Boer en tuinder staan voor beleidskeuze IMTE mf^T L ^EMEN B#LLEN Miljoen snijbloemen meer naar Nederlandse huishoudens WITTE TULPEN BLIJVEN ERG DUUR OMZET WESTLAND-ZUID GROEIT WEER ACHTERSTAND OMZETCIJFER IN AUGUSTUS De zogenaamde wasbloem. In vijf maande vergeleken met 1979: DEN HAAG In de eerste vijf maanden van dit jaar werden door de Nederland se huishoudens totaal 370 miljoen snijbloemen ge kocht tegen 369 miljoen in dezelfde periode vorig jaar. Verder 13,5 miljoen pot planten tegen 13,2 miljoen vorig jaar. Gemiddeld werd nu 50 cent r bloem en 4,67 per plant tegen 45 cent en f 4.52 over de eerste vijf maanden van het vorig jaar. Er werd aan snijbloemen ge middeld 12 procent mèèr uit gegeven dan vorig jaar en voor potplanten slechts 3 pro cent méér. Opvallend is dat in de noordelijke provincies van ons land gemiddeld 18 procent voor bloemen en pot planten 17 procent méér werd uitgegeven. Het gemid deld aantal kopers ligt daar hoger, evenals de prijzen die in andere delen van ons land worden betaald. Vooral de chrysanten blijken in die provincies in trek te zijn. Dit kan worden geconsta teerd uit een Niam-onder- zoek. In de potplanten liggen vooral azalea, begonia en cy clamen goed in de markt, minder goed poinsettia en hi biscus. In de drie grote noor delijke steden heeft men het bijzonder voorzien op de ro zen. Met uitzondering van Zeeland, Brabant en Lim burg zijn in andere provin cies de narcissen erg in trek en de freesia doet het bijzon der goed in Brabant en Lim burg. Bloemetje Maar er is nog altijd 10 pro cent van de Nederlandse ge zinnen die nooit een bloeme tje of plant in huis hebben. Dat zijn dus de onverbeterlij- ken! Met als troost, dat er on geveer 600.000 huishoudens „groengek" zijn. Gebleken is dat slechts de helft van het aantal tuinbezitters in ons land bomen, bloembollen en perkplanten koopt en de ove rigen dus geen afnemers zijn en tot de „doe het zeivers" gerekend moeten worden. Waarbij moet worden aange tekend dat sinds 1976 ge noemd aantal kopers afneemt met totaal rond de 86 miljoen gulden. Het wordt geen gek ke score genoemd dat per kopend gezin per jaar gemid deld 21 bossen snijbloemen worden gekocht. Gemiddeld tien potplanten per jaar kan er eveneens mee door, dus bijna een plant per maand. En dan zijn er nog 13 boom kwekerijproducten plus 30 perkplanten. Er zijn geen ge gevens beschikbaar voor aan kopen door gemeenten, be drijven enz. Bloemenhandel Volgens een studie door het Economische instituut voor het midden- en kleinbedrijf (E.I.M.) wordt in 1980 aan bloemen en planten 1,2 miljard besteed, inbegrepen BTW waarvan 400 miljoen middels de bloemenwinkels. Laatstgenoemden zullen in totaal 520 miljoen omzet ten, indien de bestedingen per hoofd van de bevolking op 37 wordt gesteld, plus leveringen aan bedrijven enz. Uiteraard spelen ook de su permarkten een belangrijke rol in de bloemen- en platen- handel. Geconstateerd wordt dat de markt voor bloemen en platen geen sterke groei markt is. In de periode van 1973 tot 1979 steeg de werke lijke omzet van bloemen en planten, los van het overige assortiment, met slechts 3,5 procent. De inkomens van de bevolking, de vergrijzing, energieprijzen spelen hierbij een rol. De vooruitzichten in zake de vraag worden dan ook niet onverdeeld gunstig genoemd, te meer omdat de onstuimige groei van het overige assortiment voorbij lijkt te zijn. Mede door de snelle toename van het aantal verkooppun ten zal de gemiddelde omze tontwikkeling per verkoop punt dan ook niet indruk wekkend zijn. Hierin zal in de nabije