Leiden verslaat Den Bosch en overklast Amstelveen Leiden Trotters j wint eerste competitieduel I HVSde j gelukkigste in boeiende derby met OASE f Tweede overwinning Pernix De Bataven succesvol bij estafettekampioenschappen Crescendo loopt achter Zuiderkwartier aan: 3—13 SPORTTRIBUNE MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 PAGIN m M I LEIDEN Een gedeeltelijk vernieuwd Leiden Trotters heeft in Haarlem debutant Gratama/DSS verslagen met 66-76. In een rommelige be ginfase, waarin Will Moerer aan Leidse zijde overigens goed op schot was, ontliepen de ploegen elkaar niet veel. Na een ruststand van 34-35 begon de routine en de con ditie van de Trotters echter duidelijk te tellen. Vooral Benjamin Ruijsenaars en Erik Jan Berendsen gaven de sco rer werk. Bij de Trotters wa ren John Dawson (ex-Jum pers), Eric Paul van Weeren (ex-Leiderdorp) en Joost Cor- nelissens (ex-Parker Leiden) de nieuwe gezichten, terwijl als coach nu definitief Leo de Knijff (ex-Zaandam) is gecon tracteerd. Leiderdorp, vorig seizoen ge promoveerd. kon het in de eer ste rayonklasse niet bolwerken tegen de Noordwijkse streek genoot MSV. In belde speel- helften gaf de ploeg van Hans BASKETBAL van Rooijen een voorsi van tien punten uit hi MSV met dit keer als stei spelers Peter Goosen, van der Plas en Peter vai Ven won na een 39-39 stand verdiend met 77-I een duel waarin de schi rechters de sterkste acl waren. Het Leidse Luba kende roerige week als voorbereli van de competitiestart, versterking met twee gen neerde spelers sprong af. h. wijl ook Ton Kallenberg en(t i dewijk Devilee definitief *h zijn. Met als topscorers Jiei de Waard (21), Geert i Zandwijk (14) en de jeugd! Ier Boudewijn de Ru (19) loor Luba uit van nieuwkt Snel/Reizen met 96-75 na 48-33 ruststand. Voor c<)5 Jan van Bemmelen is er£ plotseling erg veel aan de te timmeren. a LEIDEN OASE en HVS heb ben gisteren in Oud-Ade la ten zien dat ook in de veld- competitie een wedstrijd kan worden gespeeld die de kij kers waar voor hun geld geeft. De voor deze derby in groten getale opgekomen supporters zullen bij de tech nische mankementen niet zo erg lang hebben stilgestaan. De spanning vergoedde veel, zo niet alles. Het scorever loop geeft dat veelzeggend aan, 3—0 voor HVS en ten slotte na drie op het hout werk uiteenspattende kogels van OASE 5—4. Daar bleef hef bij en HVS zal met dat re sultaat stellig niet ontevreden huiswaarts zijn gegaan. De doelverdedigsters bij OASE en HVS - bij OASE Monique van der Meer en later in de tweede helft Jeanette de Haas en bij HVS Marja van der Helm - kregen met hun reddingen herhaaldelijk de handen van het publiek opeen. Bij Oase ontbrak Gerrie Ho- genboom op het appèl, bij HVS was dat Ank van der Bosch. Vooral aanvallend scheelt dat bij beide ploegen aanmerkelijk. Toonaangevend in aanvallend opzicht waren bij OASE Lydia van der Poel en Helma Stigter en bij HVS Sja- nie Waayer en Lenie van der Bosch. De dames van MMO blijven het als debutantes in de lande lijke tweede klasse goed doen. Ook tegen UVG uit Schiedam hielden de pupillen van Carel Caron hun blazoen ongeschon den. De wedstrijd, die afgelo pen donderdag in Rijpwetering werd gespeeld (UVG trad gis teren in een toernooi aan) ein digde na een 65 voorsprong bij de rust, in een royale 15 10 zege voor MMO. Elly van Leeuwen met 7 