Referendum niet serieus te. nemen" Sy - rie en nu een staat Een glansrijk^ Sola- aanbieding Leger Iran wil einde aan geruzie politici Uitonomiebesprekinen nog deze maand hervat 'ritten hebben lage dunk van zichzelf Buitenland ILEENSE APPOSITIE: „Geen uitstel conferentie over toekomst Antillen" >1413.- 600.- 600.- 866.- Sofia Loren wil straf uitzitten h LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 ib (Van onze correspondent INDEN De politie en de monarchie zijn de enige institu- waarvoor de Britten bereid de pet af te nemen. Uit een iderzoek blijkt dat het nationa le Britse moreel forse optaters ?ft gekregen. De Brit heeft, in instelling van wat van hem verd verwacht, een vrij lage iunk van zichzelf. Dat gebrek in zelfrespekt wordt veroor- door een overvloed aan stakingen, armzalige betrekkin gen tussen vakbonden en onder nemers en de neiging in ruil voor matige honorering uiterst matige kwaliteit te leveren. Ondanks dat alles beschouwen de Britten zich toch als een wellevend en tolerant volk. De waardering voor de politie hebben de Britten gemeen met de meeste buitenlanders. Ze staan pal achter de monarchie en ze houden er wat paradoxale opvattingen op na over het klassesysteem. Ook de algemene kwaliteit van het le ven op de Britse eilanden heeft een gevoelige knak gekregen. Twee van de drie Britten zijn er van overtuigd dat er een kwart eeuw geleden betere kwaliteit werd geproduceerd dan nu; twee van de drie zijn van oordeel dat het land aan prestige heeft ingeboet en een van de drie Britten denkt dat het Britse volk het minst efficiënte in Europa is. De helft van de Britten denkt dat het werkloosheidsprobleem niet kan worden opgelost en een meerderheid ziet het land over de ko mende 25 jaar nog verder 'verarmen. Zeer forse kritiek is er op het Britse onderwijssysteem, het politieke sy steem en het klassesysteem. Maar voor afschaffing van het klassesys teem blijkt slechts een geringe meer derheid te zijn. Het wordt door veel Britten belangrijk gevonden net het oog op onderwijs en carrière. Slechts een op de tien Britten zijn voor het af schaffen van de monarchie en een meerderheid van 53 procent is tegen het afschaffen van adelijke titels als Lord, Sir, Hertog en dergelijke. Ryan O'Neal trouwt ex-„Engel" Ex-Charlie's Ange Farah Fawcett er Ryan O'Neal heb ben gisteren in Ve netië, bij de opening van het plaatselijke filmfestival, bekend gemaakt, dat zi binnenkort in dc Italiaanse stad ir het huwelijk zuller treden. Het zal voor beiden de derde maal zijn, dat zij trouwen. riAGO Aan de vooravond van volksraadpleging over een nieuwe ndwet heeft net Chileense bewind lararftëren de sedert 11 september 1973 Jende uitzonderingstoestand met maanden verlengd. Op het referen- eqdjn is gisteren kritiek geleverd door ,eei internationale commissie van juris te Genève. In Chili is namelijk kiesregister hetgeen de weg vrij- akt voor fraude en bovendien zijn een onafhankelijke of door de op- Jtie aangewezen controleurs. De n. i missie gelooft dat het referendum 1 itief zal uitvallen. „Geen enkele dic- 1 >r heeft ooit een referendum verlo- 1!aldus de commissie. De christen-democraat Andres Zalvidar, eertijds voorzitter van de Chileense vak bonden, was een van de weinigen die openlijk zijn stem mocht laten horen tegen de volksraadpleging in Chili. —ÏnTIAGO - Eenvoudig door op het I9 mbiljet een kruisje te plaatsen bij - of 'neen' moet het Chileense volk igndaag kenbaar maken of het gene- 19 d Augusto Pinochet voor de komen- 19 acht jaar als president wil en moge- 1jj i zelfs tot 1997. Het referendum eft plaats precies zeven jaar nadat hnochet met een geweldadige staats- c eep een einde maakte aan de rege- van de marxistische president Sal- ir