Van Doorne leverde Pakistan verboden atoommateriaal „Noord-Zuid dialoog binnen VN niet zinvol Doek valt definitief over CHU Leidse onderzoekers vinden leven tussen de sterren CDA VRAAGT ONDERZOEK Geschorste Duitse hartchirurg ontkent weigering gesprek Nieuwe opleidingen voor leraren basisonderwijs 1 Mun ten verzamelaars kunnen begrotingsga t dich ten Steeds meer Turken en Marokkanen in ons land D'66 wil Groningen weer INNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 amer wil lichtingen rver contract srnafval eeJlVERSUM Zowel de g erings- als oppositiepar- - willen met minister Aardenne (economisch wa£en) praten over de in- f id van het contract dat de 5 ivinciale Zeeuwse Elek- op. iiteitsmaatschappij h !EM) heeft afgesloten t een Franse opwerkings- riek voor het afval van kerncentrale Borssele. bleek dit weekeinde tij- is een VARA-radio-uitzen- g, waar clausules openbaar rden gemaakt van het be lle contract. In dit contract I n zaken over het terugstu van hoog radio-actief afval ist r Nederland die tot nu toe m<|ekend waren. De woord- rders van D'66, CDA, PPR PvdA lieten weten dat zij dit onderwerp minister Aardenne nader aan de willen voelen. Slechts ge en uit het contract waren nu toe bij de kamerleden end al] i erkeerschaos ïnd Utrecht RECHT Hevige regen- heeft gisteren zowel niddags en 's avonds r een verkeerschaos ge- fd op de snelwegen rond echt Hierbij is een mo- Ijder verongelukt. A.H ■di u8en zzgen de motor van eB nan, een 33-jarige Amster- imer over een afstand van 1erd meter over de weg eren, maar hoe het onge- precies is gebeurd is niet eel duidelijk. eravond ontstond op de rI iweg Utrecht-Amsterdam 1 kettingbotsing waarbij 46 i's betrokken raakten. Eer- op de dag botsten bij Oude ook een aantal auto's op iar. Doordat passerende iwsgierige automobilisten r<4op de weg letten, veroor- 01 Eten dezen nog eens kop- me|rtbotsingen. Op het ver- rsplein zelf belandde een chtwagen in de vangrail. wee Turkse rouwen in otterdam ergestoken een onzer verslaggevers) STERDAM In het jde Noorden", een door gastarbeiders bewoonde van Rotterdam, zijn za- ig rond het middaguur vrouwen (36 en 16 jaar met een mes in de rug r«)ken. Beiden liggen nu en levensgevaar in het enhuis. ;ens de politie ligt een fa- e-vete ten grondslag aan leekpartij. Er zijn vier aan- dingen verricht. Een 10-ja- jongen, die ook bij de tpartij was betrokken, is huis gestuurd. Drie ande- erdachten, 30, 36 en 16 jaar zitten nog in voorarrest, verluid had een van de iwen een relatie met een de gearresteerden aange- i. Verdere bijzonderheden treken nog. tïii 'j mtract Griekse trine n or RSV 1ENE Het contract en de Griekse regering het Rotterdamse Rijn- "jelde-V crolme-concern de levering door RSV een standaardfregat zal, waarschijnlijk van- J, in Athene worden ge lend. deze opdracht is een be- gemoeid van ruim 300 oen gulden. Daarbij is er ike van een overeenkomst n Griekenland en RSV de bouw in Griekenland één of meerdere van deze atten uit de „Kortenaer- e". Bij de RSV beschouwt de Griekse order als eer- belangrijke stap op de ilijk te bevechten interna- ale markt voor NAVO-fre- en. Het fregat voor Grie land kan eind volgend jaar den geleverd, omdat de erlandse regering het dat al twee jaar op de tldewerf in Vlissingen in >ouw is in opdracht van de erlandse regering, bereid "f te staan" aan Grieken- LEIDEN Een groep onderzoe kers in Leiden heeft aangetoond dat er in het heelal levend mate riaal voorkomt. Deze materie kan belangrijk hebben bijgedragen aan het ontstaan van biologisch leven op aarde. De ontdekking be