treffers en Lydy Vink met 5 treffers waren bij MMO de gevaarlijke schut ters. UVG, dat na een 1—4 achterstand knap terugkwam, 44 en met de rust 56, liep kort na de hervatting zelfs nog naar een 7—6 voorsprong. Toen werd de Schiedamse for matie echter opgevangen in een tempoverhoging van MMO en dat resulteerde in de toch ruime marge bij het eindsig naal via 108 en 12—8. De heren van Olga/Saturnus pasten zich bij het gebeuren in de veldcompetitie aan en ver toefden gisteren in Parijs voor een toernoo-. PlantenboekForeholte-di i mes hadden vrijaf. In de a'v ling boekten de dames b HVV'70 een magere zegel Wings 2, rust 31, eindstli 43. Do Verhagen was terug van weggeweest en iile overigens weinig imponere aanval van de VoorschotflF ploeg was dat wel te merlu Zij scoorde tweemaal en I® zuiver. p P> Olympia'72 leverde ODIS defensief goed maar aanvallend zal trail Wil Geurts nog wel de ni hoofdbrekens hebben waar de productie betreft. Gistj was het daar niet zo best gesteld, rust 52, eindsfi: 7—5. De dames van Olga(e turnus hadden afgelopen (re derdag geen enkele m® met Rijnstreek 1, 105.ni roodwitte defensie liet itli weinig mogelijkheden aar>V Rijnstreek - aanval en aartli lend was de formatie van ner Fred Geurts duidelijk schotvaardiger. Met r Marja de Graaf was voo Rijnstreek-defensie een nidd latende bedreiging. MSV overklaste DSO 2. 64, eindstand 116. wat zuiniger gebruik var geboden kansen was de s stellig vier of vijf treffers h uitgevallen. Bij de heren HVV70 was de zaak elg(J| al na tien minuten spelen keken. HVV leidde toen 60, nam de wedstrijd ver gens erg gemakkelijk op, if finishte niettemin royaal, 103, eindstand 148. Olympia 72 was over de g Ie linie de mindere van -l Haagse SOS, rust 6—16, stand 1421. Fred Zonnef Walter Lamboo en K Westvoorde gaven bij de senaarders de toon aan. Plantenhoek-Foreholte een teleurstellend OASE drie doelpunten toe, rust eindstand 18—3 voor de nen van coach Cor Bakker in Piet van Dam een zeer de doelverdediger hebbeei in spelverdeler Piet van pen en Hans van Rijn spel j die niet schromen zelf tot afsluiting van de aanval t< men. Beiden scoorden re$tr' tievelijk 5 en 3 treffers. De te schutter was gisteren eL Ton Vogels met 6 doelpuf LEIDEN/AMSTELVEEN Parker Leiden is erin geslaagd di rect de begeerde koppositie te pakken. Aartsrivaal Nashua Den Bosch ging zaterdag in een hele gekke wedstrijd slechts met drie punten ten onder (77-74) na aanvankelijk op een straatlengte te zijn gespeeld. Gisteren werd een andere gega digde voor de play-offs, Amstelveen, door Leiden volkomen kansloos gelaten: 103-73. En dan te bedenken dat Amstelveen dit weekeinde ook al van Delta Lloyd verloor en dat Donar door het Dordtse Frisol werd verslagen. In het licht van deze gegevens moet het duel Parker-Frisol, komende woensdag, plotseling als topper worden aangemerkt. Amstelveen-coach Theo Kinsbergen zal zich intussen eens flink achter het hoofd krabben nu hij gemerkt heeft dat de versterking van zijn team waarschijnlijk niet ongestraft tot de play-off-periode kan wor den uitgesteld. Een eerste peiling van de nieu we krachtsverhoudingen. Dat was het idee achter de eerste ontmoeting van Parker Leiden en landskampioen Nashua Den Bosch. Tussen een in de breedte gegroeid Leiden en een ont'Lister'd Den Bosch was het scoreverloop echter dermate