toekomst geen ver andering komen in gunstige zin, zo constateert E.I.M. De ondernemer en de medewer kende gezinsleden, moeten in dat geval genoegen nemen met een lagere beloning dan het voor hun arbeid toegere kende loon. Reeds is uit andere bronnen gebleken dat in West-Duits- land het levensmiddelenbe- drijf 10 procent van de ver koop van bloemen en planten voor hun rekening neemt en er nog steeds een uitbreiding plaats vindL Of en in hoever re ook ,n óns land de bloe menwinkels uit die richting zware concurrentie onder vinden, zal moeten blijken. Bij de bloembollenveüingen in Lisse en Bovenkarspel haalt men momenteel wat ruimer adem. De aanvoeren zijn duidelijk over hun hoogtepunt heen. De handel daarentegen is vrij vlot. Dat houdt mede verband met de na-offertes die de hande laren enkele weken geleden in zee heb ben gestuurd. Toen de tulpenmarkt begin augustus met veel geraas door zijn funda menten zakte, hebben de nodige handela ren haastig nieuwe aanbiedingen naar het buitenland gestuurd met prijzen die uiter aard heel wat lager waren dan in de vori ge offertes. Daarop is van de zijde van de buitenlandse afnemers kennelijk gunstig gereageerd. Want twee weken geleden werd de handel al levendiger, al moet men over het aantrekken van de priizen geen al te wilde voorstellingen maken. Dat zou ook niet passen in het schema van de heren die offertes tegen veel lagere prijzen hadden gemaakt. Waanzinnig duur De exporteurs die witte tulpen hebben verkocht voor een zacht prijsje kunnen hun lol nu wel op. Wit was al pittig aan de prijs, maar wat men nu vèrtoont is hele maal bij de wilde spinnen af. De betrek kelijk nieuwe White Dream, die in de voorverkopen al beste prijzen deed rond 25,- per 100 is nu n-»g veel duur der geworden. We hebben de afgelopen week nog mooie partijen tvaalven zien verkopen voor de fancy-pr.js van 33,- per 100. Mooie partijen V ildhof deden rond 23,- en White Virgii noteerde tus sen 20,- en 22,- per 100. De voor de broei erg gewilde Snow Star kwam maar in heel beperkte mate in het stuk voor. De witte late tulp Maureen er zijn maar weinig goede partijen van, omdat het vi rus deze cultivar nogal teistert! is nog verkocht voor f 34,- per 100 voor twaal ven. Ook enkele cultivars uit de dubbele vroege tulpen waren schaars en duur. De gele mr. v.d. Hoef vond kopers voor 30,- en ook Boule de Neige kwam in deze koers. Rose broeier Goede rose tulpen voor de broei zijn er niet veel. Rosario is er één van. Een tulp met bloed van Bartigon in de aderen en dus goed houdbaar, maar ook... gevoelig voor zuur. De twaalven van deze cultivar brachten 30,- op. De toppers hebben we hiermee wel gehad. Darwintulphybriden bleven in flinke hoeveelheden aan de markt komen en noteerden slechts matige Witte hyacinten liggen zeer hoog in de markt. prijzen. Het gros van deze hybriden lag voor zift twaalf tussen 6,- en 7,- per 100. Alleen Parade kwam tot f 8,- en soms tot 9,- per 100. De lastig te telen Oranje Zon geen aanwinst uit het be faamde zaaisel van de Lissese kweker Dirk Lefeber was graag en kwam tot f 15,- per 100. Bijstand Goedkoop was een hele reeks rode tulpen. Zo kon zift twaalf van Cassini niet meer opbrengen dan 5,- en Paul Richter deed met pijn en moeite nog 6,- en 6,50 per 100. Voor de rode, witgerande Lustige Witwe had de handel ook maar een schijntje over. Twaalven gingen voor 6,- en voor zulke prijzen moet je als tulpen- kweker gauw bij de bijstand aankloppen. Voor mooie twaalven van Kees Ntlis leg de men dan nog 12.