3 Grote belangstelling voor dagonderwijs in Alkemade Lisse splitst flatwoningen voor twaalf alleenstaanden Ter Aar heeft vierhonderd huizen nodig Bestrating Grashoek en Duinpark levert Noordwijk schadeclaims op 'Spider' mj niet langei openblijv Brug in wandelroute Zegerplas Spannende Ronde van Noordwijkerhout REGIO LEIDSE COURANT DONDEROAQ 11 SEPTEMBER 1980 PAi NOORDWIJK „Er rijn inderdaad enkele verze keringsmaatschappijen, die de gemeente aanspra kelijk hebben gesteld voor lek gestoten uitlaten en dergelijke beschadigingen aan auto's". Wethouder Van Duijn deelde dit in de commissievergadering mede op een vraag van het VVD-raadslid Rubingh, die klachten over schade had vernomen van de be woners van de Grashoek. In deze als woonerf aan gelegde wijk zijn in de straten oneffenheden aange bracht om automobilisten te noodzaken hun snel heid te matigen. Weliswaar hadden de bulten in het wegtracé een meer langgerekte vorm gekregen in vergelijking tot die in het Duinpark. maar daarmee bleek het euvel van beschadiging aan de onderzijde van auto's niet geheel te zijn verdwenen, bleek uit de toelichting van de wethouder. In veel sterkere mate doet het lek stoten van uitlaten zich voor in het Duinpark. Deze woonwijk is eveneens als woonerf ingericht. Als snelheid beperkende elemen ten heeft de gemeente daar, naast drempels en uitsprin gende terrassen, knobbels in het wegtracé aangebracht Deze verhogingen zijn bestraat met de zogenaamde kin derhoofdjes (ronde keien). Voor automobilisten zijn ze even schadelijk als hinderlijk. Wat laag doorverende wagens schuiven, ook bij zeer geringe snelheid, met de onderzijde over de bestrating van ae kop en daardoor ontstaat meer dan eens aanzienlijke schade, onder meer aan de uitlaat. De kans daarop is groter als de auto be laden is, zelfs al met een normale vakantiebepakking. Sommige all-risk verzekerde autobezitters hebben de schade opgegeven aan hun verzekeringsmaatschappij en deze stelt op haar beurt de gemeente aansprakelijk. Of de gemeente gaat betalen is nog niet bekend. Voor huismoeders met kinder- of wandelwagen is de aanwezigheid van dergelijke puisten in de weg bepaald onplezierig. Voetpaden ontbreken in het woonerf en het hotsen en stoten over een nostalgisch wegdek maakt het wandelen met een wagen bepaald niet tot een genoegen. Ook fietsers ondervinden er hinder van. Bij gladheid in de wintermaanden zijn de bulten in de weg niet zelden oorzaak van glij- en valpartijen. ALKEMADE Het aantal aanmeldingen voor de scha kelcursus MAVO in Alke made is overweldigend. Reeds 172 dames en één heer zagen de noodzaak in van een opfriscursus voor de leerstof van 5e en 6e klas Lagere School. Er zijn voor deze cursus evenveel gega digden als in Katwijk toen daar de schakelcursus van start ging met dien verstan de dat Katwijk ruim 34.000 inwoners heeft en Alkemade slechts 12.713. "Destijds vonden we dit aan tal voor Katwijk al verras send hoog", vertellen de he ren Tomassen en v.d. Wijn gaard, conrectoren van Avondscholengemeenschap „Boerhaave". De schakelcur sus die in de avonduren ge geven zal werden, wordt on der het dagonderwijs gere kend, omdat de verwachting is dat het merendeel van de leerlingen zal doorstromen naar de dag-MAVO voor vol wassenen. De hele zaak is drie jaar gele den aan het rollen gebracht door een bezoek van de heer Van Dueren, hoofd van de Jo hannes XXIII-MAVO, samen met een van de Alkemadese wethouders aan de hepen To massen en v.d. Wijngaard. Hun bezoek had tot doel infor matie in te winnen over een eventueel op te richten dag- MAVO