Voorschotense centrum winkeliers zijn woest Rijp.we tering opent ROOSENOPTIEI morsstraat 2a KORTWEG Blauwe zóne in de Voorstraat „een onding" Vergeefs verzet tegen vertrek pastoor Bonifaciusparoehie Oranjefeest in Roelofarendsveen LEIDSE COURANT MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 PAGINA VOORSCHOTEN „De centrumwin keliers zijn woest Zij nemen deze maatregel niet „Dat waren de laatste woorden van J. de la Mar, bestuurslid In het beleidsplan van de gemeenteraad is deze parkeerregeling opgenomen. Onpar tijdige bezoekers aan de Voorstraat kun nen moeilijk ontkennen dat deze straat verkeerstechnisch bezien een chaos is. Links, rechts, tussen de bomen en zelfs pal voor de deuren van woningen staan dagelijks de auto's De praktijk leert dat een beetje chauffeur er altijd wel in slaagt zonder plaatschade de Voorstraat door te rijden. De gemeenteraad nu meent dat deze straat met een beschermd gevelge zicht en monumentale bomen ook voor de toerist bereikbaar moet zijn. De gemeente stopte enige tijd geleden bijna 300.000,- in het behoud van de meer dan honderd jaar oude Lindeboom en de bewoners van de Voorstraat klagen steen en been over de auto's, die voor de deuren staan in wat vroeger hun tuin was. Blauwe zóne Het instellen van een zgn. blauwe zóne met een parkeerduur van één uur bete kent een betere doorstroming van het verkeer en auto's, die de gehele dag stil staan, worden geweerd. Pal achter de Voorstraat wordt een groot parkeerterrein aangelegd met doorgangen naar de Voor straat. De 29 geprojekteerde parkeerplaat sen kunnen meer auto's een „rustplaats" geven, dan de huidige officiële en onoffi ciële plaatsen van thans. „De Voorschote naar wil met zijn auto voor de deur van de winkel kunnen rijden", dat is de vaste mening van de winkeliers. „Dat kan nu niet altijd en waarschijnlijk bij de instel ling van de blauwe zóne misschien wel", is de zienswijze van de commissie verkeer. De centrumwinkeliers zijn eventueel be reid om de blauwe zóne te accepteren in dien er ontheffing verleend wordt voor minstens zes winkels, die hun bedrijfau- to's voor de deur willen hebben. Daaraan is volgens de commissie niet te beginnen. Allereerst bestaat er geen mogelijkheid tot ontheffing volgens het wegenverkeersre glement en bovendien worden dan te veel plaatsen ingenomen door de winkeliers, terwijl die plaatsen juist bestemd zijn voor de klanten. Een winkelier gebruikt op het ogenblik zijn vrachtwagen als voorraad- magazijn voor zijn bloemenhandel. Een oneigenlijk gebruik van de openbare weg, maar de als tijdelijke voorziening heeft de commissie er niet zoveel moeite mee. De derde partij in de slag om de blauwe zóne is de groep Voorstraatbewoners. Hoewel velen van ouds al onder de linde bomen wonen, zien zij de expansie-drift van de automobiel allerminst graag. De brutalen hebben de halve wereld en zeker een parkeerplaatsje op de Voorstraat wan neer zij hun auto schuiven tot aan de voorgevel van de woning. Zij gunnen de winkeliers hun nering, maar wensen zelf bescherming van hun eigendommen, die veelal enige meters beginnen voor de voorgevel. Zij juichen de parkeermaatre- gel toe, maar zien niets in bedrijfsauto's voor hun deur. Medewerking Omdat de commissie verkeerszaken una niem besloot tot de parkeermaatregel be hoeft er geen besluit van de gemeenteraad te komen. De raad delegeert verkeers maatregelen aan de commissie indien deze unaniem genomen worden. Om alle partijen tevreden te stellen be sloot de commissie verkeerszaken wel, dat de maatregel