commercieel' Crete Waitzzorgt voor verrassing Grote Prijs der Nederlanden kasstuk voor eigenaar Van der Goor BAAYENS EN KEGGE STERKST IN KANO Toernooi zegevoor Lendl SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 PAGINA BONDSCOACH KAREL GIETEUNK OVER DAMES JUDO: De scheidsrechters maak ten In de sporthal Over- bosch ruim baan voor de Westeuropese dames die streden om de Open Ne derlandse judotitel. Judoka Llesbeth Beeks In haar finalepartij (tot 56 kg) tegen de Engelse Loretta Doyle. Judozilver voor Liesbeth Beeks (Van onze verslaggever) DEN HAAG De nationale damestop heeft zaterdag tij dens de eerste Open Neder landse judokampioenschap pen te Den Haag aangetoond in bijna elke gewichtscatego rie mee te kunnen draaien. In zes van de zeven klassen werden in totaal één zilveren en vijf bronzen medailles veroverd. Een niet geringe prestatie in een veld van 200 deelneemsters, onder wie de gehele Westeuropese top. De gouden medailles gingen naar drie Engelse (lichte klas sen), één Franse en drie Westduitse dames. Liesbeth Beeks van Mahoro- kan boekte met haar tweede plaats in de categorie tot 56 kilo de fraaiste triomf voor Ne derland. Maar het 19-jarige ta lent uit Maassluis had mis schien nóg beter gekund. „Ik had net een kennismakings- week achter de rug van de Haagse Academie voor Licha melijke Opvoeding en die ver liep nogal feestelijk (en laat), waardoor ik in dit toernooi pas na twee ronden mijn conditie voelde terugkomen", verklaar de Liesbeth Beeks, die bena drukte wél gymnastieklerares te willen worden maar geen ju dotrainer. Zij versloeg achtereenvolgens de Zweedse Gunnel Tolfes, de Finse Riita Rihtamo en de En gelse Christine Brennan. In de finale tegen weer een judoka uit Londen, Loretta Doyle, zocht Liesbeth Beeks iets te drastisch de aanval, waardoor zij twee keer onnodig misgreep en viel. De eerste keer kon zij zich nog uit een Britse houd greep losmaken, maar toen Lorette Doyle andermaal een eerste houdgreep inzette wa ren de krachten van de Neder landse uitgeput. Het zilver was echter al meer dan waarop Liesbeth Beeks had durven ho pen. De Nederlandse oogst werd met brons uitgebreid door José Homminga uit Voorburg (tot 48 kg), Anita Staps en Paula Ooms uit Tilburg (resp. tot 61 en 66 kg), Jolanda van Meggelen uit Maassluis (tot 72 kg) en Anneke Helsdingen uit Barneveld (boven 72 kg). Sijtje van der Lende bedanktvoor kernploeg DEN HAAG Sijtje Tjepke- ma-van der Lende uit Harlin- gen heeft zaterdag bedankt voor de damesschaatskern- ploeg van trainer Henk Boer. De dertigjarige Friezin vond dat zij teveel tijd kwijt was met de zomertraining. Die be stond uit tweemaal trainen in Heerenveen en eenmaal op Papendal per week. De oud-kampioene van Neder land zal haar conditie nu op peil houden tijdens de trainin gen van de gewestelijke selec tie van Friesland, waarbij zij zich heeft aangesloten. Het be danken voor de kernploeg houdt in dat Van der Lende een startbewijs voor de toer nooien om het Europese kam pioenschap en het wereldkam pioenschap moet afdwingen op de nationale kampioenschap pen. DEN HAAG Ex-topjudoka Karei Gietelink ia sinds enkele jaren de bondscoach van de da mesjudoploeg. Binnen de beperkingen van een klein budget en moeizame medewerking van de sportscholen is de Amstelvener bezig met de opbouw van de A-selectie die, via toernooien als afgelopen zaterdag in Den Haag, eind september in Barcelona en volgen de maand in het Oostenrijkse Linz en in Lon den, toeleeft naar de première van de