deTijd liegfeest Da Vinei wordt grandioze show fV j HP NIEUWSNET Nederland wacht economisch barre winter Mr Van Jan Klaassen tot Ramayana in museum Rotterdam Vertrouw op C8X4) altijd! LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 vende lustrum houdt de Vliegtuigbouwkundige Stu dievereniging Leonardo da Vinei uit Delft op zaterdag 13 september het Vliegfeest Da Vinei op de luchthaven Rot terdam-Zestienhoven. Het belooft een vliegfeest te worden dat zijn weerga niet kent. Zo is er in het program ma erg veel kunstvliegen (of zo men wil stuntvliegen) opgeno men, ondermeer van vier „grasshoppers" (helicopters) van de Koninklijke Lucht macht. Het hoofdprogramma, waaraan militaire en burger toestellen meedoen, bestaat maar liefst uit 42 onderdelen waarbij het parachutespringen en demonstraties van red dingsacties niet zijn vergeten. En ook het voorprogramma is niet van show- en stuntwerk ontbloot. Tijdens de show zijn er op de grond allerlei oude en moder ne toestellen te bezichtigen. Tevens bestaat de mogelijk heid tot het maken van rond vluchten (boeken tijdens het vliegfeest). De studieclub Leonardo da Vinci van de TH-Delft, de luchthaven Zestienhoven en de gemeente Rotterdam die een en ander organiseren, ver wachten bij mooi weer onge veer 100.000 bezoekers. Hoe wel er een fiks aantal parkeer plaatsen Is op de luchthaven en in de Spaanse Polder (bor den verwijzen daarnaar), is het toch het verstandigst om die dag per trein naar de luchtha ven te gaan, daar het ontstaan van files op de rijkswegen bij dergelijke evenementen niet Is uitgesloten. De Nederlandse Spoorwegen zullen tussen 9.00 en 14.00 uur en van 15.00 tot 18.30 uur ex tra treinen laten rijden tussen Den Haag CS/Den Haag HS en het station Wilgenpias dat op vijf minuten lopen ligt van de luchthaven. Vanaf Den Haag Centraal rijden die treinen elk halfuur en vanaf Den Haag HS vertrekt er elke tien minuten een. Passagiers uit de richting Amsterdam-Leiden wordt daarom aangeraden in Den Haag over te stappen. Voor de automobilisten, die het er toch op wagen, is er een pendeldienst vanaf de Spaan se Polder. Hier kunnen tegen de prijs van 7,50 voor vol wassen en 3,50 voor kinde ren en 65-plussers toegangs kaarten worden gekocht, op vertoon waarvan men gratis per bus naar Zestienhoven wordt gebracht. Het pleidooi voor het openbaar vervoer is niet bedoeld om de NS aan extra Inkomsten te hel pen, maar bij een vorig vlieg feest op Zestienhoven leidde het overvloedige autoverkeer tot een enorme chaos. Duur is zo'n NS-Treintoegangsbiljet niet: vanuit Den Haag betaalt men 10,80 voor de treinrit naar Wilgenpias v.v. en de toegang tot het vliegfeest; Leidenaars betalen daarvoor 13,90 en Delftenaren 8,90. Programmaboekjes en toe gangskaarten voor het vlieg feest zijn in de voorverkoop te verkrijgen bij 140 NS-stations en 70 VVV's. Ook liggen daar folders met een plattegrond van Zestienhoven en allerlei in formatie over het vliegfeest. De tentoonstelling van vliegtui gen is 13 september geopend vanaf 9.30 uur. Het voorpro gramma van de vliegshow be gint om 11.30 uur (een halfuur eerder dan in de folder staat) en het hoofdprogramma begint om 14.00 uur en duurt tot on geveer 16.30 uur. Jutten de Amtterdam- Palmgracht en >ieragracht liggen wintig grachten en traatjes die samen de elbezongen Jordaan >rmen. Van 12 tot en jiiet 21 september wordt er het Jordaan Festival ishouden. it festival voorziet onder- ir in een kermis in het