Leidse rekenmeesters volgend jaar naar nieuwbouw Langegracht lirefelders beleefden vi°ormen drukke uitwisseling Rijnlands Mannenkoor goed op dreef l bejaarden - Leidato genoot enorme opkomst Y ormingscentrum actief voor buitenlandse jeugd Zuiderk wartier De speeltuinvereniging 'Zuiderkwartierhoudt zater dag 20 september haar eerste lustrum majorettencon- cours op het speelterrein in de Anjelierstraat. Hei fees telijk gebeuren begint om 10.30 uur en om 17.40 uur zal de prijsuitreiking plaats vinden. Tuingroep Oostvliet De tuingroep Oostvliet bestaat op 20 september vijftien jaar. Dit jubileum wordt onder meer luister bijgezet met een feestelijke receptie van tien tot twaalf uur in het club huis aan de Leidse Vlietweg. Leidse Winterkledingbeurs De vereniging van Huisvrouwen en de Unie van Vrij willigers houden op dinsdag 23 september en woens dag 24 september de Leidse Winterkledingbeurs in het pand van het voormalige Marinecomplex, Noordeinde 2a in Leiden. Dinsdag kunnen in goede staat verkeren de kinder- en dameskleding, niet ouderwets, worden ingeleverd van 10.00 uur tot 16.00 uur. Ook zo goed als nieuwe tassen, schoenen, laarzen en schaatsen zijn wel kom. De verkoop vindt dinsdag vanaf 19.00 uur en woensdag van 10.00 uur tot 13.30 uur plaats. 'Huis- tuin- en keukenpingpongers' De Leidse tafeltennisvereniging Scylla organiseert vanaf 24 september wekelijks een tafeltennisochtend voor 'huis- tuin- en keukenpingpongers'. De tafeltennisochtend wordt iedere woensdag in het clubhuis van Scylla aan de Catha- rijnestraat 10 gehouden. Vanaf negen tot ongeveer elf uur kan een ieder onder leiding van oud taf el tennis-internatio nal Wil van Zoelen op zijn eigen wijze de tafel tennissport bedrijven. Wil van Zoelen, een man met een 'engelen-ge duldis van harte bereid om belangstellenden de eerste beginselen van de tafeltennissport bij te brengen. Ook is het mogelijk om de opgedane vaardigheid onder zijn lei ding verder te ontwikkelen. De deelnemers hoeven geen lid van Scylla te zijn. Inlichtingen zijn via telefoonnummer 144941 te krijgen (tst. 222). Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap start op dinsdag 23 sep tember met haar lezingavonden. De bijeenkomst wordt gehouden in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn en be gint om 20.00 uur. De titel zal zijn 'Niet één maar twee scheppingen'. Vrouwen In de nieuwe ruimte aan de Ceciliastraat houdt de Werk groep Lesbische Vrouwen Leiden (LVL) vanaf vrijdag 19 september open-huisavonden. Met uitzondering van 3 ok tober wordt elke vrijdag vanaf 21.00 uur een caféavond ge- organiseert. De LVL wil in de toekomst ook film- en the maavonden organiseren. Voor meer informatie tel. 764236 Koor in de Zuiderkerk Het Nederlands Madrigaalkoor zal woensdag 24 sep tember in de Zuiderkerk in Leiden een concert geven. Met begeleiding van het 'Ensemble Madrigalesco' wordt werk ten gehore gebracht van Andriessen, Holst, Mozart, Van Gtterloo, Poulenc en Williams. Aanvang 20.00 uur. STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 0q|EIDEN In het najaar van 1981 zullen ge» 50 leenteambtenaren het nieuwe rekencen- 2ie um aan de Langegracht betrekken. De 50 duw van het complex wordt op 10 oktober m besteed, waarna de werkzaamheden een u® aand later zullen beginnen. Het bouw erk waar de Leidse rekenmeesters hun n erkzaamheden gaan verrichten, wordt tussen het Stadsbouwhuis en het aergiebedrijf Rijnland. ooilomenteel is hat rekencentrum in een oude 3 S hooi gevestigd in de Da Costastraat. Omdat tze behuizing voor computers die in een re kencentrum onmisbaar zijn niet al te best is, werd medio 1978 besloten tot nieuwbouw. Dat het tot oktober 1980 zou duren voordat de aan besteding plaatsvindt, is mede veroorzaakt door het relatief geringe bedrag (4,3 miljeon gulden) dat de gemeente beschikbaar had. Daarnaast moesten ook