grillig en het spot beeld zo wisselend dat zinnige conclusies, laat staan progno ses, slechts van heuse profe ten kunnen komen. Toch startte Leiden zeer over tuigend. Met name Tony Par ker stond aan de basis van een vroege voorsprong. Zijn gesle pen assists en de atletische persoonlijke bewaking van Nashua-captain Jan Dekker betekenden 8-2 na zo'n twee minuten. Nashua haakte in de volgende fase aan. In vijf minu ten rommelig basketbal, waar in Paul van Solm voor elke hal ve centimeter reboundruimte knokte, kroop de score naar 12-8. Plotseling sloeg echter weer de vlam in de pan. Via ra zende aanvalspatronen vanuit een uiterst agressieve man-to- man verdediging (incidenteel afgewisseld met een zone- press) werd het plotseling 18-8 en leek Nashua rijp voor een enorme afgang. Steve Puidokas speelde, nu dat nodig was, koel en uiterst effectief, terwijl de nieuwe Bos sche center Tom Barker 'ner gens bleef'. Deze Tom Barker mag dan veel lijken op ene Bob Miller (vorig seizoen ster speler bij Parker's Franse EC- tegenstander Caen), hij zal BASKETBAL heel hard moeten trainen om James Lister een beetje te doen vergeten. Behalve Puido kas deed ook de rest van het Leidse team, met name Jim Woudstra, een flinke duit in het zakje. Het streven van coach Han Wallaart ('het moet niet uitmaken wie er in het veld staan en wie er op de bank zit ten') leek reeds werkelijkheid. En zo kwam een onmogelijke tussenstand op het bord: 39- 18 na een kwartier. Illustratief voor de kat-en-muis verhou ding was de manier waarop Jan Dekker werd 'klem gezet'. De precisie bij Leiden week in de laatste periode voor rust. En toen was daar plots toch Kees Akerboom met zijn ze- ven-mijls-ploffen. Immers, Den Bosch zou Den Bosch niet meer zijn als het niet uit onmo gelijke posities terug kon ko men. Akerboom, aanvallend voornamelijk geassisteerd door de van RZ overgekomen Jelle Esveldt, bracht zijn ploeg terug tot 45-32 bij rust. De tweede helft werd toen wa rempel toch nog een wedstrijd. Buff Kirkland zorgde voor een verdere verkleining van de kloof en 'Den Aak' persoonlijk bracht via een uitgespeelde dunk een stand van 59-54 tot stand. Ook Dan Cramer lever de plotseling de ene na de an dere gave prestatie af. Leiden was inmiddels in een fase van KORFBAL LEIDEN De heren van De Bataven/Leiden hebben bij de Nederlandse estafette kampioenschappen hun favo- rietenrol waar gemaakt. Peter Wezel, Wybo Lelieveld en Maarten en Koen Gijsbers bleven op de 4x400 en 4x800 meter de concurrentie ver voor. Naast deze twee gouden medailles was er brons voor de dames op de 4x800 en de meisjes op de 4x400 meter. Ook De Spartaan kwam goed voor de dag met derde plaat sen voor de jongens en de dames op de 4x100 meter. Het Bataven-viertal Peter We zel, Wybo Lelieveld en Maarten en Koen Gijsbers heeft bij de nationale estafettekampioen schappen een overheersende rol gespeeld. Op de eerste dag werd goud behaald op de 4x400 meter. Met een snelle 3.16.3 (gemiddeld 49.1) werd VenLTC met ruim drie secon den geklopt. Op de 4x800 me ter was de voorsprong op het als tweede eindigende AAC nog groter. De tijd op dit num mer was 7.35.3. De dames van De Bataven raakten op de 4x800 meter hun titel kwijt aan het impone rende ADA, dat met 8.57.93 een nieuw Nederlands record vestigde. Tina Buntsma, Ma rian van Schie, Anne