i Parlement Iran gaat gijzelaars zaak bespreken GOED PITTIG. NIET ZO SCHERP Windsurfende baron boven water Stakers in Polen met arrestaties bedreigd Vredeling dreigt met aftreden Herculesde vermiste tv-beer, gevangen in Schotland labasj edeeltelijk Verlamd .im bereid m zich IP te offeren Brits schip vermist 2.60 BRANDARIS.OMDAT-IE UITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 fan onze correspon dent Roger Simons ONDEN Hercules, reusachtige grijze '■beer, die 22 dagen de dool is geweest in die periode bijna kg van z'n gewicht rloren heeft, zal eer gauw z'n volle 10 kg wegen. Dit zegt Andy Robin, een Schotse hotelier en ge wezen Britse kampioen zwaargewich £- worste laar, die de Ameri kaanse beer Hercules laat optreden in recla mefilmpjes voor de tv. Ze hebben Hercules za terdag eindelijk weer te pakken gekregen, nadat hij de afgelopen maand tijdens film werk er vandoor ge gaan was, op het eiland Benbecula, in de He- briden-archipel ten westen van Schotland. Hercules, die meestal Here genoemd wordt en in Groot-Brittannië een geliefde tv-ster is, had kennelijk een grondige hekel aan het filmpje waarin hij re clame moest maken voor een bekend merk van toiletpapier. Here was op Benbecula in het eilandje Wiah ge zwommen. Het Britse leger, de plaatselijke politie en Andy Robin, die daarvoor helicop ters gehuurd had, heb ben dagenlang vruch teloos jacht gemaakt op de ontsnapte beer. Z'n opsporing was tijdelijk geschorst, tot de beer vrijdag plotseling opge merkt op het eilandje North Uist dat precies 16 km breed en 16 km lang is. Toen hij een helicopter hoorde na deren, sprong Here vliegensvlug in het wa ter. Twee uur lang bleef de helicopter rondhangen, wachtend tot de beer weer aan land zou komen. Op dat moment werd hij onder vuur genomen met een verdovend middel. Tien minuten later was Hercules ver zonken in een diepe slaap. De zware beer werd in een enorm net Ot en zo aan een van vier meter door de helicopter overgebracht naar het stadje Lochmaddy op Benbecula. Het was een vreemd gezicht. Hercs vangst had zijn eigenaar Andy Robin 5.000 pond gekost. Maar Robin was dolge lukkig. Z'n grijze Ame rikaanse beer, die ook gaat optreden in een grote speelfilm, is goud waard. Hercules eet elke dag 15 pond vlees, bij voorkeur ossehar- ten. Als lekker toetje slurpt hij 's avonds graag een fles Holland se advocaat leeg. Z'n baas Andy Robin heeft hem „Hercules, de worstelende beer" ge doopt. Hij trekt met Here rond om worstel - voorstellingen te ge ven. Robin zegt, dat hij in de komende twee jaar één miljoen pond kan verdienen met de beer. ROGER SIMONS piROET Dc Palestijnse rzetsleider en oud-arts Ha- isj is gedeeltelijk verlamd een operatie waarbij een rsen tumor is weggeno- m, aldus is zaterdag in icdische kringen te Beiroet leend geworden. 54-jarige leider van het dksfront voor de Bevrijding n Palestina was ongeveer ee weken geleden opgeno- A in, onder een andere naam, W het ziekenhuis van de Ame- lanse universiteit te Bei- De operatie leek goed ge it te zijn totdat zich compli- jies voordeden. Thans is de 'e rechterzijde van het li- lam van de patiënt ver- phmidt hekelt Ij isschoppelijk [emadvies )NN Kanselier Helmut imidt van West-Duitsland eft zaterdag kritiek gele- rd op een herderlijk irijven van het episco- at, dat volgens een West- jtse krant 21 september in kerken zal worden voor lezen. het schrijven zouden de bis- loppen adviseren te stem- n op de Christen-Democra- che kanselierskandidaat anz-Josef Strauss, hmidt zei hierover op een rkiezingsbijeenkomst in eiburg dat „men zich niet naf de kansel met de poli- zou mogen inlaten". Het aan van een herderlijk lijven met een stemadvies vrijdag gemeld door de 0 rankfurter Rundschau". De M rk heeft tot dusverre gewei- fj 'd het bericht te ontkennen r te bevestigen. 