verbouwt Tijdelijke verkoop morsstraatz8 Afghaanse piloten lopen over naar Westen Rijksweg met brandende barricaden geblokkeerd n Turkije ielgi^doet liet mee aan VAVO-oefening. ROOSFNOHJFK Voorkeur voor coalitie CDA- PvdA-D'66 rakers verjaagd iaoor knokploeg Personentrein bij Vlaardingen door brug punten 19 Wim van der Loos breekt scheenbeen Cruijffkan Ajax niet helpen Waslandernaar Chelsea 1 EIDER GRIJZE WOLVEN OPGEPAKT ANKFURT Een piloot van de Af- anse luchtvaartmaatschappij Ariana Af- n die gisteren met zijn DC-10 een tussen- ding maakte op het vliegveld van Frank- heeft in de Bondsrepubliek politiek 1 aangevraagd. Met hem besloten onge- r twintig piloten en een groot aantal inische medewerkers van de luchtvaart- atschappij niet naar Kaboel terug te ke ren. Ze zeiden dat ze niet langer wapens, munitie en soldaten naar de omstreden ge bieden in het land willen vliegen. De Af ghaanse luchtvaartmaatschaooij heeft nu nog maar zeven piloten over. Volgens de piloten zijn in Afghanistan niet al leen militaire adviseurs actief uit Cuba, Viet nam, Tsjechoslowakije en Zuid-Jemen, maar nemen ook geregelde troepen van bondgenoten van de Sovjet-Unie aan de gevechten deel. Volgens berichten uit Kaboel zijn de Sovjet troepen voornemens hun strijd ter verovering van de strategisch belangrijke Pansjier-vallei in het noordoosten van het land te staken nadat dit hen de laatste twee weken ongeveer 1500 deden en enige honderden gewonden heeft ge kost. Het gebied is een schuilplaats van de Af ghaanse partizanen. Naar verluidt is de Afghaanse minister Faiz Mohammed gisteren door stamleden in de Oost- afghaanse provincie Paktia om het leven ge bracht. De minister werd als een drijvende kracht achter de politiek van president Karmal heschouwd. Emile Zola Tv-serie „Emile Zola of het menselijk geweten" om 20.27 uur op Ned. II en om 19.10 uur „Mobile" over de problemen in de auto-industrie. Op Ned. I om 19.50 uur docu mentaire „No maps on the taps" en om 21.55 uur tv-serie „Dagboek van een onderwij zer". Droog Zonnige perioden, maar in de nacht en ochtend mistbanken. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Morgen zon: 7.14 - 19.51. Schev. hoogw.: 6.38 en 19.56. Laagw.: 3.26 en 15.34. Leiden - teL 071 -120375 Shalom in het jaar 5741 Het 5741-ste Joodse nieuwjaar (Ros Hashana) dreef tal van Israëli's naar de kust zij het met verschillende oogmerken. De ware zoon van het Oude Volk ging erheen om, volgens Joodse traditie „zijn zonden van het afgelopen jaar af te wassen". De jongere generatie ging blijkbaar gewoon zonnebaden. HILVERSUM De voor keur in het land naar een van de mogelijke coalities na de verkiezingen van mei 1981 gaat uit naar een combi natie van PvdA, CDA en D'66. Dit blijkt uit een en quête van bet bureau Lagen dijk in opdracht van de AVRO. Veel minder scoor den de combinaties CDA/WD/D'66 en CDA/WD. D'66 is voor elk van de drie huidige grote partijen de meest gewenste coalitiepartner. Bij de PvdA-stemmers is die voor keur 79 procent, bij de CDA- stemmers 57 procent, bij de VVD-stemmers 54 procent. Voor PvdA- en CDA-stem- mers is D'66 zelfs de enige partner die een meerderheid behaalt. In deze zelfde enquête krijgt oud-premier Den Uyl de voor keur voor het nieuwe pre mierschap: 29 procent, op de voet gevolgd door Van Agt (28 pet). Terlouw krijgt 20 pet, Lubbers 11 en Wiegel 10 pet. Volgens een NIPO/Rooie- Haan-enquête zou de huidige regeringscoalitie nog maar kunnen rekenen op zeventig kamerzetels (thans 77). Het CDA zou van 49 naar 46 zetels teruggaan, de VVD van 28 naar 24. De linkse oppositie zou samen met CPN, PPR en PSP kunnen rekenen op 75 ze tels, ondermeer als gevolg van een herstel van de PvdA ver geleken met mei en een stabi lisatie van D'66. In mei ver loor de PvdA nog tien zetels vergeleken met de verkiezin gen van 1977, nu acht zetels.