Fel protest tegen verdwijnen buslijn Den Haag-Amsterdam egioenen Nederlanders stonden I/V? '40- '45 in dienst van hun naaste Fancy-fair voor orgel van Leidse Petruskerk PvdA wil nieuwe school in Nassau wijk Adegeest RUIM 25VAN DE 40 MILLE IS AL BINNEN 1ERDE BOEK VAN SCHRIJVENDE BUSCHAUFFEUR BART RIJNHOUT Ü^AD/REGIO' LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 PAGINA l Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Hier dan een koene stoot van het hopelijk aanwezige trompet- register op het orgel van de Petruskerk aan de Leidse Lammenschansweg. Het instrument zou mogen kraaien van plezier, als een kleuter uit de dertiger jaren die 's zaterdagsavonds (toen we de zondag nog inluidden) onder de tonen van Mozart's Ave Verum dat was dan wel enkele tientallen jaren later, maar dit doet er nu niet toe, vanwege het sfeertje de teil inging om gereinigd te worden. Het orgel, dat eigenlijk helemaal zo slecht nog niet is, behoeft volgens kenners en liefhebbers onder de parochianen, en ook de vrienden van daarbuiten denken er krek zo over, enige revisie en uitbreiding. In feite willen geestdriftige mensen er een „echt" orgel van maken. Immers, het in 1936 door Pels, Alkmaar, gebouwde orgel klinkt slechts half voltooid. Er hadden dertig registers op moeten komen; dat zijn er een krappe twintig geworden, die gevoed worden vanuit elektrisch-pneumatische sleepladen. Hoe het zij, het Petrusorgel mag al gepast juichen, want de verwezenlijking der plannen is een minder slepende affaire dan de laden en komt zelfs naderbij. Ik herinner me nog ongeveer wat vaste bespeler en koordirecteur Thijs Kramer uit Hilversum me vertelde in april, toen de eerste actiegolf al inzamelend door parochie en omgeving ging spoelen. „Er is nog maar één tongwerk, een zogenoemde Duitse „Blater", zei Heer Thijs. Jawel, maar het zou heus niet te gek zijn als er nou ook eens goed „geloeid" kon worden, indien gewenst. Dat kan straks, en nqg meer, als er maar 40 mille op tafel komt. In april werd een inzameling ontketend die tot nu toe ruim 25.000 gulden heeft opgebracht, wat door het bestuur van het stimulerende orgelfonds zonder meer een mooi resultaat genoemd wordt. Maar we zijn er nog niet, beste lezers en misschien wel orgelvrienden: er moeten wat duizendjes bij. Welnu, de handen gaan nogmaals uit de mouwen. Komende zaterdag 13 september wordt vanwege het fonds een fancy-fair annex rommelmarkt gehouden rond de Petruskerk, van 's avonds acht tot half elf. Zondag daarop is het direct na de laatste Mis weer raak: van een uur tot zes uur. Bovendien zal zaterdagmiddag het majorettenkorps De Matillo's een vrolijke rondgang door de wijk maken om ieders aandacht op de fancy-fair te vestigen. Thijs Kramer doet ook een duit in het zakje, op geheel eigen wijze. Daartoe zal hij, terwijl buiten de fancy-fair woedt, „op gezette tijden" de trap naar het koor oplopen om ziin behoeftige orgel te bespelen. Dan bestaat tevens de gelegenheid. Heer Thijs op de vingers te kijken en het orgel in z'n huidige staat te bezichtigen cq. bewonderen. Dat wordt dus lopen van fair naar orgel en terug, maar dit staat met elkaar in verband. Alleen jammer, dat ik u niet meer over die gezette tijden kan vertellen. Maar reken maar, dat als er voldoende mensen boven op het koor of beneden in de kerk staan of zitten, organist Thijs wel over de brug zal moeten komen. IORSCHOTEN De af- 1 liny Voorschoten van de irtij van de Arbeid wil dat openbare Adegeestschool. Parkschool en de kleuter holen De Woelwaters en tschgeest in een nieuw ee uw in de Nassauwijk/A- geest worden gehuisvest Kt een dependance van de euterschool en de lagere wsen van de lagere school de wijk Boschgeest Dat ijkt uit het commentaar n de afdeling op de scho- unota van de gemeente oorschoten et Voorschotense college van en w wil de openbare scho- n uit de wijken Adegeest, ossauwijk, Bloemenwijk en teehgeest in een nieuw ge- ouw in de wijk Boschgeest üisvesten. Volgens de PvdA het niet juist dat de de wii- 1,11 Adegeest en Nassau wijk toekomst van openbaar on- erwijs verstoken zullen ra ken. Wel vindt de afdeling dat er in de wijk Boschgeest in ie