'EL Kim Dae Jung, de Ikoreaanse dissident die ir een militaire rechtbank htstaat op beschuldiging samenzwering tegen de ring, heeft in zijn pleidooi klaard dat hij bereid is om de democratie te sterven, ontkende alle tegen hem 1 ebrachte beschuldigingen, zijn lang pleidooi zei de 54- ige Kim verder dat hij tij- is zijn gevangenschap be- ïigd is met foltering en ver- ieidene malen gedreven is op de rand van de waanzin, halve Kim staan nog 23 an- ■en terecht. Na Kims plei- >i stonden op de publieke lune familieleden van de daagden op en hieven het lende lied „We shall over- ne" van de Amerikaanse rgerrechtenbeweging aan. werden meteen uit de ihtszaal verwijderd. Tegen m is de doodstraf geëist. rotest blanke Verpleegsters i Zimbabwe 1ISBURY Blanke ver- cgsters in het Andrew-Fle- 0 ngziekenhuis in Salisbury j bben met ontslag gedreigd protest tegen een beschul- [ing van de zwarte minister n volksgezondheid, Herbert hewokunze, dat zij zwarte tiënten zouden verwaarlo- L 't blad Sunday Mail en an- re, door blanken uitgegeven, J iden hebben een beroep op emier Robert Mugabe ge- an, de betrokken minister de orde te roepen. Minister hewokunze uitte zijn be- luldiging afgelopen week bij ti bezoek aan het betrokken kenhuis. ;'il Robles verleden ADRID Jose Maria Gil •bles Y Quinones, voormalig aans minister van oorlog •34-1935) en leider van de risten-democratische partij, gisteren op 81-jarige leeftijd Madrid overleden. In juli d hij een hartinfarct gehad. TEHERAN De voor malige Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotzbzadeh heeft zater dag meegedeeld van me ning te zijn dat de kwes tie van de Amerikaanse gijzelaars „uit het slop is gehaald" door de voor waarden die vrijdag door de ayatollah Kho- meiny zijn genoemd. In een telefonisch vraagge sprek met een Frans ra diostation zei Ghotzbza deh te hopen dat de Amerikanen de situatie zullen begrijpen „en niets stoms zullen doen". De commissie voor buitenlandse zaken van het Iraanse parle ment heeft gisteren het parlement voorgesteld de kwestie van de Ame rikaanse gijzelaars op een openbare bijeen komst te bespreken. Het Iraanse parlement zal hierover morgen naar verwacht een positieve beslissing nemen. De Republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap Ronald Reagan heeft zich uitgesproken voor aanvaarding van de voorwaar den die de ayatollah Kho- meiny heeft gesteld voor de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars. Wel achtte hij het moeilijk het vermogen van wijlen de sjah naar Iran over te brengen. De gijzelaars zijn het belangrijkste, zei Reagan. President Carter wilde geen commentaar geven op Reagans verklaring. Volgens hem is de kwestie geen onderwerp voor politieke discussies. Het bureau van de Iraanse president Abolhassan Bani- Sadr heeft gisteren berichten tegengesproken als zou een helikopter met Bani-Sadr en premier Rajai aan boord zou zijn beschoten door een Iraak- se MIG. Het voormalige hoofd van de Iraanse luchtmacht, generaal- mahjoor Bahman Bagheri is zaterdag op het vliegveld van Teheran gearresteerd. Bagheri zou naar Frankrijk vertrek ken. De generaal die in juni ontslag nam, nadat hij vorig jaar augustus was benoemd, zou verdacht worden van sa menzwering. Straal jager stort op winkels TEL AVIV Een straaljager van de Israëli sche luchtmacht is zondag neer gestort op een winkelcentrum ten zuiden van Haifa. Daarbij is zeker een dode gevallen. Vijf mensen raakten bij het incident gewond. De pi loot heeft zich per schietstoel in veiligheid kun nen brengen, zo meldt de Israëli sche radio. Het toestel stortte vlak naast een school neer. Israëlische poli tiemannen bij een wrakstuk van een Israëli sche straaljager, die gisteren op een supermarkt in de buurt van Haifa gestort is en daarbij bijna een school heeft geraakt. NA ZWARE ZEILTOCHT VAN900 KILOMETER OVER STILLE OCEAAN (Van onze correspondent Jan Drummen) PARUS De Franse baron Arnaud de Rosnay, die twee weken terug een poging ondernam om per windsurf- plank de Stille Oceaan van de Markie- zeneilanden naar Tahiti over te zeilen en sindsdien werd vermist, is terecht Na 13 dagen onder zeer zware omstan digheden te hebben gesurfd, is hij het afgelopen weekeinde op het atol Ahé in de