PSV is geloof in eigen kunnen kwijt feyenoord alleen tweede helft energiek JANKEIZER EEN VROEGE SINTERKLAAS MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 bvertreding die scheidsrechter Van Ettekoven niet |Ton Marijt duwt de bal met zijn hand weg voordat son tot een schot kan komen. Eerst na de rust pakte Feyenoord de zaken energiek aan. Twee doelpunten waren het gevolg. Dit is de kop- waarmee Wim van Til (tweede van rechts) de (eind)stand op 3—2 bracht. RDAM Een van de merk- profvoetballers is Dick Hij loopt erbij of de hele hem niet interesseert intussen wel de hoofd ei p in het duel Feyenoord-Roda de eerste helft met twee doelpunten - kersverse inter- Joop Hiele:,,Kunst, hij kon uitkiezen waar hij zou schie- en na de rust met zijn ver acties toen Feyenoord macht en met alle kracht de achterstand van 3-0 te werken. Toen was er de die in het eerste part ont- Een metamorfose, die echter meer dan twee doelpunten Feyenoord had de tol een barre eerste helft betaald en trainer Vaclav Jezek had rede nen genoeg om kwaad te zijn. „Er klopte", zo zei hij na afloop,„niets. De opbouw was gebrekkig en traag, dekking en organisatie waren slecht en ze hebben zich niet aan de opdracht gehouden." Het meest maakte Jezek zich zorgen over de goodwill die zijn ploeg verspeelt. Het fluit concert na de eerste helft hing nog in zijn oren. Feyenoord deed pas in de tweede helft wat het de gehele wedstrijd had moe ten doen: het duel naar zijn hand zetten. Dat werd verzuimd, zodat Roda JC, toch waarlijk geen wonderploeg, zich vijfen veertig minuten met de eige, vrijwel stere otiepe patronen, kon uitleven. De Rotterdame defensie legde de Limbur gers weinig in de weg. Iwan Nielsen stapel de fout op fout en de samenwerking met voorstopper Jacques Troost - bij ontsten tenis van de geschorste Balkestein - klop te In het geheel niet. Zonder een tempo van enig belang te onderhouden, legde Roda zijn wil op en Nanninga kon rustig de hoek uitkiezen waarin hij de bal na passes van resp. Eriksen en Ehlen tweemaal ach ter Hiele kon schieten. Weer op die merk waardige manier, nonchalant bijna maar wel oerdegelijk. De directere aanvallen van Roda tegenover het over te veel schijven lopende spel van Feyenoord, de snelheid van uitkomen bij de Limburgers en de aanwezigheid van een schutter (Nanninga) bezorgden Roda terecht die 2-0. Toen raakte Feyenoord helemaal de kluts kwijt. „Ze gingen nota bene een tegen een spe len terwijl ik daarvoor In het geheel geen opdracht had gegeven", mokte Jezek. „We wisten allemaal hoe Roda zou spelen en toch trappen ze erin. ledereen liep ver keerd, op rechts waren we ongevaarlijk, de defensie was niet attent en dan gaan ze ook nog blind aanvallen." Met alle risico's vandien, waardoor Roda na een magnifie ke pass van Ehlen door Marljnissen op 3-0 kon komen. Probleem Het probleem van de rechterflank trachtte Jezek op te lossen door van de beurte lings daar opererende Van Til maar meest al Bouwens deze laatste te vervangen door een „echte" rechterspits, Budding, die voor het eerst in deze competitie zijn opwachting maakte, evenals later Stafleu (voor de leeggespeelde Notten) die na zijn blessure nog niet in staat is een hele wed strijd te spelen. De kwade woorden die Je zek in de rust had gesproken, misten hun uitwerking niet. Feyenoord stormde als een orkaan af op de veste van Jongbloed, nog altijd een eminente doelman die scho ten van Troost en Vermeulen en een lepe vrije trap van Notten bekwaam pareerde. Toen De Wit bij het wegwerken de bal met de hand meenam, ontging dat scheids rechter Van Ettekoven niet. Met enige vei ne - via de onderkant van de lat - scoorde Petursson vanaf de stip 1-3. De Rotter damse druk had nog eenmaal succes toen uit een hoekschop van Van