ikeinde en op woens dag; in gebouw De Palm In iJïe Palmstraat treedt elke avond om 20.00 uur en om ,21.30 uur het Jordaan Ca baret op, bestaande uit rante Alie, Bolle Mien en to Droppel. Bovendien Swordt er In dat gebouw ge danst op onvervalste Jor daanse muziek; op 20 en 21 september wordt op de Noordermarkt een drum bandfestival gehouden. Op gr21 september is er een wielerronde op en om de pandsgracht; er is een vrijmarkt op zaterdag 13 en 20 september tussen Looiersgracht en Rozen gracht en op zondagavond ^21 september is er op de Elandsgracht vanaf 20.00 ""tuur een slotavond met een optreden van o.a. Adèle loemendaal. 1 B'°' FRUITCORSO Voor de twintigste keer wordt in Tiel het Oogst-Frult- corso gehouden en wel op zaterdag aanstaande. De met groe en fruit aangeklede wagens uit vijftien dor pen gaan om 14.15 uur van start en het einde wordt om ongeveer 16.30 uur verwacht. MARIA OMMEGANG Onder ba zuingeschal vertrekt zondag om 15.00 uur vanuit het Markiezenhof in Bergen op Zoom weer de Maria Om megang, waarin de deelnemers mid dels muziek, dans, zang, spel en de clamatie willen getuigen van hun ge loof. Dit jaar is gekozen voor het thema „Dienstbaar zijn aan elkaar". TEGELS Een prachtige collectie tegels vormt een belangrijk onder deel van de Grote Antiekmarkt die morgen, zaterdag en zondag wordt gehouden in het schouwburgcom plex aan de Boelekade in Gouda. De beurs is morgen geopend van 14.00 tot 22.00 uur, zaterdag en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. ROEIEN Zaterdag vanaf 10.00 uur worden in de Voorhaven te Delfshaven (Rotterdam-West) voor de tiende keer roeiwedstrijden ge houden met sloepen van 4.65 meter voor leerlingen van de Hogere Zee vaartscholen in Nederland, beman ningen van buitenlandse koopvaar dijschepen, medewerkers van ha venbedrijven en jeugdgroepen uit Delfshaven. KASTEELTAPTOE In Woerden wordt de jaarlijkse kasteeltaptoe ge houden op 13 september. Hieraan doen gerenommeerde showorkesten uit binnen- en buitenland mee. Het feest begint 's avonds om half ne gen voor het kasteel van Woerden. GILDENFEEST Het gilde St. Ant- honius Abt in Brabantse Deurne viert zaterdag en zondag feest om dat het 50 jaar bestaat. Zaterdaga vond wordt dat herdacht met een feest dat tot een uur 's nachts duurt. Zondagochtend beginnen de feestelijkheden met een Heilige Mis en vanaf 13.30 uur trekt er een gro te optocht door het dorp waaraan 45 gilden en muziekkorpsen mee doen. De vendeliers van de gilden geven om half vier een vendelde monstratie, wat wordt gevolgd door koningsschieten. JAZZ In de binnenstad van Eind hoven wordt op 13 september een jazzdag gehouden, waaraan onge veer veertig orkesten meedoen. Er wordt zowel op straat als binnen muziek gemaakt tussen 11.00 en 17.00 uur. Ook is er een avondpro gramma, waarvoor tegen de prijs van 20 gulden kaarten verkrijgbaar zijn bij 94 VVV-kantoren. Tegels vormen een belangrijk onderdeel van de Antiekmarkt In Gouda. In het Museum voor Land- en Volken kunde aan de Willemskade in Rotterdam zijn vanaf 13 september poppen te zien die gebruikt worden voor allerlei ver schillende soorten van poppenspel: handpoppen, stokpoppen, staafpoppen, marionetten, schimmenpoppen. De poppen zijn niet alleen afkomstig uit Europa want ook daarbuiten (en vooral in Azië) kan men bogen op een eeuwenoude traditie. Via de vertrouwde poppenkast van Jan Klaassen en het voor Nederlan ders nog herkenbare Turkse schimmen spel, wordt de