Nelson Piquet op weg naar wereldtitel Gouden Helm speedway rijder Frits Koppe Olofraces nooit meer in Zandvoort Zege Fred Krab Fransen1 sterk op Castelleti 3PORTTRIBUIME ZOLDER Fred Krab ia gisteren op het circuit van Zolder bij Hasselt met een Delta winnaar geworden in een Formule Ford 2000-race. Hij legde de vijftien ronden af in 25 min. 39,02 sec., wat neerkomt op een ge middelde van 149,542 kilo meter per uur. De tweede plaats was voor de Hage naar Leeuwenburgh met een Crosslé. In de wedstrijd van de For mule Super Vee-renwa- gens werd Arie Luijendijk met een Argo derde. LEIDSE COURANi MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 PAGINA Joop Zoetemelk wordt opgevangen na zijn winnend© race. IMOLA Nelson Piquet heeft door zijn overwinning in de Gro te Prijs van Italië gisteren voor 130.000 toeschouwers op het cir cuit van Imola gereden, de lei ding genomen in het klassement voor de wereldtitel der formule 1-coureurs. De 28-jarige Brazi liaan, die eind vorige maand ze gevierde in de Nederlandse Grand-Prix, heeft na de laatste wedstrijd van dit seizoen in Eu ropa in het klassemem van de wereldtitel één punt voorsprong op de Australiër Alan Jones. Pi quet, die in 1978 debuteerde, eiste in de 31e Grand-Prix die hij reed zijn derde zege op. «*an Lammers kon zich met de En sign niet kwalificeren voor de Grote Prijs van Italië. Lammers moest 25 coureurs voor zich dul den. Hij kwam tot 1 minuut 38.215 seconden. De enige troost voor de Zandvoorter was dat zijn teamgenoot Geoff Lees uit Groot-Brittannië, die in eerste instantie niet mee zou rijden, een nog slechtere tijd reed: 1.38.451. Evenals op het circuit van Zandvoort vormden de Renaults Turbo van de Fransen René Arnoux en Jean-Pierre Jabouille de eerste rij van de startop stelling. Een poging van Carlos Reute- mann, die de derde tralningstijd had, om de leidende Renaults te scheiden zorgde direct na de start voor een cha otische situatie. De baan werd vrijwel geblokkeerd. Vittorio Brambilla kwam In grote moeilijkheden. Slechts door zijn wagen van de baan te rijden, kon de 42-jariae Italiaanse veteraan een ernstig ongeluk voorkomen. Een soortgelijke situatie deed zich vijf ronden later voor. De nieuwe Ferrari Turbo van de Canadees Gilles Villeneu- ve raasoe met een snelheid van tegen de 300 kilometer per uur op een smalle bocht af met geblokkeerde wielen. Zijn wagen kwam haaks op de vangrails. De achteras en de transmissie braken af. De Canadees ligt ter observatie in het ziekenhuis. Het was trouwens helemaal een slecht weekeinde voor de Italiaanse renstal. Oud-wereldkampioen Jody Scheckter reed zaterdag tijdens de trai ning zijn wagen total-loss. Nadat Piquet de leiding had overgeno men van Arnoux reed hij ronde na ron de met grote regelmaat. Alan Jones viel in de tiende ronde Arnoux aan, die toen In derde positie reed. Hij passeerde de Fransman, en had een achterstand van een tiental seconden op Piquet en vijf op Jabouille, die toen op de tweede plaats lag. Die verschillen bleven vrijwel onveranderd tot de 29e ronde. Inmid dels was Arnoux al ver teruggevallen. Tweegevecht Halverwege de race passeerde Jones de Renault van Jabouille. De race stond daarna in het teken van een tweege vecht tussen de leiders in de competitie om de wereldtitel. Even had het er schijn van dat de Australiër zijn tegen stander het erg moeilijk zou gaan ma ken. Piquet herstelde echter de marge die beide wagens scheidde. Na veertig van de zestig te rijden ronden volgde Jones op elf en Jabouille op zeventien seconden. Piquet reed Jones in de res terende ronden op bijna een halve mi nuut. Jabouille kreeg drie ronden voor het einde problemen met de versnel lingsbak van zijn Renault. Daardoor ging Reutemann met zijn Williams toch nog als derde door de finish. Met nog de grote prijzen van Canada (28 september) en Oost-Amerika (5 ok tober) te rijden heeft Piquet 54 punten voor de wereldtitel veroverd. Jones volgt met 53 punten, de Argentijn