tekent wellicht een doorbraak in het denken over het ontstaan van leven, aldus de onderzoekers. Het resultaat is na een tien jaar du rend onderzoek geboekt door de werkgroep astrofysica van het Huy- gens-laboratorium, onder leiding van de Amerikaan prof. Greenberg. Met zijn team heeft hij onder nage bootste omstandigheden in interstel laire stofwolken grote en ingewik kelde organische moleculen laten onstaan, die chemische verwant schap tonen met eenvoudige eiwit ten. Volgens Greenberg betekent dit nu niet dat de basis van alle leven ij gevonden. Hij acht het wèl mogelijk dat de gevonden materie is verboden met het onstaan van leven op aarde en in het heelal. Onduidelijk is nog hoe deze deeltjes uit de verre ruim ten tussen de sterren hebben bijge dragen tot het vormen van levende organismen o.m. op aarde. De vondst in Leiden is een „bijpro- dukt" van het eigenlijke onderzoek. Het doel daarvan is verband te leg gen tussen astronomische waarne mingen aan stofdeeltjes in de ruimte. Het gaat erom te begrijpen hoe de stofdeeltjes een rol spelen in de vor ming van moleculen en de geboorte van sterren. TILBURG Ondanks herhaald ver bod van de regering heeft Van Door- ne's Transmissie bv in Tilburg speciale metalen buizen geproduceerd en uitge voerd naar Pakistan. Daar zijn ze later gebruikt in het Pakistaanse ultracen trifuge-project. Met deze onthulling kwam het blad van de Tilburgse hoge school. Het CDA gaat een diepgaand onderzoek in deze zaak vragen. Na aanvankelijke ontkenningen gaf de di recteur van Van Doorne's Transmissie, ir. E. Hamstra Pik, dit weekeinde toe dat zijn bedrijf de buizen heeft vervaardigd en uitgevoerd. Maar volgens hem kan Van Doorne niets worden verweten. „Als er fouten zijn gemaakt, is dat bij het ministe rie van economische zaken gebeurd". Het ministerie bestrijdt dit, maar wilde verder geen commentaar leveren omdat nog een uitgebreid onderzoek loopt in de zogehe ten „affaire Kahn", de Pakistaan die er van wordt verdacht geheime atoomgege- vens uit o.m. Almelo naar Pakistan te hebben gesmokkeld. Met deze gegevens kan Pakistan een atoombom bouwen. Kahn heeft in 1977 ook een bezoek ge bracht aan de Tilburgse vestiging van Van Doorne. Het vliegfeest dat zaterdag op de Rotterdamse luchthaven Zes tienhoven werd gehouden, heeft tienduizenden bezoekers ge trokken. Het feest was geor ganiseerd door de Vliegclub Da Vinci van de TH- Delft. Onderdeel van de show was ondermeer het formatievliegen van vier helicop ters van de Ko ninklijke Lucht macht. 99 ARNHEM Onderhandelingen tussen de ontwikkelingslanden en het rijke Westen zouden zoveel mogelijk binnen gespeciali seerde organen gevoerd moeten worden. Onderhandelingen binnen de Verenigde Naties zijn niet erg zinvol. Dit heeft plaatsvervangend directeur-generaal prof. Van Dam van het ministerie van ontwik kelingssamenwerking zaterdag gezegd op een symposium in Arnhem, dat werd geor ganiseerd door de Nederlandse Organisa tie voor Internationale Ontwikkelingssa menwerking (Novib) en het Interkerke lijk Vredesberaad. Sectorsgewijze onderhandelingen zijn volgens Van Dam de enige mogelijkheid om uit de complexe verhouding tussen beide blokken te komen. Wijzend op de aparte positie van on der meer de Opec-landen en redelijk geïndu strialiseerde landen als Hongkong en Taiwan, komt hij tot de conclusie dat van een simpele noord-zuid-verhouding geen sprake is. Ook binnen het Westerse blok bestaat geen een heid van opvatting meer, aldus Van Dam. In een reactie op deze uitspraken antwoordde algemeen secretaris Theunis van de Novib, dat de