Toeamotoe-archipel, 900 kilome ter van de Markiezeneilanden, aange komen. De Rosnay heeft al eerder met zijn windsurfer opvallende prestaties verricht. Zo zeilde hij bij temperaturen van rond het vriespunt over de Beringstraat en onlangs van de Markiezenei landen naar Hawai, een afstand van 4.000 km. In beide gevallen werd hij echter gevolgd door een begeleidingsvaartuig. De oversteek naar Tahiti werd door De Rosnay evenwel zonder enige begeleiding ondernomen, zodat hij dagenlang spoorloos bleef. Zijn zend apparatuur was niet meer dan een walkie-tal kie met een bereik van ongeveer 50 kilometer. Met twee patrouille-vliegtuigen en diverse vaartuigen heeft de Franse marine dagenlang, op een zeer woelige oceaan, tevergeefs gezocht naar het vlakje zeil van nauwelijks vier vier kante meter. Na 7 dagen gaf de marine haar opsporingen, waarvan de kosten inmiddels wa ren opgelopen tot meer dan dan anderhalf mil joen gulden, op. Tijdens zijn overtocht heeft De Rosnay tal van moeilijkheden ondervonden en overwonnen. De zware zeegang was er de oorzaak van, dat zeewater tussen zijn huid en zijn rubberpak ge raakte. Schaafwonden waren hiervan het ge volg. Hij slaagde er uiteindelijk in, op de plank van nog geen meter breed, het pak uit te trek ken maar liep ernstige brandwonden op als ge volg van de felle zon. Vijf dagen lang had hij geen voedsel meer gehad omdat zijn voorraad dadels verloren was gegaan. Hij leefde alleen op pillen. Hij kon nauwelijks slapen en moest de nachten geknield op zijn windsurfer door brengen, terwijl hij dagenlang door vijf haaien werd achtervolgd en aangevallen. De dieren beten hele stukken uit de landen van zijn surf plank. Toen hij uiteindelijk het atol bereikte, viel hij op het strand in slaap totdat hij door een handjevol inboorlingen werd aangetroffen. Een arts van de Franse marine heeft inmiddels het atol bezocht en geconstateerd, dat de toe stand van De Rosnay hoewel ernstig, niet zorg wekkend is. Hij wist op welk atol hij was be land en zei, dat hij zijn tocht nog een dag langer had kunnen volhouden. Na ampel beraad be sloot de baron evenwel de reis naar Tahiti van af het atol niet voort te zetten omdat zijn wind surfer als gevolg van de zeegang en de aanval len van de haaien te zwaar beschadigd was. WARSCHAU De Poolse veiligheidspolitie heeft afgelopen week stakers in de Zuidpoolse stad Kielce met gevan genneming bedreigd, als zij hun werk niet her vatten. Dit is vernomen uit kringen van dissi denten in Warschau. Het dreigement zou geuit zijn tegen de arbeiders van de Pol- mostalfabrieken. Hoewel eind augustus en begin deze maand regelingen zijn getroffen om een einde te maken aan de sta kingsgolf in Polen, zijn sedert dien nog verscheidene stakin gen uitgebroken voor hogere lonen en het ontslag van niet populaire partijfunctionaris sen. De leider van de stakingen bij de scheepswerven in Gdansk, Lech Walesa, heeft verklaard, dat de onafhankelijke organi satoren van vrije vakbonden in heel het land zijn opgeroe pen, om woensdag naar Gdansk te komen voor het be spreken van de problemen en het maken van plannen voor de toekomst. Inmiddels wordt het uiteen vallen van de officiële Poolse en door de communistische partij geleide vakvereniging, steeds duidelijker. Zo heeft het Poolse persbureau PAP ge meld, dat twee belangrijke vakbonden, namelijk die van de werkers in de gezondheids zorg en die van ae onderwij zers niet langer meer willen deel uitmaken van de officiële vakbeweging. Zij willen nu hun eigen onafhankelijke en zelfbesturende organisatie op richten. Soortgelijke geluiden zijn ook al gehoord bij de ha venarbeiders, de zeelieden, en bij de werknemers in de land bouw. Het orgaan van de Poolse communistische partij Trybu- na Ludu heeft in een artikel opgeroepen tot een zuivering van de partijgelederen „van individuën, die hun eerlijk heid verloren hebben en be zweken zijn voor corruptie en de verleidingen van een luxe leventje". TOKIO Een Brits vracht- tende Derbyshire is vergaan schip met een