Car los Reutemann, die deel uitmaakt van de Williams-stal, staat derde met 37 punten. De overige coureurs hebben geen kans meer op de wereldtitel. Procarrace De Braziliaan Nelson Piquet heeft zater dag op het circuit van Imola de negen de en laatste wedstrijd van de Procar race gewonnen. Door deze overwinning verzekerde hij zich van de eindzege in de Procar-serie. De Australiër Jones eindigde qp de tweede plaats. Jan Lammers had nog wel uitzichten op de tweede positie, maar door een botsing met Stuck moest hij de strijd staken. Lammers werd vierde en Stuck derde in de eind rangschikking. 7~-". NIEUW AMSTERDAM/VEENOORD Frits Koppe, oe vliegende huisschilder uit Voorburg, mocht na afloop van de internationale speedwaywedstrijden in Nieuw Amster dam/Veenoord met recht de Gouden Helm in ontvangst nemen. Hij bracht alle vijf heats op zijn naam en onder streepte zijn succes nog eens door ook de zogenaamde sterrenrace te winnen. De uitslag van die sterrenrace vormde overigens een getrouwe kopie van de eindrang schikking na de heats. Nederlands kampioen Hennie Kroeze uit Zenderen reed zich op de tweede plaats, nog net voor Hylke Dijkema uit Leek en de Pool Henryk Glüc- klich. Hoewel Koppe zich na de heats kon verheugen in de Gouden Helm, moesten Kroeze, Dijkema en Glücklich eerst nog aantreden in de run-off. Alle drie de coureurs hadden na de heats elf punten. De geringe Inbreng van de In totaal tien rijders uit Polen, Denemarken, West-Duitsland, Noorwegen, Australië en Schotland was aan de ene kant te danken aan de geweldi ge inzet van de Nederlandse rijders. Anderzijds speelde ook het feit mee, dat door de in de ochtenduren gestaag neerdalende regen de baan glad en vooral zacht was ge worden, hetgeen voor de buitenlandse coureurs - die door gaans keiharde banen gewend zijn - een extra handicap vormde. Zo ging tweevoudig Gouden Helm-winnaar Jens Nielsen uit Denemarken al in zijn eerste rit onderuit, terwijl de Australiër Mervin Janke - samen met Hennie Kroeze - eveneens in zijn eerste heat tegen de sintels ging. Het regelmatig „slepen" van de baan kon daar weinig ver andering in brengen. Een voor het verdere verloop van de wedstrijden opmerxe- lijk incident deed zich voor in de zesde heat. De Pool Henryk Glücklich ging op het rechte eind onderuit. De vlak achter hem rijdende Noor Turalf Hulen, die in de eerste heat beslag had weten te leggen op een fraaie tweede plaats, kon Glücklich niet meer ontwijken en reed finaal over de Pool en zijn motor. Beide coureurs brachten het er verder zonder kleerscheuren vanaf. De ellende begon toen de wedstrijdleiding Hulen wegens het gebeurde diskwalifi ceerde voor een tweede start. De Noor accepteerde die be slissing, terecht, niet en diende snel een protest in, dat ech ter even vlug werd verworpen. Hulen besloot vervolgens de strijd voor gezien te houden: ook In de latere heats kwam Hulen niet meer aan de start. „Wegens een defect aan het frame van zijn motor", aldus de officiële lezing van de speaker... Aangezien eerste reserve Peter Seur uit Amster dam al de plaats innam van de niet-opgekomen Westduit ser Eugen Mayer - hij deelde telefonisch aan het begin van de middag mee dat hij in de veronderstelling leefde dat Veenoord in de buurt van Amsterdam moest liggen, maar dat hij daar het stadion niet kon vinden - viel grasbaanspe- cialist Ab de Groot uit Blijham in voor Hulen. ti n LE CASTELLET Ft h se motorrenners hebl4 het afgelopen weekeiip op het circuit van Ca3 e let in Zuid-Frankrijk z 44e Bol d'or beheerst, j zege was in deze wfc strijd over 24 uur voor o Franse Suzuki-éqiJ - Gross-Samin. Dit twei~ nam gistermorgen vrq v na dertien uur rijden, v leiding over van de F a se Honda-combirtj, Leon-Chemarin, die dj, pech werd uitgeschal^c Reinhold Böhler en i fried Müller, hebben 1 Helzgerlingen de fir v voor het wereldkd pioenschap motorcis in de zijspanklasse r heerst. De Westduits eisten de overwinning zowel de eerste als^ tweede manche