benadering van Van Dam ten koste zou gaan van de kwaliteit van de hulp en neer zou komen op opheffing van het minis terie van ontwikkelingssamenwerking. „Van Dam doorbreekt met zijn uitspraken de soli dariteit met de Derde Wereld", aldus Theu- Te weinig gehandicapten in bedrijven UTRECHT Omdat er on voldoende wordt gecontro leerd zijn er veel Nederland se bedrijven die niet voldoen aan de wettelijke norm' dat het aantal in dienst genomen gehandicapten twee procent van het personeelsbestand uitmaakt. Dit constateert de Cliënten bond, een organisatie met 1600 leden, die opkomt voor mensen met psychische klachten. De bond heeft er zaterdag bij minister Albeda van sociale zaken op aange drongen dat ook de overheid een wat soepier beleid han teert bij het in dienst nemen van mensen met een wao- of aww-uitkering. Indonesië biedt veel mogelijkheden voor bedrijfsleven SCHIPHOL „Er wordt mo menteel in Indonesië aan pro jecten gewerkt, die het Neder landse bedrijfsleven op het lijf geschreven zijn. Indonesië biedt zeer goede mogelijkhe den". Staatssecretaris Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) zei dit gisteren op Schiphol, toen ze uit Djakarta terug keerde. De bewindsvrouwe heeft in Indo nesië besprekingen gevoerd met de Indonesische ministers van technologie en ontwikkeling, com municatie en financiën. Ook heeft zij een ontmoeting gehad met pre sident Suharto. Hoofddoel van het veertiendaagse bezoek vormden besprekingen over een telecom municatiesysteem, dat door de PTT en Philips wordt opgezet en over een gezamenlijk uit te voeren windtunnelproject. Indonesië werkt momenteel hard aan de op bouw van een eigen vliegtuigindu strie. EDE De Christelijk Historisch Unie bestaat niet meer. De partij heeft zich zaterdag in Ede, 72 jaar na de oprich ting, ontbonden. De CHU was daarmee de eerste van de drie christen-democratische partijen (KVP en ARP zijn de ande re) die zichzelf ophief om daarmee de laatste blokkade weg te nemen voor een gezamenlijk opgaan in het CDA. Er heerste overigens geen begrafenisstemming in het cultureel centrum De Reehorst in Ede. Buiten wapperde weliswaar het groene CDA-dundoek, maar binnen had alles meer weg van een CHU-verkiezingsbijeenkomst. De leden waren getooid met CHU-stickers en -vlaggetjes, CHU-vlaggen tooiden de muren. Eén ding werd echter duidelijk tijdens het soms met weemoed terugblikken naar het verleden van de CHU: de partij bestaat niet meer, maar de leden zijn vastbesloten hun „uniegeest" in het CDA krachtig gestalte te geven. „We nemen vandaag geen afscheid van elkaar en ook geen afscheid van de CH-beginselen, we zien elkaar terug in het CDA", aldus mr. O. W. A. Baron van Verschuer, oud-voorzitter van de partij. „De CHU-mentaliteit zal men altijd blijven herkennen in het CDA". Op 27 september zal in Amsterdam de ARP worden opgeheven en de KVP tenslotte doet dat op 3 en 4 oktober in Den Bosch. Zingend tijdens de opheffingsvergadering van de CHU op de eer ste rij: staatssecretaris Haars van justitie, oud-minister Scholten van defensie en VNO-voorzitter Van Veen (vlnr). Wachten met snurken Tijdens de Uit&Thuismarkt, een zaterdag in Amsterdam gehou den manifestatie ter aankondiging van culturele gebeurtenissen in de hoofdstad in het komende seizoen, liet schrijver Gijs Dijk huizen zich op een bed het voormalige Huis van Bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen binnendragen. Op het bed een af beelding van zijn nieuwe boek „Wacht even met snurken". BREDA De vorige week geschorste hartchirug dr. C. Bedderman van het medisch centrum