Allende. voorgestelde nieuwe grondwet onder- leidt zich in wezen niet van grondwet- Ni van andere landen. Zij garandeert de !?er vrijheden als die van geweten en idienst en beschermt het privébezit. nieuwe grondwet onderscheidt zich iter wel van werkelijk democratische indwetten door het gemak waarmee de zonderingstoestand kan worden uitge- irdigd. In een dergelijke situatie heeft bewind dan de handen vrij om een ks van gegarandeerde vrijheden buiten rking kan stellen. Ïis daarom dat de oppositie in binnen- buitenland het referendum 'de grote e' noemt. Een van de grondwetsarti- en bepaalt dat Pinochet tot 1989 staats- ifd blijft. Een ander artikel zegt dat de itaire junta tot die datum aan de macht ft en het recht heeft de presidentskan- aat voor een volgende, tot 1997 duren- "Tambtsperiode te benoemen. Deze bepa- opent de mogelijkheid dat deze kan- aat Pinochet zal heten, hetgeen bete- nt dat Chili nog zeventien jaar met hem gescheept zal zitten. junta beschikt tot 1989 over de wet- en >1 grondwetgevende bevoegdheden. Tot n kan de president eigenmachtig de uit- ideringstoestand instellen, burgemees ters ontslaan of benoemen, het recht van vergadering beperken en over de toela ting van nieuwe massamedia beslissen. Voor de film blijft censuur van kracht. De politieke partijen moeten hun ledenlijsten en financiële gegevens openleggen. Zij- mogen onder geen beding financiële steun uit het buitenland aanvaarden. Een par tijstatuut zal hun toekomstige positie en rol regelen. Het stembiljet dat de 6.753.656 kiezers moeten invullen zegt over deze essentiële zaken niets. Het vermeldt slechts: „Natio naal referendum, nieuwe politieke grond wet van de republiek Chili 1980" en bevat twee twee sterretjes waarin de kiezers 'ja' of 'neen' kan aankruisen. In haar grootscheepse propagandacampag ne voor 'ia' zegt het regime dat de stem ming 'geheim en gewetensvol' zal zijn. Onjuist ingevulde stembiljetten zullen on geldig worden verklaard, maar biljetten waarop geen 'ja' of 'neen' is ingevuld zul len als 'ja' worden geteld. Waarom de regering elf miljoen stembil jetten heeft laten drukken nadat het cen traal bureau voor de statistiek had be kendgemaakt dat er maar 6.753.656 perso nen van achttien jaar en ouder in Chili wonen is niet duidelijk. De publiciteitscampagne voor 'ja' sinds Pi nochet het referendum op 11 september bepaalde wordt door zijn tegenstanders gehekeld als 'een campagne van vrees'. De president zei dat, als 'neen' wint, Chili zou terugvallen in 'de chaos van 10 sep tember 1973', de dag voor zijn staatsgreep. De officiële propaganda heeft niets nage laten om de kiezers te beinvloeden. De te levisiezenders die de junta steunen ver toonden filmopnamen van de geweldda digheden die zich voordeden in de week voor de val van de regering-Allende. Mensen die in Santiago en andere steden propagandamateriaal uitdelen waarin wordt opgeroepen 'ja' te stemmen worden door de politie ongemoeid gelaten. Er zijn ook pamfletten waarin 'neen' wordt gead viseerd. Dergelijke propaganda wordt in de officiële pers als 'ondermijnende lec tuur' gebrandmerkt en de verspreiders er van worden door de politie gearresteerd. De oppositie wordt aangevoerd door oud- -president Eduardo Frei (1964-1970) van de officieel ontbonden maar niettemin zeer actieve christen-democratische partij, die tot 1973 het grootste aantal kiezers achter zich had. Frei heeft termen ge bruikt als 'leugens en absurd' voor de volksstemming van Pinochet. „Wat plaats gaat vinden op 11 september is een van de ernstigste gebeurtenissen in de 170 jaar van de Chileense republiek", aldus Frei. De oud-president, een van de meest geres pecteerde staatslieden in Latijns-Amerika, vroeg de regering hem