wereld kampioenschappen judo voor dames, die op 28 en 29 november in New York worden ge houden. Karei Gietelink: „Het ongelooflijke enthousias me van de meisjes maakt mijn taak interessant. Zij zijn pure amateurs, die ik slechts één keer per week een paar uur onder handen kan ne men in de sportschool van Geesink. In de cen trale training elke zondag zou de nadruk op het trainen van specifieke wedstrijdtechnieken moe ten liggen. De basis, zoals gewone techniek- en conditie-training, moet op de judoscholen wor den gelegd. Veel scholen zijn echter te commer cieel bezig, besteden te weinig aandacht aan de eigen wedstrijdjudoka's, waardoor ik in de twee drie beschikbare uren daar óók nog aan moet sleutelen. Financieel is het nog niet haalbaar om meer trainlngsdagen per week te organiseren". De judobond bekijkt de damesafdeling nog met een voorzichtig oog, maar de penningmeester heeft voor het komende seizoen ai iets meer fi nanciële armslag voorgesteld. Gietelink: „In Frankrijk kun je bijna van profs spreken. De Franse dames gaan een paar keer per jaar in trainingskamp en krijgen door de bond hun ge miste loon uitbetaald. Ook de Amerikaanse ju doka's zijn door het systeem van 'schoolbeur- zen* geen amateurs natuurlijk. Toch zit er toe komst in het damesjudo, ook in Nederland. Wij hebben nu zo'n 600 wedstrijdjudoka's en het ni veau gaat nog steeds vooruit sinds de start tien jaar geleden. Ik heb een A-, B- en C-slectie en in de kerngroep variëren de leeftijden van 15 tot 28 jaar. Er is geen grens, zo lang iemand goed is mag zij meedoen.Rondom iedere sterke dame groepeer ik enkele iets zwakkere om door concurrentiestrijd de motivatie te verhogen. Het gat in de opbouw zit in de leefdtijdsproep tus sen 12 en 14 jaar. Voor die meisjes zijn er prak tisch geen toernooien. De hele kleintjes kunnen nog met de jongens meedoen". Mooi figuur De bondscoach vervolgt: „Het damesjudo wordt in Nederland nog niet als topsport bedreven. Daarvoor zou men minstens vijftien uur per week moeten trainen. Ik vind judo echter zeer geschikt voor dames. Judo heeft van oorsprong een opvoedkundige taak en kent de vorm van een tweekamp zonder pijn. Er zijn mannen, vaak juist degenen die rokend en drinkend lui achterover in hun stoel hangen, die schreeuwen dat vrouwen er in die flodderpak- ken niet elegant uitzien. Maar zij vergeten dat de vrouwen die aan een gevecht- of krachtsport doen, wél een mooi, stevig figuur krijgen. Vrou wen zijn bovendien soepeler en leniger dan mannen en daardoor zie je bij hen ook minder blessures". Over de wedstrijden in Den Haag meent Karei Gietelink: „De resultaten vallen me iets tegen. Alleen Liesbeth Beeks haalde de finale, maar ik had dat van nog meer meisjes verwacht. Voor de wereldkampioenschappen in New York zie ik vooral José Homminga en Liesbeth Beeks ver komen, maar in goud geloof ik niet. We krijgen daar namelijk naast de sterke Amerikanen voor het eerst te maken met de Oosteuropese dames, die zich nog nooit op Europese toer nooien hebben laten zien. Ik ben echter al lang blij dat de bond ons een hele week stuurt, zodat we kunnen acclimatiseren". Dat laatste is verheugend en, vergeleken met de Europese kampioenschappen waar men de ju doploeg slechts een goedkope, maar moorden de tocht per bus naar de Italiaans-Joegoslavi- sche grens gunde, een belangrijke stap vooruit. HERMAN JANSEN De Engelse jockey Brian Rouse was gisteren voor het eerst op Duindigt en won met Corral's Bond de Grote Prijs der Nederlanden. WASSENAAR