voor volwassenen in Alkemade. „De gemeente Al kemade leek ons eigenlijk te klein voor zoiets en toen heb ben we daarna de zaak maar vergeten", aldus de heer To massen. Op de avondschool in Leiden was het aantal Alke madese leerlingen altijd bij zonder klein; de meesten de den trouwens HAVO of VWO. „We hebben Alkemade wat onderschat, bovendien hadden we het in die tijd erg druk met het opzetten van de dag- MAVO voor volwassenen in Katwijk en Noordwijk. Zo'n dag-MAVO stichten is trou wens geen kleinigheid; je hebt niks en je moet élles nog op starten". Toen richtte.men in Alkemade de Commissie Vol wassenen Educatie op. Daarin had de heer Van Dueren zit ting, maar ook mevrouw Olijerhoek uit Rijpwetering. Zij had net een succesvolle studie aan Avondscholenge meenschap Boerhaave beëin digd. Genoemde commissie kwam in december 1979 we derom bij de heren conrecto ren van „Boerhaave" met de vraag naar een dag-MAVO voor volwassenen in Alkema de. „Toen", vertelt de heer v.d. Wijngaard „hebben we geant woord: laten we voorzichtig met een schakelcursus begin nen". In Leiden heeft de ervaring geleerd dat MAVO-klanten een belangrijk grotere kans van slagen hebben, indien zij eerst de schakelcursus gevolgd hebben. Men leert er namelijk weer leren en weer goed le zen. Bovendien leert men er „hoe-pak-ik-een-probleem- aan" en het huiswerk indelen. „Goed, in februari/maart wer den we uitgenodigd door wet houder Van Duijkeren voor een gesprek over de schakel- cursus; het thema was de sub sidieregeling. Toen hebben we moeten beloven dat de cursus vervolgd zou worden door een MAVO, indien de limiet van minimaal 100 leerlingen ge haald zou worden. Om voor subsidie in aanmerking te ko men, moet je Den Haag wat garanties bieden. Vervolgens heeft de heer Van Dueren een propaganda-aktie op touw ge zet. Gewoonlijk komen op zo'n avond een man of 30 a 40 en kun je zo'n 10 of 11 mensen in schrijven voor een cursus. In Alkemade echter was er om vijf voor acht nog geen kip. Om kwart over acht waren we zo ongeveer met stomheid ge slagen: er bleken veel te wei nig stoelen te zijn om iedereen een zitplaats te geven. Zeker 200 mensen waren naar de voorlichtingsavond gekomen. We konden direct al 40 perso nen inschrijven en toen waren we door onze aanmeldingsfor mulieren heen. Na nog twee aanmeldingsochtenden in het gemeentehuis hadden we 160 inschrijvingen, dit aantal is in middels gestegen tot 173. Ver volgens hebben we contact op genomen met de heer Hom burg, hoofd van een van de plaatselijke basisscholen. Hij heeft gezorgd voor acht onder wijzers uit de 5e en 6e klassen, die bereid zijn de lessen te ge ven. Inmiddels hebben deze docenten leermateriaal uitge zocht en ervaringen uitgewis seld met leraren van de scha kelcursussen in Katwijk, Noordwijk en Leiden". Op 15 september start de scha kelcursus; zes groepen van on geveer 22 personen op maan dagavond en twee op dinsdag avond. Er wordt les gegeven in rekenen, taal, aardrijks- Alkemade ontdekt volwassenenonderwijs. kunde en. geschiedenis. „De verwachting iis wel dat we vol gend jaar veel minder mensen voor de schakelcursus kunnen inschrijven. In Katwijk liep dat terug van 180 naar 40. Dit is het eigenlijke probleem met het starten van eem MAVO; je moet garanderen dat je er drie jaar zit. In Leiden, Katwijk en Noordwijk leert de ervaring dat het verloop praktisch nihil is. De dag-MAVO voor vol- kleiner verloop te zien dan de avond-MAVO. Hoewel cijfers hierover eigenlijk geen duide lijk beeld geven, want velen komen het jaar erop terug en dat staat niet in de