als proef voor maximaal zes maanden zal gelden. Dit met de bepaling dat dit niet betekent dat parkeermaatre- telen dan ongedaan worden gemaakt. Ir zijn namelijk vier ontwerpen voor het brengen van de nodige orde op de Voor straat. De commissie koos voor C en dat betekent parkeren aan beide zijden in de lengte. De bestuursleden willen niet bekend ma ken hoe de winkeliers gaan handelen, zo dra de blauwe zóne van kracht wordt. De centrumwinkeliers menen, dat te veel ge rekend wordt op hun medewerking. Zij vinden ook dat de Voorstraat te veel afge sloten wordt voor alle verkeer. Er kan geen feest zijn of dit moet gebeuren op de Voorstraat of op een plek waardoor het centrum grotendeels onbereikbaar wordt. Als voorbeelden halen zij aan de langduri ge afsluiting tijdens de Oranjefeesten en de Paardenmarktfeesten door het plaatsen van de kermis op het parkeerterrein van de Treubstraat. Dat laatste wordt onder kend door het gemeentebestuur, dat in middels als concrete plannen heeft om het kermisterrein te verplaatsen, waardoor het centrum bereikbaar blijft. Voorschoten is geen Amsterdam en zo ziet geen Voorschotenaar voorlopig een woes te winkelier door het dorp rennen met een spandoek. De commissie verkeersza ken heeft aan de wethouder als huiswerk meegegeven te zorgen dat de voorberei ding van de parkeermaatregel op de Voorstraat zo soepel mogelijk verloopt. Per slot is er altijd nog een funktionele commissie voor economische zaken, waar in de winkeliers zitting hebben, die de scherpe kantjes er af kan halen. Oegstgeestse omgekomen bij ongeval HOORN/OEGSTGEEST - Venhuizen (bij Hoorn) is zatt dagavond de 32-jarige me> C. S. W. Mieog uit Oegstgei om het leven gekomen. Werd in haar auto frontaal gier raakt door een auto die op verkeerde weghelft reed. bestuurder hiervan, diè zwalei werd gewond, had te grof jp corrigeerd toen hij met ei>v voorwiel in de rechterbei M kwam. De moeder van ifEE slachtoffer, die bij haar in auto zat, werd licht gewond Installatie mr. Houdijk ZOETERWOUDE De stallatie van ing. A. J.J v Houdijk als burgemeestilr van Zoeterwoude zal nu genmiddag om 14.00 plaats hebben. Tijdens een buitengewoi raadsvergadering zal de he j Houdijk zijn taak als burg in meester beginnen. Na afl<x r van de raadsvergadering z e een aantal genodigden h woord voeren. Met de install tie van de heer Houdijk, i komstig uit Gouda, komt t einde aan een korte burg meesterloze periode in Zoete woude. 'e1i Motor schept fiets ALPHEN AAN DE RIJN Een 15-jarig meisje uit Al hen aan de Rijn is zaterdj" met onbekend letsel opgenr men in het Rijnoord ziekejj huis nadat zij door een nr torrijder aangereden was. Het ongeluk gebeurde op kruising Herenweg- Bur meester Bruinslotsingel. 19-jarige bestuurder van motor uit Alphen aan de Ri kwam uit de richting van Herenweg en het meisje uit ventweg. Omdat het onduid lijk is wie er door het ro< licht reed, vraagt de politie o getuigen. Telefoonummi 01720-93941 RIJPWETERING Peuterspeelzaal „De Peuterhof' is zaterdagmiddag officieel geo pend. Bijna alle peuters en kleuters uit de Rip stonden getooid met muts, vlag en bal lon voor de door henzelf versierde deur van het gebouwtje van de Kruisvereniging. Me vrouw Van Scheppingen, die de naam „De Peuterhof" verzonnen had, mocht het naambordje, nog bedekt met twee luiers, onthullen, waarna de kinderen een toepas selijk lied zongen. Vervolgens knipte bur gemeester Bolten met een grote hegge- schaar een rood lint door. Een grote schare belangstellenden betrad toen de Ripse peu terspeelzaal