op. I Duitse duo was op 311 gustus na de wedstrijiv Slagelse (Den) al zte van de titel. Tweede/ het eindklassement r de strijd om de werela tel werden de Zwitsr Baechthold en Jung. lz was de eerste maal r de zijspancrossers n wereldtitel betwistja Tot en met vorig jaar iz de Europese titel inze® Henk Seppenwooldejj vier van de zes wedéd den al zeker van de i In het nationale ki pioenschap motorciië In de 125-cc klasse, hij, zijn ongenaakbare poir nog een extra glans |c geven. Hij won bij de ir de wedstrijd te Gda beide manches. f PARUS Joop Zoetemelk heeft zater dag in Longchamp, een voorstadje van Parijs, voor de tweede achtereenvolgen de keer het criterium der Azen gewon nen. De Toerwinnaar versloeg in het klassieke criterium achter dernios zijn medevluchters Herman van Springel en Patrick Hosotte in do eindsprint. Zoete melk legde de 100 kilometer af met een gemiddelde snelheid van 54.135 km/u. Wereldkampioen Bernard Hinault kwam in deze wedstrijd ten val en staakte de etrijd, evenals zijn landgenoot Michel Laurent. Voor Zoetemelk was dit de zes tiende overwinning van dit seizoen. Hennie Kuiper is als tweede geëindigd in de nacht van West-Berlijn. Winnaar van het criterium voor beroepsrenners werd de Westduitser Klaus-Peter Thaler. Hij versloeg Kuiper In de eindsprint. Jan Raas won de sprint van een uit acht renners be staande groop, die zeven seconden ach terstand had op de winnaar. Joop Zoete melk kwam als negende over de eind streep. Gerrie Knetemann won zaterdag in Berkel opnieuw een wielerwedstrijd op de weg achter de dernies voor profs. Vorige week zegevierde hij reeds in Enter. Leo van Vliet werd in het slotklassement vierde achter Roger de Vlaeminck en Martin Venix werd vijfde. Adrie van der Poel won zaterdag de jaar lijkse internationale tijdrit in Schijndel. Van der Poel bleef als enige in de harde wind binnen het uur. In de Dordtmunder Westfalenhal verover de Wielfried Pfeggen het Europese kam pioenschap overdekte banen achter der- nies. De 37-jarige Westduitser, die vorige week in Besancon wereldkampioen werd bij de beroepsrenners, legde de vijftig ki lometer af in 48 minuten en 5.4 seconden. Tweede, op 70 meter werd Horst Schütz, die voor eigen publiek reed. Martin V eindigde als derde op 110 meter, f Kos, winnaar van de zilveren medaill Besancon, kwam in de laatste tien kilo* ter krachten tekort en moest zijn ins ningen bekopen met een ernstige II; king. Hij passeerde als zesde en laatst streep met een achterstand van 1300' ter. De Pool Krzsysztof Sujka won zaterda vijfde etappe van de Ronde van de komst. De rit ging van St. Trivier sur nans naar Divonnes les Bains. De Col biaan Florez nam de leiderstrui over Barinov uit de Sowjet-Unie. Hans B werd derde. De klasseringen van de overige Nedeij ders in de vijfde etappe zijn: 58. Ge Veldschoten op 17 min. 35 sec.; 66. van Rijsbergen op 24 min. 11 sec.; Barry Zoontjens op 25 min. 19 sec.; Hans Vonk z.t.: 70. Wim Jennen z.t. Nelson Piquet is blij met zijn tweede Grand Prix-zege. ^SHBÊÊÊÊÊÊKÊÊË ZANDVOORT De zoveel ste motorsportorganisatie neeft het circuit van Zand voort zwaar teleurgesteld de rug toegekeerd. Ditmaal viel de Oloforganisatie het financieel debacle ten deel. Velen waren Swiet van Ros- eum en zijn mannen voorge gaan in het op poten zetten van motoroportmanifesta- ties van de eerste orde, die oe een na de ander flopte. Zelfs attracties als Giacomo Agostini konden het publiek niet met tienduizenden de Zandvoortse duinen opkrij- gen. De naar alle waar schijnlijkheid laatste poging «wam van de Oloforganisa tie, die al 12 jaar met veel eucces wegraces had geor- ganiseerd in het pretpark de eekse Bergen. Het afkeu ren van dat circuit noopte Olof tot een verhuizing naar Zandvoort, het enige alter natief dat voorhanden bleek. Het moeoige avontuur van deze organisatoren, die zelfs wereldkampioen Kenny Ro berts hadden laten aanrukken, werd „bestraft" met de op komst van slechts 10.000 kij kers. De andere 15.000, die hadden moeten komen om de begroting rond te krijgen, ble ven thuis waar het beter toe ven was dan op het zeer win derige Zandvoort. Swiet van Rossum was gisteren dan ook zeer kort in zijn commentaar- .