der geval een dependance moet ''omen omdat voor de jongere kinderen de afstand tot de school te ver en te ge vaarlijk (oversteek Wijngaar denlaan) zou worden. Het bij komende voordeel is dat er een keuzemogelijkheid ont staat voor de bouw van een o- penbare school voor de kinde ren uit de wijk Stari%nburg als deze wijk is afgebouwd, aldus de PvdA. Volgens de scholennota van het college moeten de scholen worden samengevoegd in ver band met de integratie van het kleuter- en lager onderwijs. De nieuwe wet op het basison derwijs schrijft voor dat lagere scholen de lokalen van het meest verwante kleuteronder wijs tot zich trekken. Ook de daling van de leerlingenaan tallen als gevolg van het te ruglopende geboortecijfer werkt samenvoeging in de hand. De PvdA vindt de stelling dat een school minimaal zes leer krachten moet hebben om vol waardig te kunnen worden ge noemd aanvechtbaar. Deze stelling komt voor in de scho lennota. „Bii de opzet van moederschoot en dependance in de wijken Adegeest, Nas- sauwijk, Bloemenwijk en Boschgeest mag deze stelling van de gemeente niet het uit gangspunt vormen. In dat ge val zou de dependance name lijk ten dode gedoemd zijn", aldus de PvdA. Bestuursvorm Volgens de PvdA Voorschoten is het wenselijk dat leerkrach ten en ouders meer bij het be stuur van het openbaar onder- M"js worden betrokken. „De beste oplossing zou zijn dat er een bestuurscommissie (ex ar tikel 61 van de gemeentewet) wordt ingesteld die de be voegdheden van b. en w. en de raad op het gebied van het o- penbaar onderwijs gaat uitoe fenen. Ouders en leerkrachten kunnen lid zijn van een derge lijke commissie zodat hun be trokkenheid bij het bestuur van het openbaar onderwijs zo groot mogelijk kan zijn. Het o- penbaar onderwijs zou in die constructie een meer directe en als zodanig herkenbare be stuursvorm verkrijgen. De verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur voor het to tale onderwijs en de verant woordelijkheid voor het open baar onderwijs zouden in die opzet enigermate onderschei den zijn. Bij een dergelijke be stuursvorm kan de positie en taak van de Schoolraad ge handhaafd en wellicht ver sterkt worden", aldus de PvdA. WASSENAAR/DEN HAAG Forensen, die langs de route van buslijn 89 (Den Haag- Amsterdam) wonen, moeten hoogstwaar schijnlijk voor het woon-werkverkeer weer gebruik maken van de auto. De stichting ►ver (Reizigers Openbaar Vervoer) heeft ait gezegd in een fel protest tegen het plan van de NZH en de NS om lijn 89 op te hef fen. Zoals bekend sturen deze vervoergigan- ten aan op opheffing per 1 mei 1981 omdat de Schiphollijn dan is voltooid. Rover breekt in zijn protest een lan« voor een naast elkaar bestaan van de Schiphollijn en lijn 89. Zowel de NS als de NZH zijn een andere mening toegedaan. Aan de problemen van rei zigers uit Oegstgeest en Wassenaar, die elke dag naar Den Haag en terug moeten reizen, wordt door de NZH gewerkt. De vervoersmaatschap- Êij denkt in dit verband aan een nieuwe lijn 89. >eze zou moeten lopen van de Savornin Loh- manlaan in Den Haag via de huidige route naar de Irislaan in Oegstgeest. Wanneer de brug in het verlengde van de Irislaan klaar is, wil de NZH de nieuwe lijn 89 doortrekken naar de nieuwbouwwijk Haaswijk. Lisse en Sassenheim worden in het spitsuur in de route opgeno-ien. te m n. ii h'p^Wat is er nou zo curieus aan Rijnhout Is het, hij de schrijvende ar jbuschauffeur genoemd of is hij veel meer jjJeen chaufferende t de schrijvert? Vanaf z'n ggijleersteling, het boek over pp_een Tsjechisch squadron in rijfde RAF, heb ik hem ivolgd. Ben bij hem thuis iweest in Leidschendam. zag daar of vermoedde er [tienduizenden fiches, een waterdicht systeem met welhaast ontelbare gj^jgegevens en foto-kopieën *j aangaande (wederwaardigheden in de jyjjllucht, met ups and downs jtussen 1940 en gaandeweg ,met de oorlogsluchtvaart te a-J maken heeft. Hij is een knaap die zichzelf heeft opgewerkt tot een hoogst betrouwbare bron die 0 informatie spuit waar hij kan. Een mluchtmachtkronikeur die kenners en argelozen J versteld heeft doen staan ictif z n Pubhkaties. En /^steeds maar de eenvoudige jongen-op-de-weg blijven. Hij brengt zijn passagiers j |l veilig van halte tot halte, lettend op groen en rood, maar zijn gedachten zijn al JJiaren bij het onderwerp dat 'ïïhem onverminderd in de houdgreep heeft: verzamelen en schrijven v over wat gebeurde boven haiS en °P ons ^anc* met ^[[geallieerde oorlogsvliegers en hun toestellen. Een soort Lou de Jong in hoger sferen. r"J In die hogere sferen blijft .