om deze te bewonderen. Vele cadeaux werden overhandigd, waaronder het „Paard van Troje" van het bestuur van het Wit-Gele Kruis, die tevens de toezegging deed dat pas huur betaald hoeft te worden zodra de subsidie binnen is. Deze peuterspeelzaal is tot stand gekomen na langdurige en intensieve voorbereidingen van zeven dames, deels moeders, deels op andere wijze betrokken bij de kleuterzorg, uit Rijpwe- tering en Oud Ade. Deze dames namen deel aan een door Interkruis georganiseerde ge spreksgroep voor ouders van peuters, waarin telkens weer naar voren kwam dat een peuter speelzaal in een van beide dorpen geen over bodige luxe zou zijn. Zo was men unaniem van oordeel dat een peuterspeelz^aj in alle opzich ten goed is voor de peuter. Het maakt de over gang naar de kleuterschool gemakkelijker, het bevordert de handvaardigheid en vaak ook de sociale vaardigheid. Omdat de zeven dames streefden naar een echt goede peuterspeelzaal, hebben zij het zich bepaald niet gemakkelijk gemaakt. Zij liepen tal van instanties af en hebben zélf uit eigen zak de nodige eerste financiën op tafel gelegd om tot een verantwoorde opzet te komen. Tot nu toe hebben zij veel goed speelgoed bij el kaar gebedeld en gekocht en is er ook al een kleuterleidster, Els van der Ploeg, aangesteld. Zij zal samen met een vrijwillige hulpmoeder vier ochtenden per week 20 peuters bezig hou den. De startsubsidie voor de peuterspeelzaal is reeds mondeling toegezegd door het gemeente bestuur. De statuten zijn klaar, zodat de leiding van de peuterspeelzaal een rechtspersoon is. REGIO De omstreden (fraaie) Voorstraat. WASSENAAR De Wasse- nnarse Toneelcombinatie Dia loog heeft een nieuwe regis seur. Het is de in amateur-to neelkringen bekende Ben van Hest. Als nieuwe regisseur heeft van Hest grote plannen met de Wassenaarse vereni ging, die overigens nog een aantal mensen kan gebruiken. Geïnteresseerden in amateur toneel kunnen contact opne men met Peter Knijnenburg, Schulpstraat 33, Wassenaar. Ook kan men eens gaan kij ken bij een van de repetities van het gezelschap in het ont moetingscentrum Nieuw Nije- vélt in Wassenaar. LEIDERDORP 'Ik zie, ik zie wat jij niet ziet', zo luidt de titel van een toneelstuk van de schrijver Noel Coward. Dit to neelstuk wordt op zaterdag 20 september door de Theater groep Toverlei opgevoerd. De voorstelling wordt gegeven in het Zijlkwartier aan de van der Marckstraat 19 in Leider dorp en begint om kwart over acht. OEGSTGEEST De 67e Al gemene Vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank (Rabobank) in Oegstgeest wordt donderdag 18 september om acht uur in het Camphuys in Oegstgeest gehouden. Op de agenda onder meer de aanwij zing door de voorzitter van een secretaris en twee stemop- nemers; Aanwijzing door de vergadering van twee leden voorhet voorlopig vastleggen van de notulen; Vaststelling van de balans en wist-en ver- liesrkening en twee verkiezin gen; een lid van bestuur en een lid voor de raad van toe zicht. KATWIJK AAN ZEE De Nederlands Gereformeerde Kerk in Katwijk houdt op zondag 21 september een af- scheidsdienst in verband met het vertrek van predikant Ds.G.Roukema. De predikant vertrekt 1 oktober naar zijn nieuwe standplaats Lelystad. De afscheidsdienst wordt ge houden in het Hervormd Ker kelijk Centrum aan de Voor straat 74 in Katwijk aan den Rijn. Na afloop van de dienst die om zeven uur begint, is er gelegenheid persoonlijk af scheid te nemen van dominee Roukema. ZEVENHOVEN De Ned. Herv. Kerk houdt op vrijdag 26 en zaterdag 27 