De autohan delaar uit het Brabantse Roosendaal, Piet van der Goor had dit seizoen nog geen succe9 gehad op Duin digt met zijn volbloeds. Dat was vorig jaar wel anders ge weest toen hij met Corral's Bond de jaarlijkse Derby won. Corral's Bond is nog steeds in Engeland in training. Giste ren kwam de vierjarige hengst op Duindigt in actie tijdens de Grote Prijs der Ne derlanden. De winnaar wacht te een bedrag van bijna veer tig mille. Piet van der Goor had nog een tweede paard in de strijd, de vijfjarige Blondy. Zowel in het optreden van Cor ral's Bond met de uit Engeland overgekomen Brian Rouse als dat van Blondy met Allen Jo nes had Van der Goor weinig vertrouwen. Hij ging naar het Belgische Sterrebeek waar zijn volbloed Sindy aan de start verscheen, zodat hij niet van de partij was toen Corral's Bond de winnaarsring opzocht en Blondy zeer verrassend het tweede geld pakte. De kassa kon ook bij afwezigheid van Van der Goor rinkelen en le verde een bedrag van zesen vijftig duizend gulden op voor de bankrekening van de Bra bander. Zoiets maakt het slechte seizoen van zijn stal in elk geval een behoorlijk stuk goed. Na de start nam Blondy over de 2500 meter de leiding en bouwde een voorsprong op van zeker driehonderd meter. Toen de merrie in de laatste bocht nog verder wegliep dacht niemand meer op Duin digt dat de merrie nog geklopt zou worden. In de laatste me ters was Blondy echter leeg, of had de merrie voor stalgenoot Corral's Bond niet zo veel haast meer. Immers, door de overwinning in de Grote Prijs der Nederlanden en de Derby zege van vorig jaar kan de keuringscommissie er straks moeilijk langs om Corral's bond het brevet van dekhengst te geven. En dat levert natuur lijk veel geld op. Trainer Mike Ryan, die met drie paarden de overstap uit Engeland naar Duindigt maak- té, moest genoegen nemen met slechts een vierde plaat^. Daarvoor tekende de in Iers bezit zijnde vijfjarige hengst Rionore. In Engeland en Belgie steeds voorin moest hij de uit stekende Sir Wouter met Ma rio van Gisteren voor de derde plaats voor laten gaan. Fair Hunter en de winnaar van vo rig jaar, Pink Tank met de wereldberoemde Gervelle Starkey en beiden bij Mike Ryan in Engeland in training en het eigendom van de familie Ed en Wilma de Kroes uit Ei bergen kwamen in het hele sjuk niet voor. Tijdens de tweedaagse Duin- digtmeeting stond zaterdag een ontmoeting op het pro gramma tussen drafamatrices uit Nederland. Duitsland. Bel gie en Italië. De Nederlandse Annie Schoonhoven zegevier de geheel volgens de verwach ting met de vijfjarige ruin Ralf flumelaar voor Nero van Enter met Marleen Imming. De uit Italië afkomstige Lucilla Curato moest met Peter Harvester ge noegen nemen met een derde plaats. ARTHUR VAN RIJSWIJK AMSTERDAM In de Neder landse Kanobond (NKB) is men reeds lang tot de conclu sie gekomen, dat de nationale titelstrijd op de korte baan telkenjare op een uiterst on gelukkig moment wordt ge houden. Wanneer de kano vaarders zich opmaken boot en peddel naar de winterber- ging te transporteren, blijkt op de Bosbaan te Amsterdam nog een aantal kampioens medailles te verdelen. Door de internationale agenda wordt deze planning evenwel onvermijdelijk genoemd. De NKB geeft voorrang aan de top, die zich in het voorseizoen in buitenlandse wedstrijden moet kwalificeren voor het toernooi om de wereldkam pioenschappen of de Olym pische Spelen. Daar blijkt dan steevast dat de vaderlandse toppers het verdienstelijk doen ten opzichte van de