boven: De laatste zomerbloemen plukken maar wel in een fijne trui (f 25,-), al dan niet met een jack (f 70,-) er overheen. De zon staat al lager en het is eerder fris.... Rechtsboven: Geruite overall van polyester/wol (f 80,-) om makke lijk over het hek te klimmen. Vriend en vriendin volgen in kleren, waarvan het jasje van meneer (tweed) het duurste Is, (f 125,-). Zijn gestreepte polo erbij kost f 28,-. Rechtsonder: Handzame pakken (links f 199,-) in een combinatie resp. acryl/mohair en nylon en wol met acryl (rechts), f 179,-.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9