overgang naar de wereld van de wajang gemaakt. Het oudste en meest geliefde repertoire wordt opvoerd In de wajang poerwa, die zijn verhalen ont leent aan de Mahabharata en de Ramaya na, twee hindoeïstische heldendichten die zich vanut het oude India over heel Zuid- oost-AzIë hebben verspreid. Op de ten toonstelling kan men zien hoe een wajang vertoning in zijn werk gaat, uiteraard bge- leid door de gamalan. Ook kunnen bezoe kers op woensdag-, zaterdag- en zondag middag het schimmenspel zelf spelen of met eenvoudige middelen een wajangpop maken. Het museum is dagelijks geopend tussen 10.00 en 17.00 uur (op zondag van 11.00 tot 17.00 uur). .Weekbladenrubriek Leidse Courant/Het Binnenhof Elsevier constateert in een hoofdartikel: „De vierde Am sterdamse opstand heeft dui delijk gemaakt dat politie, jus-, titie en gemeentebestuur een ontoereikend beleid voeren. Dat beleid immers is gericht op een groepje idealistische wetsovertreders. In feite gaat het om doodgewone crimine len die de burgerij terrorise ren". Marcus Bakker zegt in een interview dat Moskou de Poolse stakers ronduit heeft beledigd. Maar: „Ook in de Sovjet Unie komt er meer ruimte, dat kan niet anders. Steeds meer zal het socialisme in die landen een eigen, natio naal gezicht krijgen. Dat is niet alleen onvermijdelijk, maar voor het uitstralingsef fect van het communisme ook heel goed". Het blad meldt dat er, ondanks de tegenspoed in de reiswereld, een nieuwe Ne derlandse chartermaatschappij op stapel staat. Oprichter John Block die eerder Transavia stichtte: „Je mag gerust zeggen dat er dit jaar een behoorlijke deuk in de toeristenmarkt is gekomen. Hoge brandstofprij zen, inflatie, teruglopende eco nomieën hier en elders. Maar vind je wel even goed dat ik denk dat het misschien niet al tijd zo blijft?" men". Voorts aandacht voor de onstuitbare opkomst van de studentencorpora. „De geboor te van de studenten vakbewe ging destijds heeft ontbindend gewerkt op alle niet-politieke studentenorganisaties. En daardoor zijn veel mensen na een korte politieke opvlam ming toch in hun persoonlijke emotionaliteit in de kou ko men staan. Nu zoekt een aan tal studenten de geborgenheid weer, een affectief tehuis". Ook een gesprek met boer Koekoek over de tegen hem gevoerde hetze. „Die rotzak ken hebben een pony aan een boom gebonden op een kaal stuk grond. En ze gooien altijd de waterbak om. En dan bel len ze de politie en word ik voor dierenbeul uitgemaakt. Ze zetten het hek open, knip pen de omheining door, jagen honden achter mijn schapen aan". Een interview tenslotte met platenbons Solleveld over de groei die uit de markt is. „1978 was zo'n goed jaar mët de discorage dat daaraan over dreven verwachtingen werden ontleend. Die zijn gewoon niet uitgekomen. Er waren geen hits die als een bom insloe gen". In Nieuwsnet pleit prof. Heer tje voor de terugkeer van Den Uyl als premier, want: „Nu werkgevers en werknemers (dichter bij elkaar zijn geko men dan in jaren, moet dat ge- j geven ook politiek worden I vertaald. Er moet dus een ka binet PvdA-VVD-D'66 ko- In de Haagse Post de vraag wat er mis is met de PvdA. Tweede Kamerlid Arie van der Hek: „Natuurlijk denken sommigen in de partij dat je het geld voor het voeren van een beleid alleen van de boom van een paar kapitalisten kan schudden en dat andere men sen daaraan niet zouden be hoeven mee te betalen. Daar ontstaat het wantrouwen van kiezers tegenover ons: de PvdA als Sinterklaas". Het