- op tafel en tie voor de vijf-graden-broei zo gewilde lila I I Quichotte een tulp met een lang vaa! i ven kwam tot 20,- per 100. Ora 1 Monarch is een tulp waarin veel kwek 1 de laatste jaren flink wat geld hebben stoken. Voor de twaalven maakt men niet meer dan 10,-. Niet veel voor betrekkelijk nieuwe tulp met vele g<x eigenschappen, ook al is de bloem Oranje Monarch vaak wat frommelig, kleur is levendig, de houdbaarheid g< en we zien voor deze cultivar in het br< sortiment toch wel een goede plaats men. Als eerst maar meer buitenlan broeiers met deze tulp hebben kennis maakt Narcissen Bij de narcissen blijven de gele trom] ten nog steeds koploper met Golden vest in 1917 door de Sassenheii kweker Warnaar gewonnen! nog al als de grote favoriet. Enen van deze nai brachten grif boven 40,- per 100 op. Gold Medal mocht zich in een g< belangstelling verheugen. Medal blijft kort van steel en leent zich goed voor cultuur. Enen gingen graag weg v f 40,-. Ook Unsurpassable lag goed in markt. Opmerkelijk was de grote beia stelling die de handel aan de dag le voor de gele grootkronige Carlton, kon wel eens nauw verband houden de hoge prijzen van de gele trompel Er wordt in het bollenvak wel eens op dere en heel wat minder acceptal manieren geremplaceerd... Hyacinten Met de hyacinten ging het van dik-hi zaagt-men-planken. Blue Magie, Blut ket en Ostara gingen van de hand ongekend hoge prijzen. Voor dikke bol betaalde men met een stalen gezicf meer. Men vraagt zich wel af hoe1 exporteur er met zulke inkoopprijzen! moet toeleggen. Ook rode en witte hj cinten zijn zeer duur. Er zijn nog achtt nen van l'Innocence verkocht voor per 100. Rose hyacinten kon men wat I lijker verkopen. Achttienen van PI Pearl bijv. werden afgedrukt op 28,-. Crocussen Met de crocussen blijft het een dolle b met extreem hoge prijzen voor alle mal en voor alle soorten. En daarbij: een vendige handel voor levering zomer IS Ook dan kijkt de handel niet op een p kwartip»? ner 100 mppr of minder LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 PAGINA 10 ÏSE DEN HAAG „De maat schappij, land- en tuin bouw dus ook, mag kiezen: een liberaler beleid met minder bescherming en meer ongedekte risico's voor de afzonderlijke on dernemer en diens gezin, of zelfs als bedrijfstak meer ordenend optreden om het vrije spel der krachten toch wat te sturen". Dat zegt drs. Piet Bukman, voorzitter van de Nederland se christelijke boeren- en tuindersbond NCBTB. Voor die keuze staat men volgens hem doordat er nu afgeslankt en ingeleverd moet worden en de overheden bij gebrek aan financiën geneigd zijn meer aan „de maatschappij" over te laten. Voor de keuze: zaken op hun beloop laten of door ordening greep zien te krijgen op produktiegroei en verdeling van productiemid delen, worden de landbou worganisaties gesteld overal waar de agrarische produktie zich gemakkelijk snel uit breidt en waar de relatie met de beschikbare hoeveelheid grond nauwelijks een rol speelt: overal ook waar be langen van buiten de agrari sche sector de produktie op onverantwoorde wijze kun nen stimuleren. In hevige mate betreurt de heer Bukman het wegebben van de discussies over toetrg- dingsnormen voor land- en tuinbouw, over een maxi- mum-bedrijfsgrootte in de veredelingssectoren (var kens- en pluimveehouderij), over variabele gasprijsverho- gingen al naar gelang men meer gaat gebruiken. Speelruimte „De boeren en tuinders", zo vindt voorzitter Bukman, hebben daardoor evenzoveel kansen op een eigen verant woordelijkheid voor het ver loop van zaken in hun sector op voorhand laten liggen". Hij proeft de laatste