Poltiek en Lia Verbeek werden dit keer derde in 9.33.65. Maries Hunck, Hella van de Graaf, Cathy van Loon en Sandra Dorlas maakten met een derde plaats op de 4x400 meter voor meisjes het Batavensucces compleet 4.02.71. Een goede toekomst lijkt weg gelegd voor de jongens van De Spartaan. Op de 4x100 meter werd de voor de helft uit B-ju nioren bestaande formatie der de in de zeer snelle 43.59. Paul de Koning, Peter Blokker, John van Loon en Kees Toussaint boekten dit succes. Brons was er ook voor de dames. Jacque line Bierman, Margot van der Schans, Janet Bosman en Ma rian van der Niet eindigden in 49.29. Zeer sterk was ook het lopen van de Spartaanjongens op de 4x400 meter. John van der Zwet, Peter Blokker, Mar- tien van Rijsel en John van Loon eindigden als vijfde in 3.28.18. AV Holland verscheen met twee ploegen aan de start. De dames Barry van Haarlem, Es ther Goddijn, Joske Boom en Carla de Ruiter werden vierde op de 4x100 meter in 51.15. Michel Moll, Harry Otto, Cor van Loon en Martien van der Hoorn eidigden als vijfde op de 4x800 meter heren 7.58.3 LEIDSE COURANT In de wedstrijd Parker- Nashua speelden zich meermalen vreemde tafe relen af. Hier is Jimmy Woudstra (rechts) bezig met een opmerkelijke 'sprongbal', terwijl tegen standers Buff Kirkland (midden) en Al Faber met lichte verbazing toezien. DE DANAÏDEN LEVERT EENPUNTIN elk-schot-is-mis beland, zodat Cramer en Faber voor de aan sluiting konden zorgen: 59-58. Juist op dat moment veerde Leiden op. Sid Bruinsma en Mitchell Plaat doorbraken de malaise en zorgden voor 63- 58. De wedstrijd werd vervol gens behoorlijk gecontroleerd. Tony Parker was in een grim mig duel met Theo Kropman, Nashua's pinch-hitter. Nadat het 77-70 werd, vond Buff Kirkland het aardig om een fast-break met een dunk te be sluiten. Zijn onnodige misser betekende de ondergang voor Den Bosch, al mocht dat in an derhalve minuut nog tot 77-74 terugkomen. Amstelveen Het is Amstelveen in eigen huis een goede tien minuten gelukt de Leidse grootmacht Parker bij te blijven. Toen bleek de koek op. Een zone- verdediging van de toch ge vaarlijk geachte formatie van Theo Kinsbergen werd door Leiden overtuigend ontrafeld met schoten van Sid Bruins ma en Ron Kruidhof, maar vooral door een ontketende Harrie Kip, die zijn penetra ties beloond zag met scores en luide spreekkoren: „Harrie, Harrie1'. Zo was de ruststand toch nog alleszeggend: 33-53. In de tweede rondgang speel de Amstelveen geruime tijd in fantasie-formatie. Zonder Scott Runia, Randy Wiel en een overigens overtuigend ac terende Everett Fopma. Zoiets is bedoeld om de bankspelers ook eens voor de leeuwen te gooien, maar de wedstrijd werd er niet fraaier door. In de slotfase gaf Tony Parker een staaltje verdedigen zonder weerga weg. De ene na de an dere interceptie èn géan èn scoren uit alle standen of een fraaie assist. Zo werd het toch nog even leuk. De Amerikaan Phil Filer draaide bij Amstel veen al wat beter maar blijft nog een vraagteken. De enige echte topper bij Amstelveen is Fopma, op ruime afstand ge volgd door Filer, Wiel en Ru nia. De eindstand 103-73 was zeker niet overdreven. Scores. Leiden: M. Plaat 14, Parker 14, Chr. Plaat 2, Bruinsma 6. Woud stra 12, Van Solm 9, Kruidhof 4, Kip 2. Puidokas 14 (67%). Oen Botch: Fa ber 2. Barker 5, Dekker 4, Kirkland 8. Van Essen 