Westeuro pese collega's, maar weinig in de mondiale melk te brokkelen hebben. De net gemiste finale plaats van Jan Baayens tijdens de Olympische Spelen van Moskou werd al luid bejubeld. In Amsterdam was het even eens Jan Baayens, die bij de heren met storm in de rug tot de opmerkelijkste verrichtin gen kwam. Hij veroverde de ti tels in de k1 500 en 1000 me ter. De 23-jarige Zaankanter werd evenwel ruimschoots overtroffen door Marijke Keg ge die, deels in samenwerking met Ineke Bakker, vier keer als kampioene gehuldigd werd. Ook de overige Moskougan- gers kwamen zonder kleer scheuren door de schier einde loze reeksen series, herkansin gen en halve finales, die de ti telstrijd tot een monstrueus evenement maakten van 181 wedstrijden met een kleine 400 deelnemers in twee dagen. Met uitzondering van Ron Stevens eiste de topselectie van coach Karei Muijs de meeste aan dacht op. Stevens, die vorig jaar de titelstrijd beheerste, had een goed excuus. Na een ziekte van drie weken zat hij voor het eerst weer in de boot. Het is tekenend voor het ver schil tussen de Nederlandse top en wat daar onder komt, dat Stevens in coöperatie met Gertjan Lebbink toch nog twee titels greep. De deelneming van Stevens aan de volgend weekeinde te houden lange afstandsrace op de rivier de Guderna in Dene marken is nog onzeker. Leb bink en Rick Daman doen in ieder geval mee aan deze tra ditionele wedstrijd over 120 ki lometer. Daman, die deze re gatta vorig jaar won bij de ju nioren (57 km), behoort tot de drie jonge troeven, die Muijs dit najaar aan zijn topselectie toevoegt. Hans Jacobs en Franco Toirkens zijn de andere twee. DORTMUND De Belg Emiel Puttemans heeft gisteren in Dortmund 'een stratenloop over tien kilometer gewon nen. Voor de meest opzienba rende prestatie zorgde echter Grete Waitz. De Noorse, die op de marathon voor dames het officieuze wereldrecord bezit en in internationale lan- ge-afstandwedstrijden nau welijks is te kloppen, eindig de in het totale deelnemers veld als vierde. bleef daar nog geen anderhal ve minuut bij achter: 33.12,8 min. De tweede aankomende dame, de Westduitse Annelie- se Uhlig, kwam tot 37.12,5, waarmee de scherpe tijd van Waitz nog meer geaccentueerd werd. De Engelse atleet Martin Day- kin heeft zaterdag in Winscho ten de run '80, een internatio nale wedstrijd over 100 kilo meter, gewonnen. Daykin, die onlangs de dubbele marathon Londen-Brighton won, kwam na 6 uur 35 minuten en 5 se conden als winnaar over de streep. De Westduitser Uwe Schüder, die vorig jaar zege vierde in Winschoten, bezette de tweede plaats in 6.50,04. Joop Keizer werd in 6.53,29 derde. De 100 kilometer-loop, die in twee ronden van vijftig kilometer was verdeeld, begon om 5 uur in de ochtend. De weersomstandigheden waren zeer slecht: er stond een harde wind, die af en toe werd verge zeld door regenbuien. Daykin won afgetekend. De Nederlander Tonnie Luttik- hold is gisteren op de vierde plaats geëindigd In de Rude- Pravoloop in Praag. Zijn tijd over de 11,4 kilometer was 33 min. 42,0 seconden. De Tsje- choslowaak Ivan Uvizl won vrij verrassend. Hij liep twee kilo meter voor de eindstreep ge makkelijk weg van de rest van het veld. Hij beëindigde de wedstrijd in 33 min. 28,8 sec. Viktor Sapon uit de Sowjet- Unie werd tweede in 33.39,8. Mentink werd 25e, Lok 53e. Marga Wiegman leverde bij de dames een goede prestatie door als achtste over de eind streep te komen. De Russin Si- patovova werd winnares. De snelwandelaar Jan de Jon ge won gisteren