de gelegenheid te geven op 27 augustus op een massabijeen komst in een stadion in Santiago en via radio en televisie zijn standpunten bekend te maken. Frei kreeg zijn stadion, maar niet de ether. „Dit bewijst dat zij die het niet met Pinochet eens zijn geen kans krijgen zich via de massamedia kenbaar te maken en het bevestigt dat er geen echte vrijheid van mening bestaat", aldus de oud-president. De verboden linkse partijen, communis ten, socialisten en andere, hebben via clandestiene verklaringen het referendum veroordeeld en het volk opgeroepen mas saal 'neen' te stemmen. De rooms-katho- lieke kerk van Chili heeft eind augustus eveneens haar bedenkingen tegen het volksreferendum uitgesproken. ussen nemen ïstuur in fghanistan over EUW DELHI Russi- ie adviseurs en troepen >ben in de Afghaanse re- ring, met name het minis- ie van defensie, de Af- aanse functionarissen op gezet en zelf de touwtjes handen genomen. Dit ilden diplomatieke krin- d in Nieuw Delhi. Jlgens de zegsman heeft oskou alle vertrouwen in de ghanen verloren. Zo zijn de apens die nog steeds worden ngevoerd alleen voor de issische troepen bestemd. de Afghaanse strijdkrach- n, een jaar geleden 90.000 in, zouden er nog slechts 000 ver zijn. Nieuw Delhi werd verder tend, dat de Russen in Af- lanistan dum-dumkogels ge- uiken. TEHERAN Ayatollah Golpayegani, een van de vier hoogste geestelijke lei ders van Iran heeft gistera vond imam Khomeiny om ingrijpen gevraagd in de po litieke crisis die zich in het land afspeelt. Volgens Gol payegani verkeren de revo lutie en de islamitische re publiek in gevaar en moet Khomeiny met voortvarend heid ingrijpen voordat er zich betreurenswaardige in cidenten voordoen. Ook de generale staf van de krijgs macht heeft een beroep ge daan op Khomeiny om als scheidsrechter op te treden tussen de ruziënde politici. Volgens de generale staf tast deze situatie het moreel van de troepen aan. „Men vraagt zich af", aldus de generale staf in een brief aan Khomeiny „waarom martelaarsbloed ver goten wordt. Wat redetwisten deze heren toch aldoor? Weten zij niet dat elke dag tientallen martelaren (soldaten die zijn gesneuveld) begraven worden. Sinds de verschillen van in zicht tussen president Bani- Sadr en zijn orthodox-religieu ze tegenstanders deze week opnieuw zijn opgevlamd, heeft Khomeiny er het zwijgen toe gedaan. De laatste tijd circule ren er weer berichten dat het met de gezondheid van de 80- jarige Khomeiny slecht is ge steld. Het Iraanse parlement is akkoord gegaan met de benoe ming van 14 ministers door de orthodox-islamitische premier Rajai. Over de bezetting van de zeven resterende posten be staat nog altijd verschil van mening met president Bani- Sadr. Iraakse strijdkrachten hebben gisteren na felle strijd een grensstrook op Iran heroverd. Volgens de uitzending hadden de Iraniërs geweigerd zich uit het gebied terug te trekken, zoals in een in 1975 gesloten akkoord was overeengekomen. ONDERHANDELINGEN IN NEW YORK LEX AN DRIE Egypte. Is- ül en de VS zullen nog deze *and de destijds opgeschor- onderhandelingcn over de lestijnse autonomie voort- Iten. Dit heeft president Sa- t van Egypte gisteren in exandrië verklaard na be- fckingen met de Israëlische bister van buitenlandse za- Sjamir. De onderhande- n?en zullen in New York °fden gevoerd op ministe rieel niveau. Met het bezoek van Siamir aan Egypte werd voor net eerst sinds maanden weer op hoog niveau gesproken over de nor malisering van de betrekkin gen tussen Israël en Egypte. Sadat antwoordde ontwijkend op vragen of hij met Sjamir overeenstemming had bereikt het normaliseringsproces te Versnellen, een kwestie die Sjamir in Egypte aan de orde moest bengen. In Israël liet premier Begin