komst van Polen. „Nog nooit heeft een leidende kaste in Oost-Europa zo'n nederlaag geleden, en zij komt er ver deeld en getraumatiseerd uit tevoorschijn". Met de Tilburg- se econoom prof. Schouten wordt gepraat over diens on gebruikelijke ideeën: „Politici kunnen alleen nog maar meer chaos veroorzaken en dat zien we ook op het ogenblik. On danks het feit dat er voortdu rend vergaderd wordt en er voortdurend weer nieuwe maatregelen uitgevonden wor den, is de economische chaos groter dan ooit, bijna net zo groot als in de dertiger jaren". Het omslagartikel gaat over de anti-psychiatrie. „Geestelijk gestoorden kunnen het best gediend zijn door ze te helpen om volslagen gek te worden". Vrij Nederland onthult dat de optische industrie de Oude Delft die veel voor de krijgs macht werkt, miljoenen aan smeergeld heeft uitbetaald. Voorts een interview met de meest uitgesproken wethouder voor stadsvernieuwing, de Rotterdamse drs. J.van der Ploeg. Over krakers: „Aardige mensen met een uitstekende mentaliteit. Ook met het kra ken als demonstratie heb ik het niet moeilijk, zelfs niet als het protest tegen de maat schappij gericht is. Als ik het voor het zeggen had, zou het eigendomsrecht geheel onder geschikt worden gemaakt aan het woonrecht". Aandacht ook voor de problemen rond de fi nanciering van de psychothe rapie. „Zo kan de psychothera pie geleidelijk verdwijnen om plaats te maken voor het praatje van de kapper en de koestering van de buurvrouw en de warme, goedkope buren hulp. Voor het goed opzetten van burenhulp echter zou een maatschappelijke mentaliteits verandering nodig zijn en een gigantische algemene scholing die heel veel meer kost dan dit kabinet kan willen". Een groot artikel tenslotte over de Rol ling Stones. „Het is afgelopen met de rock and roll. Het op standige is er af. En dat was heel belangrijk toen. Je mocht 's avonds geen lawaai maken, je mocht geen harde rock and roll-muzièk draaien, geen boogoe-woogie, je mocht de auto niet lenen, dat soort din gen, daar verzette je je tegen. Nu is rock and roll verleden tijd. Geen enkele vader windt zich er nog over op". Het blad heeft een boekenbijlage. Een commentaar in De Tijd ziet weinig hoop voor de Ame rikaanse gijzelaars in Iran. „Vrijlating zou tot gevolg heb ben dat een van de weinige bindingen die de Iranezen nog bijeen houdt, zou wegvallen". Erelid Van Bruggen van de CHU zegt in een interview dat hij zijn partij zonder spijt ziet verdwijnen. „Je moet in de po litiek altijd actueel zijn. Voor dit volk met zijn typische se cularisatie is het het beste dat kerkelijke grenzen vervallen". Een gesprek ook met secreta ris-generaal Potter van de We reldraad van Kerken. „Een Europeaan kun je nooit eens bloot ontmoeten, oog in oog, mond op mond. Nee, de Euro peaan gaat altijd gekleed in cheques en portefeuilles en vooral in geweren. Europea nen zouden die ziekte eens on der ogen moeten zien. Je staat verbaasd over enerzijds hun prestaties en anderzijds hun gebrekkige groei als mensen". Aandacht tenslotte voor het verborgen hypotheekleed van huiseigenaren. „Ik kan het me gewoon niet meer permitteren om mensen voor een etentje uit te nodigen of eens een fees tje te geven. Nieuwe sociale contacten doe je op zo'n ma nier niet op. De financiële ma laise isoleert me. Mijn vrouw ben ik al kwijt, mde kennissen volgen ook langzaam". Hervormd Nederland meent dat de Poolse crisis niet op zichzelf staat, maar dat het Sovjet-imperium