tijd iets van een herliberalisatie in het landbouwpolitieke den ken van zijn leden. Maar een christelijk-sociale organisatie als de CBTB heeft naar zijn mening niet alleen te strijden voor speelruimte voor de agrarische sector in het alge meen, maar draagt ook ver antwoordelijkheid voor de verdeling van die speelruim te. Een keus moet ook ge maakt worden tussen be staand en nieuw beleid van nationale en EEG-overheid. Bij die keuze, waarover hij zijn hele organisatie mee wil laten oordelen, wil de heer, Bukman uit blijven gaan van een goede inkomensontwik keling in de landbouw als centrale doelstelling. Ook zal het agrarisch inkomen uit de markt moeten komen, zij het dan met behulp van een EEG-marktbeleid. Hij noemt een aantal criteria voor even tuele beleidswijzigingen. Naarmate deze meer druk op de inkomensontwikkeling leggen, zullen de maatrege len selectiever moeten wor den toegepast. Beleidswijzi gingen moeten het beoogde effect hebben: tijdelijke ex tra-druk op het boereninko- men moet leiden tot betere inkomensmogelijkheden daarna. De medeverantwoor delijkheidsheffing op melk voldoet volgens Bukman niet aan deze eis. Beleidswijzigin gen moeten met inspraak van het agrarisch bedrijfsle ven tot stand komen en ze moeten de flexibiliteit ver groten. Voorbeeld: heffingen kunnen in het algemeen ge makkelijker teruggedraaid worden dan verlagingen van i nle ver i ngsprijzen Zelffinanciering Tijdelijke beperkte financiële medeverantwoordelijkheid van de agrariërs voor het markt- en prijsbeleid mag nooit ontaarden in zelffinan ciering: het volledig laten dragen van de beleidskosten door de agrariërs. Dit geldt volgens de heer Bukman voor alle onder een marktor dening vallende produkten, ook suiker. De EEG-minis- ters van landbouw hebben eerder dit jaar besloten tot invoering van zelffinancie ring: de telers zullen de ex- portkosten van de niet in de gemeenschap geconsumeerde suiker moeten dragen. Is een In 1980/81 te innen heffing daarvoor niet voldoende, dan wordt het tekort in 1981/82 op de telers verhaald. Het landbouwschap heeft hier onlangs protest tegen aange tekend. Bukman stelt de eis dat be leidswijzigingen geen land onevenredig mogen treffen, ook het onze niet. De CBTB- voorzitter vraagt zich af of zijn organisatie, gezien haar ideeën over rechtvaardige verdeling van schaarse pro- duktiemiddelen, niet zou moeten koersen naar een an der systeem van ingrijpen in de grondmarkt dan het ont werp -wet vervreemding landbouwgronden voorstelt of naar het op grond van die wet hanteren van zeer strak ke bedrijfsgebon- en kriteria voor aspirant-kopers van landbouwgrond. Vrijkomen de grond komt anders, ook bij door de wet bevorderde lagere prijzen, niet automa tisch terecht bij de boeren en tuinders die er het meest om zitten te springen. Een ver strengeling van grondpolitiek en landbouwstructuurpolitiek zou men bij de door hem ge suggereerde beleidslijn voor lief moeten nemen, aldus de heer Bukman. VOORZITTER NCBTB P. BUKMAN: tisch cijfer te beginnen, de CCWS had over de afgelopen maand augustus een to tale omzet van ruim 40 miljoen gulden te genover ruim 42 miljoen in dezelfde maand van het vorig jaar. Zoals nader zal blijken is het nog aan de potplanten te danken dat het cijfer niet ongunstiger uitviel en dat is meer het ge volg van groter aanvoer dan van de prijs. Om het beeld nader te verduidelijken, in de maand augustus bedroeg het omzetcij fer aan snijbloemen bij de CCWS f 35.175.884,51 tegen 37.341.084,83 vorig jaar, een nadelig verschil van f 2.165.200,32 of 5,80 procent. De