Gedeputeerden Staten van Zuid Holland toestemming voor de bouw geven. Op 17 maart iy8U gaf de gemeente Leiden defi nitief het groene sein voor het architectonisch ontwerp dat nu ten uitvoer wordt gebracht. Het ontwerp is gemaakt door de gemeentelijke ar chitect F. den Haring. Hij maakt in zijn kantoor in het Stadsbouwhuis duidelijk dat de bouw van een dergelijke gebouw speciale eisen stelt: „Computers moeten in een stofvrije ruimte staan en vereisen een klimaat dat air-conditio ning noodzakelijk maakt Ook is een aantal vei ligheidsmaatregelen nodig, zoals pantserglas, brandbeveiliging en een alarminstallatie om er voor te zorgen dat de opgeslagen informatie niet beschadigd wordt of in verkeerde handen valt. Om toch binnen het door de gemeente ge stelde budget van 4,3 miljoen gulden te blijven en omdat rekening gehouden moest worden met de vorm van het Stadsbouwhuis, is het ont werp uitgedraaid op wat ik het noem 'een vere delde schoenendoos'. Het is funktioneel en daar houdt het mee op". Het rekencentrum zal een oppervlakte van ongeveer duizend vierkante meter beslaan. Elke inwoner van Leiden heeft te maken met het gemeentelijk rekencentrum. In de aldaar opgestelde computers worden onder meer de salarissen van de gemeentelijke ambtenaren, de gemeentelijke belastingen en de afrekeningen van het GEB die regelmatig in de brievenbus vallen, berekend. erHet Nieuwe iemeente- jk Reken- 3 entrum ezien van- lo de Lan- jo egracht. i° f/ .4° refelders de gast aren juB maaltijd boerderij d Onenigheid over thuisbrengen vriendin EIDEN De politie heeft terdagnacht in moeten ij pen bij «en vechtpartij lf i&sen twee mannen. Het Voorval gebeurde om half m vee in de Kruisstraat. 3g oJ IIDEN Dat het 10-jarig v staan van het Rijnlands „3 iristelijk Mannenkoor in .„piden niet onopgemerkt 3l|eefbewees het feit dat za- pdagavond vele honderden r het jubileumconcert in t| Stadsgehoorzaal waren inl komen. Op het podium A een uitgebreide bezet plaats genomen: het is in 10 jaar uitge- feid tot zo'n 135 leden en erd begeleid door het Ne- viands Symphonie Orkest et programma voor de a, oze bestond uit geestelij- liederen, deels van „klas- IN'1"" Aanleiding van de ruzie was een vriendin die naar huis ge bracht moest worden. Toen de beide gegadigden het niet eens werden ontstond de vechtpar tij. Een 20-jarige Leidenaar werd door de politie aange houden maar na verhoor heengezonden. Hoe het meisje naar huis is gegaan is niet be kend. LEIDEN De jaarlijkse huishoudtentoonstelling Leidato, die afgelopen vrijdag door burgemeester C.Goekoop werd geopend, heeft gedurende de eerste dagen een overweldi gend aantal bezoekers getrokken. Het niet al te fraaie weer van de laatste paar dagen zal ongetwijfeld mee hebben ge speeld, wat echter niets af doet aan het feit dat de organisa tie het toch maar weer voor elkaar heeft gekregen een voor het publiek interessante en gezellige beurs in te richten. De Leidato trekt elk jaar weer tienduizenden bezoekers uit Lei den en haar 48 randgemeenten. Het is dit jaar de 19e maal dat de beurs in de Groenoordhallen wordt gehouden. 147 standhou ders, verdeeld over 270 stands, zullen tot en met 21 september hun artikelen ten toon spreiden. Artikelen die lang niet altijd met het huishoudelijk gebeuren te maken hebben want tussen het slaapkamermeubilair, de perzische tapijten en de schuifwan den kan men een uitgebreid assortiment orgels, zonnenbanken en Oosterse snuisterijen aantreffen. Instellingen als de PTT, De Vereniging tot bescherming van het ongeboren kind en de Ne derlandse Invalidenbond hebben een plaats gekregen tussen alle 'huishoudelijke waren' en dat de politiek inmiddels ook zijn weg naar de huishoudbeurs heeft gevonden bewijst de aanwezigheid van de twee grootste Leidse politieke partijen, de PvdA en het CDA. Op de Leidato is dit jaar een Tiroler straatje ingericht