zich aan de vooravond van grote verande ringen bevindt. „Ik ben de laatste die het reusachtige ap paraat van de Sovjet Unie zal onderschatten, maar het is nu nog slechts een karikatuur van wat het twintig tot dertig jaar geledeh was. Het is nog altijd een uiterlijk zeer sterk appa raat, maar innerlijk is het ont bonden". Elders de voorspel ling dat Doodeward binnen drie jaar dicht gaat. „Wat zou het van een grote werkelijk heidszin getuigen de centrale door koningin Beatrix feeste lijk te laten sluiten als erken ning van het feit dat opnieuw een andere tijd is aangebro ken". De Zeister predikant Jan Lugtigheid praat over het Palestijnse vraagstuk zoals hij dat in het Midden-Oosten heeft leren kennen. „Ik moet eerlijk zeggen dat de meest rechtse christenen in Neder land voor de joden de grootste vriendjes zijn. Een gevaarlijk verbond, vooral voor de jo den". Bisschop Münninghoff van West-Irian constateert in een interview dat er bij de Pa poea's bijna geen verzet valt te bespeuren tegen Indonesië. „De meeste mensen talen niet naar het vrijheidsideaal. Dan praat ik er met hen dus ook niet over. Ik zou alleen maar slapende honden wakker ma ken". ALLE SEINEN STAAN OP ROOD DEN HAAG Neder land staat met de andere geïndustrialiseerde lan den, een economisch bar re winter te wachten. Vrijwel' alle ontwikke lingen gaan in een nega tieve richting. Ten gevol ge daarvan moet eind dit jaar al met 300.000 werklozen rekening ge houden worden. Dat be tekent in het laatste kwartaal een stijging van 40.000, wat neer komt op een toename met 15 procent Aan het einde van dit jaar zal ze ven procent van de be roepsbevolking wer kloos zijn. Voorlopig wijst niets op een verbe tering van de economi sche toestand. Integen deel: het dal zal pas na 1 januari worden bereikt en pas veel later in 1981 is er een kleine kans op een licht herstel. Dr. C.A. van den Beid. de directeur van het Centraal Planbureuau (CPB), dr. C.A. van den Beid, gisteren de fi nanciële en economische des kundigen uit de Tweede Ka mer voor. Uit zijn mond en uit die van de bewindslieden van Economische Zaken en Finan ciën kregen de Kamerleden aan de vooravond van Prins jesdag een uiteenzetting over hoe de vlag er thans econo misch gezien bijhangt. Een uit eenzetting die enkele Kamer leden na afloop van de bijeen komst de zucht deed slaken: „Dat ziet er beroerd uit". Alles zit tegen Vanwaar die sombere vooruit zichten, terwijl het kabinet toch alle zeilen bijzet om te snoeien en te snijden, het be drijfsleven te steunen en inko mens fors te matigen, dat alles met het doel de economie weer op te peppen? Het ant woord is eenvoudig: alles, maar dan ook alles zit tegen. En het zou er waarschijnlijk nog veel gekker uitzien als het kabinet die maatregelen niet genomen had. Met dergelijke vooruitzichten wordt nog eens extra duidelijk dat de bood schap die Hare Majesteit aan staande dinsdag brengt een zeer sombere zal zijn. Met één stapje achteruit redden we het niet meer. De tijd voor rigo- reuze maatregelen is allang aangebroken. Wat zit er allemaal tegen? Het wordt een afgezaagd verhaal, maar het geldt nog steeds: de olieëxporterende landen zijn nog altijd de voornaamste oor zaak van onze economische el lende. Olie is in onze moderne maatschappij een grondstof die in bijna elk fabricageproces een sleutelrol inneemt. Al die producten worden dus duur der en daarmee wordt een fu neste vicieuze cirkel in gang gezet. Zo is onze export in