potplanten leverden een omzet op van f 5.643.032,15, vorig jaar ƒ5.057.025,57, meer omzet ƒ566.006,58 of 11,59 procent. En om de situatie van januari tot en met augustus te vermelden, de totale omzet be droeg 435.495.297,64 tegenover 193,98 in d ƒ373.033.993, dezelfde periode van cent. Maar dat is grotendeels aan de aanzienlijk groter aanvoeren en minder door hoger prijzen. Na dit minder opwekkend beeld, toch wel meer optimis tische klanken over de afgelopen week. Om die maar met cijfers weer te geven, de omzet van de CCWS bedroeg bij een aan voer van 38.327.571 bos of stuks 33.463.940 tegenover vorig jaar in dezelf de week 33.463.940 bos of stuks en omzet van ƒ9.169.584,02. Ook hier dus rond de 5 miljoen meer aan voer tegenover 4 miljoen gulden hoger omzet. Niet zo slecht dus! De prijzen gedu rende de maand augustus lieten zowel voor snijbloemen als planten veel te wen sen over. Voor sommige produkten, zoals fierbera, rozen, fresia en chrysanten ver iep de handel gunstiger dan in de laatste weken het geval was. Maar het beeld van de aanvoer gaf ook nogal wat wisseling te zien. De anjers ble ven boven een dik miljoen, chrysanten hielden het op ruim. 5 miljoen, maar de fresia nam een sprong tot boven de 5 mil joen ruim het dubbele van vorig jaar. On danks dat wisten de prijzen zich nog aar dig te handhaven, al lagen deze gemid deld toch wel wat lager, maar de top kwam toch tot 76 cent tegen 58 vorig jaar. De lelies met een vrijwel gelijk aanbod gingen afgelopen week toch wat in prijs omhoog. Opvallend was dat afgelopen week de aanvoer van snijbloemen een aanzienlijk verschil gaf met die van vorig jaar. Nu ruim 37 miljoen bos of stuks, vorig jaar ruim 32 milioen. De importbloemen lagen met 46 miljoen en opbrengst van 86.478,55 op een ander peil dan vorig iaar, toen de aanvoi wel op het zelfde peil lag, doch een bedrag van bijna de helft Er werden nu 1.019.127 potplanten voeFd met een opbrengst ƒ1.876.575,15 en vorig jaar zelfde aanvoer 798.350 stuks en ƒ1.553.100,97. Het aanbod van potplanten gaf de weken niet veel verschil te zien, als de prijzen, pen week met tussen rig jaar zijn: Amerikaanse anjc trosanjers 23 (15), Anthurium snijgroen 17 (14), jaarrond tro» 51 (34), idem geplozen 63 (55), idem maal 62 (45), idem geplozen 62 15 (17), gladiolen 12 (9), irissen liekelken 75 (75), lelietakken cymbydium groot 1,09 (94), idem (50), grote rozen 22 (20), idem (15), sonia 16 (14), belinda 14 (14), red nette 11 (9). De zeer grote aanvoer van gerbera steeds dalende prijs is afgelopen week dig tot staan gekomen. Ook in de chrysanten is ondanks forse aanvoer prijsverbetering ontstaan. De grote aanvoer van snijbloemen zal in de komende weken wel wat perken met een kans tot hogere zoals het beeld van de handel dat aantonen. Na het moeizame begin van het jaar 1980 bleef de omzet van Veiling Westland-Zuid wekelijks achter bij die van het daaraan voorafgaande jaar. Deze achterstand liep in de 20ste week (12 tot en met 16 mei) op tot ruim 12,5 miljoen gulden. Sinds die da tum werd de opgelopen achterstand gelei delijk weggewerkt. Thans is er alweer ge durende een aantal weken sprake van een groei ten opzichte van 1979. In week 36 (1 t/m 5 sept.) was de omzet bijna 8 miljoen gulden groter dan die van vorig jaar. Wat er door de sla verloren was geraakt, is in belangrijke mate door de tomaten weer goedgemaakt. Naar verwacht mag worden kan het eind van het jaar met een bevre digende omzet worden afgesloten. Komkommers Zoals bekend heeft het komkommersei zoen tot op heden goede resultaten