^Bart overigens met beide JJ® J benen op de grond. Het is uiterst consciëntieus wat hij bekokstooft. In amper 'aa[ anderhalf jaar tijd stelde hij j1* drie boeken samen, met een schat aan gegevens die in 1 menig documentatiecentrum een formidabele aanwinst zou .kunnen zijn. Twee boeken over Tsjechisch vlieger- vederwaardigheden, ruim voldoende om hem ere- burger van Praag te doen maken (hoewel Bart persona non grata is, als hij de Tsjechische grens zou j naderen, want 1 volksdemocratisch heeft hij i nog geen enkele vrucht l opgeleverd). Gisteren is in het Noordlimburgse Horst i zijn derde boek te doop gehouden: „In dienst van 'zH hun naaste.." Voor een groot deel postume eer rond geallieerde piloten en hun redders in de jaïen 40-45. Uitgegeven bij Wyt, Rotterdam, goed voor een lijvig werk; ingenaaid of gebonden, een bloemlezing die de werkelijkheid alle eer aandoet en als het ware uit de Peel en uit de grond ver daarbuiten getrokken schijnt Geallieerde piloten en het waren er vele honderden, zo niet duizenden die door bad luck getroffen werden en boven Nederland naar beneden kwamen en verderop geholpen werden door een legertje Nederlandse mannen en vrouwen. Weg uit de Vesting Holland, weg uit de omklemming van de Atlantic Wall, op zoek naar de vrijheid van waaruit de vijand opnieuw bevochten kon worden. Hoofdpersonen in het boek zijn onder andere „still going strong" Joke Folmer, Bert Poels en Harrie Otten. Kortom, een stuk pilotenhulp in de tweede wereldoorlog. Met grote dank aan de ruim 7000 Nederlanders die hun leven riskeerden om in nood geraakten te helpen. En daarbij niet zelden het leven verloren. Het klinkt als de verantwoording van een oorlogsfilm, maar het is wèl waar.. Soms kriig ik de indruk, dat kolonel A.P.de Jong van de Voorlichtingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht, nachtwerk moet verrichten om de voortbrengselen van Bart Rijnhout te begeleiden. Nauwelijks is er een boek van Bart uit, of de kolonel moet weer een voorschrift schrijven bij een dergelijke uitgave. Wat hij graag blijft doen, zo heb ik begrepen, want kolonel De Jong is en blijft Bart's tweede vader, die hem begeleidt en opvangt en soms intoomt als de drift de spuigaten uit dreigt te lopen. Pilotenhulp in oorlogstijd. Inderdaad, je zou er een boek over kunnen schrijven. Wat Bart dus ook deed. Het is schrikbarend en benauwend soms ook, als je in koelen bloede leest wat er allemaal gepasseerd is, in die jaren. Het lijkt alsof een volksdeeltje niet meer aan z'n gewone dagelijkse werk toe kon komen, omdat het oorlog was en omdat de Duitse vijand hoe dan ook alle mogelijke nadeel toegebracht moest worden. Je kunt het je nauwelijks meer voorstellen, maar het is wel degelijk gebeurd. Lees Bart Rijnhout er maar op na. Als hij zo doorgaat en dat doet hij gewis, omdat er alweer wat anders op De 19-Jarlge Helens Barge wist de piloot bij het vliegtuigwrak weg te krijgen. stapel staat wordt de geschiedenis betreffende oorlogsvliegers, gered of gedood, en hun bijbehorende toestellen, vernield of grotendeels gespaard, eens samengevat „volgens Bartje". En dat voor een jongeman, voor wie de Napoleontische oorlogen, de Frans-Duitse en de eerste W.O. even apocrief zouden moeten zijn als de Tweede Wereldoorlog, omdat hij destijds nog niet eens in de moederschoot ontvangen was. Maar Bart M. Rijnhout heeft nu eenmaal een tic, of een klap van de mallemolen. Hij heeft een dolle voorliefde opgevat voor alles wat boven Nederland van west naar oost, en van oost naar west vloog, in de helse campagne tegen de nazi-tiran. Hij zat neer, letterlijk in nabeschouwingen, bij de wrakstukken; begroef de omgekomenen en volgde de ontsnapten aan het dodelijk lot op hun verdere wegen. God bless his