de grootste afstand heeft afgelegd in een wedstrijd over twee uren, in Leiden. Hij wandelde een af stand van 23 kilometer en 422 meter. Nico Schroten werd tweede met 23 kilometer en 324 meter. De dames liepen vijf kilometer. Marica Onos van AVA'64 was de snelste in 26 minuten en 6,2 seconden. Wilma Bardauskiene uit Litau- en, die als eerste vrouw meer dan zeven meter versprong, heeft besloten haar loopbaan te beëindigen. De 27-jarige Bardauskiene, die op 18 au gustus 1978 in Kisjinjow met sprongen van 7,07, 7,06 en nogmaals 7,07 meter de droomgrens overschreed, kon zich in 1980 niet kwalificeren voor de Olympische Spelen in Moskou. De wereldrecord houdster met 7.09 meter, ge sprongen één dag vóór de Eu ropese kampioenschappen in Praag, werd lange tijd ge plaagd door blessures. Haar beste prestatie in het seizoen 1980 was 6.68 meter. SAO PAOLO De Tsjechoslo- waak Ivan Lendl heeft het In ternationale Tennistoernooi in Sao Paolo gewonnen. In de fi nale versloeg de nummer vijf van de wereldranglijst de Ame rikaan Gene Mayer. De set standen waren 63, 75. De partij duurde 66 minuten. De Argentijn Guillermo Vilas heeft de finale bereikt van het toernooi in Palermo. Hij ver sloeg de Italiaan Franco Merlo- ne met 62, 61. Zijn tegen stander in de eindstrijd is de Australiër Paul McNamee, die met moeite de Italiaanse num mer één Adriano Panatta be dwong: 46, 64, 75. De Spanjaard Angel Gimenez is doorgedrongen tot de eind strijd van het toernooi in Bour nemouth. In de halve finales versloeg Gimenez de Zuidafri kaan Eddie Edwards. De set standen waren 75, 36, 6 2. De finale van het demonstra- tietoernooi in West-Berlijn gaat tussen de Zweed Björn Borg en de Amerikaan Vitas Gerulai- tis. Borg won met 63, 7—6 van Eliot Teltscher uit de Vere nigde Staten. Gerulaitis was te sterk voor zijn landgenoot Ha rold Solomon: 63, 64. In een partij om de derde plaats zegevierde Solomon met 64, 63 over Teltscher. Voor de 52 minuten tennis mocht Solomon een premie van 17.500 dollar in ontvangst nemen. Het damestoernooi van Tokio leverde een overwinning op voor de Amerikaanse Billie Jean King. In de eindstrijd ze gevierde zij met 75, 6—4 over haar landgenote Terry Holladay. In de wedstrijd om de derde plaats zegevierde de, Australische Dianne Fromholtz" met 62, 63 over de Ameri kaanse Leslie Allen. Damtitel Russen dank zij bordpunt RUSSEN In de spannende slotwedstrijd van het toernooi om het Europees damkam pioenschap voor landenploe gen was de Sowjet-Unie in de directe confrontatie met titel verdediger Nederland niet sterker. Slechts de betere re sultaten tegen de andere te genstanders leverde de Rus sen de titel op, met één bord- punt meer dan het Neder landse drietal Wiersma, Clerc en Sijbrands. Laatstgenoemde kwam rond de 25ste zet remise overeen met Korenevski. Clerc had zich in een voordelige stelling ge speeld tegen Tsjegolev, die vanuit een zes om zes positie zich heel behoedzaam moest verdedigen om een puntende- ling te bereiken. Wiersma had het moeilijk tegen Gantwarg. In een spectaculaire partij bleek Gantwarg de mogelijkheden uiteindelijk even goed bekeken te hebben als de wereldkam pioen. In het resterende eind spel kon Wiersma niets anders doen dan remise voorstellen. Dit werd door Gantwarg uiter aard geaccepteerd, aangezien dat de titel voor zijn land bete kende. L Ommezwas Rigoureuzer dan hij c rige week tegen I< heeft gedaan, heeft t coach Jan Zwartkrui ploeg niet kunnen wi na het echec in het to< om de Europese titel i