lading ijzererts tijdens een tyfoon, die het ge wordt sedert vorige week ver- bied vorige week geteisterd mist in de wateren rond het heeft. Ondanks verkennings eiland Okinawa. Gevreesd vluchten is geen spoor van het wordt, dat de 91.650 ton me- schip gevonden. Man prinses Anne van paard gegooid TAUNTON Kapitein Mark Phillips, de man van prinses Anne van Engeland, is giste ren tijdens een concours hippi- que in Taunton (Engeland) bij het naderen van een hindernis door zijn paard geworpen. Hij liep verwondingen op aan de linkerhand. De 31-jarige Phil lips kreeg in 1974 een trap van een paard en liep later bij val partijen rug- en armkwetsuren op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Europees Commissaris ir. H. Vredeling wil af treden als ziin collega-commissarissen zijn voorstel over een in formatieplicht voor multinationals afwijzen. Overmorgen zal de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap) een beslissing nemen over het voorstel van Vrede ling (Commissaris Sociale Zaken), alle multinationale onderne mingen te verplichten informatie te verschaffen aan de werkne mers en hun vertegenwoordigers. De Europese vakbonden vra gen al jaren om zo n informatieplicht voor multinationals. Vre deling tilt zo zwaar aan zijn voorstel, dat hij heeft besloten bij af wijzing ervan zijn functie neer te leggen. De Europese Commis sie is momenteel nog ernstig verdeeld over het plan-Vredeling. Vaagheid rond corruptieproces Suriname PARAMARIBO De voor- bereidingen van het corruptie- proces voor het bijzonder ge rechtshof in Paramaribo wor den steeds meer omgeven door een sfeer van vaagheid. De au- diteuren-fiscaal, mr. R. M. de Freitas en kapitein R. D. Ilorb hebben zich in hun werkruim te ingegraven en zijn voor de buitenwereld onbereikbaar. De enige mededelingen van deze openbare aanklagers die via krantenadvertenties of hun woordvoerder naar bui ten zijn gebracht, hebben be trekking op erfpachtzaken. Zo werden maatregelen aange kondigd tegen Surinamers, die meer dan één erfpachtter rein in bezit hebben. Gelijkertijd gaf de vice-pre mier en minister van onder meer justitie, mr. drs. A. Haakmat iedereen het advies, bij aankoop van een woning of een stuk grond eerst goed te informeren of deze niet af komstig zijn van figuren, die van corruptie worden ver dacht en binnenkort zullen moeten terechtstaan. Hierop lieten de auditeuren-fiscaal za terdag weer volgen, dat deze maatregelen zijn bedoeld om een einde te maken aan het „desastreuze gronduitgiftebe- leid'' van vorige regeringen. Dit beleid ging niet uit van so ciale rechtvaardigheid, maar steunde op het bevoorrechten en verrijken van een kleine groep in de samenleving, zo werd gesteld. De Freitas en Horb hebben overigens nog geen enkele me dedeling gedaan over het tijd stip waarop het proces een aanvang zal nemen. Een hoge functionaris sprak de ver wachting uit, dat dit over een week zou kunnen gebeuren. Morgen begint in Paramaribo de 15e onderhandelingsronde van de CONS (Commissie Ontwikkelingssamenwerking Nederland Suriname). Surina me zal daarbij in totaal 57 pro jecten op tafel leggen. Neder land is er inmiddels mee ak koord gegaan, 500 miljoen gul den uit de zogenaamde Neder landse Hulpallokatie Suriname (NHAS) te reserveren. De helft van de 500 miljoen gul den zal volgens de Surinaamse leden van de CONS moeten worden gebruikt voor de pro- duktieve sector, met een ster ke nadruk op de ontwikkeling van de landbouw. De andere helft zou moeten worden be steed aan sociale en infra structurele projecten. Tot de 57 projecten behoren onder meer de instelling van een algemeen ziekenfonds, de verbetering van de drinkwatervoorziening in Paramaribo en de bouw van volkswoningen. ADVERTENTIE. Donkere tabakken. Uitgekiende samenstelling. Mooi lang gesneden. Praktisch zonder gruis. Prettig van geur en pittig van smaak zonder scherp te zijn Zouden er daarom elke week een paar zwareshag-rokers op Brandaris overstappen?

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7