weten, dat hij iedere suggestie van Amerikaanse of Egypti sche zijde over een verdeling van Jeruzalem van de hand zou wijzen. In een interview voor de Israëlische radio zei de premier, dat als president Sa- dat tijdens het aanstaande to- ppverleg (waarschijnlijk in no vember) zou blijven aandrin gen op een gescheiden Joods en Arabisch gezag in Jeruza lem, er geen overeenstemming bereikt zal worden. Hij noem de het uitgesloten dat de Ara bische inwoners van Jeruza lem stemrecht zouden krijgen bij eventuele verkiezingen voor een autonome Palestijnse raad. Dat zou indirect neerko men op een deling van Jeruza lem. MILITAIRE PRIORITEIT BIJ SAMENGAAN DAMASCUS De fusie tus sen Syrië en Libië, waartoe Tripoli op 1 september het voorstel had gedaan, is giste ren in een in Damascus gepu bliceerd communiqué bekend gemaakt. Daarin werd gezegd dat de „twee revolutionaire opperbe velen in Syrië en Libië de vor ming van één staat die beide landen omvat, proclameren". Wie het nieuwe staatshoofd is werd niet meegedeeld. De Libische initiatief tot de fu sie lijkt uit te zijn gegaan van de wens tot een versterking van Syrië, dat tegenover de Is raëlische militaire macht geï soleerd is na de ondertekening van een afzonderlijk vredes verdrag van Israël met Egyp te. Tijdens toespraken in Tripoli hebben kolonel Gaddafi en president Assad er dezer da gen de nadruk op gelegd, dat de unie tussen beide landen bedoeld is om „vijanden van de Arabische natie te overwin nen". Gaddafi heeft al eerder gepro beerd het samengaan van Ara bische landen te bewerkstelli gen. Op 26 december verscheen het Charter van Tripoli, dat de eenwording - in fasen - van Libië en Egypte en vervolgens Syrië beoogde. Daarop volgde de proclamatie van Benghazi van 17 april 1971 inzake een federatie van Libië, Egypte en Syrië in de Unie van Arabische Republie ken. De overeenkomst van Bengha zi van 2 augustus 1972 behels de plannen van Gaddafi voor totale samensmelting van Li bië en Egypte. Volgens het akkoord van Djer- ba van 12 januari 1974 zouden Libië en Tunesië samengaan in de Arabische Islamitische Republieken. Alle pogingen liepen op niets uit. Poolse vice- premier Jagielski in Moskou MOSKOU, WARSCHAU De vice-premier van Polen en onderhandelaar met de stakende arbeiders in Gdansk, Mieczyslaw Ja gielski, heeft gisteren een onderhoud gehad met Mik hail Soeslov, een belangrijk lid van het Russische Polit buro. Soeslov is verantwoor delijk voor de communisti sche idelogie. De korte me dedeling van Tass dat hij een onderhoud heeft gehad met Jagielski duidt erop dat hij de ontwikkelingen in Po len in de gaten houdt en bin nen voor het Kremlin aan vaardbare perken wil hou den. Soeslov staat bekend als een havik en heeft her haaldelijk krachtige taal ge bezigd, zodra het er de schijn van had dat de lei dersrol van het Kremlin in het geding was. Mr. Biesheuvel, voorzitter Koninkrijkswerk groep: DEN HAAG De voorzitter van de Koninkrijkswerk groep, mr. B. W. Biesheuvel, zou het onverstandig vinden de eind dit jaar of begin vorig jaar geplande rondetafelconfe rentie over de toekomst van de Antillen uit te stellen. Uit de Antillen waren daartoe stemmen gekomen. Na begin volgend jaar is de Nederlandse politiek met andere za ken bezig (de Kamerverkiezingen) en uitstel zou dan afstel bete kenen tot eind 1981, begin 1982. Dit zei de heer Biesheuvel gisteren op een persconferentie in Den Haag naar aanleiding van het verschijnen van het rapport van de werkgroep, getiteld „Naar nieuwe vormen van samen werking". „Er moet zo snel mogelijk een aantal beslissingen ge nomen worden", aldus Biesheuvel. „Dan kan de overgangsperio de beginnen". De Koninkrijkswerkgroep heeft besloten haar advies te richten op aanvaardbare alternatieven voor de bestaande relaties tussen de Koninkrijksdelen. De samenstellers van het rapport willen unaniem een toekomstige intensieve samenwerking tussen de eilanden onderling en een bijzondere relatie met Nederland. Verder beveelt de werkgroep een overgangsperiode aan op weg naar de eindsituatie. ADVERTENTIE Exclusieve 9 pers. 105 dig. ladencassette tijdelijk f 600,-/ 1000,-voordeliger 9 persoons 105 dig. ladencassette Inhoud van de ladencassette: 9 tafellepels, 9 tafelvorken. 