lie. Weliswaar was h de doelman betref) dwongen om te „wiss omdat Doesburg en S vers zich niet beschi stelden maar voor hei rige deed hij waaraai was te ontkomen: de 1 digde vedetten opzij i ven en de werkers ei geren zijn vertrc schenken. Het res mag dan een nederb de eerste kwalificatii strijd - zijn tegengev de ommezwaai heeft i geval de verdienste i gebeurd wat al eerdei wacht had mogen wc Het is ten enemale om lijk tot in den treure v houden aan de geve orde. Eens loopt dat kant af, zoals in Italië, ook moet de koers zigd worden, met het dat Nederland een bc rijk toernooi zal m Tussen Europees wereldkampioenschap tijd, vanwege de reeks lificatiewedstrijden di middellijk volgt na eer juist gespeeld toerno gering om dan een i team op te bouwen. Er genoegen mee gen worden dat een einc nooi niet wordt gel Het kan alleen bet worden dat dit wellief geval zal zijn met S 1982 nadat Oranje maal achtereen het heeft bemachtigd, ware het geweest dj verjonging en de wij: gen zouden zijn do voerd vóór het toch m belangrijke toernooi ii lie. Nu dit niet is gel en de noodzaak om grijpen onomwondei vastgesteld, mag slecht hoopt worden dat Z' kruis' nieuwe team weet te plaatsen voor S ie 1982. Niet meer dai hoopt. Gebeurt dat niei moet de winst, die in dels geboekt is aan he doen van ervaring vcx nieuwkomers en de uil ding daarvan voor hel reeds het nationale mochten dragen hoger den aangeslagen dan verlies, ontstaan dtx Nederland een toernoo haalt. De onontkoon ommezwaai vergt dat J Wegblijven Nog niet zo lang geleder Ajax-PSV als topper In d derlandse voetbalcomp Dat bleek ook uit de put belangstelling, die voricj zoen nog dicht bij de di duizend toeschouwers Gisteren trokken ternai nood dertienduizend m^ naar De Meer, terwijl noj zo lang 'geleden het fl pisch Stadion moest wd afgehuurd om alle suppc te kunnen herbergen. H dat Feyenoord thuis sp en tegen Roda JC nog twintigduizend man trok ders zou het gemiddeld het speelweekeinde var teren (10.000) een we triest beeld hebben geb Het blijft natuurlijk altijd cuiatief om een verbar suggereren tussen de vei tingen van het Neder elftal en de tribunebezt op de vaderlandse va Een feit is evenwel dat O pover presteert en da bezoek in de eredivisi een zeer laag peil staat, moet een verband tusse staan. Ondanks alle pos verhalen van trainers aanvallend en spectai voetbal blijven de toes< wers, toch de hoeksteer een bedrijfstak als het bi de voetbal, grotendeels Een succesperiode als N land in het begin van d ventiger jaren kende aansprekende resultate Europees- en wereldn zal niet gauw terug ko Een reden te meer om menlijk te werk te gaa het bestrijden van het s( beeld van lege tribunes de achtergrond vormen wat in feite een vorm amusement moet zijn. zijn er nog clubs die ze de beginfase van de con tie uiterst plichtmatig te gaan, hetgeen vooral Ir wedstrijden vaak get Een uitwas van stevige b salarissen, die het niet n zakelijk maken dat er t( bodem wordt gegaan o ieder geval door middel premies nog aan een re< inkomen te geraken. Hel ken van afspraken over tief voetbal Is iets, de ui ring heel wat anders, middel om wanprestatie vaak vorstelijk betaalde ballers tegen te gaan is verplichten te werken voc toch al niet kinderachtig* loning. Het publiek (voo merendeel toch bestaani Jan Modaal) lijkt eindel de gaten te krijgen di slechts één antwoord i het niet voldoende pres van de topvoetballers: blijven. Het antwoord is de spelers zelf.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16