2. Cramer 18 (56%), Es veldt 6. Akerboom 29 (64%). Scores. Leiden: Parker 24. M. Plaat 10, Puidokas 13, Chr. Plaat 8, Bruins ma 12. Woudstra 12, Van Solm 8, Kruidhof 6. Kip 10. Amstelveen: Fop ma 24. Runia 12, Filer 18, Boots 6, Wiel 13. LEJO BUCK LEIDEN Al de opwinding rond het al dan niet opstap pen van trainer Gerard Bos heeft De Danaïden ongetwij feld parten gespeeld. De Lei- denaars leverden een punt in (6—6) bij Klimop, op papier toch één van de zwakkere ploegen. Fides Pacta verloor beide punten aan Sperwers (138), Pernix behaalde ten koste van Kinderdijk (5—4) haar tweede overwinning, ter wijl TOP opnieuw puntenver lies leed door gelijk te spelen (9—9) tegen debutan.t Animo. In de derde klasse bleven Fiks, Velocitas en KNS zon der puntenverlies. Tempo be haalde het eerste punt. Het eerste aanvalsvak van De Danaïden bivakkeerde totaal een uur voor de Klimop-korf, met slechts één treffer van Eric Peters tot gevolg. In de eerste helft was dit nog niet zo ge vaarlijk, het werd na een half uur 1—1. Beslissend was het wel toen het ook na de eerste rondgang (2—4 na een 23 ruststand) weer volledig stokte. Klimop kon hierdoor ondanks een goed sluitende Leidse ver dediging weer tot 4—4 terug komen, om vijf minuten voor tijd zelfs een 54 voorsprong te nemen. Hennie Devilee en Cees Christiaanse wisten de stand om te buigen tot een 5 6 voorsprong. Slordig op bal bezit spelen deed echter de voorsprong nog teniet: 66. Overige treffers van Yvonne Kamerling, Ruud Visscher en Cees Christiaanse. Qua veldspel was er nauwelijks verschil tussen Sperwers en Fides Pacta. Alleen de afwer king van de kansen liet bij Fi des Pacta ernstig te wensen over. Zulks In tegenstelling tot de Rotterdamse ploeg, waar vooral het dameszestal erg makkelijk, en veel, scoorde. Tot tien minuten voor rust kon Fides Pacta bijblijven. Tot de rust liep Sperwers echter uit van 34 tot 7—4. Even leek Fides Pacta bij 76 en 87 aan te kunnen haken, maar ook nu was het laatste kwartier fataal. De teleurstelling om de uitblijvende gelijkmaker kwam Fides Pacta op een verdere vergroting van de achterstand tot 138 te staan. Joke Noor- dervliet (2), Patricia Gottmar (2), Nico Pikaar (2), Hennie Pi ket en Ronald van de Velden scoorden. Pernix had het onder de kor ven erg moeilijk met het lange re herenzestal van Kinderdijk. Niettemin nam Pernix rond de pauze (21) een 31 voor sprong, die wee? echter snel verloren ging. Bij een 43 stand miste Pernix een straf- worp, waarna het, zeker toen Kinderdijk gelijk maakte, nog erg spannend werd. Eelco Koolhaas stelde drie minuten voor tijd de zege veilig: 54. Overige treffers van Kees Hor- tensius (2), Janko Breedveld en Kees van der Kraan. TOP nam in het duel met Ani mo een riante 41 voor sprong. De Zeeuwen zagen hun niet aflatende inzet be loond, toen het via een 33 ruststand bij 44 weer gelijk werd. Het vervolg was .aer ge- lijkopgaand, waardoor een puntenverdeling onvermijdelijk werd: 9—9. Overige treffers van Harald Simmelink (2), Han- neke Breedijk, Anne van der Zaag (2), Jan Willem Simme link (2), Ilse Moolenaar en Bert Staar. Na tweeëntwintig minuten bij een stand van 00, moest GKV (G>—Ons Eiland gestaakt worden wegens een blessure van de scheidsrechter. Het Dordtse Quick en De Alge mene speelden een erg fraaie en doelpuntrijke wedstrijd. De Algemene was in de