Deinsen de bal via Notten op het hoofd van Van Til be landde: 2-3. Feyenoord had de zwakke plek van de Limburgers ontdekt. Als ze de wedstridj niet kunnen maken - en daartoe hadden ze een gehele helft de gelegenheid gekre gen - zijn ze kwetsbaar. Dan moet er uit' alle macht verdedigd worden, waarbij Nanninga zich onderscheidde. De aanval len van Feyenoord ontbeerden evenwel de precisie en de intelligentie om het bastion voor Jongbloed nóg eenmaal te slechten. Feyenoord had te veel haast om op te ma ken wat het voor de rust aan energie had opgezouten. Een taktische blunder die ook weer eens bewees dat een coach kan pra ten wat hij wil maar dat hij machteloos is als de wedstrijd eenmaal is begonnen. Dan moet hij wachten tot de rust om zijn ploeg de vereiste werklust in te prenten. Maar toen werd zo veel kracht verbruikt dat de storm tegen het eind luwde en Roda het duel, met gebruik te maken van alle middelen die veroorloofd zijn, rustig uitspeelde. Jezek:,,Als we woensdag tegen Tampere zo spelen als in de eerste helft, krijgen we het zowaar nog erg zwaar ook". HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 2. Nanninga 0-1. 21. Naninga 0-2. 25. Marijnissen 0-3. 64. Petursson (strafschop) 1-3. 69. Van Til 2-3. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 23.441. FEYENOORD: Hiele: Wijnstekers. Nielsen, Troost. Brard; Van Til. Notten (Stafleu). Van Deinsen; Bouwens (Budding), Petursson, Vermeulen. RODA JC: Jongbloed; De Wit (Hanssen), Bregman, Marijt. Degens; Marijnissen, Ehlen, De Jong; Ronald Hendriks. Nanninga, Eriksen (Meijers). wel oefenmeester Leo Been hakker na afloop volkomen te recht de moed en de ijver van/ zijn pupillen roemde. Want daar lag het verschil tussen beide ploegen. PSV legde zich neer bij de eigen onmacht en wilde „op zeker" spelen, terwijl Ajax met veel brutaliteit pro beerde de tekortkomingen te verdoezelen. Ajax slaagde daar goed in, met als gevolg dat de twee punten in Amster dam bleven. Beenhakker: „Dat bewonder ik in de ploeg. On danks alle tegenslagen in de vorm van blessures hebben mijn jongens nog voldoende veerkracht om te blijven pro beren het spel naar hun hand te zetten. Daarom ook is deze 5-2 daarvoor een uitstekende beloning". AMSTERDAM PSV wond zich danig op. Niet helemaal onbegrijpelijk, want achter het optreden van scheids rechter Jan Keizer bij Ajax- PSV (5-2) moeten inderdaad de nodige vraagtekens gezet worden. Driemaal wees de Volendammer ten gunste van Ajax kordaat naar de straf schopstip. In ten minste twee gevallen was zijn beslissing dubieus omdat de Ajacieden in het 16-metergebied wel erg gemakkelijk omver tuimel den. Trouwens, het optreden van Jan Keizer getuigde nauwelijks van enige consequentie. In te genstelling tot zijn beslissingen binnen het strafschopgebied stond hij daarbuiten vrijwel al les toe wat door de voetbalwet verboden is. De onbeheerst spelende Kees Zwamborn liep daardoor niet tegen een gele, of zelfs een rode, kaart op. PSV's trainer Thijs Liebregts hield zich na afloop in. „Het strafschop een van de dri© was juist. Brandts- 'heeft helemaal geen zin om Lerby getorpedeerd. over Keizer te praten", meen de hij. „Aan de uitslag valt toch niets meer te veranderen. Wat allemaal niet wegneemt dat ik mijn eigen gedachten over Keizer heb". Willy van de Kerkhof evenwel, kort en krachtig: „Ik dacht dat Sinterklaas pas op 5 december in ons land kwam. Kennelijk heb ik me daarin vergist want Ajax heeft nu alle presentjes al gekregen". Brutaliteit De boosheid van PSV was niet helemaal ten onrechte. Toch zal de Eindhovense ploeg de oorzaken van de te hoog uitge vallen nederlaag elders moeten zoeken, bij zichzelf. PSV is alle geloof in eigen kunnen kwijt. Ook toen aan het einde van de eerste helft steeds