afvalcijfers. Als men afhaakt is dat vaak wegens een verbouwing, een plotselinge verhuizing of men kan ineens een baan krijgen. Bij ziekte van man of kinde ren blijkt men enorm inven tief. Daar blijven de meesten niet voor thuis. Landelijk ge zien valt bij de dag-MAVO voor volwassenen 12% af, bij de avond-MAVO ligt dat getal beduidend hoger, t.w. 35%. Voor zeer velen echter gaat het om een onderbreking van Wijngaard zijn erg gelukkig met hun funktie. Beiden zijn hun loopbaan gestart in het gewone dagonderwijs, pas sinds 1975 werken zij in het avondonderwijs. Hoewel zij het vroeger goed naar hun zin hadden, zouden zij toch niet meer terug willen. De leerlin gen zijn enorm gemotiveerd en dat werkt prettig. Daarbij komt dat de conrectoren nu rechtstreeks en alleen contact hebben met de leerling in ge val van problemen. Bij leer plichtige kinderen moeten problemen via derden (ouders) opgelost worden. Als oorzaak voor het enorme succes dat de schakelcursus in Alkemade blijkt te hebben ge ven zij aan dat vaak kinderen hun ouders, vooral de moeder, motiveren iets aan studie te doen. Men heeft gevoelens van achterstand en wil de kinde ren begeleiden. Uit de leef tijdsgroep van 30 tot 40 jaar blijkt het grootste aantal aan meldingen te komen, t.w. 98, dit is 10% van alle vrouwen uit Alkemade in die leeftijds groep. De meeste leerlingen komen uit Roelofarendsveen, maar het aantal aanmeldingen uit Oude Wetering is, gezien haar aantal inwoners ten op zichte van Roelofarendsveen, relatief veel hoger. ELLEN VERHAAR ALPHEN AAN DEN Burgemeester en w< ders van Alphen hebbq sloten om het verzoer de jongerensoclëteit uit Zwammerdam uur langer open te blijven, af te wijzen. De jeugdsociëteit die hii een verzoekschrift bij hei hense college heeft ing< houdt om de drie weki 'live-optreden', maar slechts tot elf uur verj voor deze concerten, stuur van Spider ziet di gunning graag met een' verlengd. Er is bij het gei)1 tebestuur ook een brief;' een inwoner van Zwam' dam binnengekomen die]] beklaagt over de geluidsi' last die 'Spider' zou veroi' ken. Mede onder invloed' dit schrijven heeft het cc( besloten geen verlenging, de vergunning te verljj Wel zal er in overleg m beheerder van het Ni} bouw, waarin de bijeen] sten gehouden worden,!, onderzoek worden ingd! naar de mogelijkheden vai| luidsisolatie. Oegstgeest onder handelt over „De Spring- plank" OEGSTGEEST De commissie van de vierde bare lagere school „De S], plank" voert ludiek actii het gemeentebestuur erv*! overtuigen dat de nieuwbti school er zo spoedig mogt moet komen. Vanmiddag ben leerlingen van genos school op het toekon bouwterrein aan de Ft Halslaan met allerlei mati len zélf een schoolgett neergezet Intussen word! tussen het college van b e en de architect onderhaal over de prijs van de nit bouw. Een prijs die te hoog uitge len is en waaraan gesleii moet worden. Er is een be van de ontwerper, dit is] gevuld met een aantal we| van gemeentewerken, erj aannemers in gekend waai er met één onderhar! wordt én bovendien is de dercommissie met een pri gave van een aannemer men die enkele tonnen c de prijs ligt van het bedraj door de gemeente genoenl Leden van de commissie! derwijs stelden gisterïj voor om met laatstgenw aannemer kontakt op te men. De wethouder, mevi Blom vond het echter kwestie van goed fatsoefl eerst de lopende zaken i handelen. Traditionele bui tijdens Valkenburgse Paardenmarkt Een zichtbaar teleurgesteld paardencomité zag gistermor gen bij de aanvang van de Val kenburgse Paardenmarkt al om zes uur de eerste regen- druppéls