de Klokkenberg in Breda ontkent pertinent dat hij niet heeft willen praten over een door de ondernemingsraad uitgebracht advies dat betrekking had op hemzelf. Dit heeft zijn advocaat, mr. P. van den Boomen gisteren laten weten. Na het ontslag van dr. P. van der Schaar, beperkte de Duitse chirurg Bedderman, die alleen in zijn vaderland staat ingeschre ven als thoraxchirurg en daarom in De Klokkenberg onder ver antwoordelijkheid van Van der Schaar werkte, zijn werk tot chirurgische assistentie. Dit in afwachting van zijn Nederlandse licentie. Bemiddelaar dr. J. Greep wilde dat de Duitser eerst sta ge zou lopen in andere hartchirurgische centra. Bedderman wilde een voor de Nederlandse inschrijving vereiste aanvullende opleiding volgen, terwijl hij als hartchirurg in De Klokkenberg zou blijven werken. De besprekingen hierover met dr. Greep liepen vast, waarna Bedderman werd geschorst, „omdat hij weigerde te praten". ADVIES SPREIDINGSCOMMISSIE: DEN HAAG De bestaand 135 opleidingen voor onderwij zers in het kleuter- en lager onderwijs kunnen het best wor den vervangen door 61 geïntegreerde opleidingen. De Sprei dingscommissie Opleidingen Basisonderwijs heeft dit ad vies gegeven aan minister Pais van onderwijs. Deze nieuwe scholen dienen zowel bestuurlijk als qua personeel voort te komen uit de bestaande opleidingen, zo adviseert de commissie, zodat de onderwijskundige know-how niet verloren gaat. De verdeling is als volgt: 21 instituten voor openbaar algemeen bijzonder onderwijs, 21 voor katholiek onderwijs en 19 voor het protestants-christelijk onderwijs. De commissie heeft onder meer de volgende vestigingsplaatsen voorgesteld: Openbare opleidingen: Leiden en Den Haag; Katholiek: Den Haag; Protestants-christelijk: Leiden/Oegstgeest en Den Haag. Zwaar gewond kind gevonden VLISSINGEN De zesjarig Peter van Splunter uit Oos- terland is zaterdagmiddag door een voorbijganger be wusteloos gevonden langs de Zeedijk in Ouwerkerk. Het kind bleek zwaar her senletsel te hebben, maar de politie weet niet hoe hij aan zijn verwondingen is geko men. Een uur voordat Peter werd gevonden is hij nog gezien bij zijn ouderlijke woning. De af stand tussen zijn huis en de plaats waar hij werd gevonden (vijf kilometer) is volgens de politie voor een jongetje van zes jaar te groot om binnen die tijd lopend af te leggen. Hij moet derhalve naar die plaats gebracht zijn, aldus de politie. 'EN HAAG - De minister van Fi- anciën, die zo zit te tobben over de afen in zijn rijksbegroting, zou de eer Palmbergen, een groothande- 'ar in munten uit Assen, als advi- eur moeten aantrekken. Want volgens het „Plan-Palmber- gen" moet elk jaar een hele serie nieuwe rijksdaalders worden gesla gen met afbeeldingen erop van be roemde figuren of gebouwen. Die kosten maar zo'n 35 cent en verdwij nen snel uit de circulatie omdat muntenverzamelaars in binnen- en buitenland ze meteen opbergen in hun collecties. Flinke, zichzelf tel kens herhalende winst dus voorzo ver deze riksen niet worden ge bruikt als wettig betaalmiddel. Dat levert vervolgens weer meer belas ting op en vermindert de sociale las ten. En dan zijn er nog de 10,5 miljoen zilveren tientjes. Die zouden als wet tig betaalmiddel moeten worden in getrokken, meent de heer Palmber gen. Die worden dan öf niet ingele verd vanwege het hoge zilvergehalte óf de staat krijgt veel meer waarde in handen dan de tientjes, die ze er voor moet teruggeven bij inlevering. Kortom: 105 miljoen gulden voor het oprapen. Kassa, mijnheer de minis ter, zo simpel is dat... RIJSWIJK Het legaal in Nederland