soul. Want de dankbaarheid van de resterende luchtvechters en de nabestaanden van de gesneuvelden moge hem begeleiden tot in verscheidene nageslachten. Ainsi soit-il; zo zij het ook nog 'ns een keer. Bart is een scherpogende vasthouder; als een koene adelaar die doelgericht neerduikt op zijn prooi en niet meer loslaat. In twee uitgaven hebben we dat mogen en kunnen constateren. En nu opnieuw, met die pilotenhelpers die door Rijnhout precieus in hun handelen gevolgd zijn. Maar zijn grote verdienste is nogmaals de vaststelling van feiten, zonder enige franje. Stylistisch is het allemaal niet zo uitzonderlijk fraai, maar de faits et gestes komen onverbloemd aan de oppervlakte, als in een primitieve film van een amateur die elk beeld raakgeschoten heeft, zonder enige omhaal van woorden. Dat is, dacht ik, wat de gedrevenheid van buschauffeur Rijnhout toch wel erg waardevol maakt. In „In dienst van hun naaste..." wordt weer geregistreerd. Punctueel. Voorzien van veel exclusief fotomateriaal. Geen „brug te ver", maar tot op elk feit teruggebracht. Een geschiedenis van wrakken en menselijke wezens die daaruit zijn ontsnapt. Onbegrijpelijke uitkomsten, en verder bewerkt door Nederlandse mannen en vrouwen die, voorzover ze nog leven, nu nauwelijks nog die moed zouden kunnen opbrengen. Dat moet de veerkracht van de jeugd en het heiligdom van een ideaal zijn geweest. Zo was het na de slag om Arnhem, eind september 1944, dat een stel Amerikanen door Duitse activiteiten het onderspit dolven en op laag niveau bij Leimuiden aan de grond kwamen. Eerst boomtoppen en daarna, onbegrijpelijk safe, op de grond met de bommenwerper. Nederlanders erop af, onder wie de 19-jarige Helene Barger, nu mevrouw Nauta uit Leiden. Helene was toen op hongertocht langs de boeren in de omgeving. Bij Leimuiden zag ze opeens een grote bommenwerper in een weiland terecht komen. Ze rende ernaar toe en boeren waren toen al bezig hun overals uit te trekken om die aan de mensen uit het vliegtuig te kunnen geven. In groepjes ging het richting Leimuiden, waar men Duitsers tegenkwam die alleen maar oog hadden voor het neergekomen vliegtuig. Er was een bakker Maarschalk die z'n huis beschikbaar stelde voor een vlieger, die hem later zijn ring als souvenir gaf. Het is een heel verhaal, dat men 2ou moeten lezen. Leimuiden is dicht in de buurt, maar er waren die jaren heel wat „Leimuidens", waar Harvey Walter dook in Leimuiden onder bij bakker Maarschalk weinigen een weet van hadden; met neergekomen „aankondigers," van de vrijheid die een enkele maal tussen de mazen van het Duitse net doorzwommen met de hulp van veel riskerende mannen en vrouwen. Ach, wat doet er het toe, zou je kunnen zeggen. Lees het maar eens, zeker als „betrokkene" die destijds een jaar of 16, 20 was. Dan komen er beelden terug die nu uit een andere wereld komen. Dan denk je: hoe is het in Godsnaam mogelijk, dat dat ooit gebeurd is. Dat waren andere problemen dan die we vandaag kennen. Ze zijn wat vergrijsd en een beetje wazig en sprookjesachtig feworden. Onze jeugd heeft et van horen zeggen. Maar het is nog niet zo lang geleden „werkelijk geschied". Dat was een tijd, dat vele van onze ouders en grootouders van angst in elkaar kropen en de hemel geweld aandeden bij geluiden overdag en 's nachts. Je kunt die dagen nauwelijks meer vergelijken met de onze, maar in tal van onze families is een „eeuwigdurend merkteken" nagelaten, nadat ze „dat nooit weer" hebben meegemaakt. Daar heeft ook Bart Rijnhout geen weet van, maar hij is er wel door gegrepen en heeft er historisch garen bij gesponnen. Nog even: een beste uitgave van Wyt, met voor de Rijnhoutse documentatie een negen plus. De prijs zou ik niet zou gauw weten (vergeten te vragen, na het lezen van al die „grensoverschrijdingen"), maar dat doet er nauwelijks toe, dacht ik. Spanning en ontroering in zuiver proza, soms wat klungelig getoonzet maar o zo uitnodigend om te lezen. Wat mij betreft mag Bart Rijnhout best doorgaan, want hij is een roofvogel die aardig wat te kluiven overlaat Het half voltooide orgel van de Petruskerk.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5