duidelijker bleek, dat Ajax eigenlijk als los zand aan elkaar hangt, weiger de PSV om een stukje moed in het spel te leggen. Als ware angsthazen bleef PSV uiterst voorzichtig te werk gaan, zon der dat daarvoor reden was. Ajax schitterde allerminst, hoe- --- - van de Kerkhof heeft zijn defensieve post verlaten en brengt de stand terug tot 32. Links Zwamborn, er Schrijvers en Molenaar. Beloning, precies het goede woord. Enige garantie voor de toekomst biedt de 5-2 echter niet voor Ajax. Daarvoor ging er toch te veel mis in de Am sterdamse gelederen. En dat terwijl de start zo voortvarend was toen Lerby al vlot 1-0 liet aantekenen. Het uitvallen van Rijkaard wierp de ploeg terug. Niet omdat zijn vervanger Jen sen faalde, maar omdat op nieuw geïmproviseerd moest worden. PSV profiteerde niet van de aarzelingen in het spel van Ajax. Alleen Adrie Koster vormde een positieve uitzon dering. Hij was het ook die Brandts bij een hoekschop in staat stelde ineens in te kop pen. Het enige wapenfeit van PSV, want verder bleef de ploeg te angstig om Ajax nog onder druk te kunnen zetten. Na de pauze was PSV daar te laat mee. Vooral dank zij het aandeel van Jan Keizer, die achtereenvolgens Keje Mole naar, Frank Arnesen en Sören Lerby in staat stelde om vanaf de 11-meterstip Pim Doesburg royaal te kloppen. Slechts een maal sloeg PSV terug, door Willy van de Kerkhof, toen Ar nesen met een „normaal doel punt" al voor 3-1 had gezorgd. Het verlies in Amsterdam toon de nog eens aan dat PSV ern stig In de versukkeling is ge raakt. Hoewel PSV op papier zo'n beetje de sterkste selectie van Nederland heeft, blijkt daar in de praktijk vooralsnog niets van. Het, door Liebregts overigens niet gebruikte. ex- Weer toonde Jan Keizer zich een zwakke scheidsrechter. Voor Ajax speelde hij Sin terklaas, wat de PSV'ers, getuige de reactie van Huub Stevens, erg hoog zat. Keizer, die een duidelijk, maar helaas onjuist stempel drukte op dit topduel, trekt zich er ken nelijk niets van aan. cuus van blessures is daarvoor niet doorslaggevend. Eerder is het een gebrek aan moed en aan aanvalskracht. Aan dat laatste werkt vooral Maybank mee. De Brit moet maar weer zo snel mogelijk het Kanaal oversteken want op iemand met zijn capaciteiten zit zelfs Eindhoven niet te springen. De situatie bij Ajax is wat be ter. Beenhakker heeft tenslotte altijd nog de beschikking over de Denen Lerby en Arnesen, een duo dat zo langzamerhand tot de smaakmakers van het Nederlandse voetbal gerekend mag worden. Temeer omdat zij ook onder uiterst moeilijke omstandigheden hun werk naar behoren blijven doen, daarmee hun ploegmaten uit de put sleurend. Lerby en Arnesen slaagden er tegen PSV alleen niet in om ook Piet Hamberg over het dode punt heen te halen. De voor veel geld uit Zwitserland weggehaalde Hamberg faalde bij zijn competitiedebuut bij Ajax op alle fronten. „Hij heeft tijd nodig", oordeelde Been hakker mild. Een vriendelijke reactie van de trainer, want er dient heel wat te gebeuren voordat Hamberg een bruikba re spits wordt. Vermoedelijk kost dat zelfs te veel moeite, want tenslotte is Hamberg in het verleden al enkele malen eerder gewogen en te licht be vonden Scoreverloop: 11. Lerby 1-0. 23. Brandts 1-1. 61. Molenaar (straf schop) 2-1, 67. Arnesen (strafschop) 3-1. 70. Willy v.d Kerkhof 3-2. 81. Ar nesen 4-2, 83. Lerby (strafschop) 5-2. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 13.000. AJAX: Schrijvers; Wijnberg, Rijkaard (Jensen), Zwamborn, Boeve; Mole naar (Wiggemansen). Lerby, Arnesen, Van Geel; Hamberg, Kieft. PSV: Doesburg; Janssen. Willy v.d.Kerkhof, Brandts. Wildschut; Van Kraay (Scheepers), Stevens. v.d.Kuij- len, Valke; Koster. Maybank. ROB HARTOG

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13