- D'66 dat in de zomermaanden de VVD voorbij leek te stre ven, blijft nu op 22 zetels staan. Het CDA lijdt voor het eerst sinds 1977 verlies (drie zetels). Hierdoor is de vraag welke partij volgend jaar de grootste wordt weer open. Van Agt wil wel met Den Uyl kabinet HILVERSUM Premier Van Agt is bereid in een volgend kabinet zitting te nemen sa men met oppositieleider en oud-premier Den Uyl. Van Agt zei gisteren voor de AVRO-microfoon dat geen formatie volgens hem mag stranden op gebrek aan be reidheid van personen met el kaar in een regering zitting te nemen. Als de verkiezingsuits lag daartoe zou leiden, dan zou ik de bereidheid moeten heb ben en die heb ik ook, aldus Van Agt VENLO Tot tweemaal toe heeft de politie de af gelopen nacht brandende barricaden moeten oprui men op de rijksweg E-3 Eindhoven—VenloDe brandende autobanden en strobalen moesten dienen als versperring tegen Britse legertransporten die op weg waren naar de NAVO-oefening Crusader *80 die vandaag in West-Duitsland begint In de buurt van de barricaden zijn pamfletten gevonden van de anti-militairistische actiegroep Onkruit Gisteren trokken 2000 Britse legervoertuigen via de E-3 vanuit België richting Duitsland. Om half zeven gisteravond werd de eerste barricade in de buurt van Venlo opgericht en aangesto ken. Om zeven uur kon het verkeer weer rijden nadat de brandweer het vuur had geblust. Er waren lange files ontstaan. In de loop van de nacht werd een nieuwe barricade opgericht, ditmaal ter hoogte van Geldrop. Rond vier uur waren de barri caden weer opgeruimd. Het Britse transport heeft er nauwelijks hinderd van ondervonden. Wel is ter plaatse het wegdek be schadigd en geldt een snelheidsbeperking. ADVERTENTIE kersdijk 34, 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas ,f-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) onnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70Llosse nummers: 60 cent. (STERDAM Een knokploeg jj twintig tot dertig man heeft zon- [ochtend vroeg ervoor gezorgd dat krakers van een huis aan de Am- damse Amstelstraat het pand iben verlaten. De krakers die het rijf jaar leegstaande pand zaterdag nengingen, zeiden er een opvang- anc voor Surinaamse drugsverslaaf- 28te willen vestigen. Toen de la-' jkploeg aankwam, gingen de kra- weg voordat de politie ter plaat- 1 was. Teveel van het goede JAKARTA Hoewel het hebben van meer dan één vrouw onder de Indonesische mo hammedanen geen grote zeldzaamheid is, keek men op Sumatra vreemd op toen bleek dat een 45-jarige waarzegger Sihotang uit een dorpje bij Medan er maar liefst vijftien vrouwen op nahield. De Indonesische poli tie, die de man inmiddels heeft ingesloten, probeert te achterhalen of hij zijn harem op een strafbare wijze heeft weten te vergaren. De vrouwen verklaren dat zij door visioe nen tot Sihotang werden aangetrokken. De politie gaat echter door met het onderzoek, waarbij zij, zoals een wool op „moeilijkheden stuit". VLAARDINGEN Een reizigerstrein die vanmorgen om zeven voor elf uit Rotterdam is vertrokken naar Hoek van Holland, is even na elf uur bij Vlaardingen door een open spoorbrug gereden en in het water terecht gekomen. Het ongeluk gebeurde vlak voor binnenkomst in het station Vlaardingen. De trein was een twee-wagens tel van het type sprinter. Bij het ter perse gaan van deze editie waren nog geen nadere gegevens bekend. Carter en Reagan gaan gelijk op WASHINGTON Wanneer de Amerikaanse presidentsverkiezingen vandaag worden gehouden, zouden de twee voornaamste kandidaten, president Carter en Ronald Reagan, evenveel stemmen krijgen. Dit blijkt uit een onderzoek van het dagblad The Washington Post. Carter en Reagan zouden elk 37 procent van de stemmen krijgen. Ongeveer der tien procent zou op Anderson stem men terwijl de overige dertien pro cent nog geen besluit heeft genomen. lens de heer Palmbergen 07 het geld voor de regering Straat... 'en alleen maar voor 35 I speciale rijksdaalders te p maken... ALKMAAR Guido Pen kon zich zaterdaga vond in een speciale behan deling van trai ner Hans Kraay verheugen. De van Ajaz aange trokken mid denvelder van FC Den Haag, dia tot dusver zijn transfer nog op geen enkele manier heeft kunnen recht vaardigen, werd in de tweede helft vervangen door John Jan sen. Kort nadat Pen het veld had verlaten verliet Kraay do dug-out en ver- i voor enigo minuten in de Alkmaarse cata comben. „Ik ging even met Pen mee", verklaarde Kraay later zijn toch wel wat ongebruikelijke stap. „Het is niet zo leuk voor een speler om in zijn eentje zo'n koude kleedkamer in te moeten. Ik had hem vervangen, omdat hij helemaal loeg was". 