verblijvende Tur ken en Marokkanen zal in 1990 ongeveer 400.000 bedra gen. Vorig jaar was dit aan tal nog 170.000. De toename van het aantal Turken en Marokkanen komt voor iets meer dan de helft voor rekening van het geboor te-overschot. De rest wordt veroorzaakt door gezinshere niging. Deze prognose is van daag door het Sociaal en Cul tureel Planbureau in Rijswijk bekend gemaakt. Het bureau verwacht dat het aantal Turk se schoolkinderen tot 1990 zal verdubbelen en het aantal Ma rokkaanse 3,5 keer zo groot zal worden. Enquete: Uitga overheid omlaag HILVERSUM Het accent op de bezuinigingen in de toekomst moet volgens 43 procent van de Nederlanders liggen op de overheidsuitga ven. Met name moet worden bezuinigd op defensie en ontwikkelingssamenwer king. Dit blijkt uit een enquete van het bureau Lagendijk. De re sultaten ervan werden giste ren voor de AVRO-radio be kend gemaakt De ambtena rensalarissen omlaag is de wens van 41 procent; 34 pro cent wil tornen aan de uitke ringen; 26 procent wil verla ging van alle salarissen en lo nen. Bijna een kwart van de ondervraagden wil meer men sen aan het werk door arbeids tijdverkorting en daardoor minder loon. Negentien pro cent tenslotte stelt bezuinigin gen voor door het afromen van winsten van bedrijven. Vrouw trekt bewusteloze jongen voor trein weg GOES Een 17-jarige brom fietser uit Goes heeft zijn le ven te danken aan een 40-ja- rige vrouw uit die stad. De jongen was zaterdagoch tend op een overweg tegen een trein gebotst. De machinist had niets bemerkt en was doorgereden. De vrouw, die in de buurt van de overweg woont, had echter de klap ge hoord en ging poolshoogte ne men. Ze vond de jongen be wusteloos op de rails. Vlak voor de aanstormende trein uit de tegenovergestelde richting wist ze de jongen uit 's-Gra- venpolder van de rails te trek ken. Na onderzoek bleek deze slechts letsel aan een arm te hebben opgelopen. HILVERSUM Het ligt voor de hand dat er een D'66- er wordt benoemd als com missaris der koningin voor de provincie Groningen. Dit heeft waarnemend fractie- voorziter Brinkhorst zater dag voor de VARA-radio ge zegd. De groei van zijn partij recht vaardigt volgens Brinkhorst een dergelijke post. „Wij zijn zowel op het punt van de bur gemeesters als op dat van de commissarissen erg onderbe deeld", aldus Brinkhorst. Droog weer DE BILT (KNMI) - De schei dingslijn tussen koele lucht bo ven Scandinavië en de Noord zee en zachtere en vochtiger lucht boven Zuid-Engeland en Belgie lag gisteren boven ons land. Er kwamen enkele flin ke buien tot ontwikkeling. Ook vanmorgen lag deze scheidingslijn nog boven ons land met veel bewolking. Veel neerslag viel er niet meer, slechts plaatselijk kwam nog wat lichte regen of motregen voor. De scheidingslijn trekt nu langzaam naar het noor doosten weg en ons land komt in de vrij zachte en vochtige lucht die met een matige zuid westenwind van de oceaan en de Golf van Biskaje wordt aangevoerd. Vannacht kunnen zich hierin enkele mistbanken vormen, die in de morgen weer grotendeels zullen oplos sen. Voor morgen overdag wordt droog weer met zonnige perioden verwacht en tempe raturen die tot circa 20 graden kunnen oplopen. Vooruitzichten voor woensdag: Eerst perioden met zon, later weer kans op regen. Middag- temperatuur 17 tot 21 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon 1 tot 8 Min. temp: omstreeks 12 gra den Max. temp: omstreeks 19 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven Oen Helder Luchth. R'dam Vlissingen Z.-llmburg Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5