waar specifieke Oostenrijkse dranken en lekkernijen verkrijg baar zijn. Op het nagebootste marktpleintje vertoont een groep Oostenrijkse volksdansers op gezette tijden zijn kunsten. Onder leiding van een Tiroler jodeltrio vinden er jodelwedstrijden Tussen de huishoudelijke artikelen de expositie van een groep zondagschilders. Voor het eerst valt er op de Leidato ook kunst te bewonderen. Wethouder Schouten van economische zaken opende zaterdag een tentoonstelling van een groep van Zondagschilders, een ex positie die in de loop van het weekend veel bekijks zou krijgen. De Leidato is tot en met volgende week zondag geopend. Handel, Bach en Teleman, deels uit liederen met een meer populaire inslag. Men kan zonder meer zeggen dat het artistiek peil van het koor stijgende is. Bij vroegere uitvoeringen klonk het wel steeds zorgvuldig afgewerkt en met een volle klank, maar zwaar. Deze twee gebreken vielen nu veel minder vaak te beluisteren. Het koor was vooral goed op dreef in de drie a capella stukken van da Pale- strina. Vörding en Lutkin. Be halve een fraaie egale klank bereikte van Marion hier een genuanceerde expressie die niet alleen in de pianissimi forte en het sforzando door klonk. Het koor bewees dus, ondanks zijn grootte, muzikaal heel wendbaar te zijn. Een zelfde gevoel voor nuance sprak uit de bewerkingen door van Marion van werkjes van Telemann en Bach. Koor en orkest hadden hier de juiste ritmische cadans te pakken, wasHmp hpt licht pn boeiend klonk. Ook de uitvoe ring van Psalm 42 van Men delssohn had zijn kwaliteiten. De gesignaleerde muzikale groei bewijst dat het koor zo langzamerhand een breder en ook oorspronkelijk repertoire binnen zijn bereik heeft. te: muziek uit operettes van Lehar, het „Slavenkoor" van Verdi en een selectie uit de „Sound of Music". De sopraan Patsy Gilliland die voor de pauze nogal teleurstelde door naar onregelmatige expressie en zwak volume, vond hierin veel beter haar draai, vooral in hpt duet met tenor Wim Koopman. Deze ervaren solist overtuigde niet allleen door zijn nog steeds goede stem, maar ook door de zwier en charme in zijn voordracht waarmee hij de zaal „meek reeg". De avond kreeg daar mee een feestelijke en enthou siaste sfeer die terecht was bij deze gelegenheid: het 10-jarig bestaan van een koor met een serieuze inzet en een muzikali teit die groeiende is en me vaak getroffen heeft. Het con cert wordt 17 september her haald maar is dan uitsluitend bestemd voer minder validen. DIRK VOOREN Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Iris d.v. H. Th. M. van Eeden en M. C. M. van den Berg; Samira d.v. L. B. M. Abba en A. Ribani; Jorick Pieter *.v. J. F. Möller en R. C. Wap; Alida Margriet d.v. J. A. den Hollander en M. de MooiJ; Mir jam Anneke d.v. J. van Duijn en A. den Hollander; Renè z.v. W. Hoek en W. Noordervliet; Marlous d.v. J. A. van Krieken en A. J. Swinkels; Marls- ka d.v. P. van Went en I. M. van Hooi donk; Arie z.v. C. Guijt en H. Ouwe hand; Gerbrand Dirk z.v. C. H. Ka- paan en S. A. van Kalkeren; Miranda d.v. Th. Blijleve en C. Bloemzaad; Marco Adrianus Johannes z.v. G. J. P. van Leeuwen en P. P. M. Blom; Pieter z.v. J. Maasdam en H. W. C. Dammen; Femme d.v. H. I. J. Harinck en W. N. Bakker. Overleden: C. E. Troch, geb. 30-10- 1927 vrl.; C. M. Kop, geb. 26-5-1889 vrl. geh. gew. met P. Neuteboom; H. Uljee, geb. 16-12-1925 vrl. echtg. van Th. N. van Zijp; J. van Beelen, geb. 15-4-1905 man; A. Salome, geb. 29- 5-1921 vrl. echtg. van F. J. Fortunatl; K. de Jong. geb. 1-4-1925 man; G. F. M. Casimir. geb. 10-6-1912 vrl.; P. P. Boekesteijn, geb. 2-3-1915 vrl. echtg. van J. Vonk; H. W. J. van der Willi gen, geb. 2-7-1921 man; W. J. van der Waals. geb. 13-1-1930 man; C. F. Wisse, geb. 10-7-1892 man; D. Jan- Zo'n duizend bejaarden ont vingen zaterdag in het kader van de landelijke bloemen dag van de Leidse