kwaliteit en kwantiteit verbe terd mede dankzij de loonma tiging, maar de import is zo duur geworden dat het ver schil tussen die twee Zeer in ons nadeel uitvalt. Dat is een van de oorzaken van een ne gatieve betalingsbalans. Kapitaalvlucht Een andere oorzaak is de kapi taalvlucht naar het buitenland. Investeerders zoeken massaal hun heil in met name de Vere nigde Staten en in eigen land hollen de investeringen ach teruit. Dit jaar. wordt op een werkelijke daling gerekend van 2 procent. Kapitaalvlucht en een verslechterde beta lingsbalans brengen de over heid in de problemen bij het dekken van het gat in de be groting (het financieringste kort). Minister Van der Stee vertelde gisteren dat hij de grootste moeite heeft om op de kapitaalmarkt voldoende geld bij elkaar te krijgen. Hij er kende dat dit een van de oor zaken is dat de rente weer stijgt. En elke procent die de rentestand omhoog gaat kost het bedrijfsleven een tot an derhalf miljard. Dat staat ge lijk met 0,75 procent loonstij ging- Over het bedrijfsleven gespro ken. Het mag zich gelukkig firijzen met een gematigde oonontwikkeling. De loonkos ten per eenheid product stijgen in ons land dit jaar ongeveer 2,5 procent. Ter vergelijking: in Engeland komt men aan 28 procent. Desondanks stijgt de arbeidsinkomensquote het bedrag dat bedrijven uit hun inkomsten kwijt zijn aan ar beidskosten) dit jaar tot 95 pro cent en gaan we volgens Van den Beid volgend jaar verder op naar de honderd. Ook dat illustreert de ellende waarin we verzeild zijn geraakt tref fend: de bedrijven moeten van het resterende percentage hun investeringen betalen en met een rente van meer dan 10 procent zit je dus zo aan de 105 procent aan kosten. Dat wil zeggen dat zo'n bedrijf jaarlijks vijf procent moet interen en dus bergafwaarts gaat. Geen wonder dat als er al wordt geïnvesteerd dat dan vooral gebeurt in mankracht bespa rende machines en niet in ar beidsplaatsen die door de hoge lonen en de zware sociale las ten de kosten van het betrok ken bedrijf alleen maar verder opjagen. Zie hier ook de ver klaring voor de constante roep uit het bedrijfsleven om las tenverlichting. Gulden Alle seinen staan dus op rood. Dergelijke ontwikkelingen ja gen de werkloosheid omhoog. Maar daar blijft het niet bij. Er tekent zich nog een nieuw ge vaar af. Volgens minister Van der Stee dreigt het buitenland zijn vertrouwen in de Neder landse economie te verliezen. Hij sprak gisteren van „toene mende twijfels". Vandaar dat hij de noodzaak om snel zelf orde op zaken te stellen en al les te doen om het financie ringstekort en het tekort op de betalingsbalans te verminde ren telkens zo benadrukt. Bij dit alles blijft er eén heel opmerkelijk feit, dat ook mi nister Van der Stee gisteren niet kon (of wilde) verklaren. Er blijkt een opvallend groot vertrouwen te zijn in de Ne derlandse munt. Er is sprake van een toenemende belang stelling uit het buitenland (met name de olielanden) om in te schrijven op Nederlandse staatsleningen in guldens. De kracht van onze munt is mo menteel zo groot dat zij boven aan staat in Europa. Ten op zichte van de ons omringende landen steeg de waarde van de gulden de laatste negen jaar met ongeveer een derde. Ge zien de steeds negatiever wor dende betalingsbalans is dit een uiterst vreemde ontwikke ling. ARJEN BROEKHUIZEN ADVERTENTIE 7pl<0r ale io mul afnirijv, flfV) Zeker als je moet afrijden

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7