9 tafelmessen. 9 dessertlepels. 9 dessertvorken. 9 dessertmessen. 1 soeplepel. 2 sauslepels, 2 groentelepels. 1 aardappellepel. 9 theelepels. 9 taartvorkjes. 9 likeurlepels, longdrinklepels. 1 suikerschepje, 2 vleesvorkjes, 1 botermesje. 1 saladecouvert, 1 kaasschaaf. 1 gebakschep^ 1 jamlepel. ROME De Italiaanse filmactrice Sofia Loren, die in Italië is veroor deeld tot een maand ge vangenisstraf en een boete van dertigduizend gulden wegens belas tingontduiking, heeft via haar zaakwaarne mers in Rome laten we ten dat zij haar straf zal uitzitten. „Ik keer naar Italië terug en stel mij ter beschikking om mijn straf uit te zitten zodra mijn huidige con tract het mij toestaat. Ik kan de andere medewer kers aan de film die nu ge maakt wordt, niet de dupe laten worden", aldus Sofia Loren. Overigens bestrijdt zij dat zij schuldig is aan wat haar ten laste is ge legd. De belastingontdui king dateert van 1963 en zij zou toen al de Franse nationaliteit hebben ge had. Voorbereiding conferentie in Madrid van start DEN HAAG In de Spaanse hoofdstad Madrid is deze week onder indrukwekkend grote veiligheidsmaatregelen door diplomaten uit 35 landen een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamhe den ten behoeve van de confe rentie die in november de Eu ropese veiligheidsakkoorden vijf jaar geleden in Helsinki gesloten, gaat toetsen. Westerse en'oosterse diploma ten hebben te kennen gegeven dat zoveel mogelijk zal worden geprobeerd een confrontatie tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over reglemen ten te vermijden. Het is ook duidelijk geworden dat tijdens het voorbereidend overlég met geen woord zal worden ge sproken over Afghanistan en de mensenrechten. Dit bete^ kent dat deze punten pas aan de orde zullen komen op de ei genlijke conmferentie, die op 11 november begint. De eigenlijke toetsingsconfe rentie over veiligheid en sa menwerking in Europa zal ruwweg gesproken in twee de len uiteenvallen toetsing van de resultaten op dit gebied en vervolgens nagaan van de wijze waarop verdere ontspan ning tussen oost en west kan worden bereikt. „De internationale situatie in aanmerking genomen, heerst er een redelijke sfeer", aldus de Nederlandse delegatieleider naar de conferentie, Van Don gen. De Westduitse minister Gen- scher heeft gisteren in Saar- brücken verklaard dat „nie mand bij ons van plan is de toetsingsconferentie in Madrid tot een tribunaal te maken". Het moet, aldus Genscher, mo gelijk zijn op deze conferentie verder te komèn met de uit voering van de Slotakte van Helsinki voor de mensen en voor de samenwerking tussen de landen. Daarom gaan wij met constructieve voorstellen naar Madrid. Dode en gewonden in Zuid-Afrika KAAPSTAD In de zwarte Zuidafrikaanse stad Gugule- tu, vlak bij Kaapstad, is giste ren één dode gevallen, toen de politie het vuur opende op be togende zwarte scholieren. Er vielen vier gewonden, zo heeft een woordvoerder van politie meegedeeld. Volgens de woordvoerder moest de politie ingrijpen om „de bezittingen te bescher men" van mensen wier huizen en auto's bekogeld werden met stenen en molotovcocktails door zwarte scholieren, die de lessen boycotten. 4

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9