vallen. Organisatoren en deelnemers moeten er zo langzamerhand wel aan ge wend zijn. want paardenmarkt en regen vormen al jaren een onafwendbare combinatie. Er was ondanks de weersomstan digheden toch nog veel belangstelling voor de markt, waar dit jaar 88 paarden van eigenaar verwisselde of onver richter zake weer mee naar huis gingen. Geen nood; je kan altijd nog een patatje delen met een paar meisjes, 's Mid dags werd het straatbeeld in Valkenburg bepaald door de festiviteiten die door de Val kenburgse Oranjevereniging werden georganiseerd. Aan een prestatieloop door het dorp deden 's Avonds 24 lo pers mee. TER AAR De eerstkomende vijf jaar denkt de gemeente Ter Aar in totaal zo'n vierhonderd Woningen nodig te heb ben, teneinde tegemoet te komen aan de wensen van de ei gen inwoners en met die van personen die zich vanuit ande re plaatsen in deze gemeente willen komen vestigen. Landelijk vastgestelde richtlijnen waren een leidraad voor Ter Aar om tot deze inzichten te komen. De berekening heeft ten doel om tot een zo goed mogelijke samenwerking te komen tus sen gemeente, provincie en rijk inzake de woningbouw. Om tot het cijfer van vierhonderd woningen in de volgende vijf jaren te komen keek Ter Aar ook naar de ontwikkelingen gedu rende de achter ons liggende vijf iaren. In die periode groeide Ter Aar van 7590 naar een dikke 8000 inwoners, terwijl de wo ningvoorraad met 233 toenam. Gemiddeld werden er zo'n twin tig huizen - door sloop of anderszins - aan de bestemming ont trokken. Uit het streekplan van de provincie Zuid-Holland is gebleken dat een gemeente als Ter Aar alleen voor eigen inwo ners mag bouwen. ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense gemeente bestuur is bezig met de ont wikkeling van plannen die het mogelijk moeten maken om rondom de Alphense Ze gerplas te wandelen. Er wordt eerst een vlotbrug in de bestaande verbinding met het Aarkanaal geplaatst. De brug kan verwijderd wor den als er weer zand uit de Ze gerplas gewonnen wordt. Om dat deze vlotbrug niet de mo gelijkheid biedt om boten door te laten, wordt er later een 2.50 meter hoge brug gebouwd. De kosten van dit project be dragen 204.000 gulden. Hier voor wordt op korte termijn nog een subsidieaanvraag bij het ministerie van C.R.M. in gediend wordt. De gemeente zelf heeft op dit moment 24.000 gulden beschikbaar vooj de bouw van een brug NOORDWIJKERHOUT De Ronde van Noord wij kerhout voor amateurs en de trim- en tourwedstrijd voor personen boven 16 jaar hebben gister middag het ondanks de wisse lende weersomstandigheden talrijke publiek veel strijd en spanning bezorgd. De amateurwedstrijd (verre den op een droog parcours) werd gedomineerd doo*- de plaatselijke favoriet Karei Teeuwen uit De Zilk en de door de gebroeders Kokkelko ren naar Noordwijkerhout ge haalde „dolle" Dries van Wij- he. Deze twee renners waren de grote inspirators van de kopgroep. Karei Teeuwen bleek echter deze middag alles te kunnen. Sinds anderhalve maand is hij amateur en wist hij twee overwinningen te be halen. De derde overwinning sleepte hij in deze ronde voor zijn eigen publiek weg. „Dolle Dries" werd uiteindelijk een goede vijfde. Na de amateurs startten de renners voor de trim- en tour- wedstrijden onder slechte om standigheden. Van het begin tot het einde zorgde de gestaag neervallende regen voor een spekglad parcours. Ondanks deze slechte omstandigheden waren er alleen maar een paar onschuldige valpartijen. De Noordwiiker Leen v.d. Niet hield zich het best staande. Hij zegevierde (zoals hij dit ook in de onlangs gereden