september weer de jaarlijkse bazar en rommelmarkt. Tot 13 septem ber wordt huis aan huis een inzamelingsaktie gehouden voor de rommelmarkt. Spullen die niet meer gebruikt worden of die toch weg moe ten, zijn van harte welkom. Inwoners van buiten Zevenho ven kunnen kontakt opnemen met mevr. Kool, tel. 02976-424 of met mevr. Van Wouden berg, tel. 01723-8239. Hazerswoude Tien jaar o- penbare school De Spring plank wordt op vrijdag 19 sep tember gevierd in Het Anker te Hazerswoude-Rijndijk. Op de feestavond, die om 19.00 uur begint, verzorgen (oud)- leerlingen muzikale bijdragen. De leerlingen krijgen overdag een feestelijk programma voorgeschoteld. Onder meer het Nederlands Jeugdtheater zal hieraan meewerken met de opvoering van het spel „Toe ter, Mug cn Olifant". ALPHEN AAN DEN RIJN - De oudste en grootste rooms- katholieke gemeenschap in Alphen aan den Rijn, de Boni faciusparoehie aan de Para dijslaan, ziet met lede ogen het vertrek aan van haar pas toor J. G. M. Velthuyse. Deze populaire en zeer geziene priester heeft van bisschop Si- monis van Rotterdam op dracht gekregen om zeer bin nenkort in Den Haag aan het werk te gaan. Het parochiebe stuur is allerminst gelukkig met het aanstaande vertrek van Velthuyse, die al zo'n vijf tien jaar in Alphen aan den Rijn werkzaam is. Middels een brief heeft men de bis schop verzocht om de benoe ming van pastoor Velthuyse in Den Haag ongedaan te ma ken. Begin vorige maand kreeg pastoor Velthuyse vanuit Rot terdam de mededeling dat hij overgeplaatst zou worden naar Den Haag. Net zoals de paro chie was ook de pastoor zelf niet enthousiast over zijn be noeming naar Den Haag. Niet temin beloofde hij het Bisdom te gehoorzamen en de op dracht te aanvaarden. Drie pa rochianen lieten het er niet bij zitten en zetten een handteke ningenactie op touw om daar mee hun verzoek bij de bis schop kracht bij te zetten. Er konden dertienhonderdvijftig adhesiebetuigingen naar het Bisdom gezonden worden waarna een uitnodiging volgde om met vicaris Bar (die direkt onder bisschop Simonis staat) te komen praten over de „kwestie Velthuyse". Heel erg veel blijkt dit gesprek niet te hebben opgeleverd. De vicaris heeft wel nog eens be nadrukt dat, pastoor Velthuyse toch echt naar Den Haag zal vertrekken omdat men daar zijn arbeid hard nodig heeft. Aanvankelijk werd de datum van 15 september genoemd als zijnde het moment waarop pastoor Velthuyse uit Alphen zou weggaan, maar het laat zich aanzien dat het nog wel even langer zal duren. Een op volger zou al klaar staan om pastoor Velthuyse in Alphen aan den Rijn te komen ver vangen. Daarbij is de naam ge noemd van pastoor J. Ammer- laan, die nu nog werkzaam is in Rotterdam. Hazerswoudse jeu de boules-vereniging HAZERSWOUDE Als het aan Paul Kroes en Frans den Held, beiden uit de Joseph Haydnlaan in Hazerswoude- Rijndijk, ligt, wordt er zo spoedig mogelijk in hun woonplaats in verenigingsver band jeu dc boules gespeeld. Paul èn Frans vinden het hoog tijd worden dat de Hazerswou- denaren en hun Rijnstreekge- no.en m eifeen omgeving de kans wordt geboden het bal spel te beoefenen. Zaak is dat de op te richten club kan be schikken over een terreintje. En daarvoor rekenen Kroes en Den Held op de medewerking van het gemeentebestuur. Een clubgebouw is uiteraard een anaere wens. Of het allemaal gaat lukken? De nabije toe komst zal het leren. Geslaagde braderie Langeraar Langeraarse mid denstand kan terug zien op een geslaagd braderie-festijn. De kom van het dorp stond zaterdag vol met kraampjes, er werden sportevene menten gehouden, de kinderen amu seerden zich met en kele kermisattracties (zie foto) terwijl een expositie met foto's van oud-Langeraar honderden belang stellenden trok. De braderie werd za terdagmorgen geo pend met een mars door het dorp, die vooraf werd gegaan door de plaatselijke muziekvereniging Arti et Religioni. 