„We komen nooit meer terug op Zandvoort. In Hilvarenbeek waren met dit weer toch zeker 30.000 mensen op komen da gen. We gaan door met de Olofraces. We zijn nog niet fail liet, maar volgend jaar gaan we het toch wat zuidelijker zoexen. Het alternatief Zolder moet maar eens geprobeerd worden". Teleurstelling bij de organisa toren dus, die de 13de versie van de Olofraces zagen oe- kroond met een winnaar van wereldklasse, Randy Mamola. Deze jonge Amerikaan won de hoofdschotel van de racemid dag, de 500cc. Een eerste en een tweede plaats waren vol doende voor de zege van het Amerikaanse wonderkind, dat voor het volgend seizoen be geerd wordt door Yamaha, de fabriek van Kenny Roberts die wel in de gaten heeft dat hij in Randy Mamola tijdens zijn inhaalmanoeuvre van Wil Hartog in de eerste manche op Zandvoort. het seizoen 1981 Mamola be ter naast dan tegenover zich kan hebben. De kansen dat Mamola bij Suzuki blijft, die nen echter hoger aangeslagen te worden. In beide manches kreeg Ma mola de belangrijkste tegen stand van Wil Hartog, al vele jaren achtereen winnaar van_ de 500cc in de Olofraces. In de eerste manche liep de Abbe- kerker, die half november al de beschikking krijgt over zijn fa- brieks-Suzukis's voor het sei zoen '81, onweerstaanbaar weg van zijn concurrent, maar moest halverwege toch weer Mamola naast zich dulden. Hartog dook onmiddellijk de pits in en moest daar constate ren, dat een slechte voorband hem had dwars gezeten bij zijn poging de eerste manche te winnen. Mamola ging uiteraard winnend over de streep, ge volgd door Middelburg en Ro berts. In de tweede manche nam Hartog revanche maar moest daarvoor wel een enorm gevecht leveren met Mamola. Beiden leverden topwaar voor hun dure geld en toonden zich goede professionals. Wil Har tog had in de eindrangschik king niets meer te winnen met Mamola in de tweede manche achter zich maar ging toch grandioos tekeer. Toejuiemngen Wereldkampioen Kenny Ro- bens, voor 40.000 gulden aan getrokken, deed niet meer aan meerijden en Incasseren. Hij mocht tenslotte nog oe aerde plaats op het erepodium fnne- men naast Mamola en Middel burg. Een fluitconcer was Kenny's beloning. De meeste toejuichingen waren voor Jacx Middelburg, die het tekort aan topsnelheid van zijn Yamaha met erg veel stuurmanskunst compenseerde. In de Hugen- holtz-bocht zette hij zijn machi ne zelfs helemaal dwars. Het spekgladde wegdek was er overigens ook debet aan. Mid delburg kreeg in leder geval de hulde die hem toekwam. De coureur uit Honselersdijk gaat naar alle waarschijnlijk heid binnen twee weken onder het mes. De plaat in zijn been moet verwijderd worden. Van daag zou Middelburg door dokter Derweduwen In België onderzocht worden en dan valt de beslissing over de operatie. Middelburg hoeft dan ook niet verwacht te worden tijdens de .aaiste drie KNMV-cupwed- strijden in Mettet en Zolder. Ook Wil Hartog zal daar geen ac.e de présence geven. Een maano extra onkosten is vol- gens zijn manager Ton Rie- mersma te veel van het goede voor drie wedstrijden op KNMV-niveau. Behalve het geweld in de 500cc was er gisteren een cou reur, die de in de Olofraces opgenomen KNMV-cupstrijd beheerste, Peter Looyesteyn. Vorige week was hij al goed voor twee overwinningen in Assen, gisteren won hij de 250, 350 en 125cc. De laagste klas sen laat Looyesteyn volgend seizoen vallen. Voortaan wordt de aandacht gericht op de middenklasse, waarin de voor bereiding op de grote sprong naar de halve liters kan wor den gemaakt. De overwinnin gen in de andere klassen wa ren voor coureurs die met kop en schouders boven de rest uitsteken. Hans Spaan won de 50cc, Streuer en Van de Kaap de zijspanklasse. JOHN VOLKERS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22