tweede helft mede door het windvoor- deel wel de sterkste ploeg, maar de punten bleven on danks een 1213 stand vlak voor tijd toch in Dordrecht. De gelukkigste ploeg won met 1413, ondanks Leidse tref fers van Ruud van Vliet (3), Sannie Rusman (2), Henny Rusman (2), Bert Molloy (2), Wim van Vliet (2), Janny van Iterson en Jeroen de Boer. Het duel tussen Velocitas en Oranje Nassau was erg snel beslist. Na een helft leidden de Leiderdorpers al met 40. De voorsprong werd na de pauze geconsolideerd: 72. Doel punten van Rien van Poelgeest (2), Carla van Evert, Marjolein Nobbe, Marjolein Verbeek, Henk Schutte en Leon Brou wers. Pas halverwege de tweede helft kreeg Tempo wat meer vat op het spel van Nieuwer- kerk. Door treffers van de uit blinkende Erica Hardam (3) en van Erik Henzen en Aad Haagsman werd een 5-*-5 ge lijkspel (rust 12) uit het vuur gesleept. Fiks had voor rust erg veel moeite met het stug spelende Valto (2—2). Na de pauze gaf het klasseverschil duidelijk de doorslag. Het werd door tref fers van Rob Nonhebei (2), Herma Tobé, Aad Knetsch en Jeroen Huizing tenslotte 52> KNS wist de schade van het windnadeel in de eerste helft beperkt te houden tot 43. Na rust werden de rollen erg snel omgekeerd en boekte KNS door treffers van Sandra Steenbergen (3), Fred van Dij- ke (2), Heieen en Annet van der Nat, Peter Zitman en Wibo van der Poll een 6—9 zege. Kitty van der Mark (Zuiderkwartier) links in duel met Tessy Burghouwt van Crescendo LEIDEN De 133 einduitslag liet aan duide lijkheid niets te wensen over. Zuiderkwartier had zich in alle opzichten de meerdere ge toond van stadgenoot Crescendo. Of zoals Crescendo-coach Frans de Haas het na afloop uitdrukte, „Niemand durfde iets te onderne men, zo waren ze alleen maar met hun eigen tegenstander bezig. Ze liepen er alleen maar achteraan". Dat de eerste stadsderby in de eerste klasse een vrij eenzijdige zou worden was al na een kwartier duidelijk. Vanaf het eerste fluitsignaal zette Zuiderkwartier Crescendo onder druk. Deels maakten de pupillen van Frans de Haas, dat zelf mogelijk door in het middenvak slecht aan te sluiten, waardoor veel onderscheppingen mogelijk waren. De eerste treffer, Albert de Groot, kon nog beantwoord worden, 1—1 door Benno Baak, maar nog geen tien minuten later was het al 42 in het voordeel van de thuis club. Na het eerste kwartier zwakte het over wicht van Zuiderkwartier af, doordat het aan valsvak geen openingen kon creëren. Maar Crescendo had niet de macht het initiatief nog over te nemen. Alleen Marlies Alberts was in dit stadium echt gevaarlijk voor de Zuiderkwartier- korf. Twee afstandsschoten van Rens Henze doorbraken nog voor rust de impasse, waarin Zuiderkwartier verkeerde (62). Ook in de tweede helft (ruststand 7—2) bleef dit beeld ongewijzigd, een over de hele linie sterker Zuiderkwartier en een onmachtig Crescendo. Hoewel het combinatiespel op zich niet slecht was, bleef het bij effectloos rondspelen. Vooral door het betere schot rolde Zuiderkwartier Crescendo toen moeiteloos op: 13—3. Doelpun ten Zuiderkwartier: Dirk Jan de Kreek (3), Joep van Dam (2), Wil de Wit (2), Rens Henze (2), Kitty van der Mark, Toos van Dam, Carla Akse en Albert de Groot. Crescendo: Benno Baak, Louis Kok en Chris Driessen. BRAM VAN GENT

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20