's Middags speelde een boerenblaaska- pel terwijl er 's a- vonds voor de kerk een indrukwekkende taptoe ten gehore werd gebracht. Daaraan namen een vijftal korpsen deel uit De Kwakel, Roe- lofarendsveen, Ha zerswoude en uit Langeraar zelf. OUDE WETERING/ROELO FARENDSVEEN Het pro gramma voor de oranjefestivi teiten in Oude Wetering en Roelofarendsveen is rond. Vanaf donderdag 18 septem ber tot en met zaterdag 20 sep tember draait het Lunapark op volle toeren en zal er geen plaats onbezet zijn in de café's van beide dorpen. Op donderdag 18 september wordt er in de namiddag een grote openingsoptocht gehou den, waaraan door vele drum bands en fanfares, alsmede door vrijwel alle plaatselijke verenigingen wordt deelgeno men. 's Avonds houden „Lief de voor Harmonie" en „Tave- nue" uit de Kwakel op het parkeerterrein aan de Noord- hoek een taptoe. Op vrijdag 19 september is er voor de klein sten 's morgens een luchtbal- lonnenoptocht. 's Middags kan de jeugd tot 14 jaar deelnemen aan een viswedstrijd langs de Sportlaan en zijn er behendig heidswedstrijden voor kinde ren op het trapveld achter het postkantoor. Gelijkertijd wordt er een fees telijke bejaardenmiddag met bekende artiesten georgani seerd in de veilinghallen. Voor 's avonds zijn er twee aparte lampionnenoptochten. Op za terdagochtend 20 september is er voor de liefhebbers een vis wedstrijd onder leiding van de hengelaarsclub. Om 10 uur wordt het mooiste evenement van de jaarlijkse festiviteiten, het kinderbloemencorso, ge houden. 's Middags kan men verder nog „tonknuppelen", deelnemen aan behendigheids- wedstrijden op „kangeroe-fiet- sen" en naar hartelust "kus senslaan". Om 2 uur komt de „Kwippi en Kwappi kindershow" naar de veilinghallen om alle daar aanwezige kinderen te laten lachen, gieren en brullen. iiiiiiiiiii Auto tegen boom: één dode STOMPWIJK Bij een toongeluk op de snelw Den Haag -Amsterdam (A ter hoogte van Stompwijk de 25-jarige inzittende W.l' Tessel uit de hoofdstad t terdagmiddag omstreeks uur om het leven gekomei Het verkeersongeval gebeur toen de bestuurder van de p< sonenauto na een inhaalm noeuvre naar rechts uitwe en tpgen een boom reed. G tuigen worden gevraagd co tact op te nemen met de poli in Leidschendam. Record- inschrijving harddraverij Lisse LISSE De Harddraverijv reniging Lisse heeft 67 deelrj mende paarden ingeschrev) voor de kortebaandraverij| die donderdag 25 septemb worden gehouden. Dit is ei recordaantal. De paarden stii den om een prijzenpot vi tien mille en de Zilveren Tii voor de winnende pikeur. Boomzagen in Voorhout Boomzagen, wielren nen, touwtrekken en hardlopen. Dit waren enkele onderdelen van de najaarsfees ten van Voorhout. Het boomzagen werd gewonnen door H. Oostdam. (zie foto) In 43 seconden had hij de stam doorgezaagd. De wielerronde werd ge wonnen door Hans Kraayenvanger, voor Sjaak v.d. Nouland en Martien v.d. Vlugt; de jeugdronde werd door Ron van Dam als eerste beëindigd. Leo v.d. Vlugt maakte de voorspellingen waar en won de straten- loop. Deze aanbieding geldt van dinsdag 16 t/m zaterdag 27 september tot ziens bij tijdelijke ingang Leiden-tel. 071-120375

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4