Ronde van Noordwijk deed) met een klei ne minuut voorsprong op de rest van het rennersveld. Tweede werd de winnaar van vorig jaar de Noordwijkerhou- ter Kees van der Tang. Derde werd Leen Steenvoorae, vier de de Hillegommer Paul Bak ker en vijfde werd wederom een Noordwijkerhouter Léon Eisten. LISSE De Lissese woningbouwvereniging 'Volksbelang' krijgt een gemeentelijke lening van 500.000 gulden voor het splitsen van 6 flats in 12 woningen voor alleenstaanden of tweepersoonshuishoudens 'n de Poelpolder. Dit is gistera vond in de raad besloten. Ook de onlangs opgerichte Stuur groep Huisvesting Alleenstaanden mag rekenen op de steun van de gemeente Lisse. VVD-fractievoorzitter Robertus maakte gisteravond van de ge legenheid gebruik om instemming te betuigen met het college voorstel en fijntjes op te merken dat het splitsen van flatwonin gen voor jongeren een jaar geleden al door zijn fractie was voor- festeld. 'Te duur, niet haalbaar en technisch onuitvoerbaar', had et toen van de kant van b en w geklonken. Rekening houdend met deze tendens gaf het liberale raadslid het college alvast in overweging om ook het verbouwen van oude bollenschuren voor jongerenhuisvesting te bestuderen. In dezelfde vergadering besloot de raad om de grotendeels vernielde beplanting in het Lissese Meidoornplantsoen te vervangen door verhoogde bloem bakken en een basketbal terrein. Nieuwe stijl VWO op Albanianea ALPHEN AAN DEN RIJN Er wordt door de gemeen te Alphen bij het ministerie van Onderwijs en Weten schappen een verzoek inge diend om op de scholenge meenschap Albanianae on verdeeld Voortgezet Weten schappelijk Onderwijs te mogen geven. Onverdeeld V.W.O. is een on derwijsvorm waarin leerlingen niet langer te hoeven kiezen uit Atheneum A of B. In de nieuwe onderwijsvorm kun nen scholieren hun eigen pak ket samenstellen, toegespitst op hun eigen toekomstplan nen. Verplicht hierbij zijn ne- derlands en een moderne taal. Het college verwacht geen moeilijkheden van de kant van het Ministerie over de toe stemming voor de aanvraag. De enige hinderpaal'zouden de mogelijke organisatorische problemen op de school zelf kunnen zijn. De mogelijkheid bestaat dat er voor het ene vak meer belangstelling is dan voor het andere. Hierdoor zou de hoeveelheid werk voor le raren per jaar kunnen gaan verschillen. IIW HUID IS NU MOOI BRUIN, MAAR IS UW HUID NOG WEL ZACHT EN SOEPEL? Heeft u ook zo genoten van deze zomer? Heeft u ook zo lekker liggen zonnen.Ja? Dan moet u dit verhaal zeker lezen. Dezelfde zomerzon die u zo mooi bruin heeft gemaakt, heeft uw huid tegelijkertijd uitgedroogd. Vooral de tere huid van uw gezicht heeft nu weer extra aandacht nodig. Het is nu hoogste tijd haar de soepelheit v en zachtheid terug te geven, die past bij 'n jeugdige bruin tint. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim van Oil ofUlay ontdekt. De 'beauty fluid' die het natuurlijk vochtgehalte weer in evenwicht brengt. Het geheim van Oil ofUlay is dat het eigen schappen bezit die gelijk zijn aan die van uw eigen huid- vloeistoffen. Daarom neemt uw huid deze beauty fluid meteen en volledig op,zonder een spoortje vet achter te laten. Het beste is gezicht en hals iedere ochte» u en avond met Oil ofUlay* te masseren. Al snel voelt u dat uw huid weer zacht en soepel wordt. Droogterimjx ,t tjes worden minder zichtbaar. ei Alleen de fijne herinnering aan de zon blijft: eenn mooie bruine huid die er weer net zo gaaf uitziet als bij het begin van de zomer. Oil ofUlay, een gedeponeerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4