331 IKARA, BRUSSEL 9 Belgische regering 29 it gisteren besloten te zien van deelname .c D de NAVO-oefenin- J 1 die deze week in klje plaats hebben. 9 gens de Belgische lister Nothomb kan yJ NAVO er beter aan n de manoeuvres af lasten na de staats- ep van vrijdag. Naar luidt speelt echter een bezuiniginsmo- t van de Belgische re- [1E Ing een rol. Noorwe- gk en Denemarken beb- zich ook terugre iken uit de NAVO- ening in Turkije. De rige deelnemende den, de Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland willen de oefening gewoon doorzetten. De ministers van buitenlandse zaken van de Europese Ge meenschap houden zich van daag bezig met Turkije. Waar schijnlijk zullen zij de econo mische steun aan Turkije ge woon doorzettten. In Ankara en Istanboel zijn gisteren door militairen huis zoekingen voortgezet naar. personen die verdacht worden van daden van terrorisme. De leider van de extreem rechtse nationalistische partij Alpaslan Turkes, die zich als enige poli tieke leider na de staatsgreep van vrijdagmorgen schuilhield heeft zich gisteren aan de mili taire autoriteiten in Ankara overgegeven. Hij wordt er van verdacht zijn Grijze Wolven- organisatie talloze daden van terreur te hebben laten plegen. In de Zuidturkse stad Adana hebben linkse terroristen gis teren een militaire patrouille beschoten, waarbij een kapi tein om het leven kwam. Na de aanslag verlengden de mili taire autoriteiten het uitgaans verbod voor Adena en omge ving. Tot nu heeft de bevolking rus tig gereageerd op het het aan de macht komen van een mili taire raad onder generaal Ke nan Evren. De nieuwe machthebbers de den gisteren het bevel aan de leiding van de bedrijven die loononderhandelingen voeren, het personeel direct 70 procent opslag te geven. Daarnaast droegen ze de stakende arbei ders op maandag het werk te hervatten. de muntenverzamelaars Ien er op af. 50, Toen Wim van der Loos (HRC) aan het eind van het vorig rugbyseizoen feestelijk afscheid nam van de top sport, stond hem waarschijnlijk een blessurevrije toe komst voor ogen. De Haagsche Rugby Club kampte het afgelopen weekeinde echter met zó veel uitvallers, dat dringend een beroep werd gedaan op de gepen sioneerde Wim van der Loos, die in de uitwedstrijd te gen DIOK zijn goede wil 'beloond' zag met een gebro ken scheenbeen. AMSTERDAM Johan Cruijff krijgt van da KNVB geen toestemming om als „gastspeler" Ajax de hel pende hand te bieden. Zelfs indien hij, zoals hijzelf zegt, als amateur de club waarvan hij lid is en waar bij hij traint gedurende de tijd dat hij in Nederland is, van dienst wil zijn. De periode om als amateur overschrijving te verkrij gen, is op 15 juli verstreken en om als prof tijdelijk in dienst te treden van Ajax ia volgens de reglemen ten niet mogelijk. Een speler kan namelijk slechts eenmaal per (Nederlands) seizoen van club veran deren en dat zou voor Cruijff betekenen dat hij nief voor de laatste speeldag van de vaderlandse com petitie in Amerikaanse dienst kan treden. Cruijff verklaarde gisteren evenwel, toen hij als toeschou wer bij Ajax - PSV aanwezig was, dat hij beslist naar Amerika teruggaat. Hij ia contractueel ver plicht in oktober een tournee met zijn club, Was hington Diplomats, te maken. Cruijff, die Ajax, ge plaagd door blessures, van half november tot het begin van de volgende Amerikaanse competitie (begin maart) te hulp had willen komen, stuit dus op de reglementen die juist door de KNVB zijn aan gepast om, zoals voorzitter Vilé het gisteren zei „competitievervalsing te voorkomen". ROTTERDAM Koos Waslander zal op korte termijn voor de Londense tweede-divisieclub Chelsea gaan spelen. Het afgelopen weekeinde werd Waslander het met de Britse club eens over zijn persoonlijke eisen. Momenteel staat de ex-spits van Excelsior nog onder contract bij het Amerikaanse Fort Lauderdale Stri kers, dat is doorgedrongen tot de finale van de Play offs. Guus Hiddink (33) en NEC zijn ook tot overeenstem ming gekomen. Hiddink kwam uit voor de Amerikaan se ploeg San José Earthquakes en zal tot het eind van het seizoen voor NEC spelen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1