opgele verd. Dit blijkt ook uit de gemiddelde Èrijs over het hele seizoen tot op heden. »eze prijs ligt op 63 cent per stuk tegen 48 cent in het vorige seizoen. Deze goede re sultaten werden mogelijk door een gerin gere concurrentie. Het concurrerende aandeel werd ongeveer gehalveerd. Grie kenland leverde aanmerkelijk minder aan West-Duitsland. Voor de Grieken druk ken de vrachtkosten erg op de prijs. Er moest voor een Griekse komkommer al leen al 20 cent aan vervoerskosten betaald worden. De Oosteuropese landen, Bulga rije en Roemenië hebben vanwege de sterk gestegen energiekosten aanmerke lijk minder komkommers op de Westduit- se markt afgezet. Het hierdoor ontstane gat in de markt werd helemaal opgevuld door de Hollandse komkommers. De Hol landse komkommers profiteerden vooral van de constante aanvoer en kwaliteit. Dit zijn voor de handel ook twee belangrijke pijlers. Onder invloed van de gunstige re sultaten is de herfstteelt wat uitgebreid en mag er op een groeiend aanbod gerekend worden. De druk op de prijzen zal toene men. In de afgelopen week werd dit al in de prijsvorming duidelijk. Voor de sorte- Sla-prijzen vallen tegen. ring van 41 t/m 76 varieerde de prijs van 36 tot 67 cent per stuk. In de eraan voor afgaande week varieerde de prijs van 48 tot 77 cent per stuk. Voor de komende week worden er gelijke of iets lagere prij zen verwacht. Tomatenprijs gedaald De prijsdaling bij de tomaten zette in de afgelopen week verder door. Zo werd er op donderdag 11 september voor de A-I- export 1,33 per kilo betaald. De vleesto maten werden ook goedkoper, de gemid delde prijs voor een kilo BBB lag op 1,47. Het aanbod van gewone tomaten en vleestomaten nam niet af. Er mag ver wacht worden dat de aanvoer als gevolg van een grotere aanplant van nateelten de komende weken gaat groeien. Hierdoor moet er toch wel met een prijsdruk reke ning gehouden worden. Er worden gelijk blijvende of iets lagere prijzen verwacht. Paprika's in beweging De paprikaprijzen blijven schuiven, in afgelopen week liepen de prijzen voor groene paprika's weer op. Dit kwam er neer dat er gemiddeld 2,23 per kilo I taald werd. Bij de rode sorteringen was sprake van een tegenovergestelde situat hier daalde de gemiddelde prijs na f 2,62 per kilo. De aanvoeren van gro en rood zullen wat blijven schommelen, worden echter geen spectaculaire vera deringen verwacht, hetzelfde geldt vo de prijzen. Overige gewassen De aanvoer van radijs is weer de afzet ondervond hierdoor moeilijkheden en dit werkte weer do de prijs. De gemiddelde prijs zakte naar 28 cent per bos. Naar neemt het aanbod verder toe, de prijs hierdoor niet veel te veranderen, courgettés was er in de loop van de wat minder belangstelling, de prijs daalde naar 50 cent per stuk. een kleiner wordend aanbod wordt i hogere prijzen gerekend. Boven de markt hangt er nog steeds een grote kere wolk, het toch vrij omvangrijke bod werd tegen een gemiddelde priis 13 cent per krop afgezet De prijs lijkt niet in gunstige zin te veranderen, daalde in prijs en wel naar 44 een! kilo. De aanvoer lijkt wat kleiner te den en de prijs kan daardoor weer lopen. De aanvoer van snijbonen over het bescheiden hoogtepunt heei prijs liep op naar 4,05 per kilo. Di was blijft zonder meer duur. De aanvoer van ijsbergsla neemt wj de gemiddelde prijs bedroeg 86 een stuk. Voor dit gewas worden er niet veranderingen verwacht. Voor was de belangstelling zeer matig, er slechts 28 cent per kilo betaald. De lijkt aan de lage kant te blijven.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10