Amateurs Tuinders Bond een boeket. De bloemen waren afkomstig van de zes turnverenigingen die Leiden rijk is. Onder de amateurs zijn er velen die hun bloemen speciaal voor deze dag kweken. Vanaf het terrein van de turnvereniging 'Ons Buiten' vertrok de stoet, met muziek en majorettes voorop, de stad in om de bossen af te leveren. Dit jaar viel de eer te beurt aan de bejaardencentra Lofentzhof, Roomburg, Huis op de Waard, Willigenhof, Weipoort en het verpleegtehuis Zuydt- wijek. \eu EIDEN De gemeente Leiden ontving de gelopen dagen een 150-tal burgers uit de uitse zustergemeente Krefeld. De uitwisse- ngen met Krefeld vinden sinds 1970 jaar- jks plaats, het ene jaar in Krefeld, het an dere jaar in Leiden, onderdagavond arriveerden de Duitse ambte- iren die daarmee de voorhoede vormden van politici, sporters, zangers en padvinders die e volgende dagen per bus en per trein in de eutelstad zouden arriveren. Hen stonden drie ukke dagen te wachten waarin voor enige eekendrust nauwelijks gelegenheid zou zijn. e ambtenaren werden vrijdag-vroeg in het adsbouwhuis ontvangen door wethouder Tes- laar om 's middags de vernieuwings- en reno- itiegebieden in te trekken. Zaterdag waren zij unl ij voor de zogenaamde Einkaufsbummel, een 5.3 ntendje winkelen in het oude centrum en de pra euwe marktenroute. De 'sectie' ambtenaren xtrokken zaterdagavond reeds richting Kre- ld. De Krefeldse politici, 9 in getal, arriveer- n vrijdagmiddag in Leiden. Hun bezoek oeg dit jaar een sociaal karakter. Zij werden SMjitvangen door hun Leidse collegae om met in een bezoek te brengen aan de toeleverings- zo drijven De Waard en aan Neerlands grootste bierbrouwerij Heineken. Zaterdag stond voor hen een bezoek aan het gezinsvervangend te huis Desideranda en het St. Elisabethgasthuis- hof op het programma. De jeugd moest het vervoer Krefeld-Leiden op wat simpeler wijze volbrengen. Zij ariveerden Vrijdagavond per trein om via de kantines van de verschillende sportverenigingen het bed bij hun gastgezin op te zoeken. Het bezoek aan Leiden stond voor hen in een sportief kader. Zaterdag speelde het PTT-zaalvoetbalteam te gen de Betriebs-fussballmannschaft van de Phi- lips-werke in Krefeld, en kwam het Leidse wa- terpoloteam De Watergeuzen uit tegen hun Duitse tegenstanders Bayern-Uerdingen 08. In plaats van de Einkaufsbummel werden de Duitse Pfadfinder onthaald op een ochtendje speuren door de Leidse binnenstad. Aan het eind van de zaterdag verzamelden alle Duitse gasten zich bij de Zijlbrug om vandaar- uit een boottocht over de Kagerplassen te ma ken. Voor de ambtenaren betekende dat het einde van het leerzame weekendje uit. Zij keer den na de tocht naar huis terug. Politici en jeugd bleven nog een dagje om zondagmiddag in een oer-Hollands regenbuitje weer richting Krefeld te trekken. LEIDEN Ten behoeve van Turkse en Marokkaanse jongeren heeft het vormings centrum 'Werkende Jonge ren' in Leiden een folder in hun moedertaal uitgebracht. Het vormingscentrum orga niseert twee dagen per week een speciaal programma voor deze jongeren. Het vormingscentrum 'Wer kende Jongeren' organiseert vormingscursussen voor par- tiëel leerplichtigen, jongeren beneden de 17 jaar die geen dagonderwijs volgen. Voor buitenlandse jongeren is het door hun gebrekkige kennis van de Nederlandse taal vaak moeilijk de lessen te volgen. Vandaar dat het vormingscen trum op maandag en dinsdag voor buitenlandse meisjes en op woensdag en donderdag voor buitenlandse jongens geo pend is. Het vormingspro gramma bestaat uit lessen in de Nederlandse taal, sport en spel, maatschappelijke oriënta tie en persoonlijke en maat schappelijke begeleiding. In de brochure wordt nader op de vormingslessen ingegaan